Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός και εκμάθηση τουαλέτας


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 27 μηνών. Μιλάει πολύ καθαρά όμως ακόμα δεν έχουμε βγάλει την πάνα αν και δεν νομίζω ότι ντε και καλά πρέπει να βγει τώρα. Πιστεύετε όμως ότι θα έπρεπε να μιλήσω κάποια στιγμή κατά το νέο έτος με την δασκάλα στον παιδικό για να αρχίσουν και εκεί εκπαίδευση. Πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό, και λογικά πρέπει να τους το μαθαίνουν αυτό. Απλά το λέω γιατί έχω ακούσει ότι σε πολλούς δημόσιους πρέπει να έχει πρώτα καθαρίσει το παιδί για να στο πάρουν εκτός εάν είναι και βρεφικός.

 

Και τα τσίσα και τα κακά τα είπε 18 μηνών αλλά ήταν χειμώνας και την έκοψα, το καλοκαίρι που δοκίμασα. Μου έλεγε κακά αλλά αφού τα είχε ήδη κάνει. Ενώ τα τσίσα της έφευγαν με αποτέλεσμα να γεμίζει παντού και επειδή δεν το άντεχα της έβαλα πάλι πάνα και απλά την πήγαινα στο γιογιο συχνά πυκνά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να απαντησω ή με βαρεθηκες???

Νομιζω οτι μονη σου πρεπει να την μαθεις. Εμας στον παιδικο τα πανε στην τουαλετα μετα το φαγητο και αν θελουν να καθισουν στο γιογιο καθονται. Αλλιως δεν τα ζοριζουν. Ο μικρος καθετε στο γιογιο και συνηθως κανει κατι αλλα στον παιδικο δεν θελει καν να παει προς τα εκει. Ο μεγαλος που εμαθε στο σπιτι (ενω πηγαινε στον ιδιο σταθμο) ειχε αρκετα ατυχηματα μια και δεν ηθελε παντα την συγκεκριμενη ωρα. Βεβαια αν το παιδακι πει οτι θελει να παει πιστευω οτι θα το πανε..

Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω ή με βαρεθηκες???

Νομιζω οτι μονη σου πρεπει να την μαθεις. Εμας στον παιδικο τα πανε στην τουαλετα μετα το φαγητο και αν θελουν να καθισουν στο γιογιο καθονται. Αλλιως δεν τα ζοριζουν. Ο μικρος καθετε στο γιογιο και συνηθως κανει κατι αλλα στον παιδικο δεν θελει καν να παει προς τα εκει. Ο μεγαλος που εμαθε στο σπιτι (ενω πηγαινε στον ιδιο σταθμο) ειχε αρκετα ατυχηματα μια και δεν ηθελε παντα την συγκεκριμενη ωρα. Βεβαια αν το παιδακι πει οτι θελει να παει πιστευω οτι θα το πανε..

 

 

όχι καθόλου, θέλω να ακούσω γνώμες βοηθάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

στους δημοσιους παιδικους σταθμους εαν υπαρχει μεταβρεφικο τμημα 18 μηνων - 2,5 ετων γινεται αγωγη τουαλετας οχι απο την αρχη της της χρονιας γιατι δεν ειναι ολα τα παιδια ετοιμα!τουλαχιστον ετσι γινεται στον σταθμο που δουλευω εγω!συζητησετο με την παιδαγωγο της ταξης και θα σου πει τι θα κανετε!

Link to comment
Share on other sites

DEPY27, επειδή διάβασα ότι δουλεύεις σε παιδικό σταθμό, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι και να μου πεις τη γνώμη σου. Σήμερα πήγα την κόρη μου (3ετών) πρώτη μέρα στον (περίπου δημόσιο) παιδικό σταθμό. Όταν την πήρα σε μια ώρα μου είπε η δασκάλα όλα καλά, έφαγε ψωμάκι και έκανε και τσίσα της στην λεκάνη (εδώ και ενάμισι μήνα κάνει στη λεκάνη). Όταν ρώτησα μετά την κόρη μου για το εάν έχουν μικρές λεκάνες, μου είπε ναι. Εάν έχουν νιπτήρες μικρούς για τα παιδάκια μου είπε ναι. Εάν σκουπίστηκε μόνη της ή την σκούπισε η δασκάλα, μου είπε ότι την πήγε η δασκάλα αλλά δεν σκουπίστηκε γιατί δεν είχε χαρτί!... Τι συμβαίνει; Δεν χρησιμοποιούν χαρτί υγείας για κάποιο λόγο ή απλά δεν έχουν, και να της βάλω στην τσάντα της αύριο ένα ρολό???

4MLyp3.pngsJbbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανονικα πρεπει να εχουν χαρτι υγειας!μηπως ειχε τελειωσει και απλα δεν τοποθετησαν καινουριο?παντως πρεπει να εχει χαρτι, οπως και αν ενα παιδακι δεν μπορει να σκουπιστει μονο του πρεπει να το βοηθησει η δασκαλα!συζητησετο με την υπευθυνη της ταξης εαν πρεπει να της βαζεις χαρτι στην τσαντα ή αν το παρεχει ο σταθμος να δεις τι θα σου πει!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου είναι 27 μηνών. Μιλάει πολύ καθαρά όμως ακόμα δεν έχουμε βγάλει την πάνα αν και δεν νομίζω ότι ντε και καλά πρέπει να βγει τώρα. Πιστεύετε όμως ότι θα έπρεπε να μιλήσω κάποια στιγμή κατά το νέο έτος με την δασκάλα στον παιδικό για να αρχίσουν και εκεί εκπαίδευση. Πηγαίνει σε ιδιωτικό παιδικό, και λογικά πρέπει να τους το μαθαίνουν αυτό. Απλά το λέω γιατί έχω ακούσει ότι σε πολλούς δημόσιους πρέπει να έχει πρώτα καθαρίσει το παιδί για να στο πάρουν εκτός εάν είναι και βρεφικός.

 

Και τα τσίσα και τα κακά τα είπε 18 μηνών αλλά ήταν χειμώνας και την έκοψα, το καλοκαίρι που δοκίμασα. Μου έλεγε κακά αλλά αφού τα είχε ήδη κάνει. Ενώ τα τσίσα της έφευγαν με αποτέλεσμα να γεμίζει παντού και επειδή δεν το άντεχα της έβαλα πάλι πάνα και απλά την πήγαινα στο γιογιο συχνά πυκνά.

Ακρίβως τα ιδια και με μας και ειμαστε και στην ιδια ηλικια περιπου!! Στο σταθμο που το συζητησα μου είπαν πως οποτε το αποφασισω θα την πηγαινουν ανα μια ωρα στη λεκάνη. Τωρα αν θα την πηγαινουν η απλά θα τη ρωτάνε (όποτε αυτή αποκλειεται να πει ναι, το ξερω) δεν μπορώ να ειμαι βεβαιη. Εγώ αυτό που αναρωτιεμαι ειναι αν θα πρεπει να της βαζω απλα βρακάκια η πάνες βρακακια κιας γινεται η προσπαθεια. Γιατι και ατυχήματα είναι βεβαιο πως θα συμβούν και φοβάμαι μηπως την κοροιδεψει κανενα παιδάκι και νιωσει ασχημα. Είλικρινα και στο σπιτι δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Τις κρισιμες πρωινες ωρες (και ως αργα δηλαδη λειπω γιατι δουλευω) στην ουσια μας μένουν 3-4 ωρες την ημερα... που κάνω ότι μπορώ αλλα δεν βλέπω αποτέλεσμα. Οταν λερώνεται οχι μόνο δεν την ενοχλει αλλα συνεχιζει το παιχνιδι με τη λιμνουλα κατω στα ποδια της. εχω απογοητευτει και απλα ελπιζω στον παιδικο βλεποντας τα αλλα παιδακια να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! και μενα η κορη μου ειναι 28 μηνων και το προηγουμενο σαββατοκυριακο της εβγαλα την πανα καθοτι τα λεει ολα εκτος απο τα τσισα και τα κακα. τα πηγαμε σχετικα καλα με τα τσισα και ετσι την δευτερα ενημερωσα την δασκαλα στον παιδικο σταθμο να εχει το νου της γιατι ναι μεν τα κανει αν την πας, αλλα αν την ξεχασεις θα τα κανει πανω της. λιοπον δευτερα τριτη τα πηγε σουπερ.ρωτησα την δασκαλα της αν τα ειπε και μου ειπε οχι αλλα οτι την πηγε αυτη. σημερα ομως που ηταν με αλλη δασκαλα μου ηρθε κατουρημενη.φορουσε και σκουρα ουτε την πηραν χαμπαρι . υποθετω οτι τοσες ωρες δεν φιλοτιμηθηκε να την παει κανεις. αυριο λοιπον πρεπει να ξανα ενημερωσω. και αναρωτιεμαι δεν ενημερωνουν ολες τις δασκαλες???? :evil:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακρίβως τα ιδια και με μας και ειμαστε και στην ιδια ηλικια περιπου!! Στο σταθμο που το συζητησα μου είπαν πως οποτε το αποφασισω θα την πηγαινουν ανα μια ωρα στη λεκάνη. Τωρα αν θα την πηγαινουν η απλά θα τη ρωτάνε (όποτε αυτή αποκλειεται να πει ναι, το ξερω) δεν μπορώ να ειμαι βεβαιη. Εγώ αυτό που αναρωτιεμαι ειναι αν θα πρεπει να της βαζω απλα βρακάκια η πάνες βρακακια κιας γινεται η προσπαθεια. Γιατι και ατυχήματα είναι βεβαιο πως θα συμβούν και φοβάμαι μηπως την κοροιδεψει κανενα παιδάκι και νιωσει ασχημα. Είλικρινα και στο σπιτι δεν ξερω πως να το διαχειριστω.Τις κρισιμες πρωινες ωρες (και ως αργα δηλαδη λειπω γιατι δουλευω) στην ουσια μας μένουν 3-4 ωρες την ημερα... που κάνω ότι μπορώ αλλα δεν βλέπω αποτέλεσμα. Οταν λερώνεται οχι μόνο δεν την ενοχλει αλλα συνεχιζει το παιχνιδι με τη λιμνουλα κατω στα ποδια της. εχω απογοητευτει και απλα ελπιζω στον παιδικο βλεποντας τα αλλα παιδακια να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

 

Και εμένα έτσι κάνει η μικρή, το καλοκαίρι που δοκίμασα ούτε που ενοχλήθηκε που βρεχόταν. Ειλικρινά δεν νομίζω ότι άξιζε τον κόπο να δοκιμάσω άλλο αφού 10 φορές την ημέρα την άλλαζα επί 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μία από τα ιδια.....από τον Μάιο που έκλεισε τα 2,5 ξεκίνησα να τον πηγαίνω στην τουαλέτα αλλα στην μεγάλη δεν ήθελε με τίποτα!!!

Πήραμε ένα γιογιο τυπου μικρη τουαλετιτσα και απο τοτε κανει εκει τσισα μονο ορθιος και μονο αν τον εχω γυμνο απο την μεση και κατω θα μου ζητησει μονος του τσισα.

Αν του φορεσω βαμβακερο βρακακι, το βρεχει δεν τα λεει...

Αν του το υπενθυμισω εγω αλλες φορες συνεργαζεται αλλες οχι....

Για κακα ουτε λογος!!!Δεν τα εχει κανει ουτε μια φορα στο γιογιο...αρνειται να καθησει πεισματικα!!!!

Στον παιδικο τον στελνω με πανα βρακακι αλλα το βρεχει....οπότε δεν τον πανε τα κοριτσια τουαλετα ...όποτε τον πανε δεν εχει τσισα γιατι τα εχει ηδη κανει!!!

Σκέφτομαι να εξαφανίσω τις πάνες και να δω αντιδράσεις.....ούτε όμως ξυπνάει με στεγνή πάνα όπως περιγράφουν άλλες μαμάδες ότι γίνεται σε αυτή την ηλικία. :?::?::?:

Τι να κάνω για να μην πιέσω το παιδί αλλά και να έχω αποτέλεσμα?!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...