Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηχογενείς Εστίες


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας σημερα εκανα τη β επιπεδου ολα ηταν φυσιολογικοτατα το μονο που βρικαμε ηταν μια κουκιδα ασπρη στη καρδια.μας ειπε οτι δεν ειναι τιποτα οτι ειναι ασβεστιο που εχουν πολλα παιδια κ συνηθως φευγει στο τελος της κυησης.αλλα πρεπει να μας πει οτι εχει βρεθει κ σε παιδια με συνδρομο νταουν.ολα τα αλλα ηταν τελεια.γνωριζετε κατι γιαυτο????????ειναι κατι για να ανησυχω????????μας ειπε αν θελουμε να κανουμε αμνιοπαρακεντηση κ ειπα οχι.......βοηθηστε με......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκανα β επιπεδου την προηγουμενη εβδομαδα με ευρηματα μικρο ρινικο οστο και ηχογενης εστια στην αριστερη κοιλια της καρδιας και ο συνδιασμος των δυο ηταν υποπτος για νταουν. Εκανα αμνιο και βγηκε φυσιολογικη. Ο γιατρος ανησυχησε για το ρινικο οστο ενω για την ηχογενη εστια μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο απο μονο του. Ο συνδιασμος με κατι αλλο ειναι υποπτος. Απο μονο του μαλλον δεν προκαλει ανησυχια και μου ειπε οτι 1 στα 10 φυσιολογικα παιδια το εχουν. Δεν ξερω αν βοηθησα. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Το ίδιο πράγμα θέλω να ρωτήσω και εγώ 1 μήνα τώρα, που έκανα το Β' επιπέδου. Και στο δικό μου μωράκι βρήκε ο γιατρός (στο ιασώ) μια ηχογενή εστία και μου ζήτησε να του θυμήσω τα αποτελέσματα της αυχενικής και του test papp-A (ή κάπως έτσι νομίζω...). Μόλις του τα είπα, γιατί είχα μαζί μου τον υπέρηχο της αυχενικής, μου είπε: "Α, εντάξει δεν μας ανησυχεί τότε....". Προφανώς ισχύει ότι ο συνδιασμός (ηχογενής εστία και κακή αυχενική) είναι επικύνδυνος. Αλλά αν κάποια ξέρει περισσότερες πληροφορίες ας μας πει και εμάς γιατί εγώ η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λιγάκι. Και αγχώνομαι με οτιδήποτε έχει σχέση με την καρδούλα του μικρού μιας και η μεγάλη μου κόρη γεννήθηκε με φύσημα.

cbgep2.png FPV2p2.png

 

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα αυχενικη 1 στα 657 με το papp-A 1 στα 1025. Με το μικρο ρινικο οστο και την ηχογενη εστια επεσε στο 1 στα 100. Ο γιατρος μου ειπε οτι αν ηταν ενταξει το ρινικο οστο οι πιθανοτητες θα πηγαιναν 1 στις 3000. Αρα η ηχογενης εστια απο μονη της δεν ειναι τιποτα το ανησυχιτικο.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια....στην αρχη δεν αγχωθηκα οταν μου το ειπε γιατι ηταν ολα τελεια..τωρα ολο το σκεφτομαι και αγχωνομαι..αυριο θα παω κ στη γιατρο μου να δει τις εξετασεις να δω τι θα μου πει...κ εγω γιαυτο δεν αγχωθηκα στην αρχη γιατι σκεφτηκα οτι λογικα θα ειναι σε συνδιασμο με κατι αλλο..οταν σου λεει ο γιατρος οτι το μωρο σας ειναι τελειο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

κορίτσια γειά σας. Είμαι καινούρια στην παρεα και πήρα την απόφαση να σας γράψω γιατί χρειάζομαι ψυχολογική συμπαράσταση...

 

Είμαι 30 χρονών και βρίσκομαι στη 26 εβδομάδα κύησης και περιμένω κοριτσάκι. Κι εκεί που θα έπρεπε να απολαύσω την εγκυμοσύνη μου και να αρχίσω να αγοράζω φορμάκια κτλ εγώ είμαι μονίμως αγχωμένη και βάζω τα κλάματα.

 

Μετά την εξέταση Β-επιπέδου και αφού βρήκαν στο μωράκι μου μια ηχογενή εστία στην καρδούλα του δεν μπορώ να ησυχάσω. Οι εξετάσεις του πρώτου τριμήνου ήταν όλες πολύ καλές και για το λόγω αυτό ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος για αμνιο. Μάλιστα, μετά τη β-επιπέδου πήγα και σε εναν εμβρυοκαρδιολόγο για να τσεκάρει την καρδούλα του και μου είπε ακριβώς τα ίδια. Δηλαδή ότι η καρδιά του μωρού είναι κατά τ'αλλα απόλυτα φυσιολογική και ότι με μόνο αυτό το εύρημα δεν πρέπει να ανησυχω... Αυτό κατάφερε να με ησυχάσει κάπως για 3-4 μέρες ...μετά πάλι τα ίδια!!!!

 

Εσάς σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Σήμερα πήγα να κάνω και τη καμπύλη ζαχάρου και δεν τα κατάφερα!!!! Είμαι να σκάσω και ξέρω ότι δεν κάνω καλό στο μωρό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς καλή μου, όλα θα πάνε καλά.Το ιδιο είχε βρεθεί και σε μένα.δεν είναι απολύτως τίποτα. δικαιολογημένα να ανησυχείς, το ιδιο εκανα κι εγω.ειχα παει τοτε σε ειδικο καρδιολογο για μωρα και με καθησυχασε. σημερα ειναι η κορουλα μου 2 ετων και δεν εχει κανενα προβλημα.μου ειχαν πει τοτε οτι ειναι πολυ συχνο φαινομενο και δεν οφειλεται πουθενα. ειναι θεμα οργανισμου και μετα εξαφανιζεται.

απολαυσε την εγκυμοσυνη σου ....

Link to comment
Share on other sites

zinnagia καλησπέρα. κι εγώ ομοιοπαθούσα, τη β επιπέδου την έκανα 3 φορες. τη πρώτη φορά μου έκαναν λάθος μέτρηση στο σβέρκο του μωρού, κόντεψα να τρελαθώ, έκανα 2η εξεταση όπως μου συνέστησε ο γιατρός μου (για να αποφυγω την αμνιο) στη δευτερη ήταν οκ το σβέρκο και βρηκαν ηχογενη εστία στη καρδούλα ... επίσης τρελάθηκα μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να μην ανησυχω... μίλησα με το γιατρό μου μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μπορώ να πάω σε εμβρυοκαρδιολόγο για να μου φύγει η ανησυχία. έψαξα και βρήκα ένα κέντρο ( ο γιατρός στο κέντρο είναι ειδικός προγενετιστής) του είπα τι έγινε και μου είπε οτι θα μου ξανακάνει τη β επιπέδου. όλα καλά αλλά βρηκε δύο ηχογενης εστιες. μου είπε ότι όταν ανακάλύφθηκαν οι ηχογενης εστιες ήταν σε αυτή την ομάδα και ο ίδιος στο Λονδίνο και νόμιζαν ότι είχαν κάνει φοβερή ανακάλυψη (ότι σχετίζεται με το σύνδρομο down) καμία σχέση όμως. τέλος μου είπε οτι από την εξέταση φαίνεται οτι η καρδιά λειτουργει κανονικά οπότε στον εβρυοκαρδιολόγο δεν θα δούμε κάτι περισσότερο. επειδή με είδε και πάλι αγχωμένη μου είπε ότι αν θες για να ηρεμήσεις μπορώ να σου κάνω αμνιο. και αποφάσισα να μην κάνω τίποτα, ε δεν θα βγάλουμε και τα παιδιά μας με το ζόρι ότι έχουν πρόβλημα. να μην στεναχωριέσαι και σύντομα θα έχουμε και οι δύο από ένα υγιέστατο κοριτσάκι που θα μας βρίζει που στεναχωριώμασταν τόσο

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ,

 

Είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεις συμπαράσταση!!! Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα η εμβρυοκαρδιολόγος που με εξέτασε είχε πολύ όρεξη για κουβέντα και μου εξήγησε σχεδόν τα πάντα. 45 λεπτά υπέρηχο μόνο στην καρδιά του μωρού μου έκανε για να τσεκάρει τα πάντα... όταν έφυγα από το ιατρείο της μπορώ να πω ότι είχα κάπως ησυχάσει αλλά τώρα πάλι τα ίδια.

 

Ο άντρας μου με φωνάζει, αλλα μάλλον έχω γίνει πολύ ευαίσθητη δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Προσπαθώ να πάω για ψώνια και να αγοράσω πράγματα της μπέμπας μου και μπαίνω στα καταστήματα και με πιάνουν τα κλάματα!!!

Διάβασα στο ιντερνετ απόψεις και από άλλα κορίτσια που είχαν παρόμοιες εμπειρίες και αν και οι περισσότερες έλεγαν αυτά που έλεγαν οι γιατροί μου εγώ εκεί!!!!

 

Βρε barbita μου κι εσύ τι τράβηξες....3 φορές τη β επιπέδου??? Πω-πω αυτοί οι γιατροί ώρες ώρες σε τρελλαίνουν!!! Εμένα ο γιατρός που μου έκανε τη β- επιπέδου τα έβρισκε όλα καλα, προς το τέλος μου λεει επειδή το μωρό δεν είχε πολύ καλή στάση, ας σου κάνω και έναν κολπικό για να δουμε τον τράχηλο μήπως αλλάξει εντομεταξύ αλλάξει και θέση το μωρό και το δούμε καλύτερα. Βγαίνει ο άντρας μου έξω...(δε του αρέσει η ιδέα του κολπικού καθόλου) και μετά από 2 λεπτά μου ξανακάνει κανονικό υπέρηχο.... και αρχίζει να μου λέει "Λοιπόν όλα καλά στο μωράκι σου απλά οφείλω να σου πω χωρίς να είναι κάτι το ανησυχητικό ότι βρήκα μια ηχογενής εστία στην καρδιά" Από τη λαχτάρα μου δεν είχα το κουράγιο να ψελλίσω το όνομα του άντρα μου να έρθει μέσα...

Του λέω γιατρέ μου τι πρέπει να κάνω? Και μου απάντησε καλύτερα να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου αν και εγώ προσωπικά δε τρελλαίνομαι στην ιδέα να σε τρυπήσω για άμνιο εφόσον όλα τα άλλα είνα καλά!!!!!!

 

Τώρα τι να πω!!! Μας έχουν βάλει όλες σε ένα τρυπάκι να τσεκάρουμε τις πιθανότητες... η μαμά μου μου λεει, τι είναι αυτά παιδάκι μου που σας κάνουν εμένα ο γιατρός με είχε δει όλες κι όλες 2 φορές και με ακουγε με ένα χωνί ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια. Και εγω οταν ημουν εγκυος στη Β'επιπεδου μου ειχαν βρει ηχογενεις εστια στην καρδια του μωρου. Ημουν χαλια. Ολο εκλαιγα αν και η γιατρος μου με ειχε διαβεβαιωσει οτι απο μονο του αυτο το αποτελεσμα δεν λεει τιποτα. Σε συνδιασμο με αλλα αποτελεσματα ειναι υποπτο. Ολες οι εξετασεις μου ηταν πολυ καλες. Αλλα εγω ημουν μεσα στο αγχος. Τελικα οταν εκανα την τελευταια εξεταση πριν γεννησω το ντοπλερ δεν υπηρχε καμμια ηχογενεις εστια. Τις περισσοτερες φορες μου ειπε η γιατρος μου εξαφανιζονται.

Τωρα το μωρο ειναι 10 μηνων και ειναι μια χαρα.

Μην αγχωνεστε ολα θα πανε καλα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

mina,

 

ευχαριστούμε. Μας ηρεμείς κάπως. Χρειάστηκε να κάνεις κάτι αφού γεννήθηκε το μωράκι σου?

Αχ τι τραβάμε κι εμείς οι μελλουσες μανούλες. Μήπως ως πιο έμπειρη έχεις κανένα tip για να καταφέρουμε να αποβάλλουμε το άγχος?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στην ίδια φάση είμαι και εγώ. Ενώ όλα πήγαιναν καλά, μας είπαν στον β επιπέδου για το κομβίο στην αριστερή κοιλία της καρδιάς. Τρεις μέρες έκλαιγα. Αν και με καθησύχασε ο γιατρός μου, εγώ ήμουν κολλημένη. Το έψαξα πολύ στο ιντερνετ, είδα εδώ στο φόρουμ ότι έτυχε σε πολλές κοπέλες και ότι όλα πήγαν καλά, μέχρι και καθηγητή πανεπιστημίου πήρα τηλέφωνο και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα από τη στιγμή που το αλφα τεστ ήταν καλό. Τώρα έχω ηρεμήσει. Όχι ότι δεν μου περνάει από το μυαλό ούτε μπορώ να χαρώ την ετοιμασία για τον ερχομό της μικρής όσο θα ήθελα. Κάνω όμως τα πάντα για να διώχνω τη σκέψη μου από αυτό. Δεν είναι τίποτα το κομβίο, μέχρι την 38η εβδομάδα ή 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση φεύγει και δεν σχετίζεται με καρδιακά προβλήματα. Απλά και μόνο που σου το λένε οι γιατροί κάτι σε πιάνει... Σου εύχομαι όλα να πανε καλά.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μην αγχώνεστε για τις ηχογενείς εστίες! Σε μια φίλη μου, που τώρα έχει μπει στο μήνα της, είπαν στη β' επιπέδου για ηχογενείς εστίες στην καρδιά του εμβρύου. Ο γιατρός της είπε ότι δε χρειάζεται ούτε άμνιο ούτε τίποτα, γιατί πρόκειται για ένα "αθώο" εύρημα, το οποίο -από μόνο του- δεν αποτελεί ένδειξη για χρωμοσωματικές ανωμαλίες, κλπ. και που συνήθως υποχωρεί στις τελευταίες εβδομάδες της εγκυμοσύνης. Πράγματι, στον πρόσφατο υπέρηχο που έκανε, στα μέσα του 8ου, οι εστίες αυτές είχαν εξαφανιστεί!! Κανένα πρόβλημα με το μωράκι ;)

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είδα αυτό το goalf ball πως το είπε ο γιατρός στην καρδούλα της μπέμπας μου αλλά δεν έχω καθόλου άγχος. Θεωρώ πως αν υπήρχε λόγος να το ψάξω, ο γιατρός θα μου το είχε πει. Έχω αρκετές εβδομάδες μπροστά μου για να τις περάσω μέσα στο άγχος. Άλλωστε βλέπω πως είναι ένα αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο... Περιμένω πως και πως να βγουν τα καλοκαιρινά στις βιτρίνες για να πάρω επιτέλους κάτι ροζ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ σας ευχαριστώ... φοβερό πράγμα να βρίσκεις συμπαράσταση γιατί η αλήθεια είναι ότι όσοι είναι έξω από το "χορό" δε σε καταλαβαίνουν απόλυτα.

 

superb κι εγώ χτες πήγα και αγόρασα τα πρώτα ροζ ρουχαλάκια και ήθελα να κοιμηθώ αγκαλιά τους (πω-πω πόσο μικρά είναι!!!).

 

Εμένα η γιατρός (η εμβρυοκαρδιολόγος) που εξέταζε μια ώρα την καρδούλα του μου είπε πως μεγενθύνουν τόσο πολύ την καρδούλα του που μερικές φορές ο ήχος προκαλεί τέτοια ευρήματα και ότι συμβαίνει συνήθως σε γυναίκες που είναι αδύνατες (τώρα πως είδε εμένα αδύνατη με τα κιλά που έχω φτάσει δε ξέρω χι,χι)

 

Όλες κοριτσάκια έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Βαλτε με και εμενα στο club με το ΄΄ασβεστωμα΄΄ πριν μια ώρα εκανα την β επιπεδου. Χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μου. Του λεω του γιατρου να τρελαθω τωρα και να πεσω απο το παραθυρο η πιο μετα? Και μου λεει τιποτα απο τα δυο γιατι αυτο ειναι αμελητεο ευρημα και θα εξαφανιστει μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης. Η αυχενικη σου ηταν καλη, η ηλικια σου ειναι καλη οποτε δεν συντρεχει λογος ανησυχιας. Εψαξα στο ιντερνετ και οντως ισχυουν αυτα που μου ειπε. Μπηκα και εδω μεσα και για καλη μου τυχη βλεπω οτι σημερα υπηρχαν κοριτσια που εγραφαν για το συγκεκριμενο θεμα. ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω κοριτσια τα ιδια.

3/1/11 καναμε τη β επιπεδου και βρηκε αυτο το ασβεστωμα. μας ειπε οτι μονο του δε λεει κατι και οτι αφου η αυχενικη ηταν καλη να μην κανω αμνιο.

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, όλα καλά θα πάνε. Το μωράκι μου που είχε κομβίο χαίρει άκρας υγείας.Να έχετε μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαρείται τα μπεμπάκια σας.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, όλα καλά θα πάνε. Το μωράκι μου που είχε κομβίο χαίρει άκρας υγείας.Να έχετε μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη και να χαρείται τα μπεμπάκια σας.

 

Μπραβο ρε νασια που μας το έγραψες! Σ'ευχαριστουμε. Πότε είδατε ότι υποχώρησε?

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου!

Κι οχι μονο κομβιο,......ειχε και αυξημενη αυχενικη πτυχη....ειχε ΚΑΙ διαταση νεφρων....εγω φυσικα δε τη γλιτωσα την αμνιο αλλα ολα ηταν καλα!Το κομβιο απο μονο του ειναι αμελητεο ευρημα!Με το καλο να φερετε στο κοσμο τα μωρακια σας!!! :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου!

Κι οχι μονο κομβιο,......ειχε και αυξημενη αυχενικη πτυχη....ειχε ΚΑΙ διαταση νεφρων....εγω φυσικα δε τη γλιτωσα την αμνιο αλλα ολα ηταν καλα!Το κομβιο απο μονο του ειναι αμελητεο ευρημα!Με το καλο να φερετε στο κοσμο τα μωρακια σας!!! :)

 

Mπράβο σου κοπέλα μου να σου ζήσει! Μπραβο ρε κοριτσια που τα γραφετε !

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε νασια που μας το έγραψες! Σ'ευχαριστουμε. Πότε είδατε ότι υποχώρησε?

 

Δεν το παρακολουθήσαμε για πολύ καιρό. Για κανα δυο μήνες το βλέπαμε στον υπέρηχο. Μετά το αγνοούσαμε. Κάναμε σαν να μην υπάρχει.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το παρακολουθήσαμε για πολύ καιρό. Για κανα δυο μήνες το βλέπαμε στον υπέρηχο. Μετά το αγνοούσαμε. Κάναμε σαν να μην υπάρχει.

 

Φαντάζομαι και εσυ θα τρελαθηκες οταν στο ειπαν...αραγε στην αυχενικη αυτο δεν φαινεται η μετα εμφανιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι και εσυ θα τρελαθηκες οταν στο ειπαν...αραγε στην αυχενικη αυτο δεν φαινεται η μετα εμφανιζεται?

 

Έπρεπε να με έβλεπες. Χάλια μαύρα για 3 μέρες. Φάνηκε στον Β' επιπέδου. Πήγαμε μες στην καλή χαρά και με αγωνία για το φύλο του παιδιού (τρομάρα μου!) και έφυγα με κλάματα...Το είπε και ο γιατρός που μου έκανε τη Β επιπέδου με μια ψυχρότητα τόση πολλή που έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Ο γιατρός μου με καθησύχασε. Μου είπε βέβαια αν θέλω να κάνω αμνιοκέντηση, αλλά δεν το θεώρησε απαραίτητο γιατί είπε ότι έστελνε για αμνιο όταν θα παρουσιαζόταν μεγάλη αυχενική διαφάνεια, ή μικρό ρινικό οστό ή κακά αποτελέσματα στο άλφα τεστ ή αν υπήρχαν δυο δείκτες συνδρόμου down ελασσονας σημασίας (το μωρό είχε μόνο ένα). Μου είπε ότι μόνο 1/1000 πιθανότητες υπάρχουν να έχει σύνδρομο down το μωρό. Και μέρα με τη μέρα το ξεχάσαμε το κομβίο.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...