Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μοντεσσοριανη αγωγη


Recommended Posts

Ενας απο τους παιδικους που υπαρχουν στη γειτονια μας ακολουθει μοντεσσοριανη αγωγη...Ξερετε να μου πειτε περιληπτικα τι κανει ενας εκπαιδευτικος-ενα σχολείο που ακολουθει τη μοντεσσοριανη αγωγη στην πραξη? Εχω διαβασει θεωρητικα,αλλα με ενδιαφερει αν στειλω τελικα εκει το παιδι μου τι το διαφοερετικο θα κανει,γιατι ζητανε τα διπλασια χρηματα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα,

μια φίλη μου στέλνει το γιο της στην μοντεσσοριανή σχολή της Αθήνας (σύνορα Ψυχικού-Γαλάτσι) και είναι λέει εξαιρετικά ευχαριστημένη. Και αυτή και το παιδί. Ξέρω μόνο ότι η μάθηση έρχεται από διαδικασίες αποσυνδεδεμένες από αυτή, δηλαδή όχι επιτηδευμένα, μέσα από διαδικασίες που το παιδί τις αντιλαμβάνεται περισσότερο σαν παιχνίδι. Και η πειθαρχία το ίδιο. Τώρα τι να σου πω, και εγώ θα ήθελα να μάθω κάτι περισσότερο....μακάρι να ξέρει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και εγώ την ίδια απορία έχω.Μένω θρακομακεδόνες και το

μόνο πιο συμπαθητικό που βρήκα είναι στην Ν.Κηφισιά με την μέθοδο

Μοντεσσορι. Μια φίλη μου είπε ότι είναι της ''παλιάς σχολής'' αυτη η μέθοδος. Κάποτε ήταν σίγουρα ότι πιο προοδευτικό΄. Εχω μπερδευτει!!

Ολα όσα έχω δει εδώ κοντά είναι αυτά που λέω φασόν. Παρουσιάζουν

άπειρες δραστηριότητες και φωτό ίσα ίσα για να εντυπωσιάσουν τους

γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Μετα τη Μοντεσσορι βγήκαν πάρα πολυ αλλοι παιδαγωγοι που το εργο τους ηταν πιο προοδευτικο. Σαφως όμως θεωρειτε μια μεγαλή παιδαγωγος και κανεις δεν μπορει να αμφισβητήσει το εργο της ... αμφιβαλλω αν όμως εφαρμοζονται στην πραξη αυτα που λεει η θεωρεια τουλαχιστον στα ελληνικα σχολεια. Αν εφαρμοζεται καλως εχει.. απ΄το τιποτα καλο ειναι κι αυτο, εστω κι αν ειναι σχετικα ξεπερασμενο..

Ας μας πει καποιος γονιως με εμπειρια απο τετοιο σταθμο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενας απο τους παιδικους που υπαρχουν στη γειτονια μας ακολουθει μοντεσσοριανη αγωγη...Ξερετε να μου πειτε περιληπτικα τι κανει ενας εκπαιδευτικος-ενα σχολείο που ακολουθει τη μοντεσσοριανη αγωγη στην πραξη? Εχω διαβασει θεωρητικα,αλλα με ενδιαφερει αν στειλω τελικα εκει το παιδι μου τι το διαφοερετικο θα κανει,γιατι ζητανε τα διπλασια χρηματα και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο...

 

 

Το θέτεις στη σωστή βάση του πάντως .... στη θεωρία ξέρουμε στην πράξη τι γίνεται είναι το μέγα ζητούμενο :lol:

Πάντως μια φίλη που το στέλνει στην Μοντεσσοριανή Θεσ/νίκης είναι σούπερ ευχαριστημένη λέει ... αν θέλεις μπορώ να τη ρωτήσω για λεπτομέρειες ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν πανω απο μια Μοντεσσοριανες στη Θεσσαλονικη. Η μία ειναι στην Κρηνη η Ζαφρανά,η αλλη της Βιλδιριδου στο Πανόραμα. Ρωτα σε παρακαλω και πες μου σε ποια το στελνει με ενδιαφερει οπως επισης και ποσα δινει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πανω απο μια Μοντεσσοριανες στη Θεσσαλονικη. Η μία ειναι στην Κρηνη η Ζαφρανά,η αλλη της Βιλδιριδου στο Πανόραμα. Ρωτα σε παρακαλω και πες μου σε ποια το στελνει με ενδιαφερει οπως επισης και ποσα δινει.

 

Σόρρυ που άργησα να απαντήσω αλλά επειδή μπαινοβγαίνω πολλές φορές χάνω τα μη αναγνωσμένα ...

Λοιπόν ξέρω ότι το στέλνει σε αυτή στο Πανόραμα ... θα τη ρωτήσω και θα σου πω ..... αν δεις ότι αργώ στείλε μου ένα πμ για να το θυμηθώ σίγουρα πλιιιιιζζζζζζζ!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ρώτησα μόλις τη φίλη μου και .... έκανα λάθος :oops: , δεν είναι λέει στην μοντεσσοριανή είναι στην Αντλεριανή Αγωγή στο Πανόραμα ...

Δεν ξέρω Φρακλιν μου αν συνεχίζει να σε ενδιαφέρει το θέμα, πάντως μου είπε τα καλύτερα... είναι λέει ένα πολύ όμοφρο νεοκλασσικό με κήπο σαν σπίτι χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα και γίνεται ουσιαστική δουλειά με τα παιδιά. Καταρχήν το πρόγραμμα προσαρμόζεται στις ανάγκες του κάθε παιδιού ( δηλ. δεν υπαρχει συγκεκριμένη ώρα ύπνου για όλα), καλλιεργείται πολύ η ανάπτυξη πρωτοβουλιών ( αυτό πχ το βλεπει λέει πως ακόμα και στα θεατρικά που είναι να ανεβάσουν μετράνε πολύ οι γνώμες των παιδιών για το πως θα οργανωθούν) δεν υπάρχει τιμωρία, ένταση, φωνές. Γενικώς την άκουγα ενθουσιασμένη ( όχι μόνο τώρα αλλά και στο παρελθόν που το είχαμε ξανασυζητήσει), το στέλνει εκεί από 14 μηνών και συνεχίζει τώρα που το παιδάκι είναι στα τρία. Να φανταστείς ότι μετακόμισαν στην Κρήνη και συνεχίζει να το στέλνει εκεί. Α! οι τιμές μου είπε κανονικές καθόλου τσιμπημένες.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολλά σχολεία λένε ότι ακολουθούνε την μοντεσσορινή μέθοδο αλλά στην πραγματικότητα μπορεί να εφαρμόζουν κάποια στοιχεία αυτής και απλά έχουν τον τίτλο.Πολλες φορές η πράξη είναι τελείως αντίθετη απο την παιδαγωγική της Μοντεσσόρι.Στην εκπαίδευση των παιδιών ( στα σχολεία που είναι όντως "μοντεσσοριανά" ) υπάρχει ειδικά σχεδιασμένο παιδαγωγικό υλικό και το παιχνίδι έρχετε σε δεύτερη μοίρα.Δίνεται μεγάλη σημασία στην εξατομίκευση της μάθησης μέσω ατομικών εργασιών.

Προσωπικά έχω δεί δουλειά των παιδιών απο τα νηπιαγωγεία της Ζαφρανά πάνω στα μαθηματικά και όντως ενθουσιάστηκα!τ αιδαγωγικό υλικό των μαθηματικών της μοντεσσόρι είναι φοβερό.Στη μέθοδο αυτή θεωρώ μειονέκτημα την φιλοσοφία πάνω στο θέμα του παιχνιδιού (η μοντεσσόρι δεν το αποκλείει αλλά το έβλεπε ως "χάσιμο χρόνου")και της συνεργασίας μεταξύ των παιδιών. Τα παιδιά σίγουρα μαθαίνουν πολύ περισσότερο απο άλλα νηπιαγωγεία που η παιδαγωγοί είναι εξαφανισμένοι αλλά και αυτό όπως προείπα δεν ισχύει για όλα τα σχολεία.Η γνώμη μου θα ήταν όποια μαμά ενδιαφέρετε να βρεί κάποια στοιχεία αυτής της μεθόδου και να δεί αν εφαρμόζονται στο νηπιαγωγείο που θέλει να γράψει το μικρό της. Συγνώμη αν σας κούρασα με αυτά που έγραψα αλλά στο πανεπιστήμιο είχαμε κάνει πάρα πολλές συζητήσεις στο θέμα αυτό.Σίγουρα όλα θα πάνε καλά, φτάνει να προσέχουμε λίγο μιας και στην Ελλάδα ακολουθούν το "ότι δηλώσεις,είσαι!".Φιλάκια

 

Άνναxxx :wink:

Link to comment
Share on other sites

φτάνει να προσέχουμε λίγο μιας και στην Ελλάδα ακολουθούν το "ότι δηλώσεις,είσαι!".

 

πολύ σωστό!

 

και πολύ ενδιαφέρον αυτά που γράφεις, καθόλου δεν μας κούρασες,...

ίσα ίσα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν έχεις να μας δώσεις και περισσότερες πληροφορίες για το πως έμαθες/έζησες είδες το θέμα του μοντεσσοριανού συστήματος και για όσους γονείς θέλουν θα ενημερωθούν και ιστορικά για το θέμα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βλεπω εδώ πολλά θετικά σχολια, και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ή κάποια από εσας γνωρίζει συγκεκριμένα για το Μοντεσσοριανό της Κηφισιάς κάτι....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

.png
Link to comment
Share on other sites

Για το μοντεσοριανό σύστημα άκουσα πρώτη φορά απο την ίδια την Ζαφρανά όταν μας έκανε μάθημα στο πανεπιστήμιο.Στην αρχή ήμουν πολύ καχύποπτη γιατί θεωρούσα ότι προωθεί τα νηπιαγωγεία της. Όταν όμως την γνώρισα καλύτερα (4 χρόνια) κατάλαβα ότι πιστεύει πάρα πολύ στην φιλοσοφία της μοντεσορι και δεν είχε ανάγκη να κάνει διαφήμιση. Της είχαμε ζητήσει αρκετές φορές να μας φέρει να δούμε απο κοντά το παιδαγωγικό υλικό που υπάρχει σχετικά με τα μαθηματικά.Μας τα έφερε και εκτός απο αυτά μας έφερε και τετράδια παιδιών προσχολικής ηλικίας που είχαν κανονική πρόσθεση-αφαίρεση, μου φαίνεται και πολλαπλασιασμό!εγώ προσωπικά "έμεινα" όταν τα είδα.Ναί, τα παιδιά "προχωρούν" γνωστικά αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε αυτή την ηλικία είναι νωρίς για τετράδια και τόσο συστηματικές μεθόδους μάθησης.Θεωρώ ότι (σε αντίθεση με το μοντεσσοριανό σύστημα) θα μπορούσε να γίνει συνδοιασμός διάφορων μεθόδων μάθησης ανάλογα με το παιδί που έχουμε απέναντί μας.Πολύ καλό το εκπαιδευτικό υλικό των μοντεσσοριανών σχολείων (αν το έχουν βέβαια όλα τα μοντεσσοριανά, γιατί είπαμε ότι συνήθως έχουν τον τίτλο μόνο) αλλα δεν μου αρέσει ο κοινός τρόπος διδασκαλίας.Επίσης όπως προείπα το παιχνίδι είναι σημαντικότατο μέσον ανάπτυξης και δεν δέχομαι ότι είναι χάσιμο χρόνου!

Απο εκεί και πέρα το που θα στείλει ο κάθε γονιός το παιδί του είναι θέμα επιλογών.

 

Άννα :D

Link to comment
Share on other sites

Α εμενα το να μαθει το παιδι μαθηματικα,υπολογιστες,ξενες γλωσσες και ενα σωρό πράγματα στην ηλικια των 3-4 ετων...που προωθουν διαφοροι παιδικοι προς άγραν πελατειας με αφηνει παγερά αδιαφορη. Αλιμονο...εχει μια ολοκληρη ζωη το παιδι να τα μαθει αυτα...η ηλικια των 3.4.5 ειναι μονο για παιχνιδι...

 

Οπότε ακυρη η Ζαφρανά. Με οσους παιδικους ειχα μιλησει και μου ειπαν για μαθηματικα.υπολογιστες κλπ τους απερριψα. Εγω θελω το παιδι να παιζει,να παιζει,να παιζει. Αντε και να ζωγραφιζει και να μαθαινει τραγουδακια.

 

Καθε πραγμα στον καιρο του κι ο κολιος τον Αυγουστο... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΣΤΗΝ Αντλεριανη αγωγω πηγα και την λατρεψα...αν εχει ενα μειονεκτημα ειναι οι μικροι χωροι για τα παιδια..κατα τα αλλα ειναι εκπληκτικος παιδικος σταθμος που στοχευει στην ψυχουλα του παιδιου..

το κακο ειναι οτι το σχολικο τους δεν φτανει στην περιοχη μας και πρεπει να κανω δρομολογια πραγμα αδυνατο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

2310 343027 Αντλεριανή Αγωγή

αυριο εχω και εγω ραντεβου εκει... ακομα δεν εχω κατασταλάξει για καποιον παιδικο σταθμο.

σημερα ειδα το ευρωπαϊκο σχολειο στους ελαιωνες και εφυγα με καλες εντυπωσεις, αλλα και καπως προβληματισμενη...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα λιγο για αυτο και ακουγεται ενδιαφερον. Βασικα μου ακουγοταν ενδιαφερων μεχρι που διαβασα αυτο που λεει για το παιχνιδι. Και εκει σταματησα. Ενα παιδι μαθαινει μεσα απο το παιχνιδι. Αν δεν το κανουν αυτο τοτε του αφαιρουν κατι ΠΟΛΥ σημαντικο για την μετεπειτα ζωη του. Τον ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ τροπο μαθησης των πρωτων του χρονων. Ειναι το παιχνιδι ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Ειναι λαθος κινηση κατι τετοιο, και θα φανει πολυ αργοτερα. Λαθος και παλι λαθος. πωπω.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κι απο εμένα.

Ηθελα να ρωτήσω εαν έχει κανείς προσωπική εμπειρία απο το

 

"Μοντεσσιαριανό σπίτι Αλίμου"

http://www.elamazi.gr/%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%85/

 

Είμαι σε αναζήτηση ενός ΚΑΛΟΥ παιδικού σταθμού

και ψάχνομαι.

Μέχρι στιγμής έχω μάθει οτι όλοι οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί της περιοχής μου (Μοσχάτο)

είναι ελεεινοί και τρισάθλιοι.........

...οπότε πάμε για άλλες πολιτείες!!!.........

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είμαι φανατική οπαδός του μοντεσσοριανού συστήματος διαπαιδαγώγησης και εκπαίδευσης.

Είναι έτη φωτός μπροστά. Η Μαρία Μοντεσσόρι έχει μελετήσει πολύ σοβαρά το παιδί σε κάθε ηλικία και μετά από πολλή παρατήρηση και δουλειά έχει καταλήξει σε αυτό το υλικό που προκαλεί τα παιδιά να το δουλεύουν ώρες ατελείωτες, συγκεντρωμένα, χωρίς να τα παρακαλάει καμία παιδαγωγός. Σε αυτήν την προσχολική ηλικία τα παιδιά στήνουν το εγώ τους και δεν τα βοηθάει η υποχρεωτική συνεργασία σε αυτό. Μόνο όταν είναι έτοιμα η συνεργασία με άλλους είναι εκπληκτική και οικειοθελής. Επίσης σε ένα μοντεσσοριανό σχολείο τα παιδιά μαθαίνουν τα πάντα για τη ζωή (οικιακές δουλειές, φροντίδα του εαυτού τους, αρχές του πολιτισμού μας...). Έχουν απίστευτα πολλά ερεθίσματα για λεπτή και αδρή κίνηση, ανάπτυξη όλων των αισθήσεων, ανάπτυξη της γλώσσας και της λογικής, ανεξαρτησία, ηρεμία, χαρά, όρεξη για μάθηση, αγάπη για το σχολείο... Ότι θα ήθελε και ένας ενήλικας για να δουλεύει με χαρά. Σε αυτή τη φιλοσοφία κάθε δραστηριότητα του παιδιού το οδηγεί και πιο πέρα, έχει ένα στόχο και ένα αποτέλεσμα. Επίσης οι συμπεριφορά των παιδαγωγών υποδηλώνει βαθειά γνώση της φύσης του παιδιού, φοβερή υπομονή και σεβασμό στη φύση του και τις αναπτυξιακές του ανάγκες. Γίνεται μια συνολική δουλειά με το παιδί και για το παιδί. (Τα μαθηματικά είναι το τελευταίο που πρέπει να σας απασχολεί, ούτως ή άλλως θα γίνει μόνο του.)

Ένα παιδί με μοντεσσοριανή αγωγή (από 0 ετών και από το σπίτι του) είναι ήρεμο, ανεξάρτητο, (αυτο)πειθαρχημένο και πολύ προχωρημένο. Δεν παύει βέβαια να είναι παιδί!!!

Η άποψή μου για το Μοντεσσοριανό Σπίτι Αλίμου είναι πως είναι ο παράδεισος του παιδιού. Ήδη έχουν περάσει τα 3 από τα 4 παιδιά μου. Προσωπικά αν δεν είχα παρακολουθήσει σεμινάρια μοντεσσοριανής διαπαιδαγώγησης δεν θα τα έβγαζα πέρα με την 6μελή οικογένειά μου και την πεπατημένη μέθοδο.

Νομίζω πως είμαι χειμαρρώδης.

Τόση είναι η πίστη μου στο μ.σ.δ. και τόσο με έχει βοηθήσει στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Ενδιαφερομαι κι εγώ να στείλω το μικρό σε μοντεσοριανο παιδικό σταθμό. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει περισσότερα για το μοντεσοριανο σπίτι του αλιμου? παρακολούθησα το μάθημα τους και υπάρχουν πολλά που μου άρεσαν υπάρχουν και κάποια όμως που με έχουν προβληματίσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου ως μαμα παιδιου που φοιτησε στο συγκεκριμενο σχολειο για 3 χρονια. Το σχολειο αυτο εχει καταπληκτικο μαρκετιγκ. Οταν θα το επισκεφτητε θα εισαστε 100/100 σιγουροι οτι το παιδι σας πρεπει να παει σε αυτο το σχολειο. Ο γονεας ειναι πολυ ευαισθητος οσον αφορα στο παιδι του που θα το αποχωριστει για πρωτη φορα και η ιδεα ενος ηρεμου περιβαλλοντος, χωρις τιμωριες, φωνες κτλ φανταζει υπεροχη! Και οντως στο σχολειο αυτο δεν βαζουν τιμωρια, δεν φωναζουν, δεν προσβαλλουν ποτε τα παιδια. Επισης η προσαρμογη με τον γονεα παρων για οσο διαστημα χρειαζεται ειναι ιδανικη! Ομως ειναι τα παιδακια που πανε στο σχολειο αυτο ευτυχισμενα? Κανουν πραγματικά αυτό που θέλουν ή τα πιέζουν προκειμένου να έχουν μαθησιακά αποτελέσματα και τα κάνουν να ασφυκτιούν? Ειναι όντως ένα περιβάλλον με τάξη και καθαριότητα αλλά όμως φτάνει στα όρια του ψυχαναγκασμου! Οι γονείς δέχονται οι ίδιοι μπούλιγκ από το σχολείο! Σαν γονέα δεν σε σέβονται καθόλου! Σε αντιμετωπίζουν ως πρόβλημα και σε προσβάλλουν! Θεωρούν ότι σου κάνουν χάρη που έχουν το παιδί σου εκεί! Η επικεφαλής δεν έχει η ίδια δικά της παιδιά και σε προτρέπει να φέρεσαι στο παιδί σου, ουσιαστικά, χωρίς συναίσθημα! Όλο το προσωπικό φεύγει, κάθε χρόνο αλλάζουν οι βασικές δασκάλες διοτι ενώ τα δίδακτρα είναι πολυ υψηλά, οι δασκάλες αμείβονται με μισθούς πείνας! Το δικό μου το παιδί ακούει Αλιμο και τρέχει! Κι εμείς οι γονείς του, το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Το παιδί μου φοίτησε 3 χρόνια στο σχολείο αυτό και ίσως η εμπειρία μου να σας φανεί χρήσιμη. Το σχολείο αυτό έχει φοβερό μαρκετινγκ! Όταν θα πάτε θα είσαστε 100 τα 100 σίγουροι ότι πρέπει να το επιλέξετε! Ένα περιβάλλον ήρεμο, χωρίς φωνές, τιμωρίες, με καθαριότητα είναι σίγουρα ιδανικό. Αφού σας καλέσουν για παρατήρηση της τάξης εν ώρα λειτουργίας θα είστε εντελώς σίγουροι ότι αξίζει η θυσία τόσων πολλών ευρώ αλλά και τόσο λίγων ημερών λειτουργίας του σχολείου σε σχέση με άλλα ιδιωτικά, αφού δεν έχουν τίποτα να κρύψουν! Και όταν θα σας καλούν στα σεμινάρια όπου θα σας εξηγούν πόσο καλά κάνουν τα πάντα θα είσαστε ευτυχισμένοι με την επιλογή σας αλλά και τόσο υπέρμαχοι του σχολείου που ότι και να σας λένε θα το υποστηρίζετε μέχρι τελικής πτώσης ως το ιδανικό! Αυτό έπαθα κι εγώ! Και φυσικά δεν άκουγα ούτε το ίδιο μου το παιδί που μου έλεγε συνεχώς ότι δεν του αρέσει και δεν θέλει να ξαναπάει! Πιέστηκε πάρα πολύ και αυτά που λένε ότι το κάθε παιδί κάνει ότι θέλει δεν ισχύει! Το συμπέρασμά μου είναι ότι πολλά παιδιά σε αυτό το σχολείο δεν είναι καθόλου ευτυχισμένα! Δεν παίζουν γιατί πρέπει να κάνουν "δουλειές" που τα βοηθούν στο μαθησιακό επίπεδο ώστε νωρίς να ξέρουν να γράφουν και να μετρούν. Δεν κάνουν πολλές παρέες γιατί οι "κλίκες" σε αυτήν την ηλικία δεν βοηθούν! Η καθαριότητα και η τάξη είναι ψυχαναγκασμός. Το παιδί μου ερχόταν συνέχεια δαγκωμένο, γδαρμένο και χτυπημένο από μεγαλύτερα παιδιά μια και οι ηλικίες είναι μικτές. Οι γονείς αντιμετωπίζονται ως αδαείς και η σύμβουλος, που δεν έχει παιδιά δικά της, βάζει τους κανόνες που αν δεν συμφωνήσεις σε κάτι σε προσβάλει με τον χειρότερο τρόπο. Από πέρυσι αλλάζουν όλο σχεδόν το προσωπικό και τα παιδιά χάνουν τις δασκάλες με τις οποίες έχουν δέσιμο χωρίς ούτε αντίο! Μπορώ να γράφω για ώρες για την εμπειρία μου αλλά μια εικόνα νομίζω πως σας έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 6/27/2014 at 9:42 AM, coral32 said:

Γεια σας, θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου ως μαμα παιδιου που φοιτησε στο συγκεκριμενο σχολειο για 3 χρονια. Το σχολειο αυτο εχει καταπληκτικο μαρκετιγκ. Οταν θα το επισκεφτητε θα εισαστε 100/100 σιγουροι οτι το παιδι σας πρεπει να παει σε αυτο το σχολειο. Ο γονεας ειναι πολυ ευαισθητος οσον αφορα στο παιδι του που θα το αποχωριστει για πρωτη φορα και η ιδεα ενος ηρεμου περιβαλλοντος, χωρις τιμωριες, φωνες κτλ φανταζει υπεροχη! Και οντως στο σχολειο αυτο δεν βαζουν τιμωρια, δεν φωναζουν, δεν προσβαλλουν ποτε τα παιδια. Επισης η προσαρμογη με τον γονεα παρων για οσο διαστημα χρειαζεται ειναι ιδανικη! Ομως ειναι τα παιδακια που πανε στο σχολειο αυτο ευτυχισμενα? Κανουν πραγματικά αυτό που θέλουν ή τα πιέζουν προκειμένου να έχουν μαθησιακά αποτελέσματα και τα κάνουν να ασφυκτιούν? Ειναι όντως ένα περιβάλλον με τάξη και καθαριότητα αλλά όμως φτάνει στα όρια του ψυχαναγκασμου! Οι γονείς δέχονται οι ίδιοι μπούλιγκ από το σχολείο! Σαν γονέα δεν σε σέβονται καθόλου! Σε αντιμετωπίζουν ως πρόβλημα και σε προσβάλλουν! Θεωρούν ότι σου κάνουν χάρη που έχουν το παιδί σου εκεί! Η επικεφαλής δεν έχει η ίδια δικά της παιδιά και σε προτρέπει να φέρεσαι στο παιδί σου, ουσιαστικά, χωρίς συναίσθημα! Όλο το προσωπικό φεύγει, κάθε χρόνο αλλάζουν οι βασικές δασκάλες διοτι ενώ τα δίδακτρα είναι πολυ υψηλά, οι δασκάλες αμείβονται με μισθούς πείνας! Το δικό μου το παιδί ακούει Αλιμο και τρέχει! Κι εμείς οι γονείς του, το ίδιο!

 

μιλαμε για τις Ζαφρανα το σχολειο? 

 Είμαι ανάμεσά στη Ζαγφρανα και την Μοντεσοριανη Αγωγη στην Πυλαία, εχει κανένας γνώμη για τα 2 σχολεία? Από ότι ξέρω η κυρία Ζαφρανα έχει βγει στη σύνταξη οπότε δεν ξέρω κατά πόσο το έργο της συνεχίζεται

 Είμαι ανάμεσά στη Ζαγφρανα και την Μοντεσοριανη Αγωγη στην Πυλαία, εχει κανένας γνώμη για τα 2 σχολεία? Από ότι ξέρω η κυρία Ζαφρανα έχει βγει στη σύνταξη οπότε δεν ξέρω κατά πόσο το έργο της συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...