Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γρομπαλάκι από εμβόλιο


evangelia

Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα..

πριν από ένα μήνα κάναμε εμβόλιο και ακόμα έχουμε το καρουμπαλάκι μας..δεν το είχε ξαναπάθει..πήρα τηλ τον γιατρό και μου είπε πως θα φύγει μόνο του..αλλά δεν φευγει :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

πήρα αλουμινόνερο και της κάνω κομπρέσσες αλλά δεν φευγει.. :cry::cry:

τί να κάνω???εσείς είχατε??αν ναι τί κάνατε και σε πόσο καιρό έφυγε??

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!Και μένα η γιατρός αλουμινόνερο μου είπε ή χαμομήλι, να κάνω κομπρεσούλες.Πάντως να σου πω την αλήθεια στο εμβόλιο του περασμένου μήνα έκανα μία κομπρέσα μονο, και το καρουμπαλάκι έφυγε μέτα που κάναμε και το εμβόλιο αυτού του μήνα, το οποίο δεν έκανε κανένα εξόγκωμα.Πάντως δεν είμαι σίγουρη ότι τα πονάει, γιατί το μικρό μου δεν δείχνει να ενοχλείται όταν της ακουμπάω τα καρουμπαλάκια!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα είχε τον περασμένο μήνα που έκανε εμβόλιο καρουμπαλάκι αλλά έφυγε μόνο του μετά απο κανένα δεκαπενθήμερο. Δεν έδειχνε να τον ενοχλεί παντως...

Link to comment
Share on other sites

δεν την ενοχλεί γιατί όταν το πειράζω γελάει,σαν να μην συμβαίνει κάτι..αλλά θέλω να εξαφανιστεί..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας έκανε καρουμπαλάκι στο εμβόλιο του 3ου μήνα, τρομαγμένοι πήραμε τη γιατρό, η οποία μας καθησύχασε, λέγοντάς μας πως θα φύγει σε καμιά βδομάδα.

Τελικά όντως, έφυγε μόνο του, εντελώς, μετά από 10 περίπου μέρες, και δεν βάλαμε τίποτα πάνω.

Στην περίπτωσή σου, μου κάνει απλά εντύπωση πως κρατάει 1 μήνα...

Αν και νομίζω, απ'ότι άκουσα απ΄τη γιατρό μας, ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

χλιαρό προς ζεστό νεράκι σε μια γαζούλα ή χαμομήλι κ βάλε την γαζούλα πάνω στο καρουμπαλάκι, πίεσέ την λίγο κ κράτα την εκεί για μερικά δευτερόλεπτα, επανέλαβέ το όσες φορές αλλάζεις πάνα, σε 2 μέρες εξαφανίζεται, αυτό κάνω εγώ σε τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πριν απο μια βδομάδα η μικρή (6 ετών) έκανε το διπλό εμβόλιο.Η γιατρός γιατρός της το έκανε στον ποπό .Ρίξαμε πολύ κλάμα , μας άκουσε σίγουρα ολο το τετράγωνο . Η μικρή δεν ήθελε με τιποτα και ο γιατρός επέμενε πως πως πρεπει να γίνει στον ποπο της. Την κρατούσαμε 4 ατομα και υστερα απο πολύ κοπο καταφέραμε να της το βαλουμε . Αυτό πυ με ανυσηχεί ειναι πως η μικρή ,παραπονιόνταν συχνά μετα την ένεση πως ποναει ο πισινός της . Ακομα και μια εβδομάδα μετα , γκρινιάζει πως ποναει και υπαρχει ενα γρομπαλακι στο σημειο της ενεσης . Ο γιατρός λεει πως δεν ειναι τιποτα και πως θα υποχωρισει το γρομπαλακι . ανυσυχω άδικα??? σας έχει συμβει ποτε κατι παρόμοιο ?????

πνατος παιδιά , αυτές οι ενέσεις πσιτευω πως ειναι τραυματική εμπειρία για τα παιδια . Εγω πονεσα ποιο πολύ , ετσι που σπαραζε το καημενο:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η δικη μας παιδιατρος μας ελεγε μετα απο καθε μεβολιο να βαζουμε κομπρεσουλα με αλουμινονερο (απο φαρμακειο) για να μη γινει αυτο το γρομπαλακι........του το εκανα για μια δυο μερες μετα απο καθε εμβολιο......

 

Καποια στιγμη το θεωρησα περιττο και το σταματησα μεχρι που μας εκανε τετοιο καρουμπαλο και το πλακωσα στα κομπρεσακια μεχρι να φυγει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εμφανίστηκε γρομπαλάκι μια φορά μόνο και έκανε 2 με 3 μήνες να φύγει χωρίς να κάνω εγω τίποτα. Έφυγε από μόνο του.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι μου ειχε πει η γιατρος.......οτι αυτο το γρομπαλακι ειναι αντιδραση απο το εμβολιο και πρεπει αν το προσεχουμε με κομπρεσακια κι αλουμινονερο γιατι μπορει να εξελιχθει σε αποστημα με ταλαιπωρια για το παιδι (θελει ανοιγμα κλπ)

 

Εγω εβαζα αυτα τα δισκακια βαμβακιου για ντεμακιγιαζ με λιγο αλουμινονερο και τα αφηνα στο χερι 9ειτε μεσα απο την μπλουζα το χειμωνα, ειτε εδενα με λιγη ταινια)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

πριν μια βδομάδα ακριβώς κάναμε το δεύτερο πενταπλό.στην αρχή είχε κοκκινισει το μπουτάκι του.τώρα έχει μεινει αυτό το γρομπαλάκι.τελικά τι είναι καλύτερο να κάνω για να του υποχωρήσει?πειράζει που υπάρχει μια βδομάδα τωρα?ζεστές η κρύες κομπρέσες?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.

Έχω ένα γιο 3 ετών κ από τα τελευταία εμβόλια, δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο ήταν είχε ένα γρομπαλάκι στο πόδι. Όταν το είχε δει ο γιατρός μας, πριν 6 μήνες περίπου, μας είπε ότι δεν είναι τίποτα και ότι θα φύγει μόνο του. Όμως την τελευταία εβδομάδα τον τρώει πολύ κ συνέχεια το ξύνει. Είναι άχρωμο το σημείο, κοκκινίζει μόνο όταν το ξύνει, αλλά μου φαίνεται σα να έχει λίγο μεγαλώσει, κ επειδή μετακομίσαμε δεν έχω πρόσβαση στο παλιό μου γιατρό. Έχετε καμιά ιδέα τι συμβαίνει?

μέχρι να ρωτήσω τον καινούριο παιδίατρο στον οποίο ακόμη δεν έχω τόσο θάρρος να παίρνω συνέχεια τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...