Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι τρεις πρώτες μέρες θηλασμού


Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες/μπαμπάδες

Γεννάω στο Αλεξάνδρα κατά τις 15 Σεπτέμβρη. Είμαι πολύ χαρούμενη αλλά λόγω του ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά έχω ένα μεγάλο άγχος.

Λένε πως μέσα στις 3 πρώτες μέρες η γυναίκα δεν κατεβάζει γάλα και αν έχω πολύ λίγο πρωτόγαλα θα πρέπει να δώσω στο μωράκι ξένο γάλα;

Ή η φύση το έχει προγραμματίσει έτσι, ώστε ώσπου να κατέβει το γάλα της μάνας το μωρό να μην πεινά...

Γιατί φαντάζομαι αν σπαράζει στο κλάμα από την πείνα και δεν έχω γάλα θα πρέπει να του δώσω ξένο...πράγμα που δεν το θέλω καθόλου.

Έχω ενημερωθεί αρκετά από το Φόρουμ εδώ και από τον Σύνδεσμο γενικά για το θηλασμό αλλά για το τι γίνεται τις 3 πρώτες μέρες άκρη δεν έχω βρει :?

 

Help! :wink:

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεννησα στις 06.03 στις 12.40 το μεσημερι... το μωρο μου το εβαλα στο στηθος 2 με 3 ωρες μετα, δεν θυμαμαι ακριβως. πηρε το πρωτογαλα της κ δεν εδειχνε να πειναει καθολου.

το ιδιο βραδυ την ειχα στο δωματιο μου συνεχως κ ακομη κ εγχειρισμενη που ημουν την επιανα μονη μου κ την εβαζα να θηλασει, κοιμηθηκε σερι 6 ωρες σε πληροφορω... Η δε νοσοκομα που εκεινη την νυχτα ειχε βαρδια στα νεογνα προσπαθουσε με νυχια κ με δοντια να την παρει να την ταισει ενω ειχε ρητες εντολες απο παιδιατρο κ γυναικολογο για αποκλειστικο θηλασμο, μεχρι που ηρθε κ πηγε να παρει το μωρο κοιμισμενο κ ευτυχως την ακουσα... τσακωθηκαμε οπως καταλαβαινεις κ της απαγορεψα να ξαναμπει στο δωματιο εαν δεν την φωναξω εγω. Με ξυπνησε 2 φορες ακομα προηγουμενως για τον ιδιο λογο!!!

Την επομενη μερα σηκωθηκα κ πηγα με την ανεση μου στο Nursery εκανα μπανακι την μικρη μου κ καθησαμε να "φαμε" :D ως την νυχτα ειχα τοσο γαλα που στις 3 τα ξημερωματα σηκωθηκα κ ζητησα αντλια! :shock:

ειχα πεθανει απο τους πονους!!!

Μην αφησεις κανεναν να ταισει το μωρακι σου κ σου εγγυωμαι οτι εαν το βαζεις στο στηθος οποτε το ζητησει μεσα στις 3 μερες της κλινικης, οταν θα πατε σπιτι θα ειναι ολα τελεια! Φτανει να μην αφησεις να δωσουν καν τσαι, οπως θελαν να δωσουν στην δικη μου, χωρις καν να υπαρχει λογος.. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι σου όταν γεννηθεί θα έχει ένα στομαχάκι σε μεγεθος όσο ενα μικρό κεράσι :) Η μητέρα φυση εχει προνοήσει και το πρωτόγαλα ειναι ακριβως όσο χρειάζεται το μωρακι σου :)

 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου !!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

με το καλό zozoka το μωρακι σου!

 

κανεις πολύ καλα και ενημερώνεσαι, ειναι ο,τι καλυτερο εχεις να κανεις για να μπορεσεις να θηλάσεις σωστά, διοτι έχεις να ακουσεις πολλές βλακειες απο γιατρούς, μαιες, περίγυρο....

Εγω δεν ειχα ενημέρωση και στο ιασω του έδωσαν ξένο (για να μην κλαιει και τις ενοχλει..) παροτι ειχα πει ΟΧΙ. ευτυχως μπορεσα και του το εκοψα αμεσως μετα που γυρισαμε σπιτι και θηλάζουμε ακομα :lol:

 

τωρα που ξέρω ομως, οταν με το καλο κανω αλλο μωρο, θα φροντισω να μην παρει σταγονα ξένου ουτε στο μαιευτηριο, διοτι απλα δεν χρειάζεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το καλό zozoka το μωρακι σου!

 

κανεις πολύ καλα και ενημερώνεσαι, ειναι ο,τι καλυτερο εχεις να κανεις για να μπορεσεις να θηλάσεις σωστά, διοτι έχεις να ακουσεις πολλές βλακειες απο γιατρούς, μαιες, περίγυρο....

Εγω δεν ειχα ενημέρωση και στο ιασω του έδωσαν ξένο (για να μην κλαιει και τις ενοχλει..) παροτι ειχα πει ΟΧΙ. ευτυχως μπορεσα και του το εκοψα αμεσως μετα που γυρισαμε σπιτι και θηλάζουμε ακομα :lol:

 

τωρα που ξέρω ομως, οταν με το καλο κανω αλλο μωρο, θα φροντισω να μην παρει σταγονα ξένου ουτε στο μαιευτηριο, διοτι απλα δεν χρειάζεται!!!

 

Σε ευχαριστώ!!

Πάντως είναι απίστευτο ε; Να τους λές αποκλειστικός θηλασμό και να κάνουν του κεφαλιού τους ... Τι σύστημα είναι αυτό που έχουμε σε αυτή τη χώρα! Κρίμα - Ευτυχως που ενημερωνόμαστε μόνοι μας πιο σωστά γιατί αν περιμέναμε από γιατρούς...

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα το μωρό μαζί μου και δεν ανησυχούσα μήπως το ταίζουν οι νοσοκόμες.

Πάντως το γάλα μου ήταν αρκετό-και εγώ χρειάστηκα θήλαστρο στην

αρχή της 3ης μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το μωρό μαζί μου και δεν ανησυχούσα μήπως το ταίζουν οι νοσοκόμες.

Πάντως το γάλα μου ήταν αρκετό-και εγώ χρειάστηκα θήλαστρο στην

αρχή της 3ης μέρας.

 

Είναι βασικό να έχεις το μωρό δίπλα, και εγώ για αυτό το λόγο διάλεξα Δημοσιο για να το έχω δίπλα ... :-)

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εκτός αυτού, το παιδί παθαίνει σύγχυση θηλών και ζορίζεται που ζορίζεται αρχικά να πιάσει το στήθος μετά καταμπερδεύεται! Δεν αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της...!

 

Εγώ γέννησα στο Μητέρα Κρήτης και του δώσαν μετά από 3 ώρες γλυκόζη και μετά γάλα και μου τον φέρανε μετά από 2-3 γεύματα, επειδή ήμουν λέει με καισαρική να ξεκουραστώ λέει! Απλώς βαριόντουσαν να με βοηθήσουν! Το καλό ήταν ότι ο δικός μου δεν ήθελε από την 2η μέρα καθόλου συμπλήρωμα!! Τους την έφερε!!! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός αυτού, το παιδί παθαίνει σύγχυση θηλών και ζορίζεται που ζορίζεται αρχικά να πιάσει το στήθος μετά καταμπερδεύεται! Δεν αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της...!

 

Εγώ γέννησα στο Μητέρα Κρήτης και του δώσαν μετά από 3 ώρες γλυκόζη και μετά γάλα και μου τον φέρανε μετά από 2-3 γεύματα, επειδή ήμουν λέει με καισαρική να ξεκουραστώ λέει! Απλώς βαριόντουσαν να με βοηθήσουν! Το καλό ήταν ότι ο δικός μου δεν ήθελε από την 2η μέρα καθόλου συμπλήρωμα!! Τους την έφερε!!! :lol:

 

Χε χε! Τέτοια μωρά χρειάζονται να κάνουν το προσωπικό στα μαιευτήρια να μένουν με το στόμα ανοιχτό :o

MG59.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...