Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ


anirama

Recommended Posts

ωραία στις φαρμακοβιομηχανίες κάνουμε μηνυσεις

 

πείτε μου

σε ποιον θα κάνει μήνυση η μάνα ενος ογκολογικού παιδιού που κόλησε ανεμοβλογιά κατά τη διάρκεια της εφόδου του (αρχική επιθετική θεραπεία πολύ σημαντική για την τελική έκβαση)

αναγκάστηκε να διακόψει τη θεραπεία (και ο καρκίνος, λευχαιμία, επαναδραστηριοποιηθηκε γιατί δεν είχε ακόμα προλάβει να εκριζωθεί)

 

στη μάνα του παιδιού που το κόλλησε γιατί δεν το είχε εμβολιάσει;

στο κράτος που δεν εβολιάζει υποχρεωτικά;

 

σε ποιον;

πείτε μου[/QUOT

 

Για να κολλήσει το δικό της παιδι σημαίνει ότι και το δικό της ήταν ανεμβολίαστο...αρα βασικά στον εαυτό της... και σε όσους ελαφρα τη καρδία μιλάνε για "παρενέργειες" και παριστανουν τους εναλλακτικούς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 605
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mιλάει για θεραπεία εφόδου αρα αρχική θεραπεία αρα πρόσφατη διάγνωση αρα το παιδί θα μπορουσε να είναι ηδη εμβολιασμένο αν ήταν στην καταλληλη ηλικία για εμβολιασμό. Προφανως αν δεν ηταν στην καταλληλη ηλικία για εμβολιασμο το πασχον παιδι οι τυψεις βαραινουν την μαμα του παιδιου που κόλλησε την νόσο στο παιδάκι με το ογκολογικο νοσημα. Η ουσία είναι ότι τα εμβολια προστατευουν ιδιαιτερα τις "ευαίσθητες" ομαδες των παιδιων πχ με χρονια αναπνευστικα νοσηματα ή με ογκολογικα νοσηματα και τελικα πιστευω αυτοι που τα μάχονται είναι συνηθως γονεις με υγιεστατα παιδακια που νομιζουν ότι η αρρωστια δεν θα τους χτυπήσει ποτε την πόρτα...και τελικά αυτοι οι γονεις θετουν σε κινδυνο τα παιδακια των "ομαδων υψηλου κινδυνου" καθως τα δικα τους παιδια μπορει να μην παθουν τιποτα από την ανεμοβλογια αλλα ο συμμαθητης τους που καθεται πχ στο διπλανο θρανιο και εχει καποιο χρονιο νοσημα μπορει να πεθανει από την ανεμοβλογια..αλλα ποιος νοιαζεται για τα παιδια των άλλων εεεε??? Μεχρι οι "αλλοι" να γινουνε "εμεις"...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

τα παιδάκια που έχουν λευχαιμία απ' οτι γνωρίζω είναι συνεχώς υπο νοσηλεία. Μια φίλη από το φόρουμ που το πέρασε αυτό ήταν 6 μήνες μέσα στο Ελπιδα συνεχώμενα. Το παιδάκι δεν έκανε να δει ούτε τα αδελφάκια του :( ευτυχώς το ξεπέρασε το γιαβράκι μου.....

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν παιδιά με νεοπλασίες που δεν πρόλαβαν να εμβολιαστούν. καταλάβατε…και δεν είναι συνεχώς υπό νοσηλεία, μπαίνουν βγαίνουν..να μην λεμε πράγματα ανυπόστατα για τόσο σοβαρά ζητήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mιλάει για θεραπεία εφόδου αρα αρχική θεραπεία αρα πρόσφατη διάγνωση αρα το παιδί θα μπορουσε να είναι ηδη εμβολιασμένο αν ήταν στην καταλληλη ηλικία για εμβολιασμό. Προφανως αν δεν ηταν στην καταλληλη ηλικία για εμβολιασμο το πασχον παιδι οι τυψεις βαραινουν την μαμα του παιδιου που κόλλησε την νόσο στο παιδάκι με το ογκολογικο νοσημα. Η ουσία είναι ότι τα εμβολια προστατευουν ιδιαιτερα τις "ευαίσθητες" ομαδες των παιδιων πχ με χρονια αναπνευστικα νοσηματα ή με ογκολογικα νοσηματα και τελικα πιστευω αυτοι που τα μάχονται είναι συνηθως γονεις με υγιεστατα παιδακια που νομιζουν ότι η αρρωστια δεν θα τους χτυπήσει ποτε την πόρτα...και τελικά αυτοι οι γονεις θετουν σε κινδυνο τα παιδακια των "ομαδων υψηλου κινδυνου" καθως τα δικα τους παιδια μπορει να μην παθουν τιποτα από την ανεμοβλογια αλλα ο συμμαθητης τους που καθεται πχ στο διπλανο θρανιο και εχει καποιο χρονιο νοσημα μπορει να πεθανει από την ανεμοβλογια..αλλα ποιος νοιαζεται για τα παιδια των άλλων εεεε??? Μεχρι οι "αλλοι" να γινουνε "εμεις"...:(:(:(

 

προσυπογράφω.

το επιχείρημα ότι τα παιδιά με σοβαρές ασθένειες είναι συνεχώς υπό νοσηλεία με ξεπερνάει.είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητη πέρασε ο ανιψιος μυ αυτό το γολγοθά. καλό είναι να μη μιλάμε αν δεν γνωρίζουμε..πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδάκια που έχουν λευχαιμία απ' οτι γνωρίζω είναι συνεχώς υπο νοσηλεία. Μια φίλη από το φόρουμ που το πέρασε αυτό ήταν 6 μήνες μέσα στο Ελπιδα συνεχώμενα. Το παιδάκι δεν έκανε να δει ούτε τα αδελφάκια του :( ευτυχώς το ξεπέρασε το γιαβράκι μου.....

 

Ξερεις τα παιδακια με λευχαιμία μπορει να κυκλοφορουν και ένα μηνα αδιάγνωστα ώσπου να φανει πχ ότι η μελανια επιμενει, το απόστημα επιμενει, ο πυρετος επιμενει και να στειλει ενας παιδίατρος το παιδι να κανει γενικη αιματος...αν εκεινο το διαστημα ΠΡΙΝ την διαγνωση που για ένα παιδακι πχ με ογκο στα οστα μπορει να ειναι και πολύ μεγαλυτερο δηλ και εξαμηνο μεχρι να βγει η διαγνωση ή να υποψιαστεί ο παιδίατρος ότι όντως κατι τρεχει τα παιδακια και σχολειο πανε και σε παρτυ πανε και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ κινδυνευουν από τα ανεμβολιαστα παιδακια που κυκλοφορούνε διπλα τους...διοτι σε ένα ανοσοκατεσταλμενο οργανισμο ο ιος μπορει ευκολα να περασει στο κεντρικο νευρικο συστημα και να κανει την εγκεφαλίτιδα που φοβομαστε...και τοτε δεν ειναι απλως το πρόβλημα ότι καθυστερει η θεραπεία για το νεοπλασματικο πρόβλημα...το παιδι κινδυνευει να καταλήξει απο τον ιδιο τον ιο πριν προλαβει να λαβει θεραπεία για τον καρκινο...

Link to comment
Share on other sites

ρε γιογκίνι τι λες;

η έφοδος κρατα 28 μέρες αν θυμάμαι καλά

βγαίνεις για δυο βδομάδες

μετά μπαινοβγαίνεις για το επόμενο 18 μηνο

 

και δεν είναι μόνο τα ογκολογικά παιδιά

υπάρχουν και άλλα παιδιά με σοβαρές παθήσεις που κυνδινεύουν από τα ανεμβολιάστα

ή παιδιά που λόγω ηλικίας δεν έχουν κάνει όλα τα εμβόλια και είναι εκτεθημένα

 

έλεος πια με την πόλωση

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τα παιδακια με λευχαιμία μπορει να κυκλοφορουν και ένα μηνα αδιάγνωστα

ιχσύει αυτό

δικό μου παιδάκι διάγνώστηκε με λευχαιμεία και ταυτοχρόνως έπασχε από γρίππη η1ν1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε όσους ελαφρα τη καρδία μιλάνε για "παρενέργειες" και παριστανουν τους εναλλακτικούς...

αυτό

πρέπει και οι εναλλακτικοί να αντιμετωπίζουν ευθύνες

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

 

γιατί μόνο οι φαρμακοβιομηχανίες;

Link to comment
Share on other sites

και όχι μόνο σοβαρές παθήσεις..ξέρεις πχ ότι τα παιδιά με άσθμα, μια πάρα πολύ συχνή κατάσταση στην παιδ. ηλικία, θεωρούνται άτομα που πρεπει να κάνουν το αντιγριπικό..δλδ μην κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, να κοιτάμε και τους δίπλα μας..μια παιδίατρος το καλοκαίρι μου έλεγε ότι έχει απηυδήσει με αυτή την κατάσταση. γονείς που δεν εμβολίαζαν τα παιδιά τους, την έπαιρναν τηλ και απαιτούσαν στο χώρο αναμονης του ιατρείου της να μην υπάρχουν άλλα παιδιά για να μην κολήσουν τα δικά τους.δλδ πιο φασιστικό από αυτό υπάρχει? επίσης πλαστογραφούν βιβλιάρια για να τα παίρνουν στους παιδικούς και άλλα χαριτωμένα..

Link to comment
Share on other sites

εντάξει καποια πράγματα δεν τα γνωρίζω μπορείτε να μου το λέτε ευγενικά δεν υπάρχει λόγος να κράζετε ούτε να χαρακτηρίζετε, ευχαριστώ :)

Κάποια στιγμή πρέπει κάποιοι να καταλαβουν ότι σε ενα φόρουμ ΣΥΖΗΤΑΜΕ σαν να είμαστε σε ενα καφέ δεν σημαίνει πως ότι γράφουμε ειναι επιστημονικά τεκμηριωμένο και σωστό, ο καθένας γράφει τις εμπειρίες του, τα πιστεύω του κτλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μπορεί να έχω άγνοια αλλά και άλλους που βλέπω επαγγελματίες πάλι δεν διατυπώνουν και πάντα τις σωστές απόψεις και ευτυχώς έχουμε και μια παιδίατρο εδω και μπορεί να μας διαφωτίζει καλύτερα και παρόλο που έχουμε λανθασμένη άποψη να διορθώνει με ωραίο τρόπο και λίγο πιο αντικειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ετσι ειναι τα πραγματα...οι φανατικοι "αντιεμβολιακοι" (??!!!!) ειναι συνηθως αυτοι που νομιζουν πως δεν προκειται ποτε να τους συμβει κατι κακο..." και μεις περασαμε ανεμοβλογια, ερυθρα κλπ κλπ και δεν παθαμε τιποτε" κλασσικη ατακα.. ας ειχε παθει κατι εστω και 2ος ξαδελφος σου , να δουμε θα τα λεγες αραγε αυτα?

 

Μιλαγα με μια συμπαθεστατη μαμα και τι μου λεει? "Η ταδε γνωστη μου δεν κανει εμβολια στα παιδια της γιατι μπλα μπλα μπλα...και να φανταστεις ειναι ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ , τα ξερει πολυ καλα.." :shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Καλα δεν ειναι και η πλεον ειδικη ως δικηγορος απαντησα με ευγενεια,,,γιατι οπως ειπε και η YOGINI εδω μιλαμε οπως θα μιλουσαμε σε ενα καφε live, δε μαλλιοτραβιομαστε, απλα λεμε τη γνωμη μας. Εννοειται πως δε χρειαζεται να διαβαζουμε επιστημονικα αρθρα πριν παραθεσουμε την αποψη μας, λεμε απλα "πιστευω πως" αν δεν ειμαστε σιγουροι και τελειωσε...

 

Σχετικα με τα ογκολογικα περιστατικα, τα παιδακια διακοποτουν τους εμβολιασμους απο την αρχη της θεραπειας τους μεχρι και 2 χρονια μετα περιπου...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εμβολιαζονται ολο αυτο το χρονικο διαστημα. Επιπλεον, ουτε κατα διανοια δεν μενουν μηνες νοσηλευομενα. Μπαινουν, μενουν οσοο πρεπει, βγαινουν, κυκλοφορουν εξω, ξαναμπαινουν, ξαναβγαινουν κλπ κλπ Ολο το διαστημα που ειναι εξω, η τυχη τους εξαρταται σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ βαθμο απο τη "γαιδουρια" η μη των συμπολιτων τους....των αλλων γονεων δηλαδη που αποφασιζουν αν θα τα παρουν στο λαιμο τους μη εμβολιαζοντας ο καθενας το παιδακι του.

Αλλα τι λεμε τωρα? "Γαιδουρια" υπαρχει παντου και παντα θα υπαρχει...σιγα μην εχουν γυρω μας οι καποιοι γονεις ολες αυτες τις "χαζοευαισθησιες" για τις οποιες συζηταμε!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν το κράτος τα έδινε δωρεάν τα εμβόλια δεν θα υπήρχε αυτο το πρόβλημα

Εδώ τα δίνουν δωρεάν και δεν βρίσκεις παιδί ανεμβολιαστο!! Και οι Άγγλοι ειναι πολύ τσιγκουνηδες, δεν δίνουν τίποτα τζάμπα :wink:

Μέχρι και της μηνιγγίτιδας B το δίνουν δωρεάν σε άτομα με σοβαρό πρόβλημα υγείας!

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ γίνονται δωρεάν, σε κάποια νοσοκομεία, για τους ανασφάλιστους. Καλά, όχι το Bexsero. Φαντάζομαι ότι αν πάρεις να ρωτήσεις αν γίνεται δωρεάν το Bexsero, θα απαντήσουν "πολύ καλό, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;" :rolleyes:

 

Πάντως, από ό, τι έχω καταλάβει, οι φανατικοί αντιεμβολιαστές δεν είναι βολεψάκηδες. Πιστεύουν ακράδαντα ότι τα εμβόλια κάνουν μόνο κακό, ότι η ανοσία αγέλης είναι μύθος και λυπούνται αυτούς που εμβολιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν μπορώ να χαρακτηρίσω γαϊδούρι τον γονιό που δεν κάνει εμβόλια γιατι γνωρίζω αρκετούς και ξέρω με τι πόνο και τι άγχος δεν κάνουν εμβόλια. Πραγματικά φοβούνται πάρα πολύ οτι τα παιδιά τους θα αρρωστήσουν πολύ από τα εμβόλια.

Ξέρεις κάτι έχω παιδάκια και αν κάποιο από τα παιδιά μου πάθαινε κάτι που κόλλησε θες από ανεμβολιαστο παιδάκι δεν θα κατηγορούσα το παιδάκι αλλα εμένα. Είναι δική ΜΟΥ ευθύνη το παιδί μου δεν μπορώ να αναγκάσω τους άλλους να κάνουν κάτι που δεν θέλουν. Το να τρυπάς το σώμα σου με το έτσι θέλω το θεωρώ πολύ φασιστικό και τρομαχτικό.

Αν φοβάμαι τις ασθένειες εγω πρέπει να προστατευτώ.

Το ότι ζω σε μια κοινωνία οργανωμένη δεν σημαίνει οτι παραχωρώ και το σώμα μου στο κράτος να το κάνει ότι θέλει.

Αυτό που με πειράζει είναι οι ανεξέλεγκτοι πλυθησμοί που εισέρχονται στην χώρα και όντως έχουν μεταδοτικές ασθένειες και εκεί δεν υπάρχει καμία περίθαλψη και οργανωση. Έβλεπα προχθές οτι άδειασαν την Αμυγδαλέζα είχαν πολλοί φυματίωση και ψώρα και τους έστειλαν στην ευχή του θεού. Ε τώρα αμα πάρω τα παιδιά μου και τα πάω βόλτα στο κέντρο που ξέρω τι γίνεται εγω θα φταίω εν μέρει αφού ξέρω οτι το κράτος δεν κάνει κάτι επι τούτου.

 

Μια φίλη μου ειναι κοινωνική λειτουργός σε κέντρο κράτησης.....τους είπαν οι γιατροί με μάσκες σαν αστακοί μέσα γιατι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα....αυτή η κοπέλα έχει δύο παιδάκια προσχολικής ηλικίας, με τι φόβο πάει σπίτι της να ξέρατε. Ευτυχώς ειναι για λίγους μήνες η σύμβαση και το έχουν σπάσει σε πολύ λίγες ώρες εβδομαδιαία αλλά και πάλι δεν ξέρεις ποτέ και κάποιοι μετανάστες είναι επιθετικοί και όταν κάνουν την συζήτηση δεν υπάρχει φύλαξη. Προς Θεού δεν λέω οτι φταίνε οι άνθρωποι αλλα οι καταστάσεις και η αναλγησία του κράτους.

 

Πραγματικά ελπίζω να βγάλουν ένα αποτελεσματικό εμβόλιο κατά της φυματίωσης να πάμε αύριο να το κάνουμε.

 

Μια φίλη μου έχει ενα παιδάκι 1 1/2 χρονών και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα εμβόλια θέλει όμως να κάνει κάποια και θα ξεκινήσε με τετραβακ για τον τέτανο περισσότερο. Επίσης θέλει να κάνει και αυτό το ακριβό που λέτε γιατι όντως υπάρχει αυτή η ασθένεια και ειναι θανατηφόρα. Πιο πολύ την νοιάζει η μηνιγγίτιδα Β παρά η ανεμοβλογια. Ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά πως να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

"Αυτό που με πειράζει είναι οι ανεξέλεγκτοι πλυθησμοί που εισέρχονται στην χώρα και όντως έχουν μεταδοτικές ασθένειες και εκεί δεν υπάρχει καμία περίθαλψη και οργανωση. Έβλεπα προχθές οτι άδειασαν την Αμυγδαλέζα είχαν πολλοί φυματίωση και ψώρα και τους έστειλαν στην ευχή του θεού. Ε τώρα αμα πάρω τα παιδιά μου και τα πάω βόλτα στο κέντρο που ξέρω τι γίνεται εγω θα φταίω εν μέρει αφού ξέρω οτι το κράτος δεν κάνει κάτι επι τούτου. " δεν ξέρω πώς να χαρακτηρίσω αυτή την τοποθέτηση. ένα θα σου πω. αν εδώ δεν εμβολιάζαμε τα παιδιά μας -οι υπόλοιποι όχι εσείς- τα ίδια θα ίσχυαν και για την Ελλάδα. και πώς θα προστάτευες τα παιδιά σου. με κατ΄οικον διδασκαλία, αγγλικά και μπαλέτο στο σπίτι? μα τι λές...

Link to comment
Share on other sites

εγω εμβολιάζω τα παιδιά μου οπότε τα βλέπω τα πράγματα από μια μεσαία οδό...

 

Σε μια χώρα με καλές συνθήκες υγιεινής και διατροφής δεν έχω λόγο να φοβάμαι, οταν ομως εισέρχονται τόσοι χιλιάδες άνθρωποι ταλαιπηρημένοι απο χώρες με επιδημίες αλλάζει το πράγμα. Θα επρεπε να υπάρχουν σύνορα ωστε να περιθάλπονται οι πληθυσμοί πριν αναμιχθούν με ένα "υγιές" σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Σε τάξη σχολείου,παιδάκι δεν έχει κανει ουτε ενα εμβόλιο στη ζωη του. Υπάρχει περιπτωση οι συμμαθητές του να κολλήσουν κάτι;;

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Σε τάξη σχολείου,παιδάκι δεν έχει κανει ουτε ενα εμβόλιο στη ζωη του. Υπάρχει περιπτωση οι συμμαθητές του να κολλήσουν κάτι;;

 

Oι συμμαθητες του αν είναι εμβολιασμένοι στην ωρα τους δεν κινδυνευουν αλλα πχ τα αδελφάκια των συμμαθητών αν είναι μικροτερα και δεν εχουν κανει καποια εμβολια λόγω ηλικιας μπορει να κινδυνευσουν...μια εγκυος μαμα συμμαθητή που περασε μικρη την ερυθρα και δεν εχει ικανοποιητικο τιτλο αντισωμάτων ή δεν εχει περασει ερυθρα ποτε επισης κινδυνευει να γεννησει παιδι με πρόβλημα ή να αναγκαστεί να κανει διακοπη κυησης...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...