Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δευτεροπαθής υποθυροειδισμός? Θεραπεία ναί ή όχι? Με το θηλασμό τι γίνεται?


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

 

είμαι πολύ στεναχωρημένη σήμερα.

 

Λοιπόν, από τότε που γέννησα (πριν 7 και κάτι μήνες) αντί να αδυνατίζω μόνο παχαίνω (για αυτό είμαι στεναχωρημένη γενικά όχι μόνο σήμερα ;)) Και ακόμη και όταν κάνω δίαιτα η ζυγαριά όχι δεν θα κατεβεί, ή θα μείνει στάσιμη ή θα ανεβεί κιόλας. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι φταίω εγώ, η διατροφή μου, ο οργανισμός μου, η έλλειψη άσκησης κτλ. Επειδή όμως απλώς 'φουσκώνω' ο γιατρός μου με έστειλε για ορμονικές εξετάσεις. Υποψιάζεται δευτεροπαθή υποθυροειδισμό.

Οι τιμές των εξετάσεων είναι οι εξής¨

Τ3 - φυσιολογικό

Τ4 - χαμηλό 4,36 (ΦΤ 5,0 - 12,0 μg/ dl)

FT4 - χαμηλό 0,72 (ΦΤ 0,8 - 2)

ΤSH - φυσιολογικό

PRL - προλακτίνη - φυσιολογικό

 

Και μάλλον θα χρειαστώ θεραπεία και θα πρέπει να σταματήσω να θηλάζω (λέει ο γιατρός). 'Εχω στεναχωρεθεί και για 'μενα αλλά κυρίως για τη μικρή μου. Τη Θηλάζω εδώ και 7 1/2 μήνες και παίρνει μόνο ένα γεύμα κρέμα βανίλια ρυζάλευρο και λίγες κουταλιές χορτόσουπα... οπότε σε όλα τα άλλα θηλάζουμε... Τι θα κάνω? Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία? Υπάρχει ενδοκρινολόγος που να γνωρίζει και από θηλασμό? (Πολλά ζητάω βέβαια...ενδοκρινολόγο πιστοποιημένο σύμβουλο γαλουχίας....)

 

Όποια θέλει ας μου δώσει τα φώτα της.....

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η θεραπεία στον υποθυρεοειδισμό είναι συμβατή με το θηλασμό. Ψάξε για έναν ενημερωμένο ενδοκρινολόγο. Έχει αναφερθεί για τη Θεσσαλονίκη ο Νίκος Ποντικίδης.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμφάνισα ηπιο υποθυροειδισμο στην εγκυμοσύνη . Οπότε η γιατρός μου έδωσε Τ4 . Τώρα θηλάζω και με παρακολουθεί και συνεχίζω το Τ4 . Σύμφωνα με τον δική μου γιατρό μπορώ να θηλάζω χωρίς κανένα πρόβλημα . Αλλα είναι Αθήνα , οπότε δεν εχει νοημα να σου την συστήσω .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω παθαινω κατι αναλογο και στις εγκυμοσυνες και στη λοχεια.Εγω ομως επελεξα να σταματησω το θηλασμο προκειμενου να χασω τα παμπολλα κιλα που πηρα. Τα βαζεις κατω και διαλεγεις ...τι ειναι πιο επειγον για εσενα?Να θηλαζεις το μωρο σου όσο το δυνατον περισσοτερο και ας χασεις τα κιλα αργοτερα ή να χασεις οπωσδηποτε τα κιλα??

Δυστυχως σε τετοια περιπτωση, εμπειρικα, δεν γινονταν να χαθουν τα κιλα όσο θηλαζα (στην πρωτη εγκυμοσυνη γιατι στην δευτερη δεν θηλασα καθολου προκειμενου να ξεφουσκωσω γρηγορα). Δεν ειναι απλους υποθυρεοειδισμος που ναι, η λυση ειναι συμβατη με τη γαλουχια. Ειναι πιο περιπλοκη ορμονικη διαταραχη...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία στον υποθυρεοειδισμό είναι συμβατή με το θηλασμό. Ψάξε για έναν ενημερωμένο ενδοκρινολόγο. Έχει αναφερθεί για τη Θεσσαλονίκη ο Νίκος Ποντικίδης.

 

Ευχαριστώ, τον έχω ακουστά (είναι παθολόγος βέβαια ο ίδιος)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν το tsh einai ok, τοτε η ft3 και η ft4 einai sto μεσο ορο ή λιγο παραπανω και ολα ειναι καλα. Οταν το tsh ειναι μεγαλο, αντιστοιχα οι αλλες δυο ορμονες ειναι χαμηλες (απλος υποθυρεοειδισμος), οποτε παιρνεις Τ4 που ειναι συμβατο με θηλασμο και επισης ολα καλα. Όταν όμως το tsh ειναι χαμηλο ή ΟΚ και οι αλλες δυο ορμονες ειναι στα κατωτερα ορια τοτε ειναι δυσκολοτερη περιπτωση γιατι ουτε Τ4 μπορεις να παρεις (θα ριξει και αλλο το tsh και δεν κανει), ουτε όμως μπορεις να κανεις και πολλα....απλα οι ορμονες της εγκυμοσυνης και η οι ρομονες της λοχειας για καποιο λογο 'βοηθουν' αυτη την κατασταση.

Βεβαια δε σημαινει οτι κοβεις το θηλασμο κα εισαι κομπλε..παλι προσπαθεια με διατροφη θελεις απλα θα γινει πιο ευκολα...δεν θα φουσκωνεις χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εμφάνισα ηπιο υποθυροειδισμο στην εγκυμοσύνη . Οπότε η γιατρός μου έδωσε Τ4 . Τώρα θηλάζω και με παρακολουθεί και συνεχίζω το Τ4 . Σύμφωνα με τον δική μου γιατρό μπορώ να θηλάζω χωρίς κανένα πρόβλημα . Αλλα είναι Αθήνα , οπότε δεν εχει νοημα να σου την συστήσω .

 

ευχαριστώ, ενθαρρυντικό αυτό που γράφεις... αλήθεια, αν δε σε πειράζει η ερώτηση, εσύ είχες κανένα πρόβλημα με αύξηση βάρους?

Link to comment
Share on other sites

και εγω παθαινω κατι αναλογο και στις εγκυμοσυνες και στη λοχεια.Εγω ομως επελεξα να σταματησω το θηλασμο προκειμενου να χασω τα παμπολλα κιλα που πηρα. Τα βαζεις κατω και διαλεγεις ...τι ειναι πιο επειγον για εσενα?Να θηλαζεις το μωρο σου όσο το δυνατον περισσοτερο και ας χασεις τα κιλα αργοτερα ή να χασεις οπωσδηποτε τα κιλα??

Δυστυχως σε τετοια περιπτωση, εμπειρικα, δεν γινονταν να χαθουν τα κιλα όσο θηλαζα (στην πρωτη εγκυμοσυνη γιατι στην δευτερη δεν θηλασα καθολου προκειμενου να ξεφουσκωσω γρηγορα). Δεν ειναι απλους υποθυρεοειδισμος που ναι, η λυση ειναι συμβατη με τη γαλουχια. Ειναι πιο περιπλοκη ορμονικη διαταραχη...καλη συνεχεια

 

Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μου... πόσο θα'θελα και να μπορώ να θηλάζω και να χάνω και να έχω τον υποθυροειδισμό ή ότι έχω τελοσπάντων υπό έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το tsh einai ok, τοτε η ft3 και η ft4 einai sto μεσο ορο ή λιγο παραπανω και ολα ειναι καλα. Οταν το tsh ειναι μεγαλο, αντιστοιχα οι αλλες δυο ορμονες ειναι χαμηλες (απλος υποθυρεοειδισμος), οποτε παιρνεις Τ4 που ειναι συμβατο με θηλασμο και επισης ολα καλα. Όταν όμως το tsh ειναι χαμηλο ή ΟΚ και οι αλλες δυο ορμονες ειναι στα κατωτερα ορια τοτε ειναι δυσκολοτερη περιπτωση γιατι ουτε Τ4 μπορεις να παρεις (θα ριξει και αλλο το tsh και δεν κανει), ουτε όμως μπορεις να κανεις και πολλα....απλα οι ορμονες της εγκυμοσυνης και η οι ρομονες της λοχειας για καποιο λογο 'βοηθουν' αυτη την κατασταση.

Βεβαια δε σημαινει οτι κοβεις το θηλασμο κα εισαι κομπλε..παλι προσπαθεια με διατροφη θελεις απλα θα γινει πιο ευκολα...δεν θα φουσκωνεις χωρις λογο.

 

απελπισία αυτά τα ορμονικά... τι τραβάμε και εμείς οι μάνες........;)

Link to comment
Share on other sites

επειδη καταλαβαινω πόσο πολυ θελεις να θηλαζεις θα σου προτεινα να μην σταματησεις το θηλασμο για το λογο που σου ειπα παραπανω. Δεν θα γινουν θαυματα και να σταματησεις να θηλαζεις....απλα προσεχε την διατροφη σου για να μην παχυνεις αλλο και σιγα σιγα θα φυγουν τα κιλα, και ας ειναι λιγο αργοτερα. Τι tsh ειχες??? Ίσως να εχεις περιθωριο να παρεις μια μικρη δοση Τ4, για αυτο ρωταω. Αυτο θα σε βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη καταλαβαινω πόσο πολυ θελεις να θηλαζεις θα σου προτεινα να μην σταματησεις το θηλασμο για το λογο που σου ειπα παραπανω. Δεν θα γινουν θαυματα και να σταματησεις να θηλαζεις....απλα προσεχε την διατροφη σου για να μην παχυνεις αλλο και σιγα σιγα θα φυγουν τα κιλα, και ας ειναι λιγο αργοτερα. Τι tsh ειχες??? Ίσως να εχεις περιθωριο να παρεις μια μικρη δοση Τ4, για αυτο ρωταω. Αυτο θα σε βοηθουσε

 

γεια, TSH έχω 1,80 (ΦΤ 0,3 - 5,0 μIU/ ml)....

πρέπει να μιλήσω με γιατρούς (όχι 1 και 2 παραπάνω μάλλον) και να ακολουθήσω αυτό που με βολεύει... ;) πάντως έχω συμπτώματα διάφορα... όχι μόνο αύξηση βάρους αλλά και πολλή κούραση και λίγο μελαγχολία...

Link to comment
Share on other sites

αχ...δε νομιζω να σου δωσει επιπλεον Τ4.....ειναι καλο το tsh σου.....όπως και να εχει να πας σε γιατρο γαιτι σιγουρα θα ξερει πολλα παραπανω :)...καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Στείλε πμ στην αγλαια να σου πει αν ξέρει κανεναν, πρέπει να ξέρει, κάποτε μου ειχε πει ενδοκρινολογο στην Αθηνα συμβατο με το θηλασμό, τελικά όμως δεν χρειάστηκε να παω. Για Θεσσαλονίκη κάποιον θα ξέρει φαντάζομαι.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, ενθαρρυντικό αυτό που γράφεις... αλήθεια, αν δε σε πειράζει η ερώτηση, εσύ είχες κανένα πρόβλημα με αύξηση βάρους?

 

Πήγα απο νωρις σε ενδοκρινολόγο και επαιρνα το Τ4 και ρύθμισα τον θυροειδή μου . Δηλ τώρα (με το Τ4) ειναι φυσιολογικες οι τιμες .

Πήρα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη και τώρα είμαι ακόμη +9 . Δεν κάνω όμως δίαιτα για να χάσω . Η αλήθεια είναι οτι τρώω πολύ . Θα τα χάσω μετά ....... (ελπίζω)

 

Απο οτι καταλαβαίνω όμως η δικιά σου περίπτωση είναι διαφορετική . Προφανώς πρέπει να δεις και κάποιον άλλο γιατρό .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...