Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή ωραρίου μετά την άδεια λοχείας...


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ. ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι να δικαιούσαι καλή μου? Όταν παραιτείσαι δεν αξιώνεις τίποτα. Αποζημίωση υπάρχει μόνο σε περίπτωση απόλυσης.

 

Έτσι!!! :cool:

Άν πάλι δε θές με τίποτα να μείνεις στη δουλειά αυτη - και έχεις κότσια και το λέει η καρδιά σου - μπορεις να αρχίσεις να αργείς συχνά στη δουλειά, να κάνεις μικρά και μεγάλα λάθη, να δείχνεις μια κάποια αδιαφορία.

Όλα αυτά φυσικά χωρίς καθόλου να το θέλεις. Απλά συμβαίνει!!! :idea:

 

Κάποια στιγμή θα σου πούν να περάσεις απο το λογιστήριο να πάρεις την αποζημίωση σου και όλα καλά!!! :cool::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΕΤΑΘΕΤΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤΟ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

 

νομίζω ότι αν αποδείξεις στην επιθεώρηση εργασιας ότι η θέση είναι κατώτερη ιεραρχικά από αυτή που έχεις τώρα κάτι μπορει να γίνει. Δεν είμαι σίγουρη, καλύτερα να μιλήσεις με την επιθεώρηση εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς , νομίζω ότι η μόνη λύση είναι να παραιτηθείς καθώς και να αργείς στη δουλειά σου εσύ ή να σου συμβαίνουν διάφορα....τυχαία περιστατικά , νομίζω ότι προστατευόμαστε 2 χρόνια όπου δεν μπορεί να μας απολύσει ο εργοδότης . Εκτός αν ισχύει κάτι διαφορετικό μετά το 6μηνό .

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραιτεισαι δικαιουσαι την αδεια σου μεικτη και τα επιδοματα χριστουγεννων, πασχα και καλοκαιρινης αδειας.

ΠΡΙΝ παραιτηθεις, παρε ενα τηλεφωνο στην επιθεωρηση εργασιας να σου πουν ακριβως και τα ποσα που δικαιουσαι.

Ναι μεν δεν δικαιουσαι αποζημιωση αλλα δικαιουσαι ολα σου τα επιδοματα!

... θα είσαι πάντα υπεύθυνος γι'αυτό που έχεις εξημερώσει ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να δικαιούσαι καλή μου? Όταν παραιτείσαι δεν αξιώνεις τίποτα. Αποζημίωση υπάρχει μόνο σε περίπτωση απόλυσης.

 

Έτσι!!! :cool:

Άν πάλι δε θές με τίποτα να μείνεις στη δουλειά αυτη - και έχεις κότσια και το λέει η καρδιά σου - μπορεις να αρχίσεις να αργείς συχνά στη δουλειά, να κάνεις μικρά και μεγάλα λάθη, να δείχνεις μια κάποια αδιαφορία.

Όλα αυτά φυσικά χωρίς καθόλου να το θέλεις. Απλά συμβαίνει!!! :idea:

 

Κάποια στιγμή θα σου πούν να περάσεις απο το λογιστήριο να πάρεις την αποζημίωση σου και όλα καλά!!! :cool::lol:

Πολύ ωραία !!!!!!!!

αυτά να μαθαίνεται στα παιδιά σας .

Link to comment
Share on other sites

Τι να δικαιούσαι καλή μου? Όταν παραιτείσαι δεν αξιώνεις τίποτα. Αποζημίωση υπάρχει μόνο σε περίπτωση απόλυσης.

 

Έτσι!!! :cool:

Άν πάλι δε θές με τίποτα να μείνεις στη δουλειά αυτη - και έχεις κότσια και το λέει η καρδιά σου - μπορεις να αρχίσεις να αργείς συχνά στη δουλειά, να κάνεις μικρά και μεγάλα λάθη, να δείχνεις μια κάποια αδιαφορία.

Όλα αυτά φυσικά χωρίς καθόλου να το θέλεις. Απλά συμβαίνει!!! :idea:

 

Κάποια στιγμή θα σου πούν να περάσεις απο το λογιστήριο να πάρεις την αποζημίωση σου και όλα καλά!!! :cool::lol:

Πολύ ωραία !!!!!!!!

αυτά να μαθαίνεται στα παιδιά σας .

 

 

Δηλαδή συγνώμη, τί να μάθω στα παιδιά μου? Ότι όταν μεγαλώσει θα πάει σε μια δουλειά και ο εργοδότης δε θα του κλέβει με χίλιους τρόπους χρήματα για δικό του ώφελος? Ο εργοδότης τί θα λέει στα παιδιά του να είναι τίμιος με το προσωπικό του και να μην τους κλέβει αν θέλει να βγάλει μεγάλο κέρδος?

Ο εργαζόμενος έχει μονο τη λύση του επόπτη για να προστατευθει και αυτό που λέω εγώ όταν αδικείτει. Πολλές φορές πηγαίνει κόσμος στον επόπτη και μετά είναι δαχτυλοδειχτούμενος και δε μπορει να βρεί δουλειά. Αυτο που λέω εγώ δεν είναι ηθικό σε καμμία περίπτωση αλλά έτσι είναι η κοινωνία μας. Μήπως είμαι υπερβολικός σε αυτά που λέω?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η κοινωνία μας είναι έτσι.

Όταν έδωσες την συμβουλή στην κοπέλα ( την οποία συμβουλή θα την δουν και άλλοι 100~200 νοματέοι) ξέχασες να υπογραμμίσεις πως αυτό δεν είναι ηθικό :lol:

 

Έτσι είναι η κοινωνία μας , εσύ εξαγριώνεσαι με την αδικία των εργοδοτών , κι εγώ εξαγριώνομαι με τις συμβουλές χωρίς ήθος. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η κοινωνία μας είναι έτσι.

Όταν έδωσες την συμβουλή στην κοπέλα ( την οποία συμβουλή θα την δουν και άλλοι 100~200 νοματέοι) ξέχασες να υπογραμμίσεις πως αυτό δεν είναι ηθικό :lol:

 

Έτσι είναι η κοινωνία μας , εσύ εξαγριώνεσαι με την αδικία των εργοδοτών , κι εγώ εξαγριώνομαι με τις συμβουλές χωρίς ήθος. :lol:

 

Και να μην το έγραφα, αυτοί οι 100-200 νοματέοι αν δεν το ξέρουν ήδη ότι τους κλέβουν, σίγουρα κάποια στιγμή θα το καταλάβουν!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λεει ο Αλμακ, άν ο εργοδότης είναι παράνομος, υπάρχουν τρόποι να συμμορφωθεί.

 

Αλλά το να προσπαθεί ο εργαζόμενος να κερδίσει το δίκιο του πλαγίως και παρανομώντας, με -ομολογουμένως- ανήθικους τρόπους, είναι κατακριτέο.

 

Αυτή τη νοοτροπία "έτσι είναι η ελληνική κοινωνία" αμάν πια, τσίχλα την έχουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι η κοινωνία μας είναι έτσι.

Όταν έδωσες την συμβουλή στην κοπέλα ( την οποία συμβουλή θα την δουν και άλλοι 100~200 νοματέοι) ξέχασες να υπογραμμίσεις πως αυτό δεν είναι ηθικό :lol:

 

Έτσι είναι η κοινωνία μας , εσύ εξαγριώνεσαι με την αδικία των εργοδοτών , κι εγώ εξαγριώνομαι με τις συμβουλές χωρίς ήθος. :lol:

Εγω να συμφωνήσω μαζι σου! Αλλα αν εχεις εναν εργοδοτη που αρνειται πεισματικά να σου δωσει το επιδομα γαμου εναμιση χρονο μετα με απαντηση στο αιτημα σου: "Αν ΄σ'αρεσει!!! αν δεν σ'αρεσει να με πας στον εποπτη" .Τοτε ποια ειναι η ηθικη και ποια η ανηθικη αντιμετωπιση της καταστασης????? :?

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

Στην παραίτηση δεν αξιώνεις τίποτε άλλο πέραν της ημερομηνίας μέχρις και την οποία εργάζεσαι και αναλογία των επιδομάτων ( Αν είναι Πάσχα ή Χριστούγεννα όχι και τα δύο μαζί) Επίσης δεν πληρώνεσαι την μέρα που φέυγεις αλλά την προγραμματισμένη ημέρα που έχει ο εργοδότης σε αντίθεση με την απόλυση που πρέπει να πληρωθείς σχεδόν επιτόπου όλα ( μισθός και αποζημίωση μισθού αναλόγως προυπηρεσίας , επιδόματα υπερωρίες άδειες κλπ)

Στην επιθεώρηση θα πας και θα σου πουν ότι αν η εσωτερική μετάθεση δεν είναι αιτία μείωσης μισθού και αναστάτωσης οικογενειακού προγραμματισμού (π.χ. αλλαγή ωραρίου να έχεις παιδιά) δεν μπορεί να θεωρηθεί λόγο απόλυσης. Αν ισχύει κάτι από τα παραπάνω ναί τότε αρνείσαι και απολύεσαι. Αν όμως αρνηθείς να αναλάβεις το νέο πόστο σημαίνει άρνηση εργασίας και απολύεσαι χωρίς αποζημίωση.

Σε περίπτωση παραίτησης στο ταμείο ανεργίας δεν μπαίνεις ως επιδοτούμενη. Στην απόλυση ναί, επιδοτείσαι.

Αν είσαι έγκυος και σε δυσκολεύει έχεις το δικαίωμα της καταγγελίας για να συμμορφωθεί. αν έχεις όρεξη να τσακωθείς, αλλιώς τι να πώ ακολούθησε τον μη ηθικό δρόμο που προαναφέρθηκε και ψάξε βρες κάτι άλλο.

Lvek.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η κοινωνία μας είναι έτσι.

Όταν έδωσες την συμβουλή στην κοπέλα ( την οποία συμβουλή θα την δουν και άλλοι 100~200 νοματέοι) ξέχασες να υπογραμμίσεις πως αυτό δεν είναι ηθικό :lol:

 

Έτσι είναι η κοινωνία μας , εσύ εξαγριώνεσαι με την αδικία των εργοδοτών , κι εγώ εξαγριώνομαι με τις συμβουλές χωρίς ήθος. :lol:

Εγω να συμφωνήσω μαζι σου! Αλλα αν εχεις εναν εργοδοτη που αρνειται πεισματικά να σου δωσει το επιδομα γαμου εναμιση χρονο μετα με απαντηση στο αιτημα σου: "Αν ΄σ'αρεσει!!! αν δεν σ'αρεσει να με πας στον εποπτη" .Τοτε ποια ειναι η ηθικη και ποια η ανηθικη αντιμετωπιση της καταστασης????? :?

Koίταξε , θέλω να πιστεύω πως καταλαβαινόμαστε εδώ μέσα. Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί έξω ( εργοδότες σαν και αυτούς που περιγράφεις). Κατανοώ τι λες , αλλά η απαντησή μου είναι αυτονόητη. Ναι αφού δεν σου δίνει τα δεδουλευμένα τραβάς την άκρη μέχρι να τα πάρεις ( επόπτες καταγγελίες κτλ κτλ).

 

Θα απαντήσω επίσης με μια ερώτηση η οποία δεν απευθύνεται απαραίτητα σε εσένα ( μιας και νομίζω πως μου απάντησες χρησιμοποιώντας παράδειγμα τρίτου).

Γιατί λοιπόν κάποιος εργαζόμενος ο οποίος αδικήτε κατάφορα παραμένει στην ίδια δουλειά για ενάμιση και πλέον χρόνο???????

Όταν έχεις τέτοιου είδους αντιμετώπιση από την εργοδοσία πώς περιμένεις τα πράγματα να φτιάξουν?????

Τι είναι αυτό που κρατά τον εργαζόμενο στην ίδια εργασία να υπομένει αυτόν τον οικονομικό - τουλάχιστον - εξευτελισμό???????

 

ΥΓ . Εξεφτελισμός , όπως και να τον γράψω λάθος μου φαίνεται :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη απάντηση στην ερώτηση. Μπορεί ο εργαζόμενος να είναι μεγάλος σε ηλικία, μπορει να είναι μεγάλος ΚΑΙ με παιδιά. Όλοι ξέρουμε πόσο ασύμφοροι είναι τέτοιοιοι υπάλληλοι και δύσκολα βρίσκουν αλλού δουλειά. Ένα νεαρός/η θα πάρει το βασικό μισθο και θα είναι και πολύ ευχαριστημένος/η. Ένας παντρεμένος το πιο πιθανό να πρέπει να του προστεθει παλαιότητα - βλέπε 3ετίες για το ΙΚΑ - επίδόματα γάμου ή και παιδιών. Τελείως ασύμφορο. Ακόμα ας μην ξεχνάμε ότι ένας εργαζόμενος σε μεγάλη ηλικία να εργάζεται ΚΑΙ σε κλάδο όπου υπάρχουν λίγες ευκαιρίες. Οπότε είναι πολύ λογικό να μην ρισκάρει όταν έχει οικογένεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Ο μη έχων πλεονέκτημα , θα πρέπει να σκεφτεί πολύ σοβαρά την επόμενη κινησή του στις εργασιακές το σχέσεις , οι οποίες μάλιστα έχουν και άμμεσο αντίκτυπο στην οικονομική του κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλσηπέρα και πάλι,

 

θέλω την άποψη σας για το παρακάτω πρόβλημα μου.. Δουλεύω σε μία ιδιωτ.επιχ.εδώ και 5 χρόνια. Στο διάστημα αυτό έμεινα έγκυος και έλειπα 10 μήνες σύμφωνα με όλες τις νόμιμες άδειες.Ο εργοδότης λόγω κρίσης μας λέει ότι θα πρέπει να μας κάνει ημιαπασχόληση εμένα και την συνέδερφό μου. Καλώς μέχρι εδώ και δέχτηκα προφορικά φυσικά να με κάνει αλλά τίθεται θέμα ωραρίου.. δηλαδή θα πρέπει η μία να έρχεται 9.00-13.00 και η άλλη 12.00-16.00.Εμένα λόγω παιδιού δεν με βολεύει το 12-16 και ζητησα να ερχομαι πρωί πραγμα που δεν άρεσε την συναδερφό μου αλλά δεν έχει και κάποιο ουσιαστικο λόγο απλά έτσι δεν της άρεσε. Τι ισχύει σε αυτή την περίπτωση μπορεί ο εργοδότης να επιβάλλει το ωράριο που θέλει αυτός; μπορώ να κάνω κάτι; ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

προσεξε καλα εχω φιλη μου η οποια μολις γυρισε απο την αδεια τοκετου της προτεινε ο εργοδοτης να κανει με τις αλλες κοπελες 4ωρο για να μην απολυθει καποια. ετσι ολες δεκτηκαν. μετα απο πολυ λιγο καιρο την απελυσε και μαλιστα με αποζημιωση 4ωρης και οχι 8ωρης!!!!!!!!!!! μπορει να ειναι κολπο!!!!! να ξερεις οτι αν θελεις μπορεις να αρνηθεις ειναι υποχρεωμενος οταν επιστρεφεις απο αδεια νατροφης να εχεις την ιδια θεση με πριν και οχι κατωτερη θεση, κατωτερη θεση μπορει να γινει μονο με αποδοχη σου!προσεχε!!!!παρε τηλεφωνο στην επιθεωρηση να μαθεις!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Αντιμετωπίζω δυστυχώς κ εγώ προβλήμα με τον εργοδότη μου,γυρίζω στην δουλειά μετά από άδεια κυήσεως.Μου ανακοίνωσε πως έχει το δικαίωμα κ θα με βάλει να δουλεύω σπαστό ωράριο, φυσικά δεν το δέχτηκα κ η απάντηση είναι πως μόνο έτσι "χωραω" στο πρόγραμμα του καταστήματος. Ποντάρει φυσικά στο ότι μετά από αυτό θα παραιτηθώ.Με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας;θα βρω το δίκιο μου;

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 2:43 ΠΜ, Vickyv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Αντιμετωπίζω δυστυχώς κ εγώ προβλήμα με τον εργοδότη μου,γυρίζω στην δουλειά μετά από άδεια κυήσεως.Μου ανακοίνωσε πως έχει το δικαίωμα κ θα με βάλει να δουλεύω σπαστό ωράριο, φυσικά δεν το δέχτηκα κ η απάντηση είναι πως μόνο έτσι "χωραω" στο πρόγραμμα του καταστήματος. Ποντάρει φυσικά στο ότι μετά από αυτό θα παραιτηθώ.Με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας;θα βρω το δίκιο μου;

Δυστυχως άποτι ξέρω όχι... 

Εφόσον δε σε απολύει έχει δικαίωμα να σε βάλει ότι ώρα θέλει.. 

Καλύτερα να ρωτήσεις τον λογιστή σου και ακόμα καλύτερα να κάνεις μια κουβέντα με τον ίδιο. Μήπως θα ήθελες παρτ ταιμ φέρει ειπείν? Να τα βρείτε κάπου στη μέση? 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2020 at 2:43 ΠΜ, Vickyv είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Αντιμετωπίζω δυστυχώς κ εγώ προβλήμα με τον εργοδότη μου,γυρίζω στην δουλειά μετά από άδεια κυήσεως.Μου ανακοίνωσε πως έχει το δικαίωμα κ θα με βάλει να δουλεύω σπαστό ωράριο, φυσικά δεν το δέχτηκα κ η απάντηση είναι πως μόνο έτσι "χωραω" στο πρόγραμμα του καταστήματος. Ποντάρει φυσικά στο ότι μετά από αυτό θα παραιτηθώ.Με καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας;θα βρω το δίκιο μου;

Το ωράριο ορίζεται από το είδος της επιχείρησης. Αν για την επιχείρηση που εργάζεσαι δεν προβλέπεται σπαστό ωράριο, δεν μπορεί να σε βάλει. Αν προβλέπεται αλλά βάλει μόνο εσένα και έχει π.χ. άλλους 10 με συνεχόμενο ωράριο, ψάξε μέσω σωματείων για εργατολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...