Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεταμορφωση κρεβατιου


demmie

Recommended Posts

καλησπερα εχω ενα μπομπιρα που ειναι 3 κ πρεπει επιτελους να βγει απο την κουνια του. ψαξαμε για καινουριο κρεβατι αλλα ακριβα.. οποτε αποφασισαμε να παρουμε ενα καινουριο στρωμα κ να χρησιμοποιησουμε αυτο που ειχα εγω σαν φοιτητρια ξυλινο παλιο. τι μπορω νατου κανω με χαμηλο κοστος ωστε να δειχνει ομορφο στο δωματιο του; σκεφτηκα μαξιλαρες εχετε να προτεινετε κατι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω δεί στο ικέα κάτι πολύ ωραία κουβούκλια που μπάινουν πανω από το κρεβάτι και το κάνουν σαν σπηλιά....είναι τελειο.....μπάινουν σε όλα τα μονα κρεβάτια....και έχει νομίζω 15 euro.

 

Δες το μου φαινεται πολύ καλή λύση....images?q=tbn:ANd9GcTSEnc8Pong4Pf0tNNDdZ4bWBztIItNqfJUP6F5N706fLfnCg_bimUUrQ

 

Ειναι το πανω το μπλέ

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα μπομπιρα που ειναι 3 κ πρεπει επιτελους να βγει απο την κουνια του. ψαξαμε για καινουριο κρεβατι αλλα ακριβα.. οποτε αποφασισαμε να παρουμε ενα καινουριο στρωμα κ να χρησιμοποιησουμε αυτο που ειχα εγω σαν φοιτητρια ξυλινο παλιο. τι μπορω νατου κανω με χαμηλο κοστος ωστε να δειχνει ομορφο στο δωματιο του; σκεφτηκα μαξιλαρες εχετε να προτεινετε κατι;

 

 

Μπορείς αντί για βερνίκι να το βάψεις με λάκα σε έντονα χρώματα και να φαίνεται καινούργιο.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου ειναι 3,5 και η κορη μου 2, εχω ενα μονο παιδικό δωματιο οποτε δεν εχει πολύ χωρο. Θελω να παρω κουκετα, αλλά θελω ο γιος μου να ειναι τουλαχιστον 5 για να τον βαλω στο πανω κρεββατι, οποτε για να μην αγοράζω κρεββατια εκανα το εξής: εσπρωξα τις κουνιες τους προς τον τοιχο, να ακουμπαει η μια μεριά και απ' την άλλη μεριά εκοψα 3 καγκελα, ετσι ωστε να μπορεί το καθενα να μπαινοβγαινει στην κουνια. Καλυψα τη μεριά αυτή με υφασμα, αφηνοντας ενα "πορτακι" στο σημειο που λειπουν τα κάγκελα. Πήρα από το ικεα μια σκεπή (μια για καθε κρεββατι εννοώ), 10 ευρω κανει, ειναι σαν τεντα τσίρκου και εβαλα στρογγυλα φωτάκια από τη μια μεριά του τοιχου μεχρι την άλλη, ωστε να περνανε και από τις δυο σκεπές. Μεσα στην κουνια, στο καγκελο που ακουμπα στον τοιχο εβαλα από μια θηκη (κι αυτή απ το ικεα) για να βαζουν τα πραγματακια τους και ετσι οι κουνιες έγιναν φωλίτσες, παιζουν εκει ολη μερα. Θα βαλω και φωτο οταν μπορέσω να καταλαβεις. Αν χωραει ακομα στην κουνια θα μπορούσες να τον κρατήσεις λιγο ακομα εκει, μήπως ειναι ψηλό ενα κανονικό κρεββατι, θα πρεπει με καποιο τρόπο να σιγουρέψεις ότι δεν θα πεφτει από εκεί.

 

Έχω δεί στο ικέα κάτι πολύ ωραία κουβούκλια που μπάινουν πανω από το κρεβάτι και το κάνουν σαν σπηλιά....είναι τελειο.....μπάινουν σε όλα τα μονα κρεβάτια....και έχει νομίζω 15 euro.

 

Δες το μου φαινεται πολύ καλή λύση....images?q=tbn:ANd9GcTSEnc8Pong4Pf0tNNDdZ4bWBztIItNqfJUP6F5N706fLfnCg_bimUUrQ

 

Ειναι το πανω το μπλέ

 

Καρδουλινι το ικεα λεει οτι αυτή η σκεπη μπορει να χρησιμοποιηθεί μονο στο συγκεκριμενο κρεββατι (το KURA είναι αν θυμαμαι καλά), ίσως χρειαζεται καποια προσθηκη για να μπει σε ενα κανονικό κρεββατι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε αμα δε χωράει, δεν το συζηταμε.

σε μας η κουνια του γιου μου ειναι κουνια-κρεββατι, εχει μηκος 1,45 οποτε ειναι ανετη. της κορης μου ειναι κλασσική κουνια (60Χ120), αλλά εφοσον την παιρνει στο μηκος, πιστευω θα την βγάλουμε λιγο ακομα.

 

μπορεις να δεις στο ικεα, εχει πολλές καλές ιδέες για παιδικό δωμάτιο, εχει εκτός από την τεντα που πηραμε εμεις ενα μεγάλο φύλλο που μπορείς να βαλεις πανω από το κρεββατι, ενα μικρό φωτάκι ίσως στο προσκέφαλο (αναλογα βεβαια τον προσανατολισμό του κρεββατιού).

πάντως σίγουρα κοιταξε να βαλεις καγκελακι, μην πεφτει ο μικρούλης απ το κρεββατι

 

εντιτ

η τεντα μας: http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=83865

το φυλλο: http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=24519

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ξυλινο κ λουστραρισμενο γινεται να το βαψω μονη μου;

 

 

 

ναι,γινεται! να πας σε μαγαζι με χρωματα για να διαλεξεις καποιο που σου αρεσει ,και θα σου δωσουν οδηγιες για το ποια ειναι η διαδικασια.θελει πρωτα "ξυσιμο" παντως,και μετα καποιο αλλο περασμα,και μετα το κανονικο χρωμα.εμεις χρησιμοποιησαμε για την μπουμπου το εφηβικο μου κρεββατι,το οποιο ηταν ξυλινο και με πολλα γδαρσιματα(χαλια) και το καναμε λευκο ματ,εγινε φανταστικο σαν καινουριο! για καλυτερα αποτελεσματα αν μπορεις να δανειστεις ενα πιστολι για βαψιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι,γινεται! να πας σε μαγαζι με χρωματα για να διαλεξεις καποιο που σου αρεσει ,και θα σου δωσουν οδηγιες για το ποια ειναι η διαδικασια.θελει πρωτα "ξυσιμο" παντως,και μετα καποιο αλλο περασμα,και μετα το κανονικο χρωμα.εμεις χρησιμοποιησαμε για την μπουμπου το εφηβικο μου κρεββατι,το οποιο ηταν ξυλινο και με πολλα γδαρσιματα(χαλια) και το καναμε λευκο ματ,εγινε φανταστικο σαν καινουριο! για καλυτερα αποτελεσματα αν μπορεις να δανειστεις ενα πιστολι για βαψιμο.

 

 

Συμφωνώ. Θέλει καλό τρίψιμο, πέρασμα μετά μ' ένα υπόστρωμα, βελατούρα αν θυμάμαι καλά. Μετά πάλι ελαφρύ τρίψιμο και βάψιμο με το χρώμα που έχεις διαλέξει.

Εμείς το κάναμε λευκό και τις δύο μεγάλες εσοχές που είχε τις βάψαμε λαχανί.

Έγινε τέλειο:D.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω σουηδικό με μεγάλες οριζόντιες τάβλες στην πλάτη;

Εγώ θα έξυνα τα ποδαρικά και το κεφαλάρι και θα τα περνούσα ανιλίνη(όποιο χρώμα θες).Από πάνω λούστρο νερού(για να μην είναι τοξικός,αλλά κιτρινίζει εύκολα,αλλοιώς λούστρο λαδιού).Μπορείς να ρίξεις και την βαφή απευθείας στο λούστρο και να την περάσεις.Από κει και πέρα φαντασία να υπάρχει.Το ξύνεις στις γωνίες για βιντάζ.Βάφεις τα νερά σαν ρίγες άλλο χρώμα κ.λ.π.Βέβαια να χεις στο μυαλό σου πως το αποτέλεσμα θα ναι εικαστικό και όχι επαγγελματικό.Στο κεφαλάρι θα έντυνα τις οριζόντιες τάβλες με καραμέλες μαξιλάρια.Και τις τάβλες δεξια-αριστερά θα κόλαγα έτοιμα πριντς με μπάτμαν,σπάιντερμαν,νιντζάκο γενικά καρτούν ή κομμάτια από κόμικς. Υπάρχουν καταστήματα που σου τυπώνουν αυτοκόλλητα σε όποια διάσταση θες,και ό,τι θες.

Όρεξη να χεις.Εγώ γενικά έχω...

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις ιδεες ωραιο σαιτ το ikea hackers .θα βαλλω κ φωτο καποια στιγμη..

σκεφτηκα να το βαψω τελικα κ ΟΤΑΝ ανεβουμε αθηνα μου αρεσε πολυ η ιδεα με το φυλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ζουζουνελ περιμενω να δω φωτο μου ακουγεται πολυ καλο! δε χωραει στη κουνια του πρεπει να βγει

 

Αργησα λίγο αλλά το θυμηθηκα :oops:. Καλλιο αργα, παρα αργότερα, δε λενε?

 

198dm.jpg

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Πραγματι, το σκεφτομουν για μερες, να τα κοψω-να μην τα κοψω τα καγκελα... ειδικά στου γιου μου το κρεββατακι που το ειχα χρυσοπληρωσει τοτε που το αγορασα (καπου 550 μου ειχε παει το μαλλι, πριν 4 χρόνια, μονο το κρεββατακι χωρις στρωμα), αλλά αφού ετσι κι αλλιως δεν επροκειται να χρησιμοποιηθούν σαν κούνιες πια, επρεπε να ξεπερασω το συναισθηματικό σκέλος! :)

εν τελει δεν το μετανιωσα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...