Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτερη γλωσσα απο μωρο...


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!!!

Θελω τη γνωμη σας για το αν πρεπει το μωρο να ακουει δυο γλωσσες...

Η μαμα μου ξερει πολυ καλα γερμανικα, γιατι τελειωσε εκει το σχολειο αλλα δεν ειμαι σιγουρη για την προφορα της...

Επισης η μελλουσα νονα του μπεμπη μου ειναι καθηγητρια γερμανικων και ισως βοηθουσε κι αυτη...

Εγω δεν ξερω καθολου ουτε ο αντρας μου και δεδομενου οτι το παιδι θα το κραταει babysitter που κι αυτη δεν μπορει να του δωσει αναλογη εκπαιδευση...μηπως το μπερδεψουμε το παιδι???:confused:

Εχω μιλησει με πολλους που μενανε στο εξωτερικο και στο σπιτι μιλουσανε ελληνικα αλλα δεν ειναι το ιδιο...

Αν καποιος ξερει η' εχει προσωπικη εμπειρια ας μου πει...

γιατι η μανουλα μου ηδη σκεφτεται τι βιβλια και cd να του αγορασει.....

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι απόψεις πάνω στο θέμα διίστανται.

Από τη μία είναι αυτοί που πιστεύουν ότι τα μικρά παιδιά και τα μωρά μπορούν να μάθουν από πολύ μικρά 1-2-3 ή και περισσότερες γλώσσες, αρκεί αυτός που θα μιλά την κάθε γλώσσα να είναι σταθερός και να μην χρησιμοποιεί άλλη γλώσσα (στην προκειμένη περίπτωση η γιαγιά θα πρέπει να μιλά στο παιδί ΜΟΝΟ Γερμανικά και όχι Ελληνικά, το ίδιο και η νονά). Ως παράδειγμα φέρνουν παιδιά διπλωματών που από πολύ μικρά "εκτέθηκαν" στη δεύτερη γλώσσα και την έμαθαν πολύ καλά ή παιδιά από το Λουξεμβούργο όπου είναι πολύ συχνό άλλη γλώσσα να μιλά ή μαμά, άλλη ο μπαμπάς και άλλη να μαθαίνουν στο σχολέιο.

Από την άλλη μεριά, όμως, υπάρχει και η άποψη αυτών που λένε ότι καλύτερα το παιδί να μάθει καλά πρώτα μια γλώσσα και μετά να προχωρήσει σε δεύτερη. Ειδικά για τα Ελληνικά, τα οποία είναι τελείως διαφορετική γλώσσα από τις άλλες, το μπέρδεμα μπορεί να είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Προσωπικά ενστερνίζομαι τη δεύτερη άποψη. Θεωρώ ότι όλα μπορούν να γίνουν στην ώρα τους και πρέπει να γίνουν με συγκεκριμένη εκπαιδευτική μέθοδο.

Η επιλογή δική σου!

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλουσαμε μεσα στο σπιτι καλα μια ξενη γλωσσα δεν θα προβληματιζομουνα παρα πολυ....

αλλα τη γιαγια δεν θα τη βλεπει σε καθημερινη βαση...

Σκεφτομουν μηπως εψαχνα καποιο προγραμμα σε καποιο παιδικο που να μαθαινουν και μια ξενη γλωσσα....

Δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο, αλλα αν μπορει να μαθει κατι σαν παιχνιδι το προτιμω απο το να κουραστει μετα...

Και φυσικα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι σωστο... εχω ακουσει και τις δυο αποψεις και δισταζω...

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Θα μιλήσω ως ειδική παιδαγωγός.

Οι γνώμες όντως διίστανται και η διγλωσία έχει κατηγορηθεί για δυσκολίες του παιδιού αργότερα στην ένταξη του στο σχολείο αλλά και για καθυστέρηση στο λόγο του. Πολλοί βέβαια υποστηρίζουν ότι καμία τέτοια έρευνα δεν έχει αποδειχθεί πλήρως.

Αν τελικά αποφασίσετε να προβείτε σε μια τέτοια διαδικασία θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι οι άνθρωποι που θα το αναλάβουν αυτό, θα μιλάνε μόνο γερμανικά στο παιδί. Αυτό είναι μια σημαντική οδηγία που δίνουν οι ειδικοί στους γονείς που έχουν διαφορετική μητρική γλώσσα.

Και εγώ συμφωνώ με την emmaki και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μη πιεστεί το παιδί σε μια ηλικία που γίνεται η κατακτηση της γλώσσας, αν δεν είναι απαραίτητο. Άλλωστε τη πολύτιμη βοήθεια μπορούν να τη δώσουν και αργότερα όταν το παιδί θα είναι έτοιμο για την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας.

Αλλά όλα αυτά είναι προσωπική κατάθεση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο εμένα. Θα μιλήσω ως ειδική παιδαγωγός.

Οι γνώμες όντως διίστανται και η διγλωσία έχει κατηγορηθεί για δυσκολίες του παιδιού αργότερα στην ένταξη του στο σχολείο αλλά και για καθυστέρηση στο λόγο του. Πολλοί βέβαια υποστηρίζουν ότι καμία τέτοια έρευνα δεν έχει αποδειχθεί πλήρως.

Αν τελικά αποφασίσετε να προβείτε σε μια τέτοια διαδικασία θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι οι άνθρωποι που θα το αναλάβουν αυτό, θα μιλάνε μόνο γερμανικά στο παιδί. Αυτό είναι μια σημαντική οδηγία που δίνουν οι ειδικοί στους γονείς που έχουν διαφορετική μητρική γλώσσα.

Και εγώ συμφωνώ με την emmaki και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μη πιεστεί το παιδί σε μια ηλικία που γίνεται η κατακτηση της γλώσσας, αν δεν είναι απαραίτητο. Άλλωστε τη πολύτιμη βοήθεια μπορούν να τη δώσουν και αργότερα όταν το παιδί θα είναι έτοιμο για την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας.

 

 

Αλλά όλα αυτά είναι προσωπική κατάθεση!

 

 

Ami οταν λες πως εισαι "ειδικη" παιδαγωγος τι εννοεις?

Εχεις κανει καποιες εξειδικευμενες σπουδες σε σχεση με τα διγλωσσα παιδια?!

Συγνωμη αλλα το ξαναδιαβαζα και δεν καταλαβα καλα...

Αν ναι, ποια ειναι η γνωμη σου για τους παιδικους σταθμους που μαθαινουν μια ξενη γλωσσα σε μεγαλυτερα παιδακια... πχ απο 3 ετων και πανω??

Εχεις κατι να μου προτεινεις για προσχολικη αγωγη??

 

Αν τελικα το αποφασισω ειναι καλυτερα να το κανει δασκαλα η' καποια babysitter που να ναι η μητρικη της γλωσσα???

Η (μελλουσα) νονα του ειναι καθηγητρια γερμανικων...

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ειδική παιδαγωγός (νηπιαγωγός), άρα είμαστε πολλές εδώ μέσα (καλό είναι αυτό!).

Ειδική παιδαγωγός σημαίνει ότι είναι εκπαιδευτικός που μπορεί να εργαστεί στην ειδική αγωγή, στην εκπαίδευση δηλαδή των παιδιών με ειδικές ανάγκες.

Τώρα, πάνω σε αυτό που ρωτάς (για τον παιδικό σταθμό και την ξένη γλώσσα). Θα με βρεις πάλι αντίθετη (βέβαια, εκφράζω προσωπική γνώμη και σε καμία περίπτωση δεν επικαλούμαι αυθεντία). Θεωρώ ότι το παιδί πρέπει να κατακτήσει πολύ καλά τη μητρική του γλώσσα τόσο προφορικά όσο και γραπτά, και μετά να προχωρήσει στην εκμάθηση δεύτερης γλώσσας (άρα είμαι και εναντίον του νέου σχολείου με αγγλικά από την Α δημοτικού). Ειδικά για τα Ελληνικά, που έχουν ειδικό τρόπο γραφής (άλλο αλφάβητο, δύσκολη ορθογραφία, κλίσεις, πτώσεις κλπ) νομιζω ότι είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες και είναι ακόμα πιο απαραίτητο να κατακτηθεί πρώτα αυτή και μετά να ακολουθήσει άλλη γλώσσα, όπως τα Αγγλικά (που θεωρείται εύκολη γλώσσα) ή τα Γερμανικά (που είναι πιο δύσκολη).

Και αν θες και προσωπικό παράδειγμα, εγώ ξεκίνησα Αγγλικά σε φροντιστήριο όταν ήμουν Γ Δημοτικού, στη Β ΓΥμνασίου έδωσα για Lower και στη Β Λυκείου πήρα το Proficiency. Παράλληλα, έμαθα Γερμανικά σε ικανοποιητικό επίπεδο (τα 2 πρώτα πτυχία) και λίγα Γαλλικά. Ως φοιτήτρια έμαθα Ιταλικά και Ισπανικά και 2 χρόνια μετά το πτυχίο Τούρκικα.

Τα Αγγλικά μπορώ να πω ότι τα ξέρω τέλεια, ως δεύτερη μητρική, μιας και με τις αρχικές μου γνώσεις με δέχτηκαν σε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, μετά έκανα δεύτερο μεταπτυχιακό επίσης στην Αγγλία και τώρα κάνω το διδακτορικό μου.

Δεν τα λέω αυτά για να δείξω ότι έχω πολλές γνώσεις, αλλά για να σε ηρεμήσω κάπως. Να αποβάλεις το άγχος σου. Όλα στην ώρα τους, για να γίνουν καλά!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ ειδική παιδαγωγός (νηπιαγωγός), άρα είμαστε πολλές εδώ μέσα (καλό είναι αυτό!).

Ειδική παιδαγωγός σημαίνει ότι είναι εκπαιδευτικός που μπορεί να εργαστεί στην ειδική αγωγή, στην εκπαίδευση δηλαδή των παιδιών με ειδικές ανάγκες.

Τώρα, πάνω σε αυτό που ρωτάς (για τον παιδικό σταθμό και την ξένη γλώσσα). Θα με βρεις πάλι αντίθετη (βέβαια, εκφράζω προσωπική γνώμη και σε καμία περίπτωση δεν επικαλούμαι αυθεντία). Θεωρώ ότι το παιδί πρέπει να κατακτήσει πολύ καλά τη μητρική του γλώσσα τόσο προφορικά όσο και γραπτά, και μετά να προχωρήσει στην εκμάθηση δεύτερης γλώσσας (άρα είμαι και εναντίον του νέου σχολείου με αγγλικά από την Α δημοτικού). Ειδικά για τα Ελληνικά, που έχουν ειδικό τρόπο γραφής (άλλο αλφάβητο, δύσκολη ορθογραφία, κλίσεις, πτώσεις κλπ) νομιζω ότι είναι από τις πιο δύσκολες γλώσσες και είναι ακόμα πιο απαραίτητο να κατακτηθεί πρώτα αυτή και μετά να ακολουθήσει άλλη γλώσσα, όπως τα Αγγλικά (που θεωρείται εύκολη γλώσσα) ή τα Γερμανικά (που είναι πιο δύσκολη).

Και αν θες και προσωπικό παράδειγμα, εγώ ξεκίνησα Αγγλικά σε φροντιστήριο όταν ήμουν Γ Δημοτικού, στη Β ΓΥμνασίου έδωσα για Lower και στη Β Λυκείου πήρα το Proficiency. Παράλληλα, έμαθα Γερμανικά σε ικανοποιητικό επίπεδο (τα 2 πρώτα πτυχία) και λίγα Γαλλικά. Ως φοιτήτρια έμαθα Ιταλικά και Ισπανικά και 2 χρόνια μετά το πτυχίο Τούρκικα.

Τα Αγγλικά μπορώ να πω ότι τα ξέρω τέλεια, ως δεύτερη μητρική, μιας και με τις αρχικές μου γνώσεις με δέχτηκαν σε μεταπτυχιακό στην Αγγλία, μετά έκανα δεύτερο μεταπτυχιακό επίσης στην Αγγλία και τώρα κάνω το διδακτορικό μου.

Δεν τα λέω αυτά για να δείξω ότι έχω πολλές γνώσεις, αλλά για να σε ηρεμήσω κάπως. Να αποβάλεις το άγχος σου. Όλα στην ώρα τους, για να γίνουν καλά!

 

Πραγματικα με αφησες αφωνη!!!:-D

Μπορω να πω οτι με επεισες με επιχειρηματα!!!

Σε ευχαριστω που μου απαντησες αμεσα και καταλαβες το αγχος μου...

Ειναι τοσα πολλα που ακουμε και παντα θελοντας να διευκολυνουμε τα πραγματα και με γνωμονα να μην πιεστουν μετα τα βλασταρια μας ισως το παρακανουμε...

YqJMp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω

 

τα παιδια μαθαινουν να υπαρχουν, να αγαπιουνται, να φροντιζονται, να οριοθετουνται μεσα απο την μητρικη τους γλωσσα...αυτη πρεπει να κατακτησουν

 

στη συνεχεια καθως μεγαλωνουν απο τα 4-5 και υστερα πρεπει να μαθουν τουλαχιστον αλλη μια

 

εγω ζω ιταλια, με το παιδι μας επικοινωνουμε στα ελληνικα

 

ιταλικα μας ακουει να μιλαμε στη δουλεια η με φιλους σε εκεινον ομως μιλαμε ελληνικα

 

η εννοια μου δεν ειναι αν θα μαθει ιταλικα, γιατι θα τα μαθει εξω στην κοινωνια, στο σχολειο που θα παει

 

η εννοια μου και το μελημα μου ειναι να τον γαλουχησω μεσα απο μια γλωσσα αγαπης... αυτη που θα τον ορισει ως υποκειμενο και ως ταυτοτητα, κι αυτη η γλωσσα δεν μπορει να ειναι αλλη απο αυτην που μιλουσε η δικη μου η μανουλα σε εμενα

 

γι αυτο πρωτα η μητρικη μας γλωσσα, κουλτουρα, ιστορια κι υστερα οι αλλες

 

η δικη μας γεννια ελληνων μιλαει πολυ καλα τουλαχιστον 2 γλωσσες εκτος ελληνικων, δεν αρχισαμε απο την κουνια να μαθαινουμε.........αρχισαμε στο δημοτκο...δεν τα πηγαμε και ασχημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ο γιος μου ηταν 3 ετων φυγαμε εξωτερικο. Στα 4 πηγε Αμερικανικο παιδικο σταθμο και στα 5 επιστρεψαμε και μιλουσε καλυτερα αγγλικα απο Ελληνικα. Στα 7 του αντιμετωπιζει μαθησιακες δυσκολιες οι οποιες απ οτι μας ειπαν οι ειδικοι ειναι λογο διγλωσσιας.

Καποια παιδια τα καταφερνουν καποια οχι.

Απο την στιγμη που δεν υπαρχει αναγκη γιατι θα πρεπει το παιδι να το υποβαλλουμε σε ολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα του αδερφού μου είναι αγγλίδα. Τα παιιά του, μεγάλωσαν ε ένα περιβάλλον που μιλούσαν όλοι ελληνικά, εκτός της μαμάς. (Εννοείται πως η μαμά μιλουσε ελληνικά, αλλά οχι στα παιδιά της). Κανένα από τα τρία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μιλούσαν από μικρά και τις 2 γλώσσες. Και μάλιστα, ήξεραν που θα μιλήσουν αγγλικά (σε όσους ήξεραν ότι θα καταλάβουν) και που όχι. Πχ, εμένα πολλές φορές μου πέταγαν αγγλικούρες, ενώ στην γιαγιά του ποτέ. Τώρα που έχουν μεγαλώσει, μιλούν τέλεια και τις 2 γλώσσες. Α, και στο σχολείο, ποτέ δεν είχαν πρόβλημα. Εμείς δεν είδαμε ποτέ ως πρόβλημα την διγλωσία, αλλά ως ευκαιρία. Ειδικός δεν είμαι, απλά λέω αυτό που είδα. Και βέβαια, εγώ μιλάω για την περίπτωση του ο ένας γονέας να είναι άλλης υπηκοότητας, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.

Εσύ αποφασίζεις.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κι απο μενα,

 

Εγω θα σας πω τη δικη μου προσωπικη εμπειρία, χωρις να ειμαι ειδικός.

 

Εχω ζησει πολλα χρονια στην Αγγλια και θεωρω τα Αγγλικα δευτερη μητρικη μου γλωσσα. Μαλιστα και η κορη μου γεννηθηκε εκει.

Δεν θεωρω ομως οτι ειμαι Αγγλιδα αρα ποτε δεν μιλησα μονο Αγγλικα στην κορη μου για να την κανω διγλωσση. Διγλωσσα πρεπει να γινονται τα παιδια που εχουν γονεις απο διαφορετικες εθνικοτητες, με διαφορετικα backgrounds και φυσικα διαφορετικες γλωσσες.

Προτιμησα λοιπον να μαθει καλα πρωτα τα Ελληνικα και μετα να ενταξω την Αγγλικη γλωσσα στη ζωη της σαν παιχνιδι. Απο 2,5-3 χρονων γνωριζει οτι γεννηθηκε στην Αγγλια που ειναι μια αλλη χωρα που παμε με το αεροπλανο. Επισης, ξερει οτι εκει μιλουν αγγλικα και οτι εκεινη θα μαθει καποια στιγμη να τα μιλαει πολυ καλα.

Σιγα-σιγα αρχισα να τις μαθαινω λεξουλες, σαν παιχνιδι ομως, οχι σαν μαθημα, και τωρα ξερει να μετραει μεχρι το 20, αρκετα χρωματα, βασικες λεξεις και καποιο τραγουδακι. Και φυσικα συνεχιζω να τις μαθαινω πραγματακια. Επισης, βλεπει dvd με αγγλικα παιδικα και ακουει την αγγλικη προφορα. Πιστευω οτι για την ηλικια της αυτα ειναι αρκετα.

Εγω απλα βαζω τις βασεις για να μαθει μετα απο λιγο καιρο απο επαγγελματιες και με σωστο τροπο να μιλαει αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σταματησουμε να σκεφτομαστε ως ενηλικες για να καταλαβουμε πως λειτουργει το μυαλο τοων παιδιων.

Εμεις μιλαμε στα παιδια μας αγγλικα κι ελληνικα και οι δυο, αχταρμα που λενε, και δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα, μια χαρα τις ξεχωριζουν τις γλωσσες.

Αλλα αν δεν σου βγαινει ουτως η αλλως συντομα θα κουραστεις, εμεις το καναμε γιατι το βλεπουμε φυσιολογικο να μιλαμε αγγλικα οπως και ελληνικα. Αν ειναι να το σκεφτεσαι και να το προσπαθεις και να κανεις προγραμμα γι'αυτο τοτε ισως αγχωθεις στην πορεια και αγχωσεις και το παιδι... δεν υπαρχει λογος νομιζω.

 

Θυμαμαι οταν γεννησα το δευτερο η κορη μου ηταν 20 μηνων. Ηταν μαζι μου στο δωματιο και επαιζε με το μωρο οταν ηρθε ο πατερας μου να μας δει. Τον βλεπει αυτη και λεει "κοιτα παππου.... baby....ε,οχι...ΜΩΡΟ". ξεροντας οτι ο παππους δε μιλαει αγγλικα του εκανε μεταφραση :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα!Να επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω καινουργιο μιας και υπαρχουν ηδη αρκετα παρομοια.Το μωρακι μας ειναι σχεδον 2 μηνων και ακομα δεν εχω αποφασισει πως να χειριστω το θεμα της γλωσσας.Αφου εγω δεν μιλαω τη γλωσσα του μπαμπα σχεδον καθολου κι εκεινος τη δικη μου.Αποφασισαμε λοιπον η μπεμπα να μαθει την κοινη μας γλωσσα που ειναι τα αγγλικα ομως εμενα δεν μου βγαινει καθολου να μιλαω συνεχως στο μωρο στα αγγλικα και προτιμω τα ελληνικα.Της μιλαω μονο στο μπανακι της στα αγγλικα προς το παρων.Ελεγα λοιπον μηπως να ξεκινησω να της μιλαω στα αγγλικα σε συγκεκριμενες στιγμες και δραστηριοτητες και οχι συνεχως γτ εκτος του οτι δεν μου καθεται εμενα καλα αν της μιλαω συνεχως αγγλικα δεν προκειται να μαθει τα ελληνικα μεχρι να παει σχολειο.Ξερει καποιος κανενα τροπο που μαθαινει το παιδι μια δευτερη γλωσσα χωρις να του μιλαει αποκλειστικα μια γλωσσα ο καθε γονιος;Γτ δεν βρισκεται συχνα ο πατερας στο σπιτι και στο τελος δεν θα μπορουν να μιλησουν μεταξυ τους:?

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμμμ.....cacao είμαστε στην ιδια ακριβώς φάση,μονο που εμείς έχουμε τέσσερις γλώσσες..!

μια εγω,μια ο μπαμπάς,μια κοινη(αγγλικα) και μια της χώρας που μένουμε...σύνολο:4!!!

 

Χάνετε η μπάλα...

το σωστό όπως ειπες κι εσύ,είναι να του μιλάει ο καθένας μια συγκεκριμένη γλώσσα,πάντα...

ώστε να μάθει..κατι τέτοιο έμπρακτα είναι δύσκολο να γίνει..

 

Κι εμείς λέγαμε να του μιλάμε μονο αγγλικά,οι δικοί μου θα του μιλουν ελληνικά και εξω θα ακούει γερμανικά...(τη γλώσσα του μπαμπά θα την αφήναμε για αργότερα).

 

Ελα όμως που δεν γίνεται!

δε μπορώ να του μιλάω μόνο αγγλικά,οπως και ο άντρας μου (ειδικά οταν θυμώνει και θέλει να τον μαλώσει...εκει παει το αλαμπουρνεζικο σύννεφο)...μια οαση όπως καταλαβαίνεις,

αυτό που κάνω συνήθως είναι να του λεω κατι στα ελληνικά και να το επαναλαμβάνω στα αγγλικά και αντίστοιχα..

 

Τωρα είμαστε 1,5 χρονών....καταλαβαίνει και τις δύο γλώσσες και λέει λέξεις απο τις τρείς γλώσσες,

το να φτιάξει πρόταση σε μια γλώσσα δεν το βλέπω στο άμεσο μελλον!!!

 

Πιο πολυ με απασχολεί ποτε θα μιλήσει,αλλα δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα,εφόσον καταλαβαίνει και ανταποκρίνεται..

σορρυ που ουσιαστικά δεν μπόρεσα να βοηθήσω με το μήνυμα μου,

απλά μην αγχώνεσαι με το θέμα,με τον καιρό θα έρθουν όλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...