Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικος σταθμος Χιονατη Σπατα


Recommended Posts

ξερει καμια για το σταθμο Χιονατη στα Σπατα που τωρα μετακομισε στη Λουτσα?

Πηγα το πρωι να δω....και να σας πω καμποια πραγματα να μου πειτε τη γνωμη σας.

 

1) Ειναι καινουριος, πολυ ωραιος, με μεγαλο κηπο γκαζον, μεγαλες αιθουσες, πολλες τουαλετιτσες καθαρες...κλπ.

 

2) Θα τα πηγαινουμε εμεις το πρωι κατα τις 8.30-9.00 το πρωι και θα γυρνανε στο σπιτι με το σχολικο κατα τις 3.00-3.30 το μεσημερι, οπου θα κοιμουνται στο σπιτι.

 

3) Δεκατιανο θα τρωνε στις 9.00 αλλα θα το πηγαινω εγω (μονο το μεσημεριανο εχει ο σταθμος).

 

4) στο τμημα θα ειναι 12-15 παιδακια, ηλικιας 2 (που ειναι τα δικα μου) μεχρι 3 και κατι, με 2 δασκαλες.

 

5) δραστηριοτητες που θα κανουν: πλαστελινες, ζωγραφικες, παιχνιδια, τραγουδια, DVD με ζωα.

 

6) χρηματα: 325 ευρω το μηνα το καθε παιδι + το σχολικο 400 ευρω το χρονο το καθε παιδι. Για εκπτωση, μου αφαιρει την εγγραφη και των 2 παιδιων συνολο γυρω στα 400 ευρω.

 

....και ρωταω....

Εμενα ξυπνανε κατα τις 8 και πινουν γαλα. Στις 9 δεν πεινανε για να φανε δεκατιανο. Τι θα κανουν τοσες ωρες μεχρι το μεσημεριανο φαγητο? Και τι θα τους δινω καθε μερα για να παρουν μαζι τους? Αν ζηλευουν και θελουν να φανε των αλλων παιδιων? Επισης κατα τις 2 πεφτουν ξερα στον υπνο. Θα αντεχουν μεχρι τις 3.00-3.30 που θα ερχονται στο σπιτι?

 

ουφ....εχω αγχωθει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ασχετο αλλά γιατί δεν έρχονται αυτοί και το πρωί να στα πάρουν? αφού το πληρώνεις το σχολικό!τι τους δίνεις συνήθως για δεκατιανό?φρουτόκρεμα? γιαουρτάκι?αν ξυπνάς πρωί γιατί δεν τα ταιζεις πιο νωρίς κοιμισμένα έτσι ώστε να τρώνε στις 9 το δεκατιανό? λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν ερχονται να τα παρουν απο το σπιτι σημαινει και πιο πολλα χρηματα. Ασε που δε θελω να ξυπνανε και απο το χαραμα, γιατι θα πρεπι να ξυπναμε κι εμεις. Μια χαρα ειναι κατα τις 8. Δεκατιανο τους δινω συνηθως φρουτα, φρουτοχυμο, ψωμι με μελι....πως θα τα τρωνωε ολα αυτα εκει...πως θα στελνω ψωμι με μελι?

Κοιμισμενα δεν γινεται να πιον γαλα. Ξυπνανε και το πινουν μονα τους στο κρεβατι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Geia sou. epeidi menw loutsa kai eimai nipiagwgos kai exw perasei apo tous statmous edw gyro,thewrw oti i xionati einai arketa kalos.

tha sou protina na rizeis kai kammia matia pros markopoulo,exei anoizei enas kainourios ekei kai i kopela pou to exei mou fanike polu kali. de zerw pws to lene,alla einai pano sto kentriko,opws pas sto dezi sou xeri.

a!! kai i margarita einai kalo,exw perasei kai pisteyw oti ginetai kai kali douleia

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η Μαργαρίτα που είναι;;;

Θέλω κι εγώ επιπλέον πληροφορίες για τη Χιονάτη, αν πήγες τελικά.

Ευχαριστώ

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Χιονατη που πηγαινα περυσι το Χαρη ανηκε πριν την αγορασουν τα εκπαιδευτηρια (πανω απο 10ετια) στον ιδιο ιδιοκτητη αν θυμαμαι καλα (σε αυτον που εχει και αυτη τη Χιονατη που λετε) Το συστημα ηταν ιδιο...

Εκει λοιπον εδιναν αυτοι πρωινο στο παιδια (φανταζομαι και στον δικο σας) το οποιο ηταν ψωμι με βουτηρο, κεικ, τυροπιτακια κλπ κλπ αναλογα τι ειχε καθε μερα, και το δεκατιανο το οποιο επισης εδιναν κατα τις 9 ήταν φρουτα.. αυτο εννοουσαν να φερνουμε.. φρουτα. και οχι για ολα τα παιδια μονο γι αυτα που ετρωγαν φρουτοκρεμα.. Οπως επισης πηγαιναμε και το απογευματινο το οποιο ηταν γιαουρτι, κρεμα η μπισκοτα και χυμος.. εγω ειχα αφησει χυμους μπισκοτα και κρεμα στο σταθμο και πηγαινα καθημερινα γιαουρτι και ετρωγε οτι ηθελε.. υνηθως προτιμουσε το γιαουρτακι , τα αλλα ηταν για παν ενδεχομενο (ζηλιας δηλαδη) αλλα δεν ειχε χρειαστει ποτε.. Μια φορα ζητησε και το χυμο του.

Οποτε διευκρινησε ακριβως τι εννοουν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Geia sou. epeidi menw loutsa kai eimai nipiagwgos kai exw perasei apo tous statmous edw gyro,thewrw oti i xionati einai arketa kalos.

tha sou protina na rizeis kai kammia matia pros markopoulo,exei anoizei enas kainourios ekei kai i kopela pou to exei mou fanike polu kali. de zerw pws to lene,alla einai pano sto kentriko,opws pas sto dezi sou xeri.

a!! kai i margarita einai kalo,exw perasei kai pisteyw oti ginetai kai kali douleia

 

Η "Μαργαριτα" που ειναι?

Επισης πιους αλλους σταθμους θα μου προτεινες?

Θελω γνωμες για το σταθμο του Δημου Αρτεμιδας αλλα και για τον ιδιωτικο σταθμο "La Poupette".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μενω και εγω αρτεμιδα και μετα απο ερευνα που εκανα επισης δεν μπορω να βρω ακρη, τι εννοω η μια μαμα μου λεει οτι ο σταθμος (la poupette) ειναι καλυτερος απο την χιονατη γιατι μου λεει σε κανεναν αλλο σταθμο δεν πανε οι μαμαδες το δεκατιανο και επισης επειδη εχουμε προβλημα με το νερο μας στην χιονατη επρεπε να του δωσεις και εμφιαλομενο νερο εσυ,δεν στο παρεχει ο σταθμος οπως στον αλλον, και τελος δεν χρεωνουν σχολικο εναντι της χιονατης που χρεωνει. Μια αλλη μαμα μου ελεγε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενη απο την χιονατη γιατι εκει ο μικρος της εμαθε και πολλα πραγματα.Και εγω τωρα τι να κανω για πειτε μου?

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια,εγω πηγαινω το παιδι μου στο ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ στην Ραφηνα. Ειναι ανοικτος απο τις 6,30 μεχρι τις 18,00 τεσσερα γευματα πολυ καλο προγραμμα εμπειρο προσωπικο σχολικο και καλα διδακτρα. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη αν θελετε να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλημερα κοριτσια,εγω πηγαινω το παιδι μου στο ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ στην Ραφηνα. Ειναι ανοικτος απο τις 6,30 μεχρι τις 18,00 τεσσερα γευματα πολυ καλο προγραμμα εμπειρο προσωπικο σχολικο και καλα διδακτρα. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη αν θελετε να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

 

joannab, μένω κι εγώ Πόρτο Ράφτη και ψάχνω για βρεφικό σταθμό για τον μικρό μου (τον Σεπτέμβρη θα είναι 11 μηνών). Έχω απελπιστεί γιατί δε βρίσκω τίποτα εδώ κοντά, εκτός από έναν στο Μαρκόπουλο που δεν μου άρεσε καθόλου. Ο μεγάλος μου (3 χρονών) πάει στο Μαρουσάκι που παίρνει παιδιά από 2 χρονών (και γι αυτό το σταθμό έχω τις αμφιβολίες μου). Γνωρίζεις εσύ κάτι; Αλήθεια από το Ρόδινο Τρένο έρχονται με σχολικό στο Πόρτο Ράφτη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια,εγω πηγαινω το παιδι μου στο ΡΟΔΙΝΟ ΤΡΕΝΟ στην Ραφηνα. Ειναι ανοικτος απο τις 6,30 μεχρι τις 18,00 τεσσερα γευματα πολυ καλο προγραμμα εμπειρο προσωπικο σχολικο και καλα διδακτρα. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη αν θελετε να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

 

Aν δεν σου κάνει κόπο, δώσε μας μερικές πληροφορίες καθώς και τιμή. Από έξω που έχω περάσει φαίνεται εντελώς απεριποίητος.....δεν μου έκανε κέφι να μπω μέσα. Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σου κάνει κόπο, δώσε μας μερικές πληροφορίες καθώς και τιμή. Από έξω που έχω περάσει φαίνεται εντελώς απεριποίητος.....δεν μου έκανε κέφι να μπω μέσα. Σε ευχαριστώ

 

 

φιλεναδα....κι εσυ εδω!!!!

Το Ροδινο Τρενο....δε λεει για μενα προσωπικα!

Link to comment
Share on other sites

Nαι και εγώ αυτό δε σου είχα πει; Ότι δε μου άρεσε καθόλου από έξω που τον είδα.....τι να πεις....δύσκολο πράγμα να βρεις τον ιδανικό και οικονομικό παιδικό σταθμό μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Βambacha και εγώ έχω γράψει την άποψή μου για αυτό το σταθμό αλλά δεν ξέρω πως να σου εμφανίσω εδώ το τόπικ που το έγραψα. Είναι στο ''Ψάχνω για σταθμό στην Αρτέμιδα-Ραφήνα''. Σόρρυ....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βambacha και εγώ έχω γράψει την άποψή μου για αυτό το σταθμό αλλά δεν ξέρω πως να σου εμφανίσω εδώ το τόπικ που το έγραψα. Είναι στο ''Ψάχνω για σταθμό στην Αρτέμιδα-Ραφήνα''. Σόρρυ....

 

 

copy-paste

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλώς σας βρήκα.

 

Κι εμείς της περιοχής (Αρτέμιδα) είμαστε τα τελευταία 9 χρόνια.:)

 

Λοιπόν κι εγώ το ρόδινο τραίνο σου προτείνω.

Πήγαμε εκεί απο 1 Μαίου την Λυδία (3) & τον Γιώργο (20μ) 7 είμαστε ευχαριστημένοι.

Σαν τιμή είναι πιο οικονομικός απο τη Χιονάτη & ο διαχειριστής του είναι άτομο με μεγάλη & μακρόχρονη εμπειρία.

 

Έχει 2 παραλαβές (06:35΄& 06:50΄) & 2 παραδόσεις (15:40΄& 16:10΄).

Αυτές οι ώρες αφορούν στο σπίτι μας (6η στάση Λ.Βραυρώνος).

 

Επιπλέον έχει την επιλογή, αν & όταν χρειαστεί, να πάρεις εσύ το παιδί απο το σταθμό μέχερι τις 18:00΄- 18:30΄.

Το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό & ευχάριστο, η Λυδία μάλιστα έχει γίνει η ουρά της δασκάλας της.

 

Απο πίσω έχει κήπο με χαλικάκι ψιλό & θα εξοπλιστεί με διάφορα ζωάκια.

 

Όσο αφορά την εξωτερική εμφάνιση, ναι κι εμείς όταν τον πρωτοείδαμε ψιλοπαγώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα , το "edit admin" το έχετε δει ;είναι καινουργιος σταθμός στα edit admin και δεν έχω άλλες πληροφορίες πέρα από ένα διαφημιστικό που πήρα πρόσφατα .τηλ. edit admin .Μία από τις επόμενες μέρες θα πάω να τον δώ γιατί έχω μία κόρη 3 χρονών και ψάχνω και εγώ .Το edit admin το έχω απορρίψει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα , το "edit admin" το έχετε δει ;είναι καινουργιος σταθμός στα edit admin και δεν έχω άλλες πληροφορίες πέρα από ένα διαφημιστικό που πήρα πρόσφατα .τηλ. edit admin .Μία από τις επόμενες μέρες θα πάω να τον δώ γιατί έχω μία κόρη 3 χρονών και ψάχνω και εγώ .Το edit admin το έχω απορρίψει.

 

 

Τι ειναι ολα αυτα τα "edit admin"?????

Ποιος εσβησε τις πληροφοριες και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν βρήκες την διεύθυνση της "Μαργαρίτας" απλά στην γράφω και εγώ είναι Εφέδρων Πολεμιστών 46 στο Μαρκόπουλο και το τηλέφωνο 2299063515

 

Μπορείς να μου δώσεις τηλέφωνο επικοινωνίας με τον σταθμό "La Poupette" και αν γνωρίζεις διεύθυνση?

 

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο του "la poupee" είναι 22940 80333. Εγώ που πήγα, μου άρεσε που είναι λίγα παιδάκια στα τμήματα, η διευθυντρια ήταν πολύ "ζεστος" άνθρωπος και το κτίριο είναι καινούριο και όμορφο. Στα αρνητικά ήταν ο κήπος (πλαστική μοκέτα) που είχε κάτι παιχνίδια μισοσπασμένα και ότι δεν ήταν τόσο πολύ καθαρά όπως θέλω εγώ να είναι. Αξίζει όμως να πας να τον δεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαρκοπουλο?????

Πολυυυυυ μακρια μας....

 

για δειτε και αυτο...

Το Σεπτεμβριο ανοιγει ενας και νεος παιδικος σταθμος στα Σπατα. Θα παω απο βδομαδα να τον δω και θα σας πω εντυπωσεις....

ειναι αυτος:

http://www.elamazi.gr/wp-content/uploads/paramythi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εμείς μετακομίζουμε τον Αυγουστο στην Αρτέμιδα, μήπως έχει κάποιος το τηλέφωνο και την διευθυνση της Χιονάτης? και αν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες και για τα δημόσια δημοτικά σχολεία της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...