Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πυρηνική ιατρική και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα προέκυψε ένα θέμα που με έχει προβληματίσει και μέχρι να πάρω αύριο τηλέφωνο τον γιατρό μου ήθελα να δω αν έχει κάποια από εσάς ανάλογη εμπειρία.

Ο αδελφός του μπαμπά μου έκανε σήμερα σπινθηρογράφημα μυοκαρδίου με θάλιο. Για κάποιο λόγο δεν τον είχαν ενημερώσει από πριν για τις προφυλάξεις που θα πρέπει να πάρει μετά την εξέταση και οι οδηγίες που του έδωσαν μετά είναι διαφορετικές από αυτές του επίσημου φορέα http://www.eeae.gr/gr/docs/president/_piriniki_iatriki.pdf (πχ του είπανε για μία μέρα να βρίσκεται σε απόσταση 1 μέτρου από άλλους ανθρώπους ενώ κανονικά είναι 2 μέτρα για 3 μέρες:shock:).

Το πρόβλημα είναι ότι στην εξέταση τον συνόδεψε ο μπαμπάς μου και προφανώς μπήκαν στο ίδιο αυτοκίνητο μετά (αν και κάθισε στο πίσω κάθισμα) και ήταν σε κοντινή απόσταση για 20-30΄.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: εφόσον ο μπαμπάς μου έχει εκτεθεί μπορεί μέσω εκείνου να "μολυνθούμε" και εμείς ή οι τυχόν συνέπειες αφορούν μόνο εκείνον; Εγώ προληπτικά λέω να μην έρθω σε επαφή ούτε με εκείνον ούτε με τη μαμά μου για 72 ώρες, έχει κάποιο νόημα ή γίνομαι υπερβολική;

Ελπίζω να βγάζουν νόημα όσα γράφω αλλά έχω αγχωθεί πολύ επειδή έχω ένα αγοράκι 2 χρονών και είμαι έγκυος 30 εβδομάδων.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω ότι μπορείς να μολυνθείς μέσω τρίτου. Μολύνεσαι από αυτόν που "εκπέμπει" και ο πατέρας σου δεν εκπέμπει. Δεν είναι όπως με τις ιώσεις που μπορείς να κολλήσεις από κάποιον που είναι φορέας αλλά δεν νοσεί.

 

Όπως και να 'χει, δεν χάνεις τίποτα να αποφύγεις κάθε επαφή μέχρι να μιλήσεις με το γιατρό σου αύριο. Αν ανησυχείς πολύ, μπορείς ίσως να τον πάρεις και τώρα ή να πάρεις τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα και εγώ να σου πω την αλήθεια ότι αν κάποιος "κινδυνεύει" είναι αυτός που έρχεται σε άμεση επαφή και ότι λογικά δεν μπορεί να το "μεταδώσει" σε άλλους.

Απλά ξέρεις πώς είναι όταν κάτι αφορά τα παιδιά σου η λογική δίνει πολύ εύκολα τη θέση της στην παράνοια :rolleyes:

Σήμερα δεν ήρθαν από εδώ οι γονείς μου οπότε είμαστε οκ μέχρι να μιλήσω αύριο με το γιατρό. Σε ευχαριστώ για την απάντηση

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ισχύει αυτό!

ο μπαμπάς σου έχει την ακτινοβολία, οπότε καλό είναι να μην έρθεις σε επαφή μαζί του. Η μαμά μου έκανε σπινθηρογράφημα πρόσφατα και δεν μπόρεσα να την συνοδέψω, γιατί έχω την κορούλα μου δύο χρονών και είπε ο γιατρός ότι η ακτινοβολία από τη μαμά μου μέσω εμού μπορούσε να βλάψει την μικρή, ακόμα και αν η μαμά μου δεν ερχόταν σε απευθείας επαφή μαζί της.

Κράτα απόσταση ασφαλείας από τον μπαμπά σου για κανα δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι ειναι η πθυρινικη ιακρικη? Ρωταω οταν ημουμν 3-4 μηνων εγκυος ειχαμε παει τον μικρο μου σε ενα κεντρο στην αθηνα να κανει ενα απλο υπερυχο νεφρων(εκει τον ειχαμε παει και για σπινθιρογραφιμα) κ εκει στο ιδιοκεντρο σε μερικες πορτες ελεγε πυρινηκη ιατρικη.η ελεγε απγορευετε η εισοδος στιςτουαλετες σε αυτους που εχουν επισκευτει την πυρινικη ιατρικη.. Στην ρεσεψιον ρωτησα μια κοπελα γραμματεα εκει της ειπα πως ειμαι εγκυος αν κανει να παω στον δευτεροοροφο με τον μικρο μου που θα κανει τον υπερυοκ μου ειπε ναι μπορεις..... Τι ακριβως ειναι αυτο?λετε να ειναι ανυσηχιτικο που μπηκα γενικα μεσα σε αυτο το κτιριο?(προληψης λεγετε το κεντρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αρχικά να πω ότι έκανα ένα λάθος το φάρμακο που δώσανε στον θείο μου δεν ήταν θάλιο αλλά τεχνήτιο 99m. Χτες το βράδυ μου έστειλε τις οδηγίες που του δώσανε από το Υγεία και όντως ανέφεραν 1 μέτρο απόσταση για 24 ώρες και κάποιες συμβουλές για τη χρήση της τουαλέτας και τα σκεύη που θα χρησιμοποιεί.

Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορούσα να ησυχάσω και έτσι επικοινώνησα απευθείας με την Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας και μίλησα με έναν ειδικό γιατρό εκεί. Μου είπε ότι οι οδηγίες που δόθηκαν ήταν σωστες, ότι το συγκεκριμμένο φάρμακο το χρησιμοποιούν ακόμα και σε εξετάσεις σε εγκύους και ότι πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μου είπε ότι η ηλικία του μπαμπά μου (δεν είναι και στην πρώτη νεότητα) βοηθάει γιατί αν έχει γίνει απορρόφηση ακτινοβολίας -που κατά τη γνώμη του δεν έχει γίνει- θα είναι ελάχιστη και θα έχει ήδη αποβληθεί. Επίσης μου είπε πως αν θέλω για να μην αγχώνομαι και μόνο να μην δω τον μπαμπά μου για 48 ώρες αντί για 24.

Εγώ για την δική μου ψυχική ηρεμία δεν θα δω κανέναν από τους γονείς μου για 72 ώρες τουλάχιστον αλλά πλέον νιώθω πιό ήρεμη γιατί σκεφτόμουν διάφορα.

Γιάννα η πυρινική ιατρική είναι εξετάσεις και θεραπείες που γίνονται με ραδιενεργά φάρμακα. Θεωρώ πώς αν υπήρχε κίνδυνος για εγκύους και παιδάκια τότε το κτίριο θα ήταν ξεχωριστό. Και ο θείος μου την εξέταση την έκανε στο Υγεία που μπαινοβγαίνει τόσος κόσμος προφανώς αν υπήρχε κίνδυνος θα υπήρχε η ανάλογη μέριμνα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Izaki καλά έκανες και ρώτησες τους ειδικούς. Η δική μου μαμά είχε κάνει το ραδιενεργό θάλιο, ίσως γιαυτό και της έδωσαν τόσο αυστηρές οδηγίες ως προς εμένα και την μικρή.

Η πρόληψη δεν βλάπτει σε καμιά περίπτωση, αλλά προφανώς ο εξειδικευμένος επιστήμονας είναι πλέον αρμόδιος να απαντήσει.

Με το καλό το δεύτερο παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, ο γιατρός μου ανέφερε ότι σε άλλα φάρμακα υπάρχουν αυστηρότερες οδηγίες (κυρίως στο ιώδιο) και γενικά έκανε λεπτομερέστατες ερωτήσεις -μιλούσαμε για πάνω από τέταρτο- οπότε πραγματικά αισθάνομαι ότι με τις 3 μέρες που θα κάνω να τους δω είμαστε καλυμμένοι.

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, να είσαι καλά!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...