Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαζή ερώτηση?(χαλασμένο τυρί)


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Ηθελα να ρωτήσω κάτι και ας ακουστεί χαζό.

Είμαι στην 13η εβδομάδα και πριν 2 μέρες έφαγα λίγο χαλασμένο τυρί, μέχρι που να το καταλάβω είχα φάει 2-3 μπουκιές μετά το παράτησα. Τα έβαλα άσχημα με τη μάνα μου που μου είχε ετοιμάσει το φαγητό και τώρα ανησυχω συνέχεια, καθώς ξέρω ότι έχει πολλά μικρόβια ένα χαλασμένο τυρί. Το κακό είναι ότι έχω ξανά ραντεβού με τον γιατρό σε ένα μήνα, οπότε το άγχος δεν θα μου φύγει γρήγορα. Μήπως είχατε ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζεται κάτι.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικα λεω να μην αγχωνεσε.....το ειχα παει κι εγω, οχι με χαλασμενο τυρι αλλα με χαλασμενο μαρουλι! Αν θυμαμαι καλα με ειχε καθησυχασει ο γιατρος μου οτι για μια μπουκια δεν εγινε τιποτα.....μεχρι να φτασουν στο παιδι τα θρεπτικα συστατικα εχουν φιλτραριστει πολυ! Εγω λεω να παρεις τον γιατρο σου να ρωτησεις να εισαι σιγουρη μηπως σου ζητησει να κανεις εξετασεις που δε νομιζω! Μη μου πανικοβαλεσαι ομως ολα καλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ Eirini_Dr απλά άλλο το μαρούλι και άλλο το τυρί. Τι τρελλές που είμαστε πάντως όλο βρίσκουμε πράγματα να αγχωνόμαστε. Με σου ζήσει το μικράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα πιει μια γουλια χαλασμενο χυμο...η μικρη μου μια χαρα βγηκε!!!η δουλεια του πλακουντα αυτη ειναι...να φιλτραρει ποια συστατικα πρεπει να παρει το παιδι και ποια οχι. μην αγχωνεσαι καθολου!!!!τη ζημια εσυ θα την παθαινες αν ηταν να συμβει κατι, οχι το εμβρυακι σου...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι θα ηταν καλο να ρωτησεις τον γιατρο σου. Το χαλασμενο τυρι, αλλα και το μαρουλι, μπορει να εχουν ενα μικροβιο που λεγεται λιστερια. Ισως να σου πει να κανεις εξεταση αιματος την επομενη φορα που θα πας για να επιβεβαιωσει οτι δεν το εχεις (που πολυ σπανιως το κολλας αλλα καλο ειναι να'σαι σιγουρη). Παντως δεν ειναι ανησυχητικο και να το επαθες, απλα πρεπει να το ξερεις για να το θεραπευσεις.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επικινδυνο ειναι η λιστερια, που δεν υπαρχει ομως σωνει και καλα σε καθε χαλασμενο τυρι. Αν ειχε λιστερια, το πιθανοτερο ειναι να ειχες συμπτωματα εντονα. Σε καθε περιπτωση, πες το στο γιατρο σου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η λιστέρια στην οποία αναφερθήκατε κορίτσια, υπαρχει σε πολλά χαλασμενα τρόφιμα κυρίως ζωικής προέλευσης.Από ότι γνωριζω όμως επαρκής ποσότητα ώστε να προκληθεί δηλητηρίαση ή να επηρρεαστεί το εμβρυο υπάρχει μόνο στα χαλασμένα θαλασσινά και χαλασμενα ωμά ψάρια. Εγω παντως που ήπια ληγμένο γαλα δεν έπαθα τιποτα (ευτοχώς!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...