Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί αποτυχγάνουν οι εξωσωματικές???


Recommended Posts

Νομίζω έχεις πάρει σωστές αποφάσεις και εγώ το ίδιο θα κάνω αν αποτύχω και αυτή την 2η φορά. Σε καταλαβαίνω που απογοητεύτηκες-είναι λογικό. Και εγώ το ίδιο θα πάθω. Δεν ξέρω αν είναι σημαντική η οιστραδιόλη ή απλά τους βοηθάει-αυτό μόνο οι γιατροί το ξέρουν. Τον δεύτερο γιατρό μου τον λένε Μαντούδη και είναι δικό του το Γέννημα. Έμεινα στο σπίτι 3 μέρες αλλά από δική μου πρωτοβουλία γιατί ο γιατρός μου μου είπε να συνεχίσω την ζωή μου αλλά να προσέξω για 2-3 μέρες, όχι να μείνω κλινήρης όμως.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Καλή επιτυχία!!!

Ενημέρωσε με όταν εχεις τα καλά νεα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για όλα υπάρχει αντιμετώπιση αρκεί να γνωρίζεις το πρόβλημα. Για την παρακεντηση δεν γνωρίζω αλλα υπόψιαζομαι ότι θα είναι κάτι σαν την ωοληψια γιατί κι αυτη παρακεντηση είναι και δεν δημιουργεί προβλήματα . Συζήτησε το με τον γιατρο σου. Καλη δύναμη!!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Νομίζω ΑΜΗ είχα ρωτήσει να κάνω στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ αλλά δεν την έκαναν (αν θυμάμαι καλα). Πάντως την έκανα σε εξειδικευμένο κέντρο. Θα ξαναρωτήσω την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μήπως την ξανακάνω. Oι άλλες ορμόνες :

FSΗ: 9,73

Ε2: 95,58

LH: 6,61

O γιατρός μου λέει ότι το μόνο πρόβλημα είναι η ΑΜΗ.

 

Σε ανδρολόγο πήγαμε στην πρώτη μας προσπάθεια και έκανε καλλιεργεια κτλ. και του βρήκαν μικρόβιο. Εκανε θεραπεία αλλα το πρόβλημα κινητικότητας παρέμεινε. Ο ανδρολόγος δεν μας είπε να κάνουμε τις άλλες εξετάσεις που αναφέρεις.... Προτείνεις να ξαναπάμε και να ρωτήσουμε για τις συγκεκριμένες εξετάσεις?

Ο γιατρός πάντως μας λέει ότι με την μικρογονιμοποίηση λύνεται το πρόβλημα του σπέρματος. Επίσης, ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει κάτι να κάνουμε για να βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος ή του ωαρίου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η επιτυχια της εξωσωματικης ειναι αρκετα αμφιλεγομενο ζητημα. Κατα κυριο λογο η ηλικια , το σωστο ιατρικο team και η καλη ψυχολογια ισως φερουν καποιο αποτελεσμα. Εγω παντος ακομα και οταν μετα την εμβρυομεταφορα μου ειπαν να κανω οτι θελω εκτος απο γυμναστικη, για καλο και για κακο εχοντας ευτυχως την πολυτελεια εμεινα στο κρεβατι για μια εβδομαδα. Παντος αρκει να σας πω οτι σχεδον ολοι μου ελεγαν οτι αποκλειεται να μεινω εγκυος, ( πολλα προβληματα και μεγαλα και εγω και ο σύζυγος ) ακομα και οι γιατροι μου μιλουσαν για δανεικα. Ωστοσο εγω το πιστεψα τοσο μα τοσο πολυ οτι συντομα θα κραταω το μωρο μου στην αγκαλια μου που τελικα εκει που παρακαλουσα το Θεο για το ενα μου χαρισε 3 μικρα αγγελουδια. Ευχαριστω πολυ το θεο αλλα και την επιστημη που στην περιπτωση μου συνεργαστηκαν αψογα .

Πραγματικα πολυ πολυ καλη επιτυχια σε ολες οσες προσπαθουν!!!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Νομίζω ΑΜΗ είχα ρωτήσει να κάνω στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ αλλά δεν την έκαναν (αν θυμάμαι καλα). Πάντως την έκανα σε εξειδικευμένο κέντρο. Θα ξαναρωτήσω την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μήπως την ξανακάνω. Oι άλλες ορμόνες :

FSΗ: 9,73

Ε2: 95,58

LH: 6,61

O γιατρός μου λέει ότι το μόνο πρόβλημα είναι η ΑΜΗ.

 

Σε ανδρολόγο πήγαμε στην πρώτη μας προσπάθεια και έκανε καλλιεργεια κτλ. και του βρήκαν μικρόβιο. Εκανε θεραπεία αλλα το πρόβλημα κινητικότητας παρέμεινε. Ο ανδρολόγος δεν μας είπε να κάνουμε τις άλλες εξετάσεις που αναφέρεις.... Προτείνεις να ξαναπάμε και να ρωτήσουμε για τις συγκεκριμένες εξετάσεις?

Ο γιατρός πάντως μας λέει ότι με την μικρογονιμοποίηση λύνεται το πρόβλημα του σπέρματος. Επίσης, ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει κάτι να κάνουμε για να βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος ή του ωαρίου.

Ευχαριστώ πολύ!

 

στην βιοιατρική έκανα και εγώ την ΑΜΗ μου. για τα μικρόβια του σπέρματος μάλλον αντιβίωση νομίζω δίνουν και για την βελτίωση της κινητικότητας δίνουν βιταμίνες, όπως δώσανε στον άνδρα μου και υπάρχει μικρή βελτίωση αλλά φαίνεται μετά από 3 μήνες γιατί να ξέρετε ότι το σπέρμα που υπάρχει σήμερα σχηματίζεται 3 μήνες πριν. Πάντως ο γιατρός σου έχει δίκιο, μου το είχε πει και εμένα ότι στην μικρογον. χρειάζεται απλά 1 σπερματοζωάριο καλό, που τι στο διάολο?θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

leuta, πως τα πηγες με τον ανοσολογο; τι εξετασεις ζητησε; τι κοστιζουν;

 

maryspain Να σου ζήσουν!!!! Να τα χαιρεσαι τα μωρακια σου! Τελικά ελπίδα υπάρχει πάντα!

 

zouzounaki12 πήγα στον ανοσολόγο (θεσσαλονίκη)και κατ' εμένα προσωπικά ήταν ΑΨΟΓΟΣ!Αργήσαμε βέβαια 1 ώρα να μπούμε :mad: αλλα ήταν ευγενικός, κατατοπιστικός και πήρε πλήρες ιστορικό και γενικό και όσο αφορά τη εξωσωματική που έκανα!

Πρώτη φορά ασχολήθηκε γιατρός τόσο πολύ μαζί μας! :shock:

 

Μου είπε ότι τα κέντρα δίνουν λανθασμένα ποσοστα στις εξωσωματικές..το 50% που λένε είναι πλασματικό...στην ουσία είναι 33% γι αυτό και μετα τις 3 αποτυχημένες προσπάθειεις (100%) αρχίζουν και το ψαχνουν πιο αναλυτικά. Μου είπε ότι εχω δίκιο μεν που θέλω να το ψάξω ανοσολογικά ώστε αν πετύχω εμφύτευση να μην υπάρξει αποβολή για τους κλασσικούς λόγους αλλά υποστήριξε (και προς τιμήν του) ότι δε θα μου κάνει καμιά εξέταση αν δεν το ψάξω πρώτα πλήρως γυναικολογικά. Μου είπε ότι στην αποτυχια το γυναικολογικό παίζει το 40% και η θρομβοφιλία το 13%. 'Αρα αν δεν κάνω υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια δεν έχει νόημα να δώσω λεφτά για ανοσολογικά. Θα μπορούσε άνετα να με παραμυθιάσει και να μου γράψει όλες τις εξέτάσεις που ζήτησα και να πάρει τα φράγκα.....όπως κάνουν τόσοι άλλοι....:shock::shock::shock:

 

Είπε αν υστεροσκόπηση και σαλπιγγογραφία βγουνε καθαρές τότε έχω 2 επιλογές: ή τολμάω τη 2η προσπάθεια μου με τα κατεψυγμένα και αν δεν πετύχει τότε ελέγχω ανοσολογικά ή ελέγχω τα ανοσολογικά πριν τη 2η προσπαθεια. Και αυτό...¨ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΑ...πρώτα τα πιο συχνά εμφανιζόμενα....είπε ότι πολλοι βάζουν τον κόσμο να ελέγξει τα πιο σπάνια ενω τα πιο γνωστά μένουν χωρίς έλεγχο...

 

 

Εγώ όμως επέμενα για θρομβοφιλία που άλλωστε υπαρχει σε μεγάλο ποσοστο στους Έλληνες και συμβάλει 13% στη αποτυχία κύησης και θα πάω την άλλη Τρίτη να δώσω αίμα....περιπου 500 ευρώ :(:( γιατί ελεγχουν και 2 γονίδια. Το επόμενο βήμα είναι αύριο που εχω ραντεβού με τη γυναικολογο μου να κανονισω υστεροσκόπηση και σαλπιγγογραφία και μετα απο τα αποτελέσματα ξαναβλέπω πρώτα αυτόν και ΜΕΤΑ πηγαινω στον εξωσωματικό να προγραμματισω τη 2η προσπάθεια....

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επέμενα για τη θρομβοφιλία γιατί του είπα ότι δεν το καταλαβάινω μετά από κάθε εμβρυομετάφορα να μας δίνουν απο 10 διαφορετικά φάρμακα για να πρόβλέψουν μη συμβούν 10 διαφορετικά πράγματα...ενώ θα μπορούσαν 2-3 εύκολα να τα είχαν δει απο πριν....

 

Και είπε επίσης ότι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΪΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ κορίτσια....!!!!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και επέμενα για τη θρομβοφιλία γιατί του είπα ότι δεν το καταλαβάινω μετά από κάθε εμβρυομετάφορα να μας δίνουν απο 10 διαφορετικά φάρμακα για να πρόβλέψουν μη συμβούν 10 διαφορετικά πράγματα...ενώ θα μπορούσαν 2-3 εύκολα να τα είχαν δει απο πριν....

 

Και είπε επίσης ότι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΪΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ κορίτσια....!!!!

 

πολύ σωστός ο γιατρός σου, σωστά και λογικά μου φαίνονται και έχει δίκιο, πρώτα-πρώτα η σαλπιγγογραφία γιατί αν είναι βουλωμένες οι σάλπιγγες που να πας?όσες περάσαμε από επιτροπή, όπως εγώ, ήταν υποχρεωτική αυτή για αν καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Και ξέχασα να σας πω ότι είπε επίσης ότι στην αποτυχια εκτός από το γυναικολογικό που παίζει το 40% και τη θρομβοφιλία που είναι το 13%, μεγάλο ρόλο παίζουν τα ανοσολογικά..Το κάθε ζευγάρι λέει δίνει 4 πιθανά γονιδιακά ζεύγη παιδιών. Από τα αυτά τα ζεύγη μπορεί να είναι ικάνα για εμφύτευση μόνο τα 2 ή κανένα....απλά εμέις δε θα το ελέγξουμε τώρα αυτό.

 

Επίσης επέμενε για σαλπιγγογράφία γιατί αν υπάρχει υγρό στις σαλπιγγες δε γίνεται εμφύτευση ή μπορεί να χαθεί καλό κύημα.....

 

Άρα κορίτσια:

 

  • υστεροσκόπηση (για φλεγμονή - μικρόβιο)
  • σαλπιγγογραφία (για υδροσάλπιγγα)
  • θρομβοφιλία
  • σάκχαρο
  • καλο ορμονικό έλεγχο
  • και μετά αν όλα τα παραπάνω είναι καλά ελεγχουμε τα ανοσολογικά που παίζουν επίσης ρόλο

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Και επέμενα για τη θρομβοφιλία γιατί του είπα ότι δεν το καταλαβάινω μετά από κάθε εμβρυομετάφορα να μας δίνουν απο 10 διαφορετικά φάρμακα για να πρόβλέψουν μη συμβούν 10 διαφορετικά πράγματα...ενώ θα μπορούσαν 2-3 εύκολα να τα είχαν δει απο πριν....

 

Και είπε επίσης ότι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΪΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΑΚΧΑΡΟΥ κορίτσια....!!!!

 

Το σακχαρο ειναι πολυ σημαντικο κ γω το ανακαλυψα δυστυχως αργα .

Ενω πριν τη 1η εξωσωματικη ειχα κανει οοοοολες τις εξετασεις που μπορειτε να φανταστειτε , δεν ειχα κανει καμπυλη σακχαρου . Στην γενικη αιματος το σακχαρο φαινοταν χαμηλο μεν , αλλα μεσα στις φυσιολογικες τιμες κ κανενας δεν υποψιαστηκε κατι .

Εκανα την 1η μου προσπαθεια λοιπον κ το αποτελεσματα ηταν βιοχημικη !

Ειχα ηδη αλλη μια βιοχημικη μετα απο σπερματεγχυση κ γι'αυτο το λογο ο γιατρος μου ειπε να κανω καμπυλη , οπου κ ανακαλυψαμε οτι εχω υπογλυκαιμια !

Αυριο θα παω για 2η φορα στην ενδοκρινολογο (η οποια με εβαλε να ξανακανω καμπυλη γιατι δεν πιστευε οτι μπορουσε το σακχαρο μου να ειναι τοσο χαμηλο) για να δουμε τι θα κανουμε για να ρυθμιστει πριν προχωρησω στη 2η εξωσωματικη .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

somebody

Νομίζω ΑΜΗ είχα ρωτήσει να κάνω στην ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ αλλά δεν την έκαναν (αν θυμάμαι καλα). Πάντως την έκανα σε εξειδικευμένο κέντρο. Θα ξαναρωτήσω την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ μήπως την ξανακάνω. Oι άλλες ορμόνες :

FSΗ: 9,73

Ε2: 95,58

LH: 6,61

O γιατρός μου λέει ότι το μόνο πρόβλημα είναι η ΑΜΗ.

Αυτες οι ορμονες είναι δεύτερης μέρας του κύκλου? αν ναι τότε λόγω της οιστραδιολης που είναι λιγάκι ανεβασμένη , η τιμη της fsh δεν είναι αντικειμενική. Πιθανόν σε εκείνο τον κύκλο να είχες κάποια μικρή κυστουλα και γιαυτο να ήταν ανεβασμένη η οιστραδιολης σου. Η ΑΜΗ απο Μονή της δεν μπορει να πει τίποτα. Πρέπει να συνυπολογίστουν και αλλες ορμονες , που έκανες της δεύτερης μέρας του κύκλου, αλλα η οιστραδιολης πρέπει να είναι χαμηλή για να αξιολογηθούν σωστά. Επεισης ένας υπερηχος στην αρχη του. κύκλου δηλ 4-5ης μέρα είναι μπορει να αξιολογήσει σε τι κατάσταση βρίσκεσαι απο άποψη αποθεματος ωαριων. Ο Γιατρος σου είναι εξωσωματικος?

 

Σε ανδρολόγο πήγαμε στην πρώτη μας προσπάθεια και έκανε καλλιεργεια κτλ. και του βρήκαν μικρόβιο. Εκανε θεραπεία αλλα το πρόβλημα κινητικότητας παρέμεινε.

Μετα την θεραπεία ξαναεκανε καλλιέργεια ο σύζυγος για να διαπιστωθεί αν έφυγε η λοιμωξη?

 

Ο ανδρολόγος δεν μας είπε να κάνουμε τις άλλες εξετάσεις που αναφέρεις.... Προτείνεις να ξαναπάμε και να ρωτήσουμε για τις συγκεκριμένες εξετάσεις?

Προτείνω να συζήτησετε μαζί του κι αν δεν βρείτε άκρη να αλλάξετε γιατρο.

Ο γιατρός πάντως μας λέει ότι με την μικρογονιμοποίηση λύνεται το πρόβλημα του σπέρματος.

Με μικρογονιμοποιηση λύνεται το θέμα ποσότητας και κινητικότητας αν όμως το σπερματοζωαριο έχει πρόβλημα ποιότητας δηλ έχει υψηλη κατάτμηση τότε είναι πιο δύσκολα τα πράγματα κι επειδή εσείς δεν έχετε πολλα ωαρια γίνεται ακόμη πιο δύσκολο το θέμα

Επεισης ισχυρίζεται ότι δεν υπάρχει κάτι να κάνουμε για να βελτιωθεί η

ποιότητα του σπέρματος ή του ωαρίου.

Αυτο είναι μέγα ψέμα. Το σπέρμα μπορει να βελτιωθεί αρκεί να βρεθεί το αίτιο του προβλήματος. Σε περίπτωση λοιμωξης μπορει να χρειαζεται μακροχρόνια μεν λήψη αντιβιωτικων αλλα λύνεται,σε περίπτωση υψηλής κατάτμηση όταν αυτη δημιουργίες απο οξειδωτικους παραγωντες τότε με αντιοξειδωτικά και βιταμίνες μπορει να δείτε θεαματικά αποτελέσματα.σεπεριπτωση κυρσοκηλης μπορει να γίνει επέμβαση . Το πρόβλημα με το σπέρμα είναι ότι εφόσον βρεθεί το αίτιο, η θεραπεία απαιτεί αρκετό χρόνο δηλ 3-6 μήνες τουλαχιστων. Υπάρχει βέβαια πάντα η λύση να πάρουν σπέρμα με βιοψια απο τον ορχι που δίνει σαφος καλύτερο ποιοτικά σπέρμα. Αυτα όλα όμως πρέπει να τα δείτε με ένα καλο ουρολογο. Εγω στα λέω επειδή τα έχουμε περάσει. Κι αν υπάρχει ορμονικο πρόβλημα ,δινουν συμπλήρωμα ορμονών. Η κινητικότητα φτιάχνει με μια καλη θεραπεία πίστεψε με. Τώρα όσον αφορά τα ωαρια, αν όντως έχεις πρόβλημα αποθεματος μπορείς να το κυνηγησεις με φυσικούς κύκλους και να τα καταφέρεις.ξέχασα να σου πω ότι και στα δυο παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος ζωής δηλ κάπνισμα , αλκοόλ, υγειινη διατροφή και όσον αφορά το σπέρμα πρέπει να μην ζεστάινεται η περιοχή των ορχεων πρεπι να φοράει φαρδιά εσώρουχα , να μην βάζει λάπτοπ στα γόνατα , όχι σαουνες, ζεστά μπάνια κλπ.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια

Και ξέχασα να σας πω ότι είπε επίσης ότι στην αποτυχια εκτός από το γυναικολογικό που παίζει το 40% και τη θρομβοφιλία που είναι το 13%, μεγάλο ρόλο παίζουν τα ανοσολογικά..Το κάθε ζευγάρι λέει δίνει 4 πιθανά γονιδιακά ζεύγη παιδιών. Από τα αυτά τα ζεύγη μπορεί να είναι ικάνα για εμφύτευση μόνο τα 2 ή κανένα....απλά εμέις δε θα το ελέγξουμε τώρα αυτό.

 

Επίσης επέμενε για σαλπιγγογράφία γιατί αν υπάρχει υγρό στις σαλπιγγες δε γίνεται εμφύτευση ή μπορεί να χαθεί καλό κύημα.....

 

Άρα κορίτσια:

 

  • υστεροσκόπηση (για φλεγμονή - μικρόβιο)θέλω απλά να πω εδω ότι με την υστεροσκοπηση βλέπεις αν υπάρχουν πολυποδες ,ενδομητριοση συμφησεις κλπ. Για φλεγμωνες απο μικρόβια κανεις pcr με ιστό περιόδου για χλαμυδια , μυκοπλασμα , ουρεοπλασμα
  • σαλπιγγογραφία (για υδροσάλπιγγα)
  • θρομβοφιλία
  • σάκχαρο
  • καλο ορμονικό έλεγχο
  • και μετά αν όλα τα παραπάνω είναι καλά ελεγχουμε τα ανοσολογικά που παίζουν επίσης ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η επιτυχια της εξωσωματικης ειναι αρκετα αμφιλεγομενο ζητημα. Κατα κυριο λογο η ηλικια , το σωστο ιατρικο team και η καλη ψυχολογια ισως φερουν καποιο αποτελεσμα. Εγω παντος ακομα και οταν μετα την εμβρυομεταφορα μου ειπαν να κανω οτι θελω εκτος απο γυμναστικη, για καλο και για κακο εχοντας ευτυχως την πολυτελεια εμεινα στο κρεβατι για μια εβδομαδα. Παντος αρκει να σας πω οτι σχεδον ολοι μου ελεγαν οτι αποκλειεται να μεινω εγκυος, ( πολλα προβληματα και μεγαλα και εγω και ο σύζυγος ) ακομα και οι γιατροι μου μιλουσαν για δανεικα. Ωστοσο εγω το πιστεψα τοσο μα τοσο πολυ οτι συντομα θα κραταω το μωρο μου στην αγκαλια μου που τελικα εκει που παρακαλουσα το Θεο για το ενα μου χαρισε 3 μικρα αγγελουδια. Ευχαριστω πολυ το θεο αλλα και την επιστημη που στην περιπτωση μου συνεργαστηκαν αψογα .

Πραγματικα πολυ πολυ καλη επιτυχια σε ολες οσες προσπαθουν!!!

.

 

 

Μπράβο κοπέλα μου και συγχαρητήρια για τι πείσμα και δύναμη σου! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Sanna τι είναι το pcr με ιστό περιόδου???? Καινούργιο είναι αυτό δεν το ήξερα.....:D αντε πάλι να ψάχνω....:shock:

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω πως η αποτυχία στις εξωσωματικές γίνεται γιατί οι γιατροί εφαρμόζουν την μέθοδο trial and error, δηλ με το που προσέρχεται κάποιο ζευγάρι κάνουν δοκιμές, δίνουν ένα πρωτόκολλο και αν δεν πετύχει δοκιμάζουν άλλο και μετά κάτι τρίτο και μετά πάνε σε εξετάσεις, δηλ. βλέποντας και κάνοντας.

Επίσης δεν αντιμετωπίζουν την κάθε περίπτωση μεμονωμένα, βάζουν τις γυναίκες στη σειρά για ωοληψία, μετά στη σειρά για εμβρυομεταφορά, και ακολουθούν μια πεπατημένη που σε κάποιο ποσοστό δίνει αποτελέσματα, στο μεγαλύτερο ποσοστό όμως πρέπει να ακολουθήσει 2η και 3η εξωσωματική, όμως δεν αντιλαμβάνονται πως κάθε ζευγάρι είναι μοναδικό και διαφορετικό και πως για αυτό το ζευγάρι το 3χίλιαρο πχ που θα δώσει δεν του περισσεύει.

Νομίζω πως ακόμα και στα πιο σοβαρά κέντρα είναι λίγο πολύ η νοοτροπία του Έλληνα που ποντάρει στην ελπίδα και την λαχτάρα του κάθε ζευγαριού και το αντιμετωπίζει αρπακολλατζίδικα (συγγνώμη για την έκφραση, αλλά αυτό μου έρχεται στο νου) προκειμένου να μεγιστοποιήσει το κέρδος.

Δεν έχω κάτι άλλο επί της ουσίας να προσθέσω, απλά η πρώτη απάντηση που μου έρχεται για την ερώτηση-θέμα του thread είναι αυτή η προχειρότητα και νοοτροπία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

somebody

Σε ανδρολόγο πήγαμε στην πρώτη μας προσπάθεια και έκανε καλλιεργεια κτλ. και του βρήκαν μικρόβιο. Εκανε θεραπεία αλλα το πρόβλημα κινητικότητας παρέμεινε.

Μετα την θεραπεία ξαναεκανε καλλιέργεια ο σύζυγος για να διαπιστωθεί αν έφυγε η λοιμωξη?

Nai ekane kai eixe fugei... Veltiothike ligo to sperma alla to provlima kinitikotitas paremeine... Den mas eipe oti eixe ipsili katatmisi i kursokuli... Auta theloun eidikes ekseteaseis? Den tha to evlepe i tha to proteine?

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω πως η αποτυχία στις εξωσωματικές γίνεται γιατί οι γιατροί εφαρμόζουν την μέθοδο trial and error, δηλ με το που προσέρχεται κάποιο ζευγάρι κάνουν δοκιμές, δίνουν ένα πρωτόκολλο και αν δεν πετύχει δοκιμάζουν άλλο και μετά κάτι τρίτο και μετά πάνε σε εξετάσεις, δηλ. βλέποντας και κάνοντας.

Επίσης δεν αντιμετωπίζουν την κάθε περίπτωση μεμονωμένα, βάζουν τις γυναίκες στη σειρά για ωοληψία, μετά στη σειρά για εμβρυομεταφορά, και ακολουθούν μια πεπατημένη που σε κάποιο ποσοστό δίνει αποτελέσματα, στο μεγαλύτερο ποσοστό όμως πρέπει να ακολουθήσει 2η και 3η εξωσωματική, όμως δεν αντιλαμβάνονται πως κάθε ζευγάρι είναι μοναδικό και διαφορετικό και πως για αυτό το ζευγάρι το 3χίλιαρο πχ που θα δώσει δεν του περισσεύει.

Νομίζω πως ακόμα και στα πιο σοβαρά κέντρα είναι λίγο πολύ η νοοτροπία του Έλληνα που ποντάρει στην ελπίδα και την λαχτάρα του κάθε ζευγαριού και το αντιμετωπίζει αρπακολλατζίδικα (συγγνώμη για την έκφραση, αλλά αυτό μου έρχεται στο νου) προκειμένου να μεγιστοποιήσει το κέρδος.

Δεν έχω κάτι άλλο επί της ουσίας να προσθέσω, απλά η πρώτη απάντηση που μου έρχεται για την ερώτηση-θέμα του thread είναι αυτή η προχειρότητα και νοοτροπία.

 

 

Συμφωνώ μαζί σου...όπως είπε και ένας γνωστός πoυ είναι στον κλάδο της ιατρικής..."οι εξωσωματικοί λειτουργούν σαν τους κτηνοτρόφους" , δηλαδή ίδια πρωτόκολλα, ίδια φάρμακα...ίδια λογική..αν είσαι τυχερή και πιάσει οκ...αν όχι...βρες λεφτά και κουράγιο να συνεχίσεις μέχρι να πετύχει!

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου...όπως είπε και ένας γνωστός πιυ είναι στον κλάδο της ιατρικής..."οι εξωσωματικοί λειτουργούν σαν τους κτηνοτρόφους" , δηλαδή ίδια πρωτόκολλα, ίδια φάρμακα...ίδια λογική..αν είσαι τυχερή και πιάσει οκ...αν όχι...βρες λεφτά και κουράγιο να συνεχίσεις μέχρι να πετύχει!

 

κοψτε κατι βρε κοριτσια...τους βαλατε ολους στο ιδιο καζανι,δεν ειναι ολοι ιδιοι και δεν ειναι ολα τα κεντρα εξωσωματικης σουπερ μαρκετ...υπαρχουν αξιολογοι επιστημονες που σεβονται και αγαπουν αυτο που κανουν,που στεκονται πραγματικα στο προβλημα του καθε ζευγαριου μεμονομενα και που θα σου κανουν ωοληψια ακομα και την ημερα του πασχα αν χρειαστει!!!! πρωτοκολλα δεν υπαρχουν καμμια εκατοστι,οι συνδιασμοι των φαρμακων δεν ειναι απειροι...απο κει και περα,ειναι στο χερι μας να ψαξουμε τον επιστημονα που θα εμπιστευτουμε για να μας βοηθησει σε αυτο το δρομο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε ανδρολόγο πήγαμε στην πρώτη μας προσπάθεια και έκανε καλλιεργεια κτλ. και του βρήκαν μικρόβιο. Εκανε θεραπεία αλλα το πρόβλημα κινητικότητας παρέμεινε.

Μετα την θεραπεία ξαναεκανε καλλιέργεια ο σύζυγος για να διαπιστωθεί αν έφυγε η λοιμωξη?

Nai ekane kai eixe fugei... Veltiothike ligo to sperma alla to provlima kinitikotitas paremeine... Den mas eipe oti eixe ipsili katatmisi i kursokuli... Auta theloun eidikes ekseteaseis? Den tha to evlepe i tha to proteine?

Somebody η υψηλη κατάτμηση (DNA fragmentation) δεν φαίνεται ούτε με το μάτι ούτε με μια απλή εξέταση ούτε καν με πλήρες σπερμοδιαγραμμμα. Είναι ειδική εξέταση. Ψάξε στο Ίντερνετ και θα δεις τι είναι. Η κυρσοκηλη επίσης θέλει dopler ή τριπλεξ οσχεου για να διαγνωστει. Αν έχει κυρσοκηλη και εξαρτάται απο το που βρίσκεται και τι βαθμού είναι, τότε αυξάνει την θερμοκρασία στην περιοχή των ορχεων και χαλάει την ποιότητα του σπέρματος.

Link to comment
Share on other sites

Sanna τι είναι το pcr με ιστό περιόδου???? Καινούργιο είναι αυτό δεν το ήξερα.....:D αντε πάλι να ψάχνω....:shock:

Αυτη είναι η εξέταση που εντοπίζει λοιμώξεις στο ενδομητριο και κατ επέκταση την τοξικοτητα του ενδομητριου. Αν όντως υπάρχει λοιμωξη τότε παίρνεις αντιβιωση και τελειώνει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Here are the factors that affect embryo implantation:

1. oocyte (egg) quality

 

Implantation is more likely to occur when a healthy embryo is present, and the best predictor for a healthy embryo is a healthy egg. Egg quality comes from a number of factors.

 

2. sperm quality

 

We now know that paternally imprinted DNA is disproportionately expressed in developing placental tissue. In other words, sperm quality matters a lot when it comes to implantation. For a successful pregnancy, sperm should have stable, well balanced DNA.

 

What you can do:

 

There are many ways that sperm quality can be maximized. Antioxidant vitamins are a popular intervention.

 

3. Embryo quality

 

Embryo quality is a reflection of both egg and sperm.

 

If you are doing an IVF cycle, embryo quality can be determined by grading systems. *The *embryos most likely to continue to develop will have 6, 7, or 8 cells by day 3 of development in the lab.

 

If you are considering a frozen embryo transfer (FET), *embryo quality is also a reflection on the laboratoryʼs freezing-and-thawing success rates. *In general, FET cycles have a pregnancy rate of one-quarter to one-half that of fresh cycles, but the rates vary by clinic. Embryos may be frozen with the traditional slow-freeze protocols, or with the new, flash-freeze vitrification methods. There is still some debate as to which is better.

 

What you can do:

 

Maximize egg and sperm quality before you start treatments.

 

Consider a repeat fresh IVF cycle instead of multiple frozen cycles.

 

4. The number of embryos transferred

 

There are some suggestions that embryos help each other to implant. *In other words, the more embryos that you transfer, the greater the chance that each one will stick

 

What you can do

 

Be very careful with this one. *The movement in our field is away from multiple-embryo-transfer, not towards it, because the risks associated with multiple pregnancy are very real. *Some clinics even advocate for elective single embryo transfer.

 

But if there are other impediments to implantation -say, embryo quality is a known concern- then our standard of care is to transfer multiple embryos in the hope that one will take.

 

5. The womanʼs overall health

 

Tests commonly ordered as part of the overall health screen include thyroid function and prolactin levels.

 

Depending on your situation and family history, you may also be screened for other systemic diseases that can affect implantation. For example, we might look to rule out diabetes, autoimmune conditions such as elevated Natural Killer cells, a pre-disposition to hypercoagulability, markers for celiac disease….and many more.

 

If you and your immediate family are otherwise healthy, many of these tests are not routinely offered.

 

What you can do:

 

Eat well, exercise moderately, donʼt smoke, and continue seeing your family doctor for annual checkups even when under active fertility care.

 

If you have or suspect a specific medical condition, ask your doctor if further testing is warranted.

 

6. Shape of the uterus and fallopian tubes

 

Some women have an anterverted uterus, some women have a retroverted uterus. Both are fine: the terms simply refer to which direction your uterus tips. Of more importance, we need to confirm that the uterine cavity is a normal size and shape for implantation to be successful.

 

To confirm the structure of your uterine cavity, the gold standard of imaging is a 3-dimensional sonohysterogram. Hysteroscopy (surgery) may also be suggested when necessary. Indications for hysteroscopy include fundal polyps, impinging or submucosal fibroids, and/or a uterine septum extends 10mm or more.

 

The shape of your fallopian tubes should be confirmed by ultrasound, a hysterosalpingram, or (less often) surgery. *I also screen for chlamydial antibodies, as a history of this infection can affect tubes. *We know that dilated tubes (”hydrosalpinges”) may compromise implantation, and we sometimes suggest that they be surgically removed before IVF.

 

What you can do:

 

Make sure that you have had all the imaging tests available to you updated before starting your treatments.

 

If your doctor suggests uterine surgery, a second opinion may be warranted. But donʼt be too hesitant: the surgery is often a day procedure, and the benefits can be profound.

 

7. Lining of the uterus

 

We look at the uterine lining itself, to judge whether or not implantation may be expected. The endometrial lining can be assessed in the following ways:

 

Appearance on transvaginal ultrasound

 

An ideal lining will be at least 7mm thick on day of ovulation trigger (HCG).

 

Ideally, it will also have a “triple line” appearance (an ultrasound finding that denotes a good response to estrogen).

 

After ovulation, the endometrium compresses somewhat, and the triple-line pattern will be less distinct. These are normal findings.

 

Luteal endometrial biopsy

 

An endometrial biopsy is not part of every cycle, but it may be done in the luteal phase of a cycle before IVF, in an effort to confirm that the implantation window exists.

 

This “window” describes the idea that the lining itself is only receptive to embryo implantation for a short period of time. Various markers for this implantation window have been identified, including histologic appearance & grading, specific findings seen only by electron microscopy, and the staining for various markers that are thought to be associated with implantation.

 

Probably the best tests for the markers of implantation are being run by Dr Harvey Kliman, associated with Yale. He calls his set of tests the “Endometrial Function Test (EFT)”. I offer the EFT through my office in partnership with Dr Kliman.

 

But even the EFT is less than ideal. We simply do not know what all the markers are for implantation. This causes great frustration for patients and clinicians alike, for sometimes we suspect a small, or even absent, implantation window yet cannot prove it. In the end, the EFT alone cannot predict implantation failure or success with 100% certainty.

 

What you can do:

 

When endometrial thickness is concerning low (the lining is never more than 6mm thick), you should talk to your fertility doctor, for management is highly individualized. Many authorities recommend a BMI of >18.5; a healthy lifestyle that involves no smoking and limited caffeine; and ask that you consider red meat to be part of your diet. Supplemental estrogen is regularly used and acupuncture may also be suggested. But as I said: you should really speak with your doctor.

 

If you have irregular cycles and a tendency towards a thick lining (>12mm), you might benefit from an endometrial biopsy to rule out hyperplasia.

 

Even if the EFT is limited, the very act of getting an endometrial biopsy may help with implantion. *The proper studies have not yet been done to support this statement, but many smaller ones suggest that implantation may be boosted by as much as 20% in some cases. *For more, see this Globe & Mail article.

 

8. Embryo transfer technique during IVF

 

In an IVF cycle, embryo(s) selected for transfer will be collected into about 0.020cc of fluid and inserted into the womb. The process of insertion is highly physician dependent: this means that it matters who does your embryo transfer. The following issues will be considered by your doctor:

 

(a) Transfer medications like progesterone, antibiotics, and steroids.

(B) Cervical preparation

© Use of a tenaculum

(d) Catheter type

(e) Ultrasound guidance

(f) Post transfer instructions

 

What you can do:

 

Work with a doctor, and a clinic that you trust implicitly. Embryo transfer is very important. Some physicians suggest a mock transfer prior to the IVF cycle itself. It has been my experience that the uterus is lying in a slightly different position every time. In other words, the mock transfer did not help as much as I would have hoped for. I now judge the value of a mock transfer on a case-by-base basis.

 

9. Luteal Support

 

We support the luteal (post ovulatory) uterine lining with progesterone whenever we are worried about natural progesterone levels. Progesterone may be taken orally, intramuscularly, vaginally, or rectally.

 

Other medications that you may read about for the luteal phase, and into early pregnancy, include estrogen, ASA, dexamethasone, Fragmin, Lovenox, IVIG, HCG, and others.* We are very cautious here: some of these medications have side effects that, in some circumstances, could be of real concern to you 0r your baby.

 

What you can do:

 

Talk to your doctor. The medications that you take in the luteal phase, and into pregnancy, must be compatible with bringing a healthy child into this world. *That said, the ideal balance will keep your endometrial lining stable. *If you find that you consistently have your period before the planned pregnancy test day, your luteal support may need to be re-examined.

 

10. Lifestyle

 

You need to minimize caffeine, quit smoking, and avoid alcohol. Intercourse during the “two week wait”? I believe it to be fine, but I would ask your doctor, as everyone has a different opinion on this subject.

 

Conclusions

 

To be successful, your clinic must focus on implantation. Many protocols and techniques are well standardized across fertility clinics, but implantation standards are not. Consequently, there remain great differences in implantation rates between clinics, and between doctors.

 

 

Κορίτσια αυτο το βρήκα στο Ίντερνετ και το θεώρησα ενδιαφέρων. Καλη επιτυχία σε όλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ovarian Reserve

Category: Diagnoses

We can test for egg quantity with a minimum of fuss.*

 

Your egg quantity is also known as your ovarian reserve.

 

Your ovarian reserve is one part of the testing required to discover your personal egg quality.

 

Ovarian Reserve: definition

 

Your ovarian reserve is the number of immature eggs that your ovaries contain at any time.

 

Women are born with about one million immature eggs.* Over a lifetime, a woman will ovulate (release a mature egg) about 500 times.

 

So if a woman matures and releases only 500 eggs, where do the rest go?* The rest of the eggs will disappear without ever growing.* The scientific name for this process is apoptosis. *What this means to you is that (if age is on your side)*you should hope and expect to have far more eggs in reserve than will ever actually be needed.

 

Most of those one million immature eggs will be housed in microscopic follicles-small baskets of cells-that will lie quietly for months and years at a time.* But every cycle during your fertile years, there will be a few follicles that are primed to grow.* These primed follicles are known as antral follicles.

 

Ideally, you will have a good-sized pool of these antral follicles each month.* Up to a point, the bigger the pool of antral follicles, the better.

 

When we calculate the size of your pool of antral follicles each cycle, we are measuring your ovarian reserve.

 

Tests of Ovarian Reserve:

 

FSH

 

FSH is a blood test. *It is the hormone that drives your antral follicles to grow.* As a follicle grows (up to 16-24mm in size), it is helping to mature the egg inside.* You need FSH to grow your eggs.

 

If you have a good ovarian reserve, your body doesnʼt need to make very much FSH to start the process of egg maturation.* A number less than 10 IU/L is good; less than 8 is ideal. *Greater than 12 is a worry.

 

Though I see pregnancies on a cycle where FSH is 11 and 12 or higher, it is much less frequent. *I am increasingly*unlikely to suggest fertility medications as FSH is higher, for it is all but certain that at most one egg will grow. *A pregnancy remain possible on that cycle, but fertility medications wonʼt increase the odds.

 

FSH levels change month-to-month, as the number of antral follicles changes.

 

FSH levels are brought lower by the presence of estrogen, so your FSH level is only an accurate indicator of your ovarian reserve when Estradiol levels are <200pmol/l.* Estrogen is lowest on day 3 of the cycle, which is why we usually measure FSH on day 3.

 

Anti Mullerian Hormone (AMH)

 

AMH is a newer blood test, and not used by all clinics.

 

AMH is a hormone released by cells that are involved with the growth of antral follicles. AMH levels correlate with the number of active antral follicles present; the higher the antral follicle count, the higher the AMH levels. Besides being used as a potential diagnostic marker for PCOS (Polycystic Ovary Syndrome), AMH is now being used as an indicator of ovarian reserve.* A low value is associated with a limited ovarian reserve.

 

New research has shown that AMH may also be an indicator of ovarian responsiveness.

 

AMH can be tested through a regular blood test. It can be drawn during any day of the menstrual cycle and is sent to a special lab for analysis. *Most insurance companies and provincial health plans do not cover the cost of AMH testing.

 

Antral Follicle Count (AFC)

 

The AFC is an ultrasound test.*

 

The ideal AFC is 10-15 over the two ovaries.* If your AFC is <10, your ovarian reserve (on that cycle) is low.

 

In my experience, AFC is as good as, and usually better than, FSH levels when predicting ovarian reserve.* However, it is very much technician-dependent: not every ultrasonographer can measure AFC well, and there tends to be a lot of inter- and intra-observer variability (i.e. everyone measures a different number).

 

Our newest 3D ultrasound machine has the ability to record AFCʼs automatically.* However, the technology isnʼt perfect, and we still prefer the accuracy of our clinical team to that of the computer.* But we look forward to exciting changes in this technology in the near future.

 

Ovarian volume

 

As women start to run low on eggs, the overall ovarian volume will fall.* As women approach their non-fertile years, ovarian volume as measured during ultrasound will shrink down to 2cm or less.

 

Total ovarian volume can also be reduced by pelvic scarring, such as with severe endometriosis, a ruptured appendix, aggressive pelvic inflammatory disease, etc.* In these situations, the scarring likely compromises blood flow to the ovaries.

 

Ovarian volume will also be reduced after a cyst is excised.

 

Of note, the right ovary generally has a greater volume than the left.* It is for this reason that most women preferentially ovulate from the right side, and that up to 70% of pregnancies are thought to originate from the right ovary.

 

Inhibin A and B

 

These hormones are used in experimental settings to predict ovarian reserve, but have not yet broken into mainstream use.* The tests appear to have limited clinical value at present, though are referred to frequently in the literature.

 

Summary

 

The main tests of ovarian reserve are the day 3 FSH and antral follicle count studies.* You want to see an FSH <10, and an antral follicle count of >10 but <30. *AMH testing is a newer technique, not available in all settings.

 

Ovarian reserve is not the same thing as egg quality, but the two can be related.* Women can achieve healthy pregnancies with high FSH levels and low antral follicles counts….as long as some other signs, or most other signs, of good egg quality are in place.**Tests of ovarian reserve are important, but they are not your only measurement of future success.

 

Posted by Thomas Hannam

Was this post helpful?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα σας απάντήσω στο ερώτημα γιατί αποτυγχάνουν οι εξωσωματικες :shock: ....η δικια μου τουλάχιστον :!:

 

 

Πήγα όπως ξέρετε εχθές σε ανοσολογο στη θεσσαλονίκη και σήμερα στη γυναικολόγο που έχω στην πόλη που μένω. Μπορεί η γυναικολόγος μου να μην κάνει εξωσωματικές αλλα είναι άριστη γιατρός και μαιευτήρας....

 

Μου είπε ότι μου είπαν και πολλές άλλες κοπέλες από το φόρουμ...ότι δε γίνεται να πετύχει μια εμβρυομεταφορα όταν εκείνη την ώρα κάνεις διάνοιξη τραχήλου και όπως είναι λογικό η μήτρα θα κάνει συσπάσεις....δε γίνεται επίσης να μην εχεις κάνει γυναικολογική εξέταση σε μια γυναίκα που έρχεται να κάνει εξωσωματική.....ότι δε γίνετα να μην κάνεις υστεροσκόπηση σε μια γυναίκα που έχει αδικαιολογητα κλειστο τράχηλο και λεπτό ενδομήτριο άρα κάτι υπάρχει.....ότι δε γινεται να κάνεις εξωσωματική χωρίς να κάνεις κολπικη καλλιέργεια για μικρόβια.....και ότι δε γίνεται να κάνεις εμβρυομεταφορά σε γυναίκα με ενδομήτριο 6 όταν έχει καλά έμβρυα και δεν εχεις ψάξει καν γιατί είναι λεπτό το ενδομήτριο ώστε να το διορθώσεις....

Μου είπε ότι δε επιτρέπεται σε μια γυναίκα που τη βάζεις σε αυτή τη δοκιμάσια με τόσες ορμονες να μη εχεις διασφαλίσει τις ελάχιστες καλές προυποθέσεις.....

 

ΑΥΤΑ!!!

Σίγουρα όλοι οι γιατροι δεν είναι ίδιοι και σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί!

 

Το πιο σημαντικό είναι ενας γιατρός πέρα από καλός επιστημονας να είναι σεμνός και άνθρωπος...

 

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω την επόμενη περίοδο...αρχές Μάη το κόβω μια και έχω 45αρι κύκλο ώστε να κάνω στην υστεροσκόπηση να δούμε τι θα μας δείξει για τη στένωση και το ενδομήτριο...άρα για τη 2η προσπάθεια με τα κατεψυγμένα τη βλέπω κατά το Σεπτέμβρη...όπως είπε και η γιατρός μου το πι σημαντικό είναι η καλή ψυχολογία και επειδή με είδε πόσο στεναχωρημένη και μπερδεμένη είμαι μου είπε να αφήσω λιγο καίρο γιατί ακόμα και τώρα να εκανα τη 2η με τελειο ενδομήτριο και έμβρυα θα ήταν αρνητικπο το αποτέλεσμα λόγω της ψυχολογίας που έχω...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα σας απάντήσω στο ερώτημα γιατί αποτυγχάνουν οι εξωσωματικες :shock: ....η δικια μου τουλάχιστον :!:

 

 

Πήγα όπως ξέρετε εχθές σε ανοσολογο στη θεσσαλονίκη και σήμερα στη γυναικολόγο που έχω στην πόλη που μένω. Μπορεί η γυναικολόγος μου να μην κάνει εξωσωματικές αλλα είναι άριστη γιατρός και μαιευτήρας....

 

Μου είπε ότι μου είπαν και πολλές άλλες κοπέλες από το φόρουμ...ότι δε γίνεται να πετύχει μια εμβρυομεταφορα όταν εκείνη την ώρα κάνεις διάνοιξη τραχήλου και όπως είναι λογικό η μήτρα θα κάνει συσπάσεις....δε γίνεται επίσης να μην εχεις κάνει γυναικολογική εξέταση σε μια γυναίκα που έρχεται να κάνει εξωσωματική.....ότι δε γίνετα να μην κάνεις υστεροσκόπηση σε μια γυναίκα που έχει αδικαιολογητα κλειστο τράχηλο και λεπτό ενδομήτριο άρα κάτι υπάρχει.....ότι δε γινεται να κάνεις εξωσωματική χωρίς να κάνεις κολπικη καλλιέργεια για μικρόβια.....και ότι δε γίνεται να κάνεις εμβρυομεταφορά σε γυναίκα με ενδομήτριο 6 όταν έχει καλά έμβρυα και δεν εχεις ψάξει καν γιατί είναι λεπτό το ενδομήτριο ώστε να το διορθώσεις....

Μου είπε ότι δε επιτρέπεται σε μια γυναίκα που τη βάζεις σε αυτή τη δοκιμάσια με τόσες ορμονες να μη εχεις διασφαλίσει τις ελάχιστες καλές προυποθέσεις.....

 

ΑΥΤΑ!!!

Σίγουρα όλοι οι γιατροι δεν είναι ίδιοι και σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί!

 

Το πιο σημαντικό είναι ενας γιατρός πέρα από καλός επιστημονας να είναι σεμνός και άνθρωπος...

 

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω την επόμενη περίοδο...αρχές Μάη το κόβω μια και έχω 45αρι κύκλο ώστε να κάνω στην υστεροσκόπηση να δούμε τι θα μας δείξει για τη στένωση και το ενδομήτριο...άρα για τη 2η προσπάθεια με τα κατεψυγμένα τη βλέπω κατά το Σεπτέμβρη...όπως είπε και η γιατρός μου το πι σημαντικό είναι η καλή ψυχολογία και επειδή με είδε πόσο στεναχωρημένη και μπερδεμένη είμαι μου είπε να αφήσω λιγο καίρο γιατί ακόμα και τώρα να εκανα τη 2η με τελειο ενδομήτριο και έμβρυα θα ήταν αρνητικπο το αποτέλεσμα λόγω της ψυχολογίας που έχω...

 

Leuta

 

 

η γυναικολογος σου ακουγεται πολυ λογική! Θα μπορουσες να μου στειλεις τα στοιχεια του ανοσολογου σου στη Θεσσαλλονικη σε προσωπικο μήνυμα σε παρακαλώ. Για τη ψυχολογια δε ξερω να σου πω αν παίζει ρόλο, δε μπορώ να πιστεψω ότι υπάρχει κοπελλα που κάνει εξωσωματικη και είναι ήρεμη, οποταν δεν το καταλαβαίνω. Πιστεύω ότι αν είναι να γίνει βιολογικά θα γίνει όσο άσχημη και να είναι η ψυχολογια σου. Και εγω προγραμματιζω τη 3η εξωσωματικη το Μαιο, και πλέον θα σταματήσω με τα δικά μου ωάρια γιατι δεν αντέχω άλλο αυτή τη διαδικασία. Πάντως από τον Οκτώβριο που έκανα διάλειμμα ήταν πραγματικά μια όαση για εμένα και με τρομάζει η ιδέα ότι θα ξαναρχίσω τις θεραπείες... Τι να γίνει όμως, υπάρχουν και πολύ χειρότερα, πρέπει να βρούμε τη δύναμη να αντέξουμε γιατί πολεμάμε για κάτι πραγματικά σημαντικό

31 χρονών

3 IVFs αρνητικές

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα σας απάντήσω στο ερώτημα γιατί αποτυγχάνουν οι εξωσωματικες :shock: ....η δικια μου τουλάχιστον :!:

 

 

Πήγα όπως ξέρετε εχθές σε ανοσολογο στη θεσσαλονίκη και σήμερα στη γυναικολόγο που έχω στην πόλη που μένω. Μπορεί η γυναικολόγος μου να μην κάνει εξωσωματικές αλλα είναι άριστη γιατρός και μαιευτήρας....

 

Μου είπε ότι μου είπαν και πολλές άλλες κοπέλες από το φόρουμ...ότι δε γίνεται να πετύχει μια εμβρυομεταφορα όταν εκείνη την ώρα κάνεις διάνοιξη τραχήλου και όπως είναι λογικό η μήτρα θα κάνει συσπάσεις....δε γίνεται επίσης να μην εχεις κάνει γυναικολογική εξέταση σε μια γυναίκα που έρχεται να κάνει εξωσωματική.....ότι δε γίνετα να μην κάνεις υστεροσκόπηση σε μια γυναίκα που έχει αδικαιολογητα κλειστο τράχηλο και λεπτό ενδομήτριο άρα κάτι υπάρχει.....ότι δε γινεται να κάνεις εξωσωματική χωρίς να κάνεις κολπικη καλλιέργεια για μικρόβια.....και ότι δε γίνεται να κάνεις εμβρυομεταφορά σε γυναίκα με ενδομήτριο 6 όταν έχει καλά έμβρυα και δεν εχεις ψάξει καν γιατί είναι λεπτό το ενδομήτριο ώστε να το διορθώσεις....

Μου είπε ότι δε επιτρέπεται σε μια γυναίκα που τη βάζεις σε αυτή τη δοκιμάσια με τόσες ορμονες να μη εχεις διασφαλίσει τις ελάχιστες καλές προυποθέσεις.....

 

ΑΥΤΑ!!!

Σίγουρα όλοι οι γιατροι δεν είναι ίδιοι και σίγουρα υπάρχουν αξιόλογοι γιατροί!

 

Το πιο σημαντικό είναι ενας γιατρός πέρα από καλός επιστημονας να είναι σεμνός και άνθρωπος...

 

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να περιμένω την επόμενη περίοδο...αρχές Μάη το κόβω μια και έχω 45αρι κύκλο ώστε να κάνω στην υστεροσκόπηση να δούμε τι θα μας δείξει για τη στένωση και το ενδομήτριο...άρα για τη 2η προσπάθεια με τα κατεψυγμένα τη βλέπω κατά το Σεπτέμβρη...όπως είπε και η γιατρός μου το πι σημαντικό είναι η καλή ψυχολογία και επειδή με είδε πόσο στεναχωρημένη και μπερδεμένη είμαι μου είπε να αφήσω λιγο καίρο γιατί ακόμα και τώρα να εκανα τη 2η με τελειο ενδομήτριο και έμβρυα θα ήταν αρνητικπο το αποτέλεσμα λόγω της ψυχολογίας που έχω...

 

leuta, συμφωνω απολυτα με αυτα που σου ειπε η γιατρος σου για την περιπτωση σου! αυτα ομως δεν σου τα ειχε πει οτι πρεπει να ελεγχθουν πριν σε στειλει για εξωσωματικη(εφοσον σε παρακολουθουσε απο πριν); αυτη σε εστειλε στο κεντρο που πηγες; ή το βρηκες εσυ; αν μπορεις στειλε μου κι εμενα σε π.μ. σε παρακαλω, τα στοιχεια, διευθυνση και τηλεφωνο του ανοσολογου στη Θεσ/κη(ας μου βρισκονται γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται). ευχαριστω, φιλακια!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...