Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ


Recommended Posts

Θα ήθελα να ενημερώσω τους γονείς που επιθυμούν την λειτουργία της Πρωινής - Προαιρετικής ζώνης (7:00πμ – 8:00πμ), στο ολοήμερο νηπιαγωγείο, ότι σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση: Ωρολόγιο πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου Φ.32/190/81670/Γ1/20-7-2007 (ΦΕΚ1420/8-8-2007 τ.Β΄), για τη λειτουργία της ζώνης αυτής, απαιτείται η συμμετοχή τουλάχιστον 5 νηπίων πρώτης νηπιακής ηλικίας. Η προσέλευση των νηπίων στην Πρωινή Ζώνη ξεκινά από τις 7:00πμ και ολοκληρώνεται στις 7:30πμ.

 

Οι γονείς που επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν την Πρωινή Ζώνη, να το δηλώνουν στις αιτήσεις εγγραφής των παιδιών τους. Αν συμπληρωθεί ο αριθμός των παιδιών (5), η λειτουργία του τμήματος είναι υποχρεωτική για το νηπιαγωγείο.

 

Όλα αυτά τα αναφέρω μετά την δική μου εμπειρία από την εγγραφή της κόρης μου στο νηπιαγωγείο. Η νηπιαγωγός με ενημέρωσε ότι δεν θα λειτουργήσει η πρωινή ζώνη στο ολοήμερο ακόμη και αν το θέλουν όλοι οι γονείς. Τα παιδία λέει κουράζονται πολύ...... (δεν τις πειράζει που θα χρειαστεί να δουλέψουν 30 λεπτά παραπάνω η κάθε μία!!!). Μου είπε λοιπον ότι βλέπει πολύ πιεσμένο το πρόγραμμα μου και γονείς σαν και μενα καταφευγουν για καλύτερα στα ιδιωτικά σχολεία!!! Δεν θα σας πω άλλα γιατί θα βγάλω κι άλλους καπνούς και δεν θέλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι δεν απευθύνεσαι στο Γραφειο Πρωτοβαθμιας που ανηκει το νηπιαγωγείο? Και πιο πανω αν χρειαστει....? Κανε κανενα τηλέφωνο στο υπουργειο και ρώτα, δεν νομιζω ότι ειναι στο χερι της διευθυντριας να μην κανει πρωινο τμημα αν υπάρχει ο απαιτούμενος αριθμος αιτησεων - μηπως βασιζεται στο ότι αν σας το θεσει έτσι, δεν θα κανετε αιτηση και άρα εκεινη θα ειναι καλυμενη απέναντι στους προισταμενους της? Αν καταθέσετε αιτήσεις, δεν νομιζω οτι μπορει να τις αγνοήσει....

 

Πάντως οι νηπιαγωγοι γενικά δεν θέλουν την πρωινη ζωνη γιατι θεωρουν ως κλάδος οτι παραβιάζεται το ωράριο τους και τα εργασιακά τους δικαιώματα (ας με συγχωρησουν ΄και ας με διορθωσουν συμφορουμιτισες νηπιαγωγοι αν κανω λάθος αλλά απ'οσα έχω διαβάσει σε διάφορα sites, αυτο εχω καταλάβει....)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν απευθύνεσαι στο Γραφειο Πρωτοβαθμιας που ανηκει το νηπιαγωγείο? Και πιο πανω αν χρειαστει....? Κανε κανενα τηλέφωνο στο υπουργειο και ρώτα, δεν νομιζω ότι ειναι στο χερι της διευθυντριας να μην κανει πρωινο τμημα αν υπάρχει ο απαιτούμενος αριθμος αιτησεων - μηπως βασιζεται στο ότι αν σας το θεσει έτσι, δεν θα κανετε αιτηση και άρα εκεινη θα ειναι καλυμενη απέναντι στους προισταμενους της? Αν καταθέσετε αιτήσεις, δεν νομιζω οτι μπορει να τις αγνοήσει....

 

Πάντως οι νηπιαγωγοι γενικά δεν θέλουν την πρωινη ζωνη γιατι θεωρουν ως κλάδος οτι παραβιάζεται το ωράριο τους και τα εργασιακά τους δικαιώματα (ας με συγχωρησουν ΄και ας με διορθωσουν συμφορουμιτισες νηπιαγωγοι αν κανω λάθος αλλά απ'οσα έχω διαβάσει σε διάφορα sites, αυτο εχω καταλάβει....)

 

 

Έτσι είναι, όπως τα λες! Έχω επικοινωνήσει και με την Πρωτοβάθμια και με το Υπουργείο. Στην περίπτωση μας, αν δεν έχει διώξει όλους τους γονείς που θέλουν πρωινή ζώνη, το τμήμα θα λειτουργήσει! Απλά ο κόσμος δεν το ξέρει. Πάει , και ότι του πούνε οι υπεύθυνες... θεωρεί ότι αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

ντροπη,ντροπη αν δεν της αρεσει αυτο που κανει να παει σπιτι της και να παρει τη θεση μια νηπιαγωγος με ορεξη για δουλεια....αυτο ειναι το προβλημα σε αυτη τη δουλεια και οχι μονο δυστυχως....εμενα κινδυνευει το παιδι μου να μην το γραψουν στο νηπιαγωγειο επειδη εκανα καταγγελια για ενα νηπιαγωγειο που ηταν απαραδεκτο και η διευθυντρια του αλλου το εχει παρει πεισματικα....και παλι ντροπη

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι αυτό το ωράριο μας επιβλήθηκε με το έτσι θέλω και όντως παραβιάζει τα εργασιακά μας δικαιώματα. Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν έχουμε θεσμοθετημένο αριθμό ωρών και κάθε χρόνο κάνουν ό,τι τους καπνίσει. Ήδη πέρσι μας αύξησαν το απλό μας ωράριο κατά μισή ώρα ή και 45 λεπτά, σιωπηρά. Και σήμερα είναι μισή ώρα αύριο θα είναι 2. Να συμπληρώσω ότι εμείς δεν έχουμε καν διάλειμμα. Για να πάμε στην τουαλέττα πρέπει να συνεννοηθούμε με τη συνάδελφο για να προσέχει και τα δικά μας παιδιά. Δε θα αναφερθώ καν στο ότι από τις 7- 7.30 μας υποβιβάζει σε πορτιέρη, θέτοντας σε κίνδυνο και την ασφάλεια των παιδιών με μια πόρτα που ανοιγοκλείνει ασταμάτητα για 1 ώρα και ο καθένας έχει πρόσβαση.

 

Σκεφτείτε ότι με το διευρυμένο πρωινό ωράριο τα παιδιά θα βρίσκονται στις εξαιρετικές εγκαταστάσεις των ολοήμερων:evil: επί εννιά ώρες! Με τουαλέτες που καθαρίζονται στην καλύτερη των περιπτώσεων 1 φορά κατά τη διάρκεια της σχολικής ημέρας και χωρίς τη δυνατότητα να αλλάξουν χώρο και να ξεκουράζονται.

 

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τον αν θέλουμε να δουλέψουμε ή όχι. Φυσικά και θέλουμε, όμως σε βιώσιμες συνθήκες που να λειτουργούν υπέρ του εργαζόμενου και κυρίως υπέρ των παιδιών. Σκεφτείτε το παιδάκι που ξύπνησε από τις 6 και είναι με ίδια ρούχα και τα ίδια παπούτσια έξω από το σπίτι του έως τις 4 που θα σχολάσει, για να μην πω μέχρι να φτάσει στο σπίτι του.

 

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ έτσι ενδεικτικά για το ποια είναι η θέση των συλλόγων μας http://alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_6_9_0004.php

 

Βάλια δυστυχώς τα χέρια της προϊσταμένης του δεύτερου νηπιαγωγείου είναι δεμένα, δεν έχει πεισμώσει είναι πραγματικά δύσκολη η θέση της. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τηλεφωνήματα γίνονται αυτή την εποχή στα νηπιαγωγεία. Εμένα προσωπικά μόνο ο Πάπας και ο Πατριάρχης δε μου είχαν ζητήσει εξυπηρέτηση όταν είχα την ευθύνη των εγγραφών. Είμαι σίγουρη ότι το θέμα σου θα λυθεί το Σεπτέμβριο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι αλήθεια ότι αυτό το ωράριο μας επιβλήθηκε με το έτσι θέλω και όντως παραβιάζει τα εργασιακά μας δικαιώματα. Είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν έχουμε θεσμοθετημένο αριθμό ωρών και κάθε χρόνο κάνουν ό,τι τους καπνίσει. Ήδη πέρσι μας αύξησαν το απλό μας ωράριο κατά μισή ώρα ή και 45 λεπτά, σιωπηρά. Και σήμερα είναι μισή ώρα αύριο θα είναι 2. Να συμπληρώσω ότι εμείς δεν έχουμε καν διάλειμμα. Για να πάμε στην τουαλέττα πρέπει να συνεννοηθούμε με τη συνάδελφο για να προσέχει και τα δικά μας παιδιά. Δε θα αναφερθώ καν στο ότι από τις 7- 7.30 μας υποβιβάζει σε πορτιέρη, θέτοντας σε κίνδυνο και την ασφάλεια των παιδιών με μια πόρτα που ανοιγοκλείνει ασταμάτητα για 1 ώρα και ο καθένας έχει πρόσβαση.

 

Σκεφτείτε ότι με το διευρυμένο πρωινό ωράριο τα παιδιά θα βρίσκονται στις εξαιρετικές εγκαταστάσεις των ολοήμερων:evil: επί εννιά ώρες! Με τουαλέτες που καθαρίζονται στην καλύτερη των περιπτώσεων 1 φορά κατά τη διάρκεια της σχολικής ημέρας και χωρίς τη δυνατότητα να αλλάξουν χώρο και να ξεκουράζονται.

 

Δεν έχει λοιπόν να κάνει με τον αν θέλουμε να δουλέψουμε ή όχι. Φυσικά και θέλουμε, όμως σε βιώσιμες συνθήκες που να λειτουργούν υπέρ του εργαζόμενου και κυρίως υπέρ των παιδιών. Σκεφτείτε το παιδάκι που ξύπνησε από τις 6 και είναι με ίδια ρούχα και τα ίδια παπούτσια έξω από το σπίτι του έως τις 4 που θα σχολάσει, για να μην πω μέχρι να φτάσει στο σπίτι του.

 

Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ έτσι ενδεικτικά για το ποια είναι η θέση των συλλόγων μας http://alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_6_9_0004.php

 

Βάλια δυστυχώς τα χέρια της προϊσταμένης του δεύτερου νηπιαγωγείου είναι δεμένα, δεν έχει πεισμώσει είναι πραγματικά δύσκολη η θέση της. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τηλεφωνήματα γίνονται αυτή την εποχή στα νηπιαγωγεία. Εμένα προσωπικά μόνο ο Πάπας και ο Πατριάρχης δε μου είχαν ζητήσει εξυπηρέτηση όταν είχα την ευθύνη των εγγραφών. Είμαι σίγουρη ότι το θέμα σου θα λυθεί το Σεπτέμβριο.

 

Εντάξει, δεκτά όλα τα παραπάνω που αφορούν τα εργασιακά σας αλλά από την άλλη σκέψου και τη θέση των γονιών που εργάζονται και οι δύο και δεν έχουν που να αφήσουν τα παιδιά τους. Αυτοί δηλαδή πρέπει να πληρώσουν τη νύφη ακριβοπληρώνοντας ιδιωτικά σχολεία και παιδικούς;

 

Και χωρίς παραξέγηση, κάποια από τα επιχειρήματα τα βρίσκω παρατραβηγμένα. Σχετικά με τα ρούχα και τα παπούτσια που θα φοράνε τα παιδιά για 9 ώρες, ας πάρουν μαζί τους παντοφλάκια :roll:. Γιατί στο ολοήμερο δημοτικό τι γίνεται;

Κι επίσης σχετικά με τη δυσκολία των νηπιαγωγών και την ανυπαρξία διαλειμμάτων, στο νηπιαγωγείο που πηγαίνω την κόρη μου, όσες φορές τυχαίνει να πάω σε ώρα μαθήματος για να την πάρω νωρίτερα, η νηπιαγωγός είναι στο γραφείο της και τρώει κολατσιό ενώ τα παιδιά βρίσκονται μόνα τους στην τάξη.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνει η κάθε συνάδελφος και δε μου πέφτει λόγος. Μπορώ να εκφέρω άποψη γιαυτά που βιώνω εγώ η ίδια και οι άνθρωποι που συνεργάζομαι. Εμείς λοιπόν τηρώντας το πρόγραμμα δεν έχουμε προσωπικό διάλειμμα. Και πολύ συχνά δε βρισκόμαστε στο σχολείο μονο τις ώρες που υποχρεούμαστε αλλά και πολύ περισσότερες, προκειμένου να βγει η δουλειά.

 

Επιπλέον τα εργασιακά μας αφορούν κι εσάς, όπως και τα δικά σας αφορούν εμάς γιατί είμαστε μέρη του ίδιου κοινωνικού ιστού. Κι εγώ για να είμαι στις 7 στο σχολείο και ο άντρας μου στις 7.30 στη δουλειά του ποιος θα πάει το παιδί μου αύριο; Όπως βλέπεις στην ίδια μοίρα είμαστε.

 

Στο δημοτικό υπάρχουν δυο επιπλέον ζώνες μία πρωινή και μία απογευματινή, κοινώς τα πράγματα είναι χειρότερα. Αν και στο νηπιαγωγείο τα παιδιά είναι μικρότερα και κουράζονται πιο εύκολα. Όπως και να χει αν οι συνθήκες παραμονής των παιδιών (και η δική μας) ήταν καλύτερες (καθαριότητα, εναλλαγή χώρων, δυνατότητα ξεκούρασης κ.λ.π.) και αν μπορούσαμε να κατοχυρωθούμε κι εμείς ως εργαζόμενοι ευχαρίστως να γινόνταν όλα όπως ειδυλλιακά περγράφονται. Για άλλη μια φορά όμως για παραλείψεις της πολιτείας καλούμαστε να αλληλοφαγωθούμε μεταξύ μας γονείς και εκπαιδευτικοί, λες και εμείς υποστηρίζουμε τα ιδιωτικά ή λες και οι γονείς θέλουν να δουλεύουμε σε κακές συνθήκες. Οι αποφάσεις και ο τρόπος που θα χειριστείτε το θέμα είναι καθαρά δικά σας, όμως η ελαστικοποίηση του ωραρίου μας κάποια στιγμή θα έχει αντίκτυπο και σε άλλους κλάδους, ίσως και στον δικό σας και επιπλέον η έμμεση αποδοχή των κακών συνθηκών στις οποίες μεγαλώνουν τα παιδιά, τις νομιμοποιεί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά καταλαβαίνω και εγώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολα. Δυστυχώς το μοντέλο της οικογένειας με την μαμά στο σπίτι έχει εκλείψει. Και συνήθως ο λόγος δεν είναι η "Καριέρα" αλλά εντελώς βιοποριστικοί λόγοι. Αν δεν υπάρχει και μια γιαγιά... τι να κάνεις; Οι μισθοί δεν φτάνουν για τα βασικά...

Και σέβομαι τα εργασιακά σας δικαιώματα! Και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία του επαγγέλματος για μια ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΗ νηπιαγωγό! Αλλά ειλικρινά ξέρετε άλλο εργαζόμενο να δουλεύει 4 ώρες τη μέρα τα 3/4 του χρόνου (και πολύ είπα);

Τέλος θεωρώ απαράδεκτο να μου συμπεριφέροντε ως αναλφάβητη. Να προσπαθεί μια νηπιαγωγός να με "ξεγελάσει" με εντελώς παιδιάστικο τρόπο. Πως μετά θα την εμπιστευτώ για να διδάξει το παιδί μου; Πως θα συνεργαστώ μαζί της για μια καλύτερη σχολική χρονιά;

Ο νόμος είναι νόμος! Ξέρετε πολλούς που θα έλεγαν: "Παρανομώ γιατί διαφωνώ με το νόμο!"

Link to comment
Share on other sites

Οι καταστάσεις αυτές χρειάζονται πολύ προσεκτικό χειρισμό, ακριβώς για να μη δημιουργούνται παρατράγουδα τέτοιου είδους. Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, οπότε μένουν οι γονείς χωρίς ενημέρωση κι αυτό πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει (γιαυτό άλλωστε και παρενέβην).

 

Παρεμπιπτόντως 4 ώρες υποχρεούμαστε να είμαστε στο σχολείο, το πόσες καταλήγουμε να μένουμε επιπλέον είναι άλλο ζήτημα. (Το τι κράξιμο τρώω στο σπίτι με μόνιμη επωδό το "ούτε δικό σου να ήταν" και όχι μόνο εγώ, όλες οι γνωστές μου)

Συμφωνώ για το νόμο και προσπαθώ να είμαι πάντα μέσα στο πλαίσιο που αυτός ορίζει. Γιαυτό και αν οι γονείς επιμείνουν για την τήρηση του επιπλέον ωραρίου εμείς κηρύσσουμε στάσεις εργασίας για το χρονικό διάστημα και χάνουμε και χρήματα (από εκεί που μας έχουν βάλει επιπλέον ώρες την εβδομάδα που φυσικά δεν πληρωνόμαστε), ακριβώς γιατί θεωρούμε ότι είναι απαράδεκτες οι συνθήκες.

 

Επιπλέον το νομικό πλαίσιο που διέπει την προσχολική εκπαίδευση είναι τόσο αλλοπρόσαλλο που καταργείται από μόνο του στην πράξη. Μία κόβουν τα τμήματα νηπιαγωγείων από τα ιδιωτικά, τώρα με τον νέο νόμο τα ξαναδίνουν. Μία κάνουν υποχρεωτικό το νήπιο, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο κάποιο έγγραφο για να εγγραφούν τα παιδιά στο δημοτικό. Μία μειώνουν τον αριθμό των παιδιών σε 25 μία σου λένε συν 3% (δυόμισυ παιδιά επιπλέον, να το γράψω από τη μέση και πάνω ή μόνο τη μια πλευρά). Άρες μάρες κουκουνάρες και τι να πρωτοπείς στο γονιό που περνάει και τις αγωνίες του. Τι να πω σε καλό μας.

 

Το συγκεκριμένο ζήτημα πάντως έχει προκαλέσει πολλές αντιδράσεις (απεργίες, διαμαρτυρίες, πορείες) διαβήματα από τη Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδος και οι αποφάσεις των συλλόγων μας είναι παντού οι ίδιες. Κακώς δεν ενημερώνουν οι συνάδελφοι όταν πρέπει και σας αφήνουν να νομίζετε ότι κάνουμε "το κομμάτι μας" στην πλάτη του εργαζόμενου γονιού. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να γνωρίζετε τι συμβαίνει και να παλεύουμε μαζί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Ηθελα να μάθω αν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές για τα κτίρια που φιλοξενούν παιδιά - μαθητές ολοήμερων σχολίων. Τα μικρούλια (νήμπια) μου είναι στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας του 60, σε αίθουσα που ο ήλιος τη βλέπει 2 μήνες της σχολικής χρονιάς κι αυτούς μετά τις 4 που φεύγουν τα παιδάκια, Τα τζάμια έχουν μόνιμες χονδρές κουρτίνες που ανοίγουν μόνο την ώρα προσέλευσης και αποχώρησης, τα ζουζούνια κοιμούνται σε υποτυπώδη στρωματάκια στο πάτωμα, χωρίς δυνατότητα σκεπάσματος με μαξιλάρι από το σπίτι και το χειρότερο, δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης εξωτερικού χώρου.

Μη με καταγγείλετε που τα στέλνω εκεί, δεν έχω άλλη επιλογή...

Επεξεργάστηκαν by Αννάκι35
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται παράξενο που το νηπιαγωγείο στεγάζεται σε τέτοιο χώρο.

Πάρα πολλά είναι τα νηπιαγωγεία που τα "έβαλαν" όπου βρήκαν....

 

Όσο για το μαξιλάρι, για μένα εννοείται ότι θα είναι από το σπίτι (για να ελέγχει η μαμά την ποιότητα και την καθαριότητα του) καθώς και τα σεντόνια και οι κουβέρτες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...