Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρεπει να γεννησω οπου μου υποδεικνυει ο γιατρος?


nannyκδ

Recommended Posts

Καλησπερα! Ειμαι στον τεταρτο μηνα κ σιγα σιγα ενημερωνομαι για τις κλινικες κ τα πακετα τους.. Ειμαι απο θεσσαλονικη κ ο γιατρος μου ειναι στη Γενικη/ Euromedica κ απ οσο γνωριζω εχει κ μετοχες εκει. Χθες ενας γνωστος μου, που γεννησαν πριν απο ενα μηνα, μου ειπε οτι μπορω να γεννησω οπου θελω εγω -απο ιδιωτικες κλινικες- κ υποχρεωση του γιατρου μου ειναι να με ακολουθησει, ασχετα με την κλινικη που μου εχει υποδειξει. Γνωριζει καποιος αν αυτο ισχυει η οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oχι, δεν νομίζω οτι ισχύει. Καθε γυναικολόγος συνεργάζεται με συγκεκριμένα μαιευτήρια.

Εξάλλου, η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως είναι σημαντικό ο γιατρός να δουλεύει σε μαιευτήριο που γνωρίζει, που έχει προσβάσεις/άκρες, που έχει συνεργάτες μαίες-αναισθησιολόγους με τους οποίους έχει ξαναδουλέψει, και που περνάει ο λόγος του. Κάνει καλύτερα τη δουλειά του έτσι.

Λογικό είναι. Κι εγώ που είμαι μηχανικός, αλλιώς κινούμαι σε μια πολεοδομία που εχω ξαναπάει 100 φορές, ξέρω τους υπαλλήλους (ποιός είναι καλός γνώστης, ποιός είναι εξυπηρετικός, ποιός είναι στραβόξυλο) και αλλιώς σε μια πολεοδομία που πάω πρώτη φορά και δεν ξέρω τα κατατόπια.

Μπορεις να το συζητήσεις με τον γιατρό σου πάντως και να του εξηγήσεις ποιό μαιευτήριο προτιμάς. Ίσως έχει συνεργαστεί και με αυτό και δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα παραπάνω που είναι πολύ σωστα υπάρχει και ένα πειπλεον θεμα. Ενας ιδιώτης ιατρος για να συνεργαστεί με μια κλινικη πρεπει να ανοιξει ένα μεριδολόγιο . Αυτό δεν σημαινει ότι γινεται μετοχος αλλα καταγράφονται τα περιστατικα που φερνει στην κλινικη , οι ιατρικες πράξεις που εκτελεί και ανοιγει μια επισημη συνεργασια με την κλινικη . Δεν μπορεί ενας γυναικολόγος να αρπάξει μια ετοιμογεννη και να μπουκαρει σε μια κλινικη να την ξεγεννησει χωρις να εχει μερδιολογιο στην συγκεκριμενη κλινικη...υπάρχουν γιατροι που εχουν μεριδολογια σε ολες τις κλινικες και καποιοι που εχουν μονο σε μια...ισως γιατι σε αυτην βρηκαν τις καλυτερες πχ συνεργασιες ή συνθηκες...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωρό σου! Κάθε γιατρός ίσως να έχει προτιμήσεις, άλλοτε λόγω οικονομικών συμφερόντων κι άλλοτε λόγω καλύτερων σχέσεων με τους εργαζομένους της εκάστοτε κλινικής. Εσύ φυσικά επιλέγεις πού θα γεννήσεις, αλλά αν δεν είναι μεταξύ των επιλογών που σου προτείνει ο γιατρός, θα πρέπει να βρεις άλλον.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ! Την Παρασκευη εχουμε ραντεβου με το γιατρο οποτε θα ξερω κ απο αυτον τη θεση του. Απλα μου φανηκε εξαιρετικα περιεργο κ ηθελα κ τη γνωμη αλλων.. Σας ευχαριστω κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα το σύνηθες είναι να πας εκεί που σου υποδεικνύει ο γιατρός σου για λόγους φυσικά που εξυπηρετούν και εσένα και αυτόν

εγώ γέννησα στο ρέα με τον γιατρό μου με αμοιβή πολύ καλή και σε αυτόν και στο νοσοκομείο και εμεινα εξαιρετικά ευχαριστημένη

εσύ που με το καλό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα αν κ καθυστερημένα.. Τελικά το που θα γέννησω πλεον δε με απασχολεί μια και παρολίγο πριν λιγες μέρες να γέννησω τον μπέμπη μου λόγω ανεπάρκειας τραχήλου που προλάβαμε στο παρα ενα..δεν μπορω να σας περιγράψω τι βίωσα κ δε θέλω... Τώρα είμαι σε πληρη ακινησία στο κρεβάτι.ουτε τουαλέτα ουτε τίποτα. Είμαι στην 22η εβδομαδα κ ολά είναι πιθανά, απο το καλυτερο έως και το χειροτερο. Κρατιέμαι όσο μπορω κ προσεύχομαι για το καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αν κ καθυστερημένα.. Τελικά το που θα γέννησω πλεον δε με απασχολεί μια και παρολίγο πριν λιγες μέρες να γέννησω τον μπέμπη μου λόγω ανεπάρκειας τραχήλου που προλάβαμε στο παρα ενα..δεν μπορω να σας περιγράψω τι βίωσα κ δε θέλω... Τώρα είμαι σε πληρη ακινησία στο κρεβάτι.ουτε τουαλέτα ουτε τίποτα. Είμαι στην 22η εβδομαδα κ ολά είναι πιθανά, απο το καλυτερο έως και το χειροτερο. Κρατιέμαι όσο μπορω κ προσεύχομαι για το καλυτερο..

 

Καλησπέρα κ απο εμένα, περαστικά κ υπομονή!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την nitsa_ge και καλά κάνεις κ ρωτάς κ το ψάχνεις! Αν τα οικονομικά σου το αντέχουν καλό είναι να πας όπου σου υποδείκνύει ο ιατρός σου...Anyway κοίτα τώρα να ξεκουραστείς, αυτό που συμβαίνει σε εσένα το έχουν περάσει πολλές κοπέλες ( μια συμμαθήτρια μου είνα ξάπλα απο την 25 εβδομάδα). Ξεκούραση κοριτσάκι μου κ όλα θα πάνε καλά!!

 

 

:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...