Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσια αυριο αλλαζω μηνα,το μωρο δεν το εχω ακουσει ακομα η' ακομα και αν εχει κανει την κινηση του δεν το εχω καταλαβει γιατι εχω ευεραισθητα εντερα και με μπερδευουν.χθες το βραδυ κατα τις 3 με επιασε ριγος παλι(δευτερη φορα που το παθαινω)εβαλα θερμομετρο και ειχα 36,2 για μενα ειναι υποθερμια αυτο,σκεπαστηκα με παπλωμα για να συνελθω.Σημερα ειμαι μια χαρα.Και την προηγουμενη φορα που το επαθα πηγα στο γιατρο και ολα ηταν μια χαρα(μου ειχε κρατησει και περισσοτερο τοτε απο μια βραδυα)τωρα δεν τον πηρα καν τηλ.Σας εχει συμβει κατι παρομοιο?Μηπως φταιει που ειχα το παραθυρα ανοιχτο(ειχε υγρασια χθες).Μηπως τωρα που αλλαζω μηνα ειναι και αυτο ενα απο τα συμπτωματα? :?:(

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδί νόμιζα ότι δεν το έχω νιώσει μέχρι τον έκτο μήνα αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι πολλές φορές, αυτά που νιιώθουμε και αποδίδουμε στο έντερο, δεν είναι παρά το μωρό μας.

΄

Σε μένα οι εγκυμοσύνες έφεραν εξάψεις, για ρίγος δεν ξέρω αλλά έτσι κι αλλιώς το 36,2 δε νομίζω ότι είναι σε καμία περίπτωση ανησυχητικό ούτε ότι πρόκειται πραγματικά για υποθερμία.

 

Καταλαβαίνω τη φάση που βρίσκεσαι, μην ανησυχείς τόσο. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!

Με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το 36,2 δεν θεωρείται υποθερμία, μην ανησυχείς.

 

Σε ό,τι αφορά το άλλο θέμα, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ που έχω πρόβλημα με το έντερο (σπαστική κολίτιδα), μπερδευόμουν πάρα πολύ.

Ακόμα και τώρα αν με ρωτήσεις πότε ένιωσα το μωρό, δεν ξέρω να σου πω :D . Σίγουρη ότι είναι το μωρό και όχι το έντερο ήμουν όταν άρχισαν πλέον οι ενοχλήσεις να γίνονται "κλωτσιές"! :D

Είναι ακριβώς η ίδια αίσθηση, είναι λογικό να μπερδεύεσαι, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αυριο αλλαζω μηνα,το μωρο δεν το εχω ακουσει ακομα η' ακομα και αν εχει κανει την κινηση του δεν το εχω καταλαβει γιατι εχω ευεραισθητα εντερα και με μπερδευουν.χθες το βραδυ κατα τις 3 με επιασε ριγος παλι(δευτερη φορα που το παθαινω)εβαλα θερμομετρο και ειχα 36,2 για μενα ειναι υποθερμια αυτο,σκεπαστηκα με παπλωμα για να συνελθω.Σημερα ειμαι μια χαρα.Και την προηγουμενη φορα που το επαθα πηγα στο γιατρο και ολα ηταν μια χαρα(μου ειχε κρατησει και περισσοτερο τοτε απο μια βραδυα)τωρα δεν τον πηρα καν τηλ.Σας εχει συμβει κατι παρομοιο?Μηπως φταιει που ειχα το παραθυρα ανοιχτο(ειχε υγρασια χθες).Μηπως τωρα που αλλαζω μηνα ειναι και αυτο ενα απο τα συμπτωματα? :?:(

 

 

εγω το ακουσα στην 19 εβδομαδα

οχι πολλα πολλα μην φανταστεις κατι σαν φτερουγισμα πολυ ελαφρυ

ακου να δεις τι θα κανεις πιες ενα ποτηρι γαλα το βραδακι ξαπλωσε κ χαλαρωσε εντελως μην σκεφτεσε τιποτα κ θα το ακουσεις :!::D εγω ετσι εκανα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανυσηχεις Μαρακι μου εδω εμενα μια φιλη μου στον 6ο μηνα ηταν στο τριτο παιδι εγκυος και συνεχεια ελεγε οτι δεν το ακουγε και ανυσηχουσε συνεχως αλλα τελικα γεννησε ενα ομορφο υγιεστατο μωρακι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας,δεν ανυσηχω πιστευω οτι το μωρακι μου ειναι μια χαρα,αλλα εχω και την αγωνια να το ακουσω. :D Με το καλο να γεννησετε τα μωρακια σας οσες ειστε εγκυες και οι ηδη μανουλες να τα χαιρεστε. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας,δεν ανυσηχω πιστευω οτι το μωρακι μου ειναι μια χαρα,αλλα εχω και την αγωνια να το ακουσω. :D Με το καλο να γεννησετε τα μωρακια σας οσες ειστε εγκυες και οι ηδη μανουλες να τα χαιρεστε. :D

 

Μην ανησυχεις καθόλου εγω άρχισα να αισθάνομαι το μωρό σαν μια ενόχληση στα έντερα απο την 13 εβδομάδα και επειδή δεν ήμουν σίγουρη ρώτησα τον γιατρό και μου είπε πως είναι το μωρό. Το επιβεβαιωσα όταν κάναμε υπέρηχο και κάποια στιγμή το είδα να γυρίζει και αισθάνθηκα αυτο που ενιωθα και μόνη μου και μου είπε όπως βλέπεις αυτο δεν είναι το έντερό σου :lol:

Εδω και μια εβδομάδα νιώθω κάτι πολύ μικρά χτυπηματάκια σε διαφορα σημεία. δεν είναι καθόλου δυνατα και τα αισθάνομαι όταν είμαι πολύ ήρεμη και χαλαρή. Οπότε ηρέμησε και θα δεις. Θα σου κάνει έντονη την παρουσία του το νινάκι σου. Πάντως στο forum εχω διαβάσει απο κοπέλες πως δεν το άκουγαν ακόμη και στην 22 εβδομάδα χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα γι΄αυτό μην αγχώνεσαι θα αρχισει να σε κλωτσάει και μετά δεν θα έχει σταματημό :lol::lol:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

είμαι στο τέλος της 19ης εβδομάδας!δεν το έχω ακούσει ακόμα...βέβαια δεν έχω σταθεί ήσυχη και καθόλου!μόνο χθες το βράδυ, που έβαλα τα χέρια μου στην κοιλιά με λίγη πίεση..ενιωσα κάτι να με κλοτσάει..σαν μεγάλη φλέβα που χτυπάει..λέτε να ήταν το νινί?και κάτι άλλο...με πονάνε αρκετά οι θηλές μου...τι να κάνω...παρατήρησα ότι έχουν σκάσει..κάτι σαν ξηροδερμία..έχει συμβεί σε καμία?βάζω κρεμούλα..και αμυγδαλέλαιο..αλλά τίποτα!σας εύχομαι ότι καλύτερο!!η νέα σας ζωή ναναι παραμυθένια!:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μετά από μια δύσκολη μέρα, ψυχολογικά κυρίως, γύρισα σπίτι, άναψα το καλοριφερ στη συνήθη θερμοκρασία (20)

Κρύωνα και το ανέβασα αρκετά, συνέχισα όμως να κρυώνω (ενώ έβλεπα τον άντρα μου με το κοντομάνικο και το σλιπάκι) και σκεπάστηκα.

Οταν άρχισα να ζεσταίνομαι ελαφρά, να νιώθω πιο νορμαλ τότε με έπιασε το κεφάλι μου και σκέφτηκα να βάλω ένα θερμόμετρο.

Είχα 36.0!

Δεν το πίστευα και το έβαλα άλλες δύο φορές, (καπάκι) είχα 36.1 και 36.2.

Τί είναι αυτό? Είναι υποθερμία τελικά? Και αν είναι που οφείλεται?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια.Ειμαι 16+5 και δεν εχω κανει εξετασεις για μαγνησιο,ασβεστιο και σιδηρο και σημερα που ρωτησα τη γραμματεα του γιατρου μου ,μου ειπε οτι δεν θα κανω.Μου φαινεται λιγο παραλογο!!!Εσεις εχετε κανει?Την πεμπτη που θα παω στο γιατρο θα το κουβεντιασω μαζι του

Link to comment
Share on other sites

τις ανάγκες του οργανισμού σου σε σίδηρο θα τις διαπιστώσει ο γιατρός με την μέτρηση του αιματοκρίτη και της αιμοσφαιρίνης σου που γίνονται στο πλαίσιο της γενικής αίματος.

Το ασβέστιο θα σου το χορηγήσει αργότερα μόνο αν δεν καλύπτεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε γαλακτοκομικά μέσω της διατροφής.

Επίσης μαγνήσιο θα σου δώσει σε περίπτωση που έχεις συσπάσεις ή ζάρες (ελαφρές αποκολλήσεις).

Link to comment
Share on other sites

τις ανάγκες του οργανισμού σου σε σίδηρο θα τις διαπιστώσει ο γιατρός με την μέτρηση του αιματοκρίτη και της αιμοσφαιρίνης σου που γίνονται στο πλαίσιο της γενικής αίματος.

Το ασβέστιο θα σου το χορηγήσει αργότερα μόνο αν δεν καλύπτεις τις ανάγκες του οργανισμού σου σε γαλακτοκομικά μέσω της διατροφής.

Επίσης μαγνήσιο θα σου δώσει σε περίπτωση που έχεις συσπάσεις ή ζάρες (ελαφρές αποκολλήσεις).

Ξεχασα να γραψω οτι ηδη παιρνω και απο τα τρια απο την 13η εβδομαδα.Ενα ασβεστιο,δυο σιδηρο και τρια μαγνησιο χωρις να εχω κανει εξετασεις γι αυτα!!!!!!Συσπασεις εχω απο τη 4η εβδομαδα και γι αυτο επαιρνα utrogestan μεχρι και την αυχενικη

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις εξετασεις γιαυτα !κανεις για αιματοκριτη και αιμοσφαιρινη που ειναι σημαντικα!το μαγνησιο στο δινει ετσι κ αλλιως για τις συσπασεις που ειναι απαραιτητο!το ασβεστιο δνε το δινουν ολοι οι γιατροι γιατι λενε οτι αρκει εν αποτηρι γαλα το πρωι κ ενα το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι λενε οτι πρεπει αλλοι λενε οχι εγω παντως το θεωρω παραλογο να παιρνεις χαπια για οποιοδηποτε λογο χωρις να εχεις κανει εξετασεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera kai apo mena, sto prwto mou paidaki den eixa kanena sumptwma twra eimai 13 evdomadwn kai me pianei syxna rigos kai egw sthn arxh anhsyxisa kai imoun me ena themometro sto xeri mexri pou ematha oti einai fuiologiko... kalh sunexeia se oles mas, na feroume gera mwrakia

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γραψω οτι ηδη παιρνω και απο τα τρια απο την 13η εβδομαδα.Ενα ασβεστιο,δυο σιδηρο και τρια μαγνησιο χωρις να εχω κανει εξετασεις γι αυτα!!!!!!Συσπασεις εχω απο τη 4η εβδομαδα και γι αυτο επαιρνα utrogestan μεχρι και την αυχενικη

:shock::confused: γιατί έτσι? Για ρώτα τον.

Εμένα με βάζει και κάνω σχεδόν κάθε μήνα εξετάσεις, άσχετα που κάποιες φορές εγώ καθυστερώ. Δεν είναι κέρβερος του στυλ "κάνεις εξετάσεις αλλιώς δεν ξέρω τί έχεις" αλλά δεν είναι και αδιάφορος. Λέει πρέπει να τις κάνεις και τις κάνω! Πώς θα δεί μέσα μου τί παίζει? Ο αιματοκρίτης είναι καραΣΟΣ στην κύηση!

Αμα θες σου λέω και πόσες φορές έχω κάνει αιματολογικές μετά τις γιορτές που θα ξαναπάω. Επρεπε πρίν τις γιορτές να έχω πάει αλλά :mrgreen:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!dimmi και ψηλο αγορι τι κανετε??ρε κοριτσια δεν ξερω αν το παθαινετε και εσεισ,εχω θεμα με το εντερο μου.πολλα αερια:oops::oops::oops::oops:!!σε φαση καθε 3ης και λιγο,με εχει ταραξει,το μωρο πιστευω θα εχει φρηκαρει εκει μεσα,ο αντρας μου εξω σιγουρα!!εχθεσ το βραδυ εκτος οτι με επιασε και δεν με αφηνε,εκανε και ενα δυνατο ηχο η κοιλια μου που τρομαξα και εγω,φαντασου η μικρη μου μεσα!!δεν ξερω πια τι να κανω!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!dimmi και ψηλο αγορι τι κανετε??ρε κοριτσια δεν ξερω αν το παθαινετε και εσεισ,εχω θεμα με το εντερο μου.πολλα αερια:oops::oops::oops::oops:!!σε φαση καθε 3ης και λιγο,με εχει ταραξει,το μωρο πιστευω θα εχει φρηκαρει εκει μεσα,ο αντρας μου εξω σιγουρα!!εχθεσ το βραδυ εκτος οτι με επιασε και δεν με αφηνε,εκανε και ενα δυνατο ηχο η κοιλια μου που τρομαξα και εγω,φαντασου η μικρη μου μεσα!!δεν ξερω πια τι να κανω!

Εγω ειχα το πρωτο τριμηνο αρκετα αερια(ενω πριν παρα πολυ σπανια ακομα και η φασολαδα δεν με επιανε καθολου,φαντασου!!!!!!!!!!!)τωρα οχι.Ειμαστε στην ιδια φαση της εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

:shock::confused: γιατί έτσι? Για ρώτα τον.

Εμένα με βάζει και κάνω σχεδόν κάθε μήνα εξετάσεις, άσχετα που κάποιες φορές εγώ καθυστερώ. Δεν είναι κέρβερος του στυλ "κάνεις εξετάσεις αλλιώς δεν ξέρω τί έχεις" αλλά δεν είναι και αδιάφορος. Λέει πρέπει να τις κάνεις και τις κάνω! Πώς θα δεί μέσα μου τί παίζει? Ο αιματοκρίτης είναι καραΣΟΣ στην κύηση!

Αμα θες σου λέω και πόσες φορές έχω κάνει αιματολογικές μετά τις γιορτές που θα ξαναπάω. Επρεπε πρίν τις γιορτές να έχω πάει αλλά :mrgreen:

Ναι θα ηθελα να μου πεις αν μπορεις.Αυριο που θα παω θα το κουβεντιασω μαζι του.Δεν αγχωνομαι για το παιδι αλλα οπως και να το κανεις δεν παυουν να ειναι χαπια.Και εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα φιλη με τα χαπια,ακομα και πονοκεφαλο να εχω κανω υπομονη μηπως και μου περασει απο μονο του!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ηθελα να μου πεις αν μπορεις.Αυριο που θα παω θα το κουβεντιασω μαζι του.Δεν αγχωνομαι για το παιδι αλλα οπως και να το κανεις δεν παυουν να ειναι χαπια.Και εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα φιλη με τα χαπια,ακομα και πονοκεφαλο να εχω κανω υπομονη μηπως και μου περασει απο μονο του!!!!!!!!

 

Δεν είναι χάπια, είναι συμπληρώματα διατροφής και μάλιστα απαραίτητα κατά την κύηση. Το μαγνήσιο δεν το δίνουν, εκτός κι αν έχεις συσπάσεις. Ασβέστιο συνήθως δίνουν μετά τη 16η εβδομάδα και σίδηρο απο την αρχή, αν έχεις χαμηλό αιματοκρίτη. Μέχρις στιγμής όσες ξέρω πήραν και σίδηρο και ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χάπια, είναι συμπληρώματα διατροφής και μάλιστα απαραίτητα κατά την κύηση. Το μαγνήσιο δεν το δίνουν, εκτός κι αν έχεις συσπάσεις. Ασβέστιο συνήθως δίνουν μετά τη 16η εβδομάδα και σίδηρο απο την αρχή, αν έχεις χαμηλό αιματοκρίτη. Μέχρις στιγμής όσες ξέρω πήραν και σίδηρο και ασβέστιο.

Συσπασεις ειχα απο την 5η εβδομαδα και μεχρι και την 13η(που εκανα την αυχενικη)επαιρνα 3 utrogestan την ημερα.Μου τα σταματησε και μου εδωσε μαγνησιο,σιδηρο και ασβεστιο.Δεν μου ειπε ομως οτι το μαγνησιο ειναι για τις συσπασεις?Νομιζα οτι μου ειχαν περασει.Να σε ρωτησω κατι....αν το μαγνησιο μου το εδωσε για τις συσπασεις ειναι λογικο να εχω πονακια χαμηλα κυριως αριστερα και να πετρωνει η κοιλια μου?

Link to comment
Share on other sites

Συσπασεις ειχα απο την 5η εβδομαδα και μεχρι και την 13η(που εκανα την αυχενικη)επαιρνα 3 utrogestan την ημερα.Μου τα σταματησε και μου εδωσε μαγνησιο,σιδηρο και ασβεστιο.Δεν μου ειπε ομως οτι το μαγνησιο ειναι για τις συσπασεις?Νομιζα οτι μου ειχαν περασει.Να σε ρωτησω κατι....αν το μαγνησιο μου το εδωσε για τις συσπασεις ειναι λογικο να εχω πονακια χαμηλα κυριως αριστερα και να πετρωνει η κοιλια μου?

 

Τα πονάκια είναι φυσιολογικά, μεγαλώνει η μήτρα σου. Το πέτρωμα της κοιλιάς είναι συσπάσεις, οπότε καλά κάνεις και συνεχίζεις το μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια οταν λεμε πετρωμα πως ακριβως ειναι??:confused::confused:και εγω ωρες ωρες η κοιλια μου σαν να σκληραινει σε καποιο σημειο αλλα υποθετω πως ειναι το μωρο που αλλαζει θεση πχ η ωρες ωρες νιωθω κατι σαν βαρος και εκει ειναι πιο σκληρη....υπαρχει περιπτωση να ειναι συσπασεις κατι τετοιο??:confused::confused:δεν εχω ουτε περιεργα υγρα ουτε τιποτα μονο πονακια τα κλασσικα που μου ειπε ο γιατρος ειναι επειδη μεγαλωνει η μητρα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το μαγνήσιο βοηθάει με τις κράμπες σε όλο το σώμα - εγώ ακόμη ξυπνάω από κράμπες στα πόδια και ας παίρνω 4 trofocard την μέρα επί μήνες... όταν δε ξεχνάω να αγοράσω και περνώ δυο τρεις μέρες χωρίς αυτά, παρουσιάζω συμπτώματα στέρησης! υπομονή, θα τελειώσει, πού θα πάει!

 

εγώ τώρα πια μετράω μέρες...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...