Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ναι αλλα μεχρι να περάσει ακόμα ένας μήνας εγώ τι θα κάνω που δεν μπορώ να τα στρώσω με τίποτα! Γι'αυτό σκεφτομαι τη χένα αλλα μήπως δεν είναι ακίνδυνη;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι είναι η βιολογική; Αυτό που λες με τις άκρες το πρότεινα και γω στη γυναικολόγο και μου είπε μετα το τρίτο. θα γίνουν χάλια με τη χένα λες ε; εγω θέλω απλώς να μη φαίνεται αυτή η τεράστια διαφορα ξανθό μαύρο για να τα κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογική βαφη μπορείς να ζήτησεις στο κομμωτήριο σου όπως είναι η ΙΝΟΑ και η ΕSSENSYTI. Επίσης στα φαρμακεια υπάρχει του Κορρε. Χεννα μην βάλεις θα έχεις πρόβλημα με διχρωμιες και αν βάλεις φυσικό χρωμα δηλ που να μην έχει κόκκινο μπορεί να πρασινισει το ξανθο σου. Καλυτερα ομωσ αντεξε αλλεσ 4 εβδομαδεσ σεν ειναι τιποτα.. Αυτα!! :-))

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σ ελεγα να μην παρεις καμμια βαφη ουτε κορρε ουτε τιποτα γτ υποτιθεται ειναι φυτικες....και εγω ηθελα να τα βαψω και οταν πηρα στην κορρε και ρωτησα αν ενδικνειται για εγκυμοσυνη μ ειπαν ΟΧΙ δεν φερουμε καμμια ευθυνη.....

Οποτε....κατσε και κανε υπομονη ενα μηνα.....και βαψτα κατευθειαν μετα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλλον αυτό θα κάνω.... ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!! Μετα θα βάψω με φυτική μόνο τις ακρες. Ως τότε..... μεγάλη παρακμη...... μιλάμε για πολύ χάλια. Θα φροντίσω να βγάλω φωτογραφίες για να γελάω μετα!, αλλα και να μην ξανακάνω το ίδιο λάθος ποτέ πια..........................

Link to comment
Share on other sites

Βιολογική βαφη μπορείς να ζήτησεις στο κομμωτήριο σου όπως είναι η ΙΝΟΑ και η ΕSSENSYTI. Επίσης στα φαρμακεια υπάρχει του Κορρε. Χεννα μην βάλεις θα έχεις πρόβλημα με διχρωμιες και αν βάλεις φυσικό χρωμα δηλ που να μην έχει κόκκινο μπορεί να πρασινισει το ξανθο σου. Καλυτερα ομωσ αντεξε αλλεσ 4 εβδομαδεσ σεν ειναι τιποτα.. Αυτα!! :-))

κοριτσια δεν υπαρχουν βιολογικες και φυτηκες βαβες ,ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ φυτηκο θα ηταν κατι αν εστυβες ενα φυτο και απο το ζουμη του εκανες βαφη,και τετοια βαφη δεν υπαρχει:( αυτες οι βαφες τυπου κορε το μονο χημικο που ΔΕΝ εχουν ειναι αμωνια ολα τα υποληπα τα εχου + περισοτερα χρωστηκα για να κανου τη δουλια της αμωνιας:shock: επομενος περισοτερα χημικα!!!!ουτε η ΙΝΟΑ ειναι βιολογικη,ειναι 100% χημεια....μονο οι ανταυγεις ει ακυνδηνες ....αυτα απο την κομμωτρια καντε λιγο υπομονη ;) αλοστε δεν ειναι πρωτερεοτητα μιας μελουσας μαμας η βαφη:P

Link to comment
Share on other sites

να σας πω..κ γω το ιδιο σκεφτομουν...εγω ειμαι καστανη κ τα εβαφα εναν-δυο τονους πιο ανοιχτο καστανο....αλλα ανοιξανε λιγο κ με τον ηλιο κ ελεγα να παω να κανω βαφη....τελικα ΔΕΝ θα κανω, ενω ο γιατρος μου ειχε πει μονο φυτικες....τωρα που κανει κ ζεστη τα πιανω κ κοτσο...οκ, φαινεται το κανονικο μου καστανο στη ριζα κ οτι ξανοιγει προσ τις ακρες....πως τα κανουν οι διασημες!!!!της μοδα!!!χιχιχιιχ!!!!απο την αλλη, σκεφτηκα να τα αφησω να βγει το κανονικο μου μιας κ δεν ειναι πχ πλατινε ξανθο με μαυρη ριζα...αλλα δεν τα βαφω! ειμαι στον 7ο μηνα...τελευταια φορα τα εβαψα τελος σεπτεμβρη κ θα τα ξαναεβαφα τα χριστουγεννα αλλα αρχες δεκεμβρη ημουν ηδη 3 εβδομαδων!!!ισως μετα τη γεννα κανω καμια ανταυγεια...αλλα επειδη οι ορμονες τρελαινονται τωρα, φοβαμαι μη παθω κ καμια αλλεργια,,ηδη εχω ρινιτιδα λογω εγκυμοσυνης κ καιρου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν υπαρχουν βιολογικες και φυτηκες βαβες ,ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ φυτηκο θα ηταν κατι αν εστυβες ενα φυτο και απο το ζουμη του εκανες βαφη,και τετοια βαφη δεν υπαρχει:( αυτες οι βαφες τυπου κορε το μονο χημικο που ΔΕΝ εχουν ειναι αμωνια ολα τα υποληπα τα εχου + περισοτερα χρωστηκα για να κανου τη δουλια της αμωνιας:shock: επομενος περισοτερα χημικα!!!!ουτε η ΙΝΟΑ ειναι βιολογικη,ειναι 100% χημεια....μονο οι ανταυγεις ει ακυνδηνες ....αυτα απο την κομμωτρια καντε λιγο υπομονη ;) αλοστε δεν ειναι πρωτερεοτητα μιας μελουσας μαμας η βαφη:P

 

Εάν η κομμωτήρια σου είπε οτι οι ανταυγειες είναι ακυνδινες σε πληροφορώ οτι αυτές κι αν έχουν χημικά. Όσο για το 100% βιολογικό όντως δεν υπάρχει αλλα να ξέρεις οτι η ντεκαπαζ είναι 100% χημική ο λόγος που πολλοί λένε το οκ για την εγκυμοσινη είναι γιατι δεν ακουμπαει το τριχωτο της κεφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.organic4u.gr/product.php?products_id=253

και εδώ:

http://www.skincarebio.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=29804

Τα συστατικά είναι 100% φυτικά και είναι κατάλληλες και για εγγύους! Προσωπικά θα προτιμήσω τη πρώτη γιατί έχει περισσότερες αποχρώσεις, και ΑΦΟΥ ΤΗ ΔΕΙΞΩ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ,θα τα βάψω! και θα πάψω να είμαι καρναβάλι!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για ρίξτε μια ματιά εδώ:

http://www.organic4u.gr/product.php?products_id=253

και εδώ:

http://www.skincarebio.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=29804

Τα συστατικά είναι 100% φυτικά και είναι κατάλληλες και για εγγύους! Προσωπικά θα προτιμήσω τη πρώτη γιατί έχει περισσότερες αποχρώσεις, και ΑΦΟΥ ΤΗ ΔΕΙΞΩ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ,θα τα βάψω! και θα πάψω να είμαι καρναβάλι!:lol::lol::lol:

 

 

Μια χαρα . καλη επιλογη. Βεβαια να δεις και το αποτελεσμα αν θα σε ικανοποιησει. Εγω εδω και τοσους μηνες τα βαφω με φυτικη propoline απο το φαρμακειο. Την πηγαινω εγω στην κομμωτρια. Αν και γενικα θεωρω οτι γινομαι υπερβολικη. Διαβασα χθες συγκεκριμενα και σε καποιο ιατρικο site πως οι τελευταιες ερευνες δειχνουν οτι δεν επηρεαζουν οι βαφες μαλλιων το εμβρυο καθως απειροελαχιστη ποσοτητα περναει μεσω του τριχωτου της κεφαλης στον οργανισμο μας. Παρολα αυτα οτι θα ειναι καλυτερο να χρησιμοποιουνται οι κανονικες μετα τον 4ο μηνα κυησης (μετα την οργανογενεση).

Η καθεμια μας ομως ειναι υπευθυνη για τον εαυτο της και το μωρο της.;)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν η κομμωτήρια σου είπε οτι οι ανταυγειες είναι ακυνδινες σε πληροφορώ οτι αυτές κι αν έχουν χημικά. Όσο για το 100% βιολογικό όντως δεν υπάρχει αλλα να ξέρεις οτι η ντεκαπαζ είναι 100% χημική ο λόγος που πολλοί λένε το οκ για την εγκυμοσινη είναι γιατι δεν ακουμπαει το τριχωτο της κεφαλής.

το ξερω καλη μου εγω ειμαι η κομμωτρια μου:P αλλα αυτο το προιον δεν ερχετε σε επαφη με το δερμα οποτε ειναι πιο ακυνδηνο αλοστε οπος ειπα καλυτερα ειναι να κανουμε λιγο υπομονη γιατι προτερεοτητα της μελουσας μαμας δεν ειναι η βαφη:wink: εκτος απο κομμωτρια ειμαι τεχνικος χρωμματος σε πολυ μεγαλη ετερια με βαφες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119177&highlight=%EF%EC%EF%F1%F6%E9%E1 κοριτσια τι κανετε ? θελω help και γνωμες...μιας και σε αυτο το θεμα μιλατε για καλλωπισμο δημιουργησα ενα παρομοιο ευρεου φασματος και θελω τις γνωμες σας και τις αποψεις σας...περιμενω να διαβασω τις γνωμες σας...:P:p:p

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα!

Τι θα κανω...μια ζωη ξανθα τα βαφω με ριζα δεν μπορω, φαινομαι χαλια... και θα με ρωτανε σιγουρα γιατι δεν τα βαφω, κ ακομη δεν θελω να ανακοινωσω την εγκυμοσυνη μου.

δωστε μου τα φωτα σας ! Την εμπειρια σας

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα κανεις και δεν τα βάφεις τα μαλλακια σου και εγω γενναω σε λιγο καιρο και δεν με αφηνει ο γιατρος μου να τα βαψω

βρες μια δικαιολογια για τον κοσμο δεν σε ενδιαφερει τι θα πουν σημασια εχει το μωρο σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι δεν με ενδιαφερει ο κοσμος απλα δεν θελω να καταλαβουν οτι ειμαι εγκυος θα αργησω εκτος σπιτιου να το πω! Μονο γιαυτο σκαω! Λιγο κατεβαινει η ριζουλα...αμεσως να μου το θυμησουν!

Δεν σε αφησε ο γιατρος να τα βαψεις... μαλιστααααα!!!! Με την Μενεγακη π.χ. τι γινεται... γιατι τα βαφει αραγε ... δεν φοβαται για τα μωρα της..θα φοβαται...

καλη μου ευχομαι να εχεις ευκολη και καλη γεννα με το καλο!

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να τα βάψω κανονικά,σήμερα έκλεισα το πρώτο τρίμηνο!Εγώ όμως φοβάμαι,σκέφτομαι να κάνω ανταύγειες!Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ούτε κι εγώ ήθελα να το πω στη δουλειά,τελικά το είπα γιατί πήρα άδεια. Τεσπά, η ρίζα μου είναι τραγική!Είμαι μελαχρινή βαμμένη ξανθιά σκούρο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να τα βάψω κανονικά,σήμερα έκλεισα το πρώτο τρίμηνο!Εγώ όμως φοβάμαι,σκέφτομαι να κάνω ανταύγειες!Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ούτε κι εγώ ήθελα να το πω στη δουλειά,τελικά το είπα γιατί πήρα άδεια. Τεσπά, η ρίζα μου είναι τραγική!Είμαι μελαχρινή βαμμένη ξανθιά σκούρο!

 

 

Καλησπερουδια!

Σου ειπε να τα βαψεις τωρα που εκλεισες το πρωτο τριμηνο σωστα?

δεν θα μου πηγαινουν οι ανταυγειες δυστυχος...μονο με ντεκαπαζ εκανα...κ ρεφλε ολα.κατι πρεπει να σκεφτω :roll:

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Τι θα κανω...μια ζωη ξανθα τα βαφω με ριζα δεν μπορω, φαινομαι χαλια... και θα με ρωτανε σιγουρα γιατι δεν τα βαφω, κ ακομη δεν θελω να ανακοινωσω την εγκυμοσυνη μου.

δωστε μου τα φωτα σας ! Την εμπειρια σας

 

Δεν νομιζω να υπαρχει αμεσα λυση εφοσον ειναι τοσο αρχη της εγκυμοσυνης σου ! Προεχει το εμβρυο. Ωστοσο μπορεις σε μερικες ισως εβδομαδες να τα φερεις μιο κοντα στο φυσικο σου με μια φυτικη βαφη, για να μην χρειαστει να φτασει η ριζα ''στο γοντατο'' :P Αλλα να ξερεις οτι και παλι θα πρεπει να ανημερωσεις τον γιατρο σου οπως επισης οτι θα σου ανοιξει και παλι πολυ γρηγορα το χρωμα. Εδω εγω μονο ανταυγιες ξανθες ειχα και μεσα σε 3 μηνες , επανηλθε το 50% του χρωματος !! :P Good luck και καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει αμεσα λυση εφοσον ειναι τοσο αρχη της εγκυμοσυνης σου ! Προεχει το εμβρυο. Ωστοσο μπορεις σε μερικες ισως εβδομαδες να τα φερεις μιο κοντα στο φυσικο σου με μια φυτικη βαφη, για να μην χρειαστει να φτασει η ριζα ''στο γοντατο'' :P Αλλα να ξερεις οτι και παλι θα πρεπει να ανημερωσεις τον γιατρο σου οπως επισης οτι θα σου ανοιξει και παλι πολυ γρηγορα το χρωμα. Εδω εγω μονο ανταυγιες ξανθες ειχα και μεσα σε 3 μηνες , επανηλθε το 50% του χρωματος !! :P Good luck και καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι !!

 

 

Αααα .....θα πρεπει να με χασουν για κανα μηνα δυο..... να ειμαι ησυχη! Και τωρα που ποναω μια βδομαδα και δεν με βλεπουν ρωτανε τι εχω...θα δουν και την ριζα... δεν χαιρονται ολοι και φοβαμαι την αρνητικη ενεργεια! ευχαριστω καλη μου και σε σενα ευχομαι καλη εγκυμοσυνη :)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο γινεται !!Σευχαριστω πολυ , Χρονια πολλα και ολες με υγιει μωρακια !!!!!! ♥♥

 

Χρονια πολλα καλα Χριστουγεννα! :)

Τελικα ρωτησα και δεν θα βαφουμε τα μαλλιακια ..... :!:

:)

uZCRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα!Ειμαι εγκυος σε πολυ πρωιμο σταδιο&τελος του μηνος βαφτιζω το δευτερο μωρακι μου!Εχω ενα θεμα ομως με τα μαλλια μου...πολλες πολλες ασπρες τριχες!Μηπως ξερετε κανενα κολπο να κρυφτουν δεδομενου οτι δεν επιτρεπεται η βαφη;Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 1 εβδομάδα που ρώτησα τον γιατρό μου αν γίνεται να βάψω τα μαλλιά μου μου είπε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι ακόμη 6 εβδομάδων.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...