Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?


Recommended Posts

ανασκελα κανει αλλα καλο ειναι να αποφευγεται στους 2 τελευταιους μηνες γιατι μπορει να μην περνει καλο οξυγονο το μωρο,η καλυτερη σταση ειναι πλαγια αριστερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον κοριτσια.

Μέχρι και τον 3ο μήνα δεν κοιμόμουν την νύχτα. Στον 4ο μια χαρά ύπνο είχα!!! Τώρα στον 5ο δεν μπορώ να βολευτώ καθόλου και πάλι δεν κοιμάμαι. Ανάσκελα νιώθω ότι με πλακώνει το στομάχι μου. Βάζω δύο μαξιλάρια στο κεφάλι μου για να είμαι πιο ψηλά και έτσι καταφέρνω να κοιμηθώ λίγο. Βέβαια πάντα με πολλές διακοπές.

Στο πλάι νιώθω ότι η κοιλιά μου θα ξεκολήσει και φοβάμαι μήπως πλακώσω το μωρό. Χτες το πρωί που γύρισα στο πλαι ένιωσα το μπεμπε να με κλωτσάει και άλλαξα πάλι πλευρο. Φοβάμαι μήπως του κάνω κακό. Πήρα και αυτό το μαξιλάρι που είναι για την εγκυμοσύνη και για τον θυλασμό μετά και για να πω την αλήθεια δεν με βοήθησε.

Καμιά ιδέα βρε κορίτσια???

 

Ευχαριστώ.

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διάβασα σε ένα βιβλίο ότι είναι καλύτερο να κοιμάται η έγκυος στο πλάϊ αλλά εγώ όταν γέρνω στο πλάϊ φοβάμαι ότι το μωρό πιέζεται και ότι μπορεί να πάθει τίποτα κι έτσι γυρνάω πάλι κανονικά. Εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο στο πλάι μπορούσα να κοιμηθώ. Όταν ήμουν ανάσκελα μου ερχόταν εμετός. Γέννησα μια χαρά. Δεν μου είχε πει ο γιατρός να μην κοιμάμαι στο πλάι.

Πρώτη φορά το ακούω.

Link to comment
Share on other sites

Ανάσκελα για το μωρό επιτρέπεται, αν κάποια δεν βολεύεται στο πλάι. Απλά επειδή στρεσάρεται η μέση της μανούλας, καλό είναι να αποφεύγεται ... και ιδίως για εμάς που αποκτούμε πολύ εύκολα πόνους στη μέση. Στο πλάι συνιστάται γενικά από όσο ξέρω για τις εγκυούλες, και μάλιστα σε εμβρυική θέση, σαν τα μπεμπάκια μας δηλαδή, με λυγισμένα τα πόδια για να ανακουφίζεται η μέση μας. Δεν πιέζεται καθόλου το μπεμπάκι μας στο πλάι ... εγώ μέχρι πριν από 3-4 εβδομάδες κοιμόμουν μπρούμητα ... γιατί δεν είχα καθόλου κοιλίτσα και χωρίς να θέλω γύριζα στον ύπνο μου :shock:. Τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα! :lol:

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω κοιμομουν μπρουμυτα σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη.

ειχα ρωτησει πολλες φορες τον γιατρο και δεν ειχε προβλημα.

μονο στο τελος με δυσκολευε καπως αλλα σας μιλω εντιμως οτι

ακομα και την παραμονη πριν γενησω ανακαλυψα οτι ειχα γυρισει

μπρουμυτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 20 εβδομαδα, και ακομα κοιμαμαι μπρουμυτα. πολλες φορες ομως γυρναω και στο πλαι.νοιωθω ανετα σε εμβρυακη σταση,και ξεκουράζομαι αρκετα. βεβαια οι πονοι στην πλατη και την μέση δεν σταματουν ακομα και το βραδυ, και σε όποια σταση κιαν ειμαι. Υπομονη φιλες μου αξιζει τον κοπο

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με βοηθησε πολυ το μαξιλαρι που ειχα παρει για το θηλασμο,Ειναι φαντασου σαν μια μεγαλη μπανανα,και κοιμομουνα ανεκαθεν στο πλαι.Αντιθετος ειναι καλυτερος ο υπνος στο πλαι και για τη μαμα και για το μωρακι.Ειναι βεβαια και πως σε βολευει.;)

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! Η γυναικολόγος - γενετιστής στην οποία έκανα την αυχενική και τη β επιπέδου μου είπε ότι πρέπει να κοιμάμαι στο πλάι και μάλιστα προς τ΄αριστερά!!! Προσπαθώ να κοιμηθώ έτσι αλλά συνήθως ξυπνάω και συνειδητοποιώ ότι γυρνάω δεξιά γιατί έτσι κοιμόμουν πάντα. Με το γυναικολόγο που με παρακολουθεί καθ όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το συζήτησα ποτέ γιατί απλά έχω πολύ πιο σοβαρά θέματα που προέκυψαν και επιπλέον δεν το είχα ξανακουσει από κανέναν αυτό και δεν έδωσα βάση..Με τη πρώτη ευκαιρία θα το συζητήσω μαζί του.

 

 

Εγώ κοιμόμουν στο πλάι αλλά από την δεξιά πλευρά. Έτσι είχα συνηθίσει. Αργότερα επειδή με πονούσαν και τα πόδια μου πάρα πολύ, έβαζα ένα μαξιλάρι από κάτω από το ένα μου πόδι και ανακουφιζόμουν αρκετά.

Τους τελευταίους δύο μήνες βέβαια δεν βολευόμουν πουθενά, ότι κι αν έκανα. Δύσκολη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω ειχα ακουσει διαφορα για την σταση του υπνου και ρωτησα τον γιατρο μου για να μου φυγουν οι αποριες.Μου ειπε λοιπον να κοιμαμαι οπως βολευει σε μενα και οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα!ξεκουραζομαι πολυ ανασκελα και με βολευει περισσοτερο στα δεξια,ενω στα αριστερα αισθανομαι ενα περιεργο τραβηγμα...

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως με βολεύει κοιμάμαι δηλ σε όλες τις στάσεις. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει μεγάλη κοιλιά βέβαια ίσως γι' αυτό να βολεύομαι ακόμα μπρούμυτα. Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό. Υπάρχει κίνδυνος;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια για ακομη μια φορα μας επισκεπτικε ο πελαργος...

Εχω ενα θεμα που με ζοριζει αρκετα,μετα την πρωτη μου εγκυμονσυνη δεν μπορουσα να κοιμηθω μπρουμητα κ με το που εμεινα εγκυος τωρα δεν μπορω να κοιμηθω ουτε στο πλαϊ ουτε ανασκελα!!!!ασηναισθητα στον υπνο μου γυρναω μπρουμητα κ μετα ξυπναω με πονο στη κοιλια....τι να κανω????????Θελω τα φωτα σας pleaseeeee

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕια σου αστερουλα να σου ζησει η μπουμπουκα και με το καλο το δευτερο μωρακι σου.....μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

Δεν ξερω γιατι ανησυχεις τοσο πολυ...εγω κοιμαμαι μπρουμητα και δεν με απασχολει καθολου...ουτε με ενοχλει κατι και ο γιατρος δεν μου ειπε κατι.Αφου μπορεις μου λεει κοιμησου οπως σε βολευει!!!

Οι πονοι που λες ειναι εντονοι?'Η εννοεις αυτες τις γνωστες κραμπες της κυησης?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και με το καλο το μωρακι σου!

σε λιγο θα κλεισω τον 7ο και τις τελευταιες μερες οποτε ξυπναω ειμαι μπρουμυτα γυρισμενη. δε νομιζω πως πειραζει σε κατι,αλλιως ο γιατρος θα ενημερωνε(η καποιος αλλος απο μεσα θα εκανε εντονη διαμαρτυρια). μηπως οι πονοι που νιωθεις ειναι οι φυσιολογικοι του πρωτου καιρου που μεγαλωνει η μητρα?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κατι σαν κραμπες κ αρκετα εντονοι.δεν τους ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη κ για αυτο κ με κανει εντυπωση.Κ το χειροτερο ειναι οτι μονο μπρουμητα ξεκουραζομαι γιατι δουλευω σε φουρνο κ σηκωνομαι 5,30 καθε πρωι!!!!

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Νεραιδουλα μπορεις και κοιμασαι στον 7ο μπρουμητα?

Αχ τι καλα....μακαρι να μπορω κι εγω..

Με το καλο το μωρακι σου....:)

 

χαχαχα!εχω λιγες μερες που το κανω στον υπνο μου ασυναισθητα! μεχρι τωρα ειχα φοβο μην τυχον γυρισω μπρουμητα και το πλακωσω το καημενο αλλα μαλλον δεν καταλαβαινει τιποτα:rolleyes:!

βεβαια απο βδομαδα που εχω ραντεβου θα ρωτησω και το γιατρο και θα σας πω τι μου ειπε!

με το καλο τα μωρακια ολων μας;)!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

αστερουλα παρε ενα τηλεφωνο το γιατρο σου και ρωτησε τον. ειναι ο πιο καταλληλος για να σου δωσει μιαν απαντηση.

στο πρωτο παιδακι σου κοιμοσουν μπρουμητα?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να μαθω οτι ημουν εγκυος (δηλ 2 μηνων)χαχαχαχαχ ανετοτατα μετα τον 3ο μηνα ειχα προβλημα με την μεση μου οποτε ανγκαστικα εμαθα να κοιμαμαι στο πλαι κ ανασκελα

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολλές φορές από πλάι βρίσκομαι μπρούμυτα. 1-2 φορές βέβαια κάποιος έχει παραπονεθεί εκεί μέσα αλλά τις υπόλοιπες αφού δεν έχει παραπονεθεί κοιμάμαι κανονικότατα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι 15 βδ και άρχισα σιγά σιγά να νιώθω την κοιλιά μ να αλλάζει.το θέμα είναι ότι εγώ εξακολουθώ να κοιμάμαι μπρουμυτα η στη στάση εμβρυου(τα πόδια να πιέζουν την κοιλια)απο ποια βδομάδα δεν κάνει να κοιμάμαι έτσι;εσείς τι κάνετε;σε ποια θέση κοιμαστε;;;

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα με το καλο,εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε να κοιμαμαι οπως βολευομαι μεχρι τον 5ο περιπου κοιμομουν μπρουμυτα μετα δεν μπορουσα γιατι με ενοχλουσε η κοιλια μου,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αν εσυ βολευεσαι,για το μωρακι σου μην ανυσηχεις ειναι καλα κρυμενο εκει μεσα και δεν κινδυνευει να παθει ασφυξια οπως νομιζα εγω στην αρχη!!!!:P:p:p

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ κοιμόμουν μπρούμυτα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος.Μόλις το έμαθα όμως, το έκοψα κατευθείαν...όχι ότι μου το είπε κάποιος αλλά εγώ δεν αισθανόμουν καλά!Γνώμη μου είναι ότι όσο θα μεγαλώνει η κοιλίτσα σου, καλό θα είναι να αλλάξεις στάσεις ύπνου...άλλωστε θα σε κατευθύνει και το σώμα σου σιγά-σιγά!Καλό κουράγιο!

 

Υ.Γ. Μόλις γεννήσω, ανυπομονώ να ξανακοιμηθώ μπρούμυτα!Νιώθω ότι δεν έχω ξεκουραστεί καθόλου όλους αυτούς τους μήνες...τόσο πολύ μου έλειψε...και σε μένα και στη μέση μου! :)

dev245pb___.png
Link to comment
Share on other sites

μεχρι 32 εβδ. γυρνουσα μπρουμητα. μετα απλα δε με βολευε γιατι παραμεγαλωσε η κοιλια μου. εχουμε χαζοσυντονιστει με το μικρο κι οταν καπου ζοριζεται μου ριχνει μια κλωτσια που θελω δεν θελω γυρναω αλλιως. οταν ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα.αλλα αυτο μαλλον ειναι υποκειμενικο και αναλογα το γιατρο.αλλος μπορει να πει οτι πρεπει να κοιμασαι μονο πλαγια.

με το καλο το μπεμπε σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...