Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα,με λένε Γεωργία είμαι μητέρα 2 υπέροχων παιδιών το ένα 10,5 ετών αγόρι και η μικρή μου είναι 6,5 ετών και αισθάνομαι πολύ ευλογημένη!!Θα ήθελα να σας πω όμως τι μου συνέβη πριν από λίγες ημέρες...στης 15 Απριλίου έμαθα πως θα αποκτούσαμε και 3ο παιδάκι και χαρήκαμε πάρα πολύ,πήγαμε στο γιατρό μας να δούμε το καινούργιο μέλος στης 29/4/2008,επειδή ήμουν μόνο 7 εβδομάδων δεν φαινόταν κάτι ( δεν έχω και κύκλο 28 ημερών και έτσι πιθανολογήσαμε πως ίσως να ήταν πολύ νωρίς ) κανονίσαμε λοιπόν ραντεβού στης 8/5 μα δεν προλάβαμε διότι την προηγούμενη νύχτα είχα κρυάδες το πρωί κατά της 11 το πρωί είδα βλέννες ροζ πήρα τηλέφωνο το γιατρό και του το είπα μου είπε να κάτσω κρεβάτι και θα τα λέγαμε αύριο,μετά από λίγο είχα κρυάδες κιάλλες ροζ βλέννες έβαλα θερμόμετρο και είχα 34,9 τον ξαναπήρα και πήγαμε από το ΙΑΣΩ κάναμε κολπικό υπέρηχο και ενώ ο αμνιακός σάκος είχε μεγαλώσει 8 χιλιοστά (16χιλιοστά 7η εβδομάδα- 24χιλιοστά 8η εβδομάδα) μέσα του δεν υπήρχε απολύτως τίποτα,συγκεκριμένα έγραψαν<<ΕΝΑΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟΣ ΣΑΚΟΣ ΚΥΗΣΕΩΣ ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΣΑΚΟΥ 24mm ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ 7w+2d ΧΩΡΙΣ ΕΜΦΑΝΗ ΕΜΒΡΥΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ ΚΥΗΣΗ.>> Αναρωτιέμαι γιατί να συμβεί αυτό και τι φταίει..βέβαια έκανα απόξυση την επόμενη κιόλας μέρα και μου είπε ο γιατρός μου πως θα γινόταν εργαστηριακός έλεγχος μήπως βρουν το γιατί..έχω τρομερή αγωνία...θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν έχετε ακούσει ξανά κάτι τέτοιο...όπως σας είπα βέβαια είμαι τυχερή έχω 2 πανέμορφα και φανταστικά παιδιά στα οποία είχα 2 απόλυτα φυσιολογικές εγκυμοσύνες,δεν θέλω να ακούγομαι αγνώμων μα αυτό ήταν ένα γερό χαστούκι!!!Ευχαριστώ για την υπομονή και την ανοχή σας για όποιον ξεκίνησε να διαβάσει όλο αυτό το κείμενο!!!!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 273
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Γεωργία!

Μέσα από την ιστορία σου δε φαντάστηκες πόσο θάρρος μου έδωσες αφού εμένα η πρώτη ανεμβρυακή κύηση ("σύνδρομο του κενού σάκου" το αναφέρανε στο Νοσοκομείο) ήταν και η πρώτη μου γενικώς.

Εμένα έτυχε πέρυσι το καλοκαίρι, φαινόταν οτι κάτι δεν πάει καλά από την 6η εβδομάδα αλλά περιμέναμε εως την 8η για να πειστούμε. Οι χοριακές ανεβαίναν στο Θεό ανα 2 μέρες αλλά έμβρυο πουθενά!

Οι κυήσεις αυτές μπαίνουν στην κατηγορία των παλίδρομων και σημαίνει οτι κατα τη διάρκεια της "ένωσης" κάποιο από τα δύο μέλη (ωάριο - σπερματοζωάριο) δεν κουβαλούσε καλό γενετικό υλικό. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό δεν ξέρω να στο πω.

Γενικά θεωρούνται τυχαία περιστατικά εάν συμβούν 1 φορά και οι γιατροί συνιστούν 3-6 μήνες αποχή από την προσπάθεια.

Στείλε μας σε παρακαλώ τι έδειξε η εργαστηριακή εξέταση μήπως λύσει και δικές μου απορίες γιατί στο Νοσοκομείο δε μου είπαν και πολλά.

Καλή συνέχεια στις προσπάθειες και μην έχεις κανένα άγχος. Στατιστικά σε κάθε μία γυναίκα αναλογούν 1-2 ατυχείς κυήσεις!

Φαλαλ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου στης 22/5 για να με δεί οπότε θα σας ενημερώσω κορίτσια...σασ ευχαριστώ πάρα πολύ και τισ δύο που απαντήσατε..με κάνατε και αισθάνθηκα πολύ καλύτερα...νόμιζα πως ήμουν μόνη εντελώς διότι δεν το είχα ξανακούσει ποτέ...ελπίζω ποτέ ξανά να μην σθμωεί σε καμιά γυναίκα(δύσκολο και ουτοπικό μα ειλικρινά μακάρι)!!! περιμένω πως και πως να πάω στο γιατρό μου να δω αν έχει κάτι να μου πει!!!γειάσας κορίτσια!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο τον υπερηχο που εκανα και ειδαμε τον κενο σακο.

ειμαι 7 και 2μερες..

 

δεν εχω δυναμη ουτε να γραψω ουτε να μιλησω σε κανεναν...απλα σε καταλαβαινω....οσο μπορω ..

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω δυναμη ουτε να γραψω ουτε να μιλησω σε κανεναν...απλα σε καταλαβαινω....οσο μπορω ..

κουκλα μη σε παιρνει απο κατω.... στεναχωριεμαι :(:(:(

Καθε εμποδιο για καλο...σου ευχομαι να το ξεπερασεις συντομα!!!

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δυναμη ουτε να γραψω ουτε να μιλησω σε κανεναν...απλα σε καταλαβαινω....οσο μπορω ..

 

Σε καταλαβαίνουμε όλες νομίζω...

Το κακό είναι ότι αυτή η μάστιγα εξαπλώνεται συνεχώς...

Κάνε υπομονή και προσπάθησε να το ξεπεράσεις. Ειλικρινά δεν είναι απλά λόγια. Έχω περάσει 2 παλίνδρομες και είμαι ράκος. Αλλά ξέρεις τί κατάλαβα; Ότι είναι μια μάχη που πρέπει να δώσω για τα αγέννητα παιδιά μου, για τις 2 καρδούλες που χτύπησαν μόνο για λίγες εβδομάδες και μετά πέταξαν στον ουρανό. Προσπάθησε να συνέλθεις και πάρε κουράγιο από οτιδήποτε έχει σημασία για σένα και να θυμάσαι: αν δεν υπάρχει μια υγιής υποψήφια μανούλα πώς θα γεννηθούν (κάποια στιγμή) ευτυχισμένα και υγιή μωρά;

Ειλικρινά να προσέχεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δυναμη ουτε να γραψω ουτε να μιλησω σε κανεναν...απλα σε καταλαβαινω....οσο μπορω ..

 

Michel δεν μπορω να σου πω τιποτε αλλο παρα οτι ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος...ξερω πως νιωσεις γιατι βιωσα αυτην την απωλεια πριν λιγες μερες. Διαβαζοντας τα λογια σου ξυπνησαν μεσα μου τα συναισθηματα που ενιωσα μολις επιβεβαιωσα οτι τελειωσε..Τωρα ομως ειμαι καλυτερα και κανω σχεδια για το μελλον..οσο κι αν ερχονται στο μυαλο μου τα γεγονοτα..Παρε το χρονο σου, ξεσπασε, εμεις να ξερεις ειμαστε εδω οποτε θελησεις μια παρεουλα που σε καταλαβαινει. Μην το βαλεις κατω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες-για οσες εχουν πλεον καποιο παιδακι μετα απο καποια παλινδρομη κυηση- και καλησπερα σε οσες αγωνιζονται ακομα για μωρο, η αλη8εια ειναι πως αισθανομαι λιγο αχαριστη μετα απο την καταθλιψη που με ειχε πιασει..και αγνωμων..διοτι εγω εχω ηδη δυο παιδια ενω καποιες κοπελες παλευουν ακομα μετα απο πολλα βασανα να φερουν στον κοσμο ενα μωρακι,παρολαυτα ειναι μια απωλεια και σε καταρακωνει...τα δικα μου αποτελεσματα που τελικα βγηκαν εχθες και με πηρε η γραμματεας του γυναικολογου μου να μου τα πει (γιατι εκεινος ελειπε και μαζι του θα μιλησω την δευτερα ) μου ειπε πως το χαρτι ελεγε οτι οντως ηταν μια παλινδρομη κυηση και πως δεν υπηρχε καποια κακοη8εια..περισσοτερες λεπτομεριες 8α μα8ω την δευτερα κοριτσια και θα σας ενημερωσω...ημουν σε κακη ψυχολογικη κατασταση και ακομα δεν ειμαι πολυ καλα αλλα προσπαθω να το ξεπερασω και να το δω θετικα

οτι ποτε δεν το ειδα και ισως ηταν καλυτερα..που δεν χρειαστηκε να παρω εγω την αποφαση να σκοτωσω κατι που ηταν <λαθος> της φυσης και ας ειναι σκληρο γιατι και εμενα ετσι μου το χαρακτηρισε ο γιατρος μου τα λογια του ηταν ακριβως αυτα οτι η φυση σε προστατεψε απο μια αποφαση που ισως χρειαζοταν να παρεις για κατι που θα ηταν για εσενα και για την οποιαδηποτε μανα για το μωρακι της, εσεις μου ειπε να εισαστε καλα μεταξυ σας πρωτα απο ολα και ολα τα αλλα αφου το 8ελετε τοσο πολυ θα ερθει συντομα και θα ειναι ευλογημενο....αυτο να σκεφτεστε και εσεις οσο δυσκολο και αν ειναι,σας το λεω βεβαια εγω που ακομα τα βραδια καποιες στιγμες μεσα στη μερα κλαιω που δεν φουσκωνει η κοιλιτσα μου και που δεν εχω την ναυτια μου και που δεν μου μυριζουν ολα οπως πριν 22 μερες και 4 ωρες....ξερεις τι γινετε ποτε καμια απο εμας δεν πιστευει οτι μπορει να τησ συμβει οτιδηποτε και αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν μπορεις να ζεις με τετοια αρρωστια ομως μετα απο κατι που θα γινει φοβασε ακομα περισσοτερο παρολαυτα εγω προσωπικα δεν θα εγκαταλειψω θα αγωνιστω...σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΤΕ ΚΑΤΩ...ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΥΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΛΟΝ....διοτι και αυτα δικα μας παιδια ειναι αυτοι που μεγαλωνοθμε παιδια ειμαστε γονεις και οχι αυτοι που απλως τα γεννανε...!!!! Σας ευχομαι τα καλυτερα κοριτσια και να μην απογοητευστε οσο βεβαια ειναι εφικτο για την ψυχολογια της κα8ε μιας απο εμας....!!!!αντλησα δυναμη μεγαλη απο τον καιρο που βρηκα αυτο το site ευχομαι να βοηθησα εστω και λιγουλακι καποια απο εσας...σιγουρα μιλαω με την σιγουρια μιας μανας που εχει δυο παιδια μα πιστεψτεμε και αυτο που εχασα για μενα ηταν ενα μωρακι με το οποιο ημουν τρελα και ολοκληρωτηκα ερωτευμενη μαζι του οπως ακριβως και με τα αλλα δυο..του μιλαγα, του τραγουδαγα, τα παιδια μου γυρνουσαν απο το σχολειο και το φιλουσαν οπως και ο αντρας μου μετα την δουλεια...θα σας ενημερωσω παλι οταν θα ξαναεπικοινωνησω με το γιατρο μου.. κουραγιο...αυτο ..και μην το βαζεται κατω..μην παραιτηθητε...μα μην σας γινει εμμονη...χαλαρα και ολα θα ειναι καλα...!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,σημερα πηρα τηλεφωνο το γυναικολογο μου να μου πει αναλυτικοτερα τα αποτελεσματα για την παλινδρομη κυηση που ειχα τελοσπαντων για να μην τα πολυλογο μου ειπε οτι ο θανατος του μωρου προηλθε απο θρομβωση(θρομβωσεισ του εμβρυου) και αυριο που θα ειναι στο ΙΑΣΩ θα τον παρω για να μου πει -αφου μιλησει με την αιματολογο- τι εξετασεις πρεπει να κανω ετσι ωστε να δουμε αν ηταν κατι τυχαιο η ηταν θρομβοφιλια... που απο οτι διαβασα μεσα στο ιντερνετ ειναι κατι που ισως να φταιω εγω...ελπιζω να ηταν κατι τυχαιο και το ευχομαι ...παρολαυτα απο οτι μπορεσα να καταλαβω ακομα και αυτο αντιμετωπιζετε...ελπιζω να πανε ολα καλα ....θα σας ενημερωσω ξανα αυριο για το τι εξετασεις θα πρεππει να κανω και ευχομαι μεσα απο την δικη μου περιπετεια να βοηθησω κιαλλες κοπελες...

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΩΡΓΙΑ... αυτο που λες το ειχε αναφερει λιγο διαφορετικα ο γιατρος μου οταν ημουν εγκυος... δεν ξερω αν ειναι ακριβως το ιδιο αλλα άκου τι εκανε... στον 1ο υπερηχο του εβγαινε 2 εβδομαδες μικροτερο το εμβρυο! Μου λεει μαλλον θα παλλινδρομησει... αλλα θα το παρακολουθησουμε λιγο να δουμε! Σαν μέτρο για να σωσει την κυηση μου εδωσε να πινω καθε μερα ενα salospir ξερεις το ασπιρινακι που παιρνουν οι καρδιοπαθεις!!

Μου εξηγησε οτι πιθανον το αιμα μου να ειναι πολυ πηχτο, ή για καποιο λογο να ειναι μικρα τα αγγεια του πλακουντα!! Τεσπα η ουσια ειναι οτι μετα απο ενα μηνα προχωραγαμε ακομα, επιφυλακτικα μεν, προχωραγαμε ομως :) Και τωρα έχω μια μπουμπουκα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Πηγα τελικα στο ΙΑΣΩ και εκανα τις εξης εξετασεις Lp (a), ομοκυστεινη , ΡΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) και MTHFR 677 C!!! Οι απαντησεις οι μισες (2 πρωτες ) θα βγουν αυριο και οι 2 τελευταιες θα βγουν σε περιπου 10-15 εργασιμες....!!!Η αληθεια ειναι πως μπορει να στεναχωρεθηκα που τελειωσε η ζωουλα του ετσι μα τουλαχιστον ξερω τι εγινε και συντομα θα μαθω αν μπορω να το αντιμετωπισω και να ξαναπροσπαθησω...βεβαια ειτε ετσι ειτε αλλιως εχω 2 υπεροχα παιδια και ολα καλα ισως....δεν ξερω καθε εμποδιο παντως θελω να πιστευω πως ειναι για καλο...σιγουρα θα στεναχωρηθω αν υπαρχει κατι στις εξετασεις που ισως να μην επιτρεψει να κανω μωρο αλλα τα παιδια μου ειναι πιο σημαντικα γιατι τα λατρευω απιστευτα πολυ,ειναι ολη μου η ζωη απλα το περιμεναν και αυτα πως και πως αλλα δοξα το Θεο καταλαβαινουν..ελπιζω να βοηθησα με τι εξετασεις εκανα τις απαντησεις κοριτσια θα σας τις πω το συντομοτερο δυνατο!!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ

¨ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 62 (ΤΙΜΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30)

¨ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 12.52(ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ<13,01)

ΡΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3.8 (ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5)

MTHFR 677C ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 8ΕΤΙΚΟ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ<ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ> (ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΝ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑ ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΕΣΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΛΗΨΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΛΘΣΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟ ΔΩ!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν και έχω πάθει 2 παλίνδρομες, δεν έχω παιδιά και ο έλεγχος που κάνω είναι εντελώς διαφορετικός. Αν θες να δεις τις εξετάσεις μας πήγαινε στο ''Εξετάσεις-θέλω γνωμες, εμπειρίες σας'' που έχω γράψει για να δεις. Εγώ πήγα να κάνω αρχικά αυτές που μου έδωσε ο γιατρός αλλά μετά και από παρότρυνση της φίλης μου michel πήγα στο Έλενα και θα κάνω πλήρη έλεγχο γιατί το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχει τμήμα αποβολών και σου κάνουν πλήρη έλεγχο. Παρόλα αυτά, τις εξετάσεις που αναφέρεις, δεν τις έχω ξανακούσει. Αυτό ομως που θα ήθελα να σου πω, είναι ότι τη θρομβοφιλία ή την έχεις εφόρου ζωής ή δεν την έχεις. Δηλαδή δεν μπορεί να έκανες τα 2 σου παιδάκια μια χαρά και ξαφνικά να απέκτησες θρομβοφιλία!

Πάντως το Ελενα και το Αλεξάνδρας έχουν τμήμα αποβολών που κάνουν πλήρη έλεγχο (το πακέτο εξετάσεων που δίνουν κοστίζει γύρω στα 500 €) και επίσης το Λαικό και το Ιπποκράτειο εχουν τα καλύτερα τμήματα για την θρομβοφιλία.

Πάντως επιμένω πως στην περίπτωσή σου μάλλον ήταν τυχαίο!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν και έχω πάθει 2 παλίνδρομες, δεν έχω παιδιά και ο έλεγχος που κάνω είναι εντελώς διαφορετικός. Αν θες να δεις τις εξετάσεις μας πήγαινε στο ''Εξετάσεις-θέλω γνωμες, εμπειρίες σας'' που έχω γράψει για να δεις. Εγώ πήγα να κάνω αρχικά αυτές που μου έδωσε ο γιατρός αλλά μετά και από παρότρυνση της φίλης μου michel πήγα στο Έλενα και θα κάνω πλήρη έλεγχο γιατί το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχει τμήμα αποβολών και σου κάνουν πλήρη έλεγχο. Παρόλα αυτά, τις εξετάσεις που αναφέρεις, δεν τις έχω ξανακούσει. Αυτό ομως που θα ήθελα να σου πω, είναι ότι τη θρομβοφιλία ή την έχεις εφόρου ζωής ή δεν την έχεις. Δηλαδή δεν μπορεί να έκανες τα 2 σου παιδάκια μια χαρά και ξαφνικά να απέκτησες θρομβοφιλία!

Πάντως το Ελενα και το Αλεξάνδρας έχουν τμήμα αποβολών που κάνουν πλήρη έλεγχο (το πακέτο εξετάσεων που δίνουν κοστίζει γύρω στα 500 ?) και επίσης το Λαικό και το Ιπποκράτειο εχουν τα καλύτερα τμήματα για την θρομβοφιλία.

Πάντως επιμένω πως στην περίπτωσή σου μάλλον ήταν τυχαίο!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ andro2 ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΡΙΟ ΤΗΛ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΙΑΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΩ ΠΛΗΡΗΣ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΣΕΚ ΑΠ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΘΟΛΌΓΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΣΧΕΔΟΝ...ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ? ΤΕΒΕ

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία μου δεν ξέρω να σου απαντήσω αν και έχω πάθει 2 παλίνδρομες, δεν έχω παιδιά και ο έλεγχος που κάνω είναι εντελώς διαφορετικός. Αν θες να δεις τις εξετάσεις μας πήγαινε στο ''Εξετάσεις-θέλω γνωμες, εμπειρίες σας'' που έχω γράψει για να δεις. Εγώ πήγα να κάνω αρχικά αυτές που μου έδωσε ο γιατρός αλλά μετά και από παρότρυνση της φίλης μου michel πήγα στο Έλενα και θα κάνω πλήρη έλεγχο γιατί το συγκεκριμένο νοσοκομείο έχει τμήμα αποβολών και σου κάνουν πλήρη έλεγχο. Παρόλα αυτά, τις εξετάσεις που αναφέρεις, δεν τις έχω ξανακούσει. Αυτό ομως που θα ήθελα να σου πω, είναι ότι τη θρομβοφιλία ή την έχεις εφόρου ζωής ή δεν την έχεις. Δηλαδή δεν μπορεί να έκανες τα 2 σου παιδάκια μια χαρά και ξαφνικά να απέκτησες θρομβοφιλία!

Πάντως το Ελενα και το Αλεξάνδρας έχουν τμήμα αποβολών που κάνουν πλήρη έλεγχο (το πακέτο εξετάσεων που δίνουν κοστίζει γύρω στα 500 ?) και επίσης το Λαικό και το Ιπποκράτειο εχουν τα καλύτερα τμήματα για την θρομβοφιλία.

Πάντως επιμένω πως στην περίπτωσή σου μάλλον ήταν τυχαίο!

 

 

ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΤΟΣΟ ΑΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΝΕ ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ...ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ andro2 Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΧΘΕΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΑΝΑΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ FELICEΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΧΩΡΙΑΚΗ ΒΓΕΙ ΘΕΤΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ...ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΩ ΕΝΑ ΕΩΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΜΑ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΙΣΩΣ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ 2η ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ (ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ)!!! ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΩ...ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΙ ΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ!!!ΦΙΛΙΑ andro2 ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΑ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΝΕΑ!!!ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΞΕΝΟΙΑΣΤΗ !!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Tον κένο σάκο τον αντίκρυσα κι εγώ έκπληκτη και σοκαρισμένη πριν αρκετούς μήνες στην 9 εβδομάδα και έπειτα από προσπάθειες ενός έτους. Φαντάζεσαι λοιπόν ψυχολογία!

Εσύ να σαι καλά και τα παιδάκια σου και ο άντρας σου και αν είναι να ξανάρθει θε να ρθεί. Πάντως δεν είσαι η μόνη!

Link to comment
Share on other sites

Tον κένο σάκο τον αντίκρυσα κι εγώ έκπληκτη και σοκαρισμένη πριν αρκετούς μήνες στην 9 εβδομάδα και έπειτα από προσπάθειες ενός έτους. Φαντάζεσαι λοιπόν ψυχολογία!

Εσύ να σαι καλά και τα παιδάκια σου και ο άντρας σου και αν είναι να ξανάρθει θε να ρθεί. Πάντως δεν είσαι η μόνη!

 

Λυπάμαι πολύ,μα πιστεύω πως και για εσένα θα πάνε όλα καλά..στο εύχομαι πραγματικά,μια συμβουλή θα ήθελα να σου δώσω και φυσικά αν θέλεις την ακολουθείς...κάνε τις εξετάσεις που έκανα και εγώ και για να μην χρεωθείς όπως έκανα εγώ(χαλάλι βέβαια) να τισ κάνεις στο ιπποκράτειο περισσότερες λεπτομέρειες στο ποιές εξετασεις θα κάνεις θα τισ δεισ εδώ τις έχω γράψει σε κάποιο κείμενό μου μα και η andro2 αν την ρωτήσεις για το που μπορείς να τισ κάνεις θα σου πει ...οι γιατροι καποιες φορες σοθ λενε ηταν ενα τυχαιο γεγονος-και ισως ετσι να ειναι-μα δεν σκεφτονται την αγωνια μασ μεχρι να ερθει με το καλο η επομενη χαρουμενη στιγμη που θα μαθουμε πως ειμαστε εγκυες και ποσο αγχος θα εχουμε μεχρι να παμε να δουμε τον 1ο τον 2ο τον 3ο υπερηχο...τιποτα βεβαια και κανεις δεν σε διαβεβαιωνει οτι κατι θα παει στραβα αποβολες γινονται απο τους πιο <αστειους> λογους μεχρι τους πιο σοβαρους οπως και να εχει η διαδικασια και το αδειασμα της ψυχης ειναι το ιδιο...και εγω ειπα σκασιλα μου δεν θελω να το ψαξω θα σταματησω γιατι να ψαχνομαι εχω 2 υγιεστατα παιδια μα τελικα δεν μπορεσα ειμαι και απο τους ανθρωπους που αν μπορω να μαθω το γιατι θα το παλεψω...ειχα γινει τοσο φορτωμα στο γυναικολογο μου μεχρι να μαθω ολα αυτα που αναρωτιεμαι ποση υπομονη μπορουσε να εχει...αλλα χαιρομαι που τον εχω γιατρο μου και χαιρομαι που η απαντηση του δεν ηταν ελα μωρε δεν ηταν τιποτα-γιατι εχω ακουσει και τετοια και εχω διαβασει γενικα κατι τετοιες απαντησεισ σε διαφορα σιτε-το εψαξε απο την 1η αποβολη διοτι δεν ειχα κανενα προβλημα με τα 2 παιδακια μου ουτε ειχα ξανααποβαλει ποτε και δοξαζω το θεο γιαυτο βρηκε το προβλημα και ευτυχως υπαρχει αυτη η θεραπεια που εχει μεγαλα ποσοστα επιτυχιας ...εχω αγχος μεγαλο κιολας διοτι περιμενω την αλλη βδομαδα να δω αν θα ερθει η ακατανομαστη αν οχι θα κανω το τεστακι να δω αν ειμαι εγκυος και θα ξεκινησω τισ ενεσουλες που τοσο πολυ απεχθανομαι μα θα τισ κανω με ευχαριστηση αρκει να εχω σε 9 μηνες το επι8υμητο αποτελεσμα...το ευχοαμι σε ολες μας μεσα απο την καρδια μου!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και το μήνυμά σου και σου εύχομαι ό,τι μα ό,τι καλύτερο!!

 

Ο γιατρός μου μετά την απόξυση έστειλε "το υλικό" για κυτταρολογική εξέταση όπου δεν διαπίστωσαν κάτι συγκεκριμένο. Έκανα εξετάσεις για ό,τι συμβούλευαν (χλαμύδια κλπ) οπότε το αποδίδει ή σε τυχαίο γεγονός ή στο τοξόπλασμα το οποίο είχαμε βρει στον προγεννητικό (άλλο μπέρδεμα από κει).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα,εχω πολυ καιρο να μπω στο σιτε που με φιλοξενησε στα δυσκολα...και σας ευχαριστω πολυ για ολη την υποστηριξη που μου δωσατε ολο αυτο τον καιρο!!!Εχω πολυ ευχαριστα νεα να σας πω εμεινα παλι εγκυος και αυτη τη στιγμη ειμαι 15,5 εβδομαδων και ειμαστε τρισευτυχισμενοι ολοι μας....βεβαια απο την αρχη ημουν κρεβατι αλλα χαλαλι μονο για τουαλετα σηκωνομουν και αυτο πολυ περιορισμενα ευτυχως τωρα πια μπορω και κυκλοφορω μεσα στο σπιτι μου και ετσι σηκωθηκα να σας πω τα ευχαριστα....τελικα λογο τησ θρομβοφιλιας κανω ενεσεις υποδοριες στην κοιλια ωστε να μην υπαρχει οσο το δυνατο γινετε προβλημα εκτοσ απο το φιλισιν και το σιδηρο και το ασβεστιο που τα δινουν σε ολες μας επαιρνα και τα ουτροτζεσταν μεχρι πριν λιγες μερες και αυτα απο την αρχη μιας και ειχα προβλημα....παρολαυτα ολα πανε μια χαρα δοξα το ΘΕΟ .... βεβαια καθε φορα που ειναι να παμε στο γιατρο παντα αγχωνομαστε για το τι θα μας πει...πιστευω να μας πανε ολα καλα και προσπαθουμε να σκεφτομαστε θετικα!!!ευχομαι συντομα να εχετε ολες οσες ταλαιπωρηθηκατε Ευχαριστα νεα!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΣΕΝΑ ANDRO2!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματη Γεωργία....

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να προσέχεις πάρα πάρα πολύ οκ???

Πάω να σε ανεβάσω και εσένα στο ρετιρέ να γίνετε πολλές!!!!

lRZRp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο κοριτσακι .

Ηταν πολυ γλυκο που βιωσαμε την εξελιξη των πραγματων μαζι σου. Η ολη ιστορια εκπεμπει τοσο αισιοδοξο μηνυμα με ενα υπεροχο τελος. Να σαι καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...