Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και χθες λοιπόν στην Πεντελη που είμασταν (είχαμε πάει στο Παίδων), μεσημέρι, ντάλα ήλιος και σκέφτομαι...μήπως έπρεπε να της έχω βάλει αντιηλιακό στο πρόσωπο?Εσείς χρησιμοποιείτε??? απο πότε και τί???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι χρησιμοποιώ αντιλιακό και καπέλο ευτυχώς το φοράει... Παιρνω απο το φαρμακειο το παιδικο της VICHY.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

μέχρι κάποια ηλικία δεν κάνει καθόλου να είναι στον ήλιο απο τις 12 -4 το μεσημέρι. μετά, πάντα αντηλιακό. ο ήλιος είναι ήδη πολύ δυνατός.

 

θα σου βρώ το άρθρο αργότερα σήμερα..!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακόμα και από τώρα να βάζεις αντιληακό όταν βγαίνετε έξω..και καπέλο!

 

Εγώ είχα αγοράσει απο την σειρά της chicco και καλό μου βγήκε, αν και το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα (αποφεύγαμε τις βόλτες στον ήλιο)

 

Το καλοκαίρι, όταν ο ήλιος είναι έντονος πρέπει να αποφεύγουμε τις βόλτες από τις 10-11 μέχρι τις 18:00 γιατί δεν πιάνουν ούτε αντιληακά, ούτε ομπρέλες...

Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινήσει ήδη να το χρησιμοποιώ (και σε μενα). Στον μικρό βάζω απο μηνών. Μην ξεχνάμε και τα χέρια- πόδια- αυτάκια και λαιμό, τώρα που θα αρχίσουμε να φοράμε και κοντομάνικα.

:wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε ένδιαφερει υπάρχει ένα αντιηλιακό της Frezyderm, το μόνο που κάνει για μωράκια επειδή είναι φυσικό. Έχει χαμηλό δείκτη όμως...νομίζω 15. Είναι καλό.Ούτως ή άλλως δεν κάνει μεσημεριανες ώρες στον ήλιο...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αντιηλιακά που έχουν φυσικά φίλτρα και όχι χημικά - γι΄αυτό η υφή τους είναι περισσότερο "στοκέ" και αφήνουν μια ασπρίλα. Εχω δοκιμάσει και της frezyderm και της avene και της la roche posay. Νομίζω της avene είναι καλύτερο και έχει δείκτη 25.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω της avene είναι καλύτερο και έχει δείκτη 25.

 

 

Της avene έχω ένα με ψηλό δείκτη. Δεν ήξερα ότι έχει φυσικούς δείκτες. Αυτή η εταιρία έχει πάντως καλό αντιηλιακό. Για γυαλιά ηλίου ξέρετε τίποτα? Πουλάνε κάτι chicco και τέτοια σχετικά φτηνά. Καλά είναι άραγε? Γιατί τα οπτικά πουλάνε με 40-60 ευρώ, και αν αντέξουν μια βδομάδα.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω συμφωνω με frezyderm .αψογα ειναι απλα αν τα παιρνεις ολα (σαμπουαν,γαλακτωμα,αφρολουτρα αντιηλιακα κλπ)σου στοιχιζουν λιγο πιο ακριβα απο τα προδερμ κλπ.αξιζει ομως γιατι ειναι αψογα.στον πωπο μας ομως μονο sudocream...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω της avene είναι καλύτερο και έχει δείκτη 25.

 

 

Της avene έχω ένα με ψηλό δείκτη. Δεν ήξερα ότι έχει φυσικούς δείκτες. Αυτή η εταιρία έχει πάντως καλό αντιηλιακό. Για γυαλιά ηλίου ξέρετε τίποτα? Πουλάνε κάτι chicco και τέτοια σχετικά φτηνά. Καλά είναι άραγε? Γιατί τα οπτικά πουλάνε με 40-60 ευρώ, και αν αντέξουν μια βδομάδα.

 

για γυαλιά θα σου έλεγα να πάρεις απο κατάστημα οπτικών. Για τα chicco δεν ξέρω, αλλά και αυτά υπάρχει πιθανότητα να τα σπάσει σε χρόνο ρεκόρ! :lol: Εγώ πάντως αυτά που του πήρα τα φοράει απο πέρυσι (φέτος δεν τα θέλει, μόνο τα οράσεως δεν βγάζει) και δεν έπαθαν τίποτα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένδιαφερει υπάρχει ένα αντιηλιακό της Frezyderm, το μόνο που κάνει για μωράκια επειδή είναι φυσικό.

 

Για τι ηλικιες μιλαμε?Εμεις πιναμε χθες καφε στην παραλια και χτυπουσε πολυ ο ηλιος.Βεβαια ειχα καλυμμενο το καροτσι αλλα και παλι ο ηλιος ωρες ωρες τον χτυπουσε.Μπορω να του βαζω και απο τωρα αντιηλιακο?(2 μηνων και κατι)

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

όπ μπερδεύτηκα.

 

είχα γράψει

 

ναι πρέπει να βάζεις αντηλιακό!

 

οι πιθανότητες να εμφανίσεις σαν ενήλικας καρκίνο απο μελάνωμα διπλασιάζονται όσο περισσότερες είναι οι φορές που έχεις καεί σαν μωρό/παιδί.

 

αλλά είχα δεί δυο ετών όχι δύο μηνών :? .

 

σε αυτή την ηλικία δεν κάνει καθόλου να πέφτει ο ήλιος πάνω του γιατί δεν είναι ικανό να στρέψει το κεφάλι του αλλού για να αποφύγει τις ακτίνες του ηλίου που θα πάνε στα μάτια του.

όπωσδήποτε πρέπει αυτό να το αποφύγεις εντελώς για να προστατέψεις τα μάτια του.

δηλαδή, το μεσημέρι δεν θα το βγάζεις έξω στον ήλιο, και εάν ναι τότε θα το έχεις εντελώς προστατευμένο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το εχω,αλλα τωρα πια ο ηλιος καει απο τις 8 το πρωι ως τις 7 το βραδυ και ακομα και στο μπαλκονι να εινα κατω απο την τεντα θεωρω οτι περναει η ηλιακη ακτινοβολια.Γι αυτο λεω μηπως υπαρχει κατι που να μπορω να του βαζω για να ειμαι πιο ησυχη

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, πάντως εγώ διστάζω να βάλω αντηλιακό σε μωρό τόσο μικρό. Το προσωπάκι του έχει ακόμα σπυράκια !!! Αλλά και πάλι δεν είναι λύση να μην το βλέπει καθόλου ήλιος... Δεν ξέρω...

Προτείνετε και για μας κανένα αντηλιακό, κορίτσια!! Για το πρόσωπο εννοώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Της avene το έχω βρει καταπληκτικό για μένα. Με δείκτη στο 30 νομίζω, ουτε λιπαρό, ούτε πυκνό...απλώς δροσιστικό!! Σα σκέτο νερό. Μου το σύστησε μια κολλητή μου αισθητικός.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

2038293790041690424RGdBWC_th.jpg

Εμείς πέρισυ που βάζαμε της frezyderm, της έκανε σπυριά, αλλα΄επιμείναμε γιατί πραγματικά δε ξέραμε κάτι καλυτερο. στο τέλος το ανέχτηκε ο οργανισμος της. φετος λέμε να δοκιμάσουμε της bepanthol, βασικά έχω φρικαρει με τα baraben και ψάχνουμε κάτι χωρις αυτά.

Στην ουσια βέβαια, χειμώνα καλοκαιρι πρεπει να φορανε (οπως και εμεις αντιηλιακο)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις σταθερα pepanthol.

 

Δεν θυμαμαι απο ποτε το ξεκινησαμε αλλα ειχαμε βγαλει καποια περιοδο κατι ωραιοτατα σπυρακια απο τον ηλιο και απο τοτε..... αγγαλιτσα το χουμε, :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα οράσεως δεν βγάζει.

 

Πως κατάλαβες ότι είχε πρόβλημα με τα μάτια και του έβαλες γυαλιά οράσεως?

 

είχε στραβισμό, έκανε επέμβαση και τώρα φοράει γυαλάκια! :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

2038293790041690424RGdBWC_th.jpg

Εμείς πέρισυ που βάζαμε της frezyderm, της έκανε σπυριά, αλλα΄επιμείναμε γιατί πραγματικά δε ξέραμε κάτι καλυτερο. στο τέλος το ανέχτηκε ο οργανισμος της. φετος λέμε να δοκιμάσουμε της bepanthol, βασικά έχω φρικαρει με τα baraben και ψάχνουμε κάτι χωρις αυτά.

Στην ουσια βέβαια, χειμώνα καλοκαιρι πρεπει να φορανε (οπως και εμεις αντιηλιακο)

 

oh mamy τί είναι τα baraben??? δεν είχα δει τα post αυτά και πήρα της vichy με 50 προστασία. Αυτό εχει baraben? :shock:

Επίσης η bepanthol ρώτησα για να πάρω αλλά βγάζει μέχρι 15 ή 17 νομίζω δείκτη προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που δυστυχώς paraben βρίσκεις σε όλα τα προϊόντα, όχι μόνο σε αντηλιακό αλλά και σε σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες, είτε αυτά είναι είδη περιποίησης για παιδιά ή για μεγάλους.

Έχω φρικάρει, κάθε φορά στο σούπερ διαβάζω μια ώρα τα προϊόντα μέχρι να βρω κάποιο χωρίς paraben, για τον πιτσιρικά αγοράζω μόνο προϊόντα της Bubchen, είναι Γερμανικά και ακριβούτσικα εδώ στην Ελλάδα, μου τα φέρνει η μαμά μου από Γερμανία σε jumbo συσκευασίες, βασικά είναι τα μόνα που έχω βρεί χωρίς paraben και παραφίνες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...