Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα γίνω και εγώ νονά!


nenoula

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Σας διαβάζω πολύ καιρό αν και δεν είμαι ακόμη μαμά!

Θα γίνω όμως νονά που για μένα είναι κάτι ιερό! Μετά από πολύ σκέψη λοιπόν και διαβάζοντας τις ιδέες σας κατέληξα αφού πρώτα σκέφτηκα φυσικά (ναι..μου συμβαίνει και αυτό :wink: ) να προτείνω στην κουμπάρα μου να φτιάξουμε μόνες μας προσκλητήρια μπομπονιέρες και τα συναφή... Τι θα λέγατε λοιπόν στην σκέψη και υλοποίηση φυσικά εφόσον μου δώσετε την ψήφο εμπιστοσύνης, τα προσκλητήρια να είναι η χάρτινη βαρκούλα που φτιάχναμε μικρές στο σχολείο σε πολύ ανοιχτό θαλασσί με γαλάζια γραμματάκια πάνω της το κείμενο της βάφτισης και στην άκρη της μια κροδελίτσα με μια μικρή μεταλλική αγκυρούλα? έκανα ένα τέστε και με ενθουσίασε.. όσον αφορά τις μπομπονιέρες για τους μικρούς σκέφτομαι μια μικρή απόχη που βρήκα πολύ όμορφη..Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλα επειδή σε δύο μήνες είναι η βάφτιση και επειδη θέλω να τα κάνω όλα χειροποιητα για τον μπέμπη μας ελπίζω να μου πείτε την γνώμη σας...

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσον αφορά τα βαφτιστικά έχω ήδη καταλήξει σε λευκό λινό κουστουμάκι, κάτι λιτό και απέριττο με ωραία παπουτσάκια δερμάτινα και ένα καταπληκτικό πουκάμισο του roberto cavalli.....αυτά...σορρυ που γραφω συνέχεια αλλά είμαι πολύ ενθουσιασμένη και περιμένω τις γνώμες σας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν nenoula, κατ' αρχήν συγχαρητήρια που σκέφτηκες να τα φτιάξετε όλα με τα χεράκια σας και για τον κόπο που θα κάνεις, σπάνια κάθεται νονά να κάνει τέτοια πράγματα. Έχω να πω ότι αυτά που μας περιέγραψες μου ακούγονται πολύ καλόγουστα! Οπότε ένα ψήφο απο μένα!

 

Keep walking!!

Link to comment
Share on other sites

Ψήφο εμπιστοσύνης και από ΄μενα...

Πολύ γλυκο εκ μερους σου που θέλεις να τα κάνεις χειροποιήτα και ο μπέμπης μάλλον τυχερός μου φαινεται για τη νονα του...

 

Αντε με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα, καλώς ήρθες στην παρεούλα μας.

Μου αρέσει πάρα πολύ το λευκό λινό κουστουμάκι (το ίδιο θα έχουμε και εμείς για τον μπέμπη μας, που βαφτίζεται στις 31/5).

Τα προσκλητήρια, όπως τα φαντάζομαι, πρέπει να είναι πολύ ωραία και πρωτότυπα! Αν θέλεις, βάλε και μία φωτογραφία τους για να τα δούμε.

Τις απόχες, δεν μπορώ να τις φανταστώ σε μπομπονιέρες...

...το πουκάμισο για το μωρό, από πού το πήρες και πόσο ???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και απο εμενα, σε περιπου ενα μηνα θα γινω παλι νονα για ενα κοριτσακι αυτη την φορα (περυσι ειχα βαφπτισει ενα αγορακι) μου ακουγετε πολλυ καλη ιδεα και η δικια μου η κουμπαρα θα τις φτιαξει μονη της, μου τις εχει περιγραψει αλλα μου ειπε οτι θα μου τις κανει εκπληξη οταν την ρωτησα για βοηθεια. οποτε εχεις ψηφο και απο μενα και να σαι παντα αξια.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να έχεις κατα νου ότι:

1. το μωρό δεν θα καταλάβει τίποτα.

2. Το μόνο πυ θα του μείνει τελικά είναι ο σταυρός

3. ΟΛΑ (μπουμπουνιέρες, στολισμός, τραπέζι κτλ) είναι για να τα βλέπουν οι γονείς και οι καλεσμένοι και να αυτοϊκανοποιούνται. Είναι όλα πεταμένα λεφτά και απορώ πως παρόλη την κρίση, συζητάμε για τέτοιες σπατάλες.

 

Γνωμη μου:

1. Βαφτιστικά: κάτι που να μπορεί να το ξαναφορέσει το παιδάκι

2. Προσκλητήρια: στείλτε ένα email και τέλειωσε.

3. Μπουμπουνιέρες. Αφού το επιβάλουν οι τύποι κάντε το φτηνότερο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις ψήφους!!!!!!! πράγματι είμαι πάρα πολύ χαρούμενη που θα βαφτίσω τον γιό του ξαδερφού μου!!!! όσον αφορά το κόστος στα προσκλητήρια είναι πάρα πολύ φθηνό αφού έτσι όπως τα υπολόγισα θα βγεί γύρω στα 30 λεπτά... οι μπομπονιέρες για τα μικρά που σκέφτομαι για απόχη κοστίζει η μία από τον Προμπονά (γήπεδο απόλλωνα) 45 λεπτά..(οπότε με το κατάλληλο δέσιμο-κουφετάκια-κ.λ.π.) θα πάει γύρω στο ένα ευρώ.. όσον αφορά το κουστουμάκι έχετε δίκιο και για αυτό αποφάσισα για κάτι λιτό και απέριττο οπότε το μόνο που είπα να πληρώσω ακριβά θα είναι το πουκαμισάκι... Να ξέρετε ότι με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ με τις ιδέες σας και πραγματικά σας ευχαριστώ...Τον αγαπάω πολύ τον μικρό και τους γονείς του και προκειμένου να έχουν κάτι όμορφο και σε προσιτή τιμή θέλω πολύ να τους βοηθήσω.. όσον αφορά τον σταυρό εκεί θα δώσω και τα περισσότερα λεφτά αφού θέλω να είναι κάτι πολύ καλό και γουστόζικο... Έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσουν πολύ τα μπιχλιμπιδωτά.... :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να έχεις κατα νου ότι:

3. ΟΛΑ (μπουμπουνιέρες, στολισμός, τραπέζι κτλ) είναι για να τα βλέπουν οι γονείς και οι καλεσμένοι και να αυτοϊκανοποιούνται. Είναι όλα πεταμένα λεφτά και απορώ πως παρόλη την κρίση, συζητάμε για τέτοιες σπατάλες.

 

Αποκλείεται αντί για "σπατάλη" να ισοδυναμεί με "δημιουργία ωραίων αναμνήσεων"; Μια και μιλάμε για απορίες δηλαδή...

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pk33... χωρίς παρεξήγηση..όλα όσα κάνω και βοηθάω τα ξαδέρφια μου είναι λόγω οικονομικής κρίσης...αν δεν το ένιωθαν αυτό...θα πηγαίναμε σε ένα πολύ όμορφο μαγαζί...θα τα παραγγέλναμε όλα...και μια χαρά..όμως η δημιουργία η οποία συνδυάζεται και με την οικονομία (σε σχέση με τις τιμές που ανέφερα πιο πάνω) πιστεύω ότι θα κάνει την χαρά μας ακόμη μεγαλύτερη...Εξάλλου αν ήθελα κάτι έτοιμο και ακριβό...για να κάνει μόνο εντύπωση και επίδειξη των χρημάτων (που έτσι και αλλιώς δεν έχω) δεν θα έμπαινα εδώ μέσα και δεν θα τρελλαινόμουν με τις ιδέες σας και τις κατασκευές σας!!! και όλα αυτά και πάλι με αγάπη και χωρις ίχνος παρεξήγησης πάντα...

Link to comment
Share on other sites

nenoula παντως αν δεν εχεις κλεισει βαπτιστικα μπορω να σου προτεινω ενα καλο μαγαζι, εκει περα περυση αγορασα τα βαπτιστικα για το αγορακι και φετος, συγκεκριμενα την πεμπτη εκλεισα για το κοριτσακι ολο το πακετο 400ευρω. η κουμπαρα μου για τα περσυνα εμεινε πολλυ ευχαριστημενη ελπιζω και φετος με την αλλη

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο καταστηματα το ενα στο περιστερι και το αλλο στην παλληνη, επειδη δεν θελω να θεωρησετε οτι κανω διαφημηση θα σου στειλω τα στοιχεια σε προσωπικο μηνυμα nenoula.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκλείεται αντί για "σπατάλη" να ισοδυναμεί με "δημιουργία ωραίων αναμνήσεων"; Μια και μιλάμε για απορίες δηλαδή...

 

Για μένα ναι αποκλείεται. Συγνώμη, αλλά αυτό πιστεύω. Η ωραία ανάμνηση είναι η κατάνυξη στη διάρκεια της ακολουθίας για να καταλάβει κανείς το μεγαλείο του μυστηρίου του βαπτίσματος.

Η ουσία είναι το μυστήριο. Τίποτε παραπάνω, τίποτε λιγότερο. Το Άγιο Πνεύμα θα κατέβει στο νήπιο και χωρίς στολισμό, χωρίς πλουμιστά ρουχαλάκια, χωρίς μπουμπουνιέρες.

 

Αν ξέρανε όλοι όσοι πάνε για να δουν τα στολίδια και να σχολιάσουν το αν ήταν καλή ή κακή η μπουμπουνιέρα, ότι εκείνη τη στιγμή συμμετέχουν στην είσοδο ενός νέου μέλους στην Ορθόδοξη εκκλησία (ναι αυτή που μπορεί να βρίζουν αμέσως μετά) πολύ αμφιβάλω αν θα μπαίνανε μέσα στο ναό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...