Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικά δεν μας ενημερώνουν για τις καθημερινές δραστηριότητες του σχολείου


Recommended Posts

Μανούλες καλησπέρα

 

Θα ήθελα πιο έμπειρες να με βοηθήσουν αν μπορούν.

 

Ο γιος μου (σχεδόν 4 χρονών), πήγε φέτος για πρώτη φορά παιδικό.

Στην αρχή λοιπόν μας έδωσαν ένα βιβλίο που είναι χωρισμένο σε εβδομάδες και στο οποίο υπάρχουν σε κάθε εβδομάδα περί τις 20 δραστηριότητες και τικάρουν κάθε μέρα τι έκαναν, π.χ. κήπος τικ, ζωγραφική με νερομπογιές τικ, παιδίατρος τικ κτλ. Πολύ το χάρηκα όταν το είδα γιατί ήθελα να του το κρατήσω για αναμνηστικό από την πρώτη του χρονιά στο σχολείο.

Την προηγούμενη εβδομάδα είδα ότι μια μέρα δεν σημείωσαν τίποτα. Λέω οκ δεν πειράζει, θα το ξέχασε η δασκάλα. Μετά όμως βλέπω ότι ούτε τις επόμενες μέρες σημείωναν τίποτα. Λέω στον σύζυγο λοιπόν (που πηγαινοφέρνει τον κανακάρη μας) να ρωτήσει τι γίνεται.

Την επόμενη το πρωί αφήνοντας τον μικρό, ρωτάει ο σύζυγος τη δασκάλα τι γίνεται. Πετάγεται η διευθύντρια (με την οποία έχουμε κακές σχέσεις) και του λέει ότι πλέον δεν θα σημειώνουν τίποτα γιατί πια τα παιδιά σ αυτή την ηλικία είναι αρκετά ώριμα να ενημερώνουν μόνα τους τους γονείς τους για τις καθημερινές τους δραστηριότητες:shock:

Μετά και πρίν προλάβει ο σύζυγος να μιλήσει τον πάει στο άλλο θέμα που την έκαιγε, κάτι βιβλία προγραφής που κάνουν 120 ευρώ, και μόνο εμείς δεν έχουμε δώσει λεφτά για τα βιβλία, και πάντα αυτοί που είναι με το εσπα δημιουργούν πρόβλημα και δε θέλουν να πληρώσουν τίποτα και κάτι τέτοια. (Να σημειώσω ότι ήμουν άνεργη και έπιασα δουλειά πριν μια βδομάδα.)Της είπε τότε ο σύζυγος να μας πει από ποιόν εκδοτικό οίκο είναι τα βιβλία για να τα πάρουμε εμείς λίγο αργότερα από τους άλλους. Κόντεψε να τον φάει. Του είπε ότι δεν μπορεί να του πει από ποιόν εκδ. οίκο είναι γιατί είναι μόνο για το σχολείο αυτό και δεν βγαίνουν για όλους και άλλες τέτοιες βλακείες.

Ο άντρας μου εν μέρει από ντροπή εν μέρει για να μην τη βρίσει (άκουγαν και τα παιδάκια) έφυγε.

Περιττό να σας πω ότι έγινα Τούρκος.

Καλώς ή κακώς ο γιος μου θυμάται ό,τι να ναι από το σχολείο και δεν μπορεί να με κατατοπίσει για το ημερήσιο πρόγραμμά τους. Πολλές φορές θυμάται πράγματα που έγιναν πριν πολλές μέρες ή ασήμαντες λεπτομέρειες που είναι σημαντικές μόνο γι αυτόν.

Όσο για τα βιβλία υποπτεύομαι ότι είναι απλές φωτοτυπίες συραμμένες με κανά σπιράλ. Ξέχασα να πω ότι όταν μου ανέφερε αόριστα τα βιβλία αυτά την πρώτη μέρα κατά την εγγραφή του γιού μου, μου είπε ότι θα συνοδεύονται και από ένα τετράδιο που θα περιγράφεται αναλυτικά τι κάνουν κάθε μέρα ή βδομάδα (θα σας γελάσω δε θυμάμαι) και το οποίο θα το παρουν μόνο όσοι γονείς πάρουν και τα βιβλία. Σε λεπτομέρειες δεν μπήκε γιατί υποτίθεται θα το συζητούσαμε όταν θα ερχόταν η ώρα.

Να σημειώσω ότι από την αρχή είχαμε πει με τον άντρα μου ότι θα τα πάρουμε τα βιβλία. Το ποσό δεν είναι τρομερό αν σκεφτείς ότι δεν πληρώνουμε κάτι άλλο, αλλά λόγω ανεργίας δεν μπορέσαμε να είμαστε συνεπείς.

Που να φανταστώ ότι ο εκδ. οίκος είναι μυστικός και τα βιβλία προορίζονται για λίγους εκλεκτούς:roll:

Επίσης υποψιάζομαι ότι δεν γράφουν στο κανονικό βιβλιαράκι του ως ένα μέσο πίεσης για να αγοράσουμε τα σούπερ βιβλία (τα οποία ουδέποτε είπαμε ότι δεν θα πάρουμε)

Τι κάνω τώρα κοριτσάκια; το πόσο συγχύστηκα και στενοχωρήθηκα δε λέγεται. Μπορούν να το κάνουν αυτό; Δηλαδή να μη με ενημερώνουν για το τι κάνουν καθημερινά;

 

σόρι για το σεντόνι και περιμένω συμβουλές απ τις παλαίμαχες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρουλιτα,πεφτω από τα συννεφα για τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο(ειδα σε παλαιοτερο μηνυμα για ποιον προκειται).Τυγχανει μεσω δικων μου ανθρωπων που ειχαν η εχουν ακομα τα παιδια τους να τον γνωριζω,εχω παει σε εκδηλώσεις,η διευθυντρια είναι εξαιρετικη,καταρτισμενη πολλα χρονια στο χωρο,αφου πραγματικα αναρωτιέμαι αν μιλαμε για τον ιδιο ανθρωπο και σταθμο!Μηπως να εκλεινες ένα ραντεβού να μιλησετε με ηρεμια και να ξεκαθαρίσεις τα πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησέ την αν θα πάρετε απόδειξη για τα βιβλία. Για την ενημέρωση δεν ξέρω τι να σου πω. Τα περισσότερα μικρά παιδάκια δεν ξέρουν αν είναι τώρα ή μετά όχι να μπορούν να ενημρώσουν και για το τι έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδικός;!

4ων ετών;; Βιβλία προγραφής;;;!!! Και 120 ευρώ???!!!!!

Τι λέμε τώρα;;;; !!!!!

 

Στο νηπιαγωγείο που έχουν αναλυτικό πρόγραμμα κανονικά, και πάλι βιβλία για προγραφή δεν έχουν!!! Τα παιδιά πάλι, μια χαρά μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να γράφουν τα γράμματα κι ας μην έχουν βιβλίο.

 

Σε έναν παιδικό που αμφιβάλω αν έχουν νηπιαγωγούς για προσωπικό, μιλάνε για βιβλία προγραφής; Ποιος τα εγκρίνει αυτά; Ποιος τα επιλέγει; Αφού οι παιδικοί σταθμοί ανήκουν στο υπουργείο εργασίας και όχι στο παιδείας και έτσι δεν ελέγχονται παιδαγωγικά, ούτε έχουν μαθησιακούς στόχους (που να προέρχονται από κάποιο αναλυτικό πρόγραμμα), ποιος εγγυάται πως οι εκπαιδευτικές πρακτικές είναι αυτές που πρέπει;

 

Άρα... από πού κι ως που... και με τι κριτήρια διαλέγουν βιβλία; Πώς διασφαλίζεται πως τα βιβλία είναι κατάλληλα; Πώς διασφαλίζεται πως τα παιδιά θα προσεγγίσουν με τρόπο που να μη δημιουργήσει μπερδέματα ή απέχθεια προς τη γραφή και την ανάγνωση;

 

Να πουν για κανένα βιβλίο δραστηριοτήτων (ζωγραφική, κτλ) το καταλαβαίνω αλλά... προγραφή;;;!!! Και φυσικά ΔΕΝ είναι όλα τα βιβλία κατάλληλα για τέτοια δουλειά. Έχω δει βιβλία που προορίζονται για παιδιά να είναι παιδαγωγικά απαράδεκτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στον δικο μας παιδικο (μιλαω για προνηπιο)είχαμε νηπιαγωγούς ΑΕΙ,βιβλια προγραφης,μαθηματικων ασκησεων και εικαστικων τα οποια βλέπαμε κάθε μηνα στην συγκεντρωση γονεων και στο τελος της χρονιας τα πηραμε μαζι με τον φακελλο εργασιων ανα μηνα.Το ιδιο και σε αλλους 2-3 σταθμούς που ξερω.Τωρα στο δημοσιο νηπιαγωγειο δεν ξερω ποιοι ακριβως είναι οι στοχοι παντως η κορη μου ουτε μολυβι δεν εχει πιασει ακομα και εμεις κανουμε επαναλήψεις από τα περσινα βιβλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι νηπιαγωγοί, τουλάχιστον μετριάζεται κάπως η ανησυχία μου.

Εξακολουθώ να βλέπω "στραβά" το θέμα με τα βιβλία. Μου αρέσουν τα βιβλία, αλλά δεν υπάρχει λόγος να μπουν σε ... μαθήματα.

 

Επίσης οι νηπιαγωγοί απ' όσο ξέρω λένε να μην πιέζονται τα παιδιά για αυτό το θέμα. Ένα 4χρονο μπορεί να είναι έτοιμο να γράψει, ένα άλλο όμως όχι. Είναι νωρίς στον παιδικό να υπάρχουν βιβλία για γλώσσα, μαθηματικά κτλ.

 

Στο νηπιαγωγείο έχουν αναλυτικό πρόγραμμα προερχόμενο από το υπουργείο παιδείας. Είναι κανονική τάξη με ύλη και μάλιστα αρκετή. Τη δουλειά την κάνουν μέσα στο σχολείο και σε καμία περίπτωση δεν τους βάζουν "δουλειά" για το σπίτι. Κι όμως στο τέλος της χρονιάς τα παιδιά ξέρουν να αναγνωρίζουν τα γράμματα και να γράφουν ακουστικά. Με λίγα λόγια έχουν ό,τι χρειάζεται για να παρακολουθήσουν την πρώτη δημοτικού. Επίσης στο τέλος παραλαμβάνουμε έναν φάκελο (ογκωδέστατο) με τις εργασίες που έχουν κάνει εντός τάξης και έχουν να κάνουν με γραφή, μέτρημα, αναγνώριση σχημάτων, αναγνώριση συναισθημάτων, ζωγραφική, project κτλ

 

 

Υ.Γ. Το κόστος των 120 ευρώ το θεωρώ εντελώς απαράδεκτο και υπερβολικό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα 4 ξέρω ότι ξεκινάνε οι ασκήσεις προγραφής καθώς και η πρώτη επαφή με τους αριθμούς και το μέτρημα. Το αν η εξάσκηση θα γίνει σε βιβλίο ή όχι νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα οργάνωσης. Σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις βιβλίο παρά φωτοτυπίες και φυλλάδια. Και για τα παιδιά πιστεύω πως είναι ωραίο να μάθουν να βλέπουν το βιβλίο ως μέρος μιας ευχάριστης δραστηριότητας.

 

Εννοείται ότι στις ηλικίες αυτές δεν μιλάμε για βιβλία γλώσσας και μαθηματικών. Άλλο γλώσσα κι άλλο άσκηση προγραφής (κάνω κυκλάκια, γραμμούλες, ενώνω σημεία κλπ). Άλλο μαθηματικά κι άλλο μαθαίνω να κατανοώ την έννοια του μετρήματος.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για την ανταπόκριση

 

Καλλιτεκνία μου

Με τον σταθμό δεν έχω πρόβλημα. Με την διευθύντρια έχω.

Ο σταθμός μια χαρά μου φαίνεται, οι δασκάλες είναι καλές και δεν έχω κάποιο παράπονο. Με την διευθύντρια ξεκινήσαμε στραβά σχεδόν απ την αρχή. Εχω χωνέψει ότι δεν συμπαθιόμαστε και τέλος. Δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Δεν γνωρίζω αν είναι καταρτισμένη και ως εκ τούτου δεν μπορώ να το αμφισβητήσω.

Με ενοχλεί ο τρόπος που γίνονται όλα αυτά. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τσακωθώ για να κάνουν 5 τικ στο βιβλιαράκι (10 δευτερόλεπτα δουλειά) ώστε να ενημερώνομαι για το καθημερινό πρόγραμμα. Δεν θέλω να μου γράφουν αν έφαγε κτλ, μόνο τις δραστηριότητες για να μπορώ μετά με έναυσμα αυτό να κάνω στοχευμένες ερωτήσεις στο παιδί μου και να μαθαίνω λεπτομέρειες. Να πάω από κει δε γίνεται λόγω ωραρίου δουλειάς.

 

Για τα βιβλία τώρα.

Καθώς δεν τα έχω δει, δε γνωρίζω να σας πω τι περιέχουν και κατά πόσο αξίζουν τα λεφτά τους. Σίγουρα τα θεωρώ ακριβά, αλλά όπως είπα και πιο πάνω, εφόσον δεν πληρώνουμε και κάτι άλλο για όλη τη χρονιά (είμαστε μέσω εσπα) θα τα πάρω. Δεν θεωρώ ότι θα του κάνουν κακό, ίσα ίσα ο μικρός δείχνει ενδιαφέρον για τέτοια θέματα και κυρίως για τους αριθμούς. Απλώς δεν έχω τα λεφτά τώρα και θα τα έχω μόλις πληρωθώ.

Ήμουν άνεργη και αν μη τι άλλο θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια κατανόηση στην εποχή που ζούμε.

Δεν έχω σκαλώσει με τα βιβλία, αλλά στο γιατί δεν με ενημερώνουν για το καθημερινό πρόγραμμα. Δεν είναι υποχρεωμένοι; Τότε γιατί μας δώσαν το βιβλιαράκι στην αρχή της χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΟΥΛΙΤΑ εγω παλι αναρωτιεμαι γιατι δινεις τοση σημασια στα τικ που θα κανουν στο τετραδιο...πιστευεις πως δεν μπορουν να κανουν δυο τυχαια τικ και τελος? Εμενα που ειναι μικροτερη η κορη μου και σιγουρα δεν μπορει να μου εξηγησει τι εκαναν, κοιταω καμια φορα τα τικ μονο απο περιεργεια αλλα ποτε δεν καθισα να σκεφτω ποσο αληθινα ειναι αυτα. Ακομη και να σου τα εγραφαν δηλ ποιος σου λεει οτι ειναι σωστα αν το παιδι δεν μπορει να σου τα πει? Τελος παντων εγω δε δινω σημασια στο τετραδιο με τα τικ απλως θελω η κορη μου να ειναι χαρουμενη εκει, πραγμα που το διαπιστωνω οταν πηγαινει με χαρα στο σχολειο.

 

Επιπλεον εσενα που ειναι μεγαλυτερο το παιδι σιγουρα θα χρειαστει καποιο βιβλιο, οποτε και δε θα χρειαζεσαι τα τικ να καταλαβεις τι εκαναν. 4 χρονων πια ειναι μεγαλο παιδι, εμενα ο γιος μου ακομη δεν ειναι 4 και παει προνηπιο, κανεις δε μου γραφει σε τετραδιο τι εκαναν, απλα βλεπω απο τα τετραδια και τα φυλλαδια και βγαζω συμπερασμα.

 

Τελος, ειμαι της αποψης πως πρεπει να κανουμε θυσιες ωστε να καταφερουμε να ειμαστε συνεπεις σε καποιια πραγματα οπως αυτο με τα βιβλια...Ακομη κα το φαγητο μειωνουμε αν ειναι για να δωσουμε τα χρηματα για το βιβλιο. Μια φορα γινεται στο κατω κατω. Αν ημουν διευθυντρια στο σχολειο θα μου την εσπαγαν κι εμενα αυτοι που θα μου λεγαν πως θα φερουν τα χρηματα ΟΟΟΤΑΝ μπορεσουν. Σιγουρα υπαρχουν και αλλοι που δεν εχουν τα χρηματα ομως ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑΝ πολυ και τα βρηκαν.

Link to comment
Share on other sites

love4

 

ίσως και να έχεις δίκιο, απλώς παίρνω σαν δεδομένο ότι τα τικ είναι αληθινά και κάθε μέρα περιμένω πραγματικά με λαχτάρα να δω τι έκαναν. Συμφωνώ ότι το πιο σημαντικό είναι να είναι το παιδί ευχαριστημένο και πράγματι είναι, δεν μου έχει δείξει κάτι άλλο. Απλώς όταν ξέρω τι έκαναν του κάνω διάφορες ερωτήσεις και μαθαίνω πιο πολλές λεπτομέρειες.

Τώρα για τα βιβλία θεωρώ ότι έχεις άδικο. Δεν είπα ότι δεν θα τα πάρω. Θα τα πάρω γιατί θέλω το παιδί μου να μάθει κι άλλα πράγματα και όχι να κάθεται στη γωνία να ζωγραφίζει π.χ. όταν τα άλλα μαθαίνουν καινούρια πράγματα. Φαντάζομαι ότι και το ίδιο θα αισθανθεί άσχημα αν συμβεί αυτό. Η μόνη μου ένσταση είναι στην πίεση που μας ασκήθηκε. Αν είχα να κόψω από κάπου θα έκοβα. Και ούτε ζήτησα απ τη διεύθυνση να τα πληρώσει και να τους τα δώσω κάποτε. Είπα απλώς ότι θα τα αγοράσω λίγο αργότερα και γι αυτό ζήτησα και τον εκδ.οίκο. Για να μην τους κάνω να τρέχουν πιθανόν στο κέντρο για να πάρουν τα βιβλία ενός μόνο παιδιού. Άσχετα που δε μου τον αποκάλυψαν.

Τέλος, η κάθε οικογένεια έχει τα δικά της προβλήματα και για να μη μπορεί κάποιος να πληρώσει εγκαίρως πάει να πει ότι κάποια δυσκολία υπάρχει. Θεωρώ ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η κατανόηση και όχι το να κάνουμε ρόμπα τον άλλο ή να του φορτώνουμε ενοχές ότι δεν κάνει το καλύτερο για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAΡΟΥΛΙΤΑ σχετικα με το οικονομικο, συχνα δεν ισχυει δυστυχως αυτο που λες...(προφανως για τη δικη σου οικογενεια δεν γνωριζω)

Σε σταθμους που πηγαμε πριν γραψουμε την κορη μας, μας μιλησαν ΠΟΛΛΕΣ φορες για γονεις μεσω εσπα που τους ζητανε καποιο χρηματικο ποσο και αρνουνται να το δωσουν...ενω τους βλεπεις οτι εχουν τον τροπο τους. Γενικοτερα υπαρχει μια νοοτροπια, εγω ερχομαι εδω τσαμπα, δεν προτιθεμαι να δωσω τιποτε, ενω αλλοι που πραγματικα εχουν προβλημα, περνανε ενα μηνα με μακαρονια και φακες για να αγορασουν αυτα που τους ζητησαν.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη κορίτσια, δε μου πέφτει λόγος, αλλά...

από τη μία συζητάτε πως δυσκολεύεστε οικονομικά και από την άλλη είστε έτοιμες να αγοράσετε βιβλία για προγραφή για τον παιδικό σταθμό ύψους 120 ευρώ !!!!!!

 

Αντιλαμβάνεστε την τιμή;!

 

Τόσο κάνουν τα εξειδικευμένα επιστημονικά βιβλία πανεπιστημίου πολυτελούς έκδοσης 1000+ σελίδων. Δεν έχω συναντήσει προσωπικά τόσο ακριβό βιβλίο για ... προγραφή!!!!

 

Το νούμερο είναι εξωφρενικό. Και αν συνυπολογίσω την κρίση... το θεωρώ εκμετάλλευση!

 

Το χειρότερο είναι πως το έχουν λανσάρει έτσι ώστε να θεωρείται πως αν δεν το κάνει ο γονιός, θα ζημιωθεί το παιδί!! Θα φτάσει δηλαδή ένας γονιός να κάνει θυσία, για να πάρει το βιβλίο. Είναι έτοιμος να το στερήσει από κάτι άλλο, για να πάρει αυτό το βιβλίο.

 

Έχω τρελή αγάπη για τα βιβλία, αλλά τέτοιο νούμερο... όχι... δεν το έχω συναντήσει! Και υπάρχουν αρκετά εξαιρετικά βιβλία που να κάνουν τη συγκεκριμένη δουλειά (εφόσον πέσουν στα σωστά χέρια -δηλ. σε συνειδητοποιημένη νηπιαγωγό).

 

Γιατί πειστήκατε πως είναι αυτό η "κορυφαία" επιλογή... ώστε να αξίζει να της δαπανηθεί το ποσό αυτό;

 

 

Εσύ το σκέφτεσαι έτσι, ότι δηλαδή δεν πληρώνεις κάτι άλλο -άμεσα- και θα το πάρεις. Ο άλλος δηλαδή που πληρώνει και δίδακτρα; Αυτός το κάνει γιατί απλά έχει και δεν τον νοιάζει; Και όλοι μαζί ανέχεστε την εκμετάλλευση; Και θα κάνετε θυσία για να προσαρμοστείτε στην εκμετάλλευση;!

 

 

Φυσικά δε χρειάζεται να μου απαντήσετε, εφόσον απ' ότι κατάλαβα το πρόβλημα δεν είναι τα βιβλία, αλλά τα τικ στο τετράδιο. Όμως, μήπως... θα έπρεπε να το ξανασκεφτείτε γενικώς; (όχι μόνο εσύ, εννοώ όοοολοι οι γονείς που πάτε τα παιδιά εκεί).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μ αυτό που λες, απλώς στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορώ να συνεννοηθώ μ αυτή τη γυναίκα.

Διαθέτω αντίληψη και ξέρω ότι το εσπα καλύπτει τα βασικά και ότι τα εξτρά τα πληρώνουμε. Ήδη πληρώνω μια δραστηριότητα που κάνουν χωρίς να έχει υπάρξει πρόβλημα. Εφόσον την επέλεξα θα την πληρώσω. Το ίδιο είναι και με τα βιβλία. Αλλά δεν καταλαβαίνει ρε παιδί μου ότι δεν πάω να αποφύγω κάτι ή να κάνω το κορόιδο, απλώς θα υπάρξει μια καθυστέρηση λόγω προσωρινής οικονομικής δυσκολίας. Κι αντί να δείξει κατανόηση ή έστω να κάνει λίγο υπομονή μας μαλώνει κιόλας. Αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω. Φαντάσου να της έλεγα ότι δεν θα τα πληρώσω γιατί δε με ενδιαφέρει να μάθει το παιδί μου.

Η πλάκα είναι ότι το κύριο πρόβλημά μου δεν είναι τα βιβλία. Τα ανέφερα μόνο και μόνο επειδή νομίζω (μπορεί να κάνω και λάθος) ότι δε γράφουν στο βιβλιαράκι για να αναγκαστώ να πληρώσω τα βιβλία στα οποία θα υπάρχει και ένα τετράδιο που θα μας δοθεί στο τέλος της χρονιάς και θα περιέχει ό,τι έχουνε κάνει.

Κατάλαβες τώρα ποιο είναι το πρόβλημά μου; το γράφω και στον τίτλο. Θέλω να ξέρω τι κάνουν κάθε μέρα και αν είναι υποχρεωμένοι ή όχι να με ενημερώνουν:?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πάνω πήγαινε ως απάντηση στη Love4

 

alcyon

συμφωνώ μαζί σου όσο δεν παίρνει. Δεν θα κόψω από κάπου για να τα πάρω. θα τα πάρω όταν έχω. Η τιμή με ενοχλεί, αλλά εφόσον δεν πληρώνω κάτι άλλο μπορώ να τα πληρώσω τον άλλο μήνα. Εννοείται με απόδειξη. Το αν θα αξίζουν τα λεφτά τους (που αμφιβάλλω)θα το δούμε μόλις τα πάρω στα χέρια μου.

Και ναι!!!!! Δε με νοιάζουν τα βιβλία, αλλά τα τικ στην καθημερινή ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Μαρουλίτα, επειδή μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι με τα 120 Ευρώ...

Για να της δώσω το δικαίωμα της αμφιβολίας...

Αν ο εκδοτικός οίκος τυπώνει τα εν λόγω βιβλία αποκλειστικά και κατά παραγγελία του συγκεκριμένου σταθμού (άρα και με ύλη που προήλθε από το σταθμό? ποιός είναι ο συγγραφέας?) θα δεις το όνομα του σταθμού και τη νομική του μορφή τυπωμένα στο εσώφυλλο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση σας δουλεύουν.

Δεν υπάρχει περίπτωση εκδοτικός οίκος να διανέμει βιβλία του αποκλειστικά και μόνο μέσω ενός παιδικού, εκτός αν ο παιδικός είναι ο πελάτης και έχει πληρώσει για την έκδοση, οπότε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί η τιμή.

 

Βέβαια αν κάνουν τόσο εξειδικευμένο έργο που να έχουν φτάσει στο επίπεδο να έχουν δικά τους βιβλία, αυτό θα έπρεπε να το κάνουν σαφές σε μια συνάντηση γονέων, και να εξηγήσουν τους λόγους για την πρωτοτυπία τους.

 

Οι μπηχτές για το ΕΣΠΑ είναι το λιγότερο χυδαίες, διότι η κυρία πληρώνεται με το παραπάνω για να σας έχει, και ήταν επιλογή της να πάρει θέσεις από ΕΣΠΑ (ίσως να μην επιβιώνει αλλιώς).

 

Είναι τουλάχιστον ανήθικο να φορτώνει τη σήμερον ημέρα αυτό το έξοδο στις πλάτες των γονιών και να επικαλείται την ανάγκη τους να προσφέρουν το καλύτερο στο παιδί τους.

 

Επίσης, αν υποθέσουμε ότι χρειάζονται βιβλία σε αυτό το στάδιο (προσωπικά δεν είμαι υπερ), οι εκδοτικοί οίκοι με την πίεση που δέχονται, έχουν τρομερά προσιτές τιμές.

 

Προφανώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τώρα παρά να ακολουθήσεις. Μπορείς όμως να απαιτήσεις να μην σε προσβάλλουν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρουλίτα εγώ το κατάλαβα το πρόβλημά σου. Κι εγώ θα είχα θέμα αν ξαφνικά (και ενώ πριν το έκαναν) σταματούσαν να με πληροφορούν για το τι κάνουν κάθε μέρα. Θα μου έμπαιναν ψύλοι στ' αυτιά αν η δικαιολογία ήταν πως τα παιδιά μπορούν να ενημερώνουν τους γονείς. Δηλαδή πριν 3 μήνες δεν μπορούσαν και τώρα μπορούν; Δεν μου φαίνεται λογικό. Και ναι, φυσικά τα τικ μπορεί να μην αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα, αλλά αν το πάμε έτσι και η ενημέρωση από τη δασκάλα μπορεί να είναι εικονική. Αυτό τι σημαίνει, ότι δεν πρέπει να την ζητάμε?

 

Όσο για τα βιβλία, φαντάζομαι ότι δεν είναι μόνο ένα βιβλίο που κοστίζει 120 ευρώ αλλά τουλάχιστον τρία. Αλλά και πάλι είναι ακριβά. Εγώ θα αναρωτιόμουν αν είχαν προσθέσει στην τιμή κάτι τις παραπάνω για τους εαυτούς τους. Γι' αυτό είπα να ρωτήσεις για την απόδειξη. Στην τελική άμα είναι βιβλία που υπάρχουν στα μαγαζιά γιατί να μην σου πουν ποια είναι να πας να τα πάρεις; Εκτός αν στα μαγαζιά έχουν 80 ευρώ αντί για 120 ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δε σας ανησυχεί ότι ο εκδοτικός οίκος είναι... μυστικό; Γιατί είναι τόσο δύσκολο να πούν από πού το προμηθεύονται; Μήπως δεν είναι αυτή η τιμή του και ο παιδικός σας εκμεταλλεύεται κανονικά; Τον παιδικό δεν τον ξέρω, δεν είναι λοιπόν θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας.

 

Εν τω μεταξύ, αν κάποιος πληροί τα κριτήρια για να μπει μέσω ΕΣΠΑ γιατί ξαφνικά βρίσκεται υποχρεωμένος να επωμίζεται ένα κόστος τόσο μεγάλο και πρέπει να νιώθει και άσχημα απένταντι στους άλλους γονιούς;

Δεν είχα ποτέ την "τύχη" να χρησιμοποιήσω αυτό το πρόγραμμα. Αλλά όχι να νιώθει ο άλλος άσχημα επειδή μπορεί να περάσει μέσα από εκεί. Και δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δώσει αναφορά για την οικονομική του κατάσταση στους άλλους. Δηλαδή, αν δεν έχει χρήματα, θα πρέπει να κλαίγεται σε όλους για να έχει την έγκρισή τους όταν δυσκολεύεται να δώσει; Και τι ποσό να δώσει! Δε μιλάμε για 15-20 ευρώ... άντε 30 άντε 40. Μιλάμε για 120 !!

 

Συγνώμη, μου φαίνεται κατάφορη εκμετάλλευση. Βέβαια εσείς είστε εκεί, εσείς λοιπόν έχετε το μαχαίρι, εσείς και το καρπούζι. :)

 

 

 

(Συγχωρέστε μου το ξέσπασμα... αλλά στο άδικο -και την εκμεταλλευση- χτυπάει το νευρικό μου σύστημα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δε σας ανησυχεί ότι ο εκδοτικός οίκος είναι... μυστικό; Γιατί είναι τόσο δύσκολο να πούν από πού το προμηθεύονται; Μήπως δεν είναι αυτή η τιμή του και ο παιδικός σας εκμεταλλεύεται κανονικά; Τον παιδικό δεν τον ξέρω, δεν είναι λοιπόν θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας.

 

Εννοείται ότι αυτή η μυστικοπάθεια είναι ανησυχητική. Το σωστό είναι να πουν "αυτά είναι τα βιβλία, αν θέλετε μπορείτε να τα πάρετε από εμάς με 120 ευρώ ή από κάποιο βιβλιοπωλείο". Οι δικαιολογίες περί εκδοτών που φτιάχνουν βιβλία μόνο για αυτόν τον παιδικό σταθμό και κανένα άλλο ακούγονται λίγο "κάπως".

Link to comment
Share on other sites

Εμας βρε παιδια και περσυ μας ζητησαν βιβλια για τα μικρα στον παιδικο αλλα αν θυμαμαι το κοστος ηταν περιπου 20-25ε για καθε παιδι και μαλιστα μας εδωσαν χαρτι με τους τιτλους και τους οικους αν καποιος γονεΑς ηθελε να τα αγορασει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

120 ευρω, απλα, για βιβλια προγραφης???????

εμεις σε ιδιωτικο παιδικο τοσα χρονια, για 2 βιβλια προγραφης τη χρονια διναμε 25 περιπου ευρω. Και μας εδιναν ενα χαρτι μετους τιτλους και τα παιρναμε απο βιβλιοπωλειο.

ξερεις τι παιρνεις με 120 ευρω?? Ολη τη γραφικη υλη και βιβλια, τετραδια, μπλοκ, υλικα εικαστικων κλπ για ιδιωτικο σχολειο (τοσα δωσαμε στην Α δημοτικου).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τις αντιδρασεις των κοριτσιων, απλα ηθελα να σας ενημερωσω οτι μεσα στην επιδοτηση εσπα περιλαμβανεται και η γραφικη υλη ολης της χρονιας και ο παιδικος σταθμος ΔΕΝ επιτρεπεται να ζητησει απολυτως τιποτα(για γραφικη υλη) απο τους γονεις των παιδιων που συμμετεχουν στο προγραμμα. Αν θελεις μπορεις να τηλεφωνησεις στην ΕΕΤΑΑ και να το διασταυρωσεις. Ισως μια καταγγελια να εκανε τη διευθυντρια πιο προσεχτικη απο δω και περα..

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς απαράδεκτο όλο αυτό. Εντελώς όμως. Μα εντελώς.

 

Βιβλία ΠΡΟΓΡΑΦΗΣ (δεκαετία 1980 δηλαδή στα παιδαγωγικά) και 120 Ευρώ.

 

Φέτος τα πιτσιρίκια μου θα έχουν στο φάκελό τους μετρημένες στα δάχτυλα φωτοτυπίες. Αλλά φεύγοντας θα γράφουν, θα διαβάζουν, θα μετράνε και θα κάνουν πράξεις στο επίπεδο που αντιστοιχεί στο καθένα τους, αλλά σε επαρκές επίπεδο για την πρώτη.

 

Αμάν πια αυτοί οι παιδικοί σταθμοί που πουλάνε και τον αέρα που αναπνέουν τα παιδιά και δεν έχουν και ιδέα για το είναι αναπτυξιακά κατάλληλο για τις ηλικίες.

 

Το μόνο που συμφωνώ είναι ότι το τετράχρονο οφείλει σιγά σιγά να αποκτήσει την ικανότητα να μεταφέρει τα του σχολείου στο σπίτι. Θα το χτίσετε αυτό σιγά σιγά...

 

Να μην το πάρεις το βιβλίο και φερε μου το παιδί εμένα του χρόνου. Άει στο καλό πια.

 

Και όχι η γραφή δεν είναι απλά μια τεχνική δεξιότητα ώστε να χρειάζονται ασκήσεις προγραφής. Είναι εξελικτικό στάδιο που έχει μέσα παραγωγή και δημιουργία και κανόνες και απαιτεί ωριμότητα. Έτσι σε όλες τις ηλικίες παράγουμε κείμενα, ανεξάρτητα από το αν μοιάζουν με το αποτέλεσμα που έχει ο ενήλικας στο μυαλό του όταν αναφέρεται στη λέξη κείμενο. Άρα οι γραμμούλες και οι τελίτσες και τα επαναλαμβανόμενα αααααα ββββββ γγγγγγ έχουν σχέση με την καλλιγραφία που είναι μεν στόχος αλλά έπεται κατα πολύ των υπόλοιπων που πρέπει να επιτευχθούν για να πάμε εκεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια!!!!!!!!!!!

 

Σε τι να πρωτοαπαντήσω;

Τα 120 είναι για βιβλία και όχι για γραφική ύλη. Τώρα ποιος τα εκδίδει κτλ θα ξέρω όταν τα δω. Που ελπίζω να τα δω δηλαδή και να μην τα φυλάνε σε κανένα χρηματοκιβώτιο:lol::lol::lol:

Μου μυρίζει εκμετάλλευση; Ναι

Θα τα πάρω τελικά; Ναι. Και θα το κάνω μόνο και μόνο για το μικρό μου για να μην αισθάνεται ότι διαφέρει σε κάτι από τους άλλους.

Η μόνη λύση θα ήταν, όπως το βλέπω εγώ, να βρω και άλλους γονείς και να συνασπιστούμε. Δεν ξέρω όμως κανέναν και ούτε μπορώ να κάνω γκάλοπ σ όποιον μπαινοβγαίνει. Δύο μαμάδες που έχω συναντήσει τυχαία στην πόρτα (πριν προκύψει οτιδήποτε απ αυτά που σας γράφω) είχαν διαφορετικές απόψεις. Η μια συμφωνούσε μαζί μου και η άλλη είχε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη.

Ειλικρινά δεν περίμενα την πρώτη του χρονιά στο σχολείο να αντιμετωπίσουμε τέτοια θέματα στα καλά καθούμενα. Τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου.:(

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια!!!!!!!!!!!

 

Σε τι να πρωτοαπαντήσω;

Τα 120 είναι για βιβλία και όχι για γραφική ύλη. Τώρα ποιος τα εκδίδει κτλ θα ξέρω όταν τα δω. Που ελπίζω να τα δω δηλαδή και να μην τα φυλάνε σε κανένα χρηματοκιβώτιο:lol::lol::lol:

Μου μυρίζει εκμετάλλευση; Ναι

Θα τα πάρω τελικά; Ναι. Και θα το κάνω μόνο και μόνο για το μικρό μου για να μην αισθάνεται ότι διαφέρει σε κάτι από τους άλλους.

Η μόνη λύση θα ήταν, όπως το βλέπω εγώ, να βρω και άλλους γονείς και να συνασπιστούμε. Δεν ξέρω όμως κανέναν και ούτε μπορώ να κάνω γκάλοπ σ όποιον μπαινοβγαίνει. Δύο μαμάδες που έχω συναντήσει τυχαία στην πόρτα (πριν προκύψει οτιδήποτε απ αυτά που σας γράφω) είχαν διαφορετικές απόψεις. Η μια συμφωνούσε μαζί μου και η άλλη είχε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη.

Ειλικρινά δεν περίμενα την πρώτη του χρονιά στο σχολείο να αντιμετωπίσουμε τέτοια θέματα στα καλά καθούμενα. Τα είχα αλλιώς στο μυαλό μου.:(

Τα βιβλια θεωρουνται γραφικη υλη και ειναι παρανομο να σου ζητουν χρηματα εφοσον συμμετεχεις στο προγραμμα. Ελπιζω αυτο να ειναι το τελευταιο δυσαρεστο και απο δω και περα να εχετε μονο ευχαριστες εμπειριες απ το σχολειο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...