Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

40 πυρετος κ δεν παιφτει.γαστρεντεριτιδα?


Recommended Posts

Ναι, δες τι λέει το λινκ που σου έδωσε το lelaki.

 

Το ότι ένα παιδί είναι "καθαρό" με το ακουστικό , δεν αποκλείει την ύπαρξη πνευμονίας . Υπάρχουν βαρύτατες πνευμονίες οι οποίες θα αργήσουν να εμφανίσουν ακροαστικά ή τελικώς θα εμφανίσουν δυσανάλογα ακροαστικά με την βαρύτητα της λοίμωξης (πχ. μια βαριά πνευμονία μπορεί να εμφανίσει πολύ λίγα - μη εντυπωσιακά- ακροαστικά ευρήματα).

 

Τι να κάνουν και οι γιατροί, δεν είναι θεοί. Ούτε μπορούμε κι εμείς οι γονείς να τα προλάβουμε όλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης, ισχύει το "ο τελευταίος γιατρός είναι πάντα ο καλύτερος".

 

Περαστικά σας! Αφού με την πρώτη δόση της αντιβίωσης λες πως πήρε τα πάνω του το παιδάκι, θα πάνε όλα καλά!

 

Έντιτ: λίγο άσχετο, αλλά μου αρέσει και εμένα εξαιρετικά το blog αυτού του παιδιάτρου από το Βόλο, του Χαρίτου

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας! ο γιος μου νοσηλευτηκε με πνευμονια το καλοκαιρι. ξεκινησε με δεκατα και πονους στην κοιλια, λιγο βηχα ακροαστικα μηδεν. Απο δευτερα εως Παρασκευη πυρετος υπο αντιβιωση αλλα ακροαστικα μηδεν. Το σαββατο πηγαμε στο νοσοκομειο, ειχε ακροαστικα και εδειξε η ακτινογραφια την πνευμονια. Πηρε την καταλληλη αντιβιωση και σε ενα 24ωρο απυρετησε. Κατσαμε αλλες 4 μερες για να συμπληρωσει την αντιβιωση, για εισπνοες και για .... βολτες στον κηπο του ξενοδοχειου :)

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

DFR πνευμονία δεν ειναι τιποτα τραγικό τωρα πια δίνουν αντιβιωση και ολα καλα , ο μπεμπης ειναι σπίτι τωρα; Της φίλης μου το δυχρονο το πέρασε πριν ενα μήνα και αμεςως εγινε καλα δεν πήγε καν νοσοκομείο

Ο μικρός δεν ανέπνεε βαριά ομως; Λίγο περίεργο δεν φαίνεται να εχει καποιος πνευμονία που βασικα το λιγότερο ενα απο τα δυο πνευμονια εχει μολυνθεί και δεν παιρνει οξυγόνο και το παιδι να αναπνέει κανονικά;

Ειναι αποδεδειγμένο οτι ειναι πνευμονια; Τωρα μπορει να ειναι και καμμια ωτιτιδα αλλα επειδή τα αντιβιοτικά ειναι ίδια ποτε δεν θα μάθεις τι εχει πραγματικά

 

Περαστικά στο πρηγκιποπουλο:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lelaki1980 πως είναι η μικρούλα σου?

 

παρασκευη βραδυ κοιμηθηκε απυρετη- εχτες απυρετη- σημερα απυρετη...τρωει και ειναι κεφατη δεν ποναει καπου.μονο που μου λεει οτι τσουζει η γλωσα της που και που.ειναι ελαφρως κοκκινωπη με πολυ λιγα μικρα μπιμπικακια....τι να ειναι παλι αυο δεν ξερω.βεβαια βαζει και διαφορα στο στομα της μηπως ειναι καμια στοματιτιδα.....ο δικος σου πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ήταν γαστριτιδα ιωγενης...αυτή την στιγμή το παιδί μου νοσηλεύεται στο υγεία με πνευμόνια.πήγα στην παιδίατρο ξανά μου λέει μια χαρά τον ακούω αλλ. Θα σου γράψω και μια γενική αίματος να πας αύριο να του κάνεις.λέω τι αύριο τώρα θα πάω.ήρθα στο μητέρα και μόλις βγήκαν οι εξετάσεις ήταν όλα ανεβασμένα.μου λέει ένας γιατροσ έλα λίγο ν τον ακουσούρια και.κατευθείαν μου λέει ακούγεται λίγο πίσω αριστερά ο μικρούλης σίγουρα έχει πνευμόνια.πήγαμε για ακτινογραφία και κατευθείαν εισαγωγη.με το που του βάλανε όρο το παιδάκι άρχισε να ζητάει φαί.ρε γαμωτο τόσες μέρες πάω στην παιδίατρο στο παίδων και κάνεις δεν είδε κάτι...και εγώ τι σκάτα μάνα είμαι που δεν κατάλαβα κάτι...δεν είμαι καθόλου καλά έχω Ρίξει το κλάμα της ζωής μου.

 

Τι λες τώρα βρε κορίτσι!!!!! !!!!!!!!!!!!!

Εσύ γιατί έχεις ενοχές καλέ; Από πού θα μπορούσες να το καταλάβεις; Να εισαι στεναχωρημένη το καταλαβαίνω, αλλά οι ενοχές πού κολάνε; Από πού να το καταλάβεις και γιατί υποθέτεις ότι δεν είσαι καλή μάνα; Άντε πια όλες με την ενοχικότητά μας εδώ μέσα...

 

Περαστικά στον μικρούλη σου πάντως και εδώ να μείνει το κακό κοριτσάκι...

 

 

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη βραδυ κοιμηθηκε απυρετη- εχτες απυρετη- σημερα απυρετη...τρωει και ειναι κεφατη δεν ποναει καπου.μονο που μου λεει οτι τσουζει η γλωσα της που και που.ειναι ελαφρως κοκκινωπη με πολυ λιγα μικρα μπιμπικακια....τι να ειναι παλι αυο δεν ξερω.βεβαια βαζει και διαφορα στο στομα της μηπως ειναι καμια στοματιτιδα.....ο δικος σου πως ειναι?

 

Μια φορά που η κόρη μου είχε στοματίτιδα τα σπυράκια ήταν με κεφαλάκι που είχε πύον. Και νομίζω είχε και μια κίτρινη απόχρωση. Αλλά ήταν κυρίως στο λαιμό της και μόνο ένα στη γλώσσα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που η κόρη μου είχε στοματίτιδα τα σπυράκια ήταν με κεφαλάκι που είχε πύον. Και νομίζω είχε και μια κίτρινη απόχρωση. Αλλά ήταν κυρίως στο λαιμό της και μόνο ένα στη γλώσσα.

 

οποτε μαλλον δεν ειναι αυτο γιατι εχει μπιμπικακια πολυ πολυ μικρα.τωρα βεβαια που την ειδα εχει ψιλοφτιαξει.θα δουμε;)

Link to comment
Share on other sites

οποτε μαλλον δεν ειναι αυτο γιατι εχει μπιμπικακια πολυ πολυ μικρα.τωρα βεβαια που την ειδα εχει ψιλοφτιαξει.θα δουμε;)

 

Αλλεργία; Έφαγε τίποτα καινούριο; Αν και δεν ξέρω αν βγάζεις αλλεργία στη γλώσσα...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

THANOULA Σε ευχαριστω πάρα πολύ!

lelaki ΠΩς είναι η μικρούλα?

 

εμεις βγήκαμε απο το νοσοκόμειο και πέρνουμε αντιβιωση για 7 μερες στο σπίτι. ἒχουν πεσει τωρα αιματοκρίτησ αιμοσφαιρινη κλπ .υποθέτω θα φτιάξουν με την διατροφή ε? ειμαι πολύ αναστατωμένη ακόμη και νομίζω οτι δεν σκεφτομαι πια σωστά. τωρα ας πουμε εχω αγχωθει πολύ με τον αιματοκρίτη. Ενταξει \θα μου ποεράσει...

 

εντωμεταξυ θα ήθελα να σας ρωτησω και κάτι αλλό ψιλοασχετο βεβαια. οταν πήγα την τριτη το παιδι στην παιδιατρο την πληρωσα κανονικα την επίσκεψη. την παρασκευη που μου είπε να ξαναπαω για επανέλεγχο και ουσιαστικα απλα με έστειλε για εξετάσεις στο μητέρα ξαπλήρωσα κανονική επίσκεψη και όλοι μου λένε κακώς. δεν είναι για τα λεφτα αλλα αναρωτιέμαι τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεισ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ειμαι η Ευαγγελια και ειμαι νεο μελος στο φορουμ.εχω 2 κοριτσια 5 και 4 ετων και το αγορακι μου 10 μηνων ο οποιος εχει αρκετο πυρετο για δευτερη μερα. ευχομαι να μοιραστουμε τις εμπειριες των παιδιων μας και οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

THANOULA Σε ευχαριστω πάρα πολύ!

lelaki ΠΩς είναι η μικρούλα?

 

εμεις βγήκαμε απο το νοσοκόμειο και πέρνουμε αντιβιωση για 7 μερες στο σπίτι. ἒχουν πεσει τωρα αιματοκρίτησ αιμοσφαιρινη κλπ .υποθέτω θα φτιάξουν με την διατροφή ε? ειμαι πολύ αναστατωμένη ακόμη και νομίζω οτι δεν σκεφτομαι πια σωστά. τωρα ας πουμε εχω αγχωθει πολύ με τον αιματοκρίτη. Ενταξει \θα μου ποεράσει...

 

εντωμεταξυ θα ήθελα να σας ρωτησω και κάτι αλλό ψιλοασχετο βεβαια. οταν πήγα την τριτη το παιδι στην παιδιατρο την πληρωσα κανονικα την επίσκεψη. την παρασκευη που μου είπε να ξαναπαω για επανέλεγχο και ουσιαστικα απλα με έστειλε για εξετάσεις στο μητέρα ξαπλήρωσα κανονική επίσκεψη και όλοι μου λένε κακώς. δεν είναι για τα λεφτα αλλα αναρωτιέμαι τι συμβαινει σε αυτες τις περιπτωσεισ

 

μπραβο και περαστικα!ολα καλα μην αγχωνεσαι για τιποτε αλλο:P η δικια μου 3 λαλουν και δυο χορευουν.μια μερα πυρετος και τα συμπτωματα γενικοτερα...καμια ιωση μαλλον....οσο αφορα το γιατρο ναι κακως που ξαναπληρωσες.σου το εχει ξανακανει?μπορεις αυτη τη φορα να το περασεις στο ντουκου αν εισαι ευχαριστημενη με ολα τα υπολοιπα και την επομενη φορα αν χρειαστει επανελεγχος(ευχομαι ποτε ξανα:P) τοτε κανε της μια ευγενικη νυξη αλλα στα ισια....δηλαδη χρεωνετε κανονικη επισκεψη τον επανελεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...