Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στο Χαλάνδρι μέχρι αργά το απόγευμα


Recommended Posts

Καλησπέρα μαμάδες!

Θα μπορούσατε να μοιραστείτε μαζί μου τις απόψεις σας για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς στο Χαλάνδρι;

Ο μικρός μου θα είναι 24 μηνών τον Σεπτέμβρη όπου και θα ξεκινήσουμε.

 

Όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μου δώσετε, τόσο καλύτερα!

 

Σας ευχαριστώ πολύ :mrgreen:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

Εγώ πηγαίνω και τα δυο μου παιδιά στα Προσχολικα Χαμόγελα, τον μεγάλο για 2η χρονιά (από 20 μηνων) και τη μικρή για πρώτη (από 17 μηνών). Είναι ένας μικρός (35 παιδιά), οικογενειακός παιδικός σταθμός, χωρίς ιδιαίτερες εγκαταστάσεις. Η ιδιοκτήτρια έχει και η ίδια το παιδάκι της (21 μηνων) εκεί. Μαγείρισα είναι η μητέρα της ιδιοκτήτριας, οδηγός ο αδερφός της και υπάρχουν και άλλες τρεις παιδαγωγοί. Η μία είναι αρκετά χρόνια εκεί, οι άλλες δυο προσλήφθηκαν φέτος. Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι είχα κάποιες αμφιβολίες για το εαν έκανα την σωστή επίλογή, όμως τώρα πια (και με την νέα σύνθεση του προσωπικού) μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένη. Πιο συγκεκριμένα:

- Τα παιδιά μου πηγαίνουν και γυρίζουν πολύ χαρούμενα. Μιλάνε με πολύ αγάπη για τις δασκάλες και τους φίλους τους και το σ/κ στεναχωριούνται που δεν έχουν σχολείο. Για μένα αυτό είναι το πιο βασικό για παιδιά αυτής της ηλικίας. επίσης προσαρμόστηκαν αρκετά εύκολα κατά την γνώμη μου, ο μεγάλος σε μια εβδομάδα, η μικρή σε 3-4 ημέρες.

- Όσες φορές έχω πάει απροειδοποίητα (σε αρκετούς δεν το επιτρέπουν αυτό) βλέπω ένα περιβάλλον αρκετά ήρεμο και χαρούμενο. Τα παιδάκια έχουν πολύ καλή σχέση με όλο το προσωπικό και αυτό φαίνεται.

- Είναι πολύ προσεκτικοί σε θέματα υγιεινής και καθαριότητας και τα έχουμε πάει πολύ καλά από θέμα ιώσεων. Πέρυσι, ο μεγάλος έλλειψε τρεις φορές όλη τη σχολική χρονιά, ενώ φέτος δεν έχει χάσει ούτε μια μέρα ακόμα. Η μικρή που πάει πρώτη χρονιά φέτος, έχει λείψει μόνο μια μέρα.

- Από δραστηριότητες, η μικρή (μεταβρεφικό) δεν έχει κάποια ιδιαίτερη, πέρα από τα καθημερινά (κατασκευές, παζλ, ζωγραφική, τραγούδια, πλαστελίνες, παραμύθια κλπ). Ο μέγάλος (προ-προνήπιο), πάει κολυμβητήριο μια φορά την εβδομάδα και έχει μάθημα ποδοσφαίρου/ μπάσκετ μια φορά την εβδ. Έχουν πάει επισκέψεις σε θέατρο, Αττικό πάρκο, φούρνο,κλπ. και καλούν κουκλοθέατρο/ καραγκίόζη στο χώρο του σχολείου.

- Το δικό μας ωράριο είναι 7:30 - 17:00. Τα παιδιά κοιμούνται εκεί το μεσημέρι σε κρεβατάκια. Σεντόνια και πυτζάμες στέλνω κάθε Δευτέρα και μου τα στέλνουν πίσω για πλύσιμο κάθε Παρασκευή, εκτός απροόπτου.

- όσον αφορά το φαγητό, σερβίρουν πρωινό (στις 9:00), γεύμα στις 12:00 και απογευματινό όταν ξυπνήσουν.Το απογευματινό συνήθως τους το στέλνω εγώ (τοστάκι/ γιαουρτάκι).

- Έχει σχετικά μικρή αυλή, όπου τα παιδιά περνουν αρκετό χρόνο όταν δεν βρέχει

 

Γενικά αυτό που μου αρέσει σε αυτόν τον σταθμό είναι ότι δεν θυμίζει τόσο "σχολείο", αλλά σπίτι με φίλους, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Εαν θέλεις οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, είμαι στη διάθεσή σου.

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου thokat, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Μου περιέγραψες ένα σταθμό όπως ακριβώς θα τον ήθελα, οπότε σίγουρα μπαίνει στη λίστα μου πρώτος!

 

Προς χάρη και άλλων μαμάδων που ενδιαφέρονται, αντί να σου στείλω πμ, μπορείς να μου πεις που στο Χαλάνδρι είναι και τιμές;

 

Να χαίρεσαι τα αστέρια σου!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Η διεύθυνση είναι Γλαύκης 20, τηλ.210 6827445 και η τιμή ?420/ μήνα, κολυμβητήριο ?25/μήνα και ποδόσφαιρο/μπάσκετ ?25. Η εγγραφή εαν θυμάμαι καλά ήταν ?80 την πρώτη χρονιά.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να επισκεφτείς μερικούς σταθμούς στην περιοχή που σε ενδιαφέρει ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης και να σχηματίσεις ιδία άποψη καθώς είναι πολύ υποκειμενικό θέμα το ποιός σταθμός θα ταιριάξει στην δική σου φιλοσοφία και απαιτήσεις. Επίσης νομίζω είναι σημαντικό στις επισκέψεις σου να παίρνεις και το μικρό μαζί σου ώστε να βλέπεις την δική του αντίδραση σε κάθε περιβάλλον αλλά και τον τρόπο που θα τον προσεγγίσουν. Τα παιδιά έχουν πολύ ισχυρό ένστικτο και νομίζω ότι καταλαβαίνουν το "ψεύτικο" και εσύ σαν μανούλα που θέλεις το καλύτερο για το μικρούλι σου θα καταλάβεις ποιος σταθμός σας κάνει το "κλικ".

 

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και να χαίρεσαι τον μικρούλη σου!

Θ 15/01/2008, Κ 10/4/2009

TT2qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Είμαι καινούρια στο forum και ομολογώ ότι έχει βρει πολλά ενδιαφέροντα θέματα. Θα ήθελα κι εγώ να διαβάσω απόψεις και προτάσεις για παιδικούς σταθμούς στο Χαλάνδρι, δεδομένου ότι θα στείλω κι εγώ το γιο μου από του χρόνου. Τώρα είναι 28 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,

Σε δυο μηνες επιστρεφω στη δουλεια και πρεπει να βρω εναν παιδικο σταθμο για τη μικρη μου που ειναι ενος ετους. Το βασικο ειναι οτι θελουμε να ειναι στο χαλανδρι για να την εχω κοντα στη δουλεια μου. Εχετε να μου προτεινετε καποιο? Ξερετε η εχετε ακουσει κατι ασχημο για καποιον αλλο που θα επρεπε ισως να αποφυγω? (αυτο μου το στελνετε και με pm για να μην εκτεθουμε )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...