Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παπουτσάκια??


ΧΡΙΣΤΙΝΑ31

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω μια απορία... η μαμά μου λέει πως το παιδάκι που βαφτίζεται πρέπει να πάει στην εκκλησία ξυπόλυτο, δηλαδή με τις καλτσούλες, χωρίς παπουτσάκια. Η μπέμπα μου είναι εφτά μηνών,έτσι κι αλλιώς δεν περπατάει, αλλά δεν μου φαίνεται όμορφο σαν θέαμα.

Ξέρετε αν είναι κάποιο έθιμο? Εγώ πρώτη φορά το ακούω αλλά και με τα έθιμα της θρησκείας έχω ελάχιστη σχέση.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μαλλον ειναι εθιμο,κι εγω δεν το ηξερα οταν βαφτισα το γιο μου και τον πηγα στην εκκλησια με παπουτσακια αγκαλιας,αλλα ο παπας του τα εβγαλε πριν ξεκινησει το μυστηριο.Αν θες,φορα τα παπουτσακια της για να μην ειναι ξυπολητη οταν φτασετε και βγαλτα την τελευταια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως φοραγε επειδη περπατουσε (19 μηνων ηταν οταν βαφτιστηκε) και μαλιστα μπηκε στην εκκλησια περπατωντας.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

..Για έθιμο δε γνωρίζω!

Αλλά εγώ, επειδή το καλό μου το μόνο που κληρονόμησε από εμένα είναι τα πόδια μου (νούμερο 35, σε ηλικία 35 ετών, και μετά από εγκυμοσύνη!!!)*, ξυπόλητη θα την πάω! Μου φαίνεται πιο φυσικό σα θέαμα και πιο χαριτωμένο από ένα παπούτσι που δε θα μας έρχεται!

 

 

*Τί? Τζάμπα το nick "patousaki" νομίζατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κοριτσάκια να ρωτησω κάτι ;

Με τι ρουχαλάκια το πάμε στην εκκλησία;

πρέπει να είναι πάλι κάτι καλό;

τι να του βάλω του ζουζούνου μου;

 

Εγώ όταν βάπτισα τον γιο μου του είχα φορέσει απλά ένα πουκάμισο λευκό, ένα τζινάκι και παπουτσάκια αθλητικά (όλα βέβαια καινούρια), γιατί θεωρώ ότι πρέπει τα βαπτιστικά να κάνουν αντίθεση με τα πρώτα ρούχα και να "δείξουν" περισσότερο...Επιπλέον, στα αγόρια δεν έχεις και πολλές επιλογές και μ'αρέσει να δείχνουν και λίγο "μαγκάκια" !!!.

 

Τώρα που βαπτίζω την κόρη μου, μπορώ να της βάλω και μία κορδέλα στα μαλλιά ή ένα φορεματάκι πιο καλό από καθημερινό για να κάνει λίγη εντύπωση αλλά και πάλι όχι τόσο "φανταχτερό" όσο τα βαπτιστικά.

 

Φυσικά, αυτά είναι απλά η γνώμη μου και τίποτα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που βάπτισα την Φέλια την προηγούμενη εβδομάδα της φόρεσα μια σαλοπέτα και μπαντάνα στα μαλλιά! Ηταν πολύ όμορφη (κουκουβάγια ......!!!!!) αλλά παρόλα αυτα τα βαπτιστηκά της έκαναν την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

απλά καλύτερα να είναι κάτι με χρώμα για να βγαίνουν ωραίες και οι φωτογραφίες

έτσι κι αλλιώς τα βαπτιστικά είναι συνήθως σε απαλά λευκά μπεζ χρώματα :D

 

 

εγώ πάντως μάλλον δεν θα του αγοράσω κάτι καινούργιο...

ΜΑΛΛΟΝ ... δεν έχω αποφασίσει ακόμα με σιγουριά

 

σκέφτομαι ότι θα του πάρουν τόσα πολλά ρούχα... έχει ήδη κι όσα έχει... να πηγαίνω να αγοράζω άλλο ένα ρούχο που δε θα ξαναβάλει μόνο και μόνο για το πριν?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Να σας πω και την δική μου εμπειρία: Οι φωτογραφίες πριν την βάφτιση είναι οι καλύτερες για το μωρό, γιατί συνήθως είναι ξεκούραστο και δεν κλαίει.

Μου το είχαν πει και όντως έτσι είναι. Της φόρεσα λοιπόν ένα υπέροχο χειροποίητο φορεματάκι που της έπλεξε μια φίλη των γονιών μου και όλοι τρελάθηκαν. Εννοείται ότι τα βαφτιστικά είναι πιο καλά. αλλά κάτι το κλάμμα, κάτι η κούραση, κάτι ο κόσμος, το μωρό βγαίνει ταλαιπωρημένο. Συμφωνώ λοιπόν ότι δεν πρέπει να είναι φανταχτερό για να κάνουν διαφορά τα βαφτιστικά, αλλά πρέπει να είναι κάτι όμορφο που να πηγαίνει στο μωρό.

Τώρα για την βάφτιση του μικρού μας, σκέφτομαι το ίδιο, να είναι κάτι όμορφο (τα πριν την βάφτιση ρούχα) που να τον αναδεικνύουν γιά όμορφες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φωτογραφίες πριν την βάφτιση είναι οι καλύτερες για το μωρό, γιατί συνήθως είναι ξεκούραστο και δεν κλαίει.

.

 

 

ακριβώς αυτό,σας το λέω μετά απο δυο βαφτίσεις :) οπότε πηγαίντε το με κάτι που σας αρέσει πολύ,γιατί οι καλύτερες φωτο θα είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

...και για να είμαι μέσα στο θέμα,εγώ με παπουτσάκια αγκαλιάς τα πήγα,και ο παπάς δεν τα έβγαλε,και μέχρι τώρα σε καμια βάφτιση άλλη που έχω πάει δεν έχω δεί παπάν να ασχολείται με αυτό... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μια ξαδέλφη μου που βάφτιζε την κόρη της, της είχε φορέσει ένα απλό φορεματάκι άσπρο και ένα στεφανάκι με λουλούδια στο κεφαλάκι της. Ήταν και κούκλα η μικρή, στις φωτο πριν τη βάφτιση είναι σα μοντέλο!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ του πήρα ένα μπεζ παντελόνι (τύπου τζιν) με καφέ ζώνη, δερμάτινη!μάλιστα.... :wink: (ναι ναι, καφέ ζώνη παρακαλώ)! και ένα πουκαμισάκι κοντομάνικο, τύπου παραλλαγής, σε μπεζ χρώμα επίσης, όπου έχει πορτοκαλί κουμπιά! και τα δύο 15 ευρώ από το stock της mini raxevsky! Του πήρα και ένα ζευγάρι παπουτσάκια που βρήκα με τις εκπτώσεις στα 25 ευρώ το οποίο συνδυάζει μπλέ σκούρο χρώμα με μπεζ-καφέ!

Συμφωνώ ότι το προ-βάφτισης ρούχο καλό θα ήταν όσο μπορεί να διαφέρει λίγο από τα βαφτιστικά! και επίσης τα αγοράκια μου αρέσει να είναι λίγο πιο μαγκάκια :wink:

Αν είχα κορίτσι όμως θα προτιμούσα κάτι σαν αυτό που ανέφερε η zouzounel, ένα όμορφο φορεματάκι με ένα στεφανάκι στα μαλλιά!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!! Να σας πω και την δική μου εμπειρία: Οι φωτογραφίες πριν την βάφτιση είναι οι καλύτερες για το μωρό, γιατί συνήθως είναι ξεκούραστο και δεν κλαίει.

 

κουκλα μου εισαι 100% σωστη!!! :lol:

ο γιος μου εκανε τοοοοοοσο κλαμα στην βαφτιση (ηθελα να την σταματησω ....)

που δεν χω ουτε μια φωτο με τα βαφτιστικα γιατι απλα δεν του τα βαλαμε :lol:

το παιδι ηταν τοσο κουρασμενο, δεν σταματαγε το κλαμα ηταν και αυγουστος σε νησι και φυγαμε με τα εσωρουχακια :lol:

παλι καλα που χαμε παρει ωραια ρουχα για πριν την βαφτιση και χουμε ωραιες φωτο :lol:

τα βαφτιστηκα τα χουμε σε φωτο μονα τους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα του φορέσω ένα ροδακινί πόλο, με λευκό παντελόνι τίμπερλαντ και κάτι τέλεια ταμπά "αντρικά" παπουτσάκια που του είχα πάρει το χειμώνα απο τα ζάρα και θα βάλουμε τώρα! Ήθελα να είναι μοντελάκι και το συγκεκριμένο χρώμα της μπλούζας τον φωτίζει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...