Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?


Recommended Posts

Έχω την εξής απορία: Παρόλο που είμαι στην 30η εβδομάδα, με βολεύει αρκετά να ξαπλώνω ή και να κοιμάμαι ανάσκελα. Γυρνάω μετά από λίγο βέβαια στο πλάι, αλλά λόγω μέσης. Από την αδελφή μου και άλλες εγκύους ξέρω ότι συνήθως το ανάσκελα δεν βολεύει επειδή πονάς γιατί σε πλακώνει το μωρό. Τί σημαίνει το ότι εμένα δεν με ενοχλεί; Μπορεί να είναι ανησυχητικό; Το ανάσκελα όντως δεν συνηθίζεται επειδή απλώς είναι άβολο για τις εγκύους ή έχει πρόβλημα και το μωρό (όπως το μπρούμυτα π.χ. που δεν πρέπει γιατί το πλακώνεις);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

surfmummy καλημέρα, η γιατρός μου εμένα μου απαγόρευσε να κοιμάμαι ανάσκελα γιατί πιέζεται μου είπε η κοίλη και δεν γίνεται καλή τροφοδοσία στο μωρό.

Την ξαναρώτησα αν σίγουρα δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα γιατί στα πλάγια είναι επίπονο πολλές φορές και μου είπε πως να το ανεχτώ για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο ότι όταν κοιμάσαι ανάσκελα στους τελευταίους μήνες το μωρό με το βάρος του πιέζει την κύρια φλέβα και την κύρια αρτηρία με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η κυκλοφορία του αίματος. Αυτό είναι κακό και για τη μαμά και για το μωρό.

Και εγώ κοιμόμουν άνετα ανάσκελα, αλλά προσπαθούσα να το αποφεύγω :)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο γιατρός μου το τόνισε να μην κοιμάμαι ποτέ ανάσκελα.

Το διάβασα και στην εγκυκλοπάιδεια εγκυμοσύνης.

 

Εκτός που ότι το βάρος της μήτρας και του μωρού πέφτει στη μέση και την επιβαρύνει,πέφτει και στο έντερο και την κοίλη φλέβα. Αρα επιδεινώσει τους πόνους στη μέση, τις αιμορροείδες, αναστέλει τη λειτουργία της πέψης, και προκαλεί υπόταση. αυτα τα ολίγα. :lol:

 

κι εγώ όλο ανάσκελα ξυπνάω γιατί πονάω στα πλάγια. Μετά έχω τράστιες τύψεις, γιατί επίσης δεν οξυγονώνεται καλά το μωράκι.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο γιατρος μου ελεγε να κοιμαμαι πλαγια αριστερα για την καλυτερη κυκλοφορια του μωρου. Επειδη ομως ειχα πονους στη λεκανη εβαζα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και ηταν σαφως πιο ανετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να και κάτι που δεν ήξερα..Και το κακό είναι ότι κοιμάμαι αρκετά συχνά ανάσκελα..Στο πλάι όλο κάπου πονάω και ας βάζω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια...Αγχώθηκα τώρα...πως θα κοιμάμαι δε ξέρω...!!! ΟΡΘΙΑ!!! :lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ο ύπνος είναι το δύσκολο κομμάτι της εγκυμοσύνης. Προς τους τελευταίους μήνες και γω πονούσα πάρα πολύ στον υπνο. Πονούσαν οι γοφοί μου και ανάσκελα δεν μπορούσα και άστα να πάει. Έβαζα και γω μαξιλάρια και ανάμεσα στα πόδια και κάτω στα πόδια για να είναι λίγο ανασηκωμένα.... Κάτι λίγο βοηθούσαν αλλά όχι και σπουδαία πράγματα. Υπομονή.... τίποτε άλλο!!! :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρε κοριτσια δεν ηξερα πως δεν κανει να κοιμασε ανασκελα... αλλα και να ηθελα δε μπορουσα! πονουσε τοσο η μεση μου...

οσο για το πλαι.... μπορει να εβαζα αναμεσα στα ποδια μαξιλαρι... αλλα σκεβρωσα απο τη δεξια μερια μονο!!

μολις γυριζα αριστερα το μωρο δεν ηθελε... κλωτσουσε φανερα ενοχλημενο!!

 

αργοτερα οταν γεννηθηκε, παλι μονο δεξια κοιμομουνα! ειχα την κουνια απο εκει, και με βολευε να το κοιταω χωρις να κουνιεμαι!!!!

και να φανταστειτε πως προ εγκυμοσυνης ημουν λατρης του μπρουμητα αλλα ακομη δεν το εχω πετυχει! με ποναει το στηθος... ισως επειδη θηλαζω, τι να πω!

 

surfmammy, υπομονη!! λιγο σου εμεινε!! με το καλο να αγκαλιασεις το νινακι σου!!

 

Rosalita και εσυ με το καλο να αγκαλιασεις το νινακι σου, αλλα μην κοιμασε απο τωρα ορθια!! αυτο θα το κανεις σιγουρα μετα!!!

 

ΥΓ. το ανασκελα παντως με δυσκολεψε πολυ στη γεννα... οσο ημουν στις ωδυνες, πιεστηκε οντως η αρτηρια, μου ηρθε λυποθυμια και μεχρι που μπηκα στο χειρουργειο ημουν τελικα στο πλαι... εκει βεβαια αναγκαστικα, γυρισα ανασκελα!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μέρα κορίτσια!!! :wink:

 

Εγω έχω ακούσει οτι το να κοιμάσαι ανάσκελα επιβαρύνεις και την καρδιά σου..Εγω ευτυχώς δεν βολεύομαι να κοιμηθώ ανάσκελα, πάλι καλά.

 

Surfmarry κι εγώ στην 33η εβδομάδα είμαι. Πως αισθάνεσαι που πλησιάζει ο καιρός να γεννήσουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω,πω,χτες που απέφυγα το ανάσκελα υπέφερα! Παθαίνει κράμπα η λεκάνη στην δεξιά κλείδωση!! Και μαξιλάρι είχα,αλλά μάλλον επειδή έχω ένα πολύ μαλακό θα βάζω από δω και πέρα κανονικό μαξιλάρι! Στον πρώτο μου τζουτζουκο άργησα να χω προληματα ύπνου, τώρα ο καινούριος μου έρωτας με ταλαιπωρεί από νωρίς!! Και όσο για τον όρθιο ύπνο....έχω μεγάλη πείρα στο θέμα!!! :lol::lol::lol::lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη επιτρέπεται να κοιμάσαι και μπρούμυτα, μας έδειξαν τη στάση στον ανώδυνο τοκετό, το πόδι λυγισμένο και προς τα πάνω έτσι ώστε να γυρνάει ελαφριά η λεκάνη...εγώ περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους το απεφευγα, αλλά από τότε που μας έδειξαν τη στάση αυτή κοιμήθηκα αρκετές φορές μπρούμυτα...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Mπρούμυτα δε πλακώνεται η κοιλιά? Το μόνο που έχω δει σε ένα βιβλίο είναι να βάζεις ένα μαξιλάρι κάτω από το ένα πόδι και το άλλο τεντωμένο και να είσαι πλάι προς τα μπρούμυτα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ο γιατρος μου ελεγε να κοιμαμαι πλαγια αριστερα για την καλυτερη κυκλοφορια του μωρου. Επειδη ομως ειχα πονους στη λεκανη εβαζα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και ηταν σαφως πιο ανετα.

 

Κι εμένα το ίδιο μου είχε πει ο γιατρός μου,πλάγια κι αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό να το λες, αλλά πως το κάνεις...?!!! Ας περνούσαν και αυτοί εγκυμοσύνη και θα σου'λεγα τι συμβουλές θα μας δίνανε!!

 

συμφωνώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ελεγε να κοιμαμαι πλαγια αριστερα για την καλυτερη κυκλοφορια του μωρου. Επειδη ομως ειχα πονους στη λεκανη εβαζα ενα μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια και ηταν σαφως πιο ανετα.

 

Κι εμένα το ίδιο μου είχε πει ο γιατρός μου,πλάγια κι αριστερά.

 

Το μωρό σου ήταν από την αριστερή ή τη δεξιά ωοθήκη? πρέπει να έχει σχέση κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΡΘΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ !!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΛΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Να’ μαι κι εγώ, sorry που έκανα τόσο καιρό να γράψω, αλλά είχα τρεχάματα με το ατύχημα του συζύγου (όπως έγραψα και σε άλλο post). Λοιπόν, ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε πως το μωρό δεν παθαίνει κάτι, απλώς η δική μας η αρτηρία πιέζεται και θα βλέπουμε εφιάλτες και δεν θα κάνουμε καλό ύπνο. Βέβαια τσάμπα τον ρώτησα, γιατί ούτως ή άλλως εδώ και 2 εβδομάδες δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα, με βαραίνει η κοιλάρα.

Βενετία μου, ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει ότι πλησιάζει η ώρα. Δεν μπορώ να με φανταστώ μαμά. Και ούτε μπορώ να πιστέψω ότι είναι ολόκληρο μωρό στην κοιλιά μου. Για έναν περίεργο λόγο δεν με έχει απασχολήσει καθόλου ο τοκετός. Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι όλα θα έρθουν μόνα τους όπως πρέπει. Και να φανταστείς ότι ούτε μαθήματα ανώδυνου δεν έχω κάνει. Εντάξει, στην επόμενη επίσκεψη στο γιατρό (αρχές 9ου) θα τον ρωτήσω να μου πεί πώς θα καταλάβω ότι έχει ξεκινήσει η διαδικασία τοκετού, για να ξέρω, μην δεν το πάρω χαμπάρι και κάθομαι σαν τη χαζή στο σπίτι :lol: Φαντάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΡΘΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ !!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΚΑΛΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ

 

Aυτό μην το λες καθόλου γιατί εγώ τα'χα ξεχάσει όλα και τα ξαναθυμήθηκα όλα τώρα!! Πάντως ξεκινάω να κοιμηθώ στο πλάι και τελικά ξυπνάω ανάσκελα...οπότε παραιτούμαι!!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να με φανταστώ μαμά. Και ούτε μπορώ να πιστέψω ότι είναι ολόκληρο μωρό στην κοιλιά μου. Για έναν περίεργο λόγο δεν με έχει απασχολήσει καθόλου ο τοκετός. Δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι όλα θα έρθουν μόνα τους όπως πρέπει.

 

Θα 'ρθούν όλα μόνα τους και όσον αφορά τη μητρότητα. Μην σε αγχώνει καθόλου! Το ένστικτο είναι τόσο δυνατό που δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Εκτός τα κλασικά της αυπνίας!! :lol::lol: Αλλά ακόμα και αυτό παλεύεται, αρκεί να σου πετάξει ένα χαμογελάκι!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω εχω πιαστει να κοιμαμε στο πλαι και ετσι αναγκαστηκα

κοιμαμε για λιγο και ανασκελα!!!!τι να κανουμε αφου ανυπομονο να γεννησω να κοιμηθω οπως θελω δηλαδη μπρουμητα που με βολευει!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...