Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στον Υμηττο και στις γύρω περιοχές


Recommended Posts

Σε αυτούς τους σταθμούς που αναφέρετε ασχολούνται ιδιαίτερα με το φαγητό των παιδιών; Ή αν κάποιο παιδί δεν τρώει εύκολα, το παρατάνε νηστικό;! Επίσης όλων των τάξεων βγαινουν για παιχνίδι στην ίδια αυλή; Πόσα παιδιά αντιστοιχούν σε μια δασκάλα;

σε αυτό που πάμε εμείς, καθημερινά ενημερωνόμαστε γραπτώς για το τί και πόσο έχει φάει το παιδί. η δασκάλα ρωτάει τη μαμά αν θέλει να πιέζει το παιδί ή να το αφήνει ελεύθερο ή να του δίνει και 2ο πιάτο αν το ζητήσει το παιδί (μερικά το κάνουν). επίσης μπορείς να δίνεις και φαγητό από το σπίτι όταν ξέρεις ότι εκείνη τη μέρα στο σχολείο έχουν φαγητό που το παιδί σου δεν το τρώει. εμένα πάντως ο δικός μου, έχει μάθει να τρώει τα πάντα σχεδόν (εκτός από μπρόκολο, πατζάρια και ζαμπόν).

το σχολείο έχει 2 αυλές και τα παιδάκια δεν βγαίνουν όλα μαζί, συνεννοούνται οι δασκάλες μεταξύ τους για την ώρα. όσο για το πόσα παιδιά αντιστοιχούν στη δασκάλα, έχει να κάνει με την ηλικία. στο τμήμα του γιου μου είναι 15, αλλά συνήθως υπάρχουν και ασκούμενες που βοηθούν. στο τμήμα των 2 ετών είναι 10 παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρωτάω γιατί ο δικός μου πάντα κάνει τον δύσκολο στην αρχή και πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο για να σου φάει την πρώτη μπουκιά. Μπορεί να σου πάρει και 5 λεπτά μέχρι να ξεκινήσει να τρώει. Με τέτοια παιδιά ασχολούνται ιδιαίτερα; Το Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει θα ειναι σχεδόν 3 ετών. Με πόσα παιδιά θα είναι;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί ο δικός μου πάντα κάνει τον δύσκολο στην αρχή και πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο για να σου φάει την πρώτη μπουκιά. Μπορεί να σου πάρει και 5 λεπτά μέχρι να ξεκινήσει να τρώει. Με τέτοια παιδιά ασχολούνται ιδιαίτερα; Το Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει θα ειναι σχεδόν 3 ετών. Με πόσα παιδιά θα είναι;

ο κάθε παιδικός σταθμός παίρνει συγκεκριμένο αριθμό παιδιών, ανάλογα με τα τετραγωνικά του σχολείου. γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο σε κάποιους σταθμούς να ρωτήσεις ή να κλείσεις ραντεβού να πας κι από κοντά να τους δεις? καλό είναι να βιαστείς γιατί κλείνουν από τώρα τα τμήματα.

όσο για το θέμα του φαγητού, τα παιδάκια πολλές φορές "παρασύρονται" κι από τα διπλανά τους και τρώνε πράγματα που στο σπίτι τους τα αποφεύγουν ή τους δυσκολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά μετά από έρευνα σε αρκετούς παιδικούς σταθμούς στην περιοχή γραφτήκαμε στη Λίλιαν Λύκου. Έχουμε κάνει ήδη 2 μέρες προσαρμογής μέσα στον Ιούλιο και θα ξαναπάμε τον Αύγουστο. Ελπίζω να κάναμε καλή επιλογή γιατί είμαι αρκετά αγχωμένη...

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα

μήπως κάποια έχει πάει το παιδάκι της στον παιδικό σταθμό σνούπυ στο Παγκράτι?

έκανα ραντεβού μαζί τους και μου φάνηκαν πάρα πολύ καλά τα όσα είπαμε.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιον που έχει πάει το παιδάκι του εκεί να επιβεβαιώσω την καλή εντύπωση που μου έκαναν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την προηγούμενη εβδομάδα αρχίσαμε στη Λίλιαν Λύκου. Ακόμα κλαίμε λίγο, να δούμε πότε θα συνηθήσουμε. Στέλνει καμιά άλλη μαμά εκεί το μωρό της;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Θα ηθελα σας παρακαλω τη βοηθεια σας!Εχω περασει μεσω εσπα στον ιδιωτικο παιδικο σταθμο "ΣΕΡΑΦΙΝΟ" στον υμηττο. Θα ηθελα λοιπον να παω στον παιδικο σταθμο "εκφραση" επισης στον Υμηττο.

Υπαρχει μηπως καποια μητερα που ενδιαφερεται να αλλαξουμε?Μου ειπαν απο τα εσπα οτι γινεται.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν μέχρι στιγμή τα καλύτερα έχω να σας πω για τον παιδικό σταθμό της Λίλιαν Λύκου. Ο Νικόλας κάθε πρωί ξυπνάει χαρούμενος κι ανυπομονεί να μπει στο σχολικό του. Απ'ότι μου γράφουν και βλέπω κι από το παιδί πρέπει να περνάει ωραία. Καμία άλλη μαμά που να πηγαίνει εκεί το παιδάκι της; Εμείς είμαστε στο προπρονήπιο, στο τμήμα 'Ηρακλής".

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
καλησπέρα και από εμένα

μήπως κάποια έχει πάει το παιδάκι της στον παιδικό σταθμό σνούπυ στο Παγκράτι?

έκανα ραντεβού μαζί τους και μου φάνηκαν πάρα πολύ καλά τα όσα είπαμε.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιον που έχει πάει το παιδάκι του εκεί να επιβεβαιώσω την καλή εντύπωση που μου έκαναν!!

 

Καλημέρα!

Ξεκινήσατε το παιδί σας στο Σνούπυ τελικά? Πως σου φάνηκε? Ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά ο δίκός μου είναι μικρος (17 μηνών) και δεν ξέρω τι ηλικίες παίρνουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Απλά πληροφοριακά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, στο πρωτο σκαλί έχουν τιμωρία ακομα και σε παιδακια δύο ετών με καρεκλάκι σκέψης και στέρηση διαλείμματος. Μεσαιωνική κατασταση...γιακλεισιμο

 

4 χρονια πήγε ο γιος μου εκεί και 2 η κόρη μου. Μόνο καλα έχω να θυμάμαι και μόνο αγάπη εισέπραξαν τα παιδιά μου. Στο, δε, μαθησιακό κομμάτι, έγινε καταπληκτική δουλεια όπως με διαβεβαίωσαν 2 ιδιωτικά σχολεία στα οποία εξετάστηκε ο γιος μου. Τα παιδιά μου ακόμη ζητούν με πηγαίνουμε να χαιρεταμε τις δασκάλες τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινα την κορη μου στο ροουζμαρι στηνοδο Αιγιαλειας στον Βυρωνα

υπεροχες δασκάλες, εξαιρετικη συνεργασια με τους γονεις

 

υπάρχει και το ροουζμαρι στο Παγκρατι στην οδο Πασιτελους. επισης εξαιρετικες δασκάλες. συνεργαζονται αυτα τα δυο και στις γιορτες!

 

στου βυρωνα μαγειρευει η μαμα της ιδιοκτήτριας και στου Παγκρατίου η ιδια η ιδιοκτήτρια

 

τα προτεινω ανεπιφύλακτα!!!!!!!!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25212

 

πηγαιντε εδω εχω γραψει πολλα και διαφορα για παιδικους σταθμους νοτιων προαστιων. (υμηττο, αγ δημητριο, δαφνη, καρεα, ηλιουπολη , ελληνικο)και ολους τους επισκεφτηκα προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...
On 16/4/2012 at 2:50 ΜΜ, Δέσποινα79 είπε:

Κορίτσια γεια σας και πάλι 1 χρόνο μετά.

Για να μην σας τα πολυλογώ, τα χειρότερα έχω να πω για το "Παραμύθι ν'αρχινήσει" και τελικά μείναμε σπίτι μας με καινούρια νταντά και το μικρό μας αδερφάκι. Επειδή το Σεπτέμβριο όμως θα πρέπει ο Νικόλας μου να πάει σίγουρα σε σταθμό, αναζητάμε κάποιον 'σοβαρό', να προσέχουν τα παιδιά, να προσπαθούν για να φάνε και να τα απασχολούν δημιουργικά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε από προσωπική σας εμπειρία; Οι απόψεις σας είναι πολύτιμες. Σας θυμίζω ότι μένουμε σύνορα Υμηττό-Παγκράτι.

Τι έγινε σε αυτόν τον σταθμο ;;σκεφτομαι να πάω εκεί το κοριτσάκι μου 17 μηνών ;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...