Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γ Δημοτικού


Foknest

Recommended Posts

Η κόρη μου πάει φέτος Γ Δημοτικού και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά δύσκολη τάξη. Εχει καμμία μανούλα εμπειρία να την μοιραστεί μαζί μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Foknest :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου νομίζω πως καμία τάξη δεν είναι τόσο δύσκολη , τα παιδιά το κάνουν αυτό ! Αν η κόρη σου διαβάζει και δεν έχει κενά από την πρώτη και τη δευτέρα , μια χαρά θα τα πάει . 'Ολα έχουν να κάνουν με το παιδί , πόσο θέλει και μπορεί να ασχοληθεί με τα μαθήματά του . Σίγουρα όταν εγώ τουλάχιστον πήγαινα τρίτη δημοτικού μαθαίναμε άλλα πράγματα , όπως την προπαίδεια κι αυτά την κάνουν πλέον στη δευτέρα , αλλά τα παιδιά τώρα είναι πιο ενημερωμένα και έχουν περισσότερη βοήθεια από τους γονείς και φυσικά είναι κατά τη γνώμη μου πολύ εξυπνότερα κι ώριμα από ότι ήμασταν εμείς στην ηλικία τους . Τέλος πάντων μην έχεις αγωνία κι εμείς φέτος τρίτη είμαστε . Σας εύχομαι καλή σχολική χρονιά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Συμφωνώ με τη Maraki, ότι τα παιδιά είναι που κάνουν δύσκολη την τάξη. Το καινούργιο φέτος σε σχέση με τις δύο προηγούμενες τάξεις είναι η απομνημόνευση και ότι προστίθενται 2-3 μαθήματα επιπλέον. Όταν η μεγάλη μου κόρη ήταν να πάει στην Γ΄Δημοτικού, ποτέ δεν της είπα αυτά τα στερεότυπα που κάνουν το λάθος να πουν πολλοί γονείς και κυρίως οι συγγενείς και φίλοι "ωχ φέτος θα έχεις δύσκολη χρονιά με πολύ διάβασμα και μαθήματα που θα μαθαίνεις απ' έξω".

 

Πάντα έλεγα και στις δύο κόρες μου ότι το σχολείο είναι πανεύκολο και ότι αν διαβάζουν καθημερινά δεν υπάρχει περίπτωση να τους φανούν δύσκολα. Η μικρή μου φέτος είναι κι αυτή Γ΄Δημοτικού και όταν τους έβαλε η δασκάλα τα πρώτα κομμάτια για απομνημόνευση (σε Ιστορία, Μελέτη) της φάνηκαν εύκολα. Άδραξα κι εγώ την ευκαιρία και της είπα ότι έτσι εύκολα θα είναι κάθε μέρα.

 

Εύχομαι σε όλα τα παιδάκια καλή σχολική χρονιά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν κράτησα ποτέ βιβλίο στην κόρη μου και ούτε έχω σκοπό να το κάνω στο γιο μου που πάει Γ' δημοτικού φέτος. Εξάλλου δεν χρειάζεται. Η εξέταση των μαθημάτων γίνεται με ερωτήσεις και στα γραπτά τεστ οι απαντήσεις δεν είναι πάνω από 2-3 λέξεις στις μικρές τάξεις και 1-2 γραμμές στις μεγαλύτερες. Αρκεί το παιδί να διαβάσει το μάθημα 1-2 φορές. Σκοπός είναι η κατανόηση. Η αποστήθιση είναι περιττή και τορπιλίζει την αυτοπεποίθηση του παιδιού για το αν μπορεί να κατανοήσει κάτι διαβάζοντάς το.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα *Maraki*. Η δική μου κόρη διαβάζει περίπου ένα 2ωρο, άντε το πολύ 3 ώρες αλλά σπάνια. Η δασκάλα τους δεν είναι πιεστική, τους βάζει στη γλώσσα και στα μαθηματικά από μία-δυο φωτοτυπίες και κάποιες ασκήσεις στο βιβλίο ή το τετράδιο. Έχουν να μάθουν τα προφορικά μαθήματα απ' έξω και σπάνια να φτιάξουν κάποια εργασία, όπως να ζωγραφίσουν για κάποιο συγκεκριμένο μάθημα. Στα αγγλικά τους βάζει τις ασκήσεις του βιβλίου και αραιά και πού φωτοτυπίες. Στη μελέτη περιβάλλοντος δεν έχουν εργασίες και ασκήσεις πέρα από ό,τι γράφει το βιβλίο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα *Maraki*. Η δική μου κόρη διαβάζει περίπου ένα 2ωρο, άντε το πολύ 3 ώρες αλλά σπάνια. Η δασκάλα τους δεν είναι πιεστική, τους βάζει στη γλώσσα και στα μαθηματικά από μία-δυο φωτοτυπίες και κάποιες ασκήσεις στο βιβλίο ή το τετράδιο. Έχουν να μάθουν τα προφορικά μαθήματα απ' έξω

 

Η αποστήθιση μου φαίνεται αντιπαιδαγωγική και έχει χρόνια που έχει καταργηθεί. Δηλ. κανονικά αν ένα παιδί τα μαθαίνει απέξω θα έπρεπε οι δασκάλες να την αποθαρρύνουν ως πρακτική και όχι να την ενθαρρύνουν όπως γίνεται ακόμη. Δυστυχώς όπως μου έλεγε φίλη μου που διαβάζει 3 παιδιά (δημοτικό και γυμνάσιο) βολεύει την ίδια ως πρακτική γιατί δεν χρειάζεται να διαβάσει το μάθημα για να δει αν το παιδί το έχει κατανοήσει αλλά απλώς να παρακολουθεί το βιβλίο όταν το "λέει":shock:. Αυτό βέβαια ίσως βολεύει στις μικρές τάξεις όταν ο όγκος των μαθημάτων είναι λίγος αλλά τι γίνεται στις μεγαλύτερες που οι σελίδες γίνονται περισσότερες και το λεξιλόγιο δυσκολότερο.

 

Λοιπόν όσο για τα μαθήματα του γιου μου στην Γ' το διάβασμα ποικίλει από μέρα σε μέρα και βασικά έχει μειωθεί τώρα που μπήκαν σε μία σειρά. Μπορεί να είναι από μισή ώρα δηλ. μόνο μία φωτοτυπία μέχρι 1,5 ώρα το πολύ. Τα προφορικά μαθήματα, δηλ. βασικά Μυθολογία μόνο τα διαβάζει και καμιά φορά του κάνω ερωτήσεις. Θρησκευτικά τον έχω ελέγξει μέχρι τώρα μόνο 2-3 φορές για να δω αν ρίχνει καμιά ματιά. Αλλά στα τεστ γράφει καλά οπότε ή διαβάζει ή θυμάται από την παράδοση και αυτό μου αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας δασκάλα δε ζητάει από τα παιδιά να μαθαίνουν το μάθημα αυτολεξί. Της αρκεί να γνωρίζουν τα παιδιά το γενικό νόμημα και να μπορούν να το διηγούνται με δικά τους λόγια. Βέβαια η κόρη μου δεν το κάνει απόλυτα αυτό γιατί δεν τη βολεύει.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ. Αναρωτιόμουν πόσο χρονών είναι για να ζητάει απέξω το μάθημα. Ναι, το να το πουν με δικά τους λόγια δεν είναι πάντα εύκολο. Ιδίως όταν έχεις βυζαντινή ιστορία στην Ε' δημοτικού που είναι κακογραμμένο βιβλίο με στρυφνό λεξιλόγιο και ορολογία, γιαυτό καλύτερα είναι οι ερωτήσεις. Ο μικρός μου πάντως είναι απτόητος το λέει όπως του έρθει αλλά πάντως το λέει.

 

Αλλά υπάρχει αυτός ο μύθος ότι η Γ' είναι δύσκολη τάξη γιατί πρέπει το παιδί να μαθαίνει το μάθημα απέξω, πράγμα που φυσικά δεν είναι απαραίτητο πλέον γιαυτό το επεσήμανα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται δηλαδή με τα παιδιά που από τις προηγούμενες τάξεις ή δασκάλους έχουν κενά; Τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε τα παιδιά χωρίς να τα "πιάσει κρίση" , γιατί αυτό θα πάθουν αν μπουν κι άλλες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι θα έκανα εγώ σ' αυτήν την περίπτωση; Την ώρα της γλώσσας, ας πούμε, θα εξηγούσα στο παιδί μου κάτι που δεν είχε καταλάβει πέρσι και το οποίο θεωρώ ότι είναι βάση για το φετινό γραμματικό φαινόμενο. Το ίδιο θα έκανα και στα μαθηματικά. Έτσι ευελπιστώ ότι σιγά σιγά θα ξεπερνούσε τα κενά.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το κάνω ήδη αν και τελικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν και πολλά κενά (σύμφωνα και με τη δασκάλα). Πιστεύω πως μάλλον υπάρχει λίγο τεμπελιά, θα έλεγα, από τον μικρό μου και κάποια πράγματα, δε συγκεντρώνεται να τα πει ή να τα κάνει σωστά. Αυτό που με εκνευρίζει, είναι ότι έχει δυνατότητες και δεν το εκμεταλεύεται. Κι όλο αυτό είναι εις βάρος του, όχι μόνο για τώρα και για το μέλλον. Είμαι υπερβολική ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεν ξέρω να σου πω αν είσαι υπερβολική ή όχι γιατί δεν έχω άποψη. Τουλάχιστον όμως, είσαι τυχερή που το παιδί δεν κάνει κάποια πράγματα μόνο του από τεμπελιά. Αυτό είναι κάτι που διορθώνεται στο μέλλον. Αν όμως, δεν έκανε σωστά τα μαθήματά του επειδή δεν θα τα "έπαιρνε", αυτό θα ήταν το χειρότερο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...