Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί "έχω" και όχι "έχουμε";;;


Recommended Posts

Με έχει φάει η περιέργεια και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ: όσες φορές μιλάω με υπάλληλο σε κατάστημα, είτε πρόκειται για μικρό συνοικιακό είτε για μεγάλη αλυσίδα, δεν απαντάει "έχουμε/δεν έχουμε" (που το θεωρώ φυσικό), αλλά "έχω/δεν έχω" (που ακούγεται αστείο, ως γελοίο, όταν το λέει 20χρονο κοριτσάκι, στο Zara, π.χ!)

 

Γιατί γίνεται αυτό, ξέρει κανείς; Λόγοι marketing; Τι εξυπηρετούν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ίσως επειδή κατά βαθος πολλοί θα 'θέλαν -ονειρεύονταν να ειναι αφεντικά-ιδιοκτήτες και όχι απλοί υπάλληλοι...Ίσως γι'αυτο τους βγαίνει τόσο αυθόρμητα ο ενικός..

Link to comment
Share on other sites

Χαρά, λες ότι το κάνουν αυθόρμητα, δηλαδή; Γιατί εγώ θεωρούσα ότι τους το έχουν πει τα αφεντικά, αλλά δε μου κολλάει το γιατί! Θα σκέφτεσαι, τώρα "προβλήματα που έχεις, καημένη!". Αλλά και χθες, που πήρα σε on line μαγαζί, πάλι "έχω, έχω" είπε η υπάλληλος!

 

Την επόμενη φορά, θα ρωτήσω τους ίδιους! :)

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα απορία!

 

Επειδή γνωρίζω εκ των έσω τους κανονισμούς αυτών των εταιριών , σας πληροφορώ οτι απαγορεύεται να λέει ο πωλητής στον πελάτη :"αυτό το νούμερο δεν το έχω".Αντίθετα , μπορεί να πει:"Δεν υπάρχει ή δυστυχώς έχει εξαντληθεί".Δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση το πρώτο πρόσωπο , αφού αυτές οι εταιρίες στοχεύουν και επενδύουν στην ομαδική εργασία των υπαλλήλων τους.

Γεινικά σπανίζει η ποιοτική εξυπηρέτηση.Τα " κούκλα , έχω να σου δείξω κι αυτό..." είναι απαράδεκτα.

Δεν ξέρω γιατί , όμως μερικές πελάτισσες αυτόν τον τρόπο επιλέγουν και γι'αυτό , αυτός επικρατεί.

Προτιμώνται οι "γλύφτες" πωλητές , που μιλάνε στον πελάτη στον ενικό και που τον εξυπηρετούν σα να 'ναι φιλαράκια απο το γυμνάσιο , και όχι οι σοβαροί πωλητές που μιλούν στον πληθυντικό και κρατούν τις δέουσες αποστάσεις.

 

Άρα η απάντησή μου είναι οτι το αγοραστικό κοινό "επιλέγει" τον τρόπο με τον οποίο θα εξυπηρετείται στο εκάστοτε κατάστημα.Ως συνολική εικόνα , όχι ειδικά για αυτό που αναφέρεις scratée και όχι εσύ συγκεκριμένα.

 

Επίσης , επειδή τα παιδιά στις πολυεθνικές δουλεύουν σαν σκυλιά στις αποθήκες -μπορεί και αμέτρητες ώρες- και στην εξυπηρέτηση και παντού και δεν πάει ο νους μας πόσο πιέζονται , ε , οκ ας δώσουμε μια άφεση στο κοτριτσάκι που μπορεί να μπερδεύτηκε και να είπε "έχω" αντί για "έχουμε".

 

Ακόμη , ναι υπάρχουν και εκείνοι που φέρονται σαν αφεντικά και στον πελάτη και στο συνάδελφο.Δηλαδή , αισθάνονται αναντικατάστατοι συνεργάτες της εταιρίας και απλά τους παίρνουν όλοι στο ψιλό και τα ψωμιά τους εκεί , όπως καταλαβαίνετε , είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης , επειδή τα παιδιά στις πολυεθνικές δουλεύουν σαν σκυλιά στις αποθήκες -μπορεί και αμέτρητες ώρες- και στην εξυπηρέτηση και παντού και δεν πάει ο νους μας πόσο πιέζονται , ε , οκ ας δώσουμε μια άφεση στο κοτριτσάκι που μπορεί να μπερδεύτηκε και να είπε "έχω" αντί για "έχουμε".

 

Καλά, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Προσωπικά, σέβομαι πολύ αυτούς τους εργαζόμενους

( και σιχαίνομαι τους υπερ-απαιτητικούς πελάτες, που βγάζουν όλα τα κόμπλεξ πάνω τους).

 

Αν γίνεται από παραδρομή, λοιπόν, οκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με έχει φάει η περιέργεια και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ: όσες φορές μιλάω με υπάλληλο σε κατάστημα' date=' είτε πρόκειται για μικρό συνοικιακό είτε για μεγάλη αλυσίδα, δεν απαντάει "έχουμε/δεν έχουμε" (που το θεωρώ φυσικό), αλλά "έχω/δεν έχω" (που ακούγεται αστείο, ως γελοίο, όταν το λέει 20χρονο κοριτσάκι, στο Zara, π.χ!)

 

Γιατί γίνεται αυτό, ξέρει κανείς; Λόγοι marketing; Τι εξυπηρετούν;[/quote']

 

Κι εγω την εχω αυτη την απορια χεχε. Με ξαφνιαζει παρα πολυ. Τωρα στις γιορτες που βρηκα λιγο χρονο για ψωνια παντου μου ελεγαν εχω/δεν εχω ακομα και για καφε μου το ειπαν. Μου φαινεται πολυ αταιριαστο.

Link to comment
Share on other sites

Άκου τώρα απορία!

 

Επειδή γνωρίζω εκ των έσω τους κανονισμούς αυτών των εταιριών , σας πληροφορώ οτι απαγορεύεται να λέει ο πωλητής στον πελάτη :"αυτό το νούμερο δεν το έχω".Αντίθετα , μπορεί να πει:"Δεν υπάρχει ή δυστυχώς έχει εξαντληθεί".

 

Ναι αυτό το "έχει εξαντληθεί" ή "μας τελείωσε" το ακούω συνέχεια και πόσο πειστικό είναι τι να σου πω...:rolleyes:

 

Για το έχω ή έχουμε δεν το έχω προσέξει καθόλου... Θα παρατηρήσω στο μέλλον και θα σας πω τις εντυπώσεις μου...

 

Εμένα με εκνευρίζει το ανάποδο... Βιάζονται πολλές πωλήτριες να πούνε ότι "δεν υπάρχει" το τάδε προιόν, εγώ τις αγνοώ και συνεχίζω να ψάχνω και τελικά το βρίσκω!!!:shock: Μου συμβαίνει πολύ συχνά. Χθες ειδικά την είπα σε μία γιατί βιάστηκε να μου πει ότι δεν υπάρχει αυτό που έψαχνα και έφυγε.. Μετά έψαξα να τη βρω και της λέω "τελικά υπάρχει" Στο τάδε ράφι ήταν να το ξέρετε και εσείς...:mrgreen: Ε, μα πια...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τους λένε να πουν "δεν το έχω" για να μοιάζει, κατά κάποιο τρόπο, υπεύθυνη η υπάλληλος και όχι η επιχείρηση; Αλλά, και πάλι, δεν κολλάει. Και η Χαρούλα λέει πως οι πολυεθνικές το απαγορεύουν.

 

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αυθορμητα το λενε συγουρα.Εγω παντως που εχω εργαστει σε καταστημα δεν μας ειχε πει καποιος αν θα λεμε εχω ή εχουμε.Τωρα αν αλλα καταστηματα το κανουν τι να πω...Πιο πολυ παντως μου εβγαινε να πω δεν εχω ψιλα εχετε 5ευρω;χαχαχχαχαχ (μπλακ χιουμορ)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το "έχει εξαντληθεί" ή "μας τελείωσε" το ακούω συνέχεια και πόσο πειστικό είναι τι να σου πω...:rolleyes:

 

Για το έχω ή έχουμε δεν το έχω προσέξει καθόλου... Θα παρατηρήσω στο μέλλον και θα σας πω τις εντυπώσεις μου...

 

Εμένα με εκνευρίζει το ανάποδο... Βιάζονται πολλές πωλήτριες να πούνε ότι "δεν υπάρχει" το τάδε προιόν, εγώ τις αγνοώ και συνεχίζω να ψάχνω και τελικά το βρίσκω!!!:shock: Μου συμβαίνει πολύ συχνά. Χθες ειδικά την είπα σε μία γιατί βιάστηκε να μου πει ότι δεν υπάρχει αυτό που έψαχνα και έφυγε.. Μετά έψαξα να τη βρω και της λέω "τελικά υπάρχει" Στο τάδε ράφι ήταν να το ξέρετε και εσείς...:mrgreen: Ε, μα πια...:evil:

Και το καλύτερο, οταν τους ρωτάς αν έχουν κατι συγκεκριμένο, λένε πανε να ψάξουνε, πανε στην αποθήκη απο πισω κάνουν κανά τσιγαράκι και γυρνάνε και λένε "μπα μου τελείωσε! "

 

Τέλειο θέμα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και καλά, σε καποιο συνοικιακό μαγαζάκι μπορεί και να ταιριάζει σαν έκφραση αλλά η κοπελίτσα στο ζάρα είναι όντως αστεία... Δε μου έχει τύχει ποτέ σε μεγάλο μαγαζι... Μήπως δεν ψωνίζω και τόσο συχνα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το "έχει εξαντληθεί" ή "μας τελείωσε" το ακούω συνέχεια και πόσο πειστικό είναι τι να σου πω...:rolleyes:

 

Για το έχω ή έχουμε δεν το έχω προσέξει καθόλου... Θα παρατηρήσω στο μέλλον και θα σας πω τις εντυπώσεις μου...

 

Εμένα με εκνευρίζει το ανάποδο... Βιάζονται πολλές πωλήτριες να πούνε ότι "δεν υπάρχει" το τάδε προιόν, εγώ τις αγνοώ και συνεχίζω να ψάχνω και τελικά το βρίσκω!!!:shock: Μου συμβαίνει πολύ συχνά. Χθες ειδικά την είπα σε μία γιατί βιάστηκε να μου πει ότι δεν υπάρχει αυτό που έψαχνα και έφυγε.. Μετά έψαξα να τη βρω και της λέω "τελικά υπάρχει" Στο τάδε ράφι ήταν να το ξέρετε και εσείς...:mrgreen: Ε, μα πια...:evil:

 

Ναι, υπάρχουν και πολύ κακοί πωλητές , άσχετοι , καινούριοι , κ.ο.κ...

Που βαριούνται ή μπορεί να έχουν ψυχολογικά.:rolleyes:

Ή που απλά μπερδεύονται και τυχαίνει να κάνουν λάθος.

Τώρα , αν απο κάποιο κατάστημα δεν ευχαριστιέσαι την εξυπηρέτηση , δεν ξαναζητάς βοήθεια (self-service) ή δεν ξαναπάς.Κακώς , αλλά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πιο πολύ μου την δίνει ο Ενικός που χρησιμοποιούν όλοι παντού, από τράπεζες, μέχρι καταστήματα, εφορίες κλπ κλπ...που με ξέρεις ..που σε ξέρω που σε είδα...γενικώς στην Ελλάδα είμαστε ΟΛΟΙ αγενείς...δυστυχώς...όλοι μας χρωστάνε..??? πως την έχουμε δει τελικά? Λες & είμαστε μόνο εμείς οι έξυπνοι?? :confused: :confused: :rolleyes::mrgreen::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πιο πολύ μου την δίνει ο Ενικός που χρησιμοποιούν όλοι παντού, από τράπεζες, μέχρι καταστήματα, εφορίες κλπ κλπ...που με ξέρεις ..που σε ξέρω που σε είδα...γενικώς στην Ελλάδα είμαστε ΟΛΟΙ αγενείς...δυστυχώς...όλοι μας χρωστάνε..??? πως την έχουμε δει τελικά? Λες & είμαστε μόνο εμείς οι έξυπνοι?? :confused: :confused: :rolleyes::mrgreen::cry:

 

Με πειραζει κι εμενα που μιλουν στον ενικο, ιδιως αν αρχισουν τα "παρε αυτο κουκλα μου".... ομως δεν ειναι το χειροτερο δυστυχως.

Γενικα οι πωλητριες ειναι πολυ αγενεις σημερα. Λενε οτι δεν εχουν καποιο ρουχο που μετα απο 5' βρισκεις μονη σου, δεν ερχονται να εξυπηρετησουν και σε αγνοουν, σου λενε οτι δεν σου παει κατι χωρις να ρωτησεις, σε λενε χοντρη (ναι, συμβαινει συχνα σε πολλες γνωστες μου) κλπ.

 

 

ΥΓ Τελευταιο παραδειγμα: την Παρασκευη, σε μεγαλο καταστημα στην Ερμου. Παω στο Ταμειο, ρωταω την πωλητρια αν το κομματι που κρατουσα, εχει εκπτωση. Απαντηση? " τι ρωτας, αφου στο 2ο οροφο ΠΟΤΕ δεν κανουμε εκπτωσεις και εξαλλου ΠΟΤΕ δεν λειτουργει το ταμειο" φανερα ενοχλημενη κιολας. Της φανηκε δηλ περιεργο, το οτι ενω ενας πελατης βρηκε μια πωλητρια πισω απο ταμειακη μηχανη, και με ταμπελα "60% εκπτωσεις!!" ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστα της, που εκανε αυτη την...... απιστευτη ερωτηση.... και φυσικα πρεπει να γεννιεσαι με την πληροφορια, οτι στο συγκεκριμενο καταστημα, εχουν ταμειακη μηχανη και υπαλληλο αλλα οχι ταμειο, στο 2ο οροφο.... :confused::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Με πειραζει κι εμενα που μιλουν στον ενικο, ιδιως αν αρχισουν τα "παρε αυτο κουκλα μου".... ομως δεν ειναι το χειροτερο δυστυχως.

Γενικα οι πωλητριες ειναι πολυ αγενεις σημερα. Λενε οτι δεν εχουν καποιο ρουχο που μετα απο 5' βρισκεις μονη σου, δεν ερχονται να εξυπηρετησουν και σε αγνοουν, σου λενε οτι δεν σου παει κατι χωρις να ρωτησεις, σε λενε χοντρη (ναι, συμβαινει συχνα σε πολλες γνωστες μου) κλπ.

 

 

ΥΓ Τελευταιο παραδειγμα: την Παρασκευη, σε μεγαλο καταστημα στην Ερμου. Παω στο Ταμειο, ρωταω την πωλητρια αν το κομματι που κρατουσα, εχει εκπτωση. Απαντηση? " τι ρωτας, αφου στο 2ο οροφο ΠΟΤΕ δεν κανουμε εκπτωσεις και εξαλλου ΠΟΤΕ δεν λειτουργει το ταμειο" φανερα ενοχλημενη κιολας. Της φανηκε δηλ περιεργο, το οτι ενω ενας πελατης βρηκε μια πωλητρια πισω απο ταμειακη μηχανη, και με ταμπελα "60% εκπτωσεις!!" ΑΚΡΙΒΩΣ μπροστα της, που εκανε αυτη την...... απιστευτη ερωτηση.... και φυσικα πρεπει να γεννιεσαι με την πληροφορια, οτι στο συγκεκριμενο καταστημα, εχουν ταμειακη μηχανη και υπαλληλο αλλα οχι ταμειο, στο 2ο οροφο.... :confused::mrgreen:

 

Πες μου οτι την έβαλες στη θεςη της!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, τώρα με κάνετε να νιώθω...η κόρη μου η σοσιαλίστρια! Εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από πωλητές, ίσα-ίσα... Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι, πλέον, το 90% των αγορών μου είναι είδη για τα παιδιά, οπότε, και οι υπάλληλοι, βλέποντάς σε με πιτσιρίκια, είναι πολύ εξυπηρετικοί. Για να μην πω για τα Λητώ, που είναι στο άλλο άκρο: κάθε 2 μέτρα, να σε ρωτάνε αν θες κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, τώρα με κάνετε να νιώθω...η κόρη μου η σοσιαλίστρια! Εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο από πωλητές, ίσα-ίσα... Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι, πλέον, το 90% των αγορών μου είναι είδη για τα παιδιά, οπότε, και οι υπάλληλοι, βλέποντάς σε με πιτσιρίκια, είναι πολύ εξυπηρετικοί. Για να μην πω για τα Λητώ, που είναι στο άλλο άκρο: κάθε 2 μέτρα, να σε ρωτάνε αν θες κάτι!

 

Στα ΛΗΤΩ καιρο εχω να παω (Αγ Παρασκευη) αλλα εχεις δικιο, ειναι πολυ εξυπηρετικοι. Ομως οταν καναμε σουμα, ποσα ειχαμε ξοδεψει, ειχαμε παθει μερικα μικρα εγκεφαλικα.

 

Στα υπολοιπα τι να πω, ειναι θεμα και η κατηγορια, εχεις δικιο στα παιδικα ειναι πιο εξυπηρετικοι, αλλα και το που παει ο καθενας. Πχ στο Χαλανδρι, ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα, συνηθως ειναι εξυπηρετικοι οι υπαλληλοι. Ενω στο κεντρο της Αθηνας, και κυριως σε πολυκαταστηματα, για να βρεις καλη πωλητρια πρεπει να ψαξεις πολυ....γνωμη μου παντα, βασει εμπειριων και μονο....

 

ΥΓ babycute εννοειται....επειδη ηταν πολυ αγενης και μαλιστα ενω ηταν εκει, δεν ειχε ερθει καθολου να βοηθησει οση ωρα εψαχνα...σε οσα ειπε, της απαντησα οτι προφανως δεν χρειαζεται στον οροφο ουτε η ταμειακη, ουτε η ταμπελα, ουτε καποιος υπαλληλος.... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνάντησα μια γνωστή μου, υπάλληλο σε μεγάλη αλυσίδα σούπερ μάρκετ και μου είπε "Έλα απ το μαγαζί, έχω προσφορά τις τάδε πάνες". Λες και μιλάμε για το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς:lol:.Μέχρι τώρα δεν είχα παρατηρήσει ότι το λένε, αλλά όντως αν το καλoσκεφτείς είναι αστείο. Νομίζω ότι το κάνουν από την οικειότητα που έχουν αποκτήσει, τόσες ώρες κάθε μέρα εκεί, και πόσα πράγματα περνάν απ τα χέρια τους.. Ε, νιώθουν σαν στο σπίτι τους!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν και πολύ κακοί πωλητές , άσχετοι , καινούριοι , κ.ο.κ...

Που βαριούνται ή μπορεί να έχουν ψυχολογικά.:rolleyes:

Ή που απλά μπερδεύονται και τυχαίνει να κάνουν λάθος.

Τώρα , αν απο κάποιο κατάστημα δεν ευχαριστιέσαι την εξυπηρέτηση , δεν ξαναζητάς βοήθεια (self-service) ή δεν ξαναπάς.Κακώς , αλλά συμβαίνει.

 

Εγώ σπάνια ζητάω βοήθεια γιατί είναι ελάχιστες οι φορές που πραγματικά τη λαμβάνω. Αλλά πολλές φορές έρχονται επίμονα οι πωλήτριες και γίνονται η σκιά σου..:evil:και όταν ενδώσεις και λες άντε να την αφήσω να με εξυπηρετήσει, πιο πολύ εμπόδια μου γίνεται ή μου δίνει λάθος πληροφορίες...

 

Θυμήθηκα τώρα μια φορά που είχε λυσσάξει μία σε παιδικό κατάστημα να με εξυπηρετήσει ενώ της έλεγα ότι θέλω να κοιτάξω μόνη μου. Στο τέλος δεν αντεξα, αφού με είχε πρήξει και της λέω, ωραία θέλω ένα μονόχρωμο μπλουζάκι που να ταιριάζει με αυτή τη φουστίτσα... Ε, το τι άσχετο μου έφερε δεν λέγεται και κανένα από αυτά δεν ήταν μονόχρωμο...:rolleyes: Στο τέλος της λέω "αυτά που μου φέρατε δεν είναι μονόχρωμα αλλά σοβαρά σας φαίνεται ότι συνδυάζονται μεταξύ τους ;":shock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω σταματήσει να πηγαίνω σε γνωστό κατάστημα παιδικών παπουτσιών, γιατί η πωλήτρια εκεί είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε πωλήτρια ever. Αγενέστατη (και με ενήλικες και με παιδιά) και άσχετη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει για δύο χρόνια στην εξυπηρέτηση πελατών, η free dom μόνο το έπιασε το ζήτημα. Πράγματι περνάς τόσο χρόνο εκεί μέσα, κάνοντας τα ίδια και τα ίδια (μηδέν δημιουργικότητα) που καταλήγεις να αισθάνεσαι σαν να είσαι σπίτι σου και αυτά είναι τα πράγματα σου. Βγαίνει πολύ φυσικά το ''εχω'' λοιπόν, μην το παρεξηγείτε...Είναι που είναι δύσκολη και φοβερά βαρετή αυτή η δουλειά (ειδικά για ανθρώπους που έχουν και πτυχίο ΑΕΙ όπως εγώ και αναγκάζονται λόγω κρίσης να κάνουν κάτι τελείως άσχετο με τις σπουδές τους) μην κρίνετε και τόσο αυστηρά από πάνω...

 

Όσο για τον ενικό, έχετε προσέξει πόσο παρεξηγούνται πολλοί άνθρωποι με τον πληθυντικό;Νομίζουν ότι τους λες γέρους, ενώ με τον ενικό νιώθουν συνομήλικοι.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Και ξέρετε κάτι κορίτσια;Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τους πραγματικά αγενείς υπαλλήλους, που ούτως ή άλλως υπάρχουν παντού, από νοσοκομεία μέχρι τράπεζες, αλλά μπείτε και λίγο στη θέση κάποιου που ίσως να μην περνάει και την καλύτερη μέρα της ζωής του, εξυπηρετώντας για 500 ευρώ ένα σωρό πελάτες, στην πλειοψηφία τους με υποτιμητική και περιφρονητική συμπεριφορά, που σε απειλούν με απολύσεις και καρφώματα στον εργοδότη γιατί έτσι τους την έδωσε σήμερα, με ορθοστασία, διαλυμένη μέση και την αίσθηση ότι κάνεις κάτι πραγματικά καθόλου δημιουργικό...χάλιαααααααα

 

Δείξτε και λίγη κατανόηση, χαρίστε κι ένα χαμόγελο, και οι πελάτες κάνουν τους σωστούς υπαλλήλους. Εγώ με ευγενική συμπεριφορά σπάνια έχω εξυπηρετηθεί χάλια. 9 στις 10 οι πωλήτριες μου φέρονται πολύ καλά.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει για δύο χρόνια στην εξυπηρέτηση πελατών, η free dom μόνο το έπιασε το ζήτημα. Πράγματι περνάς τόσο χρόνο εκεί μέσα, κάνοντας τα ίδια και τα ίδια (μηδέν δημιουργικότητα) που καταλήγεις να αισθάνεσαι σαν να είσαι σπίτι σου και αυτά είναι τα πράγματα σου. Βγαίνει πολύ φυσικά το ''εχω'' λοιπόν, μην το παρεξηγείτε..Είναι που είναι δύσκολη και φοβερά βαρετή αυτή η δουλειά (ειδικά για ανθρώπους που έχουν και πτυχίο ΑΕΙ όπως εγώ και αναγκάζονται λόγω κρίσης να κάνουν κάτι τελείως άσχετο με τις σπουδές τους) μην κρίνετε και τόσο αυστηρά από πάνω...

 

Όσο για τον ενικό, έχετε προσέξει πόσο παρεξηγούνται πολλοί άνθρωποι με τον πληθυντικό;Νομίζουν ότι τους λες γέρους, ενώ με τον ενικό νιώθουν συνομήλικοι.

 

Αααα , εγώ το είπα πρώτη αυτό!Δε διάβασες το μήνυμά μου;;:lol:

Όχι να μου φάει η free dom την πρωτιά , όλα κι όλα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι έχεις δίκιο για τις συνθήκες στις οποίες δουλεύουν, αλλά για ορισμένες τραβηγμένες συμπεριφορές αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Μιας και έχεις εμπειρία από τον χώρο, ήθελα να σε ρωτήσω. Όταν κάποια πωλήτρια γίνεται η σκιά σου και σε παίρνει από πίσω και σε ρωτάει και σε ξαναρωτάει τι θα ήθελες, ενώ της λες ότι θέλεις απλώς να κοιτάξεις και αν τη χρειαστείς θα τη φωνάξεις. Για ποιο λόγο το κάνει αυτό;

Είναι τέτοια η γραμμή από το κατάστημα; Κοιτάει μήπως κλέψεις. Δεν μπορώ να το καταλάβω... Έχει τύχει να σηκωθώ να φύγω γιατί η υπάλληλος ήταν απίστευτα φορτική σε σημείο να μην μπορώ ούτε τη σκέψη μου να οργανώσω. Να ρωτάει και να ξαναρωτάει τι θέλω και στην ουσία να μην με αφήνει δευτερόλεπτο χωρίς να μου μιλάει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Χαρούλα έχεις δίκιο, όλα κι όλα!

 

Εκάβη δεν έχω εμπειρία σε κατάστημα ρούχων, αλλά πιστεύω πως όλα είναι θέμα εργοδότη, δηλαδή έχουν οδηγίες να φέρονται έτσι. Και δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, ό,τι πει το αφεντικό!Να σου πω κι εμένα με ενοχλεί όταν το κάνουν αυτό και συνήθως δεν ξαναπατάω σε μαγαζιά που έχουν τέτοια γραμμή πώλησης...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...