Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί αποτυχγάνουν οι εξωσωματικές???


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και καλή Άνοιξη!!!!! ;););)

 

Επειδή ψάχνομαι για αλλαγή κέντρου από το Φθινόπωρο, αν δεν πιάσουν ούτε τα κατεψυγμένα μου στη 2η προσπαθεια, έκανα ένα πέρασμα αρκετα θεματα που γράφτηκαν για να δω τι κέντρο προτείνει η πλειοψηφία από τις κοπελες...

Παρατήρησα λοιπόν κατά το διάβασμα :D ότι υπάρχουν κοπέλες που έπιασαν με την 1η αλλά και πολλές που προσπαθούν και 3 και 4 φορές και αποτυχγάνουν.....είτε δεν εμφυτεύεται καν είτε εμφυτεύεται μετά απο πολλές προσπάθειες και αποβάλουν....

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν....όσες κοπέλες μοχθήσατε αλλά αποτύχατε και 1 και 2 και 3 και 4 φορές και το ψάξατε λίγο....ήταν θέμα

 

  • καθαρά τύχης
  • λάθος χειρισμού του γιατρού που το μάθατε εκ των υστέρων
  • ιατρικοί λόγοι που τους ελέγξατε και διορθώσατε εκ των υστέρων :((μικρόβιο στη γυναίκα ή στο σπέρμα, υδροσάλπιγγα, σακχαρο, θρομβοφιλία, κατάτμηση dna, καρυότυπος, NK κύτταρα, προλακτίνη......)
  • κατασκευαστικού προβλήματος της γυναίκας (δίκερη μήτρα, λεπτό ενδομήτριο) που το έκανε εξ' αρχής δύσκολο

Ευχαριστώ ;);););)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ολα παιζουν τον ρολο τους,οπως ακριβως και οταν προσπαθουμε φυσιολογικα να κανουμε παιδι...μιλαμε για τα ιδια ποσοστα ακομα και αν οι εξωσωματικοι διαβεβαιωνουν τα ζευγαρια για ποσοστα 50% επιτυχιας και αλλα τετοια απαρεδεκτα...εφοσον εχουμε αποκλεισει παραγοντες,γνωριζουμε αλλους και συνεργαζομαστε με εναν καλο επιστημονα και ενα καλο κεντρο,αυξανουμε τις πιθανοτητες να εχουμε επιτυχια σε εναν κυκλο εξωσωματικης...απαντησεις ομως μην ψαχνεις,δεν υπαρχουν...πολυ καλα εμβρυα δεν δινουν εγκυμοσυνες,μετρια η χαλια εμβρυα δινουν τελειομηνα μωρακια,μητρες με ανατομικο θεμα μπορει να μην δωσουν εγκυμοσυνη αλλα μπορει να κυοφορησουν και διδυμα χωρις κανενα προβλημα και σε ολα αυτα...ο παραγοντας τυχη στην εξωσωματικη ειναι ακρως υπολογισιμος...απο την στιγμη της εμβρυομεταφορας και μετα,κανεις δεν ειναι σε θεση να γνωριζει τι συμβαινει στην μητρα μας και το γιατι εμφυτευονται η δεν εμφυτευονται τα εμβρυα...και απο την στιγμη που εχουμε εμφυτευση,οι πιθανοτητες αποβολης ισοδυναμουν με τις πιθανοτητες αποβολης απο φυσιολογικη κυηση...

 

εισαι ευχαριστημενη απο τον γιατρο και το κεντρο που πας??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

 

εισαι ευχαριστημενη απο τον γιατρο και το κεντρο που πας??

 

 

Έτσι και έτσι...Και ως μέτρο σύγκρισης έχω άλλες κοπέλες από εδώ....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

]Έτσι και έτσι[/u]...Και ως μέτρο σύγκρισης έχω άλλες κοπέλες από εδώ....

 

Μετά από μεγάλη περιήγηση στον κόσμο της εξωσωματικής, κατέληξα ότι στο θέμα επιλογής ιατρού καλό είναι να ακολουθούμε αποκλειστικά και μόνο το ένστικτο μας.

 

Καλή επιτυχία σε αυτή τη 2η προσπάθεια και να μη χρειαστεί ποτέ ξανά τέτοιες αγωνίες να σου βαραίνουν το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή στο διαδίκτυο άκουσα έναν γιατρό και έλεγε ότι:

λόγω ωαρίων έλεγε η ηλικία έως 31 παίζει μεγάλο ρόλο και μιλάμε για μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και μετά έλεγε πολύ βασικό είναι το ενδομήτριο πρέπει να είναι όπως πρέπει για ναγίνει και η εμφυτευση.

εννοείται ότι σημασία έχουν οι γιατροί το προσωπικό και τα υλικά που χρησιμοποιούν.

αν όλα αυτά είναι καλά και βάση λογικής να το πάρουμε τότε γιατί να μην έχει επιτυχία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά από μεγάλη περιήγηση στον κόσμο της εξωσωματικής, κατέληξα ότι στο θέμα επιλογής ιατρού καλό είναι να ακολουθούμε αποκλειστικά και μόνο το ένστικτο μας.

 

Καλή επιτυχία σε αυτή τη 2η προσπάθεια και να μη χρειαστεί ποτέ ξανά τέτοιες αγωνίες να σου βαραίνουν το μυαλό.

 

 

Ευχαριστώ! Αν και τον βλέπω μακρύ τον δρόμο.....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 αποτυχημένες εξωσωματικες , οι περισσότερες εξ αυτών σε πολυ μεγάλα ονόματα του χώρου, και χωρίς να έχουμε πραγματικά σοβαρό πρόβλημα υπογονιμοτητας , θα σου πω με το χέρι στην καρδιά ότι ενας ειναι ο κορυφαιος λογος αποτυχίας, οι μη σωστά οργανωμένες προσπάθειες με ότι αυτο συνεπάγεται...

 

 

 

 

ι.

Κορίτσια καλημέρα και καλή Άνοιξη!!!!! ;););)

 

Επειδή ψάχνομαι για αλλαγή κέντρου από το Φθινόπωρο, αν δεν πιάσουν ούτε τα κατεψυγμένα μου στη 2η προσπαθεια, έκανα ένα πέρασμα αρκετα θεματα που γράφτηκαν για να δω τι κέντρο προτείνει η πλειοψηφία από τις κοπελες...

Παρατήρησα λοιπόν κατά το διάβασμα :D ότι υπάρχουν κοπέλες που έπιασαν με την 1η αλλά και πολλές που προσπαθούν και 3 και 4 φορές και αποτυχγάνουν.....είτε δεν εμφυτεύεται καν είτε εμφυτεύεται μετά απο πολλές προσπάθειες και αποβάλουν....

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν....όσες κοπέλες μοχθήσατε αλλά αποτύχατε και 1 και 2 και 3 και 4 φορές και το ψάξατε λίγο....ήταν θέμα

 

  • .
  • καθαρά τύχης.
  • λάθος χειρισμού του γιατρού που το μάθατε εκ των υστέρων
  • ιατρικοί λόγοι που τους ελέγξατε και διορθώσατε εκ των υστέρων :((μικρόβιο στη γυναίκα ή στο σπέρμα, υδροσάλπιγγα, σακχαρο, θρομβοφιλία, κατάτμηση dna, καρυότυπος, NK κύτταρα, προλακτίνη......)
  • κατασκευαστικού προβλήματος της γυναίκας (δίκερη μήτρα, λεπτό ενδομήτριο) που το έκανε εξ' αρχής δύσκολο

Ευχαριστώ ;);););)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Κατα τη γνωμη μου παιζει μεγαλο ρολο το θεμα "τυχη".Οπως ειπε μια κοπελα παραπανω εχει τα ιδια ποσοστα με την φυσιολογικη συλληψη.Πολλες κοπελες μετα απο αποτυγχυμενες εξωσωματικες επιασαν φυσιολογικα.Οπως αλλωστε και εγω!

Χωρις διαγνωσιμο προβλημα υπογονιμοτητας εκανα εξωσωματικη με φυσικο κυκλο.. ειχα ενα ωαριο και αριστο .. παρολαυτα απετυγχα!Λιγους μηνες μετα επιασα φυσιολογικα.

Ολα αυτα που παραθετεις σιγουρα παιζουν το ρολο τους.. αλλα και τον παραγωντα τυχη δεν πρεπει να τον αγνοουμε!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 6 αποτυχημένες εξωσωματικες , οι περισσότερες εξ αυτών σε πολυ μεγάλα ονόματα του χώρου, και χωρίς να έχουμε πραγματικά σοβαρό πρόβλημα υπογονιμοτητας , θα σου πω με το χέρι στην καρδιά ότι ενας ειναι ο κορυφαιος λογος αποτυχίας, οι μη σωστά οργανωμένες προσπάθειες με ότι αυτο συνεπάγεται...

 

 

 

 

ι.

 

 

Τι εννοείς? ειλικρινά με ενδιαφέρει και αν το κατάλαβα καλά...μάλλον συμφωνούμε...;)

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!!

Κατα τη γνωμη μου παιζει μεγαλο ρολο το θεμα "τυχη".Οπως ειπε μια κοπελα παραπανω εχει τα ιδια ποσοστα με την φυσιολογικη συλληψη.Πολλες κοπελες μετα απο αποτυγχυμενες εξωσωματικες επιασαν φυσιολογικα.Οπως αλλωστε και εγω!

Χωρις διαγνωσιμο προβλημα υπογονιμοτητας εκανα εξωσωματικη με φυσικο κυκλο.. ειχα ενα ωαριο και αριστο .. παρολαυτα απετυγχα!Λιγους μηνες μετα επιασα φυσιολογικα.

Ολα αυτα που παραθετεις σιγουρα παιζουν το ρολο τους.. αλλα και τον παραγωντα τυχη δεν πρεπει να τον αγνοουμε!

 

 

Ναι έχετε δίκιο έχει ποσοστά ίδια με φυσική σύλληψη μόνο στην εμφύτευση αφού στα υπόλοιποα στάδια που μπορεί να κολλήσει μια φυσική σύλληψη όπως να φτάσει το σπερματοζωάριο στο σπέρμα, να το γονιμοποίησει και μετά αυτό να φτάσει στη μήτρα...στην εξωσωματική τα κάνει το εργαστήριο άρα παρακάμπτονται και βοηθιέται ο οργανισμός σε αυτό....

 

Το θέμα είναι στη μήτρα ενα γονιμοποιημένο ωάριο από εξωσωματική έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να θεωρηθεί ξένο σώμα και να απορριφθεί? Και αν ναι τι κάνουν γι αυτο?

 

Και δεύτερο δεδομένου ότι μια εξωσωματική δε συγκρίνεται καθόλου μα καθόλου ψυχολογικα, ορμονικα, σωματικά και οικονομικά με μία φυσική σύλληψη τι κάνουν όλοι αυτοί οι εξωσωματικοί ώστε με κατάλληλες εξετάσεις απο πριν να αποτρέψουν σε περίπτωση της προσδοκώμενης εμφύτευσης να χαθεί το εμβρυο λόγω συνηθισμένων παραγόντων που απλά δεν ελέχθησαν και ισως αυτό όμως να σημαίνει το τέλος για το ζευγάρι στος προσπάθειες γιατί είτε απλά δεν έχει λεφτά ή περιθώριο ηλικίας?

 

Γι αυτό έθεσα το θέμα..:) είμαι περιέργη να δω και να δούμε όλες και να είμαστε πιο υποψιασμένες...πέρα από τις περιπτώσεις αποτυχίας εξωσωματικής που ήταν απλά θέμα τύχης ποιες κοπέλες ανακάλυψαν εκ των υστέρων ότι απλά δεν πέτυχε για άλλους...πιθανόν απαράδεκτους λόγους....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

maela, αυτό που είπες για το ξενο σωμα θεωρείται πολύ πιθανό. Εγώ κάνω χρόνια ομοιοπαθητική, έχω πολύ δυνατό ανοσοποιητικό το οποίο σημαινει ότι ο,τιδήποτε "ξένο" παει να εισέλθει στον οργανισμό, το πολεμα ο ίδιος ο οργανισμός.

Απλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και πολλά άλλα μαζί.

Το 2ο και κυριότερο είναι ότι εμείς που προσπαθούμε με εξωσωματική δεν έχουμε την πολυτε΄λεια του "ξεχνα το και θα έρθει". Αναγκαστικά η διαδικασία μας κάνει να το σκεφτόμαστε, να αγχωνόμαστε, να κάνουμε αρνητικές σκέψεις γύρω από αυτό. Ετσι ο οργανισμός παλι μπορεί γι΄ αυτό το λόγο σε κάποιες κοπέλες να το απορρίπτει.

Έπίσης τα φαρμακα που παιρνουμε λειτουργούν σε κάποιες κοπέλες πολύ αρνητικά γιατί ξερουμε όλες ότι επιβαρύνεται η υγεία μας. Εκτός από αυτό και η τσέπη μας. Είναι τόσα πολλά που δεν μπορείς να τα ελέγξεις...

Link to comment
Share on other sites

maela, αυτό που είπες για το ξενο σωμα θεωρείται πολύ πιθανό. Εγώ κάνω χρόνια ομοιοπαθητική, έχω πολύ δυνατό ανοσοποιητικό το οποίο σημαινει ότι ο,τιδήποτε "ξένο" παει να εισέλθει στον οργανισμό, το πολεμα ο ίδιος ο οργανισμός.

Απλά δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και πολλά άλλα μαζί.

Το 2ο και κυριότερο είναι ότι εμείς που προσπαθούμε με εξωσωματική δεν έχουμε την πολυτε΄λεια του "ξεχνα το και θα έρθει". Αναγκαστικά η διαδικασία μας κάνει να το σκεφτόμαστε, να αγχωνόμαστε, να κάνουμε αρνητικές σκέψεις γύρω από αυτό. Ετσι ο οργανισμός παλι μπορεί γι΄ αυτό το λόγο σε κάποιες κοπέλες να το απορρίπτει.

Έπίσης τα φαρμακα που παιρνουμε λειτουργούν σε κάποιες κοπέλες πολύ αρνητικά γιατί ξερουμε όλες ότι επιβαρύνεται η υγεία μας. Εκτός από αυτό και η τσέπη μας. Είναι τόσα πολλά που δεν μπορείς να τα ελέγξεις...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!:D

ειλικρινα πιστευετε πως η αρνητικες σκεψεις κ η κακη ψυχολογια αποτρεπουν την εμφυτευση του εμβρυου οποτε εχει ενα αρνητικο αποτελεσμα?και οταν λες ''επιβαρυνεται η υγεια μας'' τι εννοεις?

εμενα η φαρμακοποιος μου ειπε πως οι ορμονς ''ριχνουν''το ανοσοποιητικο.εγω παντως απτην αγωγη διεγερσης ωοθηκων κ μετα ''επεσα'' κ στις στις δυο εμβρ/ρες που εκανα ημουν αρρωστη,δηλ ημουν κρεβατομενη κ για την εξωσ. αλλα κ για το κρυωμα!!!

Link to comment
Share on other sites

αμαρυλιδα, δεν έχεις ξανακούσει ότι δεν είναι καλό που παίρνουμε ορμόνες; Εκτός του ότι ρίχνουν το ανοσοποιητικό, κανουν κατακρατηση υγρών, πυροδοτούν ο,τιδήποτε καλό ή κακό υπάρχει στον οργανισμό μας και το αυξάνουν και έχουν και μαχροχρόνιες επιπτώσεις στο στήθος και στις ωοθήκες...Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι όλες οι γυναικες που παίρνουν ορμονες θα παθουν κατι κακό μελλοντικά. Κάποιες ναι κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

na sas po ego pou tora pira ksana mia deuteri arnitikh xoriakh.....loipon stin proti eksosomatikh pou ekana proklisi me farmaka ekana 22 oaria ekton opoion gonimopoihthikan ta 17 telospanton mou leei o giatros na kano oistradioli ligo prin tin oolipsia gia na kano tin pregnil kai i oistradioli mou koritsia itan 13000 kai kati einai polu megalo to noumero kai me ebale na kano mono 5000 pregnil....kai fusika me proxorise se emruometafora....opou kai apetuxa kai otan ton rotisa giati mou eipe pos isos itan polla ta oaria giauto...kai psaxnontas to thema ego anakalipsa mesa sto internet pos pano apo 5000 oistadioli anabaloun ton kuklo se enan allon me katepsigmena logo ligoteron pithanotiton pou prokalei i upsili oistadiolh....telos panton to kseperasa kai auto kai se auton ton kuklo pou imoun me katepsigmena eperna 1 ciclacur tin imera kai meta ton proto uperuxo mou ta ekane 2 kano tin oistadioli i opoia bgenei 176kai i progesteroni 25 kai me pernoun til.kai mou lene oi eksetaseis san einai kales ela omos pou emena den mou kolage kai psaxnontas anakalipsa pos oi fusioligikes times einai apo 170 eos 1000 kai...telospanton pigeno gia tin embruometafora kai tou leo i oistadioli den einai xamili????kai mou leei me distagmo "oxi fusiologikh einai"kai mesa apo mia suzitisei pou eixa me mia kipela anakalipsa pos ontos itan polu xamili kai autos xestike....i kopela eixe 194 oistadioli kai tis eipe pos einai xamili kai tis diplasiase ta ciclacur apo 3 se 6....kai ego san to probato eperna 2 kai oute kan ta diplasiase kai mou eipe pos einai kai fusiologikh...sugnomi gia olo auto to katebato an sas kourasa alla merikou giatroi einai toso adistaktoi arkrei na paroun ta lefta....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

na sas po ego pou tora pira ksana mia deuteri arnitikh xoriakh.....loipon stin proti eksosomatikh pou ekana proklisi me farmaka ekana 22 oaria ekton opoion gonimopoihthikan ta 17 telospanton mou leei o giatros na kano oistradioli ligo prin tin oolipsia gia na kano tin pregnil kai i oistradioli mou koritsia itan 13000 kai kati einai polu megalo to noumero kai me ebale na kano mono 5000 pregnil....kai fusika me proxorise se emruometafora....opou kai apetuxa kai otan ton rotisa giati mou eipe pos isos itan polla ta oaria giauto...kai psaxnontas to thema ego anakalipsa mesa sto internet pos pano apo 5000 oistadioli anabaloun ton kuklo se enan allon me katepsigmena logo ligoteron pithanotiton pou prokalei i upsili oistadiolh....telos panton to kseperasa kai auto kai se auton ton kuklo pou imoun me katepsigmena eperna 1 ciclacur tin imera kai meta ton proto uperuxo mou ta ekane 2 kano tin oistadioli i opoia bgenei 176kai i progesteroni 25 kai me pernoun til.kai mou lene oi eksetaseis san einai kales ela omos pou emena den mou kolage kai psaxnontas anakalipsa pos oi fusioligikes times einai apo 170 eos 1000 kai...telospanton pigeno gia tin embruometafora kai tou leo i oistadioli den einai xamili????kai mou leei me distagmo "oxi fusiologikh einai"kai mesa apo mia suzitisei pou eixa me mia kipela anakalipsa pos ontos itan polu xamili kai autos xestike....i kopela eixe 194 oistadioli kai tis eipe pos einai xamili kai tis diplasiase ta ciclacur apo 3 se 6....kai ego san to probato eperna 2 kai oute kan ta diplasiase kai mou eipe pos einai kai fusiologikh...sugnomi gia olo auto to katebato an sas kourasa alla merikou giatroi einai toso adistaktoi arkrei na paroun ta lefta....

 

 

Λιζακι αυτο που εγραψες με προβληματισε ιδιαιτερα!!!εμενα η οιστραδιολη 3 μερες πριν την οωληψια ηταν 7500.ειπε οτι ειναι μεγαλη αλλα δεν μου ειπε να περιμενουμε τον επομενο κυκλο.βεβαια μου ειπε να κανω την μια πρεγνυλ απο τις 2 που ειχα.... και το αποτελεσμα αρνητικο!λες να επιρεασε το αποτελεσμα η ανεβασμενη οιστραδιολη?και μου εδινε παρα πολες πιθανοτητες!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

den ksero an epirease auto sto arnitiko apotelesma mporei kai nai....den ksero omos kai den thelo na sou bazo kakies skepseis sto mualo sou mipos se sena den itan tragika megali emena sxedon itan ta dipla...otan ton potises giati apetuxe ti sou apantise?????kai emena kai tis 2 fores mou elege tha meineis sigoura aaaaa kai kati allo exo meinei mia fora aguos se diduma me tin proti spermatenxisi...alla dustuxos apebala...alla dedomenou autou arxiza na to psaxno giati 2 eksosomatikes kai na min petuxoun....ee olo kai kati tha eftaige....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αν και τον βλέπω μακρύ τον δρόμο.....
Εύχομαι πραγματικά να μην είναι μακρύς ο δρόμος μα ακόμη και αν χρειαστεί λίγη μα λίγη παραπάνω προσπάθεια να μην κάνεις πίσω και να μην εγκαταλείψεις.

 

Για εμένα αυτό είναι το μυστικό της εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Όταν η πρώτη μου προσπάθεια κατέληξε σε βιοχημική κύηση ήμουν πραγματικά να πέσω να πεθάνω, στη δεύτερη προσπάθεια πήγα με πολύ κακή ψυχολογία και ήταν αρνητική , στην τρίτη έλεγα πως ήταν η τελευταία και τυχερή,στην τέταρτη έλεγα πως μετά από αυτή την προσπάθεια έκλεισε για εμένα αυτός ο κύκλος, στην πέμπτη προχώρησα γιατί περίμενα ένα θαύμα και στην έκτη είπα να μου κάνω ένα τελευταίο δώρο και ποιος γνωρίζει τι μηχανισμούς θα σκαρφιζόμουν και πάλι για να προχωρήσω...

 

Ευτυχώς όμως το δώρο ήρθε για εμένα και το σύζυγο μου σε αυτήν την έκτη προσπάθεια και τώρα είναι ένα λατρεμένο κοριτσάκι 3 χρονών.

 

Είμαι ευγνώμων που ήρθε στη ζωή μας και είμαι ακόμη πιο ευγνώμων που βρήκα τη δύναμη και δεν τα παράτησα καθώς είναι τόσο εύκολο να το κάνει κανείς αν αναλογιστεί το πόσο ασχετοι ιατροί έχουν "αυτοβαπτιστεί" ειδικοί στην τεχνητή γονιμοποίση ενώ έχουν παρακολουθήσει μόλις λίγα σεμινάρια, το πόσο γκλαμουράτα κέντρα έχουν πολύ κακά εργαστήρια και δεν χρησιμοποιούν καλά υλικά, το πόσο δεν γνωρίζουμε ότι πρέπει να λαμβάνουμε πληροφορίες και για τους συνεργάτες εμβρυολόγους ενός κέντρου,το πόσο το μέγεθος των τεράστιων επιτυχιών που μας αναφέρουν οι ιατροί επηρεάζονται από πάρα μα πάρα πολλούς παράγοντες με αποτέλεσμα συτά τα ποσοστά να ψαλλίδίζονται πολύ προς τα κάτω και φυσικά ο παράγοντας αρχικά ΦΥΣΗ και μετά τύχη βάζουν και αυτές το χεράκι τους.

 

Η αλήθεια είναι ότι επισκέφτηκα πολλούς - πάρα πολλούς ιατρούς αλλά προσπάθησα και μελέτησα και ρώτησα συγκεκριμένα για τη δική μου ιατρική περίπτωση και ευτυχώς πάντα μέσα μου κατέληγα ότι ο πρώτος ιατρός που είχα επιλέξει ήταν κορυφαίος στον τομέα του και μου έλεγε πάντα αλήθειες.

 

Δεν είναι όλα τόσο ονειρικά, τον αμφισβήτησα πολλές φορές, τον έκρινα σκληρά και αυστηρά μα τελικά πάντα τον εμπιστευόμουν.

 

Αυτός ο ίδιος επιστήμονας μέσα από διάφορα σχήματα και προσεγγίσεις μου έδωσε 5 φορές αποτυχία και τελικά μου χάρισε το όνειρο.

 

Πράγματι είναι μεγάλο μυστήριο ο χώρος της εξωσωματικής μια που μιλάμε για ποσοστά επιτυχίας αλλά έλα που για πολλές από εμάς είναι μονόδρομος για να φέρουμε τα παιδιά μας στον κόσμο και οφείλουμε να παλέψουμε για να τον κατακτήσουμε και φυσικά στο τέλος να βγούμε νικητές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα η γνώμη μου ειναι ότι το βασικότερο ρόλο παίζει ο θεός και μετα ο γιατρος το εργαστηριο που διαθέτει και το ποσο ειλικρινής και ανθρωπινος ειναι εγω αλλαξα κέντρο και εμεινα εγκυος αμεσως αν και ειχαν προηγηθει 2 αποτυχημένες εμφυτευσεις. Εψαξα πολλα πραγματα και μου εφαγαν πολλα λεφτα αλλα τελικα τα καταφερα.

Καλη επιτυχια.

DyHbm8.png
Link to comment
Share on other sites

suxaritiria koritsia pou ta kataferate pairnoume kouragio apo esas....bebea to megalitero polo ton paizei o theos kai den prepei na apelpizomaste otan bgenoun arnitika apotelesmata giati den prepei na xasoume tin pisti mas kai tous eautous mas....omos sigoura uparxoun kai kapoih giatroi pou to mono pou tous noiazei einai ta lefta kai apo kei kai pera den tous endiaferei kai polu an tha petuxh i oxi i eksosomatikh...oti kai na ginei pantos den to bazoume kato...tha to palepsoume...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? ειλικρινά με ενδιαφέρει και αν το κατάλαβα καλά...μάλλον συμφωνούμε...;)

 

Κορίτσια η Αλήθεια είναι ότι έχω βγει απο τα ρούχα μου πολλάκις κι έχω απογοητευτεί και στενάχωρηθει όσο δεν είχα στενάχωρηθει για τίποτα άλλο στην ζωή μου. Οι εξωσωματικες μου έχουν φάει στα δυο μισή τελευταία χρόνια της ζωής μου.

 

Πριν μπω στον χορό , πίστευα ότι κανεις μια εξωσωματικη και σου τσουπ, έρχονται δίδυμα. Πήγα στην πρώτη εξωσωματικη σαν χανος. Εμπιστεύτηκα τον γιατρο, απέτυχα κι απο τότε άρχισα να ψάχνω και να ψάχνω. Άλλαξα γιατρο μου προκαλεσανε μια εξωμητρια απο λάθος χειρισμούς. Κι απο τότε έκανα αλλες τέσσερις και 5 φυσικούς κύκλους. Την Δευτέρα πάω για την 7η εμβρυομεταφορα. Χρεωνω ξεκάθαρα τις αποτυχίες στους γιατρούς.

 

Λάθος χειρισμοί τι σημαίνει αυτη η πρόταση? θα σας πω. Αδιαφορία, απροσεξία , αρπαχτές και απειρία. Δεν μιλάω για συγκεκριμένο γιατρο. Έχω αλλάξει 4 ως τώρα. Οι δυο πρώτοι κορυφαίοι στον χώρο και οι δυο τελευταίοι ανερχομενοι.

 

Έχω ψαχτει παρα παρα πολυ Μονή μου. Έχω κάνει ατέλειωτες εξετάσεις. Έχουμε ένα θέμα με Το σπέρμα. Τους πάω τα χαρτιά. Δεν δίνουν σημασία. Ψάχνουν όλο σε μένα να βρούνε πρόβλημα. Όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές.

Τώρα θα αναρωτηθητε γιατί ψάχνουν σε μένα? για να μου κάνουν άλλη μια υστεροσκοπηση ή μια λαπαροσκοπηση , να μην βρούνε τίποτα και να πάρουν και το έξτραδακι τους!!!!!

 

Είναι βρωμερη φαρα οι εξωσωματικοι.

 

Πήρα δανεικά ωαρια και πάλι τίποτα γιατί το πρόβλημα δεν ήταν στα ωαρια. Τώρα στην τελευταία πάμε γαι άλλη μια φορα με μικρόβιο στο σπέρμα , όχι απο τα επικυνδινα όπως χλαμυδια , μυκοπλασμα , ουρεοπλασμα αλλα με μικρόβιο. Φταίει και ο άντρας μου που δεν με ακούει και ακούει τους γιατρούς αλλα αν δεν πετύχει κι αυτη στην επόμενη θα πάρουμε δραστικά μέτρα.

Και όσον αφορά τον τελευταίο εξωσωματικο αφού μας έφαγε 12500ευρω εχθές στον τελευταίο υπερηχο μου είπε, ξέρεις το σπέρμα δεν ήταν πάλι καλο, πρέπει ο άντρας σου να κάνει θεραπεία και να αλλάξει ανδρολογος.

 

 

 

Για να μην σας αναλύσω άλλο τη ιστορία μου γιατί αρκετά σας κουφανα , θα πω πριν απο επόμενη εξωσωματικη ψαχτητε όσο περισσότερο γίνεται. Κάντε εξετάσεις κι ας μη πιστεύει ο ΓΙΑΤΡΟΣ ότι χρειάζεται. Μπορει μια λεπτομέρεια να είναι που δημιουργεί το πρόβλημα και αν δεν την λυσετε θα κάνετε προσπάθειες στον αέρα, όπως εγω.

 

 

Η εξωσωματικη τι κάνει? λύνει θέματα υπογονιμοτητας που έχουν να κάνουν με σαλπιγγικους παραγωντες και η μικρογονιμοποιηση λύνει προβλήματα στο σπέρμα όπως κινητικότητα. Την ποιότητα του σπέρματος δεν την προσπερναει, αν το σπέρμα έχει υψηλη κατάτμηση DNA η μικρογονιμοποιηση δεν κάνει τίποτα. Αν λοιπόν το πρβλημα σας δεν είναι βουλομενες σαλπιγγες και όσον αφορά το σπέρμα , μόνο κινητικότητα, ψαχτητε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

den ksero an epirease auto sto arnitiko apotelesma mporei kai nai....den ksero omos kai den thelo na sou bazo kakies skepseis sto mualo sou mipos se sena den itan tragika megali emena sxedon itan ta dipla...otan ton potises giati apetuxe ti sou apantise?????kai emena kai tis 2 fores mou elege tha meineis sigoura aaaaa kai kati allo exo meinei mia fora aguos se diduma me tin proti spermatenxisi...alla dustuxos apebala...alla dedomenou autou arxiza na to psaxno giati 2 eksosomatikes kai na min petuxoun....ee olo kai kati tha eftaige....

 

 

Κι εμενα μου ελεγε οτι σιγουρα θα πετυχει και δεν μπορουσε να το πιστεψει οταν του ειπα αρνητικο!τωρα μου λεει να μην ανησυχω και με την 2η εμβρυομεταφορα που μαλλον θα γινει τον Μαιο θα πετυχουμε σιγουρα!βεβαια το σιγουρα ολοι ξερουμε οτι δεν υπαρχει!τι να πω!

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Είμαι 39 χρονών και στην 1η εξωσωματική που έκανα το καλοκαιρι μου πηραν 3 ωαρια και γονιμοποιήθηκε το ενα με μικρογονιμοποιηση. Εγινε η εμβρυομεταφορά αλλα το αποτελεσμα ήταν αρνητικό.

Εκανα 2η προσπάθεια εξωσωματικής, όπου στην ωοληψία πήραν 3 ωάρια όπου γονιμοποιήθηκε το ένα αλλά επειδή δεν αναπτυσόταν δεν μου το μετέφεραν διότι δεν υπήρχε πιθανότητα να αναπτυχθεί και να μείνω έγκυος. Δεν μπορούν να καταλάβουν τα αίτια. Μου είπαν ότι δεν συμβαίνει συχνά. Εχει συμβεί σε κάποια από εσάς?

Είναι πολύ άσχημο να περνάς όλη την διαδικασία της εξωσωματικής και να μην γίνει καν η προσπάθεια.... Πολύ απογοητευτικό....

Ισως και την πρώτη φορά να μην ήταν ποιοτικό το έμβρυο αλλά να μου το μετέφεραν απλα για να πάρουν τα χρήματα (δυστυχώς δεν μπορείς να το ελέγξεις...)

Μας είπαν να κάνουμε προσπάθειες εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα) διότι ούτως ή άλλως δεν παράγω πολλά ωάρια, οπότε δεν αξίζει να παίρνω τόσα φάρμακα. Επίσης, έτσι μου είπαν θα καταλάβουμε αν φταίει η ποιότητα του ωαρίου που δεν γίνεται η γονιμοποίηση.

Κάνει καποια από εσας προσπάθειες σε φυσικό κύκλο (χωρίς φάρμακα)? Μου είπαν ότι χωρίς φάρμακα υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να μην μπορύν να πάρουν τα ωάρια κατα την ωοληψια.

Το ξέρω ότι σας ζάλισα αλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να κάνω... Εχω απογοητευτεί ... Θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Εκτός από την ηλικία και ότι δεν κάνω πολλά ωάρια δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα. Ο σύζυγος μου έχει σπέρμα χωρίς κινητικότητα και γι'αυτό μας είπαν ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

na sas po ego pou tora pira ksana mia deuteri arnitikh xoriakh.....loipon stin proti eksosomatikh pou ekana proklisi me farmaka ekana 22 oaria ekton opoion gonimopoihthikan ta 17 telospanton mou leei o giatros na kano oistradioli ligo prin tin oolipsia gia na kano tin pregnil kai i oistradioli mou koritsia itan 13000 kai kati einai polu megalo to noumero kai me ebale na kano mono 5000 pregnil....kai fusika me proxorise se emruometafora....opou kai apetuxa kai otan ton rotisa giati mou eipe pos isos itan polla ta oaria giauto...kai psaxnontas to thema ego anakalipsa mesa sto internet pos pano apo 5000 oistadioli anabaloun ton kuklo se enan allon me katepsigmena logo ligoteron pithanotiton pou prokalei i upsili oistadiolh....telos panton to kseperasa kai auto kai se auton ton kuklo pou imoun me katepsigmena eperna 1 ciclacur tin imera kai meta ton proto uperuxo mou ta ekane 2 kano tin oistadioli i opoia bgenei 176kai i progesteroni 25 kai me pernoun til.kai mou lene oi eksetaseis san einai kales ela omos pou emena den mou kolage kai psaxnontas anakalipsa pos oi fusioligikes times einai apo 170 eos 1000 kai...telospanton pigeno gia tin embruometafora kai tou leo i oistadioli den einai xamili????kai mou leei me distagmo "oxi fusiologikh einai"kai mesa apo mia suzitisei pou eixa me mia kipela anakalipsa pos ontos itan polu xamili kai autos xestike....i kopela eixe 194 oistadioli kai tis eipe pos einai xamili kai tis diplasiase ta ciclacur apo 3 se 6....kai ego san to probato eperna 2 kai oute kan ta diplasiase kai mou eipe pos einai kai fusiologikh...sugnomi gia olo auto to katebato an sas kourasa alla merikou giatroi einai toso adistaktoi arkrei na paroun ta lefta....

 

Αυτό με την οιστραδιόλη δεν το ήξερα....:( Τελικα πέφτει πολλή εκμετάλλευση..............:(:(:(:(:(

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...