Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως μετραμε τα γραμμαρια φρουτοκρεμας???


alice-t

Recommended Posts

πειτε μου σας παρακαλω γιατι κατι κανω λαθος-πως υπολογιζουμε ποσα ml φρουτοκρεμα απο φρεσκα φρουτα τρωει το μωρο?με τα ρυζαλευρα κλπ μετραμε το νερο-με τα φρουτα?μετα απο ποση ποσοτητα φρουτοκρεμα δεν δινουμε συμπληρωμα γαλα??

ευχαριστω κοριτσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ απλά δεν μετρούσα..έβαζα ότι φρουτάκια ήθελα και του έδινα όσο ήθελε να φάει...κοίτα από τη στιγμή που του έδινα όσο θέλει στην ουσία είχα αντικαταστήσει ένα γεύμα γάλατος..δεν του έδινα συμπλήρωμα γάλα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξεκινησα με μισο μηλο, μια μπανανα και ενα αχλαδι και τις πρωτες μέρες εδινα κια συμπληρωμα. Απο μονη της, αφου ετρωγε φρουτοκρεμα επινε λιγο γαλα γυρψ στα 50 Ml και μετα απο 5-6 φορές το έκοψε απο μόνη της . Τώρα της δινω μονο νερό. Γάλα πινει πρωι και βραδυ γυρω στα 230 ML

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στην αρχη του εδινα μισο μηλο μιση μπανανα κι ενα αχλαδι αλλα αν θες οταν το φτιαχνεις μπορεις να δεις στο μουλτι ποσα μλ λεει;

τωρα βεβαια τρωμε παραπανω και διαφορα φρουτα!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου δεν το έφαγε κατευθείαν όλο. Λίγες κουταλίτσες στην αρχή και του έδινα συμπλήρωμα περίπου μία εβδομάδα. (ο μεγάλος το έφαγε από την αρχή αλλά είχε την εμπειρία από το ρυζάλευρο). Μετά το σταμάτησα.Σιγά σιγά, μην το πιέσεις το παιδί, ακολούθα το ρυθμό μήν τα πάρει από κακό τα φρούτα οπότε .... την έβαψες!

Link to comment
Share on other sites

εμείς αν και οι καμπύλες μας είναι χαμηλές στο βάρος από φρουτόκρεμα τρώει στο δεκατιανό

2 φέτες πεπόνι, 1 αχλάδι, μισό μήλο, 1 μπανάνα και χυμό από ένα πορτοκάλι και στο μίγμα τρίβω και ένα μπισκότο πτι-μπερ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εμείς αν και οι καμπύλες μας είναι χαμηλές στο βάρος από φρουτόκρεμα τρώει στο δεκατιανό

2 φέτες πεπόνι, 1 αχλάδι, μισό μήλο, 1 μπανάνα και χυμό από ένα πορτοκάλι και στο μίγμα τρίβω και ένα μπισκότο πτι-μπερ..

 

γιατί βαζεις μπισκότο; η γνώμη μου είναι να το αποφεύγεις. τρώει ζάχαρη, χωρίς λόγο!

 

κι εμένα η πεθερά μου που έβλεπε την κορη μου να μην πολυτρώει τα φρούτα, έλεγε να της βάζω μπισκότο. ΟΧΙ έλεγα εγώ, θα μάθει να τα τρώει σκέτα. κι έτσι έγινε. μπισκότι, θα φάει σε άλλη στιγμή της ημέρας. γιατί πρέπει μέσα στα φρούτα;

ο σκοπός είναι να γευθούν τα φρούτα. ενας ενήλικας, τρώει σκετα φρούτα ή με συνοδέια μπισκότου; γιατί και αυτά τα μωρά ενηλικες θα γίνουν. ετσι σκέφτομαι για την κόρη μου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί βαζεις μπισκότο; η γνώμη μου είναι να το αποφεύγεις. τρώει ζάχαρη, χωρίς λόγο!

 

κι εμένα η πεθερά μου που έβλεπε την κορη μου να μην πολυτρώει τα φρούτα, έλεγε να της βάζω μπισκότο. ΟΧΙ έλεγα εγώ, θα μάθει να τα τρώει σκέτα. κι έτσι έγινε. μπισκότι, θα φάει σε άλλη στιγμή της ημέρας. γιατί πρέπει μέσα στα φρούτα;

ο σκοπός είναι να γευθούν τα φρούτα. ενας ενήλικας, τρώει σκετα φρούτα ή με συνοδέια μπισκότου; γιατί και αυτά τα μωρά ενηλικες θα γίνουν. ετσι σκέφτομαι για την κόρη μου.

 

ενα παιδί που δεν τρώει, κάποια στιγμή θα φάει.

ενα παιδί που τρώει, ποτέ δεν θα σταματήσει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...