Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφονηπιακος ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ στη θερμη θεσ/νικης


Recommended Posts

ειμαι μια μαμα που θα ηθελε να μοιραστει αυτο το μηνυμα και με αλλους γονεις.εχω μια κορουλα 3,5 ετων και τον οκτωβριο του 2008 αρχισα να ψαχνω απεγνωσμενα για παιδικο σταθμο μιας και ειχε προκυψει πολυ καλη δουλεια,ετσι ανακαλυψα το ΄΄πολυχρωμο΄΄ενα παιδικο σταθμο χωρις σκαλες με τεραστια αυλη και εκπληκτικες παιδαγωγους.μεσα απο το μηνυμα μου θα ηθελα να ευχαριστισω ολο το προσωπικο που αγαπησε αληθινα το παιδι μου κατι που φαινεται στην καθημερινοτητα μας το παιδι ειναι πολυ ησυχο πολυ συνεργασιμο και χαρουμενο για μενα αυτο ειναι το παν !:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είμαι κι εγώ μαμά μιας μικρής "μαθήτριας" (4,5 ετών) του ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε η Κατερίνα. Ήθελα όμως να προσθέσω κάποια σημάντικά χαρακτηριστικά ακόμη.

Εκτός από τον εξωτερικό χώρο, που έχει γκαζόν και παιδική χαρά, και ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ προσεγμένος και πεντακάθαρος με πολύ υψηλά στάνταρ ασφαλείας. Αξίζει να αναφέρω, ότι ανά πάσα στιγμή, οι γονείς που πιθανόν να επισκεπτούν το σχολείο, μπορούν να δουν το εσωτερικό του σταθμού. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν σε απροσδόκητες επισκέψεις.

Ήθελα επίσης να προσθέσω ότι φέτος είναι η 2η χρονιά που πηγαίνει η κόρη μου παιδικό σταθμό. Πέρυσι πήγαινε σε ένα γνωστό διωτικό κολλέγιο της Ανατολικής Θεσσαλονίκης οπότε έχω και συγκριτικό στοιχείο.Όχι ότι δεν ήμουν ευχαριστημένη από τον περυσινό, αλλά στο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ, ίσως επείδη είναι καθαρά βρεφονηπιακός σταθμός, είναι πιο προσεγμένα όλα.

Το πρωσωπικό του σταθμού είναι ιδιαιτερα ζεστό και τα παιδιά μεγαλώνουν με πολύ αγάπη και φροντίδα. Αρκεί να αναφέρω ότι η κόρη μου γυρναέι καθημερινά χαρούμενη.

Τέλος έχω παρατηρήσει μεγάλη βελτίωση στην πρόοδο της κόρης μου, πράγμα που σημαίνει ότι γίνεται πολύ καλη δουλειά και στο εκπαιδευτικό μέρος του θέματος. Με λίγα λόγια σύστήνω το ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ ανεπιφύλακτα!:-D

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και σε άλλη ενότητα, (αναζήτηση παιδικών σταθμών), έχω επισκεφθεί τον παιδικό σταθμό Πολύχρωμο και ενώ έμεινα ευχαριστημένη και από τις κτιριακές εγκαταστάσεις και από καθαριότητα και από την αντιμετώπιση της Διεύθυνσης, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι οι τάξεις των παιδιών δεν έχουν πολλά παιχνίδια, βιβλία κ.λπ. για να μπορέσουν να απασχοληθούν. Τις βρήκα δηλαδή λίγο "άδειες". Εσείς που στέλνετε ήδη τα παιδάκια σας μπορείται να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την παραπάνω ανησυχία μου????

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

 

Δεν θα έλεγα ότι οι τάξεις είναι άδειες από παιχνίδια. Άλλωστε, επειδή είμαι από τις μητέρες που έχουν συχνή επαφή με το προσωπικό του σταθμού, γνωρίζω ότι οι μέρες τους είναι πάντα γεμάτες. Παίζουν κι εκτός τάξης, όπως στην αύλη ή στο αμφιθέατρο του σταθμού,ομαδικά παιχνίδια ώστε να μαθαίνουν τα παιδιά μας την έννοια της ομάδικότητας αλλά και της ήττας ή νίκης. Όσον αφορά δημιουργικό, καθημερινά φτιάχνουν μια εργασία και μάλιστα επίκαιρη ανάλογα με την ημέρα, την εποχή ή και άλλους παράγοντες από τους οποίους μπορούν να εμπνευστούν για να μάθουν στα παιδιά μέσα από τις εργασίες τους, διάφορα θέματα και μαθαίνουν πολλά. Άλλωστε μιλάμε για προσχολική ηλικία και μου αρέσει που μαθαίνουν πολλά. Αυτό έμένα μάλλον μου λέει ότι υπάρχει πολύ υλικό. Αν εννοείς παιχνίδια όπως κούκλες κλπ., νομίζω ότι από αυτά έχουν πολλά όλα τα παιδιά μας στο σπίτι για να παίξουν. Για μένα ο σημαντικότερος λόγος που έστειλα την κόρη μου στο σταθμό ήταν για την ομαδικότητα.

Πόσο χρονών είναι το παιδί σου; Είναι αγόρι ή κορίτσι;

Link to comment
Share on other sites

Panchristina,

η κόρη μου είναι κοντά 2,5 χρονών. Ίσως επηρεασμένη από τον παιδικό σταθμό που έστελνα τη μεγάλη μου, αλλά και άλλους σταθμούς που έχω δει, θαρρώ πως στον παιδικό πρέπει να υπάρχουν και παιχνίδια τα οποία μάλιστα θα πρέπει και να εναλλάσσονται για να μην τα βαριούνται τα παιδάκια.

 

Αγαπητή φίλη,

Παίζουν κι εκτός τάξης, όπως στην αύλη ή στο αμφιθέατρο του σταθμού,ομαδικά παιχνίδια ώστε να μαθαίνουν τα παιδιά μας την έννοια της ομάδικότητας αλλά και της ήττας ή νίκης.

Η έννοια της ομαδικότητας κατά τη γνώμη μου συμπεριλαμβάνει και την αρμονική συνεύρεση πολλών διαφορετικών παιδιών με ίδια αντικείμενα(παιχνίδια) τα οποία και μαθαίνουν να μοιράζονται.

Όσον αφορά δημιουργικό, καθημερινά φτιάχνουν μια εργασία και μάλιστα επίκαιρη ανάλογα με την ημέρα, την εποχή ή και άλλους παράγοντες από τους οποίους μπορούν να εμπνευστούν για να μάθουν στα παιδιά μέσα από τις εργασίες τους, διάφορα θέματα και μαθαίνουν πολλά.

Αυτή η δραστηριότητα σίγουρα μου φαίνεται απαραίτητη τόσο για τη γνώση όπως αναφέρεις όσο και την αίσθηση της αυτοπεπεποίθησης και ικανοποίησης ότι μπορούν να δημιουργήσουν κάτι δικό τους.

Άλλωστε το γεγονός ότι μου φάνηκε ανεπαρκής ο σταθμός σε παιχνίδια δεν σημαίνει ότι τον έχω απορρίψει! Απλώς μου έκανε εντύπωση και διαβάζοντας τα γραφόμενα σας πήρα θάρρος για να ζητήσω περισσότερες πληροφορίες.

Ένα ακόμη θέμα που με ψιλοπροβληματίζει είναι ο χρόνος που θα βρίσκεται το παιδί μέσα στο σχολικό? Εσένα το παιδί σου είναι μεταφερόμενο ή το πηγαινοφέρνεις εσύ?

Κάθε άλλη διαθέσιμη πληροφορία που μπορείς να μου δώσεις θα είναι χρήσιμη για μένα.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες. ΤΟ πολυχρωμο ειναι ενας σταθμος ο οποιος βολευει σχετικα με τον τοπο κατοικιας κ εργασιας μου κ θα ηθελα να μαθω κ καποια επιπλεον πραγματα οπως το οικονομικο. Θα μπορουσε κανεις να δωσει στο περιπου μια τιμουλα για τον σταθμο αυτο? Ο γιος μου θα ειναι 18 μηνων το Σεπτεμβριο κ εχουμε αρχισει ηδη το ψαξιμο .

car150pb___.png

 

catcatabu20080306_-8_My+precious+is.png

Link to comment
Share on other sites

Mariamafia,

για το τμήμα των προ-προνηπίων που θα ανήκει η κόρη μου το κόστος είναι 305,00€ μαζί με σχολικό. Για τα πιο μικρά παιδάκια νομίζω ότι είναι κατάτι ακριβότερο!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

 

Σας παρακαλω θα ηθελα σχολια θετικα ή αρνητικα για τη Λιμνη των κυκνων,στην Θερμη,γιατι με ενδιαφερει ο συγκεκριμενος βρεφονηπιακος σταθμος.Εχω διαβασει καποια σχολια στο φορουμ και εχω μπερδευτει λιγο...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Stam,

Η κόρη μου μεταφέρεται από και προς τον παιδικό με το σχολικό του σταθμού και θα σου πρότεινα να επιλέξεις την μεταφορά με σχολικό σε όποιο σταθμό κι αν στείλεις την κόρη σου. Είναι πολύ δεμευτικό να την πηγαίνεις εσύ, εκτός κι αν δεν δουλεύεις. Η κόρη δεν βρίσκεται πολύ ώρα στο σχολικό το πρωϊ αλλά το απόγευμα είναι το τελευταίο παιδάκι που αφήνουν και βρίσκεται στο σχολικό περίπου 25 λεπτά. Ciao!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου PanChristina. Νομίζω ότι τα 25΄λεπτά δεν είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι ο παιδικός βρίσκεται και εκτός πόλης.Πάντως σίγουρα εάν επιλέξω τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό, το παιδί μου θα μεταφέρεται με σχολικό λεωφορείο!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας,

Ψάχνω κι εγώ βρεφονηπιακό σταθμό για την κόρη μου για Σεπτέμβριο. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε τα στοιχεία του Πολύχρωμο.

Σας Ευχαριστώ

 

 

Καλημέρα Riamadi, το τηλ. από το Πολύχρωμο είναι 2313021700, είναι τηλ. tellas και είναι σωστό το νούμερο μη σε παραξενέψει... Πόσο χρονών είναι η κορούλα σου? Η δικιά μου είναι τώρα 2 χρ. και 7 μην. Ρωτάω μήπως θα είναι συμμαθήτριες αν τελικά γραφτείτε στο Πολύχρωμο...

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Riamadi, το τηλ. από το Πολύχρωμο είναι 2313021700, είναι τηλ. tellas και είναι σωστό το νούμερο μη σε παραξενέψει... Πόσο χρονών είναι η κορούλα σου? Η δικιά μου είναι τώρα 2 χρ. και 7 μην. Ρωτάω μήπως θα είναι συμμαθήτριες αν τελικά γραφτείτε στο Πολύχρωμο...

Se euxaristo poli mitaki. I mikri mou einai molis 12 minon. Elpizo na pao kai na mou aresei telika giati megalo problima i anazitisi. Tha pao prota se auton giati diabasa ta poli kala sas logia.....

Tha se enimeroso an tixon kataliksoume ekei...na gnoristoume kiolas

Link to comment
Share on other sites

Se euxaristo poli mitaki. I mikri mou einai molis 12 minon. Elpizo na pao kai na mou aresei telika giati megalo problima i anazitisi. Tha pao prota se auton giati diabasa ta poli kala sas logia.....

Tha se enimeroso an tixon kataliksoume ekei...na gnoristoume kiolas

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου. Θα περιμένω νεώτερά σας με χαρά. Και φυσικά να γνωριστούμε γιατί όχι.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ενημερώστε και εμάς τις υπόλοιπες για τους σταθμούς που βλέπετε....και μένα ο γιός μου θα ναι 19 μηνών το σεπτέμβριο αλλά λόγω άλλων προβλημάτων δεν έχω ψάξει και δεί τίποτα ακόμα....Θέρμη που αναφέρετε με βολεύει...έχει πολλούς βρεφονηπιακούς???Εχω σημειώσει τους παρακάτω /Λίμνη των κύκνων,μπλέ μπαλόνι,baby college,junior,παιδικόραμα.

Εχει και άλλους εκεί γύρω? Τα καημενούλια....μια ζωή σχολείο θα λένε ότι πάνε αν ξεκινήσουν από τώρα...κλαμένες φατσούλες στο σχολικό....θα με πάρουν τα ζουμιά μόνο που το σκέφτομαι.

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλό μήνα (ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!)

Έχω κάνει την (προφορική) εγγραφή του παιδιού μου στο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ, για να ξεκινήσουμε απ το Σεπτέμβρη

Θα ήθελα κάποιες γνώμες από μαμάδες που έχουν στείλει εκεί τα ζουζούνια τους για τα εξής θέματα: (με την παραδοχή βέβαια ότι εμείς είμαστε μικρούληδες, 18 μηνών θα είναι το Σεπτέμβριο, απλά για να δούμε γενικά την πολιτική του σταθμού):

· ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΕΡΓΑΣΙΕΣ – ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΗΜΕΡΑΣ

· ΤΙΜΩΡΙΑ – ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

· ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ?

· ΦΑΓΗΤΟ? ΠΩΣ ΤΑΪΖΟΥΜΕ? ΠΩΣ ΚΟΙΜΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΕΣ?

Επειδή ξέρω λέω και πάλι, ότι είναι διαφορετικό στο βρεφικό τμήμα που θα είμαστε εμείς και στην ουσία δεν έχουμε πρόγραμμα, και διαφορετικό για μεγαλύτερα παιδάκια, αν κάποια μαμά θέλει να γράψει εμπειρίες (θετικές/αρνητικές) θα βοηθούσε πολύ

(Όλα αυτά τα ζητάω γιατί αν και είδα αρκετούς σταθμούς και κατέληξα στο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟ, εν τουτοις δε βγαίνει αυτή η άτιμη η απορία απ΄την καρδιά μου... έκανα τη σωστή επιλογή?? θα αγαπήσουν το ζουζούνι μου???? θα σεβαστούν την ύπαρξή του????)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρα με το χορευταρά το γιό!!!! Ναι κορίτσια πέστε μας και εμάς τις φρέσκιες που δεν ξεκινήσαμε αλλά γραφτήκαμε. (Η μικρή μου είναι φυσικά μεγαλύτερη 2,5 το Σεπτέμβριο κοντά 3 αλλά οι απορίες είναι οι ίδιες). Φιλιά.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο σημαντικό: επιτρέπεται (ελπίζω) ο γονέας να είναι με το παιδί κατά τη διάρκεια της προσαρμογής, έτσι δεν είναι?????? το θεωρώ πολύ πολύ σημαντικό

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο σημαντικό: επιτρέπεται (ελπίζω) ο γονέας να είναι με το παιδί κατά τη διάρκεια της προσαρμογής, έτσι δεν είναι?????? το θεωρώ πολύ πολύ σημαντικό

 

Νομίζω πως όχι myangel δεν είμαι σίγουρη, αλλά και εγώ θέλω αυτό να το συζητήσω με την Άννα γιατί και εγώ θα ήθελα να είμαι εκεί γύρω 1-2 μέρες. Το πολύ πολύ μας βλέπω εμάς τις δύο τρελές να κάνουμε "κούνια" στην αυλή του σταθμού για να είμαστε σίγουρες ότι αν μας ζητήσουν θα είμαστε εκεί κοντά :P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

πήγα σήμερα και το συζήτησα με την κυρία που είναι υπεύθυνη για το βρεφικό τμήμα, μιας που η διευθύντρια έλειπε σε δρομολόγιο

μου είπε ότι το καλύτερο είναι τις πρώτες μέρες ο γονιός να είναι παρών, αλλά όχι στον ίδιο χώρο

και κάθε μέρα θα κάθεται το παιδί και λίγο παραπάνω μέχρι να συνηθίσει..

μετά όμως πως θα τον φορτώσω τον καημένο στο σχολικό????? κλαψ....

βέβαια αυτό μου το είπε για το βρεφικό τμήμα, δεν ξέρω αν ισχύει και για σας mitaki μου.. (υποθέτω όμως πως ναι)

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...είμαι κι εγώ μία μαμά η οποία έχει 2 !!! παιδάκια στο "Πολύχρωμο"...ο μεγάλος μου είναι 4,5 ετών και η μικρή μου 18 μηνών...άρα μάλλον πιάνω όλο το ηλικιακό φάσμα!!! Ο Γολγοθάς ο δικός μου άρχισε τον περασμένο Δεκ. όταν ετοιμαζόμουν να επιστρέψω στη δουλειά μου (ο γιος μου είχε ήδη ξεκινήσει σε άλλο σχολείο) και έπρεπε να βρω βρεφικό για τη μικρή μου...μετά από 14!!! ραντεβού σε διάφορα σχολεία ο Θεός μάλλον με λυπήθηκε...βρήκα το "Πολύχρωμο"...η μικρή μου ήταν μόλις 12 μηνών και καταλαβαίνετε πως δε μου ήταν καθόλου εύκολο να την αφήσω...την πρώτη εβδομάδα έκλαιγα συνέχεια...ήταν όμως εκεί η Άννα, η Θεώνη και η Αγγέλικα...φύλακες-άγγελοι για το μωρό μου...

Όπως καταλαβαίνετε η επικοινωνία με τη μικρή ξεκινούσε από την ψυχολογία της...θα σας πω μόνο πως όταν έφτανε το μεσημέρι με το σχολικό στο σπίτι, σφιχταγγάλιαζε την Άννα και δεν ήθελε να έρθει σε μένα!!!

Πέρα από το κτιριακό μέρος το οποίο έχει ήδη αναλυθεί ο ανθρώπινος παράγοντας νομίζω είναι ο σημαντικότερος...το γιο μου τον διέκοψα στη μέση της χρονιάς από το παλιό του σχολείο για να συνεχίσει στο "Πολύχρωμο"...η μέρα τους είναι γεμάτη από δραστηριότητες αλλά και ελεύθερο χρόνο στην αυλή ή στον παιδότοπο όταν ο καιρός δεν το επιτρέπει...

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όλο το προσωπικό του σχολείου για την αγάπη, προσοχή και τρυφερότητα που δίνουν στα παιδιά μου...νιώθω πως είμαι εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου myangel, μερικές πληροφορίες που εύχομαι να σε βοηθήσουν!!!

- Στο τέλος της κάθε εβδομάδας σου στέλνουν αναλυτικό ενημερωτικό πρόγραμμα με τις δραστηριότητες των παιδιών (μεγαλυτέρων), για τα μικρότερα τηρείται τετράδιο το οποίο ακολουθεί το παιδί καθημερινά και σου γράφουν με κάθε λεπτομέρεια το πρόγραμμά του.

- Έχουν δραστηριότητες με δομικό υλικό (πλαστελίνη, παζλ κλπ), καλλιέργεια γλωσσικής ανάπτυξης, δουλεύουν πάνω σε φύλλα εργασίας, καθώς και χρόνο για ελεύθερο παιχνίδι.

- Δεν υπάρχει τιμωρία με την έννοια του "Γιωργάκη σήκω στη γωνία του δωματίου για 30 λεπτά"...το έζησα αυτό στο παλιό σχολείο του γιου μου.

- Για όλα υπάρχει συζήτηση, μέχρι να καταλάβουν τα παιδιά πώς πρέπει να συμπεριφέρονται μεταξύ τους και τι είναι σωστό και τι όχι.

- Το φαγητό είναι δικό μας από το σπίτι, δεν ξεπλένεται το ταπεράκι ώστε να ελέγξουμε την ποσότητα και το τάισμα όπως και ο ύπνος γίνονται με τις δικές μας οδηγίες...δηλ. εφόσον το παιδί κοιμάται και τρώει σε συγκεκριμένες ώρες, αυτό θα τηρηθεί και στο σχολείο.

- Επίσης για το οτιδήποτε συμβεί στη διάρκεια να ξέρετε ότι θα έχετε άμεση επικοινωνία με την υπεύθυνη...ακόμη και για την πιο απλή απορία ή ερώτηση!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα...!!! Τα ζουζούνια μας στο "Πολύχρωμο" αγαπιούνται περισσότερο και από τα δικά τους παιδιά!!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες σε αρκετά θέματα, κι ευχαριστώ

απλά έχω τρομερό άγχος αν κάνω τη σωστή επιλογή... άλλοι σταθμοί είχαν περισσότερο παιδαγωγικό υλικό.. άλλοι μεγαλύτερους και καλύτερους χώρους,,, άλλοι πάλι είχαν πολύ καλό φαγητό..

είναι βέβαια συμπαθέστατη η Άννα, γνώρισα και την υπεύθυνη για το βρεφικό τμήμα, ελπίζω μόνο να τα προσέχουν - και το πιο σημαντικό για μένα είναι να μη νιώθει το παιδί μου παραμελημένο,,,

με τις γιαγιάδες έως τώρα και μια κυρία που μας βοηθάει, τουλάχιστον από αγάπη έχει περίσσευμα... ξέρω ότι το μεγαλύτερο θετικό θα είναι για αυτόν η κοινωνικοποίηση, το ζητάει άλλωστε από μόνος του.

Ουφ.. άγχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Myangel ειλικρινά ξέρω σαν μάνα πως θα κάνεις τη σωστότερη επιλογή για το θησαυρό σου...σου εύχομαι τα καλύτερα!!! Το ένστικτο της μάνας είναι αλάνθαστο!!!

Υ.Γ. Μη διστάσεις για οποιαδήποτε ερώτηση...όλοι και όλες είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα στη γιορτή που έκανε το Πολύχρωμο. Η κόρη μου δεν έχει ακόμη ξεκινήσει εκεί. Θα ξεκινήσει σίγουρα από το Σεπτέμβριο. Αυτό που μου έκανε μεγάλη αλλά πραγματικά μεγάλη εντύπωση - πέρα από το πόσο καλά οργανωμένη ήταν όλη η παράσταση των μικρών - ήταν το πνεύμα της... οικογένειας που υπήρχε!!!! Γονείς και παιδιά εκεί μέσα μαζί με τις παιδαγωγούς τους ήταν ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. Ήταν φοβερό αυτό. Ήταν τόσο ζεστά που η μικρή μου - που συνήθως σε πολύ κόσμο κολάει πάνω μου - με άφησε και έφυγε με την Άννα και πήγε να χορέψει!!!! Ούτε που με φώναξε, και φυσικά όταν φεύγαμε... έβαλε τα κλάμματα γιατί δεν ήθελε!!!!! Πραγματικά χθες ήταν μία υπέροχη γιορτή. Έχω πάει και σε άλλες γιορτές, όλες πολύ καλά οργανωμένες... αλλά αυτό το κλίμα της αγάπης και της οικογένειας δεν υπήρχε πουθενά. Μπράβο στο σταθμό αυτό. Μπράβο και πάλι μπράβο.:-P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...