Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να το κρατάω σπίτι στα ρεπό μου;;


Recommended Posts

Ευτυχώς εργάζομαι, δυστυχώς έχω βάρδιες, δεν τίθεται θέμα να με αλλάξουν, οπότε λείπω πολλές πολλές ώρες από το σπίτι τις καθημερινές, γυρνάω 8 ή 9 ή 10 ή 11 ...με αποτέλεσμα να με βλέπει ελάχιστα, ενώ το Σ/Κ πάλι δουλεύω τις περισσότερες φορές. Ρεπό παίρνω εργάσιμες ημέρες που το παιδί πάει στο νηπιαγωγείο οπότε πάλι είναι περιορισμένος ο χρόνος, παρατήρω ότι λείπω στο παιδί και σκέφτομαι πλέον τις καθημερινές που έχω ρεπό να την κρατάω σπίτι;; θεωρώ ότι είναι καλό για το παιδί, βέβαια δεν θα είναι Party time αφού θα έχω κάποιες δουλειές σπιτιού, θέλω να ακούσω γνώμες από άλλες μαμάδες; και ειδικά εάν κάποια έχει βρεθεί στην θέση μου.

 

Αύριο θα μιλήσω και στην νηπιαγωγό της, πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα. Όλη την χρονιά δεν λείψαμε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω την ανάγκη σου.

Όμως είναι τέλος της χρονιάς και φορτσάρουμε. Είχαν πέσει και πολλές γιορτές μαζεμένες και τώρα γίνεται η ουσιαστικότερη δουλειά.

Η γνώμη μου είναι να μην κρατήσεις το παιδί. Ίσως αν πηγαίνει ολοήμερο, θα μπορούσες κατά παράβαση του νόμου να την πάρεις νωρίτερα (αφού τελειώσεις τις δουλειές σου) υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση και αφού συνεννοηθείς με τη νηπιαγωγό όπως πολύ σωστά είπες, αλλά και πάλι να ξέρεις ότι θα κάνει παραχώρηση η νηπιαγωγός.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω την ανάγκη σου.

Όμως είναι τέλος της χρονιάς και φορτσάρουμε. Είχαν πέσει και πολλές γιορτές μαζεμένες και τώρα γίνεται η ουσιαστικότερη δουλειά.

Η γνώμη μου είναι να μην κρατήσεις το παιδί. Ίσως αν πηγαίνει ολοήμερο, θα μπορούσες κατά παράβαση του νόμου να την πάρεις νωρίτερα (αφού τελειώσεις τις δουλειές σου) υπογράφοντας υπεύθυνη δήλωση και αφού συνεννοηθείς με τη νηπιαγωγό όπως πολύ σωστά είπες, αλλά και πάλι να ξέρεις ότι θα κάνει παραχώρηση η νηπιαγωγός.

 

Θα είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν νομίζω ότι θα μου κάνουν τέτοια εξυπηρέτηση γιατί υπάρχουν και πρακτικοί λόγοι, που δεν το επιτρέπουν (η δασκάλα είναι μόνη της με 25 παιδάκια και η πόρτα του σχολείο είναι μακριά (συστεγάζεται με δημοτικό, ποιος θα κοιτάζει τα παιδάκια όσο αυτή θα παραδίδει το δικό μου!! επίσης η πρόωρη αποχώρηση είναι για τις 2μμ διαφορετικά πάει κλασσίκο, κάτι που δεν με εξυπηρετεί) , επίσης δεν θέλουν να δίνουν την εντύπωση ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι του γουστάρει...(άντε είναι νήπιο και τι τρέχει....!!!) για του χρόνου σκέφτομαι να μην την στείλω καθόλου ολοημέρο αλλά κλασσικό έτσι ώστε να με βλέπει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Θα βγάλεις το παιδί από το πρόγραμμά του. Να τύχει να γίνει κάποια φορά κατ΄εξαίρεση, οκ. Αλλά όχι συνέχεια.

Εναλλακτικά τις μέρες που θα έχεις ρεπό την παίρνεις από το σχολείο και πηγαίνετε κατευθείαν να κάνετε κάτι μαζί. Μια βολτίτσα, μια δραστηριότητα, οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την Εκάβη!Έπειτα Σκέψου και το άλλο,μπορεί να συνηθίσει σε αυτό και να μην θέλει να πάει και τις αλλες μερες σχολείο!Δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ενα παιδί!

Και έπειτα,προσπάθησε να αφήσεις πίσω οτι δουλειές είναι περιττές στο σπίτι και να αφιερώσεις χρονο στο παιδι όταν είστε μαζί!

Σε καταλαβαίνω,γιατί και γω βάρδιες δουλεύω(όλες,πρωι απόγευμα νύχτα)!Δεν έχω κανέναν εδώ που μένω, ζουμε σε διαφορετικές πολεις με τους γονεις μας,με τον άντρα μου κάνουμε αντίθετες βάρδιες,οποτε για να μην χάνω χρονο με το παιδι,κοιτάζω να κάνω τα βασικά (κυρίως μαγείρεμα και τακτοποίηση σπιτιού) και επειτα παιχνίδι με το παιδι!Όταν είσαι σπίτι,προτεραιότητα να είναι το παιδι!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

νήπιο είμαστε, κορίτσια και εγώ τα έχω σκεφτεί αυτά αλλά έχω και ακούσει και άλλες απόψεις, σήμερα πάντως που είχα ρεπό η μικρή ήθελε να πάει σχολείο !!! lol με έφτυσε, χαίρομαι που περνάει τόσο καλά εκεί!!! παλαιότερα ήθελε όλο σπίτι να είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό! Που σε έφτυσε για να πάει σχολείο! :P

 

Εγώ πάντως είμαι από τις μαμάδες που στέλνει τα παιδιά στο σχολείο βρέξει, χιονίσει. Μόνο όταν είναι άρρωστα δεν θα πάνε ή αν υπάρξει κάποιος πολύ ειδικός λόγος. Ειδικά στο νήπιο έβλεπα μαμάδες που με το παραμικρό δεν τα έστελναν. Επειδή έκανε κρύο, επειδή έκανε ζέστη, επειδή έβρεχε, επειδή ήταν κουρασμένα, επειδή οι ίδιες βαριόντουσαν να ξυπνήσουν το πρωι κτλ... Σκεφτόμουν πόσο λάθος μήνυμα περνάνε στα παιδιά...

 

Δεν σε συγκρίνω με αυτές για να μην παρεξηγηθώ. Εσένα είναι άλλη περίπτωση και άλλο το κίνητρο, αλλά και πάλι θεωρώ ότι δεν πρέπει να διαταράσσεται το πρόγραμμα του παιδιού όσον αφορά στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό! Που σε έφτυσε για να πάει σχολείο! :P

 

Εγώ πάντως είμαι από τις μαμάδες που στέλνει τα παιδιά στο σχολείο βρέξει, χιονίσει. Μόνο όταν είναι άρρωστα δεν θα πάνε ή αν υπάρξει κάποιος πολύ ειδικός λόγος. Ειδικά στο νήπιο έβλεπα μαμάδες που με το παραμικρό δεν τα έστελναν. Επειδή έκανε κρύο, επειδή έκανε ζέστη, επειδή έβρεχε, επειδή ήταν κουρασμένα, επειδή οι ίδιες βαριόντουσαν να ξυπνήσουν το πρωι κτλ... Σκεφτόμουν πόσο λάθος μήνυμα περνάνε στα παιδιά...

 

Δεν σε συγκρίνω με αυτές για να μην παρεξηγηθώ. Εσένα είναι άλλη περίπτωση και άλλο το κίνητρο, αλλά και πάλι θεωρώ ότι δεν πρέπει να διαταράσσεται το πρόγραμμα του παιδιού όσον αφορά στο σχολείο.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι 'όταν είναι μικράκια είναι λιγάκι θέμα, τόσο μικρά και σε πρόγραμμα;;, απλά εμένα είναι μοναχοπαίδι και να μείνει σπίτι, θα με κηνυγάει να κάνω το παιδάκι...οπότε δεν είναι καλό ούτε για μένα ούτε για εκείνη. Όταν ήταν παιδικό 2 1/2 ετών είχε πάει το πολύ 3 μήνες γιατί αρρώσταινε και την κράταγα να γίνει τελείως καλά, από 31/2 και πάνω ημασταν πιο συνεπείς, τώρα στο νήπιο δεν χάσαμε ούτε μέρα, αλλά τώρα ημουν 2 εβδομάδες που ήμουν όλο απόγευμα οπότε με έβλεπε ελάχιστα.

 

Κάθε μαμά έχει τα δικά της νομίζω, και εγώ το χειμώνα την κόρη μου την ρώτησα εάν κάνει ζέστη μέσα στην τάξη, ξέρεις πως τα μικρά τα βγάζουν όλα και μένουν με ένα μπλουζάκι, ευτυχώς είχαν κανονικά θέρμανση οπότε δεν υπήρχε λόγος να την κρατήσω σπίτι λόγο κρύου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όταν λέω ότι τα κρατούσαν σπίτι λόγο κρύου, δεν εννοούσα ότι υπήρχε πρόβλημα θέρμανσης στην τάξη. Μου είχαν πει επί λέξη, ότι επειδή κάνει κρύο το πρωί, περιμένουν να φτιάξει ο καιρός για να τα ξαναπάνε στο νήπιο!!:rolleyes: Η τάξη μια χαρά θέρμανση είχε. Για το δρόμο μίλαγαν έως το σχολείο...

Και είχε πει ένα από τα παιδάκια αυτά στην κόρη μου, "έκανε κρύο γι΄αυτό δεν ερχόμουν"... Και απορούσε η δικιά μου. Καλά γιατί δεν της βάζει η μαμά της το μπουφάν και το σκουφάκι της.:lol:

 

Ξαναλέω, ότι δεν συγκρίνω την περίπτωσή σου. Είναι πολύ κατανοητό το κίνητρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμφωνώ. Θα βγάλεις το παιδί από το πρόγραμμά του. Να τύχει να γίνει κάποια φορά κατ΄εξαίρεση, οκ. Αλλά όχι συνέχεια.

Εναλλακτικά τις μέρες που θα έχεις ρεπό την παίρνεις από το σχολείο και πηγαίνετε κατευθείαν να κάνετε κάτι μαζί. Μια βολτίτσα, μια δραστηριότητα, οτιδήποτε.

 

Αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ! Συν το ότι στο σπίτι θα σε κυνηγάει να παίξετε, ΕΣΥ θα θες να κανείς τις δουλειές σου και θα καταλήγει στην τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ! Συν το ότι στο σπίτι θα σε κυνηγάει να παίξετε, ΕΣΥ θα θες να κανείς τις δουλειές σου και θα καταλήγει στην τηλεόραση!

 

οντως....και δεν έχω και τύψεις γιατί και εγώ τηλεόραση βλέπω.....μετά από 4 συνεχή χρόνια τα είμαστε αυτοκόλλητες, δεν μπορώ πλέον ούτε την γάτα της Polly pocket να κάνω, ούτε να είμαι η φίλη της barbie απλά δεν μπορώ, και δεν είναι και σωστό, μετά θα σκέφτεται να κάτσει σπίτι για να παίξουμε με τις κούκλες και τα παιχνίδια της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...