Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάμερα παρακολούθησης νταντας;


Recommended Posts

Υπαρχει πολυ σοβαρος λογος που πρεπει να τοποθετησουμε καμερα για να παρακολουθησουμε τη γυναικα που προσεχει τα παιδια αμεσα. Δεν ξερω οωμς πού να απευθυνθω... Αν εχει βαλει καποιο μελος παρακαλω να με κατατοπισει σε τι εταιρεια να απευθυνθω και ποσα περιπου χρηματα θα χρειαστουν. Να σημειωσω οτι δυνατοτητα οnline παρακολυθησης δεν υπαρχει γιατι στην εργασια μου δεν εχω ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο αντρας της Αντζελας (της μαμας του Νεκταριου) ασχολείτε με τετοια. στείλε της ενα πμ μήπως δεν δει το θεμα. Υπολογισε όμως τουλαχιστον 2000 ευρω για να εχεις και καταγραφικο μηχανημα.

 

Παρεπιπτωντως ακομα την ιδια νταντα εχεις? Αυτη που δεν ασχολειτε με τα παιδια και σε κλέβει? Γιατι αν ειναι για την ιδια μαλλον δεν εχεις λογο να βαλεις καμερες. Μάλλον πρεπει να προβεις στην αμεση απόλυση της. :evil:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κοριτσακι εχεις πεσει σε περιπτωσαρα ... μην τις βαζεις ολες στο ιδιο καζανι. Βαλε μια αγγελία και ζητα επαγγελματια παιδαγωγο απο τη στιγμη που εχεις αποφασίσει να τα κρατησεις στο σπιτι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν ξέρω κατ' αρχάς αν συμφωνείτε με τη λογική της παρακολούθησης της baby sitter, και γω νιώθω πολλές τύψεις μόνο που το σκέφτομαι σαν ιδέα. Αλλά επειδή το μωρουλίνι μου ακόμα δεν μιλάει και σαν απαιτητικό αγοράκι θέλει συνεχώς να ασχολείσαι μαζί του, φοβάμαι ότι κάποιος ξένος θα εκνευριζόταν μαζί του. Και επειδή σύντομα θα χρειαστώ baby sitter για κάποιες ώρες της ημέρας, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια κάμερα που να κάνει καταγραφή στον υπολογιστή.

Καθότι ολίγον άσχετη πήγα σήμερα στο public και ρώτησα και μου είπαν ότι οι κάμερες λειτουργούν μόνο εκείνη τη στιγμή και δεν καταγράφουν βίντεο. Μου εξήγησαν ότι χρειάζομαι άλλο σύστημα το οποίο έχουν στα μαγαζιά και τις τράπεζες αλλά δεν γνωρίζουν από που να το προμηθευτώ.

Τώρα όλο αυτό μου ακούγεται πανάκριβο σαν ιστορία και πολύ δύσκολο να το οργανώσω εγώ.

Ξέρετε μήπως πως γίνεται να καταγράφεις εικόνα στον υπολογιστή; Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάμερα και γιατί νιώθω τόσο άσχημα στη σκέψη και μόνο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω καμερα αλλα δεν την χρησιμοποιω για την δουλεια που θες εσυ.αλλα θα το εκανα σιγουρα αν κρατουσε ξενη γυναικα την κουκλα μου.

μου την πηρε δωρο μια φιλη μου απο το media και κανει 100 ευρω περιπου.ειναι αρκετα μικρη.ειμαι σχεδον σιγουρη οτι αν την συνδεσεις και γυρισεις το βιντεο στο καναλι που το δειχνει θα μπορεις να το γραψεις.

το μαγαζι του πατερα μου το παρακολουθουμε απο το internet και εχουμε πιασει "κλεφτη" !!!ηταν ενας που φερνει ψωμια στο μαγαζι (ταβερνα) και του αρεσε μια μπαλαντεζα που ειχαμε εκει και την πηρε,φυσικα το αναφεραμε και την πηραμε πισω.(με τον υπαλληλο του ψωμαδικου δεν ξερω τι εγινε)

αν σε ενδιαφερει αυτου του ειδους παρακολουθηση (που καταγραφεται κιολας) πες μου να ρωτησω.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναγραψει κ σε αλλο ποστ μπορεις να παρεις το connex-v του οτε, οι καμερες κανουν 200ευρω η μια να βαλεις μια συνδεση adsl κ να βλεπεις απευεθειας μεσο ιντερνετ τι γινεται στο σπιτι,εαν παλι δεν μπορεις θα επικοινωνησεις με τον αντμιν του οτε,να σου καταγραφει καποιες ωρες.Δεν ξερω εαν μπορει να σου καταγραφει ολη την ημερα(μπορει κ να γινεται)παντως καποιο χρονικο διαστημα σιγουρα μπορει.Παρε το 134 κ ζητα πληροφοριες απο καποιον εμπειρο κ οχι απο την εξυπηρετηση πελατειας,πιστευω οτι σιγουρα θα βρεις αυτο που ψαχνεις,κ χωρις να δωσεις πολλα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

tery το μηχανημα που ζητας λεγεται καταγραφεας και παιρνει μεσα σκληρο δισκο για να καταγραφει την καμερα... το συγκεκριμενο συστημα ειναι το μονο νομιμο και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και ως στοιχειο στο δικαστηριο... το ξερω γιατι ο αντρας μου ασχολειται πολυ με την τεχνολογια και εχει γνωσεις επι του θεματος....

τωρα το ποσο θα στοιχισει κατι τετοιο δεν ξερω αλλα μπορω να μαθω..

σιγουρα παντως δεν ειναι κατι που μπορεις να το εγκαταστησεις μονος σου... θελει ειδικες γνωσεις..

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι καλό να γίνεται, για να είναι ήσυχοι οι γονείς. Τόσα ακούμε καθημερινά. Εγώ πάντως θα έβαζα οπωσδήποτε αν είχα ξένο άνθρωπο στο σπίτι!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω με τιποτα απο τα παραπανω!Ειδικα οταν αφορα το παιδι μου!!

Αλλα εσας θα σας αρεζε να ειχατε μια καμερα οταν δουλευατε και να σας παρακολουθουσε?

(μην παρεξηγηθουμε το λεω καπως ρητορικα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα..άκουσα κάμερες και ήρθα :lol:

Για το φιλοσοφικό και θεωρητικό υπόβαθρο του ερωτήματος ίσως να μην είμαι η κατάλληλη να απαντήσω μια που όπως γνωρίζεται οι περισσότερες την εμπιστοσύνη μου στην νταντά την λούστηκα!!!!

thalia μου εγώ στην δουλειά μου δεν έχω κάμερες αλλά έχω το αφεντικό ο οποίος σαφώς και παρακολουθεί την δουλειά μου, και από την άλλη όταν λουφάρω θεωρητικά και επιχειρηματικά κάνω κακό στην εταιρεία μου...δεν διακυνδινεύω την σωματική ακεραιότητα ή την ψυχική υγεία κάποιου τώρα που σας γράφω :wink:

Για τις κάμερες τώρα θα ξέρω περισσότερα από την Τρίτη γιατί την Δευτέρα έχουμε ραντεβού για εγκατάσταση κλειστού κυκλώματος. Αυτό που λέει η vann το ξέρω αλλά η κάμερα είναι σταθερή, οπότε ναι μεν έχεις μια εικόνα αλλά αν έχουν αλλάξει δωμάτιο και είναι κάππου που δεν πιάνουν;;;

Εγώ αυτό που έκανα και την έπιασα στα πράσα (μόνο με ήχο, όχι με είκόνα) ήταν να βάλω την βιντεοκάμερα (απλή sony) να γράφει σε ένα δωμάτιο. Εικόνα είχα μόνο από αυτό το δωμάτιο αλλά ήχο έπιασε από όλο το σπίτι. Και από τον ήχο καταλαβαίνεις πολλά. Παράλληλα έβαλα κρυφό κασετοφωνάκι δημοσιογραφικό σε άλλο χώρο. Βέβαια αν το παιδί είναι μικρό δεν θα έχει πολλές ομιλίες αλλά και πάλι θα πρέπει να του τραγουδάει, να του μιλάει γλυκα..και τέτοια..λέμε τώρα..θα πρέπει :cry:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, θα πρέπει να το ξέρει ο άνθρωπος που παρακολουθείται... Το δέχομαι να μην μου δείχνουν εμπιστοσύνη σε κάποιο χώρο και να με καταγράφουν αλλά όχι εν αγνοία μου.

Να θέλω να ξυστώ που λέει ο λόγος... :wink:

 

Μην παραλείπετε να το λέτε...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, θα πρέπει να το ξέρει ο άνθρωπος που παρακολουθείται... Το δέχομαι να μην μου δείχνουν εμπιστοσύνη σε κάποιο χώρο και να με καταγράφουν αλλά όχι εν αγνοία μου.

Να θέλω να ξυστώ που λέει ο λόγος... :wink:

 

Μην παραλείπετε να το λέτε...

 

Σε αυτο συμφωνω!!Και επισης ολοι λουφαρουμε στην δουλεια μας αλλοτε λιγο και άλλοτε πολυ!!Και αν ειχαμε καμερα θα το καναμε λιγο εως καθολου!!Και φυσικα το επιχειηρημα του εργοδοτη θα ηταν οτι και αυτος την περιουσια του προσπαθει να προστατεψει και την ψυχικη του υγεια να εξασφαλισει φυσικα με την δικη του οπτικη!!!

Αααα και τωρα που το θυμηθηκα οντως οταν βαλαμε συναγερμο ο κυριος μας ειχε πει αναλαμβανουν και τετοια αν θελουμε γιατι μολις ειχα γεννησει τοτε και το λεγαμε για το παιδι!!!Αλλα ειναι λιγο τσιμπητερη η τιμη τους νομιζω!!Και φυσικα μιλαμε για παρακολουθηση μεσω ιντερνετ!!

Link to comment
Share on other sites

TH@LIA εγω εχω βαλει 3καμερες κ εχω πολυ καλη οπτικη σχεδον σε ολο το σπιτι,ασε που εχει παρα πολυ καλο ηχο,οποτε εαν ακους τραγουδακια παιχνιδακια δεν πιστευω να το βαραει το παιδι,εκτος εαν ειναι καποια τρελη,που σιγουρα εχει κοψει τι ατομο ειναι αυτο που εχεις βαλει στο σπιτι σου.Εγω στην δικια μας γυναικα το ειχα πει εξαρχης οτι θα εχω καμερες κ το δεχτηκε,κ δεν υπαρχει λογος καποιος που ειναι σωστος στην δουλεια του να μην το δεχτει,καποια στιγμη κ εγω δουλευα καπου κ ειχε καμερες ο ιδιοκτητης κ εβλεπε τι καναν οι υπαλληλοι.Δεν θεωρω οτι εχω κανει κατι κακο,ουτε οτι καταπαταω καποιο απο τα δικαιωμα της,το παιδι μου της εχω αφησει να μου κραταει,οχι το σκυλι μου,εξαλλου τοσα ακουμε,δεν εχω εμπιστοσυνη σε ΚΑΝΕΝΑΝ εκτος απο μενα κ τον αντρα μου

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να γραψω παραπανω οτι της καμερες της εχω βαλει μονο κ μονο για να βλεπω πως συμπεριφερεται στο παιδι,κ οχι εαν λουφαρει.

Της εχω πει οτι οταν κοιμαται το παιδι, να καθεται να καπνιζει κ να βλεπει τηλεοραση,γιατι δεν της εβαλα για να εχω εναν ανθρωπο συνεχεια στην τσιτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι και εγω συμφωνων με την vann!!Απλα εγω νομιζω οτι αν μου λεγαν οτι θα μου βαζαν καμερα στην δουλεια μου θα ηταν σαν να αμφισβητουν την δουλεια μου!!Οτι δεν με εμπιστευονται!Ετσι ισως να ισχυει και για αυτες που κραταν παιδακια για αυτες ειναι η δουλεια τους!!!!Για μας ειναι τα παιδια μας!!Ε φυσικα και για αυτο τον λογο επιλεγεις να βαλεις καμερες!!

Link to comment
Share on other sites

ο φοβος φυλαει τα ερμα...

 

Πολυ σοφη κουβεντα, γαιτι κ μονο στην ιδεα οτι ο αλλος μπορει να σε βλεπει εισαι πιο μετρημενος.Εγω κοριτσια της το ειχα πει οταν ειχε ερθει να την δω,για πρωτη φορα,κ εννοειται οτι δεν της ειχα καμια απολυτως εμπιστοσυνη αφου την βρηκα μεσο αγγελια.Ηταν το μοναδικο που μπορουσα να κανω.

Στην αρχη δε μου ελεγε ο αντρας μου φανταζεσαι να μας παρει το παιδι κ να σηκωθει να φυγει?(ηξερε οτι ειμαι λιγο λοξη ηθελε να με αποτελειωσει)

κ σκεφτομαι να τους κλειδωνω μεσα,δηθεν καταλαθος :lol:

ποτε δεν το εκανα,αλλα για σκεφτειτε ανετα μπορει να συμβει κ αυτο το σεναριο ε?με ολα αυτα που ακουμε εχω φοβηθει τους παντες

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω συμφωνων με την vann!!Απλα εγω νομιζω οτι αν μου λεγαν οτι θα μου βαζαν καμερα στην δουλεια μου θα ηταν σαν να αμφισβητουν την δουλεια μου!!Οτι δεν με εμπιστευονται!Ετσι ισως να ισχυει και για αυτες που κραταν παιδακια για αυτες ειναι η δουλεια τους!!!!Για μας ειναι τα παιδια μας!!Ε φυσικα και για αυτο τον λογο επιλεγεις να βαλεις καμερες!!

 

Θάλεια, αυτό που είπα πριν ήταν πως αν βάζεις κάμερες είναι σωστό να το ξέρει αυτός που παρακολουθείται.

Αλλιώς θα στρώσεις το βρακί σου αν ξέρεις πως σε βλέπουν από την κάμερα. Αυτό εννοούσα :D

 

Και νομίζω πως υπάρχει και σχετικός νόμος, πως είναι παράνομο να παρακολουθείς κάποιον χωρίς να το ξέρει. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω ότι είναι καλό να το γνωρίζουν.

Εγώ για παράδειγμα αν ήμουν μπειμπι σίττερ δεν θα με πείραζε να μου έβαζαν κάμερα, αφού δεν θα είχα τίποτα να φοβηθώ. Αλλά θα ήθελα να ξέρω, να προφυλαχτώ να μην σκύβω όπως μου κατέβει, ή να μην κάθομαι στον καναπέ και φαίνεται το εσώρουχο μου.

Μπορεί για παράδειγμα, να ζεσταίνομαι στο σαλόνι και να θέλω να βάλω άλλη μπλούζα. Ε, δεν θα ντραπώ ένα μωρό. Θα αλλάξω επιτόπου την μπλούζα μου εκεί. Σκεφτείτε να διαπιστώνεις ότι έχεις ξεντυθεί κάποιες φορές και αυτά έχουν καταγραφεί.¨

Συμπερασματικά είμαι 100% υπέρ της κάμερας, αλλά όντως κατόπιν της επισήμανσης της micnat, είμαι και υπέρ της ενημερωσης!

Νανσυ μάλλον καλό είναι να το πείς στην κοπέλα που θα πάρεις. Ασε που θα προσέχει από πρίν τη συμπεριφορά της!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω και 'γω κάτι?

 

Σκέφτομαι να βάλω μικρόφωνο στην τσάντα του μικρού μου, στον παιδικό. Όλα πάνε καλά, ο μικρός δείχνει να περνάει καλά, θέλει να πηγαίνει κλπ.

 

Όμως... επειδή είμαι λίγο "λόστρεν" σαν μάνα θέλω 1 μέρα να βάλω μικρόφωνο στην τσάντα του μικρού να ακούσω το τι γίνεται, έστω για μερικές ώρες.

 

Ξέρετε που μπορώ να βρω? Είχα ακούσει πως είναι ιδιαίτερα ακριβά, περί τα 200 ?... έχετε ακούσει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ηταν η πρωτη μου σκεψη πριν τις καμερες,μπορεις να παρεις τα δημοσιογραφικα κασετοφωνακια τα οποια ξεκινουν απο 25ευρω,αρκει να ειναι κοντα η τσαντα του,εχουν μεγαλη εμβελεια,ακομα κ τα πολυ φτηνα

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνούλα, μας είχε κάνει ο μπαμπάς μου δώρο ένα δημοσιογραφικό όταν άρχισε να μιλάει ο γιός μου, για να ηχογραφούμε τις πρώτες λεξούλες. Εχει καλό ήχο και πολύ καθαρό.Και΄από όσο θυμάμαι δεν ήταν ακριβό. Το θέμα είναι που θα το βάλεις. Όταν ο γιός μου, πήγαινε παιδικό, οι τσάντες ήταν στο διάδρομο. Συνεπώς, ανώφελο. Μόνο αν οι τσάντες είναι μέσα στην αίθουσα. Και φυσικά να έχεις τον νού σου, μην πάνε να του αλλάξουν κανένα φανελάκι και το βρούνε. Σε κάποιο ξεχωριστό τσεπάκι. Τώρα που το είπες...βρε λές να το κάνω κι εγώ, να ακούσω τί γίνεται στην τάξη;;;;;;;Όχι από αμφιβολία για τη δασκάλα, μια και είναι πολύ καλή, αλλά έτσι να δώ πώς κάνουν το μάθημα και τί λέει ο γιός μου!!!! :roll::roll::roll: χμμμμμ μάλλον καλή ιδέα μου φαίνεται!!!Στο κάτω κάτω, δεν είναι και κάμερα!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αρχικά πολύ για τις απαντήσεις.

Τώρα αν σας πω ότι δεν έχω ούτε τηλεόραση ούτε βίντεο θα το πιστέψετε; :shock:

Όσον αφορά για το conn-x φαντάζομαι ότι θα πρέπει να έχω ανοιχτό τον υπολογιστή, αν κατάλαβα καλά, και καθότι χάρβαλο κάνει συνεχώς έναν περιέργο θόρυβο, ο οποίος είναι πολύ ενοχλητικός

Οπότε μάλλον το μόνο σύστημα που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω είναι αυτό που προτείνει η anastasie. Θα μπορούσες μήπως να μου πεις που μπορώ ν' απευθυνθώ και πόσο περίπου θα κοστίσει;

Μάλλον βέβαια προς το παρόν θα πάρω κασετοφωνάκι. Μου άρεσε η ιδέα και δε θα νιώθω και τόσο άσχημα.

Έχετε δίκιο πάντως, θα την ενημερώσω ότι ο χώρος παρακολουθείται και ελπίζω να συμφωνήσει.. Νιώθω λίγο καλύτερα τώρα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...