Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοτικοί Παιδικοί Σταθμοί Βριλησσίων


Recommended Posts

Μήπως κανείς στέλνει τα παιδιά τους στους Δημοτικούς Σταθμούς Βριλησσίων, κυρίως στον πρώτο (Εθνικής Αντιστάσεως) και τον τρίτο (Προποντίδος, κοντά στην Αττική Οδό);

 

Αναφέρομαι περισσότερο στο έμψυχο υλικό, τη σύνθεση των τάξεων (π.χ. αριθμό και πάστα παιδιών), την επιτυχία ή όχι των προγραμμάτων (επιτυγχάνεται κάποιου είδους διαπαιδαγώγηση ή είναι μόνο κράτηση;), και λιγότερο στους χώρους, τους οποίους τους έχω δει και είναι πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει σε σχέση με άλλους σταθμούς στην ευρύτερη περιοχή.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγώ που γνωρίζω τις κοπέλες εκεί (και πίστεψέ με) είναι εξαιρετικές στην δουλειά τους ,δεν σου έγραψα γιατί δεν μένω Βριλήσσια αν και ΠΟΛΥ θα το ήθελα (και για την περιοχή και για τους παιδικούς και για τα σχολεία.....)

 

το πιθανότερο είναι να μην γράφουν στο φόρουμ πολλές βριλησσιώτισσες

...σίγουρα δεν πρόκειται για "πατάτα"....

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites

Aspasie,

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Είχα αρχίσει να απελπίζομαι. Πώς γνωρίζεις αυτά που μου έγραψες; Ξέρεις τις νηπιαγωγούς στους σταθμούς αυτούς; Στον πρώτο ή στον τρίτο σταθμό; Και πώς τα βγάζουν πέρα με 25-27 παιδάκια;

 

Βλέπεις, μετά από μεγάλη έρευνα στον ιδιωτικό τομέα, στράφηκα στους δημοτικούς σταθμούς, γιατί δεν βρήκαμε κάτι στην περιοχή ιδιωτικό που να μας ικανοποιεί τόσο ώστε να δώσουμε τα χρήματα που μας ζητούν. Μάλλον από αυτούς, θα διάλεγα το Χαμόγελο ή τον Παιδότοπο, χωρίς όμως ιδιαίτερες εγκαταστάσεις. Όσο για το προσωπικό, έμαθα από φίλες ότι είναι γενικά ευχαριστημένες. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο γράψε μου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, δούλευα κοντά 9 χρόνια στην Δεαβ Βριλησσίων - τώρα μονιμοποιήθηκα και έτσι παραιτήθηκα από την Δεαβ....

 

τι να σου πω - ότι ψάχνω εναγωνίως στην περιοχή σπίτι (και σήμερα και αύριο θα πάω να δω...) γιατί θεωρώ ότι τα δημοτικά σχολεία είναι πολύ καλά???(χαζομάρα σε όσους Βριλησσιώτες πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικά...)

 

τώρα από όσο ξέρω τα παιδιά είναι τόσα όσα και σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό ,αλλά σε πολύ καλύτερες συνθήκες (σκέψου ότι κάνουν θεατρικό παιχνίδι με θεατρολόγο και γυμναστική με κ.φ.α μέσω προγραμμάτων του δήμου....)

 

αυτή φυσικά είναι προσωπική μου άποψη αλλά πίστεψε με έχω 3 κόρες και το θέμα το έχω ψάξει πολύ καλά....

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Ζούμε στα Βριλήσσια. Τέτοιο καιρό πέρυσι (ή λίγο αργότερα) έψαχνα μανιωδώς το θέμα "παιδικοί σταθμοί". Ιδιωτικοί και δημοτικοί. Θα έστελνα το πρώτο μου παιδί, 3,5 ετών.

Ξεκίνησα αρχικά για προσαρμογή τρεις μήνες το καλοκαίρι σε ιδιωτικό σταθμό. Δεν είχα παράπονα σοβαρά. Ούτε όμως και μεγάλο ενθουσιαμό. Όπως επίσης και τα 450 Ευρώ το μήνα (με φαγητό αλλά χωρίς σχολικό) δεν ήταν καθόλου λίγα.

Με κάποια επιφύλαξη το Σεπτέμβριο ξεκινήσαμε στο Δημοτικό Σταθμό του Δήμου Βριλησσίων. Να' ναι καλά η aspasie. Η μόνη που είχε απαντήσει τότε σχετικά.

Σήμερα μετά από δυομισι περίπου μήνες στο σταθμό τολμώ να πω ότι είμαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευχαριστημένη. Τα παιδιά μαθαίνουν κάθε μέρα πραγματάκια, έχουν δραστηριότητες όπως γυμναστική, τρώνε καλά, οι δασκάλες είναι κάθε μέρα στη διάθεσή μας να μας ενημερώνουν εάν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι, η δε κ. Κική (ας πούμε η διευθύντρια του σταθμού) ήξερε όλα τα παιδάκια με το μικρό τους μετά από ένα μήνα. Όσο για το κτιριακό, κανένα ιδιωτικό δεν φτάνει τους σταθμούς του δήμου (ίδίως τον α και τον γ'). Ναι είναι πολλά τα παιδιά ανά τμήμα (περίπου 25 με 2 δασκάλες), αλλά η κόρη μου δεν έρχεται καθόλου λιγότερο ευχαριστημένη και έχει κάνει και ... "κολλητές".

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...