Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί τρομάζουν τόσο πολύ;;;(τρέμουλο)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους :D

δεν ξέρω αν υπάρχει κι αλλού το θέμα, αν ναι ας με παραπεμψη κάποια καλή κοπέλα :D

Ερώτηση: γιατί τα μωρά τρομάζουν τόσο πολύ;;; ο δικός μου αν κοιμηθεί, χωρίς υπερβολές, τινάζεται ανά δυο λεπτά και σπάνια θα ξανακοιμηθεί :( γιατί γίνεται αυτό; Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό; Σταματάει κάποτε;;; Αν ναί πότε;

Σόρρυ αν σας έπριξα πρωί πρωί, αλλά τί να κάνω η δόλια η μάνα;;;

Φιλιά σε όλους

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον τον έχεις μάθει πολύ στην ησυχία. Εμενα από ημερών που ήταν την έχω μάθει να κοιμάται με θορύβους (τηλεόραση, ραδιόφωνο, ηλ. σκούπα, απορροφητήρας) Τώρα πια κοιμάται παντου π.χ. σε beach bars με μουσική, σε καφετέριες). Προσπάθησέ το και θα κανεις πολύ πιο εύκολη την ζωή σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

με φασαρία τον έχω συνηθίσει να κοιμάται...όπως λες κι εσύ...τηλεόραση, ραδιόφωνο, μηχανές ακούγονται απ΄έξω, απορροφητήρας και γενικά ακούει διάφορους θορήβους από την μέρα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο, άρα δεν μπορεί να είναι αυτός ο λόγος!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ λεω αν, αντεχεις φερε μου το σπιτι! θα το αναλαβει ο αντρας μου! ειναι τοσο μα τοσο ατσαλος! οσοι τον εχουν δει με το παιδι του τα χωνουν!

παντως εχω να πω οτι πιο αναισθητο μωρο δεν εχω δει! κανονια να βαρανε απλα θα γυρισει να τα κοιταξει με απαθεια! λογικο μετα την εκπαιδευση που περασε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό ακόμη και ίσως τα τινάγματα που κάνει να έχουν σχέση με

τα αντανακλαστικά του κι όχι με θορύβους .......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ μικρό ακόμη και ίσως τα τινάγματα που κάνει να έχουν σχέση με

τα αντανακλαστικά του κι όχι με θορύβους .......

 

ναι γλυκιά μου κι εγώ υποθέτω πως έχει να κάνει με τα αντανακλαστικά του κι όχι με θορύβους!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

SARDELAKI,κι ο δικος μου τρομαζει πολυ αλλα μαλλον φταιει στον δικο μου οτι απο τοτε που γεννηθηκε το καημενο κι ηρθαμε στο σπιτι οι κατω γειτονες κανουν ανακαινηση και μας ειχαν τρελλανει με το κομπρεσερ και δυστυχως δεν μπορουσα να φευγω καθε φορα που καναν φασαρια αυτοι και ετσι τρομαζουμε τωρα.ελπιζω να τους περασει αυτος ο φοβος συντομα.δεν μου αρεσει καθολου να τον βλεπω να ξυπναει τρομαγμενος,κλαιω κι εγω μαζι του.

Link to comment
Share on other sites

sardelaki μου ... αλμυρό :lol: το τίναγμα που περιγράφεις είναι καθαρά ανακλαστικό

το νευρικό σύστημα του μωρού σου ακόμα στρώνει

είναι όπως δεν μπορεί να ηρεμήσει από μόνο του και αναγκάζεσαι κάποιες φορές να το φασκιώσεις

κουνάει χεράκια μέσα στον ύπνο του απότομα και ξυπνάει

δεν είναι ότι τρομάζει

κι ο δικός μας το έκανε κι ομολογώ ότι αρχικά είχα τρομοκρατηθεί

νόμιζα ότι κάτι τρέχει με το μωρό και κάνει έτσι :oops:

απ τον φόβο μου δεν τολμούσα ούτε να ρωτήσω.. μέχρι που μάζεψα όλα τα κουράγια μου και ρώτησα μια φίλη η οποία δάκρυσε απ τα γέλια με τους φόβους μου :oops:

 

έχεις ένα μια χαρά φυσιολογικότατο μωράκι που σύντομα θα πάρει τον έλεγχο του νευρικού του συστήματος και δεν θα τα κάνει αυτά :wink:

Link to comment
Share on other sites

Παντως οσον αφορα την ησυχια και τον υπνο,κι εγω στην αρχη εκανα φασαρια κατα την διαρκεια της μερας αλλά μετα απο τον 1ο μηνα,αρχισε να ξυπναει με τους θορυβους,οποτε αποφασισα να κανω ησυχια μιας και σκεφτηκα οτι κι εγω μονο με απολυτη ησυχια κοιμαμαι και ειπα να μην το τρελανω το μωρο,ανθρωπος ειναι κι αυτο και θελει ηρεμια.

Και απο τοτε, κοιμαται μια χαρα και ξυπναει μονο οταν χορτασει υπνο χαρουμενη και γελαστη,ενω αν ξυπνησει απο καποιον θορυβο μετα απο λιγο νυσταζει παλι αλλά δεν μπορει να ξανακοιμηθει...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει σαρδελάκι το πιο μικρό σαρδελάκι!! :)

 

Αν τα τινάγματα που λέεις είναι αυτό που τεντώνει στο πλάι τα χέρια καθώς κοιμάτε είναι απόλυτα φυσιολογικό ονομάζεται αντανακλαστικό Moro και έχει να κάνει με την ανάπτυξη του νευρικού συστήματος του μωρού. (θα το κάνει και όταν είναι ξύπνιο αν νοίωσει ότι θα πέσει)!!

 

Όσο περνά ο καιρός θα το κάνει και πιο λίγο (εμένα ήδη μειώθηκε κατα πολύ).

 

Όσο για το θόρυβο το μωρό είναι καλά να μαθαίνει σε θορύβους αλλά όχι συνέχεια. Είναι καλό κάποιες ώρες την ήμερα να κοιμάτε σε πλήρη ησυχία.

 

Καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι χθες διάβασα στο ίντερνετ για το αντανακλαστικό Μοro κι έτσι ηρέμησα λιγάκι. Σίγουρα κάποια στιγμή θα περάσει κι αυτό που θα πάει;

Πρέπει να το ψάξω λίγο για τον ανήσυχο ύπνο...μήπως και το μωράκι τελικά κάτι το ενοχλεί!

Aquarius να σου ζήσει κι εσένα το νινάκι :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki κοιταξε λιγακι αυτο που σου γραψα στο αλλο τοπικ με τις γουλιες και το γαλα...Μπορει να το ενοχλει κατι τετοιο το μωρο..μηπως εχει καμια ηπια παλινδρομηση...Δοκιμασε να δωσεις λιγη κλιση στο κρεβατακι!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό ακόμη και ίσως τα τινάγματα που κάνει να έχουν σχέση με

τα αντανακλαστικά του κι όχι με θορύβους .......

 

ναι γλυκιά μου κι εγώ υποθέτω πως έχει να κάνει με τα αντανακλαστικά του κι όχι με θορύβους!

 

Κι εμένα το κάνει. Η παιδίατρος μου είπε πως φταίει η ανωριμότητα του εγκεφάλου τους. Θα περάσει. Υπομονή κορίτσια.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου τιναζοτανε στον υπνο και εκανε μορφασμους πονου μεχρι 4 μηνων (οκταμηνιτικο)

τωρα ψιλοκλαιει τη πρωτη ωρα που πεφτει για υπνο (ατιμη πιπιλα, του φευγει) και ξεραινεται για 10-12 ωρες!

τον ποτιζω καθε βραδυ με κιντερτεκ στο γαλατακι το βραδυνο

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

άτιμη πιπίλα δε λες τίποτε ρε Γατούλα...κι εμείς το ίδιο πρόβλημα είχαμε, μόνο που με σήκωνε ανά 10 λεπτά για να του βάλω την πιπίλα κι αυτό μπορεί να γινότανε όλο το βράδυ...οπότε το παλέψαμε και τελικά την κόψαμε :D και ησυχάσαμε όλοι και το νινάκι μου έχει αρχίσει επιτέλους να κοιμάται περισσότερες ώρες την νύχτα :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

το μωρακι μου ειναι 41 ημερων και εχω παρατηρησει τις τελευταιες μερες οτι καμια φορα εχει στα χερακια και στα ποδαρακια ενα παροδικο τρεμουλο. Κυριως το εβλεπα οταν τεντωνοταν και δε με ανησυχουσε απλα καμια φορα συμβαινει πχ την ωρα που θηλαζω και ειναι χαλαρη να χει τρεμουλο στο ενα ποδαρακι...ξερετε κατι για αυτο?

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου το εκανε αυτο οταν ηταν πιο μικρος καμια φορα στο ενα ποδαρακι δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο αλλα δεν ρωτας και τον παιδιατρο σου για σιγουρια???

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό γιατί το μυικό σύστημα είναι ακόμα αδύναμο. Η μικρή μου έκανε αυτό το τρέμουλο μέχρι 3 μηνών ειδικά όταν τεντονώταν. Όπως όμως λέει και η θεσσαλινικιά, να ρωτήσεις και τον παιδίατρό σου :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου το εκανε συνηθως στο ενα ποδαρακι ενα τρεμουλο που κραταγε δευτερολεπτα. Το εκανε μεχρι 5 μηνων που και που ειχα ρωτησει και το γιατρο και δεν εδωσε καμια σημασια μου ειπε δεν ειναι τιποτα αλλα εγω ανησυχουσα τοτε. Μετα τον 5ο εξαφανιστηκε :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις καθολου!

Το εκανε και ο μπεμπης μου και το μωρακι μιας φιλης που γεννησε 1 μηνα μετα απο εμενα.

Αυτο ονομαζετε βρεφικος τρομος και συμβαινει επειδη το μυικο τους συστημα ειναι ανωριμο και εχουν πολυ ευαισθητες νευρικες απολιξεις.

Μεγαλωνοντας υποχωρει και αυτο συμβαινει πολυ συντομα.

Να ζησει το μωρουλι σου.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια..φανταστηκα οτι θα ναι κατι τετοιο που να οφειλετε σε ανωριμοτητα του νευρικου συστηματος αλλα ηθελα να καθησυχαστω..εννεοιτε οτι θα ρωτησω και τη παιδιατρο με τη πρωτη ευκαιρια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να ρωτησω μηπως το ειχε καμια μαμα με το μωρο της... ο μικρος ειναι 1,5 μηνα και τρομαζει ευκολα, σαν να κοιμαται πολυ ελαφρα και τρομαζει με καποια κινηση, κανει ενα τρεμουλακι στο ποδι -που ο παιδιατρος μου ειπε ειναι οκ το κανουν ολα τα μωρα- αλλα δεν θυμαμαι να τα ειχε και ο μεγαλος μου ετσι. καλα βεβαια ο μεγαλος εριχνε βαρυ υπνο, αλλα ειναι λογικο να τρομαζει ευκολα?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...