Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Dostinex και διατήρηση γαλουχίας


Recommended Posts

Κορίτσια προχθές μου διέγνωσαν ότι έπαθα μόλυνση στο πρόσωπο σταφυλόκοκκο συγκεκριμένα και μου έδωσαν αντιβίωση και κρέμα. Μου είπαν ότι σε μία εβδομάδα θα είμαι τελείως καλά, αλλά η μητέρα μου, όπου είναι όχι και τόσο υποστηρικτική ως προς τον θηλασμό με ώθησε με ένα κάρο τύψεις να πάρω φάρμακο για να διακόψω τη γαλουχία μήπως και βλάπτω τα μωρά με το μικρόβιο (εκτός από το ότι εδώ και καιρό μουρμουράω για το βάρος μου και με χτυπάει εκεί που πονάω).

Τέλος πάντων, το στήθος μου μετά από 3 χάπια είναι ακόμη γεμάτο. Εγώ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΩ τον θηλασμό και μετάνιωσα που πήρα τα χάπια υπό πίεση.

- Μπορώ να αδειάσω το στήθος μου από το γάλα και να διατηρήσω τον θηλασμό;

- Μετά από πόσες ημέρες μπορώ να το ξαναδώσω στα μωρά χωρίς να υπάρχει κανένας φόβος;

- Θα έχει μειωθεί η παραγωγή;

κορίτσια βοηθήστε με άμεσα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω κι αν έχω κάνει ήδη ζημιά στη γαλουχία μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aπ οσο ξερω δεν υπαρχουν αποδειξεις για παρενεργειες στο θηλασμο αλλα ουτε και το αντιθετο.Εμενα ο γιατρος μου παντως μου ειχε πει να μην ξαναβαλω το μωρο στο στηθος.Γιατι δεν ρωτας κι εσυ το γιατρο σου για καλο και για κακο?

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα έλυσα το στήθος όπως με είχε συμβουλέψει η γιατρός και είναι γεμάτο γάλα και το λυπάμαι να το κόψω και θέλω να το διατηρήσω, το θέμα λοιπόν είναι αν το γάλα είναι "βλαβερό" λόγω των φαρμάκων και αν απαγορεύεται να ξαναδώσω θα ξαναδεθώ και θα συνεχίσω την θεραπεία αν και δεν θέλω να αποθηλάσω... αλλά αν μπορώ θα βγάλω το γάλα τώρα θα το πετάξω και ισως πάρω αύριο τη γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

nat left,εχεις θηλαστρο;αν ναι ποιο;

κανε συχνες αντλησεις,και κρατα το γαλα στο ψυγειο.

δεν ξερω αν πρεπει να το δωσεις στα μωρα,θα μας πει η Αγλαια.

ΤΟ σιγουρο ειναι οτι ακομη και αν με τα φαρμακα που πηρες δεν κανει να δωσεις το γαλα στα μωρα,θα το πεταξεις,μεχρις οτου να ειναι ασφαλες να τα ξαναθηλασεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή ;) και εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω. Έχω το symphony

Θα πετάξω αυτό που θα βγάλω τώρα γιατί είναι γεμάτο φάρμακο και αύριο ελπίζω να μου απαντήσει η Αγλαΐα. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώνα βρω το σημείο που είχε απαντήσει η Αγλαΐα ξανά αλλά διαβάζω στο e-lactancia ότι ο χρόνος που χρειάζεται για να φτάσει η συγκέντρωση του φαρμάκου στη μέγιστη τιμή είναι οι 3 ώρες, ενώ ο χρόνος ημίσειας ζωής είναι 80 ώρες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαρέττο μου ευχαριστώ. Το γάλα που έβγαλα πρασίνιζε χιχι λες και θα θήλαζα κανένα εξωγήινο... χιχι πληρώνω τις βλακείες μου. Θα διαβάσω το λινκ και θα επανέλθω αν έχω καμία απορία. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αμαρέττο μου ευχαριστώ. Το γάλα που έβγαλα πρασίνιζε χιχι λες και θα θήλαζα κανένα εξωγήινο... χιχι πληρώνω τις βλακείες μου. Θα διαβάσω το λινκ και θα επανέλθω αν έχω καμία απορία. ευχαριστώ

 

 

330_lg_clr.gif

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

τρομερό το σχεδιάκι!

αν κατάλαβα λοιπόν η χαζούλα θα πρέπει για τις επόμενες 80 ώρες να αντλώ και να το πετάω και μετά τις 80 ώρες είναι ασφαλές το γάλα για να το πιουν τα μωρά;;;

by the way μετά από 3 ολόκληρα χάπια έβγαλα 200 μλ χωρίς κόπο, τρομερό ε; που το βρήκα τόσο γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τρομερό το σχεδιάκι!

αν κατάλαβα λοιπόν η χαζούλα θα πρέπει για τις επόμενες 80 ώρες να αντλώ και να το πετάω και μετά τις 80 ώρες είναι ασφαλές το γάλα για να το πιουν τα μωρά;;;

by the way μετά από 3 ολόκληρα χάπια έβγαλα 200 μλ χωρίς κόπο, τρομερό ε; που το βρήκα τόσο γάλα;

 

 

Όχι, δεν κατάλαβες καλά. Επειδή ξυπνάει η μικρή, δεν προλαβαίνω να γράψω περισσότερα αλλά διάβασε το λινκ, η Αγλαΐα λέει κάτι για 10 μέρες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει για τις επόμενες 80 ώρες να αντλώ και να το πετάω και μετά τις 80 ώρες είναι ασφαλές το γάλα για να το πιουν τα μωρά;;;

 

Oι 80 ώρες δεν αρκούν.

Αν σε ενδιαφέρει δες εδώ

 

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337

 

για συμβούλους γαλουχίας

θα σου συνιστούσα τη Lauri-Ann που πιστεύω ότι θα μπορέσεις να σου δώσει περισσότερο λεπτομερείς οδηγίες.

 

Η μόλυνση από σταφυλόκοκκο δεν είναι αντένδειξη για το θηλασμό. Για το σταφυλόκοκκο υπάρχουν συμβατές θεραπείες με το θηλασμό.

 

Λυπάμαι που κάποιοι άσχετοι ταλαιπωρούν κι εσένα και τα μωρά σου...

Συνέχισε τις αντλήσεις!

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αγλαΐα!

Ο παιδίατρος και η γυναικολόγος μου που μιλήσαμε το πρωί είναι κάθετοι και οι δύο να διακόψω τον θηλασμό και να μη ξαναδώσω γάλα στα παιδιά καθώς η ποσότητα dostinex που ήπια είναι μεγάλη. Τι να πω. Έχω σκάσει γιατί από μία βλακεία που με άγχωσε η μαμά μου, κατέστρεψα τον θηλασμό που πάλεψα με νύχια και με δόντια για να εδραιώσω... Θα συζητήσω αν είναι και με τη σύμβουλο που μου σύστησες και θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί τώρα έλυσα το στήθος όπως με είχε συμβουλέψει η γιατρός και είναι γεμάτο γάλα και το λυπάμαι να το κόψω και θέλω να το διατηρήσω, το θέμα λοιπόν είναι αν το γάλα είναι "βλαβερό" λόγω των φαρμάκων και αν απαγορεύεται να ξαναδώσω θα ξαναδεθώ και θα συνεχίσω την θεραπεία αν και δεν θέλω να αποθηλάσω... αλλά αν μπορώ θα βγάλω το γάλα τώρα θα το πετάξω και ισως πάρω αύριο τη γιατρό...

 

Νατασσούλα βλεπω συνεχίζεις ακάθεκτη, μπράβο σου!

Κι εμείς θηλάζουμε, παρότι ο περίγυρος δεν μας υποστηρίζει και τόσο, όλοι έχουν φαγωθεί να δώσω και συμπλήρωμα, γιατί "ετσι, το γάλα σκόνη είναι πιο καλό, πιο μελετημένο" και τέτοιες αηδίες, έχω βάλει στα αυτιά μου ωτασπίδες και δεν ακούω κανέναν.

Μια απορία έχω από το ποστ σου... Τι έννοείς "έλυσα το στήθος"? Και "θα ξαναδεθώ"? Είναι κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για την παραγωγή γάλακτος? Ελπίζω να μη λέω χαζομάρες, αλλά μου δημιουργήθηκε η απορία.

Φιλάκια πολλά στα ζουζουνάκια σου!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι αντίθετα είναι για να μειώσει την παραγωγή όχι για να την αυξήσει καθώς με άγχωσε τόσο η μητέρα μου με τον σταφυλόκοκκο που άρων άρων πήγα να το κόψω μη το κολλήσω στα μωρά... τι να πω. Το μετάνιωσα όσο τίποτα. Το θέμα είναι ότι δεν ήθελα να το κόψω ακόμη παρότι όλο μουρμουρούσα λόγω της κούρασης. Αισίως φτάσαμε παρά μία εβδομάδα στους 3 μήνες με τρια μωρά κυριολεκτικα... Δεν ήθελα να το κόψω και γι'αυτό τώρα κοπανάω το κεφάλι μου καθώς η πίεση με έκανε να κάνω κάτι που δε θέλω..

Μην ακούς ΚΑΝΕΝΑΝ! Εγώ απαντούσα "αφού το γάλα της αγελάδας είναι προορισμένο για μοσχαράκια και το δικό μου για ανθρωπάκια, ποιο είναι καλύτερο;;;;" (τώρα που θα τους δίνω αγελαδινο σκόνη εκεί να δεις ντροπή...)

Link to comment
Share on other sites

Aχ αυτες οι μαμαδες και γενικα οι οι προηγουμενες γενιες που δεν θηλασαν και δεν ξερουν πως να μας στηριξουν,ποσο κακο κανουν...........

Εμενα ειχε λυσαξει στην αρχη να ''μπει το μωρο σε ενα προγραμμα καθε 3 ωρες ταισμα'',''5-10 λεπτα θηλαζε το'' μου ελεγε ''και μετα δινε του συμπληρωμα'',1-2-3 στο τελος με πιασανε τα νευρα, της τα εψαλα καλα καλα και δε μου ξαναειπε τιποτα,η πεθερα το ιδιο ''Μαρια δε κανει το μωρο τοσες ωρες στο στηθος''εγω την κοιτουσα απαθεστατα,''τι μου λες τωρα και συ''ηθελα να της πω.

Το παιδι ειναι δικο μου και εγω αποφασιζω γιαυτο οχι η μαμα ουτε η πεθερα,τωρα δε λενε τιποτα,αν τολμησουν ας ξαναπουν.

Εχω κανει πλυση εγκεφαλου και στον αντρα μου,του χω διαβασει το βιβλιο της Πατσουρου και του χω πει μερικα βασικα πραματα για το θηλασμο,που οταν ακουει εκφρασεις του τυπου,''δεν εχει γαλα'' η δεν φτανει το γαλα και δινουμε και συμπληρωμα'' βαζει τα γελια γιατι ξερει ,το εχει δει στην πραξη οτι δε γινεται αυτο,οταν το μωρο θηλαζει οσο θελει ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ.

 

nat left εφοσων θελεις να συνεχισεις το θηλασμο στειλε ΠΜ στην Αγλαια να σε βοηθησει ισως δεν ειναι αργα και να μην ντρεπεσαι εχεις κανει το καλυτερο για τα παιδια σου.Σου ευχομαι καλη συνεχεια!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αγλαΐα!

Ο παιδίατρος και η γυναικολόγος μου που μιλήσαμε το πρωί είναι κάθετοι και οι δύο να διακόψω τον θηλασμό και να μη ξαναδώσω γάλα στα παιδιά καθώς η ποσότητα dostinex που ήπια είναι μεγάλη. Τι να πω.

Δηλαδή σύμφωνα με αυτούς τους γιατρούς το φάρμακο δεν φεύγει ποτέ από τον οργανισμό και παραμένει για πάντα! Είναι δυνατό να ισχύει κάτι τέτοιο για οποιοδήποτε φάρμακο; :roll:

 

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο να απαντώ σε βλακείες. Όλα τα φάρμακα κάποια στιγμή αποβάλλονται από τον οργανισμό. Δεν μένουν για πάντα. Αν θέλεις υπεύθυνη και σοβαρή γνώμη, η σύμβουλος θα σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο, ο οποίος σίγουρα δεν λέει ότι του κατέβει όπως οι συγκεκριμένοι γιατροί.

 

 

Έχω σκάσει γιατί από μία βλακεία που με άγχωσε η μαμά μου, κατέστρεψα τον θηλασμό που πάλεψα με νύχια και με δόντια για να εδραιώσω... .

 

Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω. Ακόμη και αν δεν έπρεπε να θηλάσεις, δεν υπήρχε λόγος να μπεις στη διαδικασία διακοπής της γαλουχίας με χάπια. Αυτό κάνουν οι μητέρες που κάνουν πχ διαγνωστικές θεραπείες με ραδιοϊσότοπα.

 

Ας σταματούσες το θηλασμό διατηρώντας τη γαλουχία με θήλαστρο μέχρι να δεις τι θα έπρεπε να κάνεις.

Μέσα στο φόρουμ υπάρχει κάθε μέρα κάποιος που μπορεί να απαντήσει. Υπάρχουν αναρτημένα τα τηλέφωνα του συνδέσμου θηλασμού που ακόμη και αν δεν μπορούν να σου απαντήσουν, σίγουρα μπορούν να σε παραπέμψουν σε κάποιον πιο σχετικό.

Σε μια εφημερεύουσα μαιευτική κλινική να πήγαινες όλο και κάποιον λιγότερο άσχετο θα έβρισκες.

 

 

Θα συζητήσω αν είναι και με τη σύμβουλο που μου σύστησες και θα δω τι θα κάνω

H ίδια θα σε παραπέμψει σε γιατρό που θα σου πει πότε είναι ασφαλές να δώσεις το γάλα στα μωρά. Ως γενικός κανόνας ισχύει το 10 ήμερο για το συγκεκριμένο φάρμακο, αλλά ίσως να μπορείς και νωρίτερα για την ηλικία των παιδιών. Ο λόγος που σε παραπέμπω στο γιατρό είναι μήπως καταφέρεις και βάλεις τα μωρά νωρίτερα να θηλάσουν για να μην χαθεί τόσο πολύτιμο διάστημα και για να μην ταλαιπωρείσαι με το θήλαστρο τόσες μέρες.

 

Αρκετές μητέρες που είχαν διακόψει τη γαλουχία με χάπια έκαναν επαναγαλακτισμό και θήλασαν για πολύ καιρό. Είναι λίγο δύσκολο τις πρώτες μέρες μέχρι να αυξηθεί η ποσότητα αλλά αυτές οι λίγες μέρες περνούν γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...