Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλα στο σουπερ και εγω δεκα ωρες εκανα και κανω και φρικαρα με οταν συνηδειτοποιησα τοσα χρονια τι ετρωγα γιατι ποτε δεν εβλεπα τα συστατικα....τα περισσοτερα πια που δινω ειναι σπιτικα πραγματα ή προσεγμενα γιατι εχουμε ακομη αλλα θεματα με αλλες τροφες.....δε πειραζει ομως....δε θα παθει και τιποτα η μικρη εαν δε φαει διαφορες αηδιες που οι αλλοι θεωρουν αυτονοητες ....:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η κόρη μου πίνει το αλθέρα απο τον 9ο μήνα περίπου.Φρουτόκρεμα δεν τρώει, αν θα φάει κανένα κομματάκι μήλο ή μπανάνα, καθώς δεν τρώει και καμμιά αντιαλλεργική έτοιμη κρέμα.Τα γεύματα στερεών τροφών που κάνει είναι δυο γευματα χορτόσουπα ή κρέας ή ψάρι ανάλογα την μέρα.Υπάρχει κάποια κρέμα που ναμπορώ να παρασκευάσω εγώ με το αλθέρα;Η κάποιο άλλο σνακ που να μπορούμε να φάμε αντί τη φρουτόκρεμα;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα και απο μενα την ομοιοπαθουσα!

Εμεις την αλλεργια την καταλαβαμε πριν σαραντησουμε και δοκιμασαμε 3 γαλατα μεχρι να καταληξουμε στο almiron pepti,το οποιο πινουμε ακομη.Τωρα ξεκινησαμε το nutricia HA το υποαλλεργικο,απο παλιο μας γαλα καθε 2 μερες αφαιρουμε μιση κουταλια και προσθετουμε απο το καινουργιο μιση κουταλια αντιστοιχα.Τρωμα ακομη τα βασικα και μας υποσχεθηκε η παιδιατρος μας πως αν το δεχτει το γαλα θα μας επιτρεψει να φαμε κατι καινουργιο -αντε να δουμε-

Διαβαζω για αδρεναλινη,αταραξ και νοιωθω πολυ τυχεροι που εμεις την αλεργια την εκδηλωνουμε ως επι το πληστον με ξηροδερμια και στασιμοτητα βαρους,κλαμα πολυ σπανια εμετο και πολλες κενωσεις.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου πίνει το αλθέρα απο τον 9ο μήνα περίπου.Φρουτόκρεμα δεν τρώει, αν θα φάει κανένα κομματάκι μήλο ή μπανάνα, καθώς δεν τρώει και καμμιά αντιαλλεργική έτοιμη κρέμα.Τα γεύματα στερεών τροφών που κάνει είναι δυο γευματα χορτόσουπα ή κρέας ή ψάρι ανάλογα την μέρα.Υπάρχει κάποια κρέμα που ναμπορώ να παρασκευάσω εγώ με το αλθέρα;Η κάποιο άλλο σνακ που να μπορούμε να φάμε αντί τη φρουτόκρεμα;

 

 

δε μπορει λογω αλλεργιας να φαει αντιαλλεργικες κρεμες ή δε της αρεσουν ??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου πίνει το αλθέρα απο τον 9ο μήνα περίπου.Φρουτόκρεμα δεν τρώει, αν θα φάει κανένα κομματάκι μήλο ή μπανάνα, καθώς δεν τρώει και καμμιά αντιαλλεργική έτοιμη κρέμα.Τα γεύματα στερεών τροφών που κάνει είναι δυο γευματα χορτόσουπα ή κρέας ή ψάρι ανάλογα την μέρα.Υπάρχει κάποια κρέμα που ναμπορώ να παρασκευάσω εγώ με το αλθέρα;Η κάποιο άλλο σνακ που να μπορούμε να φάμε αντί τη φρουτόκρεμα;

Αν επιτρέπεται στην περίπτωση σας δοκιμάστε την allergy care της Nutricia (θα τη φτιάξεις με το αλθέρα), βάλε και λίγο, πολύ λίγο μπανάνα μέσα να δώσει γεύση. Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις από φρουτόκρεμα, μία του εμπορίου, αφού δεν τρώει τα φρούτα, η κόρη μου λάτρεψε, ΛΑΤΡΕΨΕ, την φρουταπούρα, θα τη βρεις στα σούπερ μάρκετ, είναι αυτές με τη πλαστική συσκευασία... όταν είχα απελπιστεί που δεν τρώει φρούτα, έτρωγε φρουταπούρα. Βέβαια δεν σταμάτησα ούτε μια μέρα να της φτιάχνω αληθινή φρουτόκρεμα και να την προσπαθώ να τη φάει, κι όντως την τρώει κανονικά εδώ και πολλούς μήνες, και την φρουταπούρα την τρώμε έξω, στη βόλτα κτλ.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην allergy care της Nutricia βάλε και λίγο, πολύ λίγο μπανάνα μέσα να δώσει γεύση.

 

FILAKI Καλησπερα το εχεις δοκιμασει αυτο με τη μπανανα?Το εφαγε?

Και εμεις την allergy care τρωμε αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει αρχισει να τη βαριεται

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

FILAKI Καλησπερα το εχεις δοκιμασει αυτο με τη μπανανα?Το εφαγε?

Και εμεις την allergy care τρωμε αλλα εχω την εντυπωση οτι εχει αρχισει να τη βαριεται

Ναι, έχω κάνει ότι μπορώ για να σπάω την άσχημη γεύση του alfare, φτιάχνω λοιπόν την κρεμούλα (allergy care ή ριζάλευρο, της ίδιας μάρκας είναι κι αυτό αλλά δεν έχει ωραία γεύση) με αυτό το απαίσιο γάλα και βάζω μέσα ότι φρουτάκια θέλω, εμείς κολλήσαμε με την μπανάνα. Αλλά και με αχλάδι το έχει φάει μια χαρά. Α, και μιράντα βάζω αν θέλω.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ παρόλο που δεν τις θέλω τις κρέμες εμπορίου λόγω ζάχαρης η αλήθεια είναι οτι τις δοκίμασα στην προσπαθεια μου να περάσω σταδιακά στην φρέσκια φρουτόκρεμα.Δεν τρώει τίποτα.Ουτε φρουτόκρεμα σκονη ούτε φρουταπούρα ουτε τίποτα.Και την allergy care έχω δοκιμάσει.Καθώς και αυτή της humana με το μήλοτην οποία εγώ λιγουρευόμουν απίστευτα, (μοσχοβόλαγε!)Δεν τρώει καμμία:cry:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ παρόλο που δεν τις θέλω τις κρέμες εμπορίου λόγω ζάχαρης η αλήθεια είναι οτι τις δοκίμασα στην προσπαθεια μου να περάσω σταδιακά στην φρέσκια φρουτόκρεμα.Δεν τρώει τίποτα.Ουτε φρουτόκρεμα σκονη ούτε φρουταπούρα ουτε τίποτα.Και την allergy care έχω δοκιμάσει.Καθώς και αυτή της humana με το μήλοτην οποία εγώ λιγουρευόμουν απίστευτα, (μοσχοβόλαγε!)Δεν τρώει καμμία:cry:

 

Εμείς πίνουμε Alfare και τρώμε κρέμα Sinlac (Nestle) την δοκίμασες;Έχει το πλεονέκτημα ότι την φτιάχνεις με νεράκι και όχι με το γάλα.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πίνουμε Alfare και τρώμε κρέμα Sinlac (Nestle) την δοκίμασες;Έχει το πλεονέκτημα ότι την φτιάχνεις με νεράκι και όχι με το γάλα.

Ναι...ουτε αυτή την ήθελε.Περισσότερο ψάχνω για σπιτικές λύσεις μια και όλες τις βιομηχανοποιημένες τις έχω δοκιμάσει.(Νομίζω τουλάχιστον)

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι...ουτε αυτή την ήθελε.Περισσότερο ψάχνω για σπιτικές λύσεις μια και όλες τις βιομηχανοποιημένες τις έχω δοκιμάσει.(Νομίζω τουλάχιστον)
Εμείς τρώμε τα εξής: μουστοκουλουράκια, λαδοκουλουράκια και λοιπά κουλουράκια πορτοκαλιού κτλ., λουκουμάδες, ψωμί με βιτάμ και μέλι κι εχτές της έφτιαξε η πεθερά μου και μια φανουρόπιτα που της αρέσει πολύ, χωρίς ξηρους καρπούς φυσικά... Όλο τα ίδια και τα ίδια βέβαια... δύσκολο να βρεις ένα διαφορετικό σνακ... Όλο ψάχνω κάτι να της κάνω να φάει... ο άντρας μου με κοροϊδεύει οτι θα την χοντρύνω... λέτε...;;; Προς το παρόν πάντως είναι μινιόν. Ελπίζω να βοήθησα, αν έχεις καμιά ιδέα πες μου κι εσύ.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φιλάκι κατι τέτοια της δίνω.Φτιάχνω κεηκ πορτοκάλι με λιγότερη ζάχαρη και διάφορα κουλουράκια.Να σου πω την αλήθεια ψωμί με βούτυρο και μέλι δεν το είχα σκεφτεί, μάλλον επειδή φοβάμαι ακόμα το μέλι.Αλήθεια το βούτυρο δεν την πειράζει;Εμείς έχουμε αλλεργία και στο αυγό.Εμας μας περιορίζει ακόμα το οτι έχουμε λίγα δοντάκια (5), έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...

(το καημένο το παιδάκι δεν μπορεί που δεν μπορεί να φάει τις μισές τροφές, έχει και την τρελή την μάνα του με τα κολληματά της...!!!!)

Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει ότι μπορώ για να σπάω την άσχημη γεύση του alfare, φτιάχνω λοιπόν την κρεμούλα (allergy care ή ριζάλευρο, της ίδιας μάρκας είναι κι αυτό αλλά δεν έχει ωραία γεύση) με αυτό το απαίσιο γάλα και βάζω μέσα ότι φρουτάκια θέλω, εμείς κολλήσαμε με την μπανάνα. Αλλά και με αχλάδι το έχει φάει μια χαρά. Α, και μιράντα βάζω αν θέλω.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Θα το δοκιμασω και γω με κανενα φρουτακι μεσα αλλο μικρη ποσοτητα γιατι οταν του εβαζα ενα ολοκληρο το εφαγε μια δυο μερες και μετα την εκανε εμετο την κρεμα.Ασε που και με το γαλα οταν του τη φτιαχνω την κρεμα την τρωει μια δυο μερες και μετα την κανει εμετο του πεφτει βαρια.[φυσικα αυτο το ειχα δοκιμασει στην αρχη και μετα οταν ητανε 8 μηνων τωρα που μεγαλωσε μπορει να το ανεχεται]

Μιραντα δεν κανει να φαμε ακομη και ψαχνω καμια συνταγη για κανενα κουλουρακι που να μπορει να φαει η και κανενα κεικ αλλα να μην εχει γαλα να μην εχει αυγο υπαρχει??????????????????????

Αν φτιαξω κεικ με το δικο του γαλα λετε να πετυχει??????????

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ φιλάκι κατι τέτοια της δίνω.Φτιάχνω κεηκ πορτοκάλι με λιγότερη ζάχαρη και διάφορα κουλουράκια.Να σου πω την αλήθεια ψωμί με βούτυρο και μέλι δεν το είχα σκεφτεί, μάλλον επειδή φοβάμαι ακόμα το μέλι.Αλήθεια το βούτυρο δεν την πειράζει;Εμείς έχουμε αλλεργία και στο αυγό.Εμας μας περιορίζει ακόμα το οτι έχουμε λίγα δοντάκια (5), έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...

(το καημένο το παιδάκι δεν μπορεί που δεν μπορεί να φάει τις μισές τροφές, έχει και την τρελή την μάνα του με τα κολληματά της...!!!!)

Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;

 

 

Σήμερα ήρθε η παιδιατρός μας και μου είπε να της φτιάξω κουλουράκια να αρχίσει να μασουλάει.Μήπως έχεις να με διευκολύνεις με συνταγή;Δεν έχω ιδέα ούτε για κανονικά :eek:, πολλώ δε μάλλον χωρίς γάλα και αυγά.Ευχαριστώ

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

έχω και κόλλημα να μην τρώει συχνά ζάχαρη...

(το καημένο το παιδάκι δεν μπορεί που δεν μπορεί να φάει τις μισές τροφές, έχει και την τρελή την μάνα του με τα κολληματά της...!!!!)

Αναρωτιώμουν αν μπορώ να φτιάξω ρυζόγαλο με το αλθέρα αλλά μάλλον δεν μπορεί να διατηρηθεί ε;

Για τη ζάχαρη δεν έχεις άδικο... θέλει προσοχή.................... κι εγώ ελπίζω να μην το παρακάνω... αλλά σκέψου πόσες βλακείες γλυτώνουν τα παιδιά μας (σοκολάτες κτλ.) Όσο για το αλθέρα δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε συνταγές, το αλφαρέ που πίνει η κόρη μου, μου είπε η αλλεργιολόγος μας ότι δεν βράζει κι αν θέλω να κάνω καμιά συνταγή που να μη χρειάζεται βράσιμο το γάλα να το δοκιμάσω. Αλλά δεν το επιχείρησα ποτέ.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγώ συνταγή για κέηκ πορτοκάλι νοστιμότατο χωρίς αυγό και γάλα αν θέλει καμμιά.

 

Και γω τη θελω τη συνταγη βρηκα μια αλλα να δω και τη δικη σου μπορει να ειναι πιο ωραια!!!:lol::lol::lol::lol:

 

Tί γάλα πίνετε; Βλ. πιο πάνω τί έγραψα για το alfare.

 

Πινουμε το almiron pepti.Καλυτερα να του κανω χωρις γαλα γιατι δεν ξερω τι θα βγει.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!ξερει κανεις αν η αναγωγες σε ηλικια 14 μηνων μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας στο γαλα?εχουμε κανει εξετασεις και ολα ειναι αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!ξερει κανεις αν η αναγωγες σε ηλικια 14 μηνων μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας στο γαλα?εχουμε κανει εξετασεις και ολα ειναι αρνητικα

 

Καλως ήρθες Ανναλίζα.Τις εξετάσεις πότε τις είχατε κάνει;Να ξέρεις πως η αλλεργία μπορεί να προκύψει αναπάσα στιγμή ακόμα και αν κάποια στιγμή τα τεστ ήταν αρνητικά.Και εμάς η αλλεργία με αναγωγές εκδηλώνεται.

Είσαι σίγουρη οτι έκανες το σωστό τεστ;

Αρχικά εμείς είχαμε πάει στο νοσοκομείο και είχαμε ζητήσει να κάνουμε το τεστ για την αλλεργία.Η γιατρός καθότι άσχετη (παιδίατρος, όχι παιδοαλλεργιολόγος )μας έκανε ένα γενικό τεστ αλλεργιών ή κάτι τέτοιο το οποίο βγήκε αρνητικό.Οι αναγωγές όμως συνεχίζονταν.Η παιδοαλλεργιολόγος που πήγαμε μετά, μας έκανε τα δερματικά τεστ και βρήκαμε αλλεργία στο αυγό, στην αγελαδινή πρωτείνη και στα δημητριακά.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την πορτοκαλόπιτα, σκέφτηκα το εξής.Τι λέτε να φτιάξουμε ένα διαφορετικό τόπικ και να συγκεντρώσουμε όλες τις αντιαλλεργικές μας συνταγές;

Μέχρι τότε την γράφω εδώ:

 

Πορτοκαλόπιτα χωρίς αυγα και γάλα.

 

1,5 ποτήρι ζάχαρη (εγώ βάζω 1)

1 ποτήρι λάδι (εγώ βάζω 3/4)

ξύσμα δυο πορτοκαλιών και 1 λεμονιού

1 ποτήρι πορτοκαλόζουμο

1 κουταλάκι σόδα

1/2 ποτήρι νερό χλιαρό

1/2 κιλό αλευρι

1 κουταλιά μπεηκιν πάουντερ

 

 

Χτυπάω το λάδι με τη ζάχαρη μέχρι να ασπρίσει και προσθέτω το ξύσμα, τη σόδα διαλυμένη στο πορτοκάλι, την μπεηκιν πάουντερ διαλυμένη στο νερό, και το αλεύρι.

Ψήνω για 45 περίπου λεπτά σε μέτριο φούρνο

 

Αν μειώσετε την ζάχαρη θα μειώσετε και το λάδι γιατί αλλιώς βγαίνει πολύ λαδερή.

Η συνταγή κανονικά έχει και ένα ποτήρι καρύδια κοπανισμένα αλλά για ευνόητους λόγους τα παραλείπουμε!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.η Κωνσταντινα μου ειναι ενος ετους κ πριν απο 2 μηνες καταληξαμε οτι εχει αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου ,εκδηλωθηκε με στασιμοτητα βαρους κ αναπτυξης γενικοτερα αν και τα ραστ τεστ ηταν αρνητικα,πινει το αλμιρον πεπτι κ τρωει σινλακ την οποια φτιαχνω με το γαλα της μπας κ παρει καμμια θερμιδα παραπανω.Το πρωι κ το βραδυ πινει πολυ λιγο οποτε κ χανει γευματα απο εκει.ειναι 8545 κ 76 εκ υψος,απο τοτε που ξεκινησαμε το ειδικο γαλα εβαλε συνολικα ενα κιλο,το υψος ομως κ η περιμετρος κεφαλιου αναπτυσεται με αργους ρυθμους κ η παιδιατρος λεει οτι αποδυκνειεται η αλλεργια καθως περιοριζεται η αναπτυξη των οστων ...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...