Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τροφικη δηλητηριαση, χαλασμενο τυρι!


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Δυστυχως εχθες εκανα μια μεγαλη βλακεια και δεν προσεξα οτι το τυρι (μιζηθρα) που εβαλα στα μακαρονια ηταν χαλασμενο γιατι δεν το μυρισα, το ειχα στο ψυγειο σε ταπερ και δεν το ειχα καιρο. Το καταλαβα την επομενη μερα οταν αρχισα να κανω εμετους ολη μερα, εψαχνα να βρω τι φταιει, οταν μυρισα το τυρι ειδα οτι δεν μυριζε καθολου καλα ενω στο φαγητο ηταν μια χαρα και εφαγα και πολυ :(

 

Ειχα βαλει 3-4 κουταλιες του γλυκου.

 

Τωρα φοβαμαι παρα πολυ να μην εχω κανει κακο στο μωρο και εχω πολυ αγχος. Την Τεταρτη εχω το πρωτο ραντεβου με τον γιατρο να δουμε τι θα μου πει. Φοβαμαι πολυ για λιστεριωση.

 

Εχει παθει καποια απο εσας κατι παρομοιο? Πρεπει να ανησυχω πολυ? :(

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στον τρίτο μήνα και με ταλαιπωρεί το εξής πρόβλημα. Παρόλο που γενικά προσέχω έπαθα τροφική δηλητηρίαση και είχα μια μερα εμετούς και διάρροιες. Δεν κράτησε παραπάνω και δεν αφυδατώθηκα απλά με τρομάζει μήπως πέρασε κάτι στο μωρό. Εχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι στον τρίτο μήνα και με ταλαιπωρεί το εξής πρόβλημα. Παρόλο που γενικά προσέχω έπαθα τροφική δηλητηρίαση και είχα μια μερα εμετούς και διάρροιες. Δεν κράτησε παραπάνω και δεν αφυδατώθηκα απλά με τρομάζει μήπως πέρασε κάτι στο μωρό. Εχει καμια σας παρόμοια εμπειρία;

 

Και εγώ έχω πάθει. Μην σε ανυσηχεί:D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πάθει. Μην σε ανυσηχεί:D
Σ ευχαριστώ, μακάρι. Απλά δεν ξέρω αν περνάει κάτι στο εμβρυο και βασικά αν εντοπίζεται. Έχεις γεννήσει αν επιτρέπεται? Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση..non stop άγχος μεχρι να βγουν καλά
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας!Είμαι στην 19η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Σήμερα εφαγα δύο νεκταρινια τα οποία τα είχα πλύνει προσεκτικά απέξω και ούτε φαίνονταν χαλασμένα.Αφου όμως τα είχα φάει,διαπίστωσα ότι σε ένα κουνιόταν ένα ζωντανό σκουληκι!Υπάρχει κίνδυνος για το μωρο;Κυρίως όσον αφορά το τοξοπλασμα αναρωτιέμαι...σας έχει συμβεί κάτι ανάλογο; Να πω την αλήθεια,διστάζω να πάρω τον γιατρό μου και να τον ρωτήσω για κάθε απίθανο άγχος που με κυριεύει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο αλλά να μην ντρέπεσαι να πάρεις τηλ το γιατρό σε ότι σε απασχολεί... Οι γυναικολόγοι κ οι παιδίατροι ξέρουν ότι μονίμως θα είναι στα τηλ για να απαντάνε στους ασθενείς τους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να σε ανησυχεί.Αν μη τι άλλο,τα σκουλήκια στα φρούτα είναι δείκτης ότι δεν είναι τόσο επιβαρυμενα με φυτοφάρμακα.Το τοξοπλασμα δεν έχει καμία σχέση με τα σκουλήκια στα φρουτα,είναι παράσιτα που ζουν στο έδαφος,στο χώμα και για αυτό χρειάζεται καλό πλυσιμο όσων λαχανικών έχουν επαφή με το χώμα,πχ μαρούλια,σέσκουλα,σπανάκι κλπ.Οτιδηποτε σε απασχολεί ομως μην διστάζεις να ρωτήσεις τον γιατρο σου.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα ειχα ενα  παροποιο γεγονος οχι μεσα  στην ντοματα και το αγγουρι αλλα στην σακουλα και το ειδα μετα και εγω τα επλυνα με σαπουνι και σφουγγαρι κιολας   αλλα μου ειχει μπει η ιδεα οτι ισως μπηκε τιποτα μεσα σε αυτα ενω τα εκοψα  δεν ειδα κατι ομως σκεφτομαι ειναι τοσο μικρο που αμα δεν το ειδα.?  κολλαμε καποιο μικροβιο παθενει κατι το εμβριο ειμαι 6ο μηνα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...