Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΛΑ


ΜΑΡΥ.Τ

Recommended Posts

Μου ήρθε πριν λίγο με μαιλ.

Κάποιοι ίσως να το ξέρατε……..

Εγώ έπεσα από τα σύννεφα……

 

Για ρίξτε μια ματιά...

 

Ξέρετε ότι αν το γάλα στο χάρτινο μπουκάλι δεν πουληθεί στην καθορισμένη χρονική διάρκεια επιστρέφει στη βιομηχανία για να ανα-παστεριωθεί και να ξαναγυρίσει στο σουπερμάρκετ; Απίστευτο; Ο νόμος επιτρέπει τις μεγάλες βιομηχανίες να επαναλάβουν τη διαδικασία έως 5 φορές, κάτι που αφήνει το γάλα χωρίς γεύση και τελικά χωρίς ποιότητα και διατροφική αξία.

 

Όταν το γάλα φτάνει στο σουπερμάρκετ για την πώληση, φέρνει έναν αριθμό στο κάτω μέρος της συσκευασίας του. Αυτό το νούμερο είναι από το 1 έως το 5. Αρκεί να αγοράζετε γάλα που φέρει έως τον αριθμό 3, δηλαδή γάλα που έχει ανα-παστεριωθεί 2 φορές. Σας συμβουλεύουμε να μην αγοράζετε γάλα με αριθμό 4 ή 5 γιατί η ποιότητά του έχει καταστραφεί. Αν αγοράζετε κασόνι με μπουκάλια γάλα, ο ίδιος αριθμός αναγράφεται στο κάτω μέρος του, 1 έως 5. Αν έχει τον αριθμό 1 σημαίνει ότι βγαίνει από το εργοστάσιο για πρώτη φορά, αλλά αν έχει τον αριθμό 4 σημαίνει ότι έχει ήδη γυρίσει πίσω στη βιομηχανία 3 φορές.

 

Την επόμενη φορά που θα αγοράσετε γάλα, κοιτάχτε στον πάτο του μπουκαλιού. Μην αγοράσετε γάλατα με αριθμό 4 ή 5, ούτε ακόμα και με 3, αν είστε λεπτομερείς στις αγορές σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το ξερα...

Θα το τσεκάρω σήμερα που θα πάω σπίτι και θα σας πω;;

Ισχύει και για τα γάλατα που είναι σε πλαστικό μπουκάλι;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα που το διάβασα επειδή είμαι σπίτι κοίταξα το μπουκάλι και δεν γράφει τίποτα από κατώ, μήπως είναι κάποιες γαλαβιομηχανίες. Για να είμαι σίγουρη μόλις πάρω πάλι καινούργιο θα το κοιτάξω..

Link to comment
Share on other sites

Και όμως παιδιά, πείρα το γάλα μιας συναδέλφου, από κάτω το μπουκάλι είχε ένα 1.

Μια άλλη συνάδελφος που δούλευε παλαιότερα σε εταιρεία που είχε σχέσεις με γαλακτοβιομηχανίες, γελούσε όταν με είδε ότι σοκαρίστικα.

Μου είπε ότι αυτό γίνεται και ότι βάζουν ένα είδος χημικού μέσα στο γάλα έτσι ώστε να το ξεπλύνουν από τους μύκητες που είναι υπεύθυνοι που χαλάει το γάλα.

Έτσι το βγάζουν πάλι για κατανάλωση. Μέχρι 5 φορές!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΚΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΑ, ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ. ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΤΥΜΕΝΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΟΛΑΝΔΕΖΑ ΝΑ ΑΡΜΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ έλαβα το συγκεκριμένο mail και σοκαρίστηκα!!

Έπρεπε να το περιμένουμε πως θα κάνανε τέτοιου είδους "ανακύκλωση"!!

 

Το πιο τραγικό όλων είναι ο νόμος που το επιτρέπει....! :evil:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΚΤΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΓΕΛΑΔΑ, ΤΗΝ ΚΑΤΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΤΕΣ. ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΤΥΜΕΝΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΟΛΑΝΔΕΖΑ ΝΑ ΑΡΜΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

 

Που πάτε Νανά?? να ερχώμαστε να μας δίνεις γαλατάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλαβα το συγκεκριμένο mail και σοκαρίστηκα!!

Έπρεπε να το περιμένουμε πως θα κάνανε τέτοιου είδους "ανακύκλωση"!!

 

Το πιο τραγικό όλων είναι ο νόμος που το επιτρέπει....! :evil:

 

Εγώ πάλι hara εκνευρίζομαι με εμάς τους πολίτες που δεν κάνουμε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έλαβα το συγκεκριμένο mail και σοκαρίστηκα!!

Έπρεπε να το περιμένουμε πως θα κάνανε τέτοιου είδους "ανακύκλωση"!!

 

Το πιο τραγικό όλων είναι ο νόμος που το επιτρέπει....! :evil:

 

Εγώ πάλι hara εκνευρίζομαι με εμάς τους πολίτες που δεν κάνουμε τίποτα

 

...και αυτό..

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω απο πρωτο χερι επισης οτι το ιδιο συμβαινει με αλλαντικα και τυρια...Οταν ληξουν στα σουπερμαρκετ τα επιστρεφουν στις βιομηχανιες και τα επανεπεξεργαζονται και τα διαθετουν παλι στην αγορα.Π.χ. ενα σαλαμι πολυ χαλια μπορουν να το κανουν λουκανικο...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εγραψα και στον καφενε αλλα επαναλαμβανω.

 

 

Αυτο με τα γαλατα ισχυει. Οπως σας εχω ξαναπει δουλευα σε μια απο τις 2 μεγαλυτερες γαλακτοβιομηχανιες.

Εκει λοιπον δεν γινοταν αναπαστεριωση απλα το γαλα που γυρναγε πισω γινοταν επιδορπια, γιαουρτια και δε συμμαζευεται. Επισης συνεργαζοταν με μεγαλη παγωτοβιομηχανια και εδιναν κι εκει.

 

Σιγα μη χασουν ολοι αυτοι το κερδος τους για να πινουμε εμεις "φρεσκο" γαλατακι.

Και μετα πως θα πληρωνουν οι μεγαλοκαρχαριες τους καθαριστες για τις πισινες τους??????????

 

Αντε τα θυμηθηκα και συγχιστηκα παλι!

Να δω τι στο καλο θα φαω παλι απο τα νευρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μήπως ειναι καλυτερο το ζαχαρουχο που πίνω εγω?

Ουτε και γω το ηξερα... θα το τσεκαρω.. παντως εχω παρατηρησει οτι πολλες φορες το ιδιο γαλα εχει διαφορετικη γευση.. να λοιπον γιατι

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επαθα ενα ψιλοσοκ τωρα!Ηξερα οτι τα ξαναγυριζουν ςστις γαλακτοβιομηχανιες αλλα δεν πιστευα οτι μπορουν να το κανουν μεχρι και 5 φορες.

Κοιταξα το γαλα της μικρης μου που το αγορασα χτες και ενω ειναι 2 χαρτινες συσκευασιες με την ιδια ημερονημια ληξεως το ενα δεν γραφει τιποτα απο κατω ενω το αλλο γραφει 1. Το τιποτα τι σημαινει?????Εχει γυρισει τοσες φορες που βαριουνται να τις μετρησουν πια? :cry::cry:

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαθα ενα ψιλοσοκ τωρα!Ηξερα οτι τα ξαναγυριζουν ςστις γαλακτοβιομηχανιες αλλα δεν πιστευα οτι μπορουν να το κανουν μεχρι και 5 φορες.

Κοιταξα το γαλα της μικρης μου που το αγορασα χτες και ενω ειναι 2 χαρτινες συσκευασιες με την ιδια ημερονημια ληξεως το ενα δεν γραφει τιποτα απο κατω ενω το αλλο γραφει 1. Το τιποτα τι σημαινει?????Εχει γυρισει τοσες φορες που βαριουνται να τις μετρησουν πια? :cry::cry:

 

Το τίποτα μάλλον σημαίνει ότι βγαίνει για πρώτη φορά; Λέω εγώ τώρα...

Εμένα που γράφει 5;;;;;;;;;; :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Και γω γύρισα σπίτικαι το τσέκαρα.. Στα μπουκαλάκια της μικρής έγραφε "2" και ήταν μέσα στο σήμα της ανακύκλωσης, αλλά δεν φαίνεται καλά γιατί είναι σαν ανάγλυφα στο άσπρο μπουκάλι καιόχι γραμμένα, και στο φρέσκο γάλα που πίνω εγώ πάλι "2". (Αυτό φαινόταν καλά!) :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απίστευτο.... εμένα το "όλυμπος" είχε το 1. πάντα θα το κοιτάω απο δώ και πέρα....πληρώνεις φρέσκο γάλα ενώ είναι ...... επεξεργασμένο εώς και 5 φορές... ας τα να πάνε...

 

το ζαχαρούχο αλοίμονο σιγά μην είναι καλύτερο, αυτό θα έιναι επεξαργασμένο 105 φορες....!!! (εντάξει νόστιμο είναι δεν λέω :) )

mimika για πές μας και για αυτό...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τα εβαπορέ κατά την γνώμη μου είναι ακόμα χειρότερα rosi.

(Αν και δυστυχώς πριν μάθω κάποια πράγματα έδωσα στον Αναστάση ένα διάστημα το Νulac, γιατί υποτίθεται είχε περισσότερο σίδηρο)

Πρώτα από όλα αυτό το μεταλλικό κουτί με το που θα ανοιχτεί δημιουργούνται διάφοροι μύκητες. Άνοιξε ένα κουτί και μύρισε το μετά από μια μέρα να δεις πόσο απαίσια μυρίζει.

Για μένα τα φρέσκα συνεχίζουν να είναι τα καλύτερα, απλός να προσέχουμε τι παίρνουμε.

Υπάρχει επίσης και η λίστα της Greenpeace για τα μεταλλαγμένα. Οπότε μπορείς και από εκεί να κρίνεις ποιες εταιρείες θα προτιμήσεις.

Εμείς κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούμε γάλα Κουκάκι, εχθές έλεγξα τα μπουκάλια και είχαν τα δυο αριμί 1 και το ένα αριθμό 2.

Φυσικά τώρα θα φροντίζω να αγοράζω μόνο 1.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κατά κύριο λόγο χρησιμοποιούμε γάλα Κουκάκι, εχθές έλεγξα τα μπουκάλια και είχαν τα δυο αριμί 1 και το ένα αριθμό 2.

Φυσικά τώρα θα φροντίζω να αγοράζω μόνο 1.

 

Τι είναι αυτό, Mtheo;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς φάρμα Κουκάκη πίνουμε. Δεν νομίζω ότι φτάνει μέχρι την Αθήνα. Μάλλον πωλείται μόνο Β. Ελλάδα.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα το οτι δεν τρωμε και πινουμε προιοντα ποιοτητας το ξερουμε εδω και χρονια και οσο περναει ο καιρος τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα.

 

Δυστυχως οσον αφορα τα γαλατα οσο πιο πολλα συστατικα λεει οτι εχει (σιδηρο, ασβεστιο κλπ) τοσο πιο πολυ επεξεργασμενο ειναι.

Ετσι και το ζαχαρουχο ειναι απο τα χειροτερα.

Στα παιδικα γαλατα βαζουν και αρωματα (βανιλια πχ) για να τα πινουν πιο ευκολα τα παιδακια, αλλα κι αυτο δεν ειναι τοσο αθωο.

 

Να ξερετε παντως το εξης: Το απλο φρεσκο γαλα ειναι απο τα πλεον αθωα γαλατα σε συγκριση με τα εβαπορε (κυριως του εξωτερικου), τα μακρας διαρκειας και τα υπολοιπα με επιπλεον ουσιες και αρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τσέκαρα το δικό μας γάλα και όλα είχαν 1 και 2

Αλλά εγώ με άλλο προβληματίστηκα κοίταξα τον χυμό Amita motion και έλεγε 84 τι σημαίνει αυτόοοοοοο???????????????

 

Αν έχει πάει πίσω 83 φορές δεν με βλέπω καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...