Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα κάνατε στη θέση μας ???


Recommended Posts

Λοιπόν, η αδερφή μου έχει ένα γιο 3 ετών που έχει πρόβλημα αμυγδαλές-κρεατάκια κτλ. Ο παιδίατρος σύστησε να τον δει ΩΡΛ ψάχνοντας, αλλά και από εδώ στο φορουμ καταλήξαμε σε έναν από τους καλύτερους ΩΡΛ της πόλης Nantia ( ναι αυτόν ) ο οποίος της είπε άμεσα χειρουργείο δεν χωράει καμιά θεραπεία και ότι τα αυτάκια του έχουν μαζέψει υγρό και το παιδί δεν ακούει καλά.

Θεώρησε σωστό να πάρει και μια δεύτερη γνώμη, πήγε σε έναν καλό ΩΡΛ στρατιωτικό όχι τόσο γνωστό όμως. Της είπε ότι ο μικρός έχει περιθώρια να το παρατείνουμε το χειρουργείο, ότι όσο το καθυστερούμε σε αυτή την ηλικία αντιστοιχεί χειρουργικά 1 μήνας=1 χρόνος προφανώς για το θέμα της νάρκωσης και ότι τα αυτάκια του δεν έχουν υγρό.

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μας, ποιον θα πιστεύατε? Τελικά αυτό που λένε « στα χέρια τους μην πέσεις» δεν έχουν και άδικο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειναι μερικοι γιατροι που με το παραμικρο συστηνουν χειρουργειο,εχεις ακουσει για τον πρωτο γιατρο κατι τετοιο;επειδη ειναι παιδακι δεν μπορεις να το διακυνδινεψεις εγω παντως θα πηγαινα και σε ενα τριτο για να δω ποιος απο τους δυο πρωτους εχει δικιο και αν ελεγε οτι χρειαζεται χειρουργειο θα πηγαινα στον πρωτο που λες οτι ειναι και απο τους καλυτερους

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

ειναι μερικοι γιατροι που με το παραμικρο συστηνουν χειρουργειο,εχεις ακουσει για τον πρωτο γιατρο κατι τετοιο;επειδη ειναι παιδακι δεν μπορεις να το διακυνδινεψεις εγω παντως θα πηγαινα και σε ενα τριτο για να δω ποιος απο τους δυο πρωτους εχει δικιο και αν ελεγε οτι χρειαζεται χειρουργειο θα πηγαινα στον πρωτο που λες οτι ειναι και απο τους καλυτερους

 

Συμφωνώ :!:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπε και ο δικός μου ΩΡΛ για το μεγάλο μου γιο, δεν είχε όμως υγρό στα αυτιά. Αμυγδαλεκτομή μου είπε και ότι το πρόβλημα δεν θα φτιάξει, μόνο θα χειροτερεύει. Μίλησα με ένα γνωστό μου ομοιοπαθητικό, μου πρότεινε αγωγή και σε καμία περίπτωση να μην του κάνουμε εγχείρηση. Την αγωγή δεν την πήραμε ακόμα. Η παιδίατρος μου πρότεινε να το παρακολουθήσουμε αν κάνει αμυγδαλίτιδες εξακριβωμένες για διάστημα 6 μηνών και τελικά, προς μεγάλη μου έκπληξη, μετά από 2 μήνες, το πρόβλημα έχει υποχωρήσει. Δεν ξέρω αν θα διαρκέσει αλλά προς το παρών είναι καλύτερα. Δεν ξέρω πόσο σε βοήθησα, αλλά από ότι μου είπε η παιδίατρος οι αμυγδαλές μέχρι τα 5 είναι σε έξαρση και μετά υποχωρούν.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

geoste ευχαριστώ, όχι ο πρώτος δεν ειναι τέτοιος με το παραμικρό χειροργέιο γιατί ξέρω και άλλο κόσμο που παρακολουθεί.

Το αλλά με το υγρό στα αφτιά. έχει το παιδί ή δεν έχει.? τι να πω ρε παιδι μου..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το υγρό στα αυτιά μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο παιδίατρος.

Γιατί, αν το παιδί έχει απλά υπερτροφικές αμυγδαλές χωρίς άλλα προβλήματα π.χ. αμυγδαλίτιδες, υγρά στα αυτιά και άπνυες, δεν κάνεις τίποτα γιατί το θέμα μπορεί να ξεπεραστεί από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα επαιρνα και μια τριτη γνωμη οπως ειπαν και τα κοριτσια παραπανω.Οσο γι'αυτο που λες για το υγρο, εσεις εχετε διαπιστωσει οτι οντως το παιδι δεν ακουει καλα?γιατι η κολλητη μου εκανε εγχειρηση στο γιο της (στα 6 του ομως) αλλα ηταν φανερο οτι το παιδι δεν ακουγε καλα και πριν την εγχειρηση ο γιατρος τους εκανε 6μηνη αγωγη μηπως βελτιωθει.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

oυπς κορίτσια ευχαριστώ ΟΛΕΣ αλλά προφανως θα γραφαμε συγχρόνως και είδα μόνο την απάντηση της geoste.

Αυτό ότι μέχρι τα 5 μπορεί να υποχωρήσουν από μόνες ναι το ξέρω και εγώ.Πάντως το παιδί δεν κάνει αμυγδαλίτιδες 1-2 το χρόνο.Είναι υπερτροφικές.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νταλια εμεις βγαλαμε για τους ιδιους λογους (αλλεπαληλες ωτιτιδες ) τα κρεατακια του γιου μου στα δυομισι. Πολλη απλη διαδικασια και πολυ λιγη η ταλαιπωρια. Τωρα εχει διογκωμενες αμυγδαλες αλλα δεν την πειραζουμε.

Οσο για το υγρο στα αυτια μαζεψε παλι περισυ το καλοκαιρι. Η ΩΡΛ που τον παρακολουθει αφου μας εδωσε τη συνηθη θεραπεια μας ειπε να παμε τον Σεπτεμβριο για τυμπανεκτομη. Με πολλα μπανια ομως το καλοκαιρι καθαρισαν τα αυτια του και αποφυγαμε την επεμβαση. Τωρα ομως αρχισε παλι να μην ακουει καλα.

Θελω να πω οτι μη φοβαστε την εγχειριση και το παιδι θα ανκουφιστει σημαντικα

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καπου ειχα ανοιξει ενα παρομοιο θεμα με τον μικρο μου που αρχισε να μην ακουει και ψαχνομουν για το τι ειναι... δεν εχουμε αμυγδαλες ή κατι τετοιο... στον γιατρο οταν πηγαμε μας ειπε οτι ειχε υγρο στα αυτακια και μας εδωσε αντιβιωση για καποιες μερες και οντως μετα που ξαναπηγαμε ειχε καθαρισει. μας ειπε ομως οτι αν δεν το'χα παρει χαμπαρι ή δεν εδινα σημασια και εμενε το υγρο ΤΟΤΕ περναει σε αλλη φαση οπου γινεται σαν ζελε μεσα και δεν καθαριζει και τοτε θελει χειρουργειο...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια γνωμη εγω θα την επερνα ... παντως μιλαμε για παιδι!!!! δε ξερω αλλα κατι μου λεει να παρεις και αλλη γνωμη ετσι αλογιστα αβιαστα παμε για χειρουργειο????... μου κανει καπως!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλενας αυτη την φορα που ημουν επανω καναμε κρεατακια και σωληνακια στα αυτια στον ραφαηλ γιατι ειχε συνεχως ωττιτιδες οταν πηγα στον ωρλ μου ειπε να κανουμε θεραπεια για εναν περιεργο λογο εγω αντιδρασα και του ειπα επεμβαση να μην στα πολυλεω ο ραφαηλ ειχε γεμιση υγρο τα αυτια του εως πισω στο κοκκαλο και κοντευε να χτυπησει μυωκαρδιο κρατησε αντι ενος τεταρτου η επεμβαση μιαμησι ωρα

 

τωρα που γυρισαμε πατρα δεν εχει κανει καμια ωττιτιδα απλα ολο το υγρο που συσσωρευοταν προς τα μεσα βγαινει προς τα εξω και προστατευεται ετσι το τυμπανο

 

το λιγοτερο που θα παθαινε θα ηταν προβλημα στην ακοη κ στην ομιλια το χειροτερο ηταν αυτο που πηγε να παθει και γλιτωσαμε στο παρα πεντε παρολο οτι δεν φαινοταν το μεγεθος στο μικροσκοπιο

 

οτι θες στειλε πμ

 

περαστηκα στο μικρουλη

Link to comment
Share on other sites

Ο ΩΡΛ έκανε ακουόγραμμα στο παιδάκι και είπε πως δεν ακούει καλά;;

Το υγρό στα αυτιά όπως είπαν και οι υπόλοιπες κοπέλες το εξετάζει και ο παιδίατρος με το φακό και μπορεί να επιβεβαιώσει τον έναν ή τον άλλον ΩΡΛ.

 

Για 3η γνώμη, τι να πω... Θα τα μπλέξουν τελείως οι άνθρωποι... Ας συζητήσουν με τον παιδίατρό τους, ας μιλήσουν πάλι με τους 2 γιατρούς να μάθουν λεπτομέρειες για την περίπτωσή τους, τις επιλογές που έχουν...

 

Κι εγώ έχω θέμα με τα αυτάκια της κόρης μου, περνάει 3 ωτίτιδες το χρόνο (υγρό στα αυτάκια), τις περισσότερες χωρίς αγωγή (μόνο με ορό)... Ταλαιπωρία βρε παιδί μου. Για τις αμυγδαλές δεν έχω ιδέα...

Περαστικά του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dalia μου καλη μου να τον παει σε νοσοκομειακο γιατρο η αδερφη σου.. Λοιπον εγω την ειχα παει περισυ στο παπανικολαου και εκει βγηκαμε μια καλη γιατρο ωριλα και μας ειπε οτι δεν εχει κρεατακια και ειναι αλεργικη ρυνιτιδα (ολοι οι υπολοιποι και ιδιως αυτος που λες εσυ πριν ακομα μας πει να κανουμε ακτινογραφια για να δουμε αν οντως εχει ή οχι κρεατακια μας ειπαν κατευθειαν εγχειρηση). Αυτην ηταν ανενδοτη στην εγχειρηση και μας ειπε οτι πανω απο 5 χρονων κανουμε στα παιδακια.

 

Περισυ περασε αρκετες ωτιτιδες και αντιβιωσεις πηραμε, αλλα φετος η μικρη ειναι πολυ καλυτερα (χωρις εγχειρηση φυσικα) και τα αυτακια της δεν εχουν τιποτα (την παρακουλουθω βεβαια τακτικα)....Για αμυγδαλες δεν εχω αποψη γιατι η μικρη μου δεν ειχε..

 

Πολλα μπανια το καλοκαιρι και πολλες βουτιες για το υγρο στα αυτακια και να μασαει και τσιχλα και να φυσαει πολυ την μυτη του..Υπαρχει ενα ειδικο μπαλονακι που το φουσκωνεις απο την μυτη αυτο κανει καλο γιατι δεν μαζευει υγρο το αυτακι, και φυσικα πολυ φυσιολογικη ορο....

 

Αν δεν εχει πολυ μεγαλο προβλημα ας κανετε υπομονη... Τωρα το χειμωνα ολα τα παιδια τα μικρα εχουν διογκωμενα κρεατακια λογω των πολλων ιωσεων....

 

Εγω παντως εκανα υπομονη, και νομιζω οτι θα την γλυτωσουμε την εγχειρηση εξαλου του χρονου γινεται 5 επομενως βλεποντας και κανοντας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...