Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω? με απολυσε και του ειπα σημερα ειμαι εγκυος......


Recommended Posts

κοριτσια , καλησπερα ,

 

σημερα ειμαι πολυ στεναχορημενη.......

ηρθε ο λογιστης απο τη δουλεια μου να μου πει οτι διακοπτουν τη συνεργασια μαζι μου,ΣΗΜΕΡΑ!!!! ΑΣΣΕ!!! και του ειπα οτι ειμαι εγκυος.....ειμα ι7 εβδομαδων.........

και πηγε μεσα ο λογιστης και το ειπε στο αφεντικο μου και γυρισε μετα ο λογιστης και μου ειεπ παρε τη αποζημειωση σου τωρα και φερε μας το χαρτι οτι εισαι εγκυος να δουμε τι θα κανουμε!!!

 

οκ ξερο δεν μπορει να με διοξει τωρα αλλα μονο που ειχε τα χρηματα ...ασσε στεναχορεθηκα......μετα απο 4 χρονια εκει μεσα δεν ειχε το κουραγιο να το πει αυτος ....εστειλε το λογιστη.......και με τη κουραγιο να γυρισω στη δουλεια !!!!!

 

και τωρα θελω να ρωτησω ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΩ............χανω τα επιδοματα εγκυμοσυνης!!!!

τα 6μηνω του οαεδ???

 

τι αν κανω? να του πας το χαρτι που ειμα ιεγκυος να δουλεψω εκει.......σε αυτο το περιβαλλον..........η να μεινω σπιτι μου

 

στη δουλεια ......... εγω ημουν 3 μερες την εβδομαδα επερνα πανω κατω 500......μας ειχε αλλαξει σημαβαση και καλα λογω κριση και απο καθε μερα 1000 επερνα 450-500 3 φορες εβδο.......

 

και δεν ξερο τι να κανω να τον αφησω και να μην ξανα πω και να παω στο ταμειο ανεργειες..........και να περνω 500 απο εκει.......

η να συνεχισω....παρολο που μου ειχε τα λεφτα ετοιμα ,,,,,σε τη κλιμα θα ειμαι...........

 

τι να κανω??????????????????????????????:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κουράγιο και μην στεναχωριέσαι... προέχει να είσαι καλά και εσύ και το παιδάκι σου...

Εάν φύγεις θα χάσεις τα επιδόματά σου και από ΟΑΕΔ και όλα τα σχετικά...

Δεν πειράζει που ήθελε να σε διώξει... κάνε υπομονή και κάνε ένα "δώρο" στο σποράκι σου... μην του χαρίζεσαι... τα δικαιούσαι όλα, να πάς στην επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσεις τα πάντα... έχει δικαίωμα να σε απολύσει ένα χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού σου και αν πάρεις το εξάμηνο, γυρνάς πίσω στη δουλειά, σε απολύει μέτα από 1-2 μήνες... παίρνεις την αποζημίωσή σου και μπαίνεις τότε ταμείο ανεργίας...

Βάλε τη λογική μπροστά και το "συμφέρον" σας!!!:P

Σου εύχομαι να έχεις μία καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια , καλησπερα ,

 

σημερα ειμαι πολυ στεναχορημενη.......

ηρθε ο λογιστης απο τη δουλεια μου να μου πει οτι διακοπτουν τη συνεργασια μαζι μου,ΣΗΜΕΡΑ!!!! ΑΣΣΕ!!! και του ειπα οτι ειμαι εγκυος.....ειμα ι7 εβδομαδων.........

και πηγε μεσα ο λογιστης και το ειπε στο αφεντικο μου και γυρισε μετα ο λογιστης και μου ειεπ παρε τη αποζημειωση σου τωρα και φερε μας το χαρτι οτι εισαι εγκυος να δουμε τι θα κανουμε!!!

 

οκ ξερο δεν μπορει να με διοξει τωρα αλλα μονο που ειχε τα χρηματα ...ασσε στεναχορεθηκα......μετα απο 4 χρονια εκει μεσα δεν ειχε το κουραγιο να το πει αυτος ....εστειλε το λογιστη.......και με τη κουραγιο να γυρισω στη δουλεια !!!!!

 

και τωρα θελω να ρωτησω ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΥΡΙΣΩ............χανω τα επιδοματα εγκυμοσυνης!!!!

τα 6μηνω του οαεδ???

 

τι αν κανω? να του πας το χαρτι που ειμα ιεγκυος να δουλεψω εκει.......σε αυτο το περιβαλλον..........η να μεινω σπιτι μου

 

στη δουλεια ......... εγω ημουν 3 μερες την εβδομαδα επερνα πανω κατω 500......μας ειχε αλλαξει σημαβαση και καλα λογω κριση και απο καθε μερα 1000 επερνα 450-500 3 φορες εβδο.......

 

και δεν ξερο τι να κανω να τον αφησω και να μην ξανα πω και να παω στο ταμειο ανεργειες..........και να περνω 500 απο εκει.......

η να συνεχισω....παρολο που μου ειχε τα λεφτα ετοιμα ,,,,,σε τη κλιμα θα ειμαι...........

 

τι να κανω??????????????????????????????:(

 

 

τα επιδοματα του ικα δεν τα χανεις εφοσον εχεις τα τελευταια 2 χρονια 200 ενσημα.αυτο που χανεις ειναι το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας και το 6μηνο του οαεδ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

να το δεις και αυτό με 200 ένσημα, ισχύει... αλλά έχω την εντύπωση επειδή θα γεννήσεις μέσα στο νέο έτος και η "απόλυση" θα είναι μέσα στο 2011, έχω την εντύπωση ότι κάποια ένσημα πρέπει να είναι και μέσα στο χρόνο του 2012... να το διευκρινήσεις... εγώ στην μικρή μου έχανα για 20 ένσημα το επίδομα, παρακάλεσα τον εργοδότη να παρατείνει την απόλυση για ένα μήνα. (χωρίς να με πληρώσει) για να μην χάσω το επίδομα από ΙΚΑ... έχασα βέβαια επίδομα από ΟΕΑΔ, 6μήνο κ.λ.π.... Θα μου πεις γιατί δεν το κατείγγειλα... γιατί είχα "μεγάλη υποχρέωση" σε αυτόν που με σύστησε σε αυτή τη δουλειά και αν έκανα καταγγελία θα φαινόταν αχαριστία από μέρους μου... αυτά!!! και πάλι Καλή Χρονιά!

2Niwp2.png

6PDKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και μην στεναχωριέσαι... προέχει να είσαι καλά και εσύ και το παιδάκι σου...

Εάν φύγεις θα χάσεις τα επιδόματά σου και από ΟΑΕΔ και όλα τα σχετικά...

Δεν πειράζει που ήθελε να σε διώξει... κάνε υπομονή και κάνε ένα "δώρο" στο σποράκι σου... μην του χαρίζεσαι... τα δικαιούσαι όλα, να πάς στην επιθεώρηση εργασίας και να ρωτήσεις τα πάντα... έχει δικαίωμα να σε απολύσει ένα χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού σου και αν πάρεις το εξάμηνο, γυρνάς πίσω στη δουλειά, σε απολύει μέτα από 1-2 μήνες... παίρνεις την αποζημίωσή σου και μπαίνεις τότε ταμείο ανεργίας...

Βάλε τη λογική μπροστά και το "συμφέρον" σας!!!:P

Σου εύχομαι να έχεις μία καλή εγκυμοσύνη και να πάνε όλα καλά!

 

 

 

ο νομος εχει αλλαξει και μπορει να σε απολυσει πλεον μετα απο 18 μηνες απο την γεννα ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να μην πήρες τα χρήματα και να μην υπόγραψες κάποιο χαρτί. Ο λογιστής ήξερε πολύ καλά, ότι από τη στιγμή που ανακοινώνεις εγκυμοσύνη, δεν μπορεί να σε απολύσει. Να πας το χαρτί που σου ζητάει και φυσικά να μην δεχτείς να φύγεις οικιοθελώς. Γιατί να χασεις τα χρήματα του ΟΑΕΔ; είναι δύσκολες οι εποχές. οσο για το κλίμα, αναγκαστικά θα το υποστείς, αλλά όπως είπες είναι μόνο 3 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

το εξαμηνο του οαεδ ειναι 700 ευρω το μηνα κριμα ειναι να τα χασεις!παρακαλεσε τον να κατσεις μεχρι να γεννησεις τουλαχιστον!αν και υπαρχει νομος που απαγορευεται ν ασε διωξει για 18 μηνες εφοσον εισαι εγκυος και εφου γεννησεις παλι δεν μπορει να σε διωξει!

Link to comment
Share on other sites

Να πας στη δουλειά σου κανονικά, και μην υπογράψεις τίποτα. Άστον να σε απολύσει αργότερα, αφού χρονίσει το παιδί και βάλε, όταν θα έχει το δικαίωμα. Και μπαίνεις ταμείο ανεργίας τότε. Γύρισέ του και τα χρήματά του ωραία ωραία κι άστον να βράζει στο ζουμί του όσο θέλει. Εσύ οπλίσου με αναισθησία σε σημείο γαϊδουριάς, προέχει το σπόρι σου.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να πας στη δουλειά σου κανονικά, και μην υπογράψεις τίποτα. Άστον να σε απολύσει αργότερα, αφού χρονίσει το παιδί και βάλε, όταν θα έχει το δικαίωμα. Και μπαίνεις ταμείο ανεργίας τότε. Γύρισέ του και τα χρήματά του ωραία ωραία κι άστον να βράζει στο ζουμί του όσο θέλει. Εσύ οπλίσου με αναισθησία σε σημείο γαϊδουριάς, προέχει το σπόρι σου.

ακριβως αυτο!!!!!!!

κ αν σου σπασουν τα νευρα τραβας κ μερικες αναρρωτικες αδειουλες....

δυσκολες οι δουλειες κοριτσια μην παρασυρεστε απο εγωισμους!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμένα μου ανακοίνωσαν περικοπή μισθού. Ισχύει οτι δεν μπορεί να γίνει μείωση μισθού σε εγκύους;

Και τι γίνεται με περικοπή/απόλυση αν ακόμα δεν έχεις ανακοινώσει ακόμα στη δουλειά οτι είσαι έγκυος; (Υποψιάζομαι όμως οτι το έχουν καταλάβει γιατί με έχουν πάρει είδηση από τις ναυτίες, πήρα και κάτι αναρρωτικές, είμαι και νιόπαντρη...)

Μήπως επειδή δεν τους το είχα πει, είναι καλυμμένοι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...