Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί σταθμοί στο Ωραιόκαστρο!


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχεις παει στο ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΒΥΘΙ?? Ψαχνω και γω αυτες τις μερες παιδικο για το νινι μου και την αλλη εβδομαδα θα παω να τους δω απο κοντα. εχεις ακουσει καλα λογια?? ξερεισ τιμες μηπως??

 

Ασε εχω καταγχωθει γιατι ηταν να παει σε εναν παιδικο εδω στα Διαβατα αλλα η ιδιοκτητρια τελευταια στιγμη μου ειπε οτι τελικα δεν εχει θεσεις και τωρα ψανχω Ωραιοκαστρο που ειναι σχετικα κοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Καλησπέρα Κορίτσια....Γνωρίζει κάποια ρε κορίτσια για τον καινουργιο παιδικό σταθμό που ανοίγει στον δρόμο προς Μελλισοχώρι..;;Πηγαίνα προχτές προς Μελλισοχωρι και είδα μία πινακίδα πού έλεγε για βρεφονηπιακό σταθμό...Είναι και νηπιαγωγείο;Αν ξέρει κάποια κατι παράπανω ας με ενημρώσει γιατί πραγμάτικα η πρώτη εξωτερική εντύπωση του χώρου ήταν πολύ θετική...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια....Γνωρίζει κάποια ρε κορίτσια για τον καινουργιο παιδικό σταθμό που ανοίγει στον δρόμο προς Μελλισοχώρι..;;Πηγαίνα προχτές προς Μελλισοχωρι και είδα μία πινακίδα πού έλεγε για βρεφονηπιακό σταθμό...Είναι και νηπιαγωγείο;Αν ξέρει κάποια κατι παράπανω ας με ενημρώσει γιατί πραγμάτικα η πρώτη εξωτερική εντύπωση του χώρου ήταν πολύ θετική...:eek:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω επισκεφθει τους παιδικους σταθμους μικρος μαεστρος, ντεκρολι και ανδρεαδης και κλινω προς στον ανδρεαδη. Υπαρχει καποια μανουλα που να εχει προσωπικη εμπειρια σχετικα με αυτους τους σταθμους η εχει κατι αλλο να προτεινει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω επισκεφθει τους παιδικους σταθμους μικρος μαεστρος, ντεκρολι και ανδρεαδης και κλινω προς στον ανδρεαδη. Υπαρχει καποια μανουλα που να εχει προσωπικη εμπειρια σχετικα με αυτους τους σταθμους η εχει κατι αλλο να προτεινει;

 

exeis pm

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Ωραιόκαστρο τα στέλνω... και είναι σίγουρο πως θα αλλάξω σταθμό.

 

Πρόσφατα ανακάλυψα έναν καινούριο που θα ανοίξει από το Σεπτ.

 

Πρόκειται για το Καπελίνο του Ευόσμου που ανοίγει σε νέα καταπληκτική εγκατάσταση στο δρόμο προς Μελλισοχώρι (στο βουνό).

 

Σε γενικές γραμμές έχω ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο από γονείς που έστελναν εκεί τα παιδιά τους...

 

Βέβαια είμαι πλέον υπερβολικά επιφυλακτική!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ στο Ωραιόκαστρο τα στέλνω... και είναι σίγουρο πως θα αλλάξω σταθμό.

 

που ησουν και θα αλλαξεις>? γιατι τι εγινε? ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ αν θες βεβαια

κι εγω θα αλλαξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ο σταθμός που λέτε είναι ο σταθμός Καπελίνο του Ευόσμου που ανοίγει από Σεπτέμβριο (αν όχι και νωρίτερα) δεύτερο κτίριο...

 

Επειδή είμαι καμμένη από σταθμό (επίσης στο Ωραιόκαστρο), πήγα από εκεί, ρώτησα πολύ κόσμο, μέχρι που στάθηκα και έξω από τον σταθμό του Ευόσμου για να ρωτήσω εντυπώσεις από γονείς (εννοείται μπήκα και μέσα)...

 

Απ'όπου κι αν το έπιασα, οι γνώμες ήταν από θετικές έως ενθουσιώδεις.

 

Ο χώρος καταπληκτικός, πεντακάθαρος, καινούριος, φωτεινός...

 

Οι νηπιαγωγοί πολύ γλυκιές και με πολυετή εμπειρία και όρεξη για ωραία πράγματα...

 

Πολλά εξαρτώνται βέβαια και από της κοπέλες που θα προσληφθούν για να στελεχώσουν το νέο σταθμό...

 

Σκοπεύω ακόμη και σήμερα να πάω για την εγγραφή...

Link to comment
Share on other sites

Μαρίαt και έγω έπειτα απο έρευνα μεγάλη κατέληξα στην απόφαση να γράψω και εγω εκεί τον μικρό μου....Είναι ο χώρος πραγματικά εντυπωσιακός και από όσα έμαθα και εγώ(γιατι δεν πας στον πόλεμο ξυπόλητος!!!) και η δουλειά που γίνεται μέσα στο Καπελίνο στον Εύοσμο είναι πολύ πολύ καλή...Οπότε επλίζω και εγώ στο ίδιο αποτέλεσμα και στο Ωραιόκαστρο...Ίδωμεν.........

 

Τα αγγελούδια και τα μάτια μας....!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρίαt και έγω έπειτα απο έρευνα μεγάλη κατέληξα στην απόφαση να γράψω και εγω εκεί τον μικρό μου....Είναι ο χώρος πραγματικά εντυπωσιακός και από όσα έμαθα και εγώ(γιατι δεν πας στον πόλεμο ξυπόλητος!!!) και η δουλειά που γίνεται μέσα στο Καπελίνο στον Εύοσμο είναι πολύ πολύ καλή...Οπότε επλίζω και εγώ στο ίδιο αποτέλεσμα και στο Ωραιόκαστρο...Ίδωμεν.........

 

Τα αγγελούδια και τα μάτια μας....!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι? Σκεφτομαστε κι εμεις να παμε την μικρη μας στο Καπελινο αλλα πριν λιγο που μιλησα με την υπευθυνη μου ειπε πως οι εγγραφες ειναι μεχρι 30/06. Δλδ δεν μπορω να την γραψω τον Σεπτεμβρη που θα ξερω αν την πηρανε στον δημοτικο σταθμο? Για πειτε και τιμες να δουμε αν ισχυουν τα ιδια σε ολους.....Εμενα μου ειπε 250+πρωινο.....Παντως ηταν πολυ ευγενικη στο τηλ και κατατοπιστικοτατη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ 18 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΣΤΑΘΜΟ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΙΛΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΙΑΒΑΤΑ???

Η' ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ?

 

 

εγω εγω γνωρίζω για Διαβατα.

 

για 18 μηνων παιδακια θα χρειαστεισ βρεφονηπιακο σταθμο και στα Διαβατα εχει εναν μόνο, που λέγεται Πρίγκηπας Λεμόνης. περσυ η τιμη ηταν 300? χωρις λεοφοριακι.

 

σαν εγκαταστασεισ ειναι πολυ καλες και καινουριες, αλλα δεν εχει κρεβατακια για τα παιδακια και κουμουνται στο πατωμα σε στρωματακια.

 

επισης πριν κανα μηνα ειχα ακουσει οτι επειδη αλλαξαν οι δασκαλεσ δεν υπαρχει μια ρεγουλα και καλη διαπαιδαγωγιση στα παιδακια. οτι ακουσα λεω....

 

αλλα και τα 300? πολλα μου φαινονταν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο Ωραιόκαστρο τα στέλνω... και είναι σίγουρο πως θα αλλάξω σταθμό.

 

που ησουν και θα αλλαξεις>? γιατι τι εγινε? ΣΤΕΙΛΕ ΠΜ αν θες βεβαια

κι εγω θα αλλαξω!!!

 

 

για πεσ μασ σε ποιο παιδκο ησουνα και γιατι θα αλλαξεισ?? να μαθουμε για να ξερουμε και να προσεχουμε που θα στειλουμε τα παιδακια μασ. αν θελεισ στειλε μου πμ το ονομα του παιδικου γιατι και γω στην αναζητηση παιδικου στο ωραιοκαστρο ειμαι....

Link to comment
Share on other sites

αχ σημερα αυτα που ειδα στο καπελινο με απογοητευσαν !!!

 

ενα θα σας πωωωωωωω........

ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ..............

και ειμαι απολυτα σγουρη σε αυτο που σας λεω.

 

οσο καινουριο ειναι το κτηριο τοσο ..........! δεκα φορεσ ρωτουσα καποια στανταρ βασικα πραματα και απεφευγαν να μου απαντησουνε. κατι βρωμαει εδω λεω......ολο μου λεγανε οτι τι ομορφο που ειναι το κτιριο και τι καινουριο που ειναι και επι της ουσιας τιποτα. ρωτουσα βασικα πραματα, ποσα ατομα εχει το τμημα (το βρεφικο δηλαδη), ποσες δασκαλες εχει, που κοιμουνται, κλπ κλπ

 

και οι απαντησεις που μετα απο δυσκολια και επανηλλειμενεσ ερωτησεις που εκανα ηταν:

 

- 25 ατομα σε καθε τμημα με μια δασκαλα και ισως μια βοηθο που θα το παιζει μπαλαντερ οπου υπαρχει αναγκη.

- 25 παιδακια σε εναν χωρο και για υπνο και για δραστηριοτητες

- ελαχιστα κρεβακια για τοσα παιδια, καμαι 10αρια κρεβατια για 50 παιδια και κατι ραντζακια στον διαδρομο (τα πιο πολλα παιδακια-βρεφακια, δεν κοιμουνται λεει), δηλαδη απο 50 βρεφακια δεν θα βρεθουνε 10 και πανω να νυσταξουνε ταυτοχρονα??

- τα πολυ πολυ μωρα, τα 2 και 3 μηνων θα ειναι μαζι με τα αλλα βρεφακια και ειδα και κατι ριλαξ και καροτσια διασπαρτα σε μια γωνια

- εχει και αλλες θεσεις που μπορει να διαθεσει και εκτοσ προγραμματος σε ιδιωτες, δηλαδη ποσα βρεφακια θα στιβαξει σε 2 αιθουσες?? αλλα την καλυπτει η αδεια και ο νομος λεει να βαλει και αλλα παιδακια....

- αν πας ιδιωτικα λεει ειναι 300? συν 80? το φαγητο αν θες και συν 80? το λεοφοριακι αν εισαι σε περιοχη που δεν εξηπηρετει!! εχει λαλησει αυτη....

- το κτηριο απο την αντηλια ηταν ανυπόφορο και την ρωτησα αν θα βαλει κουρτινες και λεει θα δουμε....(καλα αυτο δεν το θεωρω και πολυ σοβαρο μειονεκτημα απλα το αναφερω...)

 

αστα αστα... απογοητευθηκα τελειως.... η κυρια εχει κανει οτι λεει ο νομος για να ειναι καλυμενη, το μονο που την νοιαζει ειναι τα λεφτα του προγραμματος και επι της ουσιας τιποτα...... σιγα να μην νοιαστει για το αν θα γινει σωστη δουλεια και θα προσεξει τα δικα μας βρεφακια. μα 25 βρεφακια σε μια αιθουσα με μια δασκαλα και μια βοηθο?? αν χεστουν 5 ταυτοχρονα τι θα γινει?? η πενάτεν και τα συγκαματα θα ειναι εβδομαδιαιο φαινομενο.....

 

δεν τα γλιτωνω τα διδακτρα παλι φετος για βρεφονηπιακο. πηγα και στον ανδρεαδη μετα την πικρα που πηρα και μου φανηκε ποιο σοβαρο και αξιολογο και μαλλον για εκει καταληγω και ας πληρωσω 300? περιπου. χαλαλι για το παιδακι μου.... λυση δεν βρισκω αλλη, παρα μονο να τα ακουμπησω!!

Link to comment
Share on other sites

και γω προς τον Ανδρεαδη καταληγω, μου φανηκε πολυ σοβαρος, αξιοπρεπεις, αξιολογος και να γινεται δουλεια εκει μεσα.

 

πιο πριν πηγα και στο καπελινο του ωραιοκαστρου, αλλα................ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.........

μονο ποσοτητα και από ποιοτητα..... ??????/

 

ολα ωραια, ωραιο κτιριο, καινουριο, αλλα στην ουσια τι γινεται??

στιβαγμενα παιδια, πολυαριθμα τμηματα, λιγες δασκαλες, οσες λεει ο νομος? και απο δουλεια?? ποιο βρεφακι θα πρωτοαλλαξουνε?? ποιο βρεφακι θα πρωτοταισουνε?? ή δεν θα πολυασχοληθονε μαζι του??

 

για το βρεφικο τμημα μιλαω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας πει καμμια κοπελα και για τους αλλους

 

τωρα ειδα ειναι γραμμενο ενα fairyland

επισης δεν ειχαμε πληροφορηση για το μελενιο

ουτε για το φραιμπελ

ουτε για το κουκι και το ρεβυθι

αν ξερει καποια βοηθατε.....

Link to comment
Share on other sites

τόσο για το Μελένιο, όσο και για το Fairyland έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά δεν έχουν νηπιαγωγείο που θέλω για τη μεγάλη μου...

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι για τον ίδιο σταθμό από ένα γονιό ακούς θετικά και από άλλο ακούς αρνητικά!!!

 

Τελικά είναι θέμα προσωπικής απόφασης και τί ζητάει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...