Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια και παλι..

για να δουμε ποιες απο εμας εχουν θρομβοφιλια??εγω παντως εχω!!

και αν κανατε ενεσεις ηπαρινης κατα τη διαρκεια της κυησης?εγω εκανα!!

οσες κανατε λογω θρομβοφιλιας ή για καποιο αλλο λογο,ποιος αιματολογος σας παρακολουθουσε(θεσ/νικης)??αυτο το τελευταιο μ'ενδιαφερει πολυ..αν θελετε μου απαντατε δημοσιως ή και π.μ.!!

τα λεμε και παλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!!

εγω κανω απο την στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ και θα συνεχισω 40μερεσ μετα την γεννα!

κανω τισ innohep 0.50 παλια εκανα τισ 0.45.στην αρχη ειναι λιγο επωδυνο αλλα μετα τισ 2-3 συνηθιζεισ!!ιδιαιτερα εαν σκευτεισ οτι με αυτεσ βοηθασ το νινακι σου!!!

ο λογοσ που τισ κανω ειναι επειδη εχω χασει ηδη μωρακι απο εκλαμψια σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη και επειδη εχει αναφερθει οτι οι εννεσεισ βοηθουν στην πυκτικοτητα του αιματοσ και συνεπωσ στο να μην ξαναπαρουσιασω εκλαμψια , τισ κανω!!!!δυστυχωσ ο γιατροσ μου ειναι στην αθηνα.λεγεται ποζιοπουλοσ και ειναι πολυ καλοσ!!α, και αρκετα λογικοσ στην πληρωμη γιατι ακουσα σε αλλεσ συζητησεισ εδω στο φορουμ για κατι τρελα ποσα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συνεχισα μεχρι να σαραντισω αλλα εκανα τις clexane 0.60 και 0.80..

 

ευχομαι να γεννησεις με το καλο και να χαρεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ θρομβφιλία κι απ΄ότι διαβάζω στο forum "φοριέται"πολύ...

Εμείς το ανακαλύψαμε κάπως αργά στην εγκυμοσύνη κι αφού είχα ήδη παρουσιάσει υπέρταση κύησης η οποία οδήγησε σε προεκλαμψία...

έκανα Inohep κατά την διἀρκεια της νοσηλείας μου στο μαιευτήριο και αφού τελικά έγινε η καισαρική στην 29η εβδομάδα, συνέχισα τις ενέσεις μέχρι να σαραντήσω.

 

Απ'ότι μου έχει πει η γυναικολόγος μου σε περίπτωση 2ης εγκυμοσύνης θα κάνω απ'την αρχή ενεσούλες :cry:

Το κακό είναι ότι είμαι πολύ άσπρη στο δέρμα και μου άφηναν μελανιές

που δεν έφευγαν γρήγορα... :cry:

Όταν πρόκειται όμως για το μωράκι σου τα παραβλέπεις αυτά :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!

εγω κανω απο την στιγμη που εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ και θα συνεχισω 40μερεσ μετα την γεννα!

κανω τισ innohep 0.50 παλια εκανα τισ 0.45.στην αρχη ειναι λιγο επωδυνο αλλα μετα τισ 2-3 συνηθιζεισ!!ιδιαιτερα εαν σκευτεισ οτι με αυτεσ βοηθασ το νινακι σου!!!

ο λογοσ που τισ κανω ειναι επειδη εχω χασει ηδη μωρακι απο εκλαμψια σε πολυ προχωρημενη εγκυμοσυνη και επειδη εχει αναφερθει οτι οι εννεσεισ βοηθουν στην πυκτικοτητα του αιματοσ και συνεπωσ στο να μην ξαναπαρουσιασω εκλαμψια , τισ κανω!!!!δυστυχωσ ο γιατροσ μου ειναι στην αθηνα.λεγεται ποζιοπουλοσ και ειναι πολυ καλοσ!!α, και αρκετα λογικοσ στην πληρωμη γιατι ακουσα σε αλλεσ συζητησεισ εδω στο φορουμ για κατι τρελα ποσα!!!

 

μου δινεις σε παρακλαω το τηλ και διευθυνση αυτου του γιατρου? επειδή παω ήδη σε εναν αλλα ειναι φωτια και λαυρα στις τιμές? αυτος ποσα παιρνει? αν θες στειλε μου προσωπικό μηνυμα ή γραψε μου εδω. χιλια ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

και γω είμαι θρομβοφιλική και είμαι καλά! :lol::lol::lol:

 

Το έψαξα μετά από 2 μωράκια που έχασα στο πρώτο τρίμηνο και όταν ξαναεμεινα έγκυος εκανα από την αρχή clexan μεχρι και 40 μέρες μετά.

 

Στον Ποζιόπουλο είχα πάει και γω και μου άρεσε ως γιατρός.

 

Εγώ έκανα κάθε μήνα την anti-xa στο λαϊκό όπου μου έλεγαν μετά τι δόση πρέπει να πάρω. Πολύ καλό το τμήμα τους.

 

Να ζήσει η ηπαρίνη που βοηθά να ζήσουν τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και γω είμαι θρομβοφιλική και είμαι καλά! :lol::lol::lol:

 

Το έψαξα μετά από 2 μωράκια που έχασα στο πρώτο τρίμηνο και όταν ξαναεμεινα έγκυος εκανα από την αρχή clexan μεχρι και 40 μέρες μετά.

 

Στον Ποζιόπουλο είχα πάει και γω και μου άρεσε ως γιατρός.

 

Εγώ έκανα κάθε μήνα την anti-xa στο λαϊκό όπου μου έλεγαν μετά τι δόση πρέπει να πάρω. Πολύ καλό το τμήμα τους.

 

Να ζήσει η ηπαρίνη που βοηθά να ζήσουν τα μωράκια μας και να τα κρατήσουμε στην αγκαλίτσα μας!!! :lol::lol::lol:

 

 

ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ PM :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από δύο χαμένες εγκυμοσύνες 1ου τριμήνου και πολλές εξετάσεις στην τωρινή τρίτη μου εγκυμοσύνη κάνω τις clexane 0,40, ακόμα είναι πολύ νωρίς και δεν με έχει δει από κοντά ο γυναικολόγος μου και δεν ξέρω τίποτα για anti-xa εξετάσεις, τις ενέσεις μου είχε πει ότι θα τις κάνω μέχρι να γεννήσω. Όλες κάνατε anti-xa κατά την διάρκεια της κύησης; Επίσης δεν με έχει δει αιματολόγος, τα συμπεράσματα βγήκαν από τον γυναικολόγο μόνο.

Μπορεί κάποια με περισσότερες γνώσεις από μένα στο θέμα να με κατατοπίσει;

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενεσεις ηπαρινης και στις δυο - με καλο τελος- εγκυμοσύνες μου μετα απο 3 ατυχείς...εχω ελλειψη παραγοντα φον βιλλεμπραντ (που κανει αιμορραγιες-κοντρα δλδ στις ενεσεις- αλλα οσες φορες δεν εκανα ενεσεις εχασα τις εγκυμοσυνες...Τις ενεσεις τις εκαναμεχρι το β-επιπέδου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν μπορώ να καταλάβω...???? Αφού η θρομβοφιλία είναι τόσο συχνό φαινόμενο και μπορεί να αποφευχθεί τόσο απλά γιατί δεν μας βάζουν να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις εξ' αρχής? Αφού εάν το έχεις καλό είναι να το ξέρεις σε κάθε περίπτωση...!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πανακριβες οι γονιδιακες εξετασεις και τα ταμεια πλεον δεν τα γραφουν...θα μπορουσαν ομως ολες οι γυναικες προ εγκυμοσυνης να κανουν τις εξετασεις πηκτικοτητας οπου αν υπαρχει προβλημα υπαρχουν καποιες ενδειξεις,καποιες τιμες ειναι ανεβασμενες..γι'αυτο και μετα σε στελνουν για τις πανακριβες γονιδιακες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ είναι πανάκριβες. Όταν όμως καθορίζει την πορεία μιας ή παραπάνω εγκυμοσύνης και αφορά γενικότερο θέμα υγείας, πιστεύω ότι το ψυχολογικό κόστος από αποτυχημένες προσπαθειες που θα μπορούσαν να αποφευχθούν είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος των εξετάσεων όσο κ εάν είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Είναι το πρώτο μου μήνυμα, αν και σας διαβάζω καιρό! Κι εγώ με θρομβοφιλία και αποκόλληση και άρχισα με ενέσεις ηπαρίνης (clexane 0,20x2) από τη 10η εβδομάδα. Τώρα είμαι στη 17η. Είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου και τα έχω ψιλοπαίξει από το άγχος! Ευτυχώς ο γυναικολόγος μου με έβαλε και έκανα τις γονιδιακές εξετάσεις μετά την διαπίστωση εγκυμοσύνης. Ήταν 750€ συν άλλα 200€ οι πιο ειδικές της αιματολόγου, αλλά άξιζε τον κόπο, αφού βρέθηκε το πρόβλημα εγκαίρως.

Καλή συνέχεια σε όλες μας! :D

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο γυναικολόγος μου, μου εξήγησε ότι το αίμα πήζει στην εγκυμοσύνη και καμιά φορά λίγο πιο πολύ από το φυσιολογικό. Εγώ μάλλον σ' αυτή την κατηγορία ανήκω. Βλέπετε χρειάζονται τουλάχιστον 4 μήνες αφότου βγει ο οργανισμός από εγκυμοσύνη ώστε να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Εγώ έμεινα έγκυος στους 2 μήνες αφότου είχα την παλίνδρομη κι έτσι δεν προλαβαίναμε να μάθουμε. Πάντως ο αιματολόγος μου λέει πως αν κρίνει από τα τωρινά αποτελέσματα με τις ενέσεις που κάνω, κατά πάσα πιθανότητα σ' εμένα το δημιουργησε η εγκυμοσύνη και δεν έχω θρομβοφιλία. Τις ενέσεις όμως θα τις υποστώ μέχρι να γεννήσω και τις 40 μέρες μετά.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες στην θρομβοφιλία (ομόζυγος και ετερόζυγος?), στη μια περίπτωση κάνεις ενέσεις ηπαρίνης μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμόσυνης και για κάποιο διάστημα μετά ενώ στην άλλη χρειάζεται γενικώς να το παρακολουθείς. Οπότε οι εξετάσεις είναι καλό να γίνονται γιατί εάν κάποια το έχει, καλό είναι να γνωρίζει ούτως ή άλλως σε ποια κατηγορία ανήκει.

 

Δεν ξέρω... έχω καταλάβει κάτι λάθος? Εάν κάποια γνωρίζει περισσότερα ας μας πει να καταλάβουμε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια καλώς σας βρήκα! είμαι καινούργια εδώ αν και έχω μπει αρκετές φορές για να διαβάσω συμβουλές αλλά νομίζω το συγκεκριμένο θέμα άξιζε να πω και εγώ την εμπειρία μου! Μετά από μια παλίνδρομη κύηση ανακαλύψαμε με τον γυναικολόγο μου μετά από εξετάσεις που μου είπε να κάνω αμέσως μετά την αποβολή για να δούμε το λόγο (αν τον βρίσκαμε) που είχα αυτή την αποβολή και με πολλή τύχη όπως μου είπε, βρήκαμε ότι είχα θρομβοφιλία! Στην επόμενη εγκυμοσύνη μου συνέστησε έναν γυναικολόγο ο οποίος ήταν ειδικός στις αποβολές και με παρακολουθούσαν και οι 2! Αυτός μου συνέστησε innohep 0.35 αν θυμάμαι καλά 1 την ημέρα! Κάθε μήνα έκανα κάποιες εξετάσεις αιματολογικές μαζί με αυτήν την anti-xa που γράφεται παραπάνω για να δει τις τιμές του αίματος μου και αν με κάλυπτε η δόση της ένεσης! Βέβαια πήρα 14 κιλά (και μου φώναζε να προσέχω γιατί δεν πρέπει να ανέβει πολύ η δόση και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες μου έλεγε) και έφτασα να κάνω 0.45 innohep 2 φορες την ημέρα (ανά 12ωρο)! Οι εξετάσεις κάθε μήνα δεν ήταν ακριβές γιατί στην βιοιατρική με βιβλιάριο του ίκα μόνο να το δείχνεις πληρώνεις συμμετοχή 50% περίπου 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά!! Αυτός ο γυναικολόγος μου έπαιρνε 50ευρώ κάθε φορά επίσκεψη και μόνο 2 φορές μου έκανε υπέρηχο εφόσον με παρακολουθούσε ο δικός μου γιατρός και φίλος του! Βέβαια εκείνος αποφάσισα πότε έπρεπε να γεννήσω δηλ. στις 37 εβδομάδες και αφού το παιδάκι ήταν πια 3 κιλά δεν το καθυστέρησαν για καλό δικό μου. Τις ενέσεις τις συνέχισα (την χαμηλή δόση 0.35) για 2 εβδομάδες μετά την γέννα! Και εγώ μόνη μου τις έκανα στα μπράτσα και οι μελανιές αργήσανε πολύ να φύγουν! Αλλά τώρα χαίρομαι τον μπουμπούκο μου που είναι 18 μηνών!! Φιλάκια ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεια σας κι απο μενα,

 

Κι εγω εχω θρομβοφιλια και το ανακάλυψα μετα απο 2 αποτυχημενες εγκυμοσυνες . Εκανα όλες τις εξετάσεις και ανηκω στην ομαδα αυτων που χρειαζεται να το παρακολουθουν γενικως το προβλημα και οχι μονο στην εγκυμοσύνη, ειναι δηλ. προβλημα και για την υγεια μου πέραν της εγκυμοσυνης και απο τύχη δεν είχα πάθει κατι τοσα χρονια...:-( Τωρα διανυω τον 8ο μηνα αισιως . Κανω τις IVOR 3500 και θα συνεχισω και για 40 μερες μετά . Βεβαια για μας είναι δύσκολα τα πραγματα γιατι πρέπει να προσεχουμε γενικως τα παντα . Τα κιλα μας την πίεση και να περνουμε αρκετο ασβεστιο γιατι οι ενεσεις εχουν την ιδιοτητα να αδειαζουν τα οστα . Θελει μεγαλη προσοχη στο αλατι και στο πρηξιμο γιατι είμαστε πιο ευαλωτες στην προεκλαμψια ...

Αχ τα μωρακια μας θελουν θυσίες αλλα το αξιζουν !!!:-D Ετσι δεν ειναι κορίτσια ?:wink:

KGMkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.

 

Ομοίως και με μένα κορίτσια. Έχω και εγώ θρομβοφιλία, και το ανακάλυψα λίγο μετά τον έβδομο μήνα...εκεί να δείτε γλέντια...έτρεχα και δεν έφτανα..βέβαια έχω και αρκετά σοβαρό κυκλοφορικό πρόβλημα, και έχριζα άμεσης θεραπείας. Έκανα την clexane την εξάρα, και συνεχίζω να την κάνω ακόμα και τώρα που γέννησα. Θα την κάνω μέχρι και 5 μέρες μετά που θα σαραντίσω. Εσάς σας έχει πεί κάτι ο αιματολόγος σας???Εννοείτε ότι τα μωράκια μας θέλουν θυσίες !!!Εγώ έκλαιγα με την ηπαρίνη που έκανα κάθε πρωί...δεν ξέρω, αλλά με πόναγε αφόρητα..ήταν και λόγω και άλλων προβλημάτων υγείας, προσθέστε και το ψυχολογικό, ε?πολύ θέλει??Όταν όμως είδα το μικρό ξανθό μου πρίγκιπα, τα ξέχασα όλα!!!Και δυο-δυο να τις κάνω τώρα, δεν με νοιάζει καθόλου!!!Μα καθόλου όμως!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τι πολλες που ειμαστε τελικα... Εγω μετα απο 2 παλλινδρομες εκανα τις εξετασεις αυτες κ τωρα κανω τις Innohep 0.45 καθε μερα, κ καθε μηνα anti-xa. (Εξεταση η οποια δειχνει το επιπεδο της ηπαρινης στο αιμα....αυτο για την κοπελα που ρωτησε..) Η αιματολογος μου λεγεται Φοιφα και ειναι φωτια κ λαυρα! 80 ευρω η επισκεψη...... Χαλαλι του ολα βεβαια!!!!

...τρεις και το λουρι της μανας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Τι πολλες που ειμαστε τελικα... Εγω μετα απο 2 παλλινδρομες εκανα τις εξετασεις αυτες κ τωρα κανω τις Innohep 0.45 καθε μερα, κ καθε μηνα anti-xa. (Εξεταση η οποια δειχνει το επιπεδο της ηπαρινης στο αιμα....αυτο για την κοπελα που ρωτησε..) Η αιματολογος μου λεγεται Φοιφα και ειναι φωτια κ λαυρα! 80 ευρω η επισκεψη...... Χαλαλι του ολα βεβαια!!!!

 

Γεια σας κορίτσια! Κι εγω κάνω τις Innohep 0.45 κάθε μέρα και κάθε μήνα θα κάνω αντι-χα. μετα από μία παλλίνδρομη. Μαr28 και εγω στην Φοίφα πηγαίνω... πράγματι φωτιά και λαθρα ...αλλά τι να κάνουμε... χαλαλι...

Link to comment
Share on other sites

Koukouvaki εισαι ευχαριστημενη? Απ' τη Φοιφα... Εβγαλα τη Δευτερα ενα πολυ χαμηλο νουμερο 0.07 με οριο απο 0.3-0.5 κ πηρα τη γιατρο στις 4μμ, μου μιλησε η γραμματεας της, της ειπα να με παρει μολις μπορεσει γιατι ανησυχησα κ πριν τις 10 γιατι μετα δεν εχει φαρμακειο ανοιχτο εδω (τα κακα της επαρχιας...) κ με πηρε 10.30 το βραδυ, αφου ειχα σκασει... κ μου την ειπε κι ολας οτι εχει να με δει 2 μηνες! Αφου καθε 2 μηνες μου χει πει πως θα με βλεπει!!! Τελοσπαντων, μη χασει την επισκεψη μαλλον. Ειμαι παραλογη ρε κοριτσια???

...τρεις και το λουρι της μανας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...