Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΟΣ


athens2006

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, αν υπάρχει παραπέμψτε με.

Λοιπόν, σκέφτηκα να βγάλω ενα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής αλλά μου βγαίνει πολυ ... άδειο.

Δηλαδή, για να καταλάβετε το πρόγραμμα έχει ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ-ΣΟΥΠΙΤΣΑ(ΓΙΟΥΒΑΡΛΑΚΙΑ/ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ/ΚΟΤΟΣΟΥΠΑ/ΝΤΟΜΑΤΟΣΟΥΠΑ)

ΤΡΙΤΗ-ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ

ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ Ή ΚΟΚΚΙΝΙΣΤΟ Ή ΛΕΜΟΝΑΤΟ

ΤΕΤΑΡΤΗ-ΛΑΔΕΡΑ

ΦΑΣΟΛΑΚΙΑ-ΑΡΑΚΑΣ-ΣΠΑΝΑΚΟΡΥΖΟ

ΠΕΜΠΤΗ-ΨΑΡΙ

ΤΗΓΑΝΗΤΟ-ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΟΣΠΡΙΑ

ΦΑΣΟΛΑΔΑ-ΦΑΚΕΣ-ΦΑΣΟΛΙΑ ΓΙΓΑΝΤΕΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ-ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ

ΜΕ ΚΙΜΑ-ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ-ΠΑΣΤΙΤΣΙΟ-ΜΕ ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ-ΦΟΥΡΝΟΥ(ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΔΩ)

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΚΡΕΑΣ ΜΟΣΧΑΡΙ Ή ΧΟΙΡΙΝΟ

ΕΙΤΕ ΚΟΚΚΙΝΙΣΤΟ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΦΟΥΡΝΟ

 

Το θέμα ειναι οτι θέλω περισσότερες επιλογές για λαδερά και όσπρια αλλά δεν τρώμε και πολλά πραγματα όπως κουκια, ρεβύθια κλπ.

Βέβαια κάποια μέρα που τρώμε κρέας μπορεί να αντικατασταθεί με γαμπράκια ή σαρμαδάκια, με γεμιστά, κεφτεδάκια, σουτζουκάκια, ρολο κιμά.

 

Μη με κατακρίνετε για την εβδομαδιαία ποσοτητα κρέατος αλλά στο σπίτι φαγητο χωρις κρεάς δεν τρώει κανένας. Εγω με μια μερίδα την εβδομάδα ικανοποιούμαι αλλά ο μπαμπάς μας και οι τρεις γιοι οχι.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαίρομαι που το βρήκες ωραίο.

Η σαλάτα και η φέτα ειναι απαραίτητο συστατικό του τραπεζιού μας όπως και το γιαούρτι μπορω να σου πω, που το συνδυαζω με ολα σχεδον τα φαγητα για να τρώει και ο μικρος περισσότερα γαλακτοκομικά αφού με το γάλα έχουμε ενα θέμα.

 

Οσον αφορά τις σαλάτες, ετοιμάζω κάθε Σάββατο μια τεράστια λεκάνη είτε μαρουλι με φρέσκο κρεμμυδάκι, ειτε πικάντικη(λαχανο-καρότο και οτι αλλο πέσει το μάτι μου), ειτε παντζάρια που ειναι εποχή τους και βεβαια και καμια ντοματουλα στο ενδιαμεσο.

 

Οσο για το βραδυνο, το δικο μου τουλάχιστον γιατι οι αλλοι με σνομπαρουν, βράζω λαχανικα,φασολακια-καροτα-αρακα και ρυζι και κανο ενα γευστικο και πολυβιταμινουχο γευμα συνοδευομενο απο γιαουρτακι.

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι το πρόγραμμα! το αντέγραψα κιόλαζς σε μια κόλλα χαρτί :wink:

το μόνο που δε βλέπω είναι αυγουλάκια!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγουλάκια τα θεωρω σαν φαγητο εκτακτης ανάγκης.

Δηλαδή για κάποια μέρα που λογω φορτου δεν μαγείρεψα.

Βραστά υπάρχουν πάντα στο ψυγείο και μία -δυο φορές στο τραπέζι.

Επίσης τα χρησιμοποιω ετσι και αλλιώς στο αυγολέμονο, σε καμια σαλατα σεφ για αλλαγη μονοτονιας του μαρουλιου και υπάρχει στο κεικ και στο τραχανα που εχει καθιερωθει για πρωινο τα ΣΚ.

Μη γελάσετε με τον τραχανα, θεωρω οτι ειναι απο τα πιο θρεπτικα φαγητα και ο παιδιατρος επισης. Ο μικρός τον τρώει πολυ ευχάριστα με τυράκι και ψωμακι μέσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

irene-stathis για αλλαγή από το μαρούλι, εγώ φέτος έχω ξετρελαθεί με τη ρόκα! ρόκα με φρέσκο σπανάκι, μπαλσάμικο και παρμεζάνα! (αν θες και μερικά σπασμένα παξιμαδάκια ή κριθαροκούλουρα) :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι!

Πολυ ωραίο πρόγραμμα, συγχαρητήρια. Εχω μια απορία - και μην με κοροιδέψετε παρακαλώ- τί είναι τα γαμπράκια και τα σαρμαδάκια?

 

Τα γαμπράκια ειναι λαχανοντολμάδες, τα σαρμαδάκια ειναι ντολμαδακια με αμπελόφυλλα. γίνονται και με κιμά και ορφανα.

Link to comment
Share on other sites

irene-stathis για αλλαγή από το μαρούλι, εγώ φέτος έχω ξετρελαθεί με τη ρόκα! ρόκα με φρέσκο σπανάκι, μπαλσάμικο και παρμεζάνα! (αν θες και μερικά σπασμένα παξιμαδάκια ή κριθαροκούλουρα) :wink:

 

Ρόκα ναι αλλά σπανάκι; Το εχω ξαναακουσει αλλά δεν το εχω δοκιμάσει ακόμη. Πικρίζει καθολου οπως λένε ή δεν φαίνεται η διαφορα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για το σπανάκι λες; δεν έχω πικριστεί ποτέ! αντίθετα έχω τύχει σε καυτερή ρόκα... φωτιά! ούτε όλο το πιπέρι να είχα αδειάσει! :lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστά! Πέμπτη σήμερα!! έχει ψάρι το μενού!!! :lol::lol::lol::lol:

 

ελπίζω να μην το κάνεις όμως όπως μιά φίλη μου που δεν παρεκλίνει του προγράμματος ούτε στις διακοπές!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...