Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Athener Schule Ελληνογερμανικός Εκπαιδευτικός Σύλλογος


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιτέλους πήρα μια απάντηση! :)

Δεν εννοώ όμως την ελληνογερμανική σχολή αλλά ένα άλλο σχολείο που είναι στα Βριλλήσια.

http://www.athenerschule.gr/istoriko.htm

Με ενδιαφέρει σαν σχολείο (λόγω γερμανικών καταβολών) αλλά δεν έχω ακούσει κάτι άλλο εκτός από αυτά που διάβασα στο site.

Eυχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

απο γνωστή μου που στέλνει εκεί τον γιο της ακούω τα καλύτερα.Οι εγκαταστάσεις είναι αρκετά παλιές αλλά κάνουν πολύ καλή δουλειά.Οι δάσκαλοι πολύ καλοί και κάνουν πολλές δραστηριότητες extra για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέρω οτι κάνουν πολεμική τέχνη, ελληνικούς χορούς, μουσική, σκάκι ,μπάσκετ κ.α

πάνε τα παιδιά εκδρομές συχνα και φέρνουν και στο σχολείο διάφορές δραστηριότητες...θέατρο,εκπαιδευτές σκύλων, συγγραφείς

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνουν και τα δυο παιδιά μου στο σχολείο, γίνεται εκπληκτική δουλειά, το κλίμα είναι εξαιρετικό και η φυσιογνωμία του σχολείου μοναδική (διοικείται από τους γονείς, δεν είναι κερδοσκοπικό)!

Link to comment
Share on other sites

έμαθα προσφατα εντελώς τυχαία οτι ειναι πολυ λιγες οι θεσεις για τα παιδια και ειναι δυσκολο να σε παρουν εκει. Ελπιζω να μην ισχυει και για εσας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καληπέρα.

Εγραψα τα παιδιά μου που θα πάνε Α Δημοτικού και Προνήπιο στην Αthener Schule,ενδιαφέρομαι να επικοινωνήσω με γονείς που στέλνουν εκεί τα παιδάκια τους και γνωρίζουν το σχολείο. Επειδή λόγω αλλαγής σχολείου τελευταία στιγμή είμαι ιδιαίτερα αγχωμένη οποιαδήποτε εμπειρία έχετε θα μου φανεί πολύ χρήσιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα δεν σας στελνω πμ γιατι νομιζω οτι ειναι καλυτερα να μιλησουμε απο δω καθως μπορει να βοηθηθουν και αλλοι γονεις. Θα ηθελα να μου πειτε εαν ειστε ευχαριστημενοι απο το επιπεδο γερμανικων που διδασκονται στο σχολειο, επισης να σας πω οτι τα δικα μου παιδια μεχρι τωρα δεν ειχαν καμια επαφη με την γερμανικη γλωσσα.Τι εχω να περιμενω; υπαρχει καποιος στοχος για παραδειγμα μεχρι την 6η δημοτικου σε ποιο σταδιο θα βρισκονται; θα ηθελα να μαθω επισης εαν θεωρειτε το σχολειο ιδιαιτερα πιεστικο και ανταγωνιστικο και εαν συμβαινει αυτο τι αντικτυπο εχει στα παιδια. Τα παιδια. Γενικα τα ιδια τα παιδια πως βλεπουν το σχολειο; ειναι χαρουμενα; ευχαριστημενα; περνανε καλα; Τελος αν μπορειτε να μου πειτε λιγα πραγνατα για την μελετη στο δημοτικο και αντιστοιχα το γερμανικο παιχνιδι στο προνηπιο δηλ τα απογευματινα προγραμματα. Θεωρειτε οτι αξιζουν τον κοπο; Στην μελετη γινεται σοβαρη δουλεια; Ελπιζω να μην σας κουραζω με τις τοσες ερωτησεις απλα οπως ολοι οι γονεις αγχωνομαι για το αν καναμε την σωστη επιλογη για τα μικρα μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέλνω εκεί τα παιδιά μου αλλά ενδιαφέρομαι για τα βαφτηστήρια μου άμεσα και αργότερα για τα δικά μου. Έχω ακούσει πολλά για το συγκεκριμένβο σχολείο, κυρίως θετικά. Πιεστικό δεν έχω ακούσει ότι είναι, αντιθέτως πως τα παιδιά το αγαπούν και περνάνε καλά. Όλα αυτά απο παλιότερους γονείς με μεγάλα παιδιά σήμερα, οπότε δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμη, θα ήθελα κι εγώ να μάθω πιο πολλά και συγκεκριμένα.

Να ρωτήσω λοιπόν κι εγώ για το συγκεκριμένο σχολείο αν τα παιδάκια που δεν έχουν επαφή με την γερμανική γλώσσα μπορούν να τα καταφέρουν ή θα είναι δύσκολο? Επίσης μετά γυμνάσιο λύκειο που πηγαίνουν συνήθως? Είναι μονόδρομος η γερμανική? Επίσης άκουσα πως πρόσφατα έγιναν αλλαγές στο σχολείο και δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα, ισχύουν αυτά ή είναι ράδιο-αρβύλα? Είχα ακούσει ακόμη πως θα μετακομίσει απο τις τωρινές εγκαταστάσεις του, που δεν είναι και οι καλύτερες εδώ που τα λέμε, ισχύει? Αν κάποιος γονιός τα γνωρίζει αυτά εκ των έσω ας μας πει να βγάλουμε μια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Θέσατε πολλά ερωτήματα, ρίξτε αν θέλετε μια ματιά στα topic που έχουν πολλές αναφορές για το συγκεκριμένο σχολείο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22801 & http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=130210 και θα προσπαθήσω επιπλέον λίγο αργότερα να σας απαντήσω και στα πιο ειδικά ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επισκέφτηκα προσφάτως το AS.

Μικρό, πολύ μικρό σχολείο, με εγκαταστάσεις που δε συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με εκείνες της Ερασμείου ή της Ε.Α.

Σχολείο οικογενειακού χαρακτήρα και μικρού αριθμού μαθητών. Αρκετά δημοκρατικό από πλευράς διοίκησης, πράγμα καλό και κακό. Κακό γιατί η πολυφωνία πολλές φορές δημιουργεί σύγχυση και προβληματισμούς κ.α., καλό γιατί όλοι πασχίζουν στην τελική για το καλό των παιδιών τους.

Το προσωπικό του σχολείου ευγενέστατο και φιλικό χωρίς ίχνος γκλαμουριάς ή σνομπισμού κάτι που δυστυχώς έχουμε συναντήσει σε άλλα σχολεία.

Τα δίδακτρα σε σχέση με τις εγκαταστάσεις είναι δυσανάλογα. Παρόλα αυτά θέλω να πιστεύω ότι το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου θα πρέπει να είναι τέτοιο που να καλύπτει τη διαφορά...(value for money). Αυτό όμως είναι κάτι που δε μπορώ να το γνωρίζω από μια επίσκεψη. Αυτό το γνωρίζουν οι γονείς που τα παιδιά τους φοιτούν ήδη εκεί (βέβαια και αυτό...... εξαρτάται!).

Ένα βασικό πάλι για εμάς θέμα είναι ότι μετά το Δημοτικό υπάρχει προβλημα. Εάν δεν περάσει το παιδί στην DSA, τότε τι ; Επιστρέφουμε στην Εράσμειο και την Ε.Α. για Γυμνάσιο & Λύκειο;; Αν είναι έτσι γιατί να μην πάμε από την αρχή εκεί και στο κάτω κάτω να αποφύγουμε και πιθανά προβλήματα εγγραφής ;!

Αν γνωρίζετε θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω:

Ποιο τελικά είναι το/τα πλεονέκτημα/τα του σχολείου αυτού έναντι των άλλων Ελληνογερμανικών (κατ' όνομα τουλάχιστον) σχολείων ; Η Εράσμειος και η Ε.Α. είναι πολύ σοβαρά σχολεία με μεγάλη ιστορία στο χώρο της εκπαίδευσης και με τρομερά ποσοστά επιτυχίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ εξαρχής ήθελα ενα μικρο και οικογενειακό σχολειο, τα τεράστια σχολεία με τρομάζουν και μου δίνουν την αίσθηση οτι λόγω του μεγέθους δεν μπορεί να δωθει ιδιαίτερη σημασία στην προσωπικότητα του καθε παιδιου ξεχωριστά. Στο θέμα των εγκαταστάσεων έχετε απόλυτο δίκιο, οι εγκαταστάσεις πάσχουν σοβαρά για εμένα το θέμα των εγκαταστάσεων οσο έψαχνα για σχολεία ηταν μικρής σημασίας το μονο που με τρομάζει ειναι οτι εφόσον το σχολειο δεν εχει κατάλληλες υποδομές για πολλές δραστηριότητες είτε θα αναγκαστουμε να τις κανουμε εκτός χάνοντας κάποιο πολύτιμο χρόνο είτε θα ειναι κουραστικό για τα παιδια που για να κάνουν κολύμβηση πχ θα πρεπει να μπούνε στο σχολικό και να κάνουν διαδρομή. Για το θέμα του ΓΥμνασιου-Λυκείου ρώτησα οι επιλογές ειναι η γερμανική σχολη που ενα μεγάλο ποσοστό των αποφοίτων δημοτικού την ακολουθεί είτε οποιοδήποτε άλλο ελληνικό σχολειο το οποίο θα επιλέξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Yannis νομίζω πως υπερτερεί βασικά στα δίδακτρα! Δεν συγκρίνεται το ποσό που πληρώνεις στο athener με τα υπόλοιπα, είναι πολύ πιο χαμηλό, ή τουλάχιστον ήταν πριν 1-2 χρόνια που γνώριζα. Κι επίσης αυτό που λες, πιο "οικογενειακό" που κι αυτό έχει τα θετικά του. Γενικώς όπως τα λες είναι νομίζω, η όλη φιλοσοφία του έχει και θετικά και αρνητικά αλλά αν σου ταιριάζει νομίζω πως είναι μια καλή περίπτωση σχολείου προσιτού οικονομικά. Το μεγάλο πρόβλημα και για μας είναι το μετά...και δεν γνωρίζω τι γίνεται και με την γερμανική πια, κάπου είχε πάρει το αφτί μου πως θα είναι μόνο για γερμανόφωνα παιδάκια ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επισκέφτηκα προσφάτως το AS.

Μικρό, πολύ μικρό σχολείο, με εγκαταστάσεις που δε συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με εκείνες της Ερασμείου ή της Ε.Α.

Σχολείο οικογενειακού χαρακτήρα και μικρού αριθμού μαθητών. Αρκετά δημοκρατικό από πλευράς διοίκησης, πράγμα καλό και κακό. Κακό γιατί η πολυφωνία πολλές φορές δημιουργεί σύγχηση και προβληματισμούς κ.α., καλό γιατί όλοι πασχίζουν στην τελική για το καλό των παιδιών τους.

Το προσωπικό του σχολείου ευγενέστατο και φιλικό χωρίς ίχνος γκλαμουριάς ή σνομπισμού κάτι που δυστυχώς έχουμε συναντήσει σε άλλα σχολεία.

Τα δίδακτρα σε σχέση με τις εγκαταστάσεις είναι δυσανάλογα. Παρόλα αυτά θέλω να πιστεύω ότι το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου θα πρέπει να είναι τέτοιο που να καλύπτει τη διαφορά...(value for money). Αυτό όμως είναι κάτι που δε μπορώ να το γνωρίζω από μια επίσκεψη. Αυτό το γνωρίζουν οι γονείς που τα παιδιά τους φοιτούν ήδη εκεί (βέβαια και αυτό...... εξαρτάται!).

Ένα βασικό πάλι για εμάς θέμα είναι ότι μετά το Δημοτικό υπάρχει προβλημα. Εάν δεν περάσει το παιδί στην DSA, τότε τι ; Επιστρέφουμε στην Εράσμειο και την Ε.Α. για Γυμνάσιο & Λύκειο;; Αν είναι έτσι γιατί να μην πάμε από την αρχή εκεί και στο κάτω κάτω να αποφύγουμε και πιθανά προβλήματα εγγραφής ;!

Αν γνωρίζετε θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω:

Ποιο τελικά είναι το/τα πλεονέκτημα/τα του σχολείου αυτού έναντι των άλλων Ελληνογερμανικών (κατ' όνομα τουλάχιστον) σχολείων ; Η Εράσμειος και η Ε.Α. είναι πολύ σοβαρά σχολεία με μεγάλη ιστορία στο χώρο της εκπαίδευσης και με τρομερά ποσοστά επιτυχίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και το χρόνο σας.

 

Θα σου απαντήσω μόνο στο ερώτημα σε σχέση με τα αποτ/τα των παν/νίων, καθώς εμείς είμαστε στην Εράσμειο. Για το Athener θα σου απαντήσει ο KDC που είναι στο σύλλογο και ξέρει λεπτομέρειες.

Αν ενδιαφέρεσαι για παν/νιες και σκέφτεσαι να μείνουν τα παιδιά Ελλάδα, με ποια λογική πας σε ένα σχολείο που σε στέλνει στη Γερμανική Σχολή και κατ'επέκταση γιατί να πας στη Γερμανική??? Το θέμα είναι ότι η πίεση για να μπεις εκεί είναι αφόρητη σε 10χρονα παιδιά (ξεκινάει από τα 9 το εντατικό φροντιστήριο ως τα 11 που δίνουν τελικά) και αφήνουν πίσω όλα τα ελληνικά τους (και τα αγγλικά τους). Θα πάνε με κενά στο γυμνάσιο αυτά τα παιδιά (αν δεν περάσουν τελικά στη Γερμανική) και μετά θα τρέχουν.... Τα γερμανικά μπορούν να τα μάθουν ωραιότατα και σε ένα άλλο σχολείο, όπως προανέφερες, και κάλλιστα να πάνε Γερμανία όποτε και αν το θελήσουν. Δεν τους εμποδίζει τίποτα. Γιατί πρέπει να επιδοθούν σε ένα ανελέητο αγώνα, να χάσουν την παιδικότητά τους, να απογοητευτούν (ίσως) σε μία ηλικία που είναι πολύ τρυφερή και δεν ξέρουν να διαχειριστούν την αποτυχία μετά από τόσους κόπους και θυσίες???

Τέλος πάντων, εσείς ξέρετε καλύτερα τι θέλετε από τα παιδιά σας και τι αντέχουν. Απλά να σου πω ότι η Γερμανική δεν φημίζεται για εισαγωγή σε ελληνικά παν/μια, πολύ φυσικό βέβαια. Ειδικά τώρα που αλλάζει το σύστημα και κυρίως διδάσκονται γερμανικά. Πάντα δηλ. θα θέλει τεράστιο και δυσανάλογο κόπο σε σχέση με άλλα παιδιά για να περάσουν κάπου.... Και ίσως στο τέλος σιχαθούν το σχολείο, τα βιβλία, την πίεση, το διάβασμα, τα γερμανικά.....

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά τα δίδακτρα τουλαχιστον για εμένα που έχω 3 παιδια ειναι ενα πολυ ισχυρό κίνητρο, στην ελληνογερμανικη προσωπικά δεν μπορω να ανταπεξέλθω και βεβαια αν είχα μονο ενα παιδι ισως να έκανα μια διαφορετική επιλογή με αυτο απαντώ στο ερώτημα γιατι δεν επέλεξα την ελληνογερμανικη η την ερασμειο απο την αρχή. Ξεκινώντας να ψάχνω ήξερα οτι ήθελα ενα μικρο οικογενειακό σχολειο με δίδακτρα στα οποία θα μπορούμε να ανταπεξελθουμε. Επειδη θεωρω σημαντική την εκμάθηση των γερμανικών και ελπίζω όντως το επίπεδο να ειναι αυτο που διαφημίζει το σχολειο κατέληξα στο AS. Τωρα για το μέλλον δεν έχω σκεφτεί ουτε αγχωθει ιδιαίτερα θεωρω οτι τα ίδια τα παιδια θα μας δείξουν τις κλίσεις και τις δυνατότητες τους και θα μας καθοδήγησουν

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω κάποια παλαιότερα post μου για το AS και παρακάτω απαντώ σε κάποια από τα ερωτήματα που τέθηκαν:

 

Στο Athener Schule γίνεται πραγματικά εξαιρετική δουλειά στη γερμανική γλώσσα. Και οι δασκάλες είναι πολύ καλές και οι μέθοδοι εκπαίδευσης πολύ "πλούσιες".

 

Το πιο θετικό, γενικότερα με αυτό το σχολείο, είναι ότι τα παιδιά μαθαίνουν πολλά χωρίς να πιέζονται με αποτέλεσμα να είναι ευτυχισμένα... αφού έχουμε φτάσει η μεγαλύτερη απειλή στο σπίτι να είναι "δεν θα πας σχολείο αύριο"! :)

 

Τα δίδακτρα για τη Β' είναι 5.215?, για το δεύτερο παιδάκι παρέχεται έκπτωση 15%. Τα δίδακτρα καταβάλλονται σε 9 μηνιαίες δόσεις.

Επίσης, υπάρχουν εκπτώσεις για όποιον ενδιαφέρεται για αμεσότερη καταβολή:

- 12% για εξόφληση μέχρι 30/6/14

- 10% για εξόφληση μέχρι 30/8/14

- 5% για εξόφληση σε 3 δόσεις, νομίζω Σεπτέμβριο '14, Δεκέμβριο '14 και Απρίλιο '15

 

Η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών που το επιλέγει δεν το κάνει για να φέρει πιο κοντά τα παιδιά στη γερμανική κουλτούρα, το κάνει διότι κρίνει ότι τα στοιχεία που σωστά αναφέρεις παραπάνω έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα συν ότι το σχολείο διαθέτει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εκπαιδευτικό προσωπικό που εκτός από τους μαθησιακούς στόχους δίνει μεγάλη βαρύτητα στην ανάπτυξη αξιών στα παιδιά, όπως ηθική, αλληλεγγύη, αλληλοσεβασμός, πολυπολιτισμικότητα και σεβασμός στη διαφορετικότητα, κλπ.

 

Πληροφοριακά, στο AS τα χρήματα που δίνεις αντιστοιχούν ακριβώς στην αξία της εκπαίδευσης που λαμβάνεις, καθώς το σχολείο είναι αυτοδιοικούμενο (από τους γονείς) και μη κερδοσκοπικό - αν δεν κάνω λάθος, το μόνο στην Ελλάδα που λειτουργεί με αυτό το μοντέλο. Εκτός από την έμφαση στη γερμανική γλώσσα που αναφέρει και η Βερενίκη, τα μεγάλα πλεονεκτήματα του σχολείου είναι οι εξαιρετικοί εκπαιδευτικοί του, οι πάμπολλες δραστηριότητες (εντός και εκτός ωραρίου) και το οικογενειακό κλίμα. Τα παιδιά μας σχολούν με το χαμογέλο και είναι ευτυχισμένα σε αυτό το περιβάλλον, που συνδυάζει υψηλής ποιότητα εκπαίδευση και κέφι σε οτιδήποτε κάνουν!

 

ΥΓ. Οι εγκαταστάσεις είναι όντως μετριότατες, αλλά αυτό δεν έχει την ίδια σημασία για όλους τους γονείς.

 

Από το επίπεδο γερμανικών που διδασκονται στο σχολειο είμαστε πολύ ευχαριστημένοι, προσωπικά δεν θα άλλαζα τίποτε σε αυτό, μην σας ανησυχεί ότι τα παιδιά σας δεν μιλούν γερμανικά, ούτε τα δικά μου μιλούσαν πριν τα γράψουμε στο AS (όπως και τα περισσότερα παιδάκια εκεί άλλωστε), μαθαίνουν όμως γρήγορα και με πολύ ευχάριστο τρόπο. Από τάξη σε τάξη αυτό αλλάζει σταδιακά, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι πιεστικός ο τρόπος, εγώ θα έλεγα ότι είναι πολύ ευχάριστος.

 

Το σχολείο δεν καλλιεργεί σε καμία περίπτωση την ανταγωνιστικότητα, το αντίθετο θα έλεγα, ενισχύει την αλληλεγγύη και τη συνεργασιμότητα των παιδιών.

 

Για τη μελέτη δεν μπορώ να σας πω πολλά, τα δικά μου δεν μένουν στη μελέτη. Από άλλους γονείς έχω ακούσει ότι είναι ευχαριστημένοι, χωρίς όμως να ακούσω κάποιο ενθουσιώδες σχόλιο. Τα απογευματινά προγράμματα (σπορ, σκάκι, χορός, θεατρικό παιχνίδι, κλπ) διαμορφώνονται ανάλογα με τον αριθμό παιδιών που ενδιαφέρονται. Τα δικά μου έχουν συμμετάσχει και ήταν ευχαριστημένα.

 

Τα περισσότερα παιδιά από το AS συνεχίζουν στη ΓΣΑ. Εκεί αλλάζουν πλέον πολλά και ίσως αυτό επηρεάσει σε κάποιο βαθμό και τον προσανατολισμό του AS. Τα παιδιά που δεν συνεχίζουν στη ΓΣΑ πηγαίνουν συνήθως σε άλλα καλά σχολεία της ευρύτερης περιοχής και συνεχίζουν τα γερμανικά τους ως ξενή γλώσσα στο σχολείο ή σε φροντιστήριο.

 

Οι εγκαταστάσεις βελτιώθηκαν αρκετά το καλοκαίρι, έγινε ένα πολύ γερό lifting, επίσης το σχολείο θα έχει λιγότερα παιδιά φέτος, συνεπώς ο προαύλιος χώρος/παιδί αυξάνεται, το ίδιο ισχύει και για τους χώρους στις αίθουσες άλλων δραστηριοτήτων, πχ μουσικής, Η/Υ, γυμναστηρίου, κλπ. Εκτιμώ ότι δεν θα μετεγκατασταθεί πλέον το σχολείο όπως ήταν το πλάνο προς 3-4 ετών.

 

Ελπίζω να βοήθησα, αν θέλετε να μάθετε κάτι περισσότερο μη διστάσετε να ρωτήσετε.

 

Προτείνω να ρίξετε μια ματιά και στα παρακάτω, ίσως αποκτήσετε πληρέστερη εικόνα:

https://www.facebook.com/AthenerSchule

http://www.athenerschule.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ!!! κατατοπιστικες οι απαντησεις σας. Θα ηθελα να ρωτησω μονο δυο τελευταια πραγματα γιατι βλεπω οτι γνωριζετε καλα τα θεματα του σχολειου.Καταρχην επειδη ο μικρος γιος μου ειναι 2 και αν φυσικα ικανοποιηθουμε απο το σχολειο θα ακολουθησει την πορεια των μεγαλυτερων , για το ενδεχομενο της μετεγκαταστασης ξερετε περιπου επειδη ακουγεται εντονα που προβλεπεται να παει;Επισης ενα τελευταιο που με προβληματιζει για ποιο λογο ενω τα παλαιοτερα χρονια δεν εβρισκες θεση στο as τωρα εχουν μειωθει τοσο τα παιδακια; αυτο οφειλεται σε καποια παραπονα γονιων απο το σχολειο; σε εσωτερικα θεματα; η λογω οικονομικης κρισης;

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σου πω ότι η Γερμανική δεν φημίζεται για εισαγωγή σε ελληνικά παν/μια, πολύ φυσικό βέβαια.

Mου προκαλεί εντύπωση αυτό, όσους γνωρίζω (της γενιάς μου) που τελείωσαν τη ΓΣΑ πέρασαν στο Πανεπιστήμιο και μάλιστα σε πολύ καλές σχολές. Γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο στοιχείο, πχ αριθμός επιτυχόντων / αριθμό υποψηφίων;

Link to comment
Share on other sites

kdc ευχαριστούμε πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση! Να ρωτήσω κι εγώ ακόμη κάτι? Κι εγώ παλιότερα άκουγα για μεγάλη λίστα ενδιαφέροντος κλπ, πιστευεις ότι είναι σκόπιμο να δηλώσουμε απο τώρα (1-2 χρόνια πριν) ενδιαφέρον στο σχολείο, υπάρχει δηλαδή μεγάλο ποσοστό παιδιών που δεν μπορεί να δεχθεί το σχολείο (δεδομένου ότι πάντα προτιμούνται τα αδερφάκια κλπ)? Επίσης είναι σκόπιμο να γραφτεί κάποιο παιδάκι απο το προνήπιο? Μετά δεν θα μπορεί να ακολουθήσει?

 

Κατά τα άλλα, για να απαντήσω κι εγώ σε προηγούμενο ποστ, το συγκεκριμένο σχολείο δεν το επιλέγω λόγω γλώσσας ή γιατί θέλω το παιδί μου να πάει στην γερμανική και αργότερα στην Γερμανία κλπ αλλά γιατί γνωρίζω πως είναι ένα καλό σχολείο με φιλοσοφία που μου ταιριάζει κι όπως είπαμε προσιτό οικονομικά. Θα το είχα στα υπόψη ακόμη κι αν ήταν αγγλικό γαλλικό ή τούρκικο. Αλλά με απασχολεί το μετά, κυρίως γιατί είτε πάει μετά σε δημόσιο είτε σε κάποιο ιδιωτικό που έχει δημοτικό θα είναι το νέο παιδί στο νέο περιβάλλον κλπ κλπ. ΟΚ είναι μακρινό το μετά αλλά όταν κάνεις μια επιλογή σχολείου όλα τα σκέφτεσαι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ!!! κατατοπιστικες οι απαντησεις σας. Θα ηθελα να ρωτησω μονο δυο τελευταια πραγματα γιατι βλεπω οτι γνωριζετε καλα τα θεματα του σχολειου.Καταρχην επειδη ο μικρος γιος μου ειναι 2 και αν φυσικα ικανοποιηθουμε απο το σχολειο θα ακολουθησει την πορεια των μεγαλυτερων , για το ενδεχομενο της μετεγκαταστασης ξερετε περιπου επειδη ακουγεται εντονα που προβλεπεται να παει;Επισης ενα τελευταιο που με προβληματιζει για ποιο λογο ενω τα παλαιοτερα χρονια δεν εβρισκες θεση στο as τωρα εχουν μειωθει τοσο τα παιδακια; αυτο οφειλεται σε καποια παραπονα γονιων απο το σχολειο; σε εσωτερικα θεματα; η λογω οικονομικης κρισης;

 

Όπως έγραψα και πριν, το σχολείο θεωρώ ότι δεν θα μετεγκατασταθεί στο προσεχές μέλλον. Βέβαια, όπως καταλαβαίνετε αυτό εξαρτάται από τους ίδιους τους γονείς. Αν στη Γενική Συνέλευση μας κατεβάσει το ΔΣ πρόταση-πλάνο μετεγκατάστασης και αυτό υπερψηφιστεί τότε το σχολείο θα πάρει την ανάλογη πορεία. Με τα σημερινά δεδομένα όμως δεν φαίνεται να υπάρχει τέτοια πρόθεση από το ΔΣ ούτε διάθεση από την πλειοψηφία των γονέων (που μένουν σε όμορες περιοχές και τους βολεύει εκεί που είναι το σχολείο σήμερα).

 

Σε ότι αφορά τη μείωση του αριθμού των παιδιών, κατά βάση δεν έχει να κάνει με την κρίση. Δεν έχω το χρόνο να σας το αναλύσω, παραθέτω και πάλι κάποιο post που εκτιμώ ότι περιγράφει πολύ καλά την κατάσταση.

 

Ναι, προφανώς το αυτοδιοικητικό μοντέλο έχει τις δυσκολίες του. Αν ήταν απλό στην εφαρμογή πιθανόν να υπήρχαν και άλλα σχολεία τέτοιου τύπου. Το ίδιο ισχύει και για τη δημοκρατία, όλοι την επικαλούμαστε, αλλά αρκετοί δεν δέχονται ότι πρέπει να συμβιβάζονται με αυτό που επιλέγει η πλειοψηφία όταν οι ίδιοι είναι μειοψηφία. Στην Athener Schule, μια μικρή μειοψηφία γονέων προσπάθησε να επιβάλει με αθέμιτα μέσα (κατασυκοφάντηση, απιστία, κλπ) τις στρατηγικές επιλογές του σχολείου. Η μεγάλη πλειοψηφία ήταν απέναντι τους και έτσι αποφάσισαν να πάνε στην Ηλιούπολη και να δημιουργήσουν ένα άλλο σχολείο.

 

Όσοι γονείς πηγαίνουν τα παιδιά τους σε αυτό το σχολείο (Athener Schule) γνωρίζουν εξαρχής ότι κάθε χρόνο εκλέγεται δημοκρατικά διοικητικό συμβούλιο, το οποίο απαρτίζεται από γονείς, και έχει την ευθύνη των αποφάσεων και τς διαχείρισης. Προφανώς κάποιες αποφάσεις μπορεί να μην αρέσουν σε μερίδα γονέων, αυτό όμως είναι το μοντέλο και όποιος δεν θέλει μπορεί να πάει σε ένα οποιοδήποτε κερδοσκοπικό σχολείο, να μην μετέχει με κανένα τρόπο στα κοινά και να ακολουθεί ότι αποφασίσει ο εκάστοτε επιχειρηματίας-σχολάρχης.

 

Προσωπικά δεν τάσσομαι αναφανδόν υπέρ του αυτοδιοίκητου ή υπέρ του σχολείου-επιχείρηση, το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά. Ο κάθε γονιός έχει την επιλογή να κρίνει τι του ταιριάζει και τι όχι.

 

Σε ότι αφορά την Athener Schule, αυτό που μπορώ να πω με βεβαιότητα όντας Καθηγητής στη ΓΣΑ είναι ότι το εκπαιδευτικό αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό, αναφέρομαι και στο μαθησιακό και στο παιδαγωγικό κομμάτι.

 

 

ΥΓ. Καλώς ήλθατε στο σχολείο μας, πιθανόν να γνωριστούμε και από κοντά, σύντομα θα διαπιστώσετε ότι οι γονείς του σχολείου συμμετέχουν ενεργά σε πολλές δραστηριότητες και είμαστε όλοι μια μεγάλη παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα λοιπον!!! θα χαρω πολυ να τα πουμε και απο κοντα στο μελλον. Ευχομαι για ολα τα παιδακια μια καλη σχολικη χρονια και ελπιζω οι επιλογες μας να μας δικαιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...