Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά σε όλους. Είμαι η Αφροδίτη και είμαι νέο μέλος.

Έχω μια κόρη 6,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Από 3,5 μηνών άρχισε να έχει λίγο αιματάκι στα κακά της και βλέννα. Μιλήσαμε με πολλούς παιδιάτρους, γαστρεντερολόγους και αλλεργιολόγους που ολοι μας είπαν για πιθανή αλλεργία σε κάτι που τρώω εγω. Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδώ και 2 μήνες αλλά δεν βοήθησε. Δοκίμασα να της δώσω "ξένα" υποαλλεργικά γάλατα αλλά δεν τα πίνει με τίποτα. 2 φορές, οταν ήταν 5 μηνών της έδωσα ελάχιστο ρυζόνερο και το έκανε εμετό. Το ίδιο συνέβη πριν λίγες μέρες που της έδωσα μια κρέμα με βάση το ρυζάλευρο (χωρίς γάλα και αυτή).

Τώρα προσπαθώ τον απογαλακτισμό με λαχανικά ή φρούτα αλλά δε τα τρώει. Βεβαία από λίγο έχει φάει, ίσα να καταλάβω ότι δεν έχει αλλεργία και σε αυτά. Έχει τύχει τίποτα τέτοιο σε καμιά σας?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα το ιδιο προβλημα αλλα το αντιμετωπιζουμε καλα. Οι παιδιατροι μου ειπαν οτι το αιμα στα κακα ειναι συμπτωμα αλλεργια στην πρωτεινη της αγελαδος.

Ετσι, εκοψα γαλακτοκομικα και μοσχαρι, διοτι περνανε με τον θηλασμο στο μωρο. Επισης σογια και προιοντα αυτης, χοιρινο, ψαρι, ξηρους καρπους, σοκολατα και γενικα ολες τις αλλεργιογονες τροφες.

 

Οπωσδηποτε θηλασμο μεχρι τουλαχιστον 15 μηνες κ μετα βλεπουμε. Το μοσχαρι το αντικαταστησαμε με αρνι, κουνελι, γαλοπουλα, το μωρο τρωει κρεμα sinlak η οποια δεν εχει γαλα. Το κανω αυτο απο 3,5-4 μηνων.

 

Τωρα ειναι 8 και ειναι μια χαρα. :) Θελει ομως προσοχη.Ουτε βουκια απο γαλακτοκομικα :!::!: Ειναι κρυμμενα παντου :!::!: ΠΡΙΝ ΦΑΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΖΩ.

 

Εχει πολυ ενδιαφεροντα αρθρα στο Iatriki on line...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που πατε καλά mama-mia γιατι φανταζομαι οτι κ σεις θα ειχατε παλαβωσει.:?:?

Σε ποσο καιρο μετα την αποχή σταματησε το αιμα, θυμάσαι?

Αυτα που έκοψες σου τα ειπαν οι γιατροι ή δοκιμάζοντας απο μονη σου? Εμενα μου ειχαν πει για γαλακτοκομικα, μοσχαρι σογια κ μετα κ για ξηρους καρπους. Μετα απο 2 μηνες περιπου, αφου το αιμα συνεχιζε, εκοψα και απο μονη μου ψαρι, αβγα, πουλερικά κ το ΡΥΖΙ μιας και σε αυτο μου εκανε εμετο οταν της εδωσα το ρυζονερο. Την ιδια κρεμα δοκιμασαμε και μεις αλλά και αυτη την εκανε εμετο.

Προσφατα ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζοταν να κοψω το μοσχαρι και μαλιστα με εβαλε να της δωσω ζωμό μεσα στα λαχανικά. Αμεσως μετα παρουσιασε αιματάκι πάλι. Ο γιατρος αθώωσε το ζωμό μιας κ ειχαμε προσθεσει κ σιδηρο ταυτοχρονα κ θεωρησε οτι εφταιξε αυτό.

Οντως ειναι πολύ δυσκολή η αποχη απο όλες αυτες τις τροφες, ειδικά με τις κρυμμένες... Το θετικό ειναι οτι ετσι αναγκαζομαι να μη τρωω γλυκα, που να βρεις γλυκα χωρις γαλακτοκομικά ή χωρις ξηρους καρπούς :?::?: :?:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα θέλω να ρωτήσω κορίτσια : μέχρι 3,5 μηνών δεν είχε παρουσιάσει κάτι το μωρό; δηλαδή μέχρι τότε δεν την ενοχλούσαν τα γαλακτοκομικά; απλά αγχώθηκα γιατί είμαστε τώρα 3,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. μια στιγμή δηλ εμφανίστηκε το αίμα; :shock:

Link to comment
Share on other sites

εγω τρωω γλυκα του κουταλιου.... :D το αιμα σταματησε τρεις με πεντε μερες μετα...καποιες φορες που απο λαθος εφαγα γαλακτοκομικα το αιμα εμφανιστηκε την επομενη μερα.

 

παντως για το μοσχαρι ειμαι σιγουρη...μου το ειπαν τρεις παιδιατροι, μια καθηγητρια παιδιατρος γαστρεντερολογος,μια καθηγητρια παιδιαρτος αιματολογος και μια παιδιατρος νεογνολογος. το διαβασα και σε εγκυρες ιστοσελιδες.

 

αυτα που δεν τρωω μου τα ειπαν παιδιατροι.αλλα αν δω οτι κατι αλλο την πειραζει το αποφευγω.

 

ευδοκια, τα συμπτωματα αλλεργιας ειναι λιγο υπουλα στην αρχη...κολικοι, μειωμενη προσληψη βαρους, συγκαματα,αναγωγες,ατοπια... Η μικρη μου ειχε μειωμενη προσληψη βαρους...ψαχναμε για ουρολοιμωξη αλλα τιποτα...εδωσα μισο γευμα ξενο γαλα, και μπουμ :!: να το το αιματακι...οχι πολυ,μια τριχιτσα...η αλλεργια στην πρωτεινη της αγελαδος ειναι η πιο συνηθισμενη στα βρεφη

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ήταν 3 μηνών άρχισε να έχει διαρροια. Το ψάξαμε για ουρολοίμωξη αλλά δεν ειχε. Μετα ειχε πολύ βλέννα στα κακά της κ έπειτα από καμιά 20ρια μέρες, τσουπ… να σου μια-δυο τριχίτσες από αίμα. Εκοψα τα γαλακτοκομικά (κ σόγια) κ το μοσχάρι αλλά είχε περάσει 1,5 μήνας και το αιμα συνεχιζόταν. Τοτε σταμάτησα κ τα υπόλοιπα και το αιμα σταμάτησε. Ίσως να την πείραζε κάτι από τα υπόλοιπα, αλλά μπορει να ήταν τα γαλακτοκομικά και να μου πήρε πολύ καιρό μιας και πριν κατανάλωνα πάρα πολλά. Νόμιζα ότι έκανα καλό βλέπεις…. Μετα απο 18 μερες χωρις αιμα ξαναεμφανισε πάλι. Χτες μαλιστα ειχε περισσοτερο απο καθε άλλη φορα. Τρελλάθηκα που το ειδα. Ευτυχως δεν δειχνει να πονάει.

Mama-mia θα ξανασταματησω το μοσχάρι. Η παιδιατρος που ειχα αρχικα μου ειχε πει κ για το μοσχαρι, αλλα με οσους συζητησα μετα μου ελεγαν μονο για τα γαλακτοκομικά. Μου κανει επίσης, εντυπωση οτι εκανε αιματακι 2 ωρες αφου εφαγε λίγο απο το ζωμό... ποτε προλαβε να πάει στο εντερο, να δημιουργησει πλήγη κ να δωσει αιμα?

 

Ευδοκία, σε μωρά που θηλάζουν είναι πολύ σπάνιο να εκδηλωθεί αλλεργία. Εμείς είμαστε απο τις «τυχερές»….. Πάντως διάβαζα ότι η αλλεργία δημιουργείται από την έκθεση του μωρού στην πρωτεΐνη αγελάδος ενώ το πεπτικό του δεν είναι έτοιμο να την δεχτεί. Κατηγορούν πολλές φορές το «ξένο» γάλα που δίνουν στα μωρά στο μαιευτήριο ή στο συμπλήρωμα που δίνουμε μόνες μας. Επισης το καλό ειναι οτι στις περισσοτερες περιπτώσεις η αλλεργια φευγει μεχρι τα 2 χρόνια του παιδιού.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μπέμπα μου είναι 4,5 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά. Εμφάνισε αίμα στα κακά της αλλά όχι σε κάθε κένωση,μόνο αραιά και πού τις τελευταίες μέρες.Είμαι και εγώ τώρα σε αποχή από τα γαλακτοκομικά για να δώ τι γίνεται...αλλά για το μοσχάρι που λέτε μου είπαν ότι δεν πειράζει .Ελπίζω να βρώ άκρη.Εσείς τελικά μετά από τόσο καιρό καταλήξατε σε κάποιο συμπέρασμα;

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με λένε Ελένη και είμαι νέο μέλος. ¨Εχω ένα μπέμπη 7 μηνών σε ηλικία 4 μηνών πρωτοεμφάνισε αίμα στα κακά του. Μέχρι και σήμερα τον θηλάζω κάνοντας βέβαια ειδική διατροφή αποκλείοντας τα γαλακτοκομικά. Τις τελευταίες 7 μέρες δεν έχω δει κάτι και ελπίζω να μην ξαναδώ. Σας μίλησε ποτέ κανείς για κωλεονοσκόπηση??

Link to comment
Share on other sites

εμένα έχει λίγες μέρες που το εμφάνισε οπότε δεν μιλήσαμε ακόμα για το είδος των εξετάσεων.Εσείς κάνατε άλλες εξετάσεις η μόνο με διατροφή το παλεύεις?Είχε σε κάθε κένωση αιματάκι η αραια και που?Με την αποχή σου απο γαλακτοκομικά είδες βελτίωση και αν ναι σε πόσες μέρες?Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μια και είστε μπροστά από εμάς στους μήνες λέω μηπως βρήκατε άκρη.Εύχομαι ο μπέμπης να μην ξαναεμφανίσει τίποτα και να γλιτώσει και τις εξετάσεις :):)

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Ελένη και να πάνε όλα καλά με τον μπεμπη.

Αρχικα μας ειχαν πει για κολονοσκόπηση αλλα δεν θελαμε μιας κ χρειαζόταν «ζαβλάκωμα» στο μωρο. Αφου όμως πέρασε καιρος με αποχή από τα γαλακτοκομικά κ δεν ειδαμε βελτίωση πήγαμε σε γαστρεντερολόγο και καναμε χαμηλή ορθοσκόπηση. Είναι σχετικά ανώδυνη («σαν να βάζεις υπόθετο») κ ξεμπερδέψαμε αμέσως. Βρέθηκε «πρωκτοκολίτιδα» η οποία μας ειπαν ότι οφείλεται μάλλον σε αλλεργία αφου απορρίψανε ολες τις άλλες εκδοχες. Εκοψα κ τους ξηρούς καρπούς και αργότερα, πολλα αλλα που υποψιαζόμουν από μονη μου.

Εσεις κανατε κολονοσκόπηση? Βρηκατε σε τι εχει αλλεργια? Εμεις κάναμε και patch tests σε αλλεργιολογο κ κατι εδειξαν στο αβγο κ τη σόγια. Σημερα θα τον ξαναδουμε. Στερεές τροφες αρχίσατε?

 

Koni, η Δανάη εμφανισε ζωηρο κοκκινο αιματάκι σε μικρες γραμμουλες όταν ήταν 3 μηνών. Δεν ειχε κάθε μερα, αν κα καποιες φορες το φαινομενο ηταν πιο εντονο από ότι άλλες. Αρχικά κάναμε καλλιεργειες κοπρανων και καποιες εξετασεις αιματος. Κανε μερικες μερες υπομονή να δεις πως θα παει η μπεμπούλα τωρα που εκοψες τα γαλακτοκομικά. Λενε ότι μπορει να παρει κ μηνα να βελτιωθει, αλλα με 4-5 μαμαδες που μιλησα κ ειχαν το ιδιο προβλημα, μου ειπαν πως ειχαν άμεσα αποτελέσματα (4-5 μερες). Αν δε δεις βελτιωση, γνωμη μου είναι να δεις καποιον γαστρεντερολόγο κ θα σε οδηγησει αυτος.

Υπομονή κορίτσια, ελπίζω να μας πανε όλα καλά. :P

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχουμε κάνει κολονοσκόπηση απλά μας είχαν πει πως αν δεν υπάρξει βελτίωση θα πρέπει να γίνει. Έχουμε ξεκινήσει πρίν ένα μήνα άνθος ορίζης και του βάζω και λίγο ειδικό γάλα για γεύση μιας και δεν μπορώ να βγάλω δικό μου με θήλαστρο. Πριν από 1 βρομάδα ξεκινήσαμε και φρουτόκρεμα. 10 μέρες πλέον χωρίς αίμα ελπίζω να μην ξαναδώ και να σταματήσει εδώ το θέμα. Εσείς τις εξετάσεις τις κάνατε σε νοσοκομείο η σε κάποιο ιατρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να μην ξαναδεις αιματακι. :P

Τις αιματολιγικες τις καναμε σε ενα μικροβιολογικο εξω. Την χαμηλή ορθοσκόπηση την καναμε σε ιδιωτική κλινική παιδων (αθήνα), καναμε one day clinic, φυγαμε αμεσως μετα την εξεταση δηλαδη. Βεβαια το χρυσοπληρωσαμε...700 ευρουλινια με μια εκπτωση 40% που ειχα λογω του ταμείου μου. Αν δεν εχεις ιδιωτική ασφάλεια, πρεπει να το σκεφτεις. Αν θες να σου στειλω σε pm σε ποια κλινική κ ποιο γιατρο. Ασχετως του ποσου παντως το προτιμω μιας και με τα νοσοκομεια παιδων δε ξεμπερδευεις ευκολα, εχουμε ασχημες εμπειρίες.

Αλλεργιολόγο έχετε δει? Τι δεν τρως?

Εισαι τυχερη που τρωτε ρυζαλευρο. Εμενα οτιδηποτε εχει σχεση με ρυζι το κάνει εμετό. Τα υπολοιπα στερεα ούτε να τα δει. Θα δοκιμασω σημερα με γλυκοπατάτα μπας και της αρεσει.

Ευτυχως και μας εχει 12 μερες "καθαρή" :lol::lol:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δε τρωει. Ισα ισα που δοκιμαζει και μετα κλεινει ερμητικα το στομα. Ισως οντως να ειναι ενστικτο... Παντως απο τα ελαχιστα που εχει φαει (το μηλο κυριως), αλλαξαν οι κενωσεις της, σχεδον δυσκοιλια εγινε. Μια φορα την μερα και οχι παντα. Ελπιζω να ειναι φυσιολογικό. Ευτυχως χωρις αιμα.

Πηγαμε στον αλλεργιολογο και την ερχομενη Δευτερα θα κανουμε patch test σε οσες τροφες υποψιαζομαι.

Ειπε παντως οτι αφου εχει αλλεργια στη σογια, πιθανο να εχει και στο γαλα ας μη το εδειξαν τα patch που ειχαμε κανει, αυτα πανε συνηθως πακετο (διασταυρούμενη αλλεργια το ειπε).

 

 

Αυτη η σελιδα εχει ενδιαφερον σχετικα με τις αλλεργιες σε θηλαζοντα παιδια, ριξτε μια ματια, ειναι στα ελληνικά

http://healthprevention.gr/index.php?MDL=pages&Alias=MENULEFT_50

 

και αν διαβαζετε αγγλικα υπαρχει και αυτο

http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=1923314&blobtype=pdf

 

Ελένη, ποσο καιρο εχεις κοψει τα γαλακτοκομικά? Τι αλλο εκοψες? Ο μπεμπης παιρνει κανονικά βαρος?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμείς από τότε που ξεκινήσαμε φρούτο μειώθηκαν οι κενώσεις και περνάει μέρα χωρίς να κάνει. Το θέμα είναι ότι έχουν αλλάξει και τα κακά του και είναι δύσκολο πλέον να καταλάβω αν έχει αίμα. Όσον αφορά τον αλλεργιολόγο και τα patch εσεί τον κατευθύνεις όσον αφορά τις τροφές η είναι συγκεκριμένες οι εξετάσεις που κάνει.

 

Αίμα δεν είχαμε σε κάθε κένωση είχαν περάσει και 6 μέρες χωρίς να δω. Μια φορά μου ξέφυγε και εβάλα στο φαγητό ένα μπαχαρικό mix λαχανικών για το οποίο μετά από 5 μέρες διάβασα τα συστατικά τυχαία και είδα ότι περιείχε λακτόζη. Δέν ξέρω αν είναι συμπτωση ο μπέμπης ΄πάνω που είχα να δω αίμα 6 μέρες εκέινες τις μέρες είχε συνέχεια.

 

Σχεδόν 3 μήνες κάνω αυτή τη διατροφή . Έκοψα και τους ξηρούς καρπούς χωρίς να μου πει η γιατρός τίποτα. Ο μικρός παίρνει κανονικά και με το παραπάνω βάρος παρ όλο που καθυστερήσαμε να φάμε κρέμα. Τη Δευτέρα έχουμε παιδίατρο να δω τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά καναμε για τα κλασσικά που αυτος προτεινε, γαλα, αυγο, δημητριακά σογια. Εδειξε το αυγο κ τη σογια. Προχτες ειπαμε το "ιστορικό" για το τι τρψψ κ πως αντιδρα κ μου ειπε να κανουμε τα patch σε οτι υποψιαζομαι, απλα πρεπει να παω εγω ποσοτητα της τροφης που θελω. Οποτε τη κυριακή εχει μαγειρεμα...

 

Ελένη τη σογια ή το αυγο τα εχεις κοψει? Εμενα με βοηθησε πολύ να καταγραφω το τι τρωω κ πως αντιδρα η Δανάη.

 

Για τα κακα, αν θες να σιγουρευτεις μπορεις να κανεις mayer κοπρανων για να δεις αν εχει αιμα. Σε οποιοδηποτε μικροβιολογικό, πας λιγο δειγματακι. Παρε τυχαια καποιες φορες δειγμα και κανε. Ειχα ακουσει και για κατι ταινιες που υπαρχουν που ανιχνευουν την αιμοσφαιρινη, αλλα στο φαρμακειο δεν τις ξερανε.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολυ το Δανάη, στην αρχή της εγκυμοσύνης νομίζοντας οτι είναι κορίτσι ήθελα πολύ να τις δώσουμε το όνομα αυτό. Το αγόρι με έχει μπερδέψει ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.

 

Σόγια δεν τρώω γενικά . Αυγό τρώω αρκετά συχνά.

 

Έχουμε κάνει αρκετές καλλιέργιες κοπράνων για αρκετά πράγματα μιας και νοσηλευόμασταν για 11 μέρες αρχές Νοέμβρη. Είχε ουρολοίμωξη,(το καταλάβαμε τυχαία μιας και δεν είχε συμπτώματα) ευτυχώς όχι από παλινδρόμηση. Το αίμα είχε εμφανιστεί 1 βδομάδα πριν μπούμε. Εκεί μου είπαν να κάνω διατροφή και πως μπορεί και να αργήσει να καθαρίσει, έφόσον μιλάμε για αλλεργία.

 

Του έκαναν με λήψη αίματος μια εξέταση rast στο αγελαδινό βγήκε αρνητικό. Μου είπαν όμως στο νοσοκομείο πως η αρνητική απάντηση δεν λαμβάνεται απαραιτήτως ως σωστή. (και αλλους που ρώτησα μου είπαν τα ίδια)

Μου είχε πει ένας γνωστός παιδίατρος ότι το χειρότερο που μπορεί να είναι

είναι πολύποδας στο έντερο αν και σπάνιο για αυτή την ηλικία και μου είπε αργότερα να του κάνω κολονοσκόπηση αν συνεχιστεί το άιμα

 

Όσον αφορά τις ταινίες που λες θα είναι καλή περίπτωση . Μου είχαν πει κάποια στιγμή πρέπει να κάνουμε γενική αίματος λόγω της απώλειας αίματος. Δεν θέλω άλλα τρυπήματα, στο νοσοκομείο τον είχαν κατατρυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως απο τα rast δε φαινεται ουτε και απο τα απλά δερματικα. Για τις non-IgE αλλεργιες που μαλλον εχουμε το μονο που μπορει να δειξει κατι ειναι τα patch test (δερματικά, αλλα πρεπει να μεινουν καποιες ωρες). Ανωδυνα τελειως χωρις τρυπηματα, χωρις τιποτα. Απλα κ αυτο μπορει να βγει αρνητικό αλλα να υπαρχει αλλεργία.

Και μεις μπηκαμε στο παιδων τελη σεπτεβρη, νομιζοντας οτι εχει ουρολοιμωξη λογω πολλων κενωσεων, αλλα ευτυχως δεν ειχε (ειχαν κανει λαθος εξετασεις :x:x ). Θελαν να μας κρατησουν γιατι υποψιαζοταν τα παντα αλλα υπογραψαμε κ φυγαμε. Μετα απο 20 μερες παρουσιασε το αιματακι.

Η σογια παντως δυστυχως ειναι κρυμμενη σε πολλες τροφες. Κυριως η λεκιθινη στα συσκευασμενα. Διαβαζα μαλιστα οτι πολλοι φουρνοι βαζουν κ αλευρι σογιας μαζι με το σταρενιο γιατι ειναι πιο φτηνο. Δε ξερω κατα ποσο εγκυρο ειναι αυτο. Επισης στα ψωμια πολυτελειας βαζουν κ βουτυρο. Εγω ζυμωνω μονη μου τις τελευταιες βδομαδες.

Ευχομαι να μη ξαναδεις αιμα οποτε να μην αγχωνεσαι για το τι μπορει να εχει ο Μπεμπης, αν και σε καταλαβαινω γιατι κ μενα με τρωει συνεχως, παρόλο που καναμε κ την ορθοσκοπηση. Με "καθυσηχασε" λίγο το γεγονος οτι εχει αποδεδειγμενη αλλεργια στο αβγο. Δυσκολο μεν, αλλα το προτιμώ απο ολες τις άλλες ασθενειες που εμπλέκονται με το εντερο.

Αν δειξουν κατι και τα υπολοιπα patch που θα κανουμε την Δευτερα, σκεφτομαι να παω σε ομοιπαθητικό. Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενη με την συμβατική ιατρική :x:x

 

Ναι, ωραιο το Δανάη. Το ειχα απο χρονια στο μυαλο μου οποτε αφου προεκυψε κορη... Μου αρεσε πολύ κ το Φοιβη, αλλα δεν αρεσει στον αντρα μου. Αγοριστικα μου αρεσουν πολύ το Στεφανος κ το Αργυρης. Παρε ενα εορτολόγια και δες, ολο κ κατι θα σου αρεσει. :idea::idea::idea:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

επειδή και εγώ θηλάζω ακόμα και επειδή στους 2 μήνες ο μικρός μου παρουσίασε ατοπική δερματίτιδα (αλλεργία) κάποιος παιδοδερματολόγος μου είπε να κόψω τα γαλακτοκομικά. Ένας αλλεργιολόγος στο παίδων βέβαια μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως θα προσλαμβάνω ασβέστιο αν κόψω όλα τα γαλακτοκομικά που είναι και η κύρια πηγη ασβεστίου, ειδικά την περίοδο του θηλασμού που οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες.

Ο μικρός μου ευτυχώς έχει δείξει βελτίωση από το καλοκαίρι και μετά, αλλά επειδή κάποιες φορές παρουσιάζει έξαρση σε όλο του το σώμα αναρωτιέμαι μήπως φταίω εγώ.

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου maraki, μαλλον συναδελφος, απο οτι ειδα στο προφιλ σου!!!

Να χαιρεσαι τον δημητρη σου κ μπραβο που θηλαζεις :D

Δε τρωει τωρα μονος του τροφες? Αν ειχε αλλεργια σε κατι θα το ειχες καταλαβει φανταζομαι. Εχει φαει ο ιδιος κατι γαλακτοκομικό ή ειναι νωρις ακομα για αυτο? Στις περιοδους εξαρσης εχεις προσεξει να εχει φαει κατι διαφορετικό ο ιδιος ή εσυ?

Εμενα παντως μου ειπαν οι γιατροι να παιρνω συμπληρωμα ασβεστίου (calcioral) αφου δε τρωω γαλακτοκομικά, ιδιο με αυτο που επαιρνα και στην εγκυμοσυνη.

Πολυ ασβεστιο εχουν τα αμυγδαλα, η μελασσα αλλα και το ταχινι. Βεβαια εγω δε τρωω ουτε μυγδαλάκια :cry:

 

Πως εκδηλωθηκε η ατοπικη δερματιτιδα? Η δανάη εχει κατι ξηροδερμιες στα μπουτακια και μερικες φορες και στα μαγουλα. Υπαρχει περιπτωση να ειναι η αρχη μιας ατοπικης δερματιτιδας?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Η δικια μου εχει να κανει αιμα πολλους μηνες, αλλα ειμαι ελαφρως υστερικη με την διατροφη μου :!: Φυσικα, εξακολουθω τον θηλασμο...

 

Ενα εχω να σας πω. ΠΡΟΣΟΧΗ στα κρυμμενα γαλακτοκομικα... Την τελευταια φορα που εκανε αιμα, ήταν απο ενα διαφορετικο...ψωμι που ειχα φαει! :shock: Ναι, σωστα διαβασατε,ψωμι. Το ειχα παρει απο εναν φουρνο που δεν συνηθιζα να πηγαινω και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι καποια ψωμια περιεχουν γαλα. Η παιδιατρος μου ειπε οτι καποια ψωμια περιεχουν πολλα βελτιωτικα που ειναι αλλεργιογονα.

 

Επισης, οταν ηταν μικροτερη της ειχα δωσει almiron pepti 1 στην κρεμα της και το ειχε δεχτει πολυ καλα, οταν πηγα να της δωσω το νουμερο 2, αφου ειχε περασει τυς 6 μηνες εκανε αιμα πολλες μερες. Η γιατρος μας μου ειπε να το κοψω και απο τοτε της κανω την sinlak με νερο. Παντως επειδη δεν της αρεσει ιδιαιτερα, πολλες φορες της ξαναδινω φαγητ το απογευμα.

 

Κολονοσκοπηση δεν μου ειπε η γιατρος να κανουμε, και ουτε τεστ, γενικα απ' οτι καταλαβα λεει οτι σ' αυτες τις ηλικιες δεν ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστα.

 

Γενικα, αυτο που καταλαβα και εφαρμοζω με αψογα αποτελεσματα, μεχρι στιγμης, ειναι οτι χρειαζεται πληρη αποχη, ουτε βουκια μιλαμε, απο γαλακτοκομικα και μοσχαρι, διοτι η αλλεργια ειναι στην πωτεινη της αγελαδας, την οποια φυσικα περιεχει και το μοσχαρισιο κρεας.

Αυτο που δεν ξερω και πρεπει να ρωτησω ειναι αν επιτρεπονται τα προβεια ή κατσικισια γαλακτοκομικα. Εχω ακουσει οτι το προβειο γιαουρτι,ας πουμε , επιτρεπεται...

 

Το βαρος των μωρων σας ειναι καλο? Εμενα η μικρη μου ειναι τωρα 8 και, και ειναι 7300.Βαζει γυρω στα350 το μηνα... Βεβαια, τους πρωτους μηνες, τοτε που δεν ελεγχα την αλλεργια της,μειναμε λιγο πισω... Εσεις τι λετε?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Afrodite,

ο μικρός είναι λίγο καιρό που τρώει σχεδόν τα πάντα. Την τελευταία φορά που είχαμε έξαρση είχε φάει γιαούρτι με μέλι.

Οσο θήλαζα αποκλειστικά δοκίμασα να μην τρώω κάποιες τροφές όπως γαλακτοκομικά, αβγά, ξηρούς καρπούς, μέλι κλπ χωρις αποτελεσμα. Ο γιατρός όμως μας είπε ότι μπορεί να οφείλεται στα ακάραια της σκόνης, στα υφάσματα, απορρυπαντικά, αφρόλουτρα και πολλά άλλα. Περάσαμε δύσκολο χειμώνα και είχα και την πεθερά μου να μου λέει να κόψω το θηλασμό - κλάματα εγώ... Ευτυχώς ο γιατρός μας είπε να παρατείνουμε τον αποκλειστικό θηλασμό τουλάχιστον για 6 μήνες και την αποστομώσαμε.

Όσον αφορά την ατοπικη δερματίτιδα έμφανίζεται συνήθως στους 2 - 6 μήνες με έντονη ξηροδερμία, ερεθισμούς, σπυράκια και ακόμα πιο έντονη φαγούρα που δεν αφήνει το παιδί να κοιμηθεί καλά. Σιγά σιγά βέβαια στις περισσότερες περιπτώσεις βελτιώνεται μόνο του (ανοσοποιείται ο οργανισμός στο αλλεργιογόνο όπως μας είπαν) και μόνο όταν είναι σε έξαρση χρειάζεται κορτιζονούχος κρέμα στις βλάβες. Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://www.iator.gr/saxoni/allergia%20paidioy.htm

και εδώ: http://www.allergy.org.gr/html/patients_info/atopiki.asp

Καλύτερα όμως να ρωτήσεις το γιατρό. Γενικά εκτός των συμπτωμάτων δεν είναι κάτι το ανυσηχητικό για την υγεία του παιδιού αρκεί οι γονείς να είναι ενήμεροι και να μην πανικοβάλονται.

Αυτά και ζητώ συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Απο βαρος παμε πολυ καλά. Πριν καμια 20 μερες ηταν 9300.... Απο πολυ μικρη ηταν πανω απο τις καμπυλες κ του βαρους αλλα και του υψους. Το τελευταιο καιρο δε παιρνει με μεγαλο ρυθμο βαρος αλλα η καμπυλη παραμενει καλή.

Αυτο με το ψωμι φαινεται να ειναι αληθεια τελικα.Τωρα που ζυμωνω δικο μου δεν εχουμε αιματακι. Τους ειχα ρωτησει στο φουρνο, κ φυσικα μου αρνηθηκαν τη χρηση οποιουδηποτε γαλακτοκομικού, αλλα βαζουν τοσα βελτιωτικά... Ισως να φταιει κ το αλευρι σογιας οπως ειπα σε προηγουμενο post.

Τωρα εχουμε αλλα θεματα. Δε τρωει στερεα καθολου. Ουτε να το δει το κουταλι. θηλαζει παρα πολλες φορες κ τη νυχτα ξυπναει συνεχεια για να θηλασει. Κουταλι ομως οχι το τερατακι :twisted: Εχετε καμια συμβουλή, εσεις οι πιο παλιες μαμάδες? Μεχρι ποτε να την περιμένω?

Τι κακο αυτο με τις γιαγιαδες κ το θηλασμο. Κ γω ειχα πολεμο κ απο τις δυο μαμαδες μεχρι και που καποια στιγμη και ο αντρας μου σχολιασε τη "ποιοτητα" του γαλατος μου. :evil::evil: Ακουω μονο το ενστικτο μου ομως. Ειδαμε αλλωστε τοσους γιατρους ακουσα και τοσες μπαρουφες που τελικα μονο το ενστικτο μου και την θεληση της Δανάης εμπιστευομαι. Α, και μερικες ομοιπαθουσες μαμαδες :wink:

Για το μοσχαρισιο κρεας παραθετω την απαντηση του αλλεργιολογου: " Το γαλα αγελάδος περιεχει μερικες δεκαδες πρωτεινες οι οποιες μπορει να ειναι αλλεργιογονες. Καποιες απο αυτες εμπεριεχονται κ στο κρεας. Οποτε εξαρταται σε ποιες απο αυτες αντιδρα το παιδι"

Αν βαλετε στο google τη φραση ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ θα σας βγαλει ένα doc με χρησιμες πληροφοριες. Στη σελ 63 αναφερει ότι ουτε τα κατσικισια προιοντα είναι κατάλληλα.

Maraki, thanks για τα links. Εχεις να πεις τιποτα για το μεγεθος της δημοσίευσής μου??? :wink:

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Afrodite μια από τα ίδια. Ο Δημήτρης είχε "αλλεργία" στο κουτάλι. Τώρα τελευταία έχει αρχίσει να τρώει και μάλιστα θέλει μόνος του με όλα τα επακόλουθα φυσικά. Ακόμα θέλει να θηλάζει περισσότερο από το να τρώει στερεές τροφές. Ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν ήταν έτοιμος ακόμα να αντικαταστήσει πλήρως το γάλα και να μην ανυσηχούμε εφόσον αναπτύσσεται φυσιολογικά. Από την Αγλαία επίσης άκουσα ότι παιδιά με προδιάθεση για κάποια αλλεργία αυτοπροστατεύονται και καθυστερούν από μονα τους να φάνε στερεές τροφές.

Μην ανυσηχείς λοιπόν δώσε της χρόνο και θα σου δείξει από μόνη της όταν θα είναι έτοιμη. Άσε που προτιμούν την αγκαλίτσα της μαμάς .....

.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαστε και εμείς ΠΑΛΙ.Μετά από 8 μέρες καθαρή σήμερα είμαστε σε έξαρση.Σε κάθε πάνα αιματάκι και αρκετό και κλάμα και γκρίνια....και χθές έφαγα μόνο κότα ρυζι και καλαμπόκι :roll::roll:είμαι και σε απόχή από γαλακτοκομικά 11 μέρες ...σήμερα το απόγευμα έχουμε εξετάσεις για να δούμε αν έχει αλλεργία στην πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος,να δούμε για μικρόβιο,γενική αίματος και καλλιέργεια κοπράνων...όλα αυτά μαζί να δω τι άκρη θα βγάλουμε...κορίτσια υπομονή.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...