Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα social media εθίζουν ή απλά αποκαλύπτουν αυτό που κρύβουμε μέσα μας;


ekavi_

Recommended Posts

 

Βασικά δεν με πειράζει να έχεις αντίθετη άποψη. Μου αρέσουν οι αντίθετες απόψεις γιατί έτσι γίνεται συζήτηση. Αλλά όπως έχεις εσύ δικαίωμα να κρίνεις τη δική μου γνώμη, έτσι κι εγώ έχω δικαίωμα να κρίνω τη δική σου.

 

 

Έχεις δικαίωμα να κρίνεις τη γνώμη μου, όχι εμένα.

Και όσο για τους κανονισμούς του forum, δεν είσαι administrator. Αν νομίζεις ότι τους παραβιάζω, κάνε με report στους administrators. Η δημόσια προσβολή νομίζω ότι δεν είναι μέσα στους κανονισμούς του forum.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 448
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σιγά ρε φίλε μην έρθω να σε σκοτώσω επειδή διαφωνούμε. Πολλά θρίλερ βλέπεις :rolleyes:

 

Βασικά δεν με πειράζει να έχεις αντίθετη άποψη. Μου αρέσουν οι αντίθετες απόψεις γιατί έτσι γίνεται συζήτηση. Αλλά όπως έχεις εσύ δικαίωμα να κρίνεις τη δική μου γνώμη, έτσι κι εγώ έχω δικαίωμα να κρίνω τη δική σου.

 

 

Είναι κανονισμός αυτού του φόρουμ στο οποίο εσύ έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να συμμετέχεις, να παραθέτουν οι συμμετέχοντες τις πηγές στις οποίες αναφέρονται με απευθείας λινκάρισμα. Αν δεν σου αρέσει ο κανονισμός, μπορείς να παραπονεθείς στους συντονιστές.

 

Τα υπόλοιπα τα αντιπαρέρχομαι γιατί ξέρεις εμείς οι ηλικιωμένοι δεν πρέπει να συγχιζόμαστε. Υπάρχει κίνδυνος να μας ανεβεί η πίεση :mrgreen:

 

Δεν ξέρω τι πάει στραβά στη ζωή σου και βγάζεις τόσο θυμό στο φόρουμ, πάντως ελπίζω σύντομα να δεις βελτίωση.

 

χαχαχα κλαιω!!!

Link to comment
Share on other sites

....

 

Είναι κανονισμός αυτού του φόρουμ στο οποίο εσύ έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να συμμετέχεις, να παραθέτουν οι συμμετέχοντες τις πηγές στις οποίες αναφέρονται με απευθείας λινκάρισμα. Αν δεν σου αρέσει ο κανονισμός, μπορείς να παραπονεθείς στους συντονιστές.....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Τι άλλο θα σκαρφιστείς;

Αν υπάρχει σε ισχύ τέτοιος κανόνας, τότε πραγματικά το φόρουμ θα είχε όλα κι όλα 3 ποστ και δύο θέματα. Πώς λέμε τρεις κι ο κούκος... κάπως έτσι!

Δεν είμαστε σε συνέδριο... σε φόρουμ συζήτησης είμαστε. :lol:

 

 

Μιας και λέμε για πηγές, μπορείς να παραθέσεις την πηγή σου για αυτό που λες; Πού είναι ο κανονισμός που αναφέρει πως οι συμμετέχοντες για να μιλήσουν πρέπει να αναφέρουν πηγές;

 

Εν τω μεταξύ... τα οφφ τόπικ πάνε για πρωτάθλημα! :lol:

 

Υ.Γ. Little... thanks για το καινούριο σηκώτι! Ειλικρινά ... γέλασα με την ψυχή μου! :D :D :D (Δεν ειρωνεύομαι. Το εννοώ! :D)

 

Υ.Γ.2 Το νταηλίκι θέλει ενικό, αλλά τα φαινόμενα (πολλά) που έχουν σχέση με το νταηλίκι, αντέχουν έναν πληθυντικό. Αλήθεια γιατί έκανες το συντακτικό αυτό σχόλιο; Σε τι εξυπηρετεί τη συζήτηση; Δηλαδή ακόμα και συντακτικό να ήταν το λάθος, ακυρώνει τη θέση; Μειώνει την αξιοπιστία;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σε ισχύ τέτοιος κανόνας, τότε πραγματικά το φόρουμ θα είχε όλα κι όλα 3 ποστ και δύο θέματα. Πώς λέμε τρεις κι ο κούκος... κάπως έτσι!

Μιας και λέμε για πηγές, μπορείς να παραθέσεις την πηγή σου για αυτό που λες; Πού είναι ο κανονισμός που αναφέρει πως οι συμμετέχοντες για να μιλήσουν πρέπει να αναφέρουν πηγές;

Πριν λίγο καιρό πήρα κάρτα από συντονιστή του φόρουμ επειδή παρέθεσα τα λεγόμενα συνεργάτη του Πανεπιστημίου Αθηνών (ονομαστικά, με τον τίτλο του και το δημοσίευμά του αυτούσιο) χωρίς το λινκ όπου θα μπορούσε κανείς να τσεκάρει το δημοσίευμα - παρότι λογικά θα ήταν σχετικά εύκολο να ελεγχθεί η πηγή με ένα απλό (ή πολύπλοκο, δεν ξέρω!) γκουγκλάρισμα.

 

Δεν ξέρω γιατί συνεχίζεις να γράφεις με ψιλά γράμματα. Ειλικρινά στο λέω, δεν τα διαβάζω. Κάνεις τζάμπα κόπο.

Link to comment
Share on other sites

...(ονομαστικά, με τον τίτλο του και το δημοσίευμά του αυτούσιο).....

....

Η ονομαστική αναφορά κάνει τη διαφορά (γιατί μπορεί να θίγονται ιδιότητες και πρόσωπα). Αλλά τον κανόνα δεν τον παρέθεσες. Αυτό που λες μπορεί να αποτελεί μεμονωμένο περιστατικό. Δε σημαίνει πως είναι κανονισμός του φόρουμ και πως μια οποιαδήποτε προσωπική άποψη πρέπει να τεκμηριώνεται με βιβλιογραφικές αναφορές.

 

Υ.Γ. Δεν είσαι η μοναδική που διαβάζει το φόρουμ, επομένως δε με αφορά η -τάχα- "επιλεκτική" ανάγνωσή σου. Έτσι κι αλλιώς με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζεις τα λεγόμενα οποιουδήποτε μεγέθους. Υπάρχει πάντα και το Ctrl+ για το μέγεθος της γραμματοσειράς οθόνης σου.

 

Υ.Γ2. Οφφ τόπικ πρωταθλητισμός... σε πλήρη ανάπτυξη.... :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά τον κανόνα δεν τον παρέθεσες.

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να τον βρεις, επικοινώνησε με τη διαχείρηση. Και σταμάτα επιτέλους να ασχολήσαι μαζί μου. Εμμονή σου έχω γίνει.

 

Σου λέει μετά αν εθίζουν τα social media. Όχι δεν εθίζουν, αφήνουν :roll:

Link to comment
Share on other sites

Το να εκτροχιάζεις συνεχώς ένα θέμα και να το πηγαίνεις εκεί που εσένα σου αρέσει και να συζητάμε το δικό σου παράπλευρο τόπικ, μου δίνει την αίσθηση πως θέλεις να ασχοληθούμε μαζί σου. Υπάρχουν στιγμές λοιπόν -όπως ετούτη- που μου αρέσει να μη χαλάω χατίρια...:D Παιδάκι είμαι κι εγώ και παίζω, ειδικά όταν ένα άλλο παιδάκι μου δείχνει συνεχώς, εξακολουθητικά και επαναλαμβανόμενα το παιχνίδι του. Για να το καμαρώνει και να εμμένει σε αυτό, κάτι θα του βρίσκει. Το δικό μου κέφι απλά συμπληρώνει τη δική σου επιμονή για το οφφ-τοπικ πρωτάθλημα των ξεχειλωμένων θεμάτων στο βωμό του "ζωντανού θέματος".

Γιατί λες πως ενοχλείσαι αφού τόσο καιρό το απολαμβάνεις; :D

Έλα, καλό σου βράδυ... κι όνειρα γλυκά. Θα τα πούμε αύριο πάλι! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα διάβασα αυτό... επειδή συζητήθηκε πολύ το θέμα πιο πάνω το παραθέτω εδώ είτε ισχύει είτε όχι.........

 

http://babyradio.gr/oriste-giati-den-prepi-na-dimosievete-tipota-gia-pedi-sas-sto-facebook/

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το link παραθέτω και το κείμενο....

 

"

Μια συνηθισμένη εικόνα στο Facebook: Η φωτογραφία του παιδιού σας στο κολυμβητήριο, με την ταμπέλα του κολυμβητηρίου εμφανέστατη, δικό σας σχόλιο «Όλοι εδώ για να θαυμάσουμε τον Γιαννάκη!» και 50 likes από κάτω, κάποια από άτομα που δεν γνωρίζετε καν. Δίπλα στην φωτογραφία αυτή, στο άλμπουμ των φωτογραφιών σας στο Facebook, δεκάδες ακόμα φωτογραφίες του Γιαννάκη, από παραλίες της Κεφαλονιάς, από την πρώτη μέρα έξω από το σχολείο, από την βάφτισή του και 1-2 φωτογραφίες σε πιο «ιδιαίτερες» στιγμές, π.χ. με τον Γιαννάκη να κοιμάται μόνο με το σλιπάκι του. Επίσης με likes από άτομα που δεν γνωρίζετε.

Η επιθυμία των γονιών να απαθανατίζουν κάθε στιγμή του παιδιού τους είναι απολύτως κατανοητή και θεμιτή. Εξίσου κατανοητοί, όμως, είναι και οι όροι χρήσης του Facebook ή οποιουδήποτε άλλου διαδικτυακού μέσου στο οποίο μπορεί κανείς να «ανεβάζει» φωτογραφίες, σύμφωνα με τους οποίους «Ό,ΤΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ». Κοινώς, οτιδήποτε ποστάρετε δεν μπορείτε ποτέ να διαγράψετε οριστικά, ενώ ταυτόχρονα δίνετε το δικαίωμα στο μέσο (εν προκειμένω στο Facebook) να το χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν.

«Καμία φωτογραφία των παιδιών στο διαδίκτο!»

Σε πρόσφατη ομιλία του με θέμα την προστασία των παιδιών στο διαδίκτυο, ο Ταξίαρχος – Διευθυντής του τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, κ. Μάνος Σφακιανάκης, έδωσε στους γονείς την πιο σαφή οδηγία «Καμία φωτογραφία των παιδιών στο διαδίκτυο!».

Ο κ. Σφακιανάκης αναφέρθηκε σε ουκ ολίγα περιστατικά παιδιών στην Ελλάδα, τα οποία βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση όταν φωτογραφίες τους «πειράχτηκαν» μέσω φωτομοντάζ και διέρρευσαν στο σχολικό τους περιβάλλον, παρουσιάζοντας π.χ. το πρόσωπο του παιδιού με το σώμα κάποιας πορνοστάρ. Και δεν είναι η ίδια η φωτογραφία που θα ενοχλήσει το παιδί, όσο ο αδιάκοπος χλευασμός των συμμαθητών του ή, ακόμα χειρότερα, το bullying που θα ακολουθήσει.

Γιατί, λοιπόν, να ρισκάρετε να υποβάλλετε το παιδί σας σε αυτή την διαδικασία κάποια στιγμή στην ζωή του; Γιατί να παρέχετε στο διαδίκτυο ψηφιακά δεδομένα του παιδιού σας, τα οποία θα διευκολύνουν αλγορίθμους να ενημερώνονται για εκείνο με την πάροδο του χρόνου; Γιατί να αποκλείσετε κάθε πιθανή ελπίδα του παιδιού σας να ζήσει με απόλυτη ανωνυμία στο μέλλον;

Και δεν είναι μόνο οι φωτογραφίες που μπορεί να βάλουν τα παιδιά σας σε κίνδυνο. Όπως αναφέρει η διευθύντρια του Ινστιτούτου Διαδικτύου της Οξφόρδης, Victoria Nash, υπάρχουν δύο πράγματα που οι γονείς θα πρέπει να προσέχουν: Το ένα είναι πληροφορίες για τα παιδιά που δημοσιεύουν, όπως π.χ. η ημερομηνία και το τόπος γέννησής τους, το πού ζουν και πού πηγαίνουν σχολείο, καθώς τις πληροφορίες αυτές μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος προκειμένου να τους κλέψει την ηλεκτρονική ταυτότητα (να φτιάξει, δηλαδή, ένα προφίλ στο Facebook με αυτά ακριβώς τα στοιχεία). Το δεύτερο έχει να κάνει με την συγκατάθεση του παιδιού: Τι από αυτά που ποστάρετε θα θέλει το παιδί σας να δει δημοσιευμένο όταν μεγαλώσει; Και κυρίως, τι κόστος μπορεί να έχει αυτό για την πορεία της ζωής του (π.χ. δεν ξέρετε πώς μία φωτογραφία του παιδιού με κάποιο πολιτικό μήνυμα μπορεί να επηρεάσει με κάποιον τρόπο τη μελλοντική του καριέρα).

Τι πρέπει να κάνετε από εδώ και στο εξής

Τόσο ο κ. Σφακιανάκης όσο και η δρ. Nash συμφωνούν στο ότι ο καλύτερος τρόπος για να προστατεύσετε την ψηφιακή ταυτότητα του παιδιού σας είναι να μην ποστάρετε ποτέ απολύτως τίποτα για εκείνο. Κάποιοι γονείς θεωρούν ότι λαμβάνουν ένα «μέτρο προστασίας» ποστάροντας φωτογραφίες των παιδιών τους χωρίς να αναγράφουν πουθενά τα ονόματά τους -οι φωτογραφίες, όμως, θα παραμείνουν για πάντα εκεί, διαθέσιμες προς όλους.

Δεν αποκλείεται στο μέλλον, λένε οι ειδικοί, μία φωτογραφία του παιδιού σας που ποστάρατε όταν είναι 4 ετών, να συνδεθεί με κάποια που θα ποστάρει ένας φίλος του όταν θα είναι 10 ετών, και στην συνέχεια με κάποιο επαγγελματικό προφίλ που μπορεί να έχει το παιδί σας ως ενήλικας και έτσι να δημιουργηθεί ένα πλήρες ψηφιακό αρχείο του παιδιού, πάνω στο οποίο δεν θα μπορεί να έχει κανέναν έλεγχο! Μπορεί τώρα να ακούγεται ασήμαντο, αν το καλοσκεφτείτε, όμως, το γεγονός ότι ο καθένας θα μπορεί να έχει πληροφορίες για ολόκληρη την ζωή του παιδιού σας, τις οποίες θα διαχειρίζεται όπως θέλει, είναι τουλάχιστον τρομακτικό.

Τι μπορείτε να κάνετε αν έχετε ήδη ποστάρει φωτογραφίες

των παιδιών σας στο Facebook ή στο Instagram; Να σας πούμε, καταρχάς, τι δεν μπορείτε να κάνετε: Να τις πάρετε πίσω. Όπως ανάφερε στην ομιλία του ο κ. Σφακιανάκης, για να μπορέσει μία κοπέλα από την Ιρλανδία να διεκδικήσει ολόκληρο το ψηφιακό της αρχείο, αφού απενεργοποίησε το προφίλ της στο Facebook, χρειάστηκε να καταφύγει σε πολυετή δικαστικό αγώνα με το μέσο. Τι κέρδισε στο τέλος; Ένα CD με τις φωτογραφίες της (αντίγραφα των οποίων προφανώς και έχει κρατήσει το Facebook).

Αυτό, λοιπόν, που μπορείτε να κάνετε είναι να μην ξαναποστάρετε ποτέ καμία φωτογραφία των παιδιών σας, σε κανένα διαδικτυακό μέσο.

Όσο για τις φωτογραφίες που έχετε ήδη ποστάρει εσείς, μπορείτε να τις διαγράψετε (αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν έχουν ήδη αποθηκευτεί στα αρχεία του Facebook ή οποιουδήποτε άλλου). Τις φωτογραφίες που έχουν ποστάρει άλλοι με εσάς (και τα παιδιά) να έχετε γίνει tag μπορείτε να τις κρύψετε από το Χρονολόγιό σας, όμως όχι να τις διαγράψετε -μόνο αυτός που την πόσταρε μπορεί να το κάνει.

Από εκεί και πέρα, στις ρυθμίσεις ασφαλείας του μέσου (π.χ. του Facebook) επιλέξτε αφενός τις φωτογραφίες σας να βλέπουν μόνο οι Φίλοι σας (ούτε καν οι Φίλοι των Φίλων) και επιλέξτε να ενημερώνεστε κάθε φορά που κάποιος σας κάνει tag σε μία φωτογραφία, προκειμένου να την εγκρίνετε πριν δημοσιευτεί -αν είναι και τα παιδιά σας στην φωτογραφία αυτήν, το δικό σας όνομα θα είναι αυτό που πιθανότατα θα γίνει tagged.

Τέλος, ενημερώστε κάθε φίλο και γνωστό σας ότι δεν θέλετε επʼουδενί να ποστάρουν καμία φωτογραφία ή πληροφορία, στην οποία εμφανίζεται ή αναφέρεται το παιδί σας."

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ασφάλεια του διαδικτύου είναι μεγάλο θέμα και χωράει πολλές ερμηνείες. Αντίστοιχα υπάρχουν και πολλά ερωτήματα. Κάθε αναζήτηση, τα cookies που δεχόμαστε κτλ κτλ... Σίγουρα απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει. Τουλάχιστον όμως να μη θέτουμε άθελά μας τον εαυτό μας και κυρίως τα παιδιά μας σε κίνδυνο.

 

Δε θα ήθελα π.χ. να αντιληφθώ πως η φωτογραφία του παιδιού μου με μαγιό μπορεί να βρίσκεται στον υπολογιστή κάποιου παιδόφιλου. Ειδικά αν αυτή η φωτογραφία ανέβηκε από το δικό μου χέρι.

 

 

Από εκεί και πέρα... ο εθισμός είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Είχα διαβάσει -πριν χρόνια- ένα άρθρο -σε επιστημονικό περιοδικό- που ισχυριζόταν ότι η χρήση της εικονικής κοινωνικής δικτύωσης τονίζει τα χαρακτηριστικά που ήδη έχουμε. Δηλαδή έναν μοναχικό, θα τον απομονώσει περισσότερο, ενώ έναν εξωστρεφή θα τον κάνει ακόμα πιο εξωστρεφή. Πως ο πρώτος θα επαναπαυθεί στην εικονική δικτύωση και θα "χαθεί" ακόμα περισσότερο από την πραγματική κοινωνική ζωή, ενώ ο δεύτερος θα χρησιμοποιήσει το μέσο για να βρει επαφή με περισσότερους ανθρώπους και την οποία επαφή θα φέρει δευτερογενώς και στην πραγματική του ζωή.

Δε μπορώ να ξέρω αν αυτό το άρθρο πράγματι ισχύει. Πάντως έχει μια ισχυρή βάση.

 

 

Από την άλλη τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης εμφανίζουν τέτοια χαρακτηριστικά που μπορούν να οδηγήσουν σε εθισμό. Σαφώς πρέπει να συντρέχουν κι άλλοι λόγοι, αλλά νομίζω πως στην πράξη οι περισσότεροι δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε αντικειμενικά αν και πόσο επιρρεπείς είμαστε εμείς ή και τα παιδιά μας σε εθισμούς παντός τύπου.

Οι γονείς παιδιών που βρέθηκαν εθισμένα, ακόμα αναρωτιούνται "τι πήγε στραβά"... και δεν αντιλαμβάνονται τους λόγους.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έλεος με την υποτιθέμενη ευτυχία που ξεχειλίζει από τις αναρτήσεις στο fb ορισμένων...

Έλεος με τη γκρίνια κάποιων άλλων.

 

Τελικά, καταλήγω ότι τα sm και ειδικά το fb φέρνει στην επιφάνεια (σε υπερβολικό βαθμό) τα χαρακτηριστικά που ήδη έχουμε.

 

Αυτά. Δεν θα το αναλύσω περισσότερο. Απλώς να πω ότι τα sm με βοήθησαν πολύ να διαπιστώσω την πραγματική φύση των φίλων-γνωστών μου...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΛΥΣΕ ΤΟΟΟΟ!!!

Ο λαος το ζηταει :P

 

χαχαχαχ! Δεν προλαβαίνω να το αναλύσω.

 

Εν ολίγοις, διαπιστώνω ότι στο fb βλέπει κανείς τα χαρακτηριστικά κάποιου (κυρίως τα αρνητικά) σε υπερθετικό βαθμό. Ειδικά αν αφεθεί ο άλλος ελεύθερος...

Δεν φταίει το fb, δεν φταίει ο όποιος εθισμός, δεν φταίνε οι φωτό που ανεβάζει ή δεν ανεβάζει κανείς. Είναι ο πραγματικός χαρακτήρας που έρχεται στην επιφάνεια, όταν ο άλλος νομίζει ότι είναι ελεύθερος και όταν νομίζει ότι έχει κοινό που τον παρακολουθεί.

Εγώ τελικά όσο χρησιμοποιώ το fb, τόσο απομονώνομαι... Εκεί που κάποτε είχα μεγάλο κύκλο, τώρα όλο και τον περιορίζω... Στο τέλος θα μείνω εγώ και 2-3 άλλοι στριφνοί σαν εμένα...:rolleyes:

 

Και μιας που έχω ανοίξει εγώ το θέμα, είπα να σας ενημερώσω που κατέληξα... Ε,λοιπόν τα social media αποκαλύπτουν αυτό που κρύβουμε μέσα μας...

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι φαινονται τα ελαττωματα ε;; Εγω παλι νομιζω οτι δεν αποκαλυπτονται στο μεγεθος που υπαρχουν.... Επισης διαπιστωσα τον τελευταιο καιρο οτι το 90 ./· στο φεις, μιλανε με ΄υπονοουμενα ΄ :) .... Νομιζουν δηλαδη.... Ποσταρουν κατι τσιτατο και νομιζουν οτι το ΄πιασε η ΄πεθερα :P ...

Δεν φταιει το φεις για ολα... Ουτε το διαδικτυο.... Η υποκρισια , ο φοβος και τα απωθημενα φταινε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλεος με την υποτιθέμενη ευτυχία που ξεχειλίζει από τις αναρτήσεις στο fb ορισμένων...

Έλεος με τη γκρίνια κάποιων άλλων.

Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι περίεργη η εποχή που ζούμε... και αυτό φαίνεται έντονα στα social media.

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι φαινονται τα ελαττωματα ε;; Εγω παλι νομιζω οτι δεν αποκαλυπτονται στο μεγεθος που υπαρχουν.... Επισης διαπιστωσα τον τελευταιο καιρο οτι το 90 ./· στο φεις, μιλανε με ΄υπονοουμενα ΄ :) .... Νομιζουν δηλαδη.... Ποσταρουν κατι τσιτατο και νομιζουν οτι το ΄πιασε η ΄πεθερα :P ...

Δεν φταιει το φεις για ολα... Ουτε το διαδικτυο.... Η υποκρισια , ο φοβος και τα απωθημενα φταινε....

 

- Νομίζω αποκαλύπτονται όταν ο άλλος εκτίθεται υπερβολικά.

- Όπως το λες. Νομίζουν! :lol::lol:

-όχι δεν φταίει, ούτε το fb, ούτε το διαδίκτυο. Απλώς έρχονται στην επιφάνεια τα κόμπλεξ και οι εμμονές του καθενός.

 

Εγώ έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι περίεργη η εποχή που ζούμε... και αυτό φαίνεται έντονα στα social media.

 

Πιστεύω ότι η ανθρώπινη φύση δεν έχει αλλάξει. Απλώς τώρα έρχεται στην επιφάνεια γρήγορα, άμεσα και σε μεγάλο εύρος με τη χρήση της τεχνολογίας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω πως το FB ειδικά σε αποκαλύπτει. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις. Κάποιοι μιλάνε ελεύθερα, κάποιοι προσποιούνται και κάποιοι άλλοι λογοκρίνουν τα λόγια τους πριν τα πουν (για να δώσουν μια συγκεκριμένη εντύπωση ή για να μην εκτεθούν).

 

Αυτό που κάνει η τεχνολογία είναι ότι μας φέρνει πιο κοντά με ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχαμε συστηματική επαφή. Εκεί που με την φίλη Α θα μιλούσες μια φορά στο τρίμηνο, θα λέγατε πέντε κουβέντες και τον υπόλοιπο καιρό θα έπλεες σε πελάγη σιγουριάς ότι επειδή "τα βρήκατε" εκείνη τη μέρα που ήπιατε μαζί καφέ, έχετε κοινή κοσμοθεωρία, τώρα διαβάζεις τις σκέψεις της στο FB σε καθημερινή βάση, διαβάζεις τα σχόλια που κάνει για 1002 πράγματα (εκ των οποίων τα 1000 τα θεωρείς ανούσια), διαβάζεις τα άρθρα που βρίσκει ενδιαφέροντα... και στο τέλος αναρωτιέσαι τι κοινά μπορεί να είχες ποτέ με αυτό το άτομο :P

 

Η απάντηση φυσικά είναι ότι ποτέ δεν είχες τόσα κοινά όσα νόμιζες ότι είχες, απλά χρειάστηκες βοήθεια από την τεχνολογία για να το συνειδητοποιήσεις.

 

Εν τω μεταξύ κι εκείνη από την πλευρά της, μην βλέποντας τη δική σου αντίδραση, μιλάει ελεύθερα για θέματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα συζητούσε μπροστά σου. Και μιλάει, και μιλάει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πιστεύω πως το FB ειδικά σε αποκαλύπτει. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις. Κάποιοι μιλάνε ελεύθερα, κάποιοι προσποιούνται και κάποιοι άλλοι λογοκρίνουν τα λόγια τους πριν τα πουν (για να δώσουν μια συγκεκριμένη εντύπωση ή για να μην εκτεθούν).

 

Αυτό που κάνει η τεχνολογία είναι ότι μας φέρνει πιο κοντά με ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχαμε συστηματική επαφή. Εκεί που με την φίλη Α θα μιλούσες μια φορά στο τρίμηνο, θα λέγατε πέντε κουβέντες και τον υπόλοιπο καιρό θα έπλεες σε πελάγη σιγουριάς ότι επειδή "τα βρήκατε" εκείνη τη μέρα που ήπιατε μαζί καφέ, έχετε κοινή κοσμοθεωρία, τώρα διαβάζεις τις σκέψεις της στο FB σε καθημερινή βάση, διαβάζεις τα σχόλια που κάνει για 1002 πράγματα (εκ των οποίων τα 1000 τα θεωρείς ανούσια), διαβάζεις τα άρθρα που βρίσκει ενδιαφέροντα... και στο τέλος αναρωτιέσαι τι κοινά μπορεί να είχες ποτέ με αυτό το άτομο :P

 

Η απάντηση φυσικά είναι ότι ποτέ δεν είχες τόσα κοινά όσα νόμιζες ότι είχες, απλά χρειάστηκες βοήθεια από την τεχνολογία για να το συνειδητοποιήσεις.

 

Εν τω μεταξύ κι εκείνη από την πλευρά της, μην βλέποντας τη δική σου αντίδραση, μιλάει ελεύθερα για θέματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα συζητούσε μπροστά σου. Και μιλάει, και μιλάει...

 

- Πιστεύω ότι ακόμα και εκείνοι που προσποιούνται ή προσέχουν τα λόγια τους, εάν κάνουν συχνή χρήση και χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τις ρυθμίσεις, σιγά σιγά αποκαλύπτονται (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

- χαχα! ωραία τα περιγράφεις. Κάπως έτσι είναι. Με την τεχνολογία ανακαλύπτεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα πόσα κοινά έχεις ή δεν έχεις με τον άλλον. Αυτό λέω και εγώ. Ότι ο άλλος αυτόν τον χαρακτήρα είχε και πριν. Δεν τον άλλαξε το fb. Απλώς εκεί που θα τον έβλεπες μια φορά την εβδομάδα υπό συγκεκριμένες συνθήκες, τον βλέπεις κάθε μέρα (εάν κάνει συχνή χρήση) και ανακαλύπτεις διάφορα. . Που και να θέλει να προσποιηθεί, δεν τα καταφέρνει πάντα επιτυχώς.

 

Αλλά πέρα από τα κοινά που έχεις ή δεν έχεις (για παράδειγμα εγώ κάνω παρέα με άτομα που μπορεί να μην έχουμε πολλά κοινά. Παρόλαυτά, δένουμε πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλους με τα ίδια ενδιαφέροντα ), ανακαλύπτεις και πτυχές του χαρακτήρα του άλλου. Που για κάποιο λόγο ο άλλος νομίζει ότι καλύπτει αυτές τις πτυχές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ όταν λέω "κοινά". Όχι χόμπυ και τέτοια, αλλά κοινή κοσμοθεωρία, κοινή άποψη για θέματα της επικαιρότητας, κοινή αντιμετώπιση καταστάσεων, κοινή αντίδραση σε προβλήματα κλπ.

 

Κοινή με την έννοια παρόμοια ή συμβατή.

 

Υ.Γ. Σπουδαίο πράγμα οι ρυθμίσεις, δεν το συζητώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ όταν λέω "κοινά". Όχι χόμπυ και τέτοια, αλλά κοινή κοσμοθεωρία, κοινή άποψη για θέματα της επικαιρότητας, κοινή αντιμετώπιση καταστάσεων, κοινή αντίδραση σε προβλήματα κλπ.

 

Κοινή με την έννοια παρόμοια ή συμβατή.

 

Υ.Γ. Σπουδαίο πράγμα οι ρυθμίσεις, δεν το συζητώ! :D

 

Μπα έχω φίλους που διαφωνούμε σε διάφορα θέματα κοσμοθεωρίας, επικαιρότητας κτλ, αλλά σέβεται ο ένας τον άλλον και επικεντρωνόμαστε σε αυτά που συμφωνούμε και όχι σε αυτά που διαφωνούμε... Η συζητάμε πολιτισμένα αυτά στα οποία διαφωνούμε, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι διαφωνούμε.

 

Μου έρχεται να κάνω σεμινάρια με θέμα "οι ρυθμίσεις στο fb και η σημασία τους" σε κάποιους για να πάψουν να εκτίθενται...:P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ! Δεν προλαβαίνω να το αναλύσω.

 

Εν ολίγοις, διαπιστώνω ότι στο fb βλέπει κανείς τα χαρακτηριστικά κάποιου (κυρίως τα αρνητικά) σε υπερθετικό βαθμό. Ειδικά αν αφεθεί ο άλλος ελεύθερος...

Δεν φταίει το fb, δεν φταίει ο όποιος εθισμός, δεν φταίνε οι φωτό που ανεβάζει ή δεν ανεβάζει κανείς. Είναι ο πραγματικός χαρακτήρας που έρχεται στην επιφάνεια, όταν ο άλλος νομίζει ότι είναι ελεύθερος και όταν νομίζει ότι έχει κοινό που τον παρακολουθεί.

Εγώ τελικά όσο χρησιμοποιώ το fb, τόσο απομονώνομαι... Εκεί που κάποτε είχα μεγάλο κύκλο, τώρα όλο και τον περιορίζω... Στο τέλος θα μείνω εγώ και 2-3 άλλοι στριφνοί σαν εμένα...:rolleyes:

 

Και μιας που έχω ανοίξει εγώ το θέμα, είπα να σας ενημερώσω που κατέληξα... Ε,λοιπόν τα social media αποκαλύπτουν αυτό που κρύβουμε μέσα μας...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ και με αυτό και με το προηγουμενο ποστ!!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...