Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

Epang, να υποθέσω ότι έχεις ένα παιδάκι, σωστά;

 

Κατανοώ το σκεπτικό σου: θέλεις να δεθεί το παιδί σου με τους φίλους του και αυτό γίνεται αποτελεσματικότερα όταν ο φίλος είναι "αδιάσπαστος" από το αδερφάκι του. Δεν έχεις άδικο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φέρνεις σε δύσκολη θέση την άλλη οικογένεια. Να σου εξηγήσω γιατί:

-Εργάζομαι και βλέπω τα παιδιά μου τις καθημερινές για 4 ώρες. (Ο άντρας μου λιγότερο...). Περιμένουμε λοιπόν ανυπόμονα το Σαββατοκύριακο για να μιλήσουμε, να αγκαλιαστούμε, να "δεθούμε".

-Το Σαββατοκύριακο, που γίνονται αναγκαστικά όοοολες οι δουλειές, δεν είναι πάντα ελεύθερο. Τουλάχιστον 2 Σαββατοκύριακα το μήνα έχουμε να κάνουμε κάτι σχετικό με το σχολείο: πάρτυ ή έξοδος με συμμαθητές. Οπότε, η οικογένεια διχάζεται και το Σαββατοκύριακο. Και, σκέψου, ότι δεν έχουν μπει ακόμα σε σχολικό κλίμα το 2ο και το 3ο παιδί μας... Τότε άραγε τι θα γίνει;;;;

-Τα παιδιά περνάνε 6+ ώρες με τους συμμαθητές τους καθημερινά. Συν ο χρόνος στα πάρτυ του Σαββατοκύριακου. Θεωρώ ότι αυτός ο χρόνος είναι υπεραρκετός για "δέσιμο". Και είναι σίγουρα περισσότερος από τον χρόνο που διαθέτω εγώ με το παιδί μου.

-Οπότε, ως γονείς, ΔΕΝ έχουμε καμία διάθεση να χάσουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ παραπάνω από τον χρόνο που διαθέτουμε τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται να πάμε ούτε σε ένα σπίτι συμμαθητή, αν δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί.

 

Για αυτούς τους λόγους, αν μου προτείνανε ποτέ κάτι τέτοιο, θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Γιατί θα το ένιωθα σαν να μου "κλέβουν" τον δικό μας σπάνιο και πολύτιμο οικογενειακό χρόνο, προκειμένου να διασκεδάσει το δικό σου παιδί, με τον τρόπο που το ίδιο επιθυμεί.

Ωστόσο, όπως σου είπα, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και την "ανάγκη" του παιδιού σου. Και ξέρω ότι ειδικά τα μοναχοπαίδια έχουν μεγάλη ανάγκη να είναι μόνα με τον φίλο τους.

Αντιλαμβάνεσαι όμως και το δικό μου σκεπτικό;

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι έχουμε ανάγκες που δεν μπορούν να συγκεραστούν. Η πρακτική λύση είναι να αναζητήσετε συμμαθητές που να βρίσκονται στην ίδια θέση με εσάς, να έχετε όμοιες ανάγκες ώστε να τις καλύπτετε και οι δύο χωρίς παρεξηγήσεις και στενοχώριες.

 

Πάντως, προσωπικά δεν θα σε θεωρούσα "περίεργη". Και θα ευχόμουν να μην με θεωρούσες ούτε εσύ έτσι.

 

Ετσι όπως το θέτεις το καταλαβαίνω απόλυτα και το σέβομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη αλλά δε συμφωνώ με αυτο που έκανα bold, τις εποχές που ζούμε δε πρέπει να περιμένουμε τίποτα κανονικά από τον άλλο. Το ότι μπορώ να αγοράσω εγώ ένα ακριβό δώρο σε πάρτυ δε σημαίνει ότι θα μπορεί και ο άλλος. Ο καθένας δίνει αυτό που μπορεί να διαθέσει και δε πρέπει να παρεξηγήται αυτό από κανέναν.

 

Αυτός λοιπόν που δε μπορεί να χωριστεί με την οικογένεια του για 2 ώρες ας μη χωριστεί....ας ειδοποιήσει ότι δε μπορεί να πάειστο πάρτυ και ας κάνουν κάτι άλλο οικογενειακώς!

 

μιλάμε πάντα για φυσιολογικά δώρα και κανονικούς ανθρώπους, όχι εφοπλιστές.

η δική μου λογική είναι να παίρνω τέτοιο δώρο που η αξία του να καλύπτει τα έξοδα του οικοδεσπότη, σε ότι αφορά στην οικογένειά μου (στο πόσα άτομα θα πάμε).

Link to comment
Share on other sites

Sorry, ίσως το ύφος των ερωτήσεων χτυπάει άσχημα, αλλά είναι ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω στους γνωστούς μας που έχουν αυτή την πρακτική, αλλά δεν τολμώ γιατί σίγουρα θα με πουν κακιά & περίεργη.... & δεν είναι λόγος αυτός να ψυχραθούμε.

Το νόημα είναι ότι θεωρώ σωστό όταν υποστηρίζεις αυτή την πρακτική, δλδ πάμε οικογενειακώς στα πάρτυ, να είσαι σε θέση να ανταποδώσεις με τον ίδιο τρόπο. Αν όχι, νομίζω ότι είσαι φάουλ...

.

 

Κοίτα δεν έχω πρακτική να πηγαίνω οικογενειακώς αν καλέσουν το παιδί + 1 συνοδό, αλλά ναι θα μου χτυπήσει άσχημα. Όπως μου χτύπησε άσχημα όταν είχαν καλέσει την κόρη μου μόνη της (6χρ τότε), σε πάρτυ συμμαθητή, όπου ήταν το μοναδικό παιδάκι που καλέσαν από την τάξη (γιατί επέμενε ο γιος τους όπως μου είπαν :shock:). Δηλαδή θα έστελνα το 6χρονο παιδί μόνο του μεταξύ αγνώστων. Θα τους ήμουν βάρος να πάω έστω εγώ μαζί ; (δεν μιλάμε για την υπόλοιπη οικογένεια :lol: ) Και αφού ήθελε τόσο ο γιος τους να έχει επαφές με την κόρη μου, δεν μπήκαν στον κόπο να γνωριστούμε οικογενειακώς; Απλώς ήθελαν να στείλω το παιδί για να κάνουν το χατήρι στο γιο τους; Ε, κάτι τέτοια δεν γουστάρω...

 

Εγώ πάρτυ για όλη την τάξη δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής, γιατί ακρβώς δεν είμαι σε θέση (οικονομικά) να καλέσω τόσα άτομα για ένα πάρτυ γενεθλίων (χώρια συγγενείς και φίλους που δεν θα ήθελα να αποκλείσω). Αν όμως κάνω κάποια στιγμή, ειλικρινά δεν θα θέσω περιορισμούς (πλην αυτούς της κοινής λογικής. Δηλαδή, να μην μου έρθει οικογένεια μαζί με την οικογένεια που φιλοξενούν :lol: λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε πάντα για φυσιολογικά δώρα και κανονικούς ανθρώπους, όχι εφοπλιστές.

η δική μου λογική είναι να παίρνω τέτοιο δώρο που η αξία του να καλύπτει τα έξοδα του οικοδεσπότη, σε ότι αφορά στην οικογένειά μου (στο πόσα άτομα θα πάμε).

 

ναι εσύ καλά κάνεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα μπορεί και ο άλλος να το κάνει αυτό. Δηλαδή εμας πέρισυ μας κάνανε δώρο ένα σκυλάκι το οποίο κ των υστέρων είδα ότι κάνει 30 ευρώ και στεναχωρήθηκα τόσο πολύ γιατί εγώ αποκλείεται να μπορέσω να κάνω δώρο της κοπέλας με 30 ευρώ.

Αυτή το έκανε για να ευχαριστήσει τη κόρη της και τη δική μου αλλά εγώ δε θα μπορέσω να της ανταποδώσω. Ελπίζω να μη με παρεξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

ναι εσύ καλά κάνεις αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα μπορεί και ο άλλος να το κάνει αυτό. Δηλαδή εμας πέρισυ μας κάνανε δώρο ένα σκυλάκι το οποίο κ των υστέρων είδα ότι κάνει 30 ευρώ και στεναχωρήθηκα τόσο πολύ γιατί εγώ αποκλείεται να μπορέσω να κάνω δώρο της κοπέλας με 30 ευρώ.

Αυτή το έκανε για να ευχαριστήσει τη κόρη της και τη δική μου αλλά εγώ δε θα μπορέσω να της ανταποδώσω. Ελπίζω να μη με παρεξηγήσει.

ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει και μπορεί. εξάλλου αν γνωρίζεις την οικονομική κατάσταση κάποιου δεν τον παρεξηγείς. τουλάχιστον να μη μουν μέσα οι άνθρωποι, εγώ αυτό λέω. και μιλάω πάντα για κανονικούς ανθρώπους. δεν ξέρω αν είναι πολλοί αυτοί που σου έφεραν δώρα των 30 ευρώ ή μιλάς για την εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε, ΜΑΡΙΤΑ, προχώρα όπως το έχεις σκεφτεί.

 

Μην περιμένεις να υιοθετήσουν οι άλλοι τον δικό σου τρόπο σκέψης, γιατί και αυτοί πιστεύουν ότι έχουν δίκιο.

 

Μοιραία, στη ζωή μας, καταλήγουμε να κάνουμε παρέα με τους ανθρώπους που έχουν τα ίδια πιστεύω και θέλω με εμάς. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε ότι θα μπουν όλοι στο δικό μας καλούπι ή θα συναισθανθούν την κατάστασή μας (...γιατί και εκείνοι απαιτούν να συναισθανθείς τη δική τους κατάσταση. Φαύλος κύκλος..).

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα δεν είναι το πόσους καλούμε (είπαμε ότι αυτό είναι ανάλογα με το budget). Το θέμα είναι το ποιους καλούμε. Και για μένα η απάντηση είναι : Όποιους ακριβώς θέλουμε και οι καλεσμένοι μας πρέπει να το σεβαστούν.

 

Ναι αλλά αυτούς που τελικά καλείς, δεν μπορείς να τους χωρίσεις μεταξύ τους. πχ θα σου άρεσε σε μια γιορτή φίλου του άντρα σου, να του πει έλα εσύ αλλά μην φέρεις τη γυναίκα σου;

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φέρνεις σε δύσκολη θέση την άλλη οικογένεια. Να σου εξηγήσω γιατί:

-Εργάζομαι και βλέπω τα παιδιά μου τις καθημερινές για 4 ώρες. (Ο άντρας μου λιγότερο...). Περιμένουμε λοιπόν ανυπόμονα το Σαββατοκύριακο για να μιλήσουμε, να αγκαλιαστούμε, να "δεθούμε".

 

-Τα παιδιά περνάνε 6+ ώρες με τους συμμαθητές τους καθημερινά. Συν ο χρόνος στα πάρτυ του Σαββατοκύριακου. Θεωρώ ότι αυτός ο χρόνος είναι υπεραρκετός για "δέσιμο". Και είναι σίγουρα περισσότερος από τον χρόνο που διαθέτω εγώ με το παιδί μου.

-Οπότε, ως γονείς, ΔΕΝ έχουμε καμία διάθεση να χάσουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ παραπάνω από τον χρόνο που διαθέτουμε τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται να πάμε ούτε σε ένα σπίτι συμμαθητή, αν δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί.

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω.

 

Τα Σαββατοκύριακα δεν θέλω να χωρίζομαι για όλους τους λόγους που είπες και μου τη δίνει όταν ο άλλος δεν το λαμβάνει αυτό υπόψη του. Ειδικά όταν μου λένε "έλα χωρίς παιδιά". Λες και τα παιδιά είναι αντικείμενα που θα τα αφήσω σε ένα ράφι και θα βγω έξω.

Link to comment
Share on other sites

μα, αυτά, εννοείται πως τηρούνται. καλείς όποιον σε έχει καλέσει και περιμένεις όλη την οικογένεια αν εσύ πας οικογενειακώς. επίσης περιμένεις δώρο αντίστοιχης αξίας με αυτό που έκανες εσύ.

αν μπορείς, πας με το ένα παιδί αλλά δεν μπορούν ή δεν θέλουν όλοι να το κάνουν αυτό. έχω ακούσει άτομο να λέει ότι "μα, καλά, αφού το πάρτυ το κάνουν Κυριακή απόγευμα, τί περιμένουν? να χωριστεί η οικογένεια? μια μέρα τη βδομάδα έχουμε κι εμείς να περάσουμε όλοι μαζί, οπότε πάμε οικογενειακώς". υπάρχει λοιπόν μια λογική.

 

Αρα, για να καταλάβω, αφού σου φαίνεται λογικό, όταν πάτε σε ένα πάρτυ & τα 4 μέλη της οικογένειας, είσαι προετοιμασμένη να κάνεις & εσύ πάρτυ & στα 2 σου παιδιά & να καλέσεις όλες τις οικογένειες των παιδιών που πήγες??

Μακάρι να είσαι πάντα καλά & να το αντέχεις οικονομικά !!

Εκτός αν αναφέρεσαι σε μόνο 2 ή 3 πάρτυ το χρόνο, οπότε αν ο κύκλος είναι τόσο στενός, εκεί το βλέπω & εγώ λογικό. Αλλά προσωπικά προτιμώ το παιδί να έχει περισσότερους από 3 φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αξία του δώρου, εγώ δεν την κοιτάω ιδιαίτερα. Προσφέρω ό,τι μπορώ χωρίς να περιμένω να λάβω κάτι αντίστοιχο. Πιο πολύ με νοιάζει ο άλλος να ενδιαφερθεί για το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, ΜΑΡΙΤΑ, προχώρα όπως το έχεις σκεφτεί.

 

Μην περιμένεις να υιοθετήσουν οι άλλοι τον δικό σου τρόπο σκέψης, γιατί και αυτοί πιστεύουν ότι έχουν δίκιο.

 

Μοιραία, στη ζωή μας, καταλήγουμε να κάνουμε παρέα με τους ανθρώπους που έχουν τα ίδια πιστεύω και θέλω με εμάς. Είναι ουτοπία να πιστεύουμε ότι θα μπουν όλοι στο δικό μας καλούπι ή θα συναισθανθούν την κατάστασή μας (...γιατί και εκείνοι απαιτούν να συναισθανθείς τη δική τους κατάσταση. Φαύλος κύκλος..).

 

Δε μπορώ να κάνω και κάτι άλλο...το παιδί διάλεξε τα άτομα για το πάρτυ και πρέπει να το σεβαστώ. Απλά αν ήξερα ότι δεν θα έρθουν σίγουρα κάποια από τα αδερφάκια θα καλούσα 2-3 παιδάκια παραπάνω αλλά δε πειράζει...ελπίζω τα επόμενα χρόνια να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο όπως λες και να έχουμε δεθεί και μεταξύ μας οι γονείς οπότε να μην ασχολούμαστε με αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Epang, να υποθέσω ότι έχεις ένα παιδάκι, σωστά; .....

-Οπότε, ως γονείς, ΔΕΝ έχουμε καμία διάθεση να χάσουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ παραπάνω από τον χρόνο που διαθέτουμε τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται να πάμε ούτε σε ένα σπίτι συμμαθητή, αν δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί.

 

Για αυτούς τους λόγους, αν μου προτείνανε ποτέ κάτι τέτοιο, θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Γιατί θα το ένιωθα σαν να μου "κλέβουν" τον δικό μας σπάνιο και πολύτιμο οικογενειακό χρόνο, προκειμένου να διασκεδάσει το δικό σου παιδί, με τον τρόπο που το ίδιο επιθυμεί.

.....

 

Aimee, δεν θα συμφωνούσα με τη διατύπωσή σου, καθώς δεν μπορώ να εκλάβω ένα κάλεσμα σαν "κλέψιμο" του οικογενειακού μας χρόνου. Είναι μια ευγενική χειρονομία και θα την εκτιμούσα, αλλά ούτε εγω θα την δεχόμουν εάν απέκλειε υποχρεωτικά το άλλο μου παιδί.

 

Ο ένας λόγος θα ήταν καθαρά πρακτικός. Δεν θα είχα τι να το κάνω το παιδί. Ο άλλος λόγος είναι ότι θα είχα μία αίσθηση "αποκλεισμού". θα αισθανόμουν άβολα γιατί θα καταλάβαινα ότι και εμενα (την μητέρα) με καλούν από καθαρή υποχρέωση. Όχι ότι με θέλουν δηλαδή, αλλά ας όψεται που δεν γίνεται αλλιώς. Δεν θα αισθανόμουν άνετα να πάω έτσι σε ένα ξένο σπίτι. Σε μια παιδική χαρά ή σε έναν παιδότοπο ΟΚ, αλλά σε σπίτι όχι.

 

Μεγαλώνοντας τα παιδιά, εάν μπορείς να τα αφήσεις σε ένα σπίτι μόνο με την μητέρα του οικοδεσπότη είναι διαφορετικά. Πας, το αφήνεις, φεύγεις και γυρνάς σε τρεις ώρες. Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αναφέρεσαι σε μόνο 2 ή 3 πάρτυ το χρόνο, οπότε αν ο κύκλος είναι τόσο στενός, εκεί το βλέπω & εγώ λογικό. Αλλά προσωπικά προτιμώ το παιδί να έχει περισσότερους από 3 φίλους.

 

Εγώ πάλι λέω στη μεγαλύτερη κόρη μου να μην την ενδιαφέρει ο αριθμός των φίλων ή οι επιφανειακές φιλίες. Καλύτερα ένας και καλός, παρά 10 απλά για να υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος λόγος είναι ότι θα είχα μία αίσθηση "αποκλεισμού". θα αισθανόμουν άβολα γιατί θα καταλάβαινα ότι και εμενα (την μητέρα) με καλούν από καθαρή υποχρέωση. Όχι ότι με θέλουν δηλαδή, αλλά ας όψεται που δεν γίνεται αλλιώς. Δεν θα αισθανόμουν άνετα να πάω έτσι σε ένα ξένο σπίτι. Σε μια παιδική χαρά ή σε έναν παιδότοπο ΟΚ, αλλά σε σπίτι όχι.

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα, για να καταλάβω, αφού σου φαίνεται λογικό, όταν πάτε σε ένα πάρτυ & τα 4 μέλη της οικογένειας, είσαι προετοιμασμένη να κάνεις & εσύ πάρτυ & στα 2 σου παιδιά & να καλέσεις όλες τις οικογένειες των παιδιών που πήγες??

Μακάρι να είσαι πάντα καλά & να το αντέχεις οικονομικά !!

Εκτός αν αναφέρεσαι σε μόνο 2 ή 3 πάρτυ το χρόνο, οπότε αν ο κύκλος είναι τόσο στενός, εκεί το βλέπω & εγώ λογικό. Αλλά προσωπικά προτιμώ το παιδί να έχει περισσότερους από 3 φίλους.

έχω πάει σε 3 πάρτυ από τότε που άνοιξαν τα σχολεία και την άλλη βδομάδα έχουμε το 4ο. επειδή το παιδί πάει Α' δημοτικού, δεν γνωρίζονται ακόμη μεταξύ τους και καλούν όλοι, όλους. μάλιστα στην 1η πρόσκληση έγραφε "ελάτε να γνωριστούμε οικογενειακώς". με αυτά τα παιδάκια θα είναι μαζί μέχρι την ΣΤ' οπότε θέλουμε κι εμείς να γνωρίσουμε τα παιδιά και τους γονείς. φαντάζομαι, με τον καιρό, θα ξεχωρίσει κάποια παιδιά με τα οποία θα κάνει πιό στενή παρέα και εκτός σχολείου.

πάντως, φέτος, θα καλέσουμε κι εμείς όσους μας κάλεσαν κι ελπίζω με τον καιρό να μειωθούν οι προσκλήσεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δεν έχουμε πάει ακόμα σε κανένα πάρτυ της τάξης. Δεν έκανε κανείς; Έκαναν και δεν κάλεσαν όλη την τάξη; Δεν κάλεσαν ειδικά εμάς επειδή δεν τους έχουμε καλέσει σε αντίστοιχο πάρτυ; (τα γενέθλιά μας είναι σε εποχή που τα σχολεία είναι κλειστά και συνήθως είμαστε και εκτός Αθηνών). Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Οι παρέες μας είναι εκτός σχολείου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Epang, να υποθέσω ότι έχεις ένα παιδάκι, σωστά;

 

Κατανοώ το σκεπτικό σου: θέλεις να δεθεί το παιδί σου με τους φίλους του και αυτό γίνεται αποτελεσματικότερα όταν ο φίλος είναι "αδιάσπαστος" από το αδερφάκι του. Δεν έχεις άδικο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φέρνεις σε δύσκολη θέση την άλλη οικογένεια. Να σου εξηγήσω γιατί:

-Εργάζομαι και βλέπω τα παιδιά μου τις καθημερινές για 4 ώρες. (Ο άντρας μου λιγότερο...). Περιμένουμε λοιπόν ανυπόμονα το Σαββατοκύριακο για να μιλήσουμε, να αγκαλιαστούμε, να "δεθούμε".

-Το Σαββατοκύριακο, που γίνονται αναγκαστικά όοοολες οι δουλειές, δεν είναι πάντα ελεύθερο. Τουλάχιστον 2 Σαββατοκύριακα το μήνα έχουμε να κάνουμε κάτι σχετικό με το σχολείο: πάρτυ ή έξοδος με συμμαθητές. Οπότε, η οικογένεια διχάζεται και το Σαββατοκύριακο. Και, σκέψου, ότι δεν έχουν μπει ακόμα σε σχολικό κλίμα το 2ο και το 3ο παιδί μας... Τότε άραγε τι θα γίνει;;;;

-Τα παιδιά περνάνε 6+ ώρες με τους συμμαθητές τους καθημερινά. Συν ο χρόνος στα πάρτυ του Σαββατοκύριακου. Θεωρώ ότι αυτός ο χρόνος είναι υπεραρκετός για "δέσιμο". Και είναι σίγουρα περισσότερος από τον χρόνο που διαθέτω εγώ με το παιδί μου.

-Οπότε, ως γονείς, ΔΕΝ έχουμε καμία διάθεση να χάσουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ παραπάνω από τον χρόνο που διαθέτουμε τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται να πάμε ούτε σε ένα σπίτι συμμαθητή, αν δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί.

 

Για αυτούς τους λόγους, αν μου προτείνανε ποτέ κάτι τέτοιο, θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Γιατί θα το ένιωθα σαν να μου "κλέβουν" τον δικό μας σπάνιο και πολύτιμο οικογενειακό χρόνο, προκειμένου να διασκεδάσει το δικό σου παιδί, με τον τρόπο που το ίδιο επιθυμεί.

Ωστόσο, όπως σου είπα, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και την "ανάγκη" του παιδιού σου. Και ξέρω ότι ειδικά τα μοναχοπαίδια έχουν μεγάλη ανάγκη να είναι μόνα με τον φίλο τους.

Αντιλαμβάνεσαι όμως και το δικό μου σκεπτικό;

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι έχουμε ανάγκες που δεν μπορούν να συγκεραστούν. Η πρακτική λύση είναι να αναζητήσετε συμμαθητές που να βρίσκονται στην ίδια θέση με εσάς, να έχετε όμοιες ανάγκες ώστε να τις καλύπτετε και οι δύο χωρίς παρεξηγήσεις και στενοχώριες.

 

Πάντως, προσωπικά δεν θα σε θεωρούσα "περίεργη". Και θα ευχόμουν να μην με θεωρούσες ούτε εσύ έτσι.

 

 

Η θέση που έχω εκφράσει είναι εντελώς θεωρητική γιατί πρακτικά ποτέ δεν έχω εξαιρέσει άτομο (εκτός από την πρώτη & τελευταία - ατυχέστατη - προσπάθεια που περιέγραψα πιο πάνω). Επειδή πράγματι δεν θέλω να φέρω κανένα σε δύσκολη θέση, ίσα-ίσα αυτό που θέλω είναι να κάνω μια κοινωνική προσέγγιση, όχι να μου βγει & ανάποδα!!

Ναι έχω μόνο ένα παιδάκι, αλλά θεωρώ ευτυχία & τα πολλά παιδάκια.:P:p:p

Κάνω κάθε χρόνο ένα πάρτυ στο γιό μου για τη γιορτή του με όσους καλεσμένους μου ζητήσει (... περίπου... πέφτει χοντρό παζάρι..) & οπωσδήποτε καλώ όσους μας έχουν καλέσει. Κάνω επίσης μια μικρή συγκέντρωση το καλοκαίρι για τα γενέθλιά του με όσους πιο στενούς δεν είναι σε διακοπές. Πάω πάντα στα πάρτυ που μας καλούν με τον τρόπο που εκφράζεται στην πρόσκληση. Μόνο αν μου το ζητήσουν θα μείνω & εγώ στο πάρτυ ή μόνο αν μου το ζητήσουν θα φέρω & το σύζυγο (δεν εννοώ για τους 2-3 κολλητούς..) Στο 'μεγάλο' πάρτυ, όσες φορές με έχουν ρωτήσει γονείς αν τους καλώ οικογενειακώς, η απάντηση είναι: ναι, βεβαίως !!! Πια το έχω δεχτεί ότι ο καθένας το βλέπει από την πλευρά του & δεν υπάρχει αντικειμενικότητα. Οπότε το αφήνω στη διακριτικότητα του καθενός. Δεν με χαλάει & περνάμε super!! Σκέφτομαι ότι αυτό θα συμβαίνει μόνο για 3-4 χρόνια... Μετά θα μεγαλώσουν & θα αλλάξουν τα πράγματα. Αλλά με ενοχλεί όταν δεν υπάρχει η αντίστοιχη ανταπόδοση από τους άλλους (οπότε, τι? εκ του ασφαλούς πράττουμε?)

Η συζήτηση γίνεται γιατί δεν μπορώ να την κάνω έτσι ανοιχτά με τους δικούς μου γνωστούς που έχουν αυτή την άποψη, με το φόβο ότι θα παρεξηγηθώ..., ενώ ξέρω ότι εσείς δεν θα μου κρατήσετε κακία...!!:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Epang, να υποθέσω ότι έχεις ένα παιδάκι, σωστά;

 

Κατανοώ το σκεπτικό σου: θέλεις να δεθεί το παιδί σου με τους φίλους του και αυτό γίνεται αποτελεσματικότερα όταν ο φίλος είναι "αδιάσπαστος" από το αδερφάκι του. Δεν έχεις άδικο.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν αντιλαμβάνεσαι ότι φέρνεις σε δύσκολη θέση την άλλη οικογένεια. Να σου εξηγήσω γιατί:

-Εργάζομαι και βλέπω τα παιδιά μου τις καθημερινές για 4 ώρες. (Ο άντρας μου λιγότερο...). Περιμένουμε λοιπόν ανυπόμονα το Σαββατοκύριακο για να μιλήσουμε, να αγκαλιαστούμε, να "δεθούμε".

-Το Σαββατοκύριακο, που γίνονται αναγκαστικά όοοολες οι δουλειές, δεν είναι πάντα ελεύθερο. Τουλάχιστον 2 Σαββατοκύριακα το μήνα έχουμε να κάνουμε κάτι σχετικό με το σχολείο: πάρτυ ή έξοδος με συμμαθητές. Οπότε, η οικογένεια διχάζεται και το Σαββατοκύριακο. Και, σκέψου, ότι δεν έχουν μπει ακόμα σε σχολικό κλίμα το 2ο και το 3ο παιδί μας... Τότε άραγε τι θα γίνει;;;;

-Τα παιδιά περνάνε 6+ ώρες με τους συμμαθητές τους καθημερινά. Συν ο χρόνος στα πάρτυ του Σαββατοκύριακου. Θεωρώ ότι αυτός ο χρόνος είναι υπεραρκετός για "δέσιμο". Και είναι σίγουρα περισσότερος από τον χρόνο που διαθέτω εγώ με το παιδί μου.

-Οπότε, ως γονείς, ΔΕΝ έχουμε καμία διάθεση να χάσουμε ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ παραπάνω από τον χρόνο που διαθέτουμε τα Σαββατοκύριακα. Δεν πρόκειται να πάμε ούτε σε ένα σπίτι συμμαθητή, αν δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί.

 

Για αυτούς τους λόγους, αν μου προτείνανε ποτέ κάτι τέτοιο, θα ερχόμουν σε δύσκολη θέση. Γιατί θα το ένιωθα σαν να μου "κλέβουν" τον δικό μας σπάνιο και πολύτιμο οικογενειακό χρόνο, προκειμένου να διασκεδάσει το δικό σου παιδί, με τον τρόπο που το ίδιο επιθυμεί.

Ωστόσο, όπως σου είπα, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και την "ανάγκη" του παιδιού σου. Και ξέρω ότι ειδικά τα μοναχοπαίδια έχουν μεγάλη ανάγκη να είναι μόνα με τον φίλο τους.

Αντιλαμβάνεσαι όμως και το δικό μου σκεπτικό;

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι έχουμε ανάγκες που δεν μπορούν να συγκεραστούν. Η πρακτική λύση είναι να αναζητήσετε συμμαθητές που να βρίσκονται στην ίδια θέση με εσάς, να έχετε όμοιες ανάγκες ώστε να τις καλύπτετε και οι δύο χωρίς παρεξηγήσεις και στενοχώριες.

 

Πάντως, προσωπικά δεν θα σε θεωρούσα "περίεργη". Και θα ευχόμουν να μην με θεωρούσες ούτε εσύ έτσι.

 

Υποτίθεται εδώ όταν σε καλώ ότι δεν σε ξέρω. Δεν είσαι συγγενής ή οικογενειακή φίλη, δεν ξέρω τις ανάγκες σου. Κάνω όμως αρκετά σαφείς τις δικές μου, θα ήθελα πολύ να έρθει το παιδί σου στο πάρτυ του παιδιού μου. Δεν είναι περίεργο , ούτε ανορθόδοξο να παρευρεθεί ένα παιδάκι σε ένα πάρτυ χωρίς τα αδέρφια του , κάνει τα πρώτα ανοίγματα στον κοινωνικό περίγυρο, δεν βρίσκω λόγο να μην μπορώ να καλέσω μόνο αυτό.

 

Εσύ , σαν καλεσμένη , μπορείς να διαφωνείς. Θες τα παιδιά σου να έχουν πάντα κοινή κοινωνική ζωή, θες να περάσεις μαζί με όλα τα παιδιά σου ποιοτικό χρονο κλπ. Δεκτό . Μπορείς να αρνηθείς τέτοιου είδους προσκλήσεις.

 

Και αν θες να μας γνωρίσεις οικογενειακά, μπορείς να το ζητήσεις στο δικό σου πάρτυ. Και μετά , πού ξέρεις , μπορεί να γίνουμε φίλοι οικογενειακά, οπότε φυσικά και στα δικά μας πάρτυ θα σας καλούμε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Arieta, δεν αναφερόμουν σε πάρτυ (όπου παρεμπιπτόντως -λόγω των ιδιαιτεροτήτων της οικογένειάς μας- πάει μόνο το καλεσμένο παιδί).

Απάντησα σε πόστ της epang που αναφερόταν σε καλέσματα στο σπίτι για παιχνίδι. Και ήθελα να δείξω ότι και για την "άλλη" πλευρά δεν είναι επιθυμητά καλέσματα που αφορούν μόνο ένα παιδί και ένα γονιό, σε συχνότητα μεγαλύτερη των 1-2/έτος.

 

Epang, έχεις απόλυτο δίκιο στα περί ανταπόδοσης. Μου φαίνεται υποκρισία τέτοια συμπεριφορά.

 

Mariab, αν σε ενοχλεί το το κλέψιμο εντός εισαγωγικών, γράψε χάσιμο (του ελάχιστου οικογενειακού χρόνου).

 

Προφανώς και θα εκτιμούσα κάθε κάλεσμα, αφού τιμάει το παιδί μου! Είναι δυνατόν;!

 

Και εγώ μιλάω σε εντελώς θεωρητική βάση. Δεν είχα τέτοιους προβληματισμούς ποτέ ούτε έτυχε να έρθω σε δύσκολη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Arieta, δεν αναφερόμουν σε πάρτυ (όπου παρεμπιπτόντως -λόγω των ιδιαιτεροτήτων της οικογένειάς μας- πάει μόνο το καλεσμένο παιδί).

Απάντησα σε πόστ της epang που αναφερόταν σε καλέσματα στο σπίτι για παιχνίδι. Και ήθελα να δείξω ότι και για την "άλλη" πλευρά δεν είναι επιθυμητά καλέσματα που αφορούν μόνο ένα παιδί και ένα γονιό, σε συχνότητα μεγαλύτερη των 1-2/έτος.

 

 

 

Oυπς!!! Λάθος το αντιλήφθηκα. Sorry...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω δεν καλουν ολη την ταξη στα παρτυ. Στο τελευταιο που πηγε ο μικρος μου ηταν ο μονος απο το σχολειο (και ο μονος βεβαια απο το σχολειο που μιλαει με το παιδακι και τον αδελφο του) και στο προηγουμενο ηταν αλλο 1 παιδακι. Αλλα παντα χωρις γονεις και αδελφακια. Και ναι οταν μιλαω για τον μικρο αναφερομαι σε αυτον που παει στο νηπιο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις .. προς εσάς που πιστεύετε ότι είναι δεν είναι λάθος να πηγαίνει όλη η οικογένεια όταν υπάρχει πρόσκληση για πάρτυ του ενός παιδιού:

- κάνετε σχεδόν κάθε χρόνο πάρτυ στα παιδιά σας ?

- καλείτε τους περισσότερους συμμαθητές & προετοιμάζεστε να δεχθείτε όλες οι οικογένειες ? ή τουλάχιστον όσους σας έχουν καλέσει & έχετε πάει στα πάρτυ τους ?

- κάνετε χωριστό πάρτυ στο κάθε παιδί σας & καλείται τους φίλους & των δύο παιδιών οικογενειακώς, αφού έτσι έχετε πάει & εσείς στα πάρτυ τους ?

Αν οι απαντήσεις σε όλα τα ανωτέρω είναι ναι, έχω & μία τελευταία : Μήπως το αρχικό του επιθέτου σας αρχίζει από Βαρδ- και τελειώνει σε -άνης?

 

 

Ως προς τις ερωτήσεις που έθεσες:

 

1. Κάνω κάθε χρόνο πάρτυ από τότε που τα παιδιά ήταν ενός έτους.

 

2. Καλούμε όλους τους συμμαθητές γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα να αποκλείονται κάποια παιδάκια. Συμφωνώ επίσης με την ιδέα να προσκληθούν μόνο στενοί φίλοι - αν αυτό ήθελαν - αρκεί να μην το μάθουν τα υπόλοιπα παιδιά και στεναχωρηθούν. Προετοιμάζομαι να έρθουν όλοι οικογενειακώς, ωστόσο αυτό ποτέ δεν έχει συμβεί τα τελευταία 11 χρόνια που κάνουμε πάρτυ. Έρχεται μόνο η μαμά με το παιδί, 5-6 αδερφάκια συνολικά και σπανιότατα ο μπαμπάς.

 

Στα πάρτυ που μας καλούν πηγαίνει μόνο ένας από εμάς - συνήθως εγώ (πέρυσι που γέννησα πήγαινε μόνο ο σύζυγος). Οταν το πάρτυ γίνεται σε παιδόποτο πηγαίνει μόνο το παιδί που προσκλήθηκε για να μην επιβαρύνουμε αυτούς που το διοργανώνουν. Οταν το πάρτυ γίνεται σε σπίτι τηλεφωνώ για να ρωτήσω αν μπορεί να έρθει και το άλλο αδερφάκι, οπότε πηγαίνω τα δύο κορίτσια μαζί - μια που είναι σε κοντινές ηλικίες. Θεωρώ ότι στο σπίτι η οικονομική επιβάρυνση για ένα επιπλέον παιδάκι είναι αμελητέα. Σε κοινούς γνωστούς μας και φίλους εννοείται ότι πηγαίνουμε όλοι μαζί αφού τους γνωρίζουμε καλά, ομοίως έρχονται κι αυτοί οικογενειακώς στα δικά μας πάρτυ.

 

3. Κάνω ξεχωριστά πάρτυ για το κάθε ένα από τα παιδιά μου, το άλλο μπορεί να καλέσει 2-3 φίλες της επ' ευκαιρία του πάρτυ της αδερφής της. Το επίθετό μου αρχίζει από Λ, απλά διοργανώνω τα πάρτυ στο σπίτι, οπότε μου είναι σχεδόν το ίδιο είτε έρθουν 60 άτομα είτε 80. Φροντίζω απλά να έχω αρκετό φαγητό στο μπουφέ και μερικά δωράκια επιπλέον για τα επιπλέον παιδάκια/αδερφάκια που περιμένω να έρθουν.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις ερωτήσεις που έθεσες:

 

1. Κάνω κάθε χρόνο πάρτυ από τότε που τα παιδιά ήταν ενός έτους.

 

2. Καλούμε όλους τους συμμαθητές γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα να αποκλείονται κάποια παιδάκια. Συμφωνώ επίσης με την ιδέα να προσκληθούν μόνο στενοί φίλοι - αν αυτό ήθελαν - αρκεί να μην το μάθουν τα υπόλοιπα παιδιά και στεναχωρηθούν. Προετοιμάζομαι να έρθουν όλοι οικογενειακώς, ωστόσο αυτό ποτέ δεν έχει συμβεί τα τελευταία 11 χρόνια που κάνουμε πάρτυ. Έρχεται μόνο η μαμά με το παιδί, 5-6 αδερφάκια συνολικά και σπανιότατα ο μπαμπάς.

 

Στα πάρτυ που μας καλούν πηγαίνει μόνο ένας από εμάς - συνήθως εγώ (πέρυσι που γέννησα πήγαινε μόνο ο σύζυγος). Οταν το πάρτυ γίνεται σε παιδόποτο πηγαίνει μόνο το παιδί που προσκλήθηκε για να μην επιβαρύνουμε αυτούς που το διοργανώνουν. Οταν το πάρτυ γίνεται σε σπίτι τηλεφωνώ για να ρωτήσω αν μπορεί να έρθει και το άλλο αδερφάκι, οπότε πηγαίνω τα δύο κορίτσια μαζί - μια που είναι σε κοντινές ηλικίες. Θεωρώ ότι στο σπίτι η οικονομική επιβάρυνση για ένα επιπλέον παιδάκι είναι αμελητέα. Σε κοινούς γνωστούς μας και φίλους εννοείται ότι πηγαίνουμε όλοι μαζί αφού τους γνωρίζουμε καλά, ομοίως έρχονται κι αυτοί οικογενειακώς στα δικά μας πάρτυ.

 

3. Κάνω ξεχωριστά πάρτυ για το κάθε ένα από τα παιδιά μου, το άλλο μπορεί να καλέσει 2-3 φίλες της επ' ευκαιρία του πάρτυ της αδερφής της. Το επίθετό μου αρχίζει από Λ, απλά διοργανώνω τα πάρτυ στο σπίτι, οπότε μου είναι σχεδόν το ίδιο είτε έρθουν 60 άτομα είτε 80. Φροντίζω απλά να έχω αρκετό φαγητό στο μπουφέ και μερικά δωράκια επιπλέον για τα επιπλέον παιδάκια/αδερφάκια που περιμένω να έρθουν.

 

Κι άλλωστε, από τη 2α δημοτικού δειλά δειλά και κυρίως από την 3η και μετά, οι περισσότερες προσκλήσεις που λαμβάναμε από τους συμμαθητές ήταν "χωρίς γονείς", οπότε και δεν υπήρχε πλέον αντικείμενο συζήτησης. :-)

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τις ερωτήσεις που έθεσες:

 

1. Κάνω κάθε χρόνο πάρτυ από τότε που τα παιδιά ήταν ενός έτους.

 

2. Καλούμε όλους τους συμμαθητές γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα να αποκλείονται κάποια παιδάκια. Συμφωνώ επίσης με την ιδέα να προσκληθούν μόνο στενοί φίλοι - αν αυτό ήθελαν - αρκεί να μην το μάθουν τα υπόλοιπα παιδιά και στεναχωρηθούν. Προετοιμάζομαι να έρθουν όλοι οικογενειακώς, ωστόσο αυτό ποτέ δεν έχει συμβεί τα τελευταία 11 χρόνια που κάνουμε πάρτυ. Έρχεται μόνο η μαμά με το παιδί, 5-6 αδερφάκια συνολικά και σπανιότατα ο μπαμπάς.

 

Στα πάρτυ που μας καλούν πηγαίνει μόνο ένας από εμάς - συνήθως εγώ (πέρυσι που γέννησα πήγαινε μόνο ο σύζυγος). Οταν το πάρτυ γίνεται σε παιδόποτο πηγαίνει μόνο το παιδί που προσκλήθηκε για να μην επιβαρύνουμε αυτούς που το διοργανώνουν. Οταν το πάρτυ γίνεται σε σπίτι τηλεφωνώ για να ρωτήσω αν μπορεί να έρθει και το άλλο αδερφάκι, οπότε πηγαίνω τα δύο κορίτσια μαζί - μια που είναι σε κοντινές ηλικίες. Θεωρώ ότι στο σπίτι η οικονομική επιβάρυνση για ένα επιπλέον παιδάκι είναι αμελητέα. Σε κοινούς γνωστούς μας και φίλους εννοείται ότι πηγαίνουμε όλοι μαζί αφού τους γνωρίζουμε καλά, ομοίως έρχονται κι αυτοί οικογενειακώς στα δικά μας πάρτυ.

 

3. Κάνω ξεχωριστά πάρτυ για το κάθε ένα από τα παιδιά μου, το άλλο μπορεί να καλέσει 2-3 φίλες της επ' ευκαιρία του πάρτυ της αδερφής της. Το επίθετό μου αρχίζει από Λ, απλά διοργανώνω τα πάρτυ στο σπίτι, οπότε μου είναι σχεδόν το ίδιο είτε έρθουν 60 άτομα είτε 80. Φροντίζω απλά να έχω αρκετό φαγητό στο μπουφέ και μερικά δωράκια επιπλέον για τα επιπλέον παιδάκια/αδερφάκια που περιμένω να έρθουν.

 

 

Αυτά που περιγράφεις μου φαίνονται πολύ λογικά & πολύ εντάξει, γιατί & προσπαθείς να μην επιβαρύνεις τους διοργανωτές των άλλων πάρτυ αλλά & εσύ ανταποδίδεις τις προσκλήσεις που έχεις λάβει. Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν έχω σπίτι που να χωράει περισσότερα από 15 άτομα συνολικά (μικρούς & μεγάλους), οπότε είναι αδύνατο να κάνω πάρτυ στο σπίτι για να καλέσω όσους θέλω & όσους οφείλω να τους ανταποδώσω προσκλήσεις, τους οποίους αν τους υπολογίσω σε πλήρη ανάπτυξη με συμμετοχή όλης της οικογένειας είναι γύρω στους 60-70 συνολικά για να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Οπότε θα το κάνω εκτός σπιτιού & εκεί θα πρέπει μετριοπαθώς να υπολογίσω μέσω όρο γύρω στα ? 6 / άτομο τουλάχιστον (μόνο τα πολύ βασικά...), άρα θέλω περίπου ?400... και εκεί αρχίζω να σκέφτομαι τι μπορώ να κόψω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Διαβάζω μέρες τώρα το θέμα , αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάθε οικογένεια επιλέγει το είδος του πάρτυ, τον αριθμό των καλεσμένων ,τον χώρο, ανάλογα με την οικονομική κατάσταση την δεδομένη περίοδο , τον κύκλο τους , τις υποχρεώσεις κλπ κλπ

 

Αρα όλα είναι καθαρά υποκειμενικά. Ο γιος μου κοντεύει 4 χρονών και έχει ''παθιαστεί'' με τα γενέθλια του.Το συζητάει συνέχεια , πότε είναι ,τι θα κάνουμε και μας δίνει και οδηγιες.Θέλω αυτή την τούρτα , να φέρετε και πορτοκαλάδα στο σχολείο να πιούμε ....και άλλα.Μια μέρα μου λέει ''μαμά,θα καλέσουμε όλα τα παιδάκια από τον παιδικό ?'' σοκ....σοκ....σοκ.....

Του εξήγησα ότι θα πάμε για όλους τούρτα στον παιδικό και θα κάνουμε και σε παιδότοπο για τους φίλους που κάνει παρέα.Τον ρώτησα ποιους θέλει και όντως μου είπε 6-7 παιδάκια, τα 2 έχουν αδερφάκια.Επειδή γνωριζόμαστε πια με τους γονείς , θα τους καλέσω οικογενειακά.

 

Αργότερα , σε νηπιαγωγείο και δημοτικό , θα δούμε πως θα μας προκύψει.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...